Actie voor geschenk van Heemskerkse burgerij politienieuws] Experimenten voor een nieuwe start It KHAVAfJ SHOWROOMS: BEZOEK DEO war vertel je me nou Over Ijmuiden gesproken Jeugdherberg Jmondnieuws Q Klokkenspel voor raadhuis heeft nu al een dissonant i h«h i 5 I I Vermeulen <ort 7 WOENSDAG 27 AUGUSTUS Schilderijen van Drie kandidaten voor Nicole Carvajal predikantsplaats in bibliotheek Doopsgezinde Gemeente tli mMmHI 1980 IJMOND X. I’ lijk! Gezellig! en... veel voordeliger! (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeen teraad krijgt donderdagavond 28 augustus twee ingezonden brie ven te behandelen, waarvan de inhoud lijnrecht in tegenspraak met elkaar is. In de ene wordt medewerking van de raad ge vraagd voor een actie ten behoe ve van een klokkenspel voor het nieuwe raadhuis. In de andere brief van het plaatselijke op- bouwoverleg wordt medewer king aan een dergelijke actie ont raden omdat men het helemaal niet eens is met zo’n actie, I I Overzichtelijkl Gerieflijk! Gezellig! en NEDERLANDS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN OOSTERSE TAPIJTEN Amsterdam - Beverwijk - Den Haag - Eindhoven - Hilversum - Utrecht - Den Bosch. Zwemmen BEVERWIJK. In de openba re bibliotheek aan de Benelux- laan bij het Europaplein worden van 21 augustus tot 18 september schilderijen tentoongesteld van Nicole Carvajal. Gestoofde gepaneerde wijtingrolletjes Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. door Jan k van Baarsel WC bi’ 1 Beverwijk Winkelcentrum ’’De Bever”, Beverhof 40-41 aan de Breestraat, Tel. 02510-2 61 24 ^0^ (ADVERTENTIE) 23 (ADVERTENTIES) tv -L» 4 ijmuiden Boeree, Jansje Blok, NN, Maartje Guijt, Henk Gomes. Kniertje Prins, Marie Wildeboe en Betje de Groot Derde rij: Jacob den Heijér, Lies Schol, NN, Wout Alders. Piet Heilig, v.d. Wielen, Jacob de Groot en Nico Stam Opde voorgrond: Grietje van Houwelingen. Rika Rademaker. Annie Glas, Johanna v.d. Toorn, Nico Nat, Guus Volter en Arie Stam schelvis. Aan de bemanning van veer tien personen werden drie ervaren vis sers van IJsiand toegevoegd. De vis ging naar Britse afnemers. Centraal in haar schilderijen staat de vrouw en haar anonimiteit, die haar be scherming kan zijn. In een sfeer van on verschilligheid en vredigheid die schijn is, liggen wanhoop, de dood en soms liefde op de loer in een stijl van schilderen die surrealistisch, soms magisch realistisch te noemen is. beste, de produkten van de Noordzee, die fijne IJmuidense vis, een delicates se” - wat dacht men dan te bereiken met propaganda voor produkten van de Ver re Visserij. De eerder genoemde com missie probeerde in voorlichtingsbijeen komsten het publiek te winnen door het gebakken vis te laten proeven die inder daad van goede kwaliteit was. Maar het doel werd niet bereikt. Er gingen stem men op dat Nederland het voorbeeld moest gaan volgen van Engeland en Duitsland waar de verkoop van „filets” een groot succes was geworden. De tijd zou echter te kort blijken om hierop in voldoende mate over te schakelen. Euro pa was weer één groot kruitvat gewor den - de bommen zouden ook IJmuiden bereiken. BEHALVE DE ERIN namen nog enige andere stoomtrolders van Ijmuiden deel aan de experimenten met de Verre Vis serij. Reden om zo’n boot eens op een van de lange reizen te volgen die in de tweede helft van de jaren dertig werden gemaakt. Daarover een volgende maal. ter- 3a zer- A. >rd, erk zer- Het oorspronkelijke ontwerp voor het nieuwe raadhuis dat aan de Marquettelaan zou worden gebouwd. Daarin was een soort klokketoren opgenomen bij de hoofdingang. Zij is in 1948 in Santiago (Chili) geboren en studeerde daar aan de faculteit voor schone kunsten. Later volgde zij een oplei ding aan de San Marco Academie in Flo rence voordat zij naar Nederland kwam, waar zij in juni 1979 afstudeerde aan de Amsterdamse Rietveld Akademie. De expositie in de bibliotheek is haar eerste in Nederland. Eerder waren haar tentoonstellingen te zien in Santiago en in het Spaanse Malaga. Voor februari of maart aanstaande staat er een expositie in de Spiegelzaal