Plan zou inflatie niet aanwakkeren puur verzinsel Suriname zal Nederland wil verder Jakoenin tot gaan met hulp dan EG Volkscongres China voltooit de-maoisering gijzelingszaak achtergrond kritisch over volksstemming tien jaar veroordeeld aan visumplicht niet meewerken Ethiopië noemt invasie Somalië Malta wijst 50 Libiërs uit Twaalf arrestaties Amnesty: zeker duizend Iraniërs geëxecuteerd Einde Canadese In VN-zitting over ontwikkeling aanslag Bologna Bisschoppen Chili sterilisatie niet” „Veel Braziliaanse vrouwen beseften BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) “idooi VRIJDAG 29 AUGUSTUS etsers "eding :ijd een t voorl agen de bedrjjf rvolging htlijnen loor het zijn ge- lit voor- rt reding egraaf iffing ge de lg (tbr) g (bb) rdelin- hande- acht in ideling s daar- b op te C. M. ichting k On- anden eeft de i Land- vlooien- indel te rijst hij banden ken ge meden, t risico ir „hun ren. uwing s waar- latteren ■ernieu- van het termid- ;r Beel- vesting agstuk. ■op dat en dat roor de ibruikt. er over s heeft ftelijke ie orde ndheid WASHINGTON. De Ame rikaanse president Carter heeft gisteren een nieuw belas tingplan voorgesteld, dat hij wil uitvoeren als hij opnieuw tot staatshoofd wordt gekozen. B- 1 s 1 w K trijfël Carter belooft kiezers vermindering belasting dat de inflatie reeds geruime tijd afneemt. Maar op andere punten komt de minis- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking De Koning wil de ontwikkelingslanden op de VN-zitting over arm en rijk alleen tegemoet komen op het vraagstuk van het percentage ontwikkelings hulp waarin ons land verder zou willen gaan dan de meeste zouden willen toezeggen. ereikt nissie lar de mver- -com- l mr. en ge- che en mport- eriand in een waarin an een eemse ie wilt” de ko- >ral ge- s in de 'olgens gebrui- re. Met eersge- der de Het plan bestaat grotendeels uit belas tingverlagingen die volgend jaar een to taal van 27,5 miljard dollar (ruim 55 mil jard gulden) zou bedragen en in de vierja rige ambtstermijn van de president zou oplopen tot 58 miljard dollar. Volgens Carter is het mogelijk door zijn plan een miljoen mensen aan werk te helpen, een economische groei van ruim vier of vijf procent te bereiken zonder heropleving (Van onze redactie buitenland) •VALETTA. Malta heeft gisteren 50 Libische militaire adviseurs uitgewezen naar aanleiding van een geschil tussen beide landen over de olie-opsporing in de van de inflatie en een geringe daling in de kosten van het levensonderhoud door te voeren. Het congres is gisteren en vandaag voorafgegaan door een bijeenkomst van de Raadgevende Politieke Vergadering. Dit lichaam bestaat uit vertegenwoordi gers van niet-com/nunistische groeperin gen: politieke partijtjes, religieuze genoot schappen en dergelijke, die nauwelijks enige macht hebben, maar die deson danks proberen op te komen voor een werkelijke liberalisering. De vergadering werd voorgezeten en toegesproken door vice-premier Deng Xiaoping, die vermoedelijk ook tijdens het Volkscongres zijn steun zal geven aan wetsvoorstellen voor een grotere onafhan kelijkheid van de rechtspraak, de be scherming van de positie van advocaten en zo meer. Tegelijk heeft hij zich echter in het Met hem treden nóg vier andere vice- premiers af wegens het bereiken der pen sioengerechtigde leeftijd. In feite moeten zij om andere redenen het veld ruimen. de twee jaar met 600 miljoen dollar verho gen en een groot aantal maatregelen tref fen om de economische bedrijvigheid in achtergebleven gebieden in de Verenigde Saten nieuw leven in te blazen. Dit laatste plan behelst onder meer investeringsaf trek en verbetering van de verbindingen met die gebieden. De republikein Reagan had in een eer ste reactie gistermiddag geen goed woord over voor Carters voorstellen. Hij