Openingstijden Elektron: rustpunt op Firato-kermis n Geluidsapparatuur nauwelijks meer te verbeteren Voor het eerst 27 MC op Firato r r rt >1‘ .T WOENSDAG 27 AUGUSTUS 19 8 0 30 Weinig nieuws G 0.9 05/0 Addertje Invloed „chip” Selectie Geen verzadiging ioor; J u oopt Toekomstmuziek Firato weer groter, lawaaiiger en vermoeiender AMSTERDAM. talk". 1 AMSTERDAM. Wie de Firato bezoekt moet sterke trommelvliezen hebben. Vaak is de High Fidelity en werkelijkheidsweergave zo indringend aanwezigdat het bezoek aan een rustpunt op de tentoonstelling geen langer uitstel duldt. In 1978 kwamen er 250.000 bezoekers. Het meest geziene artikel was dan ook de rug van de voorgan ger; de meest gestelde vraag: „Mag ik even passe ren?” Naar verwachting zal het bezoekersaantal in dit jaar-van-recessie flink toenemen, want terwijl de auto-industrie stevige klappen krijgt te incasse ren, gaat het de elektronische industrie met name de Japanse niet slecht. De Firato pleegt altijd bezocht te worden door foldervretende jongetjes die door de handelaar liever op een afstand worden gehouden. Deson danks gaan zij met wagonladingen folders tevre den weer naar buiten; 40.000 folders is derhalve niets voor een exposant. Toch zullen de standhouders minder neerbui gend moeten worden tegen deze groep jonge men sen. De cijfers wijzen uit dat bijna 80 procent van de jongens tussen de 15 en 20 jaar een stereo- Door middel van de ..chip'' konden veel radio's en televisies geminiaturiseerd wor den. Zoals een mini-center van Artec met bijpassende tv. ringetjes ondergaan, door gebruik van andere oxydedeeltjes. Ferro werd chro mium, werd ferrochromium. Ontvangers en stereo-apparaten worden steeds verfijnder en mooier. Dat is ook de enige manier om nog iets nieuws te verkopen, want het vorige apparaat is eigenlijk niet meer stuk te krijgen, sinds er geen buizen meer inzitten. Buizen, de oude elektronische pijlers, slurpten stroom en sleten door onder meer verhitting. Tran sistors zijn beter en vooral de IC’s (integrated installatie bezit en 30 procent van de meisjes een of ander elektronisch apparaat op de kamer heeft. Diezelfde jongens komen gemiddeld eenmaal per veertien dagen naar de winkel om naar de nieuwste spullen te kijken. Door het oog van de naald: een chip zonder behuizing Deze telt 25.000 transistors De deelnemers aan het Elektron 80 zijn: Philips, video-apparatuur, kleurkunde, glasvezeicommuni- catie, micro-elektronika; PTT, micro-elektronika in de telecommunicatie, teksttele foon, 008 op de computer, veldsterkte bij omroepzenders; Landmacht, afweergeschut tegen vliegtuigen, radar; Luchtmacht, model van F-16; NINT (Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek), verkeersregeling met chip; Brinkman, klimaatregeling in glastuinbouw met chip; TH Twenthe, geïntegreerde schakelingen; Sony, video-kleurencamera met chip in plaats van opname- buizen, complete kleurenstudio; VEV (Vereniging tot bevordering van het Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland), scholingsvoorlichting; VMTS (Vereniging voor Middelbaar Technische Scholen), scholingsvoorlichting. In veel stands is ruimte gereserveerd voor zelfwerkzaam heid. Wie het, onder deskundige leiding, aandurft zelf elektro nische schakelingen te maken, kan zijn gang gaan. De vraag of er nu zoveel nieuws te zien zal zijn op de Firato moet dan ook ontkennend beantwoord worden. Grote „trekkers” als de beginnende View data, Teletekst en bijvoorbeeld de eerste videore corder of satelliettelevisie zijn nauwelijks meer schokkend. Ze zijn technisch gesproken al lang uit het proefstadium en het gaat nu alleen maar om bruikbaarheid in de praktijk of duurzaamheid. circuits), waarin vele transistors zijn opgenomen die ontzettend veel functies kunnen vervullen, zijn wondertjes van techniek. beurs is ook de Radiocontroledienst aan wezig om vragen te beantwoorden. Machtigingen voor de MARC zijn te krijgen op de postkantoren tegen beta ling van 35 gulden en overlegging van een identiteitsbewijs. Er is een speciale folder van de PTT-radiocontroledienst voor mensen die willen gaan zenden en