Morgen debat in Tweede Kamer o korter werken 9 gaan niet door Deel wegenbelasting gaat naar provincie Kamer zal verdeelplan brandstof aanvaarden Vissers gewond bij actie Franse marine Politiepistool straks altijd schietklaar Ziekmeldingen namen af in ’79 Rijbewijsreizen naar Antillen V en D: geen akkoord over DamiatePers „Zeeslag” in twee havens w Onderzoek naar universiteit redden Brokx: matiging Minister verwerpt bezwaren PvdA noodzakelijk van aanvangshuren Grote Kamerfracties akkoord Geen einde z Pais: Soberheid kan banen aan aangespoelde vreemde bollen Weer kaping van vliegtuig in VS Besprekingen over toekomst Antillen leiden tot ruzie Fenol gevonden in urine bewoners Westduits plaatsje aan acties Umuider Courant II i WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 r 4 BINNEN- EN BUITENLAND w^. (Van onze redacties binnen- en buitenland) JERUZALEM/CAIRO/DEN HAAG. Israel heeft bedroefd maar vrij mild, Egypte verheugd en de Tweede Kamer berustend gereageerd op het besluit van het kabinet, de Nederlandse ambassade in Israel te verplaatsen van Jeruzalem naar Tel Aviv. I Israel mild over besluit ambassade (Van onze parlementsredactie) 155,00 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als de universiteiten bereid zijn een uiterst sober beleid te voeren, kan het verlies van arbeidsplaat sen in het wetenschappelijk onderwijs (tot 1985 1.000 banen) belangrijk minder zijn. Dit heeft minister Pais van Onderwijs laten weten aan het Centraal Overlegor gaan Personeelszaken Wetenschappelijk Onderwijs (COPWO). De tering naar de nering zetten, saneren daar waar moge lijk, strikte beheersing van de loonsom en pverige personele lasten en een stringent vacaturebeleid kan de schade volgens de bewindsman aanzienlijk beperken, al is het niet te voorkomen dat er toch banen verloren gaan. Pais praat vandaag met het COPWO over de werkgelegenheid in het wetenschappelijk onderwijs. (Van onze redactie buitenland) DÜSSELDORF. In het stadje Ahlen, 30 kilometer ten zuidoosten van Münster in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is bij ongeveer 200 bewoners een hoeveel heid fenol in de urine aangetroffen die twee- tot driemaal zo hoog is als normaal. Volgens een woordvoerder van het de partement voor Volksgezondheid bete kent dit, dat de bevolking heeft blootge staan aan luchtverontreiniging door ben zol. Vermoed wordt dat de benzol, dat de aanmaak van bloed kan remmen en even tueel leukemie kan veroorzaken, van een nabijgelegen cokesfabriek afkomstig is. De eigenaar van een transportbedrijf in Homburg aan de Saar en twee van zijn medewerkers moeten binnenkort voor de rechter verschijnen wegens het illegaal storten (eind april) van lekke vaten met chemisch afval op een afgelegen stations- terrein nabij Homburg. Hen staat een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar te wachten. Het gaat om de opcenten op de wegen belasting die tot nu toe ten goede kwamen aan het Rijkswegenfonds. Deze regeling werd ingesteld in 1965 voor een duur van vijftien jaar. De regering wil het Rijkswe genfonds nu opheffen en de opbrengst van de opcenten ten goede laten komen aan de provinciale besturen. De provincies mogen elk de hoogte van deze extra belasting vaststellen, maar de totale opbrengst mag de 200 miljoen gul den niet overschrijden. Voor de betaler van de wegenbelasting betekent dit, dat een verhoging van negen tot dertig gulden kunnen worden verwacht. PvdA-woordvoerder Rienks diende gis teravond een voorstel tot wetswijziging (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het is van groot belang dat de aanvangshuren van nieuwe wonin gen worden gematigd. Dat is mogelijk door bij de voorbereiding bewust te stre ven naar beperking van de stichtingskos- ten. Die opvatting heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening aan