ir er 63 Elektronische quizmaster O» JF I i 11 F J Mi WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 s OM® 1 ir* 4 A I f* srW-. Hobbyprogramma Teletekst werk) ishel- t in de Zoekautomatiek 70 zenders gtot IT I W L- Storingsvrij Vernuft F Ba WW k s ik ieze Ook het indrukwekkende NOS-tv-oircuit is present in nieuwe wordt Dijde 4» Tot nu toe presenteerden radio en tele visie zich in de Westhal van het RAI- complex, maar het was steeds moeilijker eikaars geluiden af te schermen. Boven dien -werd de ruimte wel wat krapjes. Voor 1980 is er dan ook drastisch veran derd in de aanpak: het hele omroepcir- cus is verhuisd naar het Congrescen trum, dat voor het eerst ook „tentoon stellingsruimte” is geworden. Onder de veelbelovende noemer Om roep Wonderland is er meer uit het Gooi- se wereldje te zien dan ooit op een Fira- to. Wie de patioachtige verbindingsgang tussen hallen en Congrescentrum door wandelt, staat op een groot omroepplein met bijbehorend terras. Daar verschaf fen alle zuilen, de NOB, de Wereldom roep en de PTT informatie. De Teletekst-redactie is er aan de ar beid en er staat een maquette van Se samstraat. Het publiek mag zijn krach ten beproeven op de belichting van het bouwwerk. In een nagebouwde regiekamer laat een tv-regisseur zien hoe hij een keuze maakt uit een groot aantal camerabeel den. Kap- en grime-werk worden gede monstreerd, de geheimen van de jingle- machine van de radio onthuld. U{0 Daar ran :ot rin de inder siding oer Dag Iers let is i kursus De MCC-autoradio schakelt voortdurend over naar de dichtstbijzijnde zender dankzij het geheugen, dat de frequentie van 70 stations kan onthouden. Verderop in het „Wonderland” studi o’s voor de Hilversum IH-radioprogram- ma’s, Gedurende de hele Firato zijn disc- jockeys er in de weer en de nieuwslezer van de Radionieuwsdienst ANP is actief aanwezig op de hele uren. Televisieprogramma’s worden overdag gerepeteerd en 's avonds met - publiek opgenomen in de grote zaal van het Congrescentrum, Op de eerste ver dieping is een aantal technische mira kels uit de omroep te bekijken. Chroma- Key, het tv-systeem om beelden te „dub belen”, staat er naast de apparatuur om mist en regen te suggereren. Kijken in een radiostudio. Links de enor me tape-recorders, rechts de technicus en via het controle-kamerraam een doorkijkje op het orkest. kiest daar automatisch de sterkste uit. De luisteraar hoort niets van dat overschake len, maar geniet wel een ongestoorde ont vangst. De tien overgebleven geheugenplaatsen zijn gereserveerd voor de „Memoblook”- knop. Hier worden zenders (geen pro gramma’s) in opgeslagen die men wat minder vaak gebruikt. Nog eens drie FM- zenders (regionale programma’s bijvoor beeld?), vier lange-golfzenders, twee mid- dengolfzenders en zelfs een korte-golfzen- der zijn vast te leggen. Nog is de koek niet op. Mocht de auto mobilist niet genoeg hebben aan al die gemakkelijk af te stemmen programma’s en zenders, dan kan hij ook zelf onderweg nog naar stations zoeken. Gewoon met een draai aan de knop. Draait hij snel, dan vliegt de radio (elektronisch) over de band. Draait hij langzaam, dan versprin gen de cijfers van de moderne LCD-uitle- zing (net als bij een kwartshorloge) cijfer tje voor cijfertje. Hoewel dit nauwkeurig afstemmen toe laat, is het toch niet waarschijnlijk dat de (rijdende) automobilist deze mogelijheid zal gebruiken. Er zit namelijk ook nog een automatische zoekinrichting in het toe stel. Bevalt geen van de programma’s die in het geheugen zijn vastgelegd, dan is een druk op de knop voldoende om de zoekin richting te starten. Automatisch tast de radio dan de band af en stopt bij elk helder station. Wil men nog meer, dan kan hij zelfs verafgelegen, zwakke stations opsnorren, als daar het