FNV vreest massaal ontslag vleessector IMF wil olielanden 49 miljard vragen Britten betalen „onvermijdelijke prijs achtergrond Zelfvoedende grasmaaier Uit jaarverslag GAK blijkt: China wil handel Overleg met grote concerns met Taiwan Voor ontwikkelingshulp Noorse kinderen Westland-Utrecht zou Wesftiuitse bank overnemen Witlofteelt nu hele jaar door Werkloosheid in ruil voor sterk pond neemt deel in methanolproject Kritiek op plan ombudsman voor VS: Russen gaan rond 200 miljoen ton graan oogsten Shell Zuid-Afrika Zwitserland laat kapitaalinvoer weer geheel vrij Verbod verwacht op overneming banken in VS -Tj (Van onze redactie economie) j j De vrees van de Britse Conserva tieve regering dat de werkloosheid sneller zou stijgen dan ze had ge hoopt, werd deze week bewaarheid. WAO- en AAW’ers eind vorig jaar. De ontwikkeling van het aantal ziekengelduitkeringen van deze bedrijfsverenigingen steeg van 1.580.000 in 1970 tot 2 miljoen in 1978. DEN HAAG Het aantal WAO-uitkeringen is in de ja ren zeventig schrikbarend ge stegen. Bij 15 bedrijfsvereni gingen, die 60 procent van alle werknemers omvatten, steeg het aantal WAO’ers van 155.000 in 1970 tot 397.250 3 Sterke stijging aantal uitkeringen WAO-AAW Kantoor eerd ;he iim, (Van onze redactie economie) Het aantal aanvragen om een werkloos heidsuitkering nam toe van 214.400 tot 234.400, een stijging die mede werd ver oorzaakt door vorstverlet. Het uitkerings bedrag steeg van f 600 miljoen tot f 665 miljoen. De gemiddelde uitkering per dag steeg van f 79,12 tot f 80,74. 131,00 79,50 97,00 105,00 15,80 Volgens de voedingsbond is er sprake van dat in de vleeswarenindustrie de ko mende twee jaar nog eens 2500 banen zullen verdwijnen. De afgelopen zes jaar gingen er al meer dan 2500 banen verloren en momenteel verdienen nog 14.000 men sen in de vleeswarenindustrie hun brood. Een woordvoerder van de voedings bond zei dat het alleen via een gezamenlij ke aanpak mogelijk is de bedrijfstak uit de problemen te helpen. „Tot nu toe sa neerden de ondernemingen min of meer langs elkaar heen. Dat had tot resultaat dat het ene bedrijf er mensen uit ging gooien terwijl men elders juist om werk nemers zat te springen. Als de bedrijven nu eindelijk eens de koppen bij elkaar steken kan de solciale pijn tot een mini mum worden beperkt”, aldus de vak- bondswoordvoerder. Het aantal nieuwe WAO-uitkeringen be droeg vorig jaar 54.000. Bijna 37.000 uitke ringen werden beëindigd, waarvan ruim de helft, 19.000, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, 6300 we gens overlijden en 10.600 wegens herstel. In totaal werd vorig jaar f 8 miljard aan uitkeringen betaald. Dit bedrag had be trekking op 434.000 uitkeringsgevallen. moet worden om de Britse economie weer op de been te krijgen, heet het in Tory-jargon. „Er is geen andere weg” zegt premier Thatcher keer op keer te gen iederèen die luisteren wil. Maar dat worden er steeds minder. Engeland wordt in verband gebracht met de olierijkdom in de Britse sector van de Noordzee er is daar dezer dagen weer een belangrijke vondst ge daan en met de hoge rentetarieven, die belegging van geld in Engeland aan trekkelijk maken. geld leenden economische hervormingen die binnen een jaar resultaten moesten opleveren, maar het zal voortan zonodig een termijn van drie jaar of langer toe staan. Tevens zal de aflossingsperiode voor IMF-leningen volgens Shalaan wor den verlengd van drie of vijf jaar tot tien jaar. 1,61 10,00 447,00 332,00 3,00 3,06 100,001 ndsen ed.) 13,20b (GAK), waarbij de bedrijfsverenigingen zijn aangesloten voor het voeren