Vrees voor beperking !I1 produktie olielanden Premier Zuid-Afrika vervangt 9 ministers „Vruchtbaarheidsfestival” Door overschot en prijsverlaging Felle aanval Ghotbzadeh op kabinet Iran VS in Peking Spoedig gesprek Werkloosheid EG VS-Sovjet-Unie ongekend hoog over atoomwapens Carter bereid tot debat met Z-Afrika geëist Versterking beleid Botha Kritiek op Reagan van ambassadeur Vrijlating van kinderen in Fabriek meldt pil tegen puistjes en zwangerschap Hg „Champs-Élysées is onveilig” Ronald Reagan Weer arrestatie in Oostenrijks omkoopschandaal „Grootste bedreiging wereldvrede” „Gestapo-chef nam in Bolivia deel aan staatsgreep” Wiegel Strijbos Openbaar Eigen sound 3 W 0 E N S D A G 27 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND J I agens praai ineen jgsraad ior een e twee aarvan en om- vapens in. Een »ls een leverd. m het irzitter (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. President Rahman Vinst racht •w I door Nico Scheepmaker V iring itewet pport. üaken leege- i het imvat e ge le ten iatiek ussen rster- wet- i voor ;ente- n ad- van Bangladesj meent dat de Verenigde Naties de armoede in de wereld negeren. En armoede, aldus Rahman „vormt de grootste bedreiging voor de wereldvrede.” v. NS (Van onze redactie buitenland) trijfël f- (Van onze redactie buitenland) Rahman: VN negeren armoede in wereld (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) 4 - j'. Zij spraken gisteren in Washington drie uur over de brief die president Brezjnjev van de Sovjet-Unie vorige week stuurde aan president Carter van de VS en aan de NAVO-landen. Brezjnjev vroeg in zijn brief waarom hij nog geen reactie had gekregen op zijn voorstel van eind juni aan bondskanselier Schmidt van West-Duitsland, direct be sprekingen over beperking van atoomwa pens in Europa te beginnen. er heet luizen ij -ld geldt, h in het ie voort- Land- leeft 24 voning- tenmin- ie drie- gin van igeveet lanmer- e gen be- ok een Men kan de bevolking een bepaalde tijd met slagzinnen en betogingen in de hand houden, men kan die periode verlengen door zijn toevlucht te nemen tot wapens en slachtingen, maar ik ben er zeker van dat het volk op den duur in verzet zal komen”, aldus Ghotbzadeh. Aangenomen wordt dat zijn kritiek met name slaat op de groepering van fanatieke islamieten Hij sprak als woordvoerder van de Aziatische landen op de tweede dag van de speciale zitting van de VN-assemblee waar wordt getracht de dialoog tussen arme en rijke landen, de zogenoemde Noord-Zuidconferentie die in de jaren zeventig is vastgelopen, weer op gang te helpen. Rahman zei zich af te vragen hoe het komt, dat de Verenigde Naties zich als hoogste internationale lichaam telkens weer uitspreken voor bevordering van vrede en veiligheid in de wereld, terwijl weinig aandacht wordt besteed aan de armoede. De president bracht een uit tien punten bestaand plan naar voren, dat was bedoeld om de armoede te verminderen. In de eerste plaats zou een belasting moeten worden geheven Het Russische persbureau TASS heeft gisteren op zijn beurt een felle aanval gelanceerd op Ghotbzadeh, die onlangs kritiek leverde op de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. Ghotbzadeh heeft zijn greep op de werkelijkheid volkomen ver loren, aldus het persbureau. die proberen invloed uit te oefenen op de samenstelling van het nieuwe kabinet. in Botha’s nieuwe kabinet minister van Onderwijs, wat door waarnemers wordt gezien als een eerste stap op weg naar een •meer geïntegreerd onderwijs. Dit zou voor een deel het resultaat zijn van de school stakingen van de afgelopen tijd. De wijzigingen in het kabinet worden op 6 