Kwart eeuw ambulante straathandel in IJmuiden d er Noodsituatie op Noordzee tot in details nagebootst t k havcn- berichten ijmondnicuws r Kaal, vlak, hooguit puinresten r VRIJDAG 29 AUGUSTUS 19 8 0 Wol College op excursie VLOOT MODELBOUWERS BETROKKEN BIJ REDDINGSAKTIE bij plaatselijke bedrijven Golfslag Vlaggen Wandelclub Zeewijk naar Spaarndam v y Maandprogramma NW-Vrouwen Fotorit over dertig kilometer van start bij „Schoonenberg” Ruimtegebrek IJMOND 4 I 4 ïrlijdt, (Van een onzer verslaggevers) - y IJMUIDEN. „In 1945 waren er zeggen en schrijven nog maar 300 weekmarkten. We hebben toen wel eens gevreesd dat er geen toekomst meer zat in de am bulante straathandel. Zeker toen in de vijftiger jaren de grootscha ligheid terrein begon te winnen. Discounts en supermarkten rezen als paddestoelen uit de grond. Dat ging ten koste van 97000 klei ne ondernemers. Maar de week markten groeiden tegen de ver drukking in. Op het ogenbli k zijn er 927 die gezamelijk plaats bie den aan 40.000 standplaatsen. Als je die naast elkaar zet beslaat dat een afstand van Roosendaal tot Parijs”. Feestelijke sfeer rond jubilerende weekmarkt Een overzicht van de feestelijk aangeklede markt J J 10 I n de -Hol- hun ij de isten met Bin- tege- leving en als liever it kan weren aldus entraal it van Dat zei de heer Wagenaar, hoofdbe stuurslid van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, tijdens de feestelijke bijeenkomst die donderdagochtend werd gehouden ter ge egenheid van het 25-jarig bestaan van de weekmarkt IJmuiden. Een feit dat men uiteindelijk niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan. In het marktcafé Kraak troffen standhouders, bestuursle den en genodigden elkaar. Geen spreekuur. Burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk houdt op 1 septem ber niet het gebruikelijke spreekuur in het Stadskantoor aan het Kennedyplein. Op dezelfde datum vervalt ook het spreekuur van Velsens burgemeester P. J. Molen dijk. In het Velsense gemeentehuis komt daarnaast het spreekuur op 3 september te vervallen van wethouder H. J. Scheeper (onderwijs. Vanaf de kant worden de ontwikkelingen op volle zee via een mondelinge toelich ting gevolgd door de heer V. de Lang, secretaris van de organiserende model- bootclub. Vanaf het booreiland kringelt rook op, lichtkogels gaan de lucht in, het doffe geluid van explosies weerklinkt. Op In café Kraak, dat nagenoeg sinds de oprichting van de markt, het trefpunt is van de marktkooplieden werden niet al leen officiële speeches gehouden, maar ook werden de mensen die vanaf het eer ste uur op enigerlei wijze bij de markt betrokken waren in de bloemen gezet. Marktmeester Jager, die aan de wieg stond van de weekmarkt in IJmuiden, werd door de gemeente, de kooplieden en de familie Kraak voor het voetlicht ge- De Kennemer Modelboot Club werd in 1977 opgericht en telt momenteel 120 le den. Vaste oefenplek is een waterpartij in het recreatiegebied Spaarnwoude vlakbij de kanovijver. Door de nog lage begroei ing rondom betekent hoge golfslag hier een handicap voor de vaart met modelbo- ten waarbij het op uitgekiende snelheid en precisie aankomt. Het bestuur probeert nu de ijsbaan nabij de tunnelweg in de Velserbroek als meer geschikte oefenvij ver beschikbaar te krijgen. Door geringe diepte en het grotere oppervlak is de golfslag hier geringer. Het ijsbaanterrein moet voor dit doel ook ’s zomers onder water blijven staan. Van bereidheid daar toe bij het Velsense gemeentebestuur is tot dusver niets gebleken. het middendek laaien vervolgens vlam men op. „Als het goed is loeit nu de sirene”. Pijnlijke stilte voor een kort mo ment. Vanaf het booreiland geen enkel geluid. De realiteit strookt niet met de beschrijving vooraf door een geblokkeerd schuifje. Een van de bassins van het bad De Hee- renduinen donderdagavond fungerend als oefenvijver voor de vanuit Haarlem opereren de modelbouwclub Het af en aan varen van de miniatuurscheepjes werd d< r h< nderden zwembadbezc ekers aandachtig geve Igd van af de bassinrand. De markt op het Marktplein is de ko mende drie weken extra aangekleed: vlag gen en muziek en volgende week een etaleerwedstrijd. Donderdag kregen 40 passanten een boeket bloemen