commando voor wordt gegeven. ook inde en ren. htingen1 JIO-BUi naancto ptemte Pr. bij m-Zuid raandag gebou» ilaan 58’ dag 2 w’t nan- rk) Midden-Nederland wordt verzorgd door de zender Lopik op 92,6 MHz; West-Bra- bant en Zeeland door Goes op 87,8 MHz, Zuid-Limburg door Hulsberg op 92,1 MHz, Noord-Limburg en Oost-Brabant door Hulsberg op 88,2, Overijssel en een deel van Gelderland door Markelo OP 91.4 MHz, de kop van Noord-Holland door Wieringen op 87,7 MHz, en ten slotte Gro ningen, Friesland en Drenthe door de zender Smilde op 88 MHz rond- Zo'n lijst vormt met de zenderkaart in de hand al een probleem, laat staan als men dat on der het rijden moet uitzoeken. En wat voor Hilversum 1 opgaat, geldt natuurlijk ook nog voor Hilversum 2, 3 en 4. Computer-electro Bijvoorbeeld door kinderen in de auto te gebruiken op een lange reis Zo’n reserve kan nauwelijks meer gel den voor het MCC-type en wel om drie redenen. Allereerst omdat de radio, als hij door de programmatoetsen wordt be stuurd, automatisch de sterkste zender opzoekt. Vervolgens omdat een IAC-sto- ringsonderdrukker (om met name storing door de auto-ontsteking te onderdrukken) is ingebouwd en ten slotte omdat de radio bij sterke signalen van de zender een breed stereobeeld levert en bij zwakker worden van het signaal geleidelijk zelf de stereo vermindert om ten slotte zelfs auto matisch op mono-geluid over te gaan. Een aantal andere, zeer doordachte de tails is verder nog toegepast bij deze 22 AC994, zoals het apparaat in de winkel heet. De cassettespeler slaat automatisch af bij bandproblemen of aan het einde van de band. De radio wordt dan weer ingeschakeld. Het geheugen van de radio (met daarin maximaal 70 zenders) verliest als hij eenmaal is geprogrammeerd, niet al zijn kennis als de stroom van het boord- net uitvalt. Bij zowat elke reparatie in de garage zou het toestel anders opnieuw „gepro grammeerd” moeten worden. Ook is de afstemming verre van traditioneel. In plaats van het schaaltje met een wijzertje, dat bij de huidige autoradio-afmetingen nauwelijks meer met het blote oog is af te lezen, een duidelijke, maar stroomsparen- de cijferschaal. Afstemmen is daarmee exact mogelijk, al is het even wennen. Zonder twijfel is het samenbrengen van zoveel vernuft de reden geweest dat Phi lips de Micro Computer Control autoradio niet op tijd heeft kunnen uitbrengen. Het prototype werd vorig jaar augustus op de Funkausstellung in Berlijn geïntrodu ceerd. Aangekondigd werd toen dat hij dit voorjaar leverbaar zou zijn. De manier waarop Philips dit jn de MCC-radio heeft opgelost, dwingt respect af. De radio heeft een geheugen met daar in plaats voor 70 zenders. Zestig daarvan corresponderen met de programmatoet sen 1 tot en met 6, dus 10 per programma. Meer dan genoeg voor Nederland met zeven zenders per programma. Maar ook voldoende voor bijvoorbeeld Duitsland, waar vanwege de grootte nog meer zen ders per programma nodig zijn. Wie de radio aanschaft, krijgt daarbij een boekje waar gemakshalve al deze zenders met hun frequenties in staan ver meld. Bij het installeren van de radio moeten die zenders eenmaal worden ingé bracht door de gebruiker. Waar men ver volgens in Nederland ook rijdt, doet daar na niet meer ter zake. De autoradio verge lijkt de sterkte van de verschillende zen ders die een programma uitstralen, en AMSTERDAM Heel velen zullen zich nog wel het spelletje „Electro” Uit hun jeugd herinneren. Op allerlei vragen moest een antwoord gegeven worden- Jonge kinderen die nog niet konden lezen hoefden alleen maar plaatjes bij elkaar te zoeken. Had je een plaatje of een antwoord bij een vraag gevonden en was de oplossing juist, dan ging er een lampje branden. Als je het spel vaak speelde, wist je vanzelf de combinaties