oktober van kracht, nadat het parlement een plaatsvervangend staatshoofd heeft (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève heeft gisteren bij de Zuidafrikaanse regering aangedrongen op de vrijlating van een onbekend aantal kinderen, sommigen niet ouder dan acht jaar, dat gevangenisstraf moet uitzitten op het beruchte Robbenei land. De kinderen zijn berecht en veroor deeld op een wijze die een schending betekent van de meest elementaire rech ten van de mens, aldus de commissie. Volgens een woordvoerder van het di- rectoraat-generaal voor het gevangenis wezen in Pretoria zitten er op het Robben eiland maar zes minderjarigen vast: twee van 16 jaar en vier van 17 jaar. Volgens de woordvoerder zijn ze veroordeeld wegens overtreding van de wet op de staatsveilig heid. Hij zei verder dat de kinderen aller lei faciliteiten op het gebied van ontspan ning en studie genieten. Volgens de zegslieden zal er aan deze ruimte op de oliemarkt echter een abrupt einde komen, indien Saoedi-Arabië be sluit de olieproduktie terug te draaien tot het peil dat men had voor de crisis in Iran, namelijk met een miljoen vaten per dag minder tot 8,5 miljoen vaten ruwe olie per dag. Meermalen heeft Saoedi-Arabië laten blijken de produktie te willen verminde ren, maar men heeft hiertoe tot dusver niet besloten om te voorkomen dat de meer radicale leden van de OPEC nog hogere prijzen voor hun olie zouden kun nen vragen. Dit gevaar zou door de huidi ge overproduktie en prijsverlagingen niet meer te vrezen zijn. Ook andere arabische landen zouden aan produktieverminderingen denken om te voorkomen dat de olie op de wereld markt nog goedkoper wordt. Zo zei de olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten Oteiba gisteren in een inter view, dat zijn land „de druk op de olieprij zen zal weerstaan door de produktie te verminderen”. De emiraten produceerden vorig jaar 89 miljoen ton olie en waren daarmee ’s werelds elfde olieproducent. Saoedi-Arabië is de tweede olieprodu cent in de wereld met 510 ton miljoen olie in het afgelopen jaar. De grootste oliepro ducent ter wereld is de Sovjet-Unie met een produktie vorig jaar van 585 miljoen ton ruwe olie. Voor dit jaar heeft de rege ring in Moskou zich ten doel gesteld 610 miljoen ton olie te produceren, maar vol gens de geoloog Laurent Zazadynski, me dewerker van de Geneefse organisatie Pe- troconsultants SA, zal dit peil slechts met de grootste moeite worden gehaald. Als voornaamste oorzaak ziet hij het gebrek aan moderne technische kennis. Ik schreef laatst over de openbare toilet ten in de Sovjet-Unie, waar je dikwijls genoodzaakt bent in het volle licht van de openbaarheid neer te hurken, zonder deur die je achter je (of meestal voor je) kunt dichtdoen, laat staan dat je een deur met een haakje zou kunnen afsluiten. Geen deur, geen haakje! Ook de belastingen zijn openbaar. Elk jaar verschijnt er een lijst met alle namen van de belastingplichtigen en het bedrag dat zij opgegeven hebben (of gejokt heb ben), zodat iedereen weet hoeveel zijn buurman aan belasting moet betalen. Ook op Ijsland blijkt er een andere WC- cultuur te zijn dan hier. Jan P. Strijbos, identiteit bekend, schrijft me daarover het volgende: Op een keer toen wij Bert Garthoff en ik logeerden op een boerderij en het bar slecht beestenweer was, vroeg ik aan de boer of ik niet even van de koestal gebruik kon maken? Hij schudde van nee en be weerde dat hij liever niet had dat mijn mest bij zijn mest kwam. ;r stuurt. J maand plannen aanbo’j» niet het 1 huizen heeft n juli zeven eftde steren •entte, i. Vo-. >n de urzen s eve- premie- (Volks- ijn voor