vond ze „doortrokken van verspilling en bedrog, zonder planning, zonder leiding, zonder richting en bekwaamheid”. Carter heeft aangekondigd dat hij, als hij wordt herko zen, zijn plannen nog in januari van het komende jaar wil voorleggen aan het Con gres. De uitvoering van zijn plannen zou moeten worden begeleid door een nog op te richten commissie voor economisch herstel, waarvan vertegenwoordigers van regering, werkgevers en werknemers deel zouden moeten uitmaken. Xhen Yonggui wordt er namelijk als boe renleider van beschuldigd de produktie- cijfers van zijn model-commune Dazhai Voor het overige zal Nederland zich op deze VN-zitting opstellen achter de meer terughoudende opstelling van de overige EG-landen. Waarnemers leiden hieruit af dat ons land zijn voorhoedepositie op het gebied van de ontwikkelingssamenwer king zal opgeven. Dit was al enkele maan den geleden geconstateerd, toen minister De Koning zijn rede hield ter gelegenheid van de openbare zitting van de commissie- Brandt. (Van onze redactie buitenland) BRASILIA. In Brazilië zijn tussen 1973 en 1979 ongeveer 2,7 miljoen vrou wen. vaak zonder dat ze het beseften, gesteriliseerd door de Braziliaanse vereni ging voor gezinsplanning Benfam. Dat hebben de Braziliaanse bisschoppen gis teren op hun conferentie laten weten. In vijf staten in het noordoosten van het land en in de zuidelijke staat Parana zou den op grote schaal vrouwen zijn gesterili seerd. De bisschoppen beroepen zich op een in een Amerikaans tijdschrift gepubli ceerd rapport. We mochten van een juffrouw in de stand ook even luisteren, ze had een speciaal bandje in haar Stereo Walkman, waar door je, midden in de RAI, een straaljager op je af hoorde vliegen en daarna weer hoorde verdwijnen. En het mooie, het vreemde was, dat ik de enige was die dat hoorde! Ik hoefde mijn gezicht maar op stille verzonkenheid te zetten, en passe rende bezoekers zouden denken dat ik naar Die Zauberflöte stond te luisteren. ven in is op- steren derde 'ustus. dvoer- te perio- it jaar, is schappij procent jaar tot olijkt uit van de gulden vrijwel ir, tegen (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO. De rooms-katholieke bisschopenconferentie van Chili heeft in een verklaring haar bedenkingen uitge sproken over de volksstemming over de nieuwe grondwet die het militaire bewind op 11 september wil houden. De bisschoppen menen dat er te weinig informatie wordt gegeven en dat er meer discussiemogelijkheden moeten zijn over de voorgestelde nieuwe grondwet, die het huidige Chileense bewind tot 1997 aan de macht laat. Als blijk van hun kritische houding lie ten de bisschoppen afgelopen woensdag een toespraak die de vroegere president Frei tegen de regeringsplannen hield via de 14 kerkelijke zenders uitzenden. Hoewel we in feite alleen maar echt dringend behoefte hebben aan een blik, dat wil zeggen het blik van een stoffer-en- blik (de stoffer is nog prima, maar de steel van het blik is afgebroken, je kunt het nog wel gebruiken, maar dan moet je het middenin bij de opstaande rand vasthou den en dan krijg je zo’n stoffige duim), ben ik gisteren toch naar de Firato ge gaan, op de voorbeschouwingsdag voor handelaren en persmuskieten. Bijna had ik een apparaat gekocht waarvan ik nu al niet meer weet of het een buitenmodel bandrecorder of een buitenmodel gram mofoon was, maar waarvan ik me nog goed herinner dat het 23.000 gulden kost te, althans zo om en nabij, want die prijs was afhankelijk van de goudprijs van de dag. Zouden er ook blikken (van stoffer- en-blikken) zijn van goud? En stoffers van marterhaar? Prachtige dingen heb ik ge zien. Ik was met een vriend, want zo’n Firato is net een donker oerwoud vol roofdieren waar je niet in je eentje op patrouille moet gaan, en die vriend die zei dus