van hun sociale administratie. Het aantal werkge vers, dat bij deze bedrijfsverenigingen is aangesloten bedroeg eind vorig jaar 112.000. FRANKFORT (DPA). Woensdag is in financiële kringen in Frankfort vernomen dat Westland-Utrecht Hypotheekbank NV het aandelenkapitaal van Bodenkredit- bank AG in Frankfort van vijf miljoen mark volledig heeft overgenomen. De directie van de Westduitse bank, die zich vooral bezig houdt met de verstrek king van hypotheken en bouwkredieten. wenste zich voorlopig van commentaar te onthouden. Meegedeeld werd slechts dat vandaag een persconferentie zal worden gehouden waarop niet alleen het jaarverslag over vorig jaar zal worden besproken, maar ook mededelingen zullen worden gedaan over de toekomst van de bank. Vorzover bekend waren de voornaamste aandeel houders van Bodenkreditbank Deutsche Bank AG en Dresdner Bank AG, elk met 25 procent, en Hessisische Landesbank met 18,75 procent. 28,50 74,50 46,70 134,50e 45,500 65,80 85,00 17,50 122,40 136,80 53,00 105,006 59,90 104,80 56,20 41,50 30,10 269,00 201,20 70,10 46,00 130,00 44,30 58,70 53,80 118,60 63,50 66,50 147,80 110,50 141,00 39,30 55,50 135,00 58,00 51,50 50,50 84,00 84,50 48,60 152,50 49,70 43,70 78,00 33,20 50,60 142,30 103,50 57,70 144,80 42,00 139,00 131,00 74,50 238,00 33,00 87,70 181,00 27,00 42,90 38,20 49,20 50,40 109,00 145,00 185,00 168,00 120,00 ;n. lit ‘uvel in. De minister van Arbeid, Jim Prior, weet de hoge werkloosheid aan de werel- drecessie en aan het falen van de vak bonden om „verstandige loonovereen- komsten te sluiten”. „De achterstand ten opzichte van onze concurrenten wordt steeds groter”, zei Prior, „we hebben onszelf dit jaar een loonsverhoging van 21 procent gegeven terwijl onze produk- tie vier procent achter ligt bij die van vorig jaar. Dat betekent dat onze con- De stevige positie van het pond on danks de economische moeilijkheden in De koers van het pond sterling heeft deze week op de wisselmarkt in Londen zijn hoogste peil van de afgelopen vijf jaar bereikt ondanks het nieuws dat het aantal werklozen in Groot-Brittannië voor het eerst sinds 1936 boven de twee miljoen is gekomen. De slotnotering was 2.39 dollar (dinsdag 2.3798 dollar), de hoogste dollarkoers sinds april 1975. (Van onze redactie economie) ALKMAAR. Nederlandse witlof kan voortaan het gehele jaar op de markt komen. Een onderzoek van het proefstati on voor de akkerbouw heeft aangefoond dat, als genoeg telers hun bedrijf hiervoor inrichten, aanvoer van witlof gedurende het hele jaar mogelijk is. Het proefstation verwacht van de sprei ding een gunstig effect op de prijsvor ming. De prijzen van witlof zijn dit jaar laag, omdat de telers, aangemoedigd door goede prijzen in de afgelopen jaren, hun produktie al te veel hebben uitgebreid. ABOE DHABI (Reuter). Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is van plan de komende drie jaar van de olieproducerende landen ongeveer 49 miljard gulden te verwerven voor hulp aan ontwikkelingslanden. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Voedingsbond FNV wil snel met vijf toonaangevende vleesverwerkende concerns om de tafel gaan zitten om te voorkomen dat de werkgelegenheid in deze bedrijfstak nog verder afkalft. WASHINGTON (Reuter). De graan oogst in de Sovjet-Unie zal dit jaar uitko men op ongeveer 200 miljoen ton, zo heb ben ambtenaren van het Witte Huis mee gedeeld aan de hand van de jongste hun ter beschikking staande gegevens. Tot dusverre liepen de Amerikaanse schattingen van de oogst, zoals de minis ter van Landbouw, Bergland, ook heeft laten weten, uiteen