irele of ral groot (57 pro le vertle- Noord- (27 pro- Iderland arocent; (10 pro- t). se uni- n Leer luiten- ir Van goed- it over ka en niet”, el het in als ia be- ;n op- rd vo- aan te Dat met die telefoon is wel curieus, maar het lijkt me verre van ideaal. In dunbevolkte streken in Nieuw-Zeeland schijnen ook alle telefoons te rinkelen als iemand een streekbewoner opbelt, ieder een neemt dan de telefoon op, en als dan blijkt wie men gehad had willen hebben, hangt iedereen, behalve die ene, de tele foon ook weer op. Op Ijsland is dus blijkbaar die verfijning aangebracht van de ’eigen sound’: je toestel rinkelt anders als het voor jou bestemd is dan wanneer het voor een ander is. Wij zijn al een stap verder: ons toestel rinkelt als we opgebeld worden, en worden we niet opgebeld, dan rinkelt het niet. Maar wie weet is het IJslandse systeem alweer een verbetering op hun allereerste telefoonsysteem, waar bij de telefoon de hele dag aan één stuk door rinkelde, behalve als iemand je op belde. Dan zweeg de telefoon. Dat zou dus net zoiets geweest zijn als met dat haakje op de WC-deur: haakje los, WC bezet! Ghotbzadeh, die vermoedelijk niet in het kabinet zal terugkeren, zei dat de nieuwe regering al bij voorbaat een mis lukking is en dat zij zich alleen kan hand haven door onderdrukking. De Iraanse bewindsman zei dat het feit dat het volk nu niet in opstand komt, te danken is aan het vertrouwen dat het heeft in Khomeini, de geestelijk leider van Iran. „Maar als hij op zekere dag van ons heengaat, zal de bevolking de onderdrukkers verpletteren. De vrouwen op Ijsland blijven hun naam behouden, ook als ze gehuwd zijn. Iedereen heeft telefoon (’simf), ook de gehuwde vrouw heeft een eigen tele foonnummer, dus als je haar eigen naam niet weet en alleen maar de naam van haar man, kun je haar niet bereiken. Bovendien is de telefoon in bepaalde dunbevolkte districten openbaar, dat wil zeggen dat je het districtsnummer belt, overal rinkelt de telefoon, iedereen zou kunnen opnemen, maar elk toestel heeft zijn eigen oproepgeluid, dus als het niet voor je bestemd is neem je ook niet op. Niemand luistert daar mee. Overigens heeft de VN-commissie bij Zuid-Afrika ook aangedrongen op de vrij lating van 120 Namibische gevangenen die volgens de commissie onmenselijk worden behandeld. In het noorden van Namibië heeft de guerrillaorganisatie SWAPO, die streeft naar de onafhankelijkheid van dit door de Zuid-Afrika beheerde gebied, gisteren 70 middelbare scholieren ontvoerd en naar Angola gebracht, zo is van officiële zijde in Windhoek, de hoofdstad van Namibië, meegedeeld. tar koop- stans, E: 1 de ge- moete - op de internationale wapenhandel, waarmee hulpverlening aan de Derde Wereld zou moeten worden bekostigd. Daarnaast zou er een campagne moeten komen in de rijke wereld om de mensen daar te wijzen op de noodzaak van een nieuwe economi sche orde ne herstel van het gebrekkige evenwicht. De ontwik kelingshulp van de industrielanden aan de ontwikkelingslanden zou moeten worden verdubbeld, terwijl de olieproducerende landen veel meer in de arme landen zouden moeten investeren. Bovendien zouden de olieprijzen voor arme landen moeten worden gehalveerd. De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken Thorn zei namens de Europese Gemeenschap in New York, dat het welslagen van de huidige VN-besprekingen afhankelijk is van de medewerking van alle partijen en dat de Europese Gemeen schap bereid is „haar verantwoordelijkheid te dragen”. Thorn waarschuwde dat niet moet worden geprobeerd zoveel mogelijk onderwerpen tegelijk te bespreken, omdat dat tot een nieuwe impasse zou