Het aanbod van goedgekeurde appa ratuur is de laatste tijd aanzienlijk gro ter geworden. En waarschijnlijk zal er in de nabije toekomst nog meer keus zijn, al is de handel nu met ongeveer 150.000 deelnemers aan de MARC aardig ingezakt. Sommige „bakjes” kos ten nog maar f 149 tot f 199, al zijn dat meestal niet de allerbeste. Nieuw op de Firato is de musicassette met zuivere metaaldeeltjes, die voor op- Vrachtwagenchauf feurs hebben de 27 Mc als een nuttig gebruiks voorwerp in de auto. De echte innovaties zijn tot stand gebracht met behulp van die „chip”, die in feite een computer- bouwsteen is. Een voorbeeld: vroeger moest je aan een knop draaien om Hilversum 1, 2 of 3 te krijgen. Daarna kwamen er knoppen om de stations snel te vinden (autoradio-drukknoppen), maar de „chip” Ten slotte: Is een bezoek aan de Firato bruikbaar voor een oriëntatie op het gebied van nieuwe appa ratuur? Antwoord: nauwelijks. Er is zoveel te zien, te horen en af te lopen, dat men er kleurendol van wordt, platvoeten krijgt en afstaande oren. Alleen met een strenge selectie of een meerdaags bezoek is enig overzicht te krijgen. Heel veel bezoekers kun nen in een middag maar enkele hallen „doen”. Bepaalde fabrikanten of importeurs claimen dan ook een plaats vooraan. Misschien is dat systeem van die jongens die al die folders weggrissen en later thuis alles op hun gemak bekijken toch nog niet zo gek! De PTT heeft een aantal MARC-appa- raten goedgekeurd. Deze toestellen zijn voorzien van het MARC-keurmerk. Ge bruik van andere „bakkies” is beslist niet toegestaan. Het werken met verster kers om het zendvermogen wat op te vijzelen, is ook uit den boze. Het gebruik van een goede, rondstralende antenne is noodzaak voor verstaanbaarheid op de 27 MC. Zo’n rustpunt is vaak te vinden in een van de zalen waar uitsluitend componenten voor de elektronika-industrie wor den tentoongesteld, en steevast op de expositie Elektron. Elektron is een vast aanhangsel van de Firato op het gebied van elektronika in opleiding en beroep. Het is bedoeld voor jongeren van pakweg 15 tot 20 jaar, die zich willen oriënteren op een opleiding in de elektronika-wereld. Maar daarnaast is het vaak interessant voor hen die willen zien wat er nu achter het front van apparatuur schuil gaat. Het centrale thema van het Elektron 80 is de chip, het stukje elektronisch vernuft op de vierkante millimeter. De exposan ten laten zien hoe ze chips maken en in welke apparatuur die worden gestopt. 5 vallend fraai geluid zorgt. Addertje on der het gras: de metaalcassette is alleen afspeelbaar in cassettedecks met een speciale kop. En dat zijn slechts de aller jongsten. AMSTERDAM. De Firato '80 zal open zijn van vrijdag 29 augustus tot en met zondag 7 september. De openingstijden vallen tussen 10.00 en 17.00 uur dagelijks en van 19.30 tot 22.30 uur ’s avonds. Op zaterdag en zondag is de tentoonstelling ’s avonds gesloten. De toegangsprijs bedraagt 8,50 per persoon. Houders van een bejaardenpas en jongeren tot 14 jaar betalen 6. Ook groepsbezoek, met een club van ten minste 20 Van verzadiging van de markt is dan nog geen sprake. Er wordt steeds individueler naar de televi sie gekeken. Op 500.000 kinderslaapkamers staat al een televisie. In 25 procent van de gezinnen is een tweede of derde toestel aanwezig. Tien procent van de ouderslaapkamers is ook met een extra televisie uitgerust. Daarnaast raakt een televisie op de cam ping of hobbykamer steeds meer ingeburgerd. De televisie dat hebben de fabrikanten goed gezien kun je kunstmatig verouderen door hem meer functies, meer comfort te geven. Een nieuwe moet minstens afstandsbediening hebben, meer kanalen of een Teletekst- of Viewdata-decoder. Verder worden de apparaten intensiever gebruikt als er randapparatuur op is aangesloten. Bijvoor beeld een video-recorder in combinatie met de kleurentelevisie. Tuner-versterker, recorder en pick-up werken onderling samen Achter het gladde uiterlijk gaat veel techniek schuil. Luidsprekergrootheden als Marantz en Bose zagen ook de automobilist plot seling als afnemer en hebben hun be proefde kleine