dat hij eigenlijk alleen van heel grote en van heel kleine apparaten hield. Zo zag mijn vrouw onlangs in Londen een lig stoel die de afmetingen had van drie lig stoelen en de prijs van honderd ligstoelen, maar verder eigenlijk een heel gewone ligstoel, alleen veel groter. Zouden er ei genlijk ook stoffer-en-blikken bestaan die drie maal zo groot zijn als normaal? Twee dingen vond ik dus het mooiste: wanden vol televisietoestellen, die allemaal (en het waren er vele tientallen) hetzelfde beeld vertoonden, waardoor het iets van kunst kreeg. Zo’n kastje van de Franse kunste naar Armand, volgepropt met alleen maar violen, of alleen maar wijzerplaten, maar door de grootte toch ook weer gelijkend op het prachtige pionierswerk van de Bul gaarse kunstenaar Christo, die een vallei afsloot door tussen de bergen een waan zinnig lang gordijn op te hangen. En het tweede ding was een hoofdtelefoon van Sony aangeprezen als superlicht, en dat is-ie ook, en eigenlijk behorend bij de Portable Stereo Walkman, een platte ste reo cassettespeler ter dikte van een goed gevulde portefeuille. Je kan ermee rol schaatsen, zoals aangetoond werd door twee jongens en meisjes op een dansvloer- tje, die kennelijk hun eigen favoriete cas- settetjes erin hadden geduwd, want ze zwierden, los van elkaar, ieder op hun eigen ritme rond. Hoe verfijnder de com municatiemiddelen worden, hoe beter de mens zich op zichzelf kan terugtrekken, zei mijn vriend hoofdschuddend, hoewel het hem eigenlijk niet zoveel kon schelen. jongste verleden uitgesproken voor het schrappen uit de grondwet van de zoge noemde „vier vrijheden”: het gaat daarbij vooral om de vrijheid kritiek te leveren door middel van pamfletten en muur- kranten en de vrijheid om te protesteren door demonstraties en stakingen. Zijn houding en die van anderen tegenover een echte democratisering vhn het regime blij ven dan ook tegenstrijdig. Het Volkscongres zal worden voorgeze ten door de 81-jarige maarschalk Ye Jia- nying, die officieus tevens de rol van pre sident vervult, ook al heeft men dan na enig touwtrekken besloten officieel de functie van president (nog) niet in de grondwet te herstellen. Het meest belangrijke rapport tijdens het Volkscongres gaat over de samenstel ling van de top en zal worden gepresen- (Van onze redactie buitenland) MONTREAL. Een gijzelingsactie van negen gedetineerden in de zwaarbewaak te Laval-gevangenis in Montreal is giste ren beëindigd. De gevangenen gijzelden afgelopen maandag twaalf personen bij een mislukte uitbreekpoging. Na onder- handelingen met de directie gaven de ne gen zich over. (Door Jaap van Ginneken) In Peking komt morgen het parlement of Volkscongres voor zijn jaarlijk se voltallige zitting bijeen. Chinese leiders hebben al aangegeven dat het een van de belangrijkste bijeenkomsten in jaren zal worden. In feite wordt hier een aantal beslissingen verwacht dat de de-maoisering zal moeten voltooien. een on- e mond- loei van erd door de tand- siteit in t de GG m tot de hanteer- toestand srgelijke de tand- Wanneer aar een- ijn hun iid ver- rochte verko- steren t be- Zuid- idden i con fer de maak- Er hing ook een bosje van die hoofdtele foontjes op hoofdhoogte te schommelen in de wind, lege geluidloze hulzen, maar als je zo’n ding opzette, bleek er opeens een orkaan van symfonisch geluid uit te spuiten. Binnenvetters, dat zijn het. Zou den er ook stoffer-en-blikken zijn met van die ingebouwde hoofdtelefoontjes, bij voorbeeld in de steel, zodat het blik zelf geheel geluidloos lijkt te zijn als het achter de pedaalemmer in de hoek staat, maar intussen wel de prachtigste muziek blijkt voort te brengen als je die steel tegen je oor houdt? Interessant is overigens dat je af en toe een meisje of een meneer of een jongeman in zo’n stand