kunnen leiden. Ook benadrukte Thom het maan dag al door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie uitgesproken standpunt, dat de olieproducerende lan den een bijzondere verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van de hulp aan ontwikkelingslanden. Veel gewoonten daar verschillen van de onze. De vaat wordt wel met warm water en zeep afgewassen, maar niet met een droogdoek afgedroogd, want dat vinden ze zeer onhygiënisch. De gehele vaat wordt buiten neergezet om te drogen, en als het dan regent, wordt het hele spul wel nat maar niet nog eens afgedroogd. „Hier in Nederland en ook wel elders zit het haakje aan de binnenkant van het toilet. Bovendien maakt men vaak ge bruik van een ’vrij- en bezetschijf. Wil men de gelegenheid verlaten, dan komt de schijf op ’vrij’ te staan. (Van onze redactie buitenland) PEKING. De Amerikaanse ambassa deur in Peking, Leonard Woodcock, heeft gisteren op een persconferentie kritiek geleverd op uitlatingen van de Ameri kaanse presidentskandidaat Ronald Rea gan, die heeft verklaard voorstander te zijn van enige vorm van officiële betrek kingen met Taiwan. Woodcock zei dat het in gevaar brengen van de moeizaam geschapen relatie tus sen de Verenigde Staten en China tot gevolg kan hebben dat de internationale positie van Amerika in een moeilijke tijd, wordt aangetast. ’s Lands wijs, ’s lands eer, zullen we maar denken, hoewel ik het nogal onwijs en helemaal geen eer vond om voor het oog van de wereld te moeten zitten poe pen. Stel dat onze toiletten ook zo open baar waren, en dat Hans Wiegel met zijn kinderen in Artis was, en dat hij dan nodig moest, en dat hij daar dan neerhurkt met de broek op zijn schoenen en een hoogst ongelukkige uitdrukking op zijn gezicht, en dat andere landgenoten die ook moes ten dan vrolijk „Ha, die Wiegel!” zeiden, of „Lukt het ’n beetje, meneer Wiegel?”, dan zou hij toch liever een constipatie krijgen dan daar neer te hurken. Of schat ik hem nu verkeerd in? Op Ijsland bestaat het geval uit een houten huisje, los van de woning of boer derij. Het haakje zit aan de buitenkant. Zit het haakje erop, dan is de WC onbezet. Is het haakje eraf, dan weet je dat de WC bezet is. Een uitstekende en zeer simpele methode. Vaak zijn er drie of meer WC’s naast elkaar en gebeurt het wel dat de gastheer je voor de gezelligheid vergezelt en dan naast je zit te reutelen, louter om je gezelschap te houden. WENEN (DAP). In het laboratori um van een farmaceutische fabriek in Wenen is voor vrouwen een pil tegen jeugdpuistjes ontwikkeld die tevens zwangerschap voorkomt. Jeugdpuistjes, waartegen tot dusver nog geen afdoend middel gevonden was, worden veroorzaakt door een ver sterkte produktie of overmatige werk zaamheid van manlijke hormonen. De nieuwe pil blokkeert in het vrouwelijke organisme de werking van manlijke hormonen ten aanzien van huid en haar. Gisteren ging in de Thaise hoofdstad Bangkok de campagne van start voor een nationaal programma voor geboortenbeperking. De campagne begon met het uitdelen van anti conceptiepillen en met helium gevulde condooms tijdens een ,,Vruchtbaarheidsfestival” in Bangkok. JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse premier Pieter Botha heeft gisteren ingrijpende wijzigingen in zijn kabinet bekendgemaakt. Negen van de achttien ministeries krijgen een nieuwe politieke leiding. Het is de tweede regeringswijziging sinds Botha twee jaar geleden aan de macht kwam. gekozen. De vice-president wordt voorzit ter van de voorgestelde presidentiële ad viesraad die de Senaat moet vervangen. In die zestig leden tellende raad zullen de zwarten niet zijn