waardoor het lampje kon gaan branden, onafhankelijk van welke vraag- of antwoordkaart je gebruikte. Typisch is dat de „chip” ook vat heeft gekregen op „Electro”. Maar middels de elektronica is het aantal mogelijkheden onuitputtelijk geworden en zal toch echt elke vraag serieus moeten worden beantwoord, of hij nu over geschiedenis, aardrijkskunde, techniek, radio, tv en film, sport, biologie of andere wetenswaardig heden gaat. Een speciaal plekje is vrijgemaakt voor de redactie van het NOS-program- ma Hobbyscoop, die elke week een pro gramma samenstelt over zenden en ont vangen, lucht- en ruimtevaart en compu tertechnologie. De Hobbyscoop-mensen voelen zich op de Firato natuurlijk thuis als een vis in het water en kunnen door de bezoekers aan de tand worden ge voeld. Vanaf de Firato verzorgen ze ook speciale versies van hun programma. Het spel kan een kind in zijn eentje of in gezelschap spelen. De kindercomputer heeft diverse drukknoppen voor het intoetsen van het juiste antwoord, een inge bouwd zoemertje, rode en groene lichtjes. Met dat brokje techniek (voor bijna f70) van Jumbo-spelen gaan boekjes met vragen en multiple-choise-antwoordensamen. Bij elk boekje hoort een „programma7steker” die in het apparaat moet worden geplugd. Daarmee is meteen de moeilijkheidsgraad bepaald. De elektronische quizmaster werkt op een batterijtje van 9 Volt. De MCC-radiocassettespeler is uiter aard in stereo (twee kanalen en twee spea kers) uitgevoerd. Nog onlangs betwijfelde de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek het nut van zo’n radio in verband met de grotere storingsgevoeligheid van de stereo-uitvoering. Terecht pleitte het on derzoek dat onder andere door de Con sumentenbond en Konsumenten Kontakt werd gepubliceerd voor mono-FM-au- toradio’s of tenminste voor stereo-uitvoe- ringen met een mono-commandoknop om de storing vanuit eigen auto en verkeer de baas te kunnen. AMSTERDAM. Op de Firato zal het eindelijk zover zijn: de revolutio naire autoradio, die Philips al een jaar geleden aankondigde, zal dan in produktie zijn genomen. De MCC autoradiocassettespeler zal voorlo pig nog wel f 1200-f 1300 kosten. Veel geld voor een gebruiksartikel, maar in elk geval een zinniger besteding dan de soms duizenden guldens kos tende car-stereo-systemen met vier luidsprekers in alle hoeken van de auto en een oorverdovend geluid, dat het contact met het verkeer onmoge lijk maakt. MCC staat voor Micro Computer con trol. Wat deze autoradio tot een van de weinige echte nieuwigheden van de Firato maakt, is het brein van het apparaat. Zakenmensen, veel in de auto onderweg, zullen dat weten te waarderen. En voor hen is dan de prijs ook wel overkomelijk. Het brein en het geheugen kunnen name lijk zelf zenders uitkiezen. Weliswaar zit ten er kleine druktoetsen op het apparaat, net als vroeger, maar de functie daarvan is totaal anders. Wat men nu uitkiest met de druktoetsen is een programma, geen zender meer, Als PI staat voor Hilversum 1 op de FM (in stereo), dan blijft dat programma ook in het hele land aanstaan. De radio zoekt daar zelf de dichtstbijzijnde (steun)zender bij. In feite schakelt hij daarbij steeds over zonder dat de gebruiker dat merkt. Hilversum 1, de zender die het familiale programma brengt, zit in diverse streken op een andere golflengte of frequentie. Samengeperst vernuft MCC autoradio-cassettespeler Een kijkje in de keuken van de omroep AMSTERDAM Op de Firato heeft iedereen uitgebreid de moge lijkheid mee te beleven hoe een ra dio- of tv-programma wordt ge maakt. Natuurlijk, dat kan ook tij dens een rondleiding door een Hil- versumse studio. Maar nu staat al les vlak bij elkaar, overzichtelijk en de hele dag lang. y. W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 33