OVERSLAG EN PRODUKTIE WITPAPIER IN VELSEN RENDABELE ZAAK Dienstencentrum gehandicapt klinkende munt en door krappe huisvesting Reservefonds woningstichting spaarpotje met vijftig miljoen teirito haven berichten Bankpapier waardevast verzamelobjekt ttfl diiT k* 99 n '9 1 in gebruik Centraal magazijn PWN-Heemskerk Ml 5 4 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 Door Jaap Sluis Openingsexpositie AMRO-bank IJmuiden It C. A. KLEIWEGT: I de flOT i „RENOVATIE ONNODIG TE DUUR. IJMOND Ruimte ontbreekt voor nieuwe initiatieven Witpapier (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De woningstichting Velsen beschikt momenteel over een bedrijfsreserve van ruim vijftig miljoen gulden. De gemeente j heeft dit fonds naar de mening van C. A. Kleiwegt (PvdA) te laat aangewend ter dekking van de meerkosten van de renovatie van de I zes woningen aan de President Krugerstraat in oud-IJmuiden. Onontkoombaar 4 I VELSEN-NOORD. „Door al le sombere verhalen over Van Gelder Papier dreigt haast verge ten te worden dat er in Velsen- Noord ook na de afslanking nog voor 550 man werk overblijft. De krantenpapiermachines verdwij nen, maar de overige bedrijfson derdelen worden voortgezet. Die zijn voldoende rendabel.” Direc teur M. Veth van Van Gelder Pa pier in Velsen lijkt allerminst aangeslagen door de nieuwe sa- neringsronde. Zijn boodschap: ondanks de papiercrisis is er hoop, zeker voor Velsen. ■pi i Van Gelder Papier is niet dood i) i In de toekomst zullen overslagwerk- I (Van een onzer verslaggevers) 00 C A. Kleiwegt (PvdA). I 1 ,90 85 00 70 00 80 aanse tl met omen ewijs- ir ons (af hij waar rgelij- feder- i was lechts Als de sanering eenmaal achter de rug is, zijn er van de 850 Van Gelder-werkne- mers in Velsen-Noord nog 550 overgeble ven. Zij zullen hun brood verdienen in de fabriek die de Raad van Bestuur ongeluk kigerwijs Velsen-Zuid heeft genoemd. De ze op het zuidelijk deel van het fabrieks terrein gelegen fabriek (de krantenpapier machines liggen noordelijker en heten Velsen-Noord...) is onlangs voor 20 mil joen gulden gerenoveerd en voldoet aan alle eisen. Veth: „Wij maken daar ponskaarten, kettingformulierenpapier en labelpapier. Het betreft hier een totaal andere fabriek dan die waar het krantenpapier geprodu ceerd werd. De verwachting is dat het produceren van witpapier zoals wij dat Logisch onderdeel van de geldexposi- tie is een uitweiding over toegepaste druktechnieken bij het Haarlemse be drijf. De bezoekers wordt via onder meer illustraties duidelijkheid verschaft over toegepaste procédés als hoogdruk, diepdruk en vlakdruk, gelijk te stellen met offset. Bij vervaardiging van bank papier, cheques en ook postzegels zijn dit de gangbare drukmethoden. nieuwe papiergeld, dat daar vandaag de dag nog steeds van de persen rolt. noemen de komende jaren een rendabele zaak zal zijn. De produktie ligt in Velsen- Noord rond de 130.000 ton per jaar. Ik kan rustig zeggen dat Van Gelder op dit ge bied één van de modernste fabrieken van Europa heeft.” Een andere activiteit waar Van Gelder veel van verwacht is het overslaan van goederen. Het bedrijf heeft in Velsen- Noord de beschikking over een langgerek te kade aan diep vaarwater waar grote zeeschepen zonder problemen af kunnen meren. Een deel van de opslagfaciliteiten van Van Gelder in Velsen. Zowel op de kade als in de grote loodsen kunnen grote hoeveelheden goederen opgeslagen worden. Tot nog toe heeft Van Gelder het laden en lossen van deze schepen altijd voor eigen rekening genomen. Daarbij lag het accent vaak op het opslaan van grote hoeveelheden hout en papier. De ervaring die in het verleden op dit punt is opge daan, mag niet verloren gaan, zo meent de Raad van Bestuur in Amsterdam. zaamheden voor derden uitgevoerd wor den, iets dat op het moment - zij het op bescheiden schaal - ook al gebeurt. De veelbesproken deelname van het Ameri kaanse concern Crown Zellenbach in Van Gelder levert het bedrijf in ieder geval één groot voordeel op: via de Amerikanen zullen contracten afgesloten worden met bedrijven in de Verenigde Staten die