van 200 tot 225 miljoen ton en achtte men 210 miljoen ton het waarschijnlijkst. Vorig jaar was er een oogst van 178 miljoen ton en in 1978 een recordopbrengst van 237 miljoen ton. De cijfers wijzen uit dat er juist mensen ontslagen zijn in bedrijven met een ge ringe loonsverhoging en een hoge pro- duktiviteit. De schuld ligt bij de rege ring, die deze monetaire politiek van tevoren heeft uitgedacht en wist dat werkloosheid er een gevolg van zou zijn”. Schaduwminister Eric Varley moemde het monetarisme van de con servatieve regering „onverantwoorde lijk tot in het extreme”. Een ommezwaai in het monetaire be leid van de Thatcher-regering is niet te verwachten. Werkloosheid is de „onver mijdelijke tijdelijke prijs” die betaald De voedingsbond wil een rondetafelge sprek met Unilever, Coveco, Homburg, de Hendrix-groep en NBC-Boxtel om tot af spraken te komen over het gezond maken van de bedrijfstak en om onnodig verlies van arbeidsplaatsen te voorkomen. Als een dergelijk gesprek geen vruchten af werpt voorziet de bond grote sociale on rust en acties tegen mogelijke reorganisa ties. De minimumrente van de Britse cen trale bank bedraagt zestien procent. Dat is het hoogste disconto van alle grote Westerse industrielanden. De regering is vastbesloten de kredietverlening be perkt te houden om de inflatie te bestrij den. Dat dat tegelijk voor een voortdu rende toeneming van de werkloosheid zorgt wordt kennelijk van minder be lang geacht. Van allerlei kanten is er al op aange drongen een daling van de rentetarieven mogelijk te maken zodat de koers van het pond sterling kan zakken en de con currentiepositie van de Britse export goederen in het buitenland beter wordt. Dat zou voor een toeneming van de werkgelegenheid zorgen. Enige officiële reactie op deze gedachtengang ont breekt tot dusver. WASHINGTON (ANP). De Reken kamer van de Verenigde Staten, het General Accounting Office (GAO), is van oordeel dat er een verbod moet komen op de verwerving van Ameri kaanse banken met activa van hon derd miljoen dollar of meer door bui tenlandse ondernemingen. Deze aan beveling van het GAO heeft geen kracht van wet, maar een subcommis sie voor het bankwezen van het Huis van Afgevaardigden zei dat zij op nieuw de nadruk legt op de noodzaak van een diepgaand onderzoek naar de aanwezigheid van buitenlandse ban ken in de VS door de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Het GAO heeft meegedeeld de aan beveling te hebben gedaan omdat en kele buitenlandse banken de gelegen heid hebben midelgrote tot grote Ame rikaanse banken te verwerven die an dere Amerikaanse banken niet mogen overnemen. Overigens merkte de Re kenkamer wel op dat buitenlandse in vesteerders „voor het merendeel” zwakke Amerikaanse banken hebben versterkt en sterke Amerikaanse ban ken krachtig hebben gehouden door er nieuw kapitaal in te steken, het bestuur te veranderen, de leningsportefeuilles te verbeteren en interne transacties te staken. Eind vorig jaar waren buitenlandse investeerders in het bezit van 202,5 miljard dollar aan activa in Ameri kaanse banken, overeenkomende met 13,7 procent van de activa in Ameri kaanse banken, overeenkomende met 13,7 procent van de activa der Ameri kaanse banken. Nog in de pen zijnde verwervingen zullen volgens het GAO het aandeel van het buitenland in acti va van Amerikaanse banken vergroten tot vijftien procent. Op 24 en 25 september zal de sub commissie voor het bankwezen van het Huis van Afgevaardigden hoorzittin gen houden over het rapport van de Rekenkamer. OSLO (AP). Als de 30-jarige Noorse