van het Amsterdamse con certgebouw op het programma. De heer W. Koomen. IJmuiden: „Wij jongens en meisjes waren ’s zomers altijd in het kanaal te vinden. Toen mocht het niet meer. Er heerste de ziekte van Weil. (een infectieziekte die men kan oplopen bij het zwemmen in door ratten besmet water. - Jvb). Maar wij gingen toch. Dan verstopten we onze kleren in bosjes bij de Pottenbakkerij. Dus de politie kon ons nooit pakken. Een politieagent nam onze kleren een keer mee naar de Briniostraat. Wat moest je doen. Je durfde niet in een zakdoek naar huis. Dus wij naar de politieman die onze kleren had meegenomen. Wij werden binnengelaten. Er werd gepraat; we zouden er niet meer gaan zwemmen. Toen kregen we onze kleren terug. Wij hebben er van die tijd af nooit meer gezwommen. Er kwam een wit bord met zwarte letters te staan: „Verboden te zwemmen.” (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). kenspeicomité „vertrouwt op een prettige samenwerking tijdens het verdere ver loop van de actie” met de heer Gigengack en de mede-ondertekenaars van zijn brief. Nu zal die groep nog niet direct aan de bel trekken voor een klokkenspel. Een aardig element in de discussie over dat klokkenspel kan zijn, dat toen de plaatselijke bankinstelling dat „aanzetbe- drag” schonk er ook nog sprake was van een klokketoren. Die stond namelijk in het toenmalige ontwerp voor het nieuwe raadhuis, dat evenwel zo’n veertien mil joen gulden moest gaan kosten. Die toren was bijna los van dit raadhuis op het voorplein geprojecteerd met bovenin Wy- bertjesachtige openingen als versiering. Dat plan voor een raadhuis aan de Mar quettelaan ging helemaal niet door, want het nieuwe raadhuis mocht hooguit negen miljoen gulden kostep. Dat kon met een soort voorgefabriceerde elementenbouw waarmee nu een raadhuis aan elkaar wordt geschakeld aan de Baohstraat. In dat nieuwe ontwerp is niets te vinden van een specifieke ruimte van waaruit het klokkenspel zijn welluidende klanken over Heemskerk zou kunnen uitstrooien. Waarom en waar dan een klokkenspel? Daar heeft het comité vast al een geniale oplossing voor bedacht voordat de actie van start gaat om het geld voor dat klok kenspel bijeen te brengen- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ter opvolging van ds. H. Luikinga hebben zich drie kandi daten aangediend voor de vacante predikantsplaats van de Doopsgezinde Gemeente Beverwijk, namelijk de heer J. Brüsewitz uit Amsterdam, mr. M. W. Luikinga uit Haarlem en da. M. C. Stubbe uit IJmuiden. De kennisma- kingsdiensten zijn op 21 en 28 septem ber wat de twee eerste kandidaten be treft. Da. Stubbe spreekt al regelmatig in Beverwijk. den er in 1934 en 1938 nog pogingen worden gedaan. NU IJMUIDEN OP financiële steun van de regering kon rekenen werd geëx perimenteerd met de Verre Visserij, noordelijker dan de trolders ooit waren gegaan. Op 6 november 1937 vertrok de Erin voor zijn eerste reis naar de Ba- rentszee. Aan boord: vijftien man met Plug als schipper. Bovendien voer een Engelsman mee die reeds de nodige er varing in de noordelijke wateren had opgedaan. Op 29 november keerde de Erin in Ijmuiden terug met tegen de drieënnegentigduizend kilo kabeljauw, schelvis, roodbaars en platvis. Alle be langhebbenden zagen met grote span ning uit naar de opbrengst. Die viel bar tegen: de totale besomming was 5820.33. Voor de rederij was het een uitkomst dat de regering volgens haar Crisis-Steunbeschikking 1937 een garan- tiesom voor de Verre Visserij had toege zegd, want de VEM kwam er flink aan te kort. Alleen door het geld uit de overheidskas kon het experiment wor den voortgezet. WAAR HET DE regering om ging was Nederland van een regelmatige aanvoer De heer J. S. Kelderman, Haarlem: „In de aflevering van 2 juli van de rubriek „Ijmuiden wat vertel je me nou?,’ stond een foto, genomen in 1929 ter gelegenheid van de opening van de jeugdherberg Duinlust. Jammer genoeg stond er geen uitgebreide tekst bij, want dat was wel interessant geweest gezien het plezier dat vele jonge mensen, lid