luidsprekers voor in de huiskamer nog wat verder ineen laten schrompelen, zodat ze op de hoeden- plank van het gemiddelde familievoer- tuigje passen. Reden voor uitbreiding van het assor timent is het feit dat er binnen enkele jaren op het gebied van de 27 Mc een harmonisering in Europa zal plaatsvin den. Duitsland zal zo goed als zeker „ons” 22-kanaals FM-systeem overne men en ook België heeft zoiets aange- kondigd. Voor fabrikanten en impor teurs wordt dan een grotere, eenvormige markt opengelegd. Dat maakt het aan trekkelijk om nieuwe, gedurfde toestel len te ontwikkelen. Een voorbeeld daar van is een „scannende” zender-ontvan- ger, waarvan het ontvanggedeelte zelf een vrij of juist een druk gebruikt ka naal kan uitzoeken. Verder is de vervorming in alle ver sterkers zowat onder het nulpunt ge daald. Fabrikanten die niet hun toe vlucht zoeken tot afstandsbediening, schakelklokken of andere computer- grappen, kunnen alleen de knoppen en het voorfront van hun toch al perfecte versterkers nog wat veranderen. Ook de muziekliefhebbers bevinden zich in een stiltetijdperk. De langspeel plaat (geboortejaar 1948) nadert zijn pensioen en zijn opvolger, de compact disc, is nog niet ingewerkt. De lp werd en wordt opgenomen via de elektromecha- nische weg. Analoog, zegt de technicus. De compact-disc, een schijfje dat je kunt oppakken tussen duim en wijsvin ger, wordt van geluid voorzien via com putertechnieken. Digitaal, zegt diezelfde technicus. Het digitaal opnemen en weergeven levert een geluidskwaliteit op die met kop en schouders uitsteekt bo ven alle analoge methodes. kan de stations zelf zoeken, onthouden en de stati ons zijn nu met afstandbediening op te roepen. Bij sommige toestellen (vooral kortegolfradio’s) is het niet meer nodig om met eindeloos geduld te proberen bijvoorbeeld radio Australië te vinden in een zee van kraakstoring. Gewoon de frequentie intoetsen op de manier van een rekenmachine eh de radio levert de stem van overzee! Er zijn op de Firato voorbeelden van fabrikanten die een bestaand toestel met behulp van micro- computerbouwstenen inwendig volmaakt veran derden, terwijl het uiterlijk geen revolutionaire wijzigingen onderging. Ook maakt de „chip” het mogelijk om televisies en radio’s veel compacter te maken. De rage van de minicomponenten heeft dan ook niets te maken met die kleine Japannert- jes, maar alles met wat zij mede aan de „chip” verbeterden. -- - Veel fabrikanten hebben ten slotte de auto ontdekt als braakliggend terrein voor betere stereoweergave. Miniatuur- ketens van tuners via versterker tot cas settedeck worden geleverd door Ken wood, Sony, Pioneer, Panasonic en Marantz. AMSTERDAM. De Firato, de giganti sche geluids- en beeldkermis die om de twee jaar in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden, zal weer kleuriger en luidruchti ger worden. Er zijn meer exposanten (125) en er wordt veel meer ruimte ingenomen door de diverse standhouders en de omroep. Ook het congrescentrum is bij het gebeuren be trokken. Daar is het „Omroepwonderland" neer gestreken, voornamelijk omdat men bij allerhande produkties te veel last had van de standhouders en de standhouders van de omroep als daar een orkest losbarstte. AMSTERDAM. Kan geluid nog beter? Nauwelijks meer. De graad van perfectie die de huidige weergavesystemen kennen, laat vrijwel geen verbetering meer toe. Alleen de luidsprekers zijn nog probleemkinderen. Het rendement is laag en zwaar gekoelde eind- transistoren moeten voor „power” zorgen. AMSTERDAM. Het CNV, oftewel Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft zich ook op de 27 MC gestort. Het vak verbond geeft voor de „truckers” grote stickers uit, waarop met grote letters: kanaal 19. Kennelijk wil het CNV, overi gens in samenwerking met de Truckers club TCH en de Alternatieve Burger band Nederland ABBN speciaal voor vrachtwagenchauffeurs een onderling kanaal vrijhouden. De stickers zijn ook in sommige wegrestaurants te krijgen. Devies is: houdt kanaal 9 vrij voor nood, kanaal 14 voor oproepen en ka naal 19 voor de vrachtwagenschauf- feurs! Ook de tuners