de gemeenten kenbaar gemaakt. Hij heeft tevens laten weten dat hij van plan is om volgend jaar de huurtabellen voor het berekenen van de jaarhuur van gesubsidieerde woningen niet of slechts gedeeltelijk aan te passen aan de stijging van de stichtingskosten. Volgens de staatssecretaris rust op ge meenten en woningbouwcorporaties de plicht om bij de voorbereiding van wo- ningbouwplannen soberheid te betrach ten. Daarbij denkt Brokx aan „een min der uitbundige architectuur en een beper king van het aantal typen woningen per complex”. (amendement) in, waarin hij stelde dat de nieuwe regeling voor vijf jaar geldig zou moeten zijn. In een toelichting zei Rienks, dat kabinet en Kamer daardoor vrijheid van handelen zouden houden, indien een bestuurlijke herindeling van Nederland in de tussentijd tot stand zou komen. Negen marineschepen omsingelden in alle vroegte de vissersboten in de haven. De oproerpolitie maakte bij de actie ge bruik van traangas. De vissersboten wer den met geweld verwijderd. Enkele sche pen werden daarbij beschadigd. Om vijf uur was de haven vrijgemaakt en kon het scheepvaartverkeer weer doorgang vin den. De kans is echter groot dat dit slechts van korte duur zal zijn omdat havenarbei ders hebben gedreigd uit solidariteit met de stakende vissers de afhandeling van het scheepvaartverkeer stil te leggen. Intussen hebben Franse vissers gisteren de blokkade van Le Havre-Antifer, de op een na grootste oliehaven van het land, beëindigd. In de haven kwam het gisteren tot een kleine zeeslag tussen de marine en de stakende vissers, waarbij de marine gebruik maakte van waterkanonnen en traangas. De actie duurde drie kwartier. Elf marineschepen bestookten met water kanonnen een twintigtal treilers. Nadat de vissers de blokkade hadden beëindigd, bezette de oproerpolitie de kade van de oliehaven. De Franse minister van Visserij Le Theule kondigde gisteren een reeks maat- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Vi le s Gek ten Noo vooi krat nen, derc zijn teur pier aan) neri ond; hoo] Ve Van meej min; Toer recte kran Twei sing over Ve tot 1 nu den. te d met denc nam ring verg Gele Gt dus. plaa nu e gelij aan vers lijk de 1 bela om wel nou won Ee Van zijn, den bedi Vetl watt onts arbe vrij won Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De grote fracties in de Tweede Kamer betreuren het besluit, maar vinden wel dat het onvermijdelijk was. Wel willen de fracties morgen nadere opheldering van de regering over de beweegredenen die tot het besluit hebben geleid. PvdA-woord voerder Van der Stoel noemde de rege ringsverklaring over de ambassadekwes- tie „duister”. Het CDA vindt dat de rege ring onvoldoende heeft duidelijk gemaakt dat het besluit niet onder druk van de arabische landen is genomen. VVD- woordvoerder Bolkestein zei dat de rege ring moeilijk een andere beslissing had kunnen nemen. Hij heeft overigens uit protest tegen wat hij noemt het stellen van ultimata door arabische landen besloten niet langer deel te nemen aan de bijeen komsten van parlementariërs uit de EG en de arabische landen. D’66 noemde de beslissing van het kabinet „onvermijde lijk”, maar vindt de wijze waarop het kabinet de zaak heeft behandeld „halfhar- (Van onze redactie buitenland) HAVANNA. De afgelopen nacht is weer een Amerikaans vliegtuig gekaapt en gedwongen naar Cuba te vliegen. De drie kapers die flessen benzine bij zich hadden gaven zich in Havanna aan de politie over. Op 10 augustus begon een reeks kapin gen van Amerikaanse toestellen door Cu baanse vluchtelingen, die teleurgesteld zijn in het leven in de Verenigde Staten. Na verscherping van de veiligheidsmaat regelen zijn de afgelopen weken diverse Cubanen gearresteerd die probeerden met flessen benzine aan boord van vlieg tuigen te komen. w. UTRECHT (ANP). De raad van be stuur van het