aantreft die net zoveel moeite met de apparatuur heeft als jezelf zou hebben gehad als je er aan had mogen komen. Ik zag een autoradio met zoveel knoppen, dat je je in een vliegtuig zou wanen als je hem in je auto zou laten monteren. Zouden er eigenlijk stoffer-en- blikken bestaan met een knoppenpaneel waarmee je het hele stofferen kan sturen, zodat je zelf niet thuis hoeft te zijn terwijl de stoffer systematisch de kamer afsnort naar stof en etensresten die dan gesor teerd in het volgblik worden gekieperd? Je kunt trouwens ook een AIR-bandrecei- ver kopen, „speciaal ontworpen voor het volgen van communicatie tussen piloten, verkeersleiding etc. Pre-set mogelijkheid voor drie luchtvaartfrequenties en een extra met de hand instelbare frequentie”. Zo iets moet toch ook in een stoffer-en- blik zijn in te bouwen, ik heb nu al een stoffer-en-blik-blik met een extra met de hand instelbare frequentie! (Van onze redactie buitenland) BOLOGNA. De Italiaanse politie heeft gisteren in totaal 12 arrestaties ver richt in verband met de bomaanslag begin deze maand op het station van Bologna, waarbij 84 mensen om het leven kwamen en bijna 200 gewonden vielen. Voorts zijn arrestatiebevelen uitgevaar digd tegen nog eens 16 mensen die ervan worden verdacht bij de aanslag betrok ken te zijn geweest. De aangehouden personen behoren tot uiterstrechtse organisaties. Ze worden ook beschuldigd van ondermijnende acti viteiten, illegaal wapenbezit en samen zwering tegen de staat. PARAMARIBO. Suriname zal geen medewerking verlenen aan de door Ne derland eenzijdig ingevoerde visumplicht, zo heeft de Surinaamse minister van Jus titie Haakmat laten weten. Volgens hem heeft Suriname een beter voorstel gelanceerd, maar de Nederlandse regering wilde daarop niet ingaan. Deson danks zal Suriname „het humanitaire per sonenverkeer geen strobreed in de weg leggen”, aldus Haakmat. Nederlanders zullen dus ook in het vervolg geen visum voor Suriname nodig hebben. Suriname wenste de zaak in samenhang aan te pakken en niet één artikel uit een internationaal verdrag te lichten -en een zijdig te wijzigen, zo zei Haakmat tegen het Surinaams Nieuwsagentschap. Vol gens de minister heeft Nederland gezegd op korte termijn op de maatregel te willen terugkomen. Wanneer dat niet gebeurt zal Suriname echter stappen moeten nemen, zo stelde Haakmat. Een gedeelte van het station van Bologna na de bomaanslag. teerd door premier Hwa Guofeng. Hij zal zijn functie daarbij overdragen aan Zhao Ziyang, net zoals hij eerder zijn partij voorzitterschap verzwakte door toe te stemmen in de benoeming van Hu Yao- bang tot algemeen secretaris. Beiden zijn medestanders van Deng, die weliswaar zijn post als eerste vice-premier eveneens zal opgeven, maar die desondanks achter de schermen duidelijk de nieuwe sterke man is geworden. Gisteren was Nog iedere dag trekt de ambassade bekijks. Of zich nog gegijzelden Als de ontwikkelingslanden erop blij ven staan, dat de EG-landen in 1984 zover moeten zijn dat zij 0,7 procent van hun bruto nationaal inkomen aan ontwikke lingshulp besteden, dan zal minister De Koning hen daarin steunen. Hij zal dit doen ondanks het overleg dat gisteren Tieeft plaatsgevonden in New York van EG-ministers en waar is gebleken dat met name Groot-Britannië, Ierland en de Bondsrepubliek liever dat percentage wil len vaststellen voor 1990. Carters voorstellen dienen als tegen wicht voor de zeer ingrijpende plannen tot belastingverlaging die de republikeinse presidentskandidaat Reagan heeft be kendgemaakt. De republikein wil de be lasting met een veel groter bedrag dan Carter verminderen en wil bovendien de loop Van de economische ontwikkelingen meer aan het bedrijfsleven overlaten. Carter zei gisteren over de plannen van Reagan: „In een verkiezingsjaar