hun per schip aangevoerde produkten in Vel sen-Noord kunnen laten lossen. Desge wenst kan het materiaal ook op de fa brieksterreinen opgeslagen worden. Volgens de lezing van de socialist zou er op het moment dat deze woningen door de gemeente werden aangekocht, geen enke le mogelijkheid zijn om de bedrijfsreserve van de woningstichting aan te spreken. VELSEN. Het dienstencentrum Zee- en Duinwijk houdt zich komend seizoen met de activiteiten ten behoeve van de omliggende wijk aan de al eerder uitge zette lijn. Het ontbreken van geheel nieu we initiatieven in het seizoenprogramma 1980-1981 houdt direct verband met de krappe huisvesting aan het Zeewijk- plein. In het zesde jaar na de ingebruik neming wordt het dienstencentrum opti maal benut wat nieuwe activiteiten al bij voorbaat uitsluit. Alhoewel de zes woningen aan de Presi dent Krugerstraat in oud-IJmuiden niet in het bezit zijn van de woningstichting Vel sen het zijn namelijk gemeentewonin- gen kan de gemeente wel het fonds van de woningstichting aanspreken. Dit geldt echter niet voor particuliere woningen. In de eerste week van september wordt in het dienstencentrum begonnen met de activiteiten die vermeld staan in het sef- zoenenprogramma 1980-1981. dtke- hoog an in steeg Aan i 2,7 meer ter dat ionden i. V en /el be- van V 'beids- romen an be- r en D •iet de ver in- eek in Dien bij V /erker- dat er t over 8 drie ën dat werk- VELSEN. De AMRO-bank IJmui den opent op 29 augustus een gloednieu we vestiging aan de IJmuidense Kenne- merlaan. Burgemeester P. J. Molendijk van Velsen verricht op genoemde da tum om vier uur ’s middags de officiële opening van het nieuwe bankgebouw dat op de hoek Kennemerlaan/Moer- bergplantsoen een markant punt vormt temidden van de bestaande bebouwing. Directeur M. Veth er is hoop. - De enman rijexa- se An- geerde onder igd de )ol te plan- isterie or de ars. ebben mijn ie be zien, >r 600 il vele id zijn voord vijs te rit Na het overslaan van de revolutie in 1795 naar ons land golden deze papieren ook hier als wettig betaalmiddel voor Franse aankopen. Na de Franse nederlaag borduurde Koning Willem I voort op het systeem van ditmaal door goud gedekte bankpa pier. De Nederlandse Bank werd opge richt als aangewezen beheersinstantie van de geldstroom. Het in Haarlem ge vestigde grafische bedrijf Joh. Enschedé werd belast met de aanmaak van het De baten van de panden aan de Presi dent Krugerstraat worden gevormd door een rijksbijdrage en een huurverhoging van 2,5 percent, die neerkomt op 160 gul den. De eigenlijke huurverhoging wordt 167,50. Wethouder Witte merkt het ver schil aan als wisselgeld. De baten zijn echter niet toereikend zodat nog een be drag van 16.267,49 gulden voor rekening komt van de gemeente dat wordt afge wenteld op de bedrijfsreserve van de wo ningstichting Velsen. Getoonde munten en bankbiljetten be horen tot de vaste collectie van de Am sterdammer N. M. A. ter Wolbeek. De oorsprong hiervan ligt bij de in 1963 gehouden aktie „Open het Dorp”. Naast gangbare bankbiljetten en kleingeld kwamen bij die gelegenheid talloze ver ouderde bankbiljetten en munten los. Ter Wolbeek legde daar via aankoop beslag op. De rijke variatie aan bankpa- Het achterstallig onderhoud van de wo ningen zou omdat de panden aanvanke lijk niet behoorden tot het gemeentelijk woningbestand te groot zijn en derhal ve een te zware belasting voor de bedrijfs-4 reserve. Bovendien moesten deze gelden ongemoeid worden gelaten om het fonds te laten groeien. Wanneer indertijd de gemeente direct de bedrijfsreserve had aangesproken zou, in de visie van Klei- wegt, de renovatie financieel gezien soe peler zijn verlopen. Voorstellen van zijn kant om het fonds aan te wenden voor renovatie van de panden werden, volgens zijn zeggen, op het moment dat die wer den verworven niet gehonoreerd. De bankinstelling koppelt aan de ope- ningsfestiviteiten een expositie van munten, waardepapieren en bankbiljet ten die van 30 augustus tot 2 oktober duurt. tuurlijk aan je hart dat er dit soort maat regelen genomen moeten worden. Mensen en machines