grootwinkelbedrijf V en D heeft Vandaag ontkend dat er met de vakbonden overeenstemming is over in voering van een kortere werkweek in 1982. Eind vorige week meldden de Dien stenbonden FNV een „doorbraak” bij V en D op het gebied van arbeidstijdverkor ting. De FNV-bonden lieten weten dat er een principe-akkoord was bereikt over invoering van een werkweek van 38 drie kwart uur (nu nog 40 uur) in 1982 en dat die vijf kwartier korter werken de werk nemers niets zouden kosten. V en D zegt in een verklaring echter dat de mededelingen van de Dienstenbonden voorbarig en gedeeltelijk onjuist zijn. V en D zegt dat de kortere werkweek wel be spreekbaar is maar dat van de kant van V en D is gesteld dat een eventuele arbeids tijdverkorting wel ten laste moet komen van de loonruimte. Dit bleek gisteren bij het Kamerdebat Over dit plan. De bedoeling is een verant woord gebruik van aardgas en stookolie door de centrales te bereiken. In de eerste plaats moeten de centrales met olie sto ken. Is er onvoldoende olie, dan moet aardgas worden gebruikt. In sommige ge bieden levert het gebruik van stookolie echter milieuproblemen op. Daar zal meer gas moeten worden gebruikt. De verdeling van deze brandstoffen zal volgens het nieuwe plan gebeuren door een nog in te stellen beheerscommissie, waarin gemeentelijke en provinciale overheden en de elektriciteitsmaatschap- DEN HAAG. Woordvoerders van de drie grootste fracties in de Kamer hebben zich gisteravond akkoord verklaard met een regeringsvoorstel, dat inhoudt dat een bepaald percentage van de wegenbelasting vanaf volgend jaar ten goede zal komen aan de provincies. (Van onze redactie buitenland) FOS-SUR-MER-ANTIFER. Bij een poging van de Franse marine een blokkade van stakende vissers in de oliehaven van Fos-sur-Mer te breken, zijn vanmorgen verscheidene vissers gewond geraakt. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur I AMSTERDAM (ANP). Bij het Ge meenschappelijk Administratiekantoor (GAK) zijn vorig jaar bijna 2,5 miljoen ziektemeldingen geregistreerd of 4,3 pro cent minder dan in 1978. De griepepide mie in 1978 vertekent het beeld echter zodanig, dat er per saldo weinig verschil met 1979 is, aldus het jaarverslag over 1979. De gemiddelde ziekteduur per uitke- ringsgeval ging met 7,1 procent omhoog en bedroeg 16,6 dagen tegen 15,5 dagen in 1978. Het aantal uitkeringsdagen steeg van 33,2 miljoen naar 33,5 miljoen. Aan ziekengeld werd er vorig jaar ruim 2,7 miljard uitgekeerd of 6,1 procent meer dan in 1978. (ruim 2,6 miljard). regelen aan ten gunste van de visserij maar de vissers vinden het pakket onvol doende. pijen vertegenwoordigd zijn. Op dit punt had de PvdA-fractie de meeste bezwaren. In moties werd de wens geuit, dat de vergaderingen van de beheerscommissie openbaar zouden moeten zijn, omdat het anders „een onderonsje van belangheb benden” zou worden. De PPR-fractie vroeg de Tweede Kamer het laatste woord te geven in dergelijke verdeelzaken. Beide moties werden door minister Van Aarden- ne van Economische Zaken van de hand gewezen. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne beloofde dat voor het eind van dit jaar een bestrijdingspro gramma voor zwaveldioxide SO-2, een schadelijke stof die bij verbranding van met name kolen en stookolie in de lucht komt) zal worden opgesteld. Hij wil hier bij tegemoet komen aan wensen vanuit de Kamer de maximale landelijke uitworp op een half miljoen ton per jaar te stellen. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne stelt een onderzoek in naar de her komst en de inhoud van de witte kunst stof bollen die begin deze week aan spoelden op het strand van ’s Grave- zande en op een werkeiland in de mon ding van de Oosterschelde. Twee mensen die een in ’s Gravezan- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij de besprekingen in de Koninkrijkswerkgroep over de toe komstige onafhankelijkheid van de Ne derlandse Antillen, zijn gisteren zulke gro te moeilijkheden gerezen dat de vergade ring voortijdig werd afgebroken. Oorzaak waren meningsverschillen over de manier waarop het Antilliaanse parlement en de eilandsraden gekozen moeten worden. De Arubaanse partij MEP hield bij monde van Betico Croes vast aan het standpunt dat de Arubaanse eilandsraad door het parlement, dus ge trapt, moet worden gekozen. De andere leden van de Koninkrijkswerkgroep vin den dat zowel parlement als eilandsraden direct moeten worden gekozen. Croes hield echter aan zijn standpunt vast en noemde deze kwestie een „breekpunt”. Morgen zal de regering op verzoek van de Kamer het besluit toelichten. Intussen hebben ook El Salvador, Costa Rica en Haïti besloten hun ambassade te verplaatsen. Daarmee is het aantal landen dat een diplomatieke missie in Jeruzalem handhaaft teruggelopen tot vier: Panama, Colombia, Bolivia en de Dominicaanse Republiek. De Israëlische regering liet gisteren we ten, „zeer bezorgd en teneergeslagen” te zijn dat „een zo moedig volk” als het Nederlandse is „bezweken voor de cyni sche druk van de arabische landen”. Maar politieke waarnemers wijzen erop, dat de Israëlische reactie vrij mild is, doorspekt met een zekere mate van vergevingsge zindheid tegenover Nederland. In de ver klaring wordt gezegd, dat „de betrekkin gen tussen Nederland en Israel zijn geba seerd op stevige pijlers van wederzijdse eerbied en diepgaande vriendschap”. Ook de Nederlandse regering heeft gisteren van haar kant de vriendschap met Israel onderstreept. De Egyptische regering verklaarde zeer verheugd te zijn over het Nederlandse besluit. Cairo spreekt van „een positieve bijdrage aan het vredesproces in het Midden-Oosten” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Geüniformeerde poli tiemannen moeten in de nabije toekomst hun dienstpistool schietklaar bij zich dra gen. Dit voorschrift wordt als proef inge voerd tegelijk met de geleidelijke invoe ring van het nieuwe dienstpistool, de Wal ther P 5. In tegenstelling tot de huidige voor schriften zal de holster (draagtas) niet meer onder het uniform worden gedra gen, maar er overheen. De Walther P 5 zal schietklaar in een open holster zitten: de eerste kogel zit al in de kamer. Het nieuw gekozen pistool kent namelijk geen veilig- heidsgrendel. In politiekringen houdt men er rekening mee, dat het publiek wel zal moeten wen nen aan het beeld van de schietklare agent, maar de nieuwe aanpak wordt no dig geacht als antwoord op het toenemend geweld tegen agenten. Tot nog toe kostte het trekken (van onder de jas vandaan) en schietklaar maken te veel tijd. tig”. Rabbijn Soetendorp sprak gisteren van „een klap in het gezicht van Israel”. Minister Van der Klaauw zei gisteren in een toelichting dat „Nederland zat tussen een keiharde Israëlische politiek ten aan zien van Jeruzalem en keiharde eisen van arabische kant”. „De oproep van de Vei ligheidsraad de ambassade te verplaatsen stond bij onze overwegingen voorop, maar ook de arabische eisen en de moge lijke gevolgen van het niet inwilligen daarvan hebben een factor gevormd”, al dus de bewindsman. Hij daagde de oppositie op Aruba uit over de zaak een referendum te houden. De vraag hoe de Antiliaanse defensie geregeld moet worden, wordt waarschijn lijk pas behandeld op de Ronde-tafelcon- ferentie eind van dit jaar. Het standpunt van de Antillen in deze zaak verschilt zoveel van dat van Nederland dat de Ko ninkrijkswerkgroep geen eensluidend ad vies kan uitbrengen. (Vervolg van voorpagina) Naast de toezeggingen ten aanzien van de vakbonden, deed Jagielsky tijdens het overleg met het MKS gistermiddag ook een aantal economische beloften zoals prijscompensatie, meer woning bouw, meer levensmiddelen zoals vlees en