TNO-rapport naar Kamer gestuurd per regio afwijkend vervangen Leden christen-militie werkzaam bij UNIFIL Kankersterfte sterk DamiatePers Komende 10 jaar 3000 vliegtuigen K FNV: directie Fokker-voorzitter op studiebijeenkomst: Wegen vol door Kamer morrend achter besluit NAVO-oefening over ambassade IJmuider Courant Messbedienden op hoofdkwartier Menselijke en technische fout Van der Klaauw bij treinongeval wil kwestie- Bolivia in VN Gebruik niet strafbaar LSV vraagt hulp Tweede Kamer In Noord-Holland relatief hoog Verwarring over eis ontruiming Groote Keijser Wiegel ziet van benoemingsrecht ombudsman af Philips-Glas moet opstappen „Meer aandacht in onderwijs voor computer v: KNIL-werkgroepen willen „fooi van Wiegel” aannemen „scanner” bij BINNEN* EN BUITENLAND 4 (V Co ,99 bet Tj J I r 1980 VRIJDAG 29 AUGUSTUS Dat ne mar drul er den je d een Pari u: er z 300 toen geer bula in d light Disc als (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Werktijdverkorting bijvoor beeld in de vorm van een kortere werkweek, zal eerder een gunstige dan een ongunstige invloed op het ziekteverzuim hebben. I Minder zieken bij kortere werkweek zaak van de regering is. Volgens de Ka- (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) 155.00 J (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het aantal mensen dat in Nederland aan kanker overlijdt, UTRECHT (ANP). Het centraal be stuur van de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) heeft vanmorgen een brief geschreven aan de vaste Kamercommis sie voor volksgezondheid, waarin wordt gevraagd om tussenkomst van de Kamer in verband met het besluit van de regering de inkomens van de specialisten in twee jaar met gemiddeld 80.000 gulden omlaag te brengen. De LSV schrijft onder meer, dat indien de bewindslieden bij hun besluit blijven, „de motivatie en de bereidheid tot daad werkelijke veranderingen in de gezond heidszorg, waartoe wij in eigen kring reeds verschillende initiatieven ontwik keld hebben, stellig niet zal toenemen.” werk gaan. De bevolking van Zuid-Liba- non verliest het vertrouwen in de VN- macht omdat onvoldoende bescherming wordt gegeven tegen Haddads beschietin gen. In het VN-hoofdkwartier wordt mo menteel bekeken hoe de geweldsinstructie zou kunnen worden aangepast. „Aan de ene kant willen we Haddad laten merken dat we zijn beschietingen niet pikken, maar aan de andere kant moeten we voor komen dat we door een hardere houding een onnodige escalatie van de kant van Haddad uitlokken”, aldus De Vogel. Ver anderingen in de geweldsinstructie moe ten overigens door de Verenigde Naties worden goedgekeurd. Generaal De Jager, die de afgelopen drie dagen een bezoek heeft gebracht aan de troepen in Zuid-Libanon, meent dat het Nederlandse detachement volledig vol doet aan de verwachtingen. Inzet, menta liteit en plichtsbesef bij de soldaten zijn volgens hem goed. De gemeente Dronten heeft 20.000 inwoners. Op de foto koestert burgemeester E. van Veldhuizen de 20.000ste. Suzan L Amie. aan zijn borst. De gemeente Dronten bestaat sinds 1972 en wordt gevormd door de plaatsen Dronten, Swifterbant en Biddinghuizen Dat heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, F. Swarttouw, giste ren gezegd op de studiebijeenkomst over internationale burgerluchtvaart in Wasse naar die vandaag afloopt. Voor wat be treft een nieuw technisch hoogwaardig straalvliegtuig wordt het enige gat in de markt volgens Swarttouw, gevormd door een vliegtuig met 130 tot 160 zitplaatsen. De F-29, die Fokker in samenwerking met anderen wil gaan bouwen, is zo’n toestel in die klasse. Volgens de Fokker-topman bestaat de huidige wereldvloot van straalverkeers- vliegtuigen uit duizend zogenaamde wide- (Van onze redactie binneland) WASSENAAR. In de komende tien jaar zullen drieduizend straal- verkeersvliegtuigen vervangen moe ten worden. Dat is ongeveer de helft van het totale aantal straalverkeers- vliegtuigen in de wereld. UTRECHT. De frontale treinbotsing die gisteren precies een jaar geleden tus sen Wjjchen en Nijmegen aan acht men sen het leven kostte, blijkt in de eerste plaats veroorzaakt te zijn door een defect in de elektrische wisselinstallatie. De ma chinist van de trein die daarop op het verkeerde spoor terecht kwam, had bo vendien slechts met een - niet verkregen - machtiging op dit spoor mogen rijden. Dit bleek gisteren in Utrecht tijdens een openbare hoorzitting van de Spoorwegon- gevallen Raad. De Spoorwegongevallen Raad legt geen straffen op maar onder zoekt de oorzaak van treinongevallen, waarna aan de minister van Verkeer en