die nu nog optimaal functio neren moeten er gedwongen mee stoppen. Er valt echter niet aan te ontkomen. Ieder een bij Van Gelder probeert de belangen van het bedrijf zo goed mogelijk te dienen. Weinig opwekkende zaken als deze horen daar nou eenmaal bij, hoe hard dat ook moge klinken,” zo meent de directeur. Tekenend voor het bescheiden optimis me dat in Velsen-Noord ondanks alle mi sère te bespeuren valt, is misschien het plan voor de bouw van een nieuwe gastur- bine-centrale. Van Gelder voorziet op het moment in de eigen energiebehoefte met een wat verouderde centrale. Als de nieuwbouwplannen ten uitvoer gebracht worden kan een besparing op het energie verbruik van 25 tot 30% bereikt worden. Directeur Veth tot slot: „U ziet, wij hebben de moed niet opgegeven, ik zou haast zeggen: integendeel.” sen binnen ons eigen bedrijf aan een baan te helpen,” zo zegt Veth. De vitrines die vanaf 30 augustus bij de AMRO-bank IJmuiden staan opge steld bevatten onder meer tijdens Wereldoorlog II geslagen noodgeld; zin ken centen, stuivers, kwartjes en de „plak” die in de Duitse tijd 2V2 cent waard was. Interessant is daarnaast ge toond kampgeld en het inflatiegeld waarin weerspiegeld wordt de economi sche recessie in tal van Europese landen tussen de wereldoorlogen. De expositie is van maandag tot en met vrijdag toe gankelijk tijdens de openingsuren van de bank (9.00 tot 16.00 uur) en op donder dag bovendien tussen zeven en acht uur 's avonds. Het gebodene is op te splitsen in cursus werk, creatieve onderdelen en amuse ment waarbij voor het bejaarde publiek gezelligheid en activering van lichaam en geest voorop staan. De volgende week te hervatten cursussen handvaardigheid ge nieten onder leiding van door het dien stencentrum aangezochte docenten ver heugend veel belangstelling. Het plan be staat halverwege het seizoen cursusgroe pen te formeren voor afzonderlijke han- denarbeidtechnieken tegen kostendek kend tarief. Het onderdeel volksdansen, activiteit voor de woensdagmiddag, blijft. Veth trad op 1 april 1977 in dienst bij Van Gelder Velsen na eerst geruime tijd meegewerkt te hebben aan de totstandko ming van de nieuwe fabriek in Renkum. Toen deze eenmaal draaide, kreeg de di recteur de ondankbare taak in Velsen de krantenpapierproduktie af te bouwen. Twee machines werden door overplaat sing van de produktie naar Renkum overbodig. Veth daarover: „Die machines waren tot vorig jaar rendabel, maar ze moeten nu eenmaal buiten bedrijf gesteld wor den. Mogelijkheden om er iets anders mee te doen waren er niet. De concurrentie, met name uit het buitenland, was te moor dend.” Een studie, die drie jaar in beslag nam, wees uit dat ombouw een investe ring van 50 tot 100 miljoen gulden zou vergen. Zeker voor het noodlijdende Van Gelder-concem te veel. Geen krantenpapier en Velsen-Noord dus. Gevolg: een verlies van 300 arbeids plaatsen. Volgens Veth is het moeilijk om nu al voorspellingen te doen over de mo gelijkheden voor het personeel om elders aan de slag te komen. „Er spelen zo veel verschillende factoren mee. Er zal natuur lijk gekeken worden naar de leeftijd van de mensen en ook scholing speelt een belangrijke rol. Het gaat hoofdzakelijk om produktiepersoneel al zitten er ook wel mensen van de kantoren bij. Er moet nou eenmaal op alle fronten ingekrompen worden,” zo meent de directeur. Een geluk bij een ongeluk is dat er bij Van Gelder op het moment veel vacatures zijn. Deze zouden opgevuld kunnen wor den met arbeidskrachten die elders in het bedrijf overbodig zullen worden. Volgens Veth staat èèn ding als een paal boven water: er zal geen sprake zijn van massaal ontslag. „Die termijn waarbinnen de 300 arbeidsplaatsen komen te vervallen, is vrij lang dus de operatie kan wat gespreid worden. Daarnaast hopen wij veel men- HEEMSKERK. Het Provinciaal Was terleidingbedrijf heeft dinsdagmiddag in Heemskerk officieel de beschikking ge kregen over een centraal magazijn met een oppervlakte van 2700 vierkante meter. Banden met volksdansgroepen elders in de IJmond worden komend seizoen verstevigd. Dat zal in