vertegenwoordigd. Het is vrijwel zeker dat de huidige minister van Justitie, Alwyn Schlebusch, vice-presi dent wordt omdat de regerende Nationale Partij hem gisteren met algemene stem men voor die post voordroeg. Waarnemers zien in de kabinetswijzi gingen een versterking van het beleid van de voor Zuidafrikaanse begrippen tame lijk liberale premier Botha. Enerzijds heeft de premier medestanders van bui ten het parlement in zijn kabinet gehaald, terwijl hij anderzijds de invloed van zijn Dat laatste lijkt me ideaal, maar wel ongeveer het laatste waar de Nederlander naar verlangt. Als er iets is waar we geheimzinnig over doen (met onze overgordijnen traditioneel wijd open, zo dat ’s avonds iedereen van buiten af kan zien hoe netjes we in de bulletjes zitten, en hoe keurig we ons, al kijkend naar de tv, gedragen) dan is het wel ons inkomen. LUXEMBURG. (Reuter/AP). Het aan tal werklozen in de Europese Gemeen schap heeft in de afgelopen maand een peil bereikt dat sinds de oprichting van de EG in 1957 niet is voorgekomen. In totaal waren er, zonder rekening te houden met seizoensinvloeden, eind juli 6,7 miljoen mensen werkloos. Dat is 6,1 procent van de beroepsbevolking in de Gemeenschap. Ter vergelijking: een maand eerder bedroeg het werkloosheids percentage 5,7 en een jaar eerder 5,4. Van de werklozen in de EG eind vorige maand was 41,7 procent jonger dan 25 jaar. De werkloosheid steeg het snelst in Groot-Brittannië, namelijk met 29,5 pro cent. In Denemarken steeg de werkloos heid vorige maand met 18,3 procent, in Nederland met 17,6 procent, in Ierland met 15,6 procent, in België met 8 procent, in Italië met 7,2 procent, in West-Duits land met 6,2 procent, in Frankrijk met 5,8 procent en in Luxemburg tenslotte met slechts 1,8 procent. De belangrijkste verandering is de be noeming van de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Magnus Malan, tot minister van Defensie. Tot nu toe werd die post door de premier zelf bekleed. Een nieuwe opperbevelhebber is nog niet benoemd. De huidige administrateur-generaal van Namibië, professor Gerrit Viljoen, wordt Het Iraanse dagblad Islamitische Repu bliek heeft de anglicaanse kerk in Iran gisteren „een stroman van de Amerikaan se, de Britse en de Israëlische geheime dienst” genoemd en een broeinest van spionage. De anglicaanse bisschop voor Iran noemde de beschuldigingen onge gronde en kwaadaardige leugens. TEHERAN. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh heeft gisteren op ongekend felle wijze een aan val gedaan op de nieuwe regering die momenteel in Iran wordt gevormd. is op de wereldmarkt. De Verenigde Arabische Emiraten hebben al produktievermindering in het vooruitzicht gesteld. --- Het overschot op de wereldoliemarkt is vooral veroorzaakt door de economische teruggang in het Westen en door bezuini gingsmaatregelen van de industrielanden. Het heeft ertoe geleid dat de prijzen van ruwe olie op de vrije markten, zoals in Rotterdam, zijn gedaald van ruim 40 dol lar per vat (ongeveer tachtig gulden met 159 liter) begin dit jaar tot minder dan 31,5 dollar per vat nu. Om de olie nog tegen concurrerende prijzen te kunnen verkopen hebben Indo nesië en Irak besloten de toeslagen op de olieprijzen te verminderen met respectie velijk 2 dollar en 3,5 dollar. Westerse olie maatschappijen trachten momenteel van landen als Nigeria, Koeweit en Irak ge daan te krijgen dat de olie waarvoor nieu we contracten moeten worden gesloten, tegen lagere prijzen wordt verkocht. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Op de Parijse Champs-Ély sées wordt gemiddeld elke twee uur een gewelddaad of een inbraak gepleegd, zo meldt het dagblad France-Soir. Sinds het begin van dit jaar zijn, op wat de mooiste avenue ter wereld wordt ge noemd, 2.700 inbraken gepleegd terwijl 2500 overvallen zijn geregistreerd. De meeste gevallen betroffen het roven van tasjes en het openbreken van auto’s. Onlangs werden twee Colombianen en een Spanjaard aangehouden die talrijke auto’s van toeristen bleken te hebben leeg geplunderd. De buit werd opgestuurd naar de Colombiaanse hoofdstad Bogota waar medeplichtigen de voorwerpen te gelde maakten. LONDEN-GENÈVE. Volgens Londense oliekringen zal Saoedi-Arabië binnen afzienbare tijd de olieproduktie verminderen, omdat er een overschot nn dp wereldmarkt. De Verenigde Arabische Emiraten hebben al een (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft de uitnodiging aan vaard van de National Press Club voor een debat, waarvoor verder alleen de re publikeinse presidentskandidaat Reagan is benaderd. Door het aanvaarden van de uitnodi ging is het zeker dat Carter slechts met Reagan en niet ook met de onafhankelijke presidentskandidaat Anderson in debat zal gaan. Voor die mogelijkheid is het Witte Huis steeds huiverig geweest, omdat Anderson ook republikein is en Carter het dus tegen twee republikeinen op zou moe ten nemen. tegenstanders heeft beperkt. Zo werd bij voorbeeld Andries Treurnicht weliswaar niet uit het kabinet verwijderd, maar kreeg hij de zeer onbeduidende porte feuilles Staatsadministratie en Statis tieken. Tenslotte heeft premier Botha de door hem voorgestelde presidentiële advies raad politiek gewicht gegeven door daarin leidinggevende posten voor leden van zijn kabinet te reserveren. De raad krijgt tot taak een nieuwe grondwet voor te berei den. Botha maakte gisteren bekend wie de voorzitters worden van de vijf commissies van de presidentiële raad. Onder hen zijn de aftredende ministers Van der Merwe, Raubenheimer en Janson. (Van onze redactie buitenland) WENEN. De voorzitter van de Oos tenrijkse werkgeversorganisatie Fritz Mayer, is gisteren in verzekerde bewaring gesteld op verdenking van omkoping bij de bouw van een nieuw ziekenhuis te Wenen. Mayer, president-directeur van de Oos tenrijkse vestiging van 1’1’1', is de tiende arrestant in een affaire waarbij miljoenen schillingen aan steekpenningen zouden zijn betaald om opdrachten te krijgen bij de bouw van een ziekenhuis, dat het groot ste en modernste van Europa moet worden. WASHINGTON. De VS en West- Duitsland hebben gisteren laten weten dat de Amerikaanse-Russische besprekingen over een beperking van atoomwapens voor middellange afstand in Europa, spoedig kunnen beginnen. Dit blijkt uit een gezamenlijke verklaring van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Muskie en zijn Westduitse collega Genscher. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. Klaus Barbie, het vroegere hoofd van de Duitse Gestapo in de Franse stad Lyon, is bij de staatsgreep die vorige maand in Bolivia werd gepleegd, erg ac tief geweest. Dat verklaarde secretaris-generaal Gal land van het Franse vakverbond CGT gisteren in Praag. Galland keerde terug van een reis naar Bolivia, waar hij samen met vertegenwoordigers van het in Praag zetelende Wereldverbond van de Arbeid en met afgevaardigden van de Internatio nale Bond an Democratische Juristen de toestand in ogenschouw nam. Galland sprak over het bestaan van concentratiekampen in Bolivia en hij be vestigde het bloedbad van Caracoles dat nood- op 4 augustus plaatsvond. Volgens hem is het verzet tegen de militaire junta, met name onder de mijnwerkers, goed georga niseerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3