en versterkers zijn nauwelijks meer kwalitatief op een hoger peil te brengen. Fabrikanten hebben hier en daar een nieuw frontje, een andere knop geprobeerd. Is er dan helemaal geen nieuws meer? De werkelijk giganti sche veranderingen zijn nauwelijks zichtbaar. Die steken achter de glimmende of gematteerde front- jes van de kasten. De uitgebreide IC, ook wel „chip” genoemd, heeft de meeste apparaten „luxe” of „intelligentie” gegeven. personen, is goedkoper. Namelijk 6, mits van tevoren aangemeld. Zulke groepen kunnen ook een rondleiding krijgen op de educatieve en stille tentoonstelling het „Elektron”. Het Elektron is een gezamenlijke onderneming van de industrieën en scholen. Korting op het toegangsbewijs is ook te krijgen door bij het station van de woonplaats een zogenaamd TT-biljet (trein-toegang) te kopen. Daarbij wordt reductie geven op de treinreis, het openbaar vervoer en het toegangsbiljet. Boven dien vermijdt men daarmee parkeer- en verkeersproblemen die zich rond de Firato in Amsterdam altijd voordoen. riet expositieprogramma van de Firato omvat voor 80 procent zogenaamde vermaakselektronika. Het hele programma bestaat uit radio- en televisie-apparaten met video- en taperecorders zowel met band als cassette, antennes en antenne- installaties, elktronische muziekinstrumenten, communicatie-apparatuur voor niet- professioneel gebruik (goedgekeurd door de PTT), toebehoren en onderdelen, geluid- en beelddragers, meubelen, vakliteratuur en tijdschriften. Maar dat is voorlopig toekomstmu ziek. De techniek bestaat, is gedemon streerd door reuzen als Philips, JVC en Panasonic, maar verschijnt nog niet op de markt. Er wordt wel een tussenweg bewandeld. Door Ip’s digitaal op te ne men en analoog af te draaien. Maar het volledig invoeren van digitale afspeelap paratuur zal nog wel een aantal jaren op zich laten wachten. Dus beweegt het nieuws uit de geluids wereld zich wat in de marge. Ook hier is afstandsbediening binnengeslopen en heeft plotseling het virus van de verklei ning gewoed. Tuners, versterkers, cas settedecks en draaitafels zijn in mini- uitvoering op de markt. Kwartskristal- len voor perfect op snelheid laten lopen van draaitafels zijn gemeengoed. De musicassette heeft sinds zijn invoe ring in 1964 een serie kwaliteitsverbete- Ander voorbeeld is een apparaat met zogenaamde „toonsloten”, waarmee al leen een verbinding die vooraf wordt gegaan door een serie speciale (taxi)toontjes, kan worden gelegd. Uit luisteren naar het soms eindeloze „ge tokkel” is dan niet meer nodig. Alleen boodschappen-met-code doen ertoe, ter wijl de code zelf uit te zoeken en te veranderen is. Wel is de boodschap voor iedereen gewoon op te vangen. Want zeggen de 27 Mc’ers van het eerste uur het niet zelf: „De burgerband is er voor iedereen!” Heel veel nieuwe toestellen zullen op de Firato te zien zijn. S8 W Weet u nog hoe het ging op maandag 3 maart? Rijen mensen voor de loketten van de postkantoren, want bijna ieder een wilde zijn zendvergunning MARC (Machtigingsregeling Alge mene Radio Communicatie) zo snel mogelijk in het bezit hebben. Bab belen met elkaar via de ether, zon der vooraf examen te hebben gedaan. In het zich snel ontwikkelende MARC-taaltje heet dat „tokkelen”, volgens mensen die het weten kun nen, afgeleid van het Engelse „to Het gebruik van jargon is ontvangen op de „burgerband”. Op de misschien wel een van de aantrek kelijke kanten in dit soort radio communicatie. Klinkt „kappa” niet heel anders dan „dat is begrepen”? Iedere Nederlander ouder dan 13 jaar mag via een „bakkie” (dat is een zender-ontvanger) in verbin ding treden met anderen. Een stoet van 150.000 praatlustigen heeft zich al in de ether gestort. Een groei die maar weinigen hadden durven voorspellen. De MARC-zenders-ontvangeis werken in de 27 MegaHerz-band op 22 kanalen met een vermogen van 500 milliWatt, voldoende om onder gunstige omstandigheden zo’n 20 kilometer te overbruggen. De zend- wijze is frequentiemodulatie (FM), gekozen om hinderlijke storingen zoveel mogelijk te vermijden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31