meer gezamenlijke optredens moeten resulteren. Bij het on derdeel gymnastiek, wederom op donder dagmiddag, gaat met drie niveaugroepen gewerkt worden. Onder het motto „Beter Bewegen voor Ouderen” wordt afzonder lijk gymnastiekles gegeven aan de meest vitale bejaarden, een middengroep en 65- plussers waarvan de prestaties wat lager liggen. Onder deskundige leiding wordt later in het jaar een voorzichtig begin gemaakt met een activiteit „Spelen voor Ouderen”. Binnenhuisspelen als zaalhoc key, midgetgolf en ringwerpen worden Met de produktie van witpapier en zo veel mogelijk overslagactiviteiten hoopt Van Gelder Velsen het hoofd probleem loos boven water te kunnen houden. Voor het zo ver is, dienen er echter eerst 300 arbeidsplaatsen te verdwijnen. Een kei hard gegeven dat ook directeur Veth zwaar op de maag ligt. „Het gaat je na- De Franse staat poogde door uitgifte van de assignaten in 1789 de economi sche impasse te boven te komen waarin dit land na de revolutie was komen te verkeren. Door de staat ingepalmde ker kelijke bezittingen vormden de dekking. Met inbegrip van het bijbehorende op- slagterrein bedraagt de oppervlakte 8600 vierkante meter. Het gebouw vervangt de tot dusver gedecentraliseerde magazijnen van het in Bloemendaal gevestigde bedrijf. pier en hard geld werd in later jaren aangevuld met tal van Nederlandse en vreemde munten en vaak zeer curieuze waardepapieren. Een goed voorbeeld van de laatste categorie zijn van rond 1800 daterende assignaten te beschou wen als voorlopers van het papiergeld dat in ons land na 1814 in roulatie werd gebracht. Adjunct-directeur G. Kersten zei bij de opening, dat het PWN aan de Lijnbaan in Heemskerk een terrein van in totaal 22.000 vierkante meter wil verwerven. Hiervan is al ruim 12.000 vierkante meter in het bezit van het bedrijf. Behalve het centraal magazijn zullen in de komende jaren aan de Lijnbaan ook de afdeling vervoer, de meterherstelplaats en de revi sie werkplaats worden gevestigd. j onder dit motto beoefend op donderdag ochtend. Een CRM-subsidie schept hier voor de mogelijkheid. Voor deskundige leiding wordt gezorgd. Ge hoor Ij oen pro- pide- ?hter schil over Munten en bankbiljetten van oude datum waarvoor anno 1980 nog steeds flinke bedragen worden neergeteld vanwege de curiositeitswaarde. Een rijke en gevarieerde collectie wordt vanaf 30 augustus getoond in de nieuwe AMRO-vestiging aan de IJmuidense Kennemerlaan. DINSDAG AANGEKOMEN: Duiven- drecty, Sagunto, IJmuiden; Gladonia, Antwerpen; Oppoma Maru, Southamp ton; Helena Schepers, Parainen, IJmui den; Rafah, Gdansk, Velsen; Dierhagen, Niestadt Borussia, Bremerhaven; Frans, Noordzee, IJmuiden; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Aleksandr Vermishev, Leningrad, Zaandam; Irtyshles, Lenin grad, Velsen; Tor Brittania, Gothenborg; Adviser, Greenock, Barra Head, Kocion; Cam Bubinga, Rouen; Lezan, Cadiz. DINSDAG VERTROKKEN: Turku, Vy borg, IJmuiden; Heike Lebman, Bremen, IJmuiden; Westgate, Antwerpen; Haico Holwerda, Harlingen, IJmuiden; Angus,' Odensee; Haithabu, Boston; Friesenstein, Antwerpen; Visten, Delfzijl, Zaandam; Vladimir Favorskly, Igarka; Osteriff, Rot terdam; Coran W, Kingslynn; Frans, Noordzee, IJmuiden; Cymbeline, Londen; Northumbrian Rose, Hamburg; Gotaland, Hamburg; Kolobrzeg 2, Hamburg; Arctu rus, Bremen, Hugo Brinkman, Kingslynn, IJmuiden; Antilope, Rotterdam; Hilary Weston, Gent; Yogjakarta, Brunsbuttel; Deneb, Castellon; IJmuiden; Overses Henriette, Philadelphia; Ligato, Delfzijl. WOENSDAG AANGEKOMEN: Hol land, Noordzee, IJmuiden; Pacific Lady, Schiedam, IJmuiden; Siddes Skipper, Cont Plat, Velsen; Bore Moon, Hamina, Velsen; Karina, Noordzee, IJmuiden. WOENSDAG VERTROKKEN: Hol land, Noordzee, IJmuiden; Gladonia. Fe lixstowe; Fred Everard, Delfzijl; Cebo Moon, Port Harcourt, IJmuiden. Nog wat vaag omlijnd zijn op dit mo ment plannen voor een bejaardengroep „Klassieke muziek met uitleg”. De haal baarheid voor dit vormende programma onderdeel hangt helemaal af van de ant mo bij de bejaarden. q i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5