van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale (afgekort NJHC), - ook van deze jeugdherberg beleefd hebben. Zelf ben ik jarenlang lid van de NJHC geweest. Je was dan „trekker" maar van Duinlust heb ik uiteraard als IJmuidenaar nooit gebruik gemaakt. Wel kan ik me nog goed heugen dat zo omstreeks 1935 de herberg nodig een nieuw verfje moest hebben; geld was er echter niet voor beschikbaar zodat we met z’n vieren jongens op enkele vrije zaterdagmiddagen met schraper, kwast en verf aan de slag zijn geweest om Duinlust een beter aanzien te geven. De jeugdgerberg is tenslotte het slachtoffer geworden van het oorlogsgeweld en is nooit meer herbouwd. Is er misschien nog een jeugdherbergouder of zijn er eventueel kinderen hiervan in leven om eens iets bijzonders over Duinlust te vertellen?” te verzekeren. Nu de export nog maar weinig mogelijkheden bood, vooral doordat Duitsland zijn grenzen voor de Nederlandse vis praktisch gesloten hield, moest de consumptie in eigen land sterker dan ooit worden aangemoedigd. Dat kon alleen door ervoor te zorgen dat de winkels steeds voldoende voorraad tegen betaalbare prijzen hadden. In be paalde perioden van het jaar was er sprake van te weinig aanvoer uit de Noordzee. De Verre Visserij diende deze tijdvakken te overbruggen. ER WAS EEN commissie tot bevorde ring van het visverbruik in Nederland die de plannen uiteraard graag onder steunde maar te weinig geld kreeg toebe deeld (vijfduizend gulden per jaar) om het „eet meer vis" met volle kracht te propageren. Bepaalde vissoorten van de vangsten in het hoge noorden bleken erg moeilijk aan de man en vooral de vrouw te brengen. Een insider in IJmuidens visserijbedrijf verbaasde zich hier aller minst over omdat, zoals hij schreef, Ne derland altijd al veel te weinig waarde ring had getoond voor „het beste van het nevermogen van 700 pk trok uiteraard veel bekijks. De trolder werd eerst uitge rust voor de haringvisserij. Op 21 juli 1937 maakte de boot haar eerste reis met als schipper een welbekende IJmuide naar, G. Plug. Uiteindelijk was de Erin echter bestemd om aan een experiment mee te werken dat door de regering in sterke mate werd aangemoedigd, ook financieel: de Verre Visserij, Behalve de Noordzee moest de Barentszee IJmui- den een nieuwe toekomst geven. AL IN HET BEGIN van deze eeuw had Ijmuiden er niet tegen opgezien trolders voor een verre reis uit te rusten, in die tijd om te vissen in de wateren rondom Ijsland. In 1906 had een rederij er zelfs haar naam aan te danken, de Zeevis- scherij Maatschappij IJsiand onder di rectie van R. de Boer en J. Visser. Deze onderneming was in het bezit van de Freya IJM 142 en de Balder IJM 143, trolders van 247 brt (ter vergelijking: de Erin 394 brt) die bij Wilton in Rotterdam van de werf waren gekomen. De trolders hadden van maart tot augustus de plaats Hafnarfjördur bij Reykjavik als basis. Vandaar maakten ze reizen van maxi maal twaalf dagen op kabeljauw en ENIGE JAREN NA het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, in 1916, moest de IJslandvisserij geheel worden stopge zet- Pas in 1920 werden weer reizen vanuit IJmuiden naar die omgeving ge maakt. Ijsland was niet bepaald geluk kig met de terugkeer van de buitenland se trolders. De visserij was een van de belangrijkste middelen van bestaan voor de bewoners van het eiland in de noordelijke Atlantische Oceaan en ze waren bang voor concurrentie. Vandaar dat het buitenlandse vaartuigen werd verboden om in de territoriale wateren te vissen. Bij overtreding van de bepalin gen werden strenge straffen opgelegd, zoals het verbeurd verklaren van de lading en het heffen van een zware boe te. Toch bleven trolders van IJmuiden en van Engelse havens zich op IJsiand richten. Daarop gingen de autoriteiten van het eiland ongekend hoge havengel den heffen, met het gevolg dat er van 1932 af geen lonende vaart meer voor de IJmuidenaren mogelijk was, ook al zou- B. en W. stelden recentelijk aan de raad voor die laatste brief „voor kennisgeving aan te nemen, aangezien er nog nauwe lijks