is het niet de tijd om stemmen te winnen met slecht doordachte belastingvoorstellen die erop neer zullen komen dat de inflatie het fisca le voordeel teniet doet”. De president is ervan overtuigd dat zijn plannen de infla tie niet zullen doen opwakkeren. Hierbij wees de president onder meer op het feit Dit zou onder meer gebeuren door verrui ming en vereenvoudiging van het systeem van fiscale afschrijvingen. Daarnaast zou Carter door speciale maatregelen de door de economische recessie zwaar getroffen staal-, auto- en rubberindustrie weer op de been willen helpen. Bovendien stelt de president een ver mindering van de inkomstenbelasting in het vooruitzicht. Hij wil verder de overheidsinvesteringen in wetenschappe lijk onderzoek en ontwikkeling de komen- kunstmatig te hebben opgevoerd. Soort gelijke verwijten treffen de leiders van een ander maoïstisch model: dat van de oheboorinrichtingen van Daguing. Tege lijk is de olieminister gedwongen af te treden, omdat hij zijn werknemers aan te grote risico’s blootstelde, en zo medever antwoordelijk was voor het kapseizen van een boorplatform op zee, waarbij onlangs tientallen mensen omkwamen. Zeer ingrijpend zijn ook de verschuivin gen in de financieel-economische top. Ook op dit gebied zal een tweetal rapporten worden voorgelegd. Ondanks grote moei lijkheden in geïmporteerde fabrieken en natuurrampen in de landbouw zal daarbij in grote lijnen worden vastgehouden aan het moderniseringsbeleid met buiten lands hulp. Op het congres werd aangekondigd dat, na een belastingvrije zone bij Hong Kong, een tweede tegenover het eiland Taiwan zal worden ingericht. Westerse bedrijven kunnen zich daar onder zeer gunstige voorwaarden vestigen: zij hoeven alleen maar 15 percent winstbelasting te betalen, waarover het Volkscongres eveneens een wetsontwerp zal aannemen. W- het precies driehonderd dagen geleden dat de gijzeling van de ongeveer 50 Amerikanen in de VS-ambassade in Teheran begon. - in het gebouw bevinden is niet duidelijk Volgens de bezetters zijn ze overgebracht naar andere plaatsen LONDEN-TEHERAN. —.Sinds de isla mitische revolutie in Iran, anderhalf jaar geleden, zijn zeker 1000 Iraniërs geëxecu teerd wegens veronderstelde handel in drugs, corruptie, seksuele delicten en der gelijke. Dit heeft Amnesty International, de or ganisatie die zich inzet voor de mensen rechten en voor politieke gevangenen gis teren bekendgemaakt. De organisatie zegt, dat in sommige schattingen in de pers sprake is van meer dan 1.200 execu ties in Iran, en dat ook dit cijfer zeer wel juist kan zijn. Amnesty heeft de Iraanse premier Rad- jai onlangs in een brief gevraagd, een eind te maken aan de executies en de gevan genneming van mensen op grond van hun afkomst of politieke opvattingen. De orga nisatie wijst onder meer op de gevangen neming van bahai’s, joden en christenen. Gisteren zijn in de zuidwestelijke Iraan se stad Ahwaz vijf officieren van het Iraanse leger en twee burgers terechtge steld. Zij waren veroordeeld wegens sa menzwering om het bewind van dé ayatol lah Khomeini omver te werpen. In totaal zijn in verband met deze zaak naar schat ting 80 mensen geëxecuteerd en 500 men sen, voor het merendeel militairen, gear resteerd. De Iraanse minister van Financiën Sali- mi heeft gisteren gezegd dat het nu tijd wordt de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden in het parlement te behande len. Een medewerker van president Bani- Sadr zei gisteren in het parlement dat de gijzeling nu voor Iran van geen enkele betekenis meer is. (Van onze redactie buitenlandjd ADDIS ABEBA-NAIROBI. Ethiopië heeft gisteren ontkend een aanval te heb ben gelanceerd op Somalisch grondge bied. De meldingen daarover zouden „pu re verzinsels” zijn. Woensdag meldde radio Mogadisjoe dat