minister van Consumentenzaken Sissel R0nbeck haar zin krijgt is de kans groot dat Noorwegen het eerste land ter wereld wordt met een officiële instantie ter be hartiging van de belangen van kinderen in de maatschappij. Haar ministerie heeft aan de Storting, het Noorse parlement, een wet voorge legd, waarin het benoemen van een om budsman voor kinderen wordt voorge steld. Als de wet deze herfst wordt aangeno men zal de nieuwe ombudsman in januari met vier medewerkers van start gaan. Veel kranten en niet-socialistische politici van de oppositie hebben kritiek geuit op het voorstel. Het steeds weerkerende the ma van deze kritiek werd gisteren nog eens herhaald door het conservatieve par lementslid Gerd Kriste. Kriste zei: „Dit wordt alleen maar nog een geldverslindend overheidslichaam dat niets anders kan doen dan praten, praten en praten”. In het wetsvoorstel wordt benadrukt dat de nieuwe ombuds man de verantwoordelijkheid van ouders voor hun kinderen op geen enkele manier zal aantasten en zich nooit in individuele conflicten tussen ouders en kinderen zal mengen. Mevrouw R0nbeck zei dat het wetsvoor stel ten doel had om kinderen en hun behoeften op de algemene beleidsagenda een grotere voorrang te geven. De nieuwe ombudsman moet bijdragen leveren aan algemene maatregelen die problemen van kinderen moeten oplossen. Dat heeft A. Shakour Shaalan, direc teur van het IMF-bureau voor het Midden oosten, gisteren meegedeeld aan het eind van bezoeken aan Koeweit en de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE). Hij zei dat de reacties van de drie grote Arabi sche oliestaten Saoedi-Arabië, Koeweit en de VAE op de IMF-voorstellen bemoedi gend zijn geweest. Shalaan vergezelde de algemeen direc teur van het IMF, Jacques de Larosière, naar Koeweit en de VAE. In juni hebben vertegenwoordigers van het IMF in Was hington al met Saoediërs gesproken. Het fonds is van plan de komende drie jaar acht tot negen miljard dollar per jaar van de olielanden te lenen tegen een van de markt afgeleide rente. Deze voorstellen worden gezien als een van de mogelijkhe den voor oplossing van het vraagstuk van grote geldelijke overschotten bij een aan tal olielanden en van tegelijkertijd steeds groter wordende tekorten op de betalings balansen van ontwikkelingslanden. De dertien landen van de Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) zullen dit jaar op hun betalingsbalansen bij elkaar een overschot van ruim hon derd miljard dollar hebben, terwijl de ontwikkelingslanden te kampen krijgen met een tekort van ongeveer zeventig mil jard dollar, zo merkte Shalaan op. Hij zei ook dat het IMF overweegt het de ontwikkelingslanden gemakkelijker te maken van het fonds te lenen. Tot dusver re vroeg het IMF steeds van landen die De augustuscijfers tonen aan dat 2.001.208 Britten werkloos zijn. Dat is het hoogste aantal sinds de jaren ’30 en betekent een werkloosheid van 8,3 pro cent. Verwacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen tot minstens het volgend voor jaar. De regering had verwacht het twee- miljoencijfer pas eind dit jaar te be reiken. 