serieuze plannen zijn voor een caril- lonactie bij de totstandkoming van het nieuwe raadhuis”. Aan die onbekendheid van serieuze plannen heeft de heer W.P.J. Mudde als secretaris van het klokkenspelcomité Heemskerk sindsdien snel iets gedaan door het college en de raad via een inge zonden brief op de hoogte te stellen van die serieuze plannen, met het verzoek die brief gelijktijdig met „het bezwaar schrift” te behandelen, dus ook donder dagavond. De heer Mudde herinnert er aan, dat de Rabobank bij de opening van het nieuwe kantoor al een „aanzetgift” schonk voor een carillon, hetgeen resulteerde in de oprichting van het klokkenspelcomité. Dit comité is van mening, dat de aanbieding van een klokkenspel voor het nieuwe raadhuis „een geste is waarin de gehele bevolking zich kan vinden” en het comité heeft zich inmiddels uitvoerig laten voor lichten door enige deskundigen, onder wie mr. Romke de Waard van de Nederlandse Klokkenspel Vereniging. De keuze van het comité is gevallen op een automatisch klokkenspel van vierentwintig klokken, IJMUIDEN HAD nogal eens op wan kele voeten gelopen door een of andere zware tegenslag. Maar altijd had het V particuliere initiatief kans gezien de moeilijkheden te ov.erwinnen. Dat zat ei niét in toen de langdurige economische wereldcrisis in de jaren dertig alle be drijven en bedrijfjes uitmergelde. IJ muiden moest een beroep op de regering doen om met name het visserijbedrijf, verreweg de belangrijkste bestaans- bron, te helpen. COMMISSIES DIE door het Rijk wer den ingesteld om de situatie in IJmuiden te bestuderen kwamen tot de conclusie dat een grote opruiming in de Vissersha- ven en vooral de Haringhaven nodig was voor er van een nieuwe start sprake kon zijn. De visserijvloot teldé teveel oude en daardoor niet meer rendabel te maken trolders. Op 28 februari 1936 werd een beschikking van kracht waarbij premies werden uitgeloofd voor het aan de vloot onttrekken van de boten die toch geen kans meer hadden op een lonende vaart, de zogenaamde slooppremies. Aan het einde van dat jaar bleek IJmuiden ruim schoots van de beschikking gebruik te hebben gemaakt. Voor het slopen van eenenzeventig schepen werd in totaal een bedrag van 58.230 toegekend. De sterkte van de troldervloot was in hel laatste „normale" jaar, 1929, op drie na tweehonderd geweest. In 1936 bleven er nog honderdtwaalf geregistreerd staan. Ook daarvan zou nog een flink aantal de weg naar de sloper volgen. EEN TYPEREND krantènbericht van die tijd: „Ijmuiden, 29 mei 1936. De opruiming onder de oude schepen is in volle gang. Niet minder dan dertien stuks zijn dezer dagen door bemiddeling van de makelaar Arie Schippers te Rot- terdam voor de sloop verkocht aan de NV Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido-Am- bacht.” - Wat algemeen „oud roest” werd genoemd, werd in rijen uit Ijmuiden weg-gesleept, een triest beeld voor de werkloze mannen die ooit op deze trol- ders een weliswaar hard, maar over het algemeen toch lonend bestaan hadden gevonden. Het was de grootste oprui ming van schepen die IJmuiden ooit had meegemaakt. GROTERE TROLDERS, liefst nieu we, maar in ieder geval boten van recen» te datum waren nodig. Zo’n trolder voer op 17 juni 1937 voor het eerst de Vissers- haven binnen. Het bouwjaar was 1933. Na door Smith’s Dock Company in Middleborough te zijn afgeleverd voer de boot aanvankelijk voor een rederij in het Engelse Grimsby onder de naam Sheffield Wednesday. In IJmuiden werd de trolder herdoopt als Erin, naar de oude aanduiding van Ierland. Het regi stratienummer werd IJM 12. Eigenares was de grootste rederij van IJmuiden, de Vereenigde Exploitatie Maatschappij, kortweg de VEM. DE ERIN met zijn lengte van 46.72 meter, breedte van 8.06 meter en machi- (Van een onzer verslaggeefsters) Wrijf 800 gr. wijtlngfilets zuinig met zout in 1 Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar Geef er aardappel puree, sperziebonen of doperwtjes bij. Produktschap voor Vis en Visprodukten s-Gravenhage Vernielingen Van drie in de Vecht straat in IJmuiden geparkeerde auto’s blijken in de nacht van maandag op dinsdag dé antennes en spiegels vernield te zijn. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Aanrljding Op de Van Riemsdijklaan iq Beverwijk reed een 26-jarige automobilist gistermorgen zonder goed te kijken achte.- ruit van een parkeerhaven weg. De man kwam in botsing met een 15-jarige brom» fietser uit Heemskerk. Deze kwam ten val en moest met een open beenwond naar het Jozefziekenhuis vervoerd worden. ©ROfliE HOLftSIRAAI 1a.es 2 HAARLEM. waarop alle gewenste melodieën kunnen worden gespeeld, waarbij een volledige klankweergave is gewaarborgd. De kos ten voor dit type klokkenspel kunnen vol gens het comité worden geraamd op circa vijenzestigduizend gulden, vermeerderd met de eveneens voor rekening van de schenkers komende opbouwkosten. Daar bij wordt aangetekend dat een dergelijk klokkenspel zonder ingrijpende bouw technische voorzieningen kan worden ge plaatst en dat ook de jaarlijke onder- houdslasten gering zijn. Het comité wil op zeer korte termijn met de inzamelingsactie beginnen. Het plaatselijk opbouwoverleg (buur- thulzen-Gemeenschapsraad) had daar kennelijk de lucht van gekregen, want dat laat weten niets voor zo’n actie te voelen. „Leg maar liever een speelterrein aan in een van de Heemskerkse wijken”, is ken nelijk een al even originele gedachte ge weest van die zijde, want daarop reageert het klokkenspelcomité in een brief aan de heer B. Gigengack van de Gemeenschaps raad, waarvan een afschrift is meegezon den aan de raadsleden. Daaruit blijkt dat het klokkenspelcomité niets ziet in een speelterrein ergens in Heemskerk als ge schenk van de burgerij bij de totstandko ming van het nieuwe Heemskerkse raad huis. Daar heeft het dan rechtstreeks ook weinig mee te maken en als het alleen gaat om de besteding van een gift van mini maal vijfenzestigduizend gulden dan weet de gemeenteraad zelf waarschijnlijk nog wel een paar nuttige doeleinden te verzin nen. Dan hoeft men de gemeentelijke pri oriteitenlijst maar te pakken, waar, gezien de financiële positie van de gemeente, toch al zo weinig van kan worden gereali seerd. Klokkenspel-seeretaris Mudde heeft daarom in een bijna overmatig vriendelij ke brief de heer Gigengack van de Ge meenschapsraad bedankt voor zijn „in breng” in de discussies, maar per zelfde brief laten weten dat „een speelterrein als specifiek wijkgebonden dient te worden aangemerkt en dus niet kan worden ge zien als een geschenk van en voor de gehele plaatselijke bevolking”. Het klok- Antiekbeurs In het dorpshuis „De Mori aan” te Wijk aan Zee wordt in het komen de weekeinde weer een antiekbeurs ge houden. De beurs is op zaterdag geopenh van elf tot vijf uur en op zondag van elf ten zes uur. Donkey Shot Het jongeren cent ruit „Donkey Shot” aan de A. Verherentstraat in Heemskerk opent zaterdag 30 augustus het seizoen met de bekende drive-in disco theek JBL met onder meer een lichtshow?. De grote zaal is tijdens het zomerreces verbouwd. -i Installatie Vrijdag 29 augustus, 's a- vonds om half acht, zal tijdens een specia, le dienst in de oud-katholieke kerk aan dg Wilheminakade in IJmuiden de nieuwe pastoor F. Smit worden geïnstalleerd door de Haarlemse bisschop G.A. van Keef. Daarna is er een ontvangst in „D§ Bolder”. a Schennis Dinsdagavond omstreeks. 18.50 uur heeft een onbekende man op d<* kruising Heerenduinweg-Grote Beer, straat schennis gepleegd tegenover eed! 14-jarig meisje. Het signalement van do man luidt: ongeveer 20 jaar, 1.75 mete{ lang, kort bruin haar en gekleed in een spijkerbroek en wit-blauw T-shirt. Meester Van Boelen met de leerlingen van zijn vierde klas omstreeks 1915 op de kiek in Oud-IJmuiden Mevr. J. Stam-v.d. Toorn, die ons deze foto ter beschikking stelde, herinnert zich praktisch alle namen Van links naar rechts op de achterste rij: Marie v.d. Kolk, Jansje Bosman, Annie Dekker, Alie Rademaker, Gerrit v.d. Wiele, Cor Rademaker, Nico Stam en Imke Kunst. Tweede rij: Nellie Hogendorp, Cato ■•MS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7