Ethiopische troepen Somalië in het noord westen waren binnengetrokken. Later zei dat radiostation dat de Ethiopiërs over de grens waren teruggedreven. Volgens een woordvoerder van het Ethi opische ministerie van Buitenlandse Za ken hebben de Somalische beschuldigin gen tot doel de „verkoop” van de door de Russen aangelegde marinebasis Berbera aan de Verenigde Staten te rechtvaardi gen. Inmiddels heeft de Amerikaanse re gering Somalië gewaarschuwd dat de plannen voor wapenleveranties ter waar de van 40 miljoen dollar opnieuw zullen worden overwogen, wanneer Somalië Ethiopië zou aanvallen. Onlangs besloot Washington tot het leveren van wapens in ruil voor het gebruik van de basis Berbera. Volgens waarnemers in Nairobi is de invasie mogelijk een tijdelijke actie ge weest tegen guerrillabases van het West- somalische Bevrijdingsfront, dat in de omstreden Ogadenwoestijn opereert en door Somalië wordt gesteund. Ethiopië zou bij de aanval 90 soldaten hebben verloren en er zouden er 70 gewond zijn, aldus Somalië dat aan eigen zijde 24 do den en 30 gewonden meldde. ter de EG tegemoet. Zo zal hij het voorstel van de Cubaanse president Castro, dat een overdracht van ruim 600 miljard gul den naar de ontwikkelingslanden bepleit, niet meer noemen. Ook geeft hij geen steun meer aan plannen voor lange-ter- mijn garanties voor leningen tegen lage rentes, welke door het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) gegeven zouden moe ten worden. De door de ontwikkelingslan den gewenste vergrote invloed van de Derde Wereld op financiële bolwerken van de industrielanden zoals het IMF, zal De Koning niet steunen. De minister zal vandaag, op de vierde dag van de speciale zitting van de VN- assemblee in New York, een toespraak houden. Naar verluidt zijn zowel de overi ge EG-delegaties als de leden van de Ne derlandse delegatie tevreden over het standpunt van de bewindsman. Die overi ge delegatieleden zijn onder meer minis ter Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en adviseurs vanuit de Kamer en een aantal Nederlandse organisaties. MOSKOU. De Russische ex-priester Gleb Jakoenin is gisteren in Moskou ver oordeeld tot een straf van tien jaar, be staande uit vijf jaar gevangenisstraf en daarna vijf jaar binnenlandse verban ning. Volgens het Russische persbureau TASS, dat dit bekend maakte, zou zijn bewezen dat Jakoenin zich schuldig heeft gemaakt aan anti-Sovjet-propaganda. Bo vendien zou hij „misdadige connecties met ondermijnende buitenlandse centra” hebben onderhouden. Jakoenin is oprichter van het Comité ter Verdediging van de Rechten der Gelovi gen en heeft steeds tegengesproken dat hij anti-Sovjet-propaganda heeft gemaakt. „Wat ik deed was zuiver christelijk” zo hield hij ook op zijn proces vol, dat overi gens alleen door zijn vrouw mocht wor den bijgewoond. Ieder ander moest buiten blijven omdat „de zaal vol” zou zijn. Toch sprak het persbureau TASS van een open baar proces. Jakoenin moet nog met zijn vrouw overleggen of hij tegen het vonnis in beroep gaat. Inmiddels heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken Jakoenins veroordeling als „pure godsdienstvervolging” bestempeld. Middellandse Zee. Volgens de Maltese regering weigert Li bië mee te werken aan het vaststellen van duidelijke demarcatielijen in dit zeege bied. Libische kanonneerboten bevalen on langs een boortoren van Texaco Oil, die voor Malta in de straat van Medina werk te, te vertrekken. Ook meent hij dat de economische terug val in de Verenigde Staten zijn diepste punt heeft bereikt en dat herstel in zicht is. Volgens ambtenaren in Washington vormt het stimuleren van investeringen door middel van belastingverlaging het belangrijkste onderdeel van Carters plan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3