Waterstaat een rapport wordt uitgebracht met adviezen en aanbevelingen om herha ling te voorkomen. De Fokker-topman stelde dat de vrije ondernemingen in de vliegtuigindustrie onder meer worden bedreigd door het binnendringen van staatsondernemingen in de airbusindustrie. body-toestellen die weinig brandstof ge bruiken, verder uit tweeduizend minder zuinige toestellen die echter wel voldoen aan de geluidsnormen en tenslotte uit drieduizend verouderde straalvliegtuigen die teveel brandstof gebruiken en boven dien teveel geluidshinder veroorzaken. baart. In die tussentijd treedt een groot aantal verhuisbewegingen op, aldus me vrouw Veder. Zij verwacht verder dat de samenleving de atlas in veel gevallen zal ervaren als een confrontatie met feiten die men liever voorbij ziet gaan. Aan de andere kant kan de atlas een duidelijke bijdrage leveren aan de informatie van het publiek, aldus mevrouw Veder-Smit. In 31 n wild ren. marl derd om i zo s spee BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Da stuur Amb bijee geho bestr feit voor Kraa den VE voor gesti plaat septe een 1 bezoi poor rij. C voor (sche Over (sché Nooi prog De 1 ste i bezo West drijf plaa: 4 Oi 150 Bun Veis afdi ban het leeft rela over venl trad jare voor „om toen staa kijk vlal wac tebe neer hoe’ dire uitti init van Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Dit blijkt uit de Atlas van de kankersterfte in Nederland 1969-1978, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aangeboden aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van Kolonel De Vogel, hoofd operatiën van het hoofdkwartier vindt overigens, dat de UNIFIL-troepen hun geloofwaardigheid dreigen te verliezen. Dat komt omdat vol gens hem de geweldsinstructie optreden tegen Haddads militie zeer moeilijk maakt. Haddad kan in feite straffeloos te OIRSCHOT. Volgende maand, met name in het weekeinde van 14 en 15 sep tember, wordt zeer grote drukte op de Nederlandse wegen verwacht als gevolg van de NAVO-oefening Crusader ’80. In totaal zullen zo’n 5.000 militaire voertui gen van België via ons land over rijksweg E-3 naar West-Duitsland rijden. Via speci ale verkeerscontroleposten en controle vanuit de lucht door helicopters zal de marechaussee proberen de militaire top drukte te „verwerken”. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Burgemeester Po lak van Amsterdam heeft gisteren ver klaard dat ontruiming van de Groote Keijser pas plaats kan hebben als de eigenaar van het gekraakte pand een nieuwe aanvraag om politiebijstand in dient. „Ik kan niets op eigen initiatief doen,” zei hij. Polak reageerde op een ultimatum dat Beerents Vastgoed BV gesteld zou hebben. Beerents eist ontruiming voor 7 september, de dag dat de verzekerin gen van het pand aflopen. De burge meester zei met Beerents niets te ma ken te hebben. Volgens Polak staan de panden in het kadaster nog steeds op naam van Trommel Vastgoed (een OGEM-dochter). Beerents wordt pas eigenaar als het pand in het kadaster op zijn naam wordt overgeschreven. Polak ontkende verder de ontvangst van een ultimatum van Beerents. Ook een hernieuwd verzoek om politiebij stand heeft hij niet ontvangen. De met de ontruiming belaste Am sterdamse deurwaarder Braan ver klaarde dat hij het ontruimingsverzoek van Beerents sinds 20 augustus op zijn bureau heeft liggen. Braan zegt echter niets te kunnen doen omdat Polak wei gert politie-assistentie beschikbaar te stellen. ZUTPHEN (ANP). De Zutphense rechtbank acht het afluisteren van de politieradio met een zogenoemde scanner, niet strafbaar op grond van de artikelen in het Wetboek van Strafrecht. De rechter voegde aan zijn uitspraak vanmorgen echter toe, dat er mogelijk andere wetten 'zijn die het afluisteren van de politieradio verbieden. Een scanner is een apparaat dat snel verschillende golflengten aftast. De Apel- doomse politie had bij de Zutphense rechtbank een proefproces aangespan nen, omdat men meent dat het privé-leven van burgers en politiemensen geschonden wordt door de afluisteraars, daar veel persoonlijke mededelingen over de poli tieradio worden gedaan. (Van onze redactie buitenland) NAKOERA. Op het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht (UNIFIL) in het Zuidlibanese Nakoera blijken zeker tien mensen te werken die deel uitmaken van de christen-rechtse militie van majoor Haddad. Controle op verzuim kan de duur van het ziekteverzuim beperken. Daarbij gaat het vooral om het tijdstip van controle. Dat zijn enkele globale conclusies uit een onderzoek over de gevolgen van maatregelen om het ziekteverzuim te