4 Deze stijging blijkt uit het zojuist ver schenen jaarverslag van het Gemeen schappelijk Administratie (Van onze redactie economie) JOHANNESBURG. Shell South Afri ca (Proprietary) Ltd (een Zuidafrikaanse dochteronderneming van de Koninklijke Shell Groep), Aeci Ltd. en de Anglo Ame rican Coal Corporation Ltd. bestuderen de mogelijkheid van oprichting van een gezamenlijke onderneming voor een groot project voor produktie en verkoop van methanol in Zuid-Afrika. Dat hebben de drie maatschappijen gisteren meege deeld. Voor de produktie van methanol of me thylalcohol zal steenkool worden ge bruikt. In de eerste fase van het project zal methanol worden ontwikkeld als een middel tegen vervanging van dieselbrand- stof en zal een fabriek met een produktie- vermogen van een miljard liter per jaar worden gebouwd. Aeci is van plan de methanol ook te gebruiken voor verdere verwerking tot chemische produkten, zo is meegedeeld. Verwacht wordt dat het project tussen de 700 en de 800 miljoen rand (1,5 tot 1,8 miljard gulden) zal kosten. Het project zal de afhankelijkheid van Zuid-Afrika van de invoer van dieselbrandstof aanzienlijk verminderen. (Van onze redactie economie) HONG KONG. De Chinese ondermi nister voor communicatie, He Chung Sheng, heeft Taiwan gisteren voorgesteld handelsbetrekkingen aan te knopen mét de Chinese volksrepubliek, zo meldt het persbureau Nieuw China. „De vertegenwoordigers van het minis terie van Transport van Taiwan zijn wel kom in Peking of elders om te praten over zeevaart tussen China en Taiwan”, zo zei de onderminister in een rede voor scheep- vaartdeskundigen in de Chinese provincie Jiangsu. (Van onze redactie economie) BERN. De Zwitserse regering heeft de laatste beperkingen op de invoer van kapitaal in Zwitserland met ingang van komende zondag opgeheven. Dat is in Bern bekend gemaakt. In een verklaring van de Nationale Bank en het ministerie van Financiën staat dat de Zwitserse banken weer zon der enige beperking rente mogen uitkeren over buitenlandse tegoeden. De enige beperking die daarvoor sinds 11 maart nog gold, was dat geen rente mocht worden vergoed over onmiddellij- ke opvraagbare deposito’s of over tegoe den met een looptijd van minder dan drie maanden. Andere maatregelen die moes ten voorkomen dat de koers van de Zwit serse frank te veel zou stijgen, werden verleden jaar en begin dit jaar al afge schaft. In de verklaring staat dat de economi sche ontwikkeling van Zwitserland nu niet meer belemmerd lijkt te worden door een ongebreidelde kapitaalinvoer. currentiepositie op de wereldmarkt vooral met landen als Japan, de Ver enigde Staten en West-Duitsland ver slechterd is”. Len Murray, de leider van de TUC- vakcentrale legde de verantwoordelijk heid voor de twee miljoen werklozen bij de regering „De vakbonden wordt de rol van de zondebok weer opgedrongen, ter wijl de minister weet dat lage produkti- viteit en hoge lonen niet de oorzaak zijn. De vijf bedrijven waarmee de bond wil praten hebben samen meer dan de helft van de 14.000 werknemers in de vleeswa renindustrie in dienst. Homburg heeft al een reorganisatie aangekondigd die 360 banen zou gaan kosten. Bij Coveco gaat een onafhankelijk onderzoekbureau de hele onderneming doorlichten. Verder zijn op dit moment bij de Voedingsbond FNV geen conrete reorganisaties in de vleeswarenindustrie bekend, maar de bond vreest dat er grote klappen zullen vallen als de ondernemers niet snel de handen ineen slaan. De vakbondswoord- voerder wees erop dat niet alleen de voe dingsbond FNV maar ook het produkt- schap voor Vee en Vlees zich onlangs somber over de perspectieven voor de vleeswarenindustrie heeft uitgelaten. Dat is nog eens energiebesparing: een grasmaaimachine die voor zijn eigen brandstof zorgt! De uitvinder, de heer Bakke uit Stadskanaal, stookt namelijk van het gemaaide gras alcohol dat kan dienen als brandstof voor de motor. De uitvinding is te zien op de uitvindersbeurs, die een onderdeel vormt van de Groningse jaarbeurs.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23