hogere gezinstoeslagen en pensioe nen. De stakers lieten echter weten dat aan hun acties geen eind zal komen, voordat vrije vakbonden worden toege staan. In verband met de vergadering van het politbureau werden de onderhande- lingen in Gdansk gisteravond verdaagd. De televisie noemde gisteravond voor Xet eerst alle 21 eisen van het stakingsco- mité, inclusief die met betrekking tot vrije vakbonden en vrijheid van me ningsuiting. De Poolse kardinaal Wys- «ynski riep de Poolse bevolking gister- avdnd via de televisie op tot „bezonnen heid en reële arbeid”. Radio-Wroclaw (het vroegere Breslau Jn Silezië) meldde gistermiddag, dat ook 4n deze stad op verscheidene fabrieken liet werk is neergelegd. Door dissidenten worden stakingen in Lodz gemeld. In Szczecin zouden nu ook medici en on derwijzers staken. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de onrust in Polen gisteren „een binnenlandse aangelegen heid” genoemd. de gevonden bol wilden openmaken moesten met ademhalingsstoornissen en verbrandingsverschijnselen korte tijd in een ziekenhuis worden opgeno men. Binnen in de bollen bleek zich een witte subsantie te bevinden die de ver schijnselen veroorzaakte. Zowel TNO in Delft als het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk onderzoe ken momenteel de inhoud van de bol len. Inmiddels zijn ook in Zierikzee en Noordwijk bollen op het strand aange troffen. Langs de Nederlandse kust zijn ver der grote hoeveelheden flesjes aange spoeld die een geel, poederachtig nar- cosemiddel bevatten. Inwendig ge bruik van dit middel kan tot ernstige vergiftiging leiden. Staatssecretaris Koning van Binnen landse Zaken raadde de Kamer echter ten stelligste af om dit amendement te aan vaarden, omdat de provincies zijns in ziens niet langer in onzekerheid mogen blijven over de in de toekomst te verwach ten inkomsten. Volgende week dinsdag wordt over het amendement en het wets voorstel gestemd. 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal het nieuwe verdelingsplan voor brandstoffen voor elektriciteitscentrales, het zogenoemde brandstoffen- inzetplan centrales, aanvaarden. (Van onze redactie binnenland) VELDHOVEN-WILLEMSTAD. De Veldhovense rijschoolhouder Korenmar heeft het plan laten varen om met rijexa- menkandidaten naar de Nederlandse An tillen te vliegen en hun daar het begeerde papier te laten halen. Dat gebeurde onder druk van de ANWB, die had gedreigd de erkenning van Korenmans rijschool te zullen intrekken. Eerder waren de plan nen al bekritiseerd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat en door de Algemene Bond van Rijschoolhouders. „Het geldelijk gewin zou niet hebben opgewogen tegen het verlies van mijn goede naam”, aldus Korenman, die bo vendien van zijn plan zegt af te zien, omdat de meeste van de ongeveer 600 liefhebbers voor de rijbewijsreizen al vele malen voor hun examen in Nederland zijn gezakt. Het zou daarom onverantwoord zijn hen op de Antillen aan een rijbewijs te helpen. De administrateur van het Antilliaanse eiland Saba M. Larmonie liet weten met belangstelling kennis te hebben genomen van de eventuele komst van rijbewijs toeristen. „Dit kan het toerisme naar ons eilandje bevorderen” zo zei hij. Wel gaf hij toe dat de verkeerssituatie op Saba, waar ongeveer 400 auto’s rijden, niet te vergelij ken is met het drukke verkeer in Neder land. Het enige werkelijke probleem was volgens Larmonie, dat zijn eiland slechts vijf politieagenten telt. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 r 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Twee brandweermannen in gasdichte pakken dragen één van de gevonden kunststof bollen weg. Een eerste onderzoek van TNO heeft inmiddels uitgewezen dat de witte stof die in de bollen zit niet explosief is. t! c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4