beïnvloeden Het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden verrichtte de studie in opdracht van het ministe rie van Sociale Zaken en dat is uitgemond in het rapport „De effecten van maatregelen om het ziekteverzuim te beïnvloeden”. Daarin staan de resultaten van een literatuuronderzoek geba seerd op 91 Nederlandse en buitenlandse onderzoekingen. worden benoemd door het parlement. Eerder hield Wiegel eraan vast dat dit een - zaak van de regering is. Volgens de Ka- I verschilt sterk per regio, mermeerderheid is het ongeloofwaardig als een ombudsman die klachten tegen de overheid moet behandelen, door de rege ring wordt benoemd. Ook op een ander punt betreffende de nationale ombudsman, heeft de Kamer haar zin gekregen. Niet alleen direct be trokken burgers zullen klachten over het optreden van de overheid mogen indie nen, maar ook anderen krijgen dat recht. De ministers De Ruiter van Justitie en Wiegel hebben amendementen hierover van PvdA, CDA en WD overgenomen. Op één punt heerst nu nog een verschil van mening. Regering, CDA en D’66 me nen dat de te benoemen ombudsman voorlopig zijn handen vol zal hebben aan klachten tegen de rijksoverheid, terwijl PvdA en WD erbij blijven dat de om budsman al direct ook klachten tegen gemeentelijke en provinciale overheden moet behandelen. Een VN-woordvoerder die dit gisteren meedeelde, sprak van een „ongelukkige en vreemde situatie”. Het gebeurt regel matig dat VN-militairen op het hoofd kwartier in Nakoera aan tafel worden bediend door Haddad-mannen in burger, die een paar uur later bewapend en in uniform bij wegversperringen het VN- verkeer controleren. Volgens de woord voerder is het onvermijdelijk dat zich onder het burgerpersoneel bij UNIFIL Haddad-aanhangers bevinden, omdat de meeste burgers in het gebied nu eenmaal aan de kant staan van de leider van de christen-rechtse militie. der Klaauw van Buitenlandse Zaken is bereid de kwestie-Bolivia in de VN ter sprake te brengen. De bewindsman zal pleiten voor de instelling van een VN-commissie die de situatie van de mensenrechten in Bolivia zal onderzoeken. Dit verklaarde Van der Klaauws partij genote, het WD-Kamerlid Rempt giste ren tijdens het gesprek van de vaste Ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken met de Boliviaanse mijnwerkersvrouw Domitila Barrios de Chungara. De Bolivi aanse pleitte gisteren voor een boycot van het bewind in haar land, dat zich volgens haar schuldig maakt aan een ware volke renmoord”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken is gezwicht voor een meerderheid in de Tweede Kamer die vindt dat de nationale ombudsman moet (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De besturen van de KNIL-werkgroepen Noord- en Zuid-Hol- land, Brabant en Gelderland hebben hun leden gevraagd zich aan te sluiten bij de KNIL-groepen uit het noorden en oosten van het land, door akkoord te gaan met het aanbod van minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken 7500 te betalen als tege moetkoming voor gederfde soldij. De vier werkgroepen zullen volgende week zaterdag in Den Haag bijeenkomen om over dit aanbod, door ex-KNIL-solda- ten ook wel de „fooi van Wiegel” ge noemd, te stemmen. De werkgroepen in het noorden en oosten van het land ver klaarden zich zaterdag 2 augustus al ak koord met het aanbod van de minister. Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur EINDHOVEN. De Industriebond FNV eist van de raad van bestuur van het Philips-concern, dat de directie van Phi lips-Glas in Eindhoven wordt vervangen omdat deze niet in staat zou zijn de organi satorische en technische problemen van dit in moeilijkheden verkerende bedrijf op te lossen. De Industriebond belooft het verzet te gen de voorgenomen reorganisatie in de glasgroep te staken als de directie ervan wordt vervangen. Zo niet, dan zal de bond gebruik maken van het enquêterecht. Bo vendien zal een onafhankelijke commissie de situatie bij Philips-Glas onderzoeken. Die laatste groep moet volgens Swarttouw in de komende tien jaar worden ver vangen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het onderwijs moet zich meer gaan richten op algemene vaar digheden in het omgaan met moderne elektronische apparatuur zoals compu ters. Dit zei minister Van Trier van Weten schapsbeleid gisteren op het symposium over onderwijs en micro-elektronica dat ter gelegenheid van de Firato in Amster dam wordt gehouden. Zowel de leerlingen in het algemeen vormend onderwijs als in het beroepson derwijs moeten vertrouwd worden ge maakt met de mogelijkheden die de mo derne elektronica bieden, omdat deze ap paratuur in de toekomst een steeds grote re rol gaat spelen in de samenleving, aldus Van Trier. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren morrend akkoord gegaan met het besluit van het kabinet, de Neder landse ambassade in Israel te verplaat sen van Jeruzalem naar Tel Aviv. Vog- lende week dinsdag zal worden ge stemd over de motie van de PvdA waarin wordt betreurd „dat arabische pressie een wezenlijke factor is ge weest bij het kabinetsbesluit”, maar de motie zal naar verwachting worden verworpen. Minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken bestreed gisteren de stelling van de PvdA-er Van der Stoel, dat de arabische druk nooit had mogen worden genoemd als factor die bij de beslissing heeft meegespeeld. Door toe te geven dat dit het geval was. stelt de regering zich ook in de toekomst bloot aan chantage, aldus Van der Stoel. Van der Klaauw verweerde zich daartegen met de opmerking dat eerlijkheid in de diplomatie een belangrijk goed is. „De pressie van de arabische landen was reëel en het zou ook tegenover Israel niet eerlijk zijn als we daar niet voor uit zouden komen”, aldus de be windsman. Een motie van SGP, GPV en DS’70 om het besluit tot verplaatsing op te schorten, zal het volgende week naar verwachting ook niet halen. Intussen heeft Turkije besloten zijn consultaat-generaal in Jeruzalem te sluiten, zo is in Ankara meegedeeld. De Israëlische miljonair Flatto Sja- ron, die veel onroerend goed in Tel Aviv beheert, heeft zijn medewerkers opdracht gegeven geen woon- of werk ruimte te verhuren aan landen die hun ambassades terugtrekken uit Jeru zalem. Een Libanese organisatie die zich keert tegen de aanwezigheid van Pales- tijnen in Libanon heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de mislukte moordaanslag eergisteren op de Ame rikaanse ambassadeur in Libanon. De ambassadeur veroordeelde onlangs de aanvallen van Israel op Palestijnse doelen in Zuid-Libanon. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft het aan de Tweede Kamer gestuurd. Geconstateerd wordt dat daling en/of beperking van ziektever zuim, waarschijnlijk te bereiken is door het aantrekkelijker maken van de inhoud van taken en door de werknemers hun taak binnen het geheel van de organisatie te verduidelijken. Gunstige voorwaarden voor een lager ziekteverzuim zijn een sociaal gericht leiderschap en het deelnemen van werknemers aan beslissingen. Verschuivende werktijden blijken ook een gunstige invloed te hebben op het ziekteverzuim. In Nederland is, volgens het rapport, aan deze factor nog weinig aandacht besteed. Het toepassen van een of meer dagen zonder inkomen (wachtdagen) bij ziekte zal waarschijnlijk alleen een beperkende invloed hebben op verzuimfrequentie van de korte gevallen. Daar staat tegenover dat het toepassen van wachtdagen kan leiden tot verlenging van de ziekteduur, waardoor het totale verzuimpercentage niet hoeft te worden beïnvloed. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 02331 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Uit de atlas, waarin meer dan 30 soorten kanker worden onderscheiden, blijkt dat het aantal kankergevallen in Noord-Hol- land relatief hoog kan worden genoemd. Met name longkanker, maagkanker en borstkanker scoren hoog. Algemeen geldt dat sterfte aan kanker vaker voorkomt in druk- dan in dunbevolkte gebieden. Het zelfde geldt voor steden en omliggende gebieden. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne noemt met name de ver schillen tussen longkanker en maagkan ker opmerkelijk. Maagkanker laat lage sterftecijfers zien in het midden van het land, met daaromheen gebieden met hoge cijfers, terwijl voor longkanker bijna het tegenovergestelde geldt. De directeur-generaal van het CBS, prof. dr. W. Begeer, is van mening dat de atlas een goede statistische onderbouwing is van het streven van de staatssecretaris om de gezondheidszorg te regionaliseren, dat wil zeggen te spreiden naar kleinere gebieden. Mevrouw Veder-Smit vindt dat de kan- keratlas beperkt moet worden gebruikt. Voorkomen moet worden dat algemene conclusies worden getrokken die vreesge- voelens oproepen. Er moet volgens de staatssecretaris nog veel epidemiologisch onderzoek worden verricht om de gege vens van de atlas in een juist daglicht te plaatsen. De gebruiksmogelijkehden van de atlas worden verder beperkt door de lange tijd die verstrijkt tussen het blootgesteld wor den aan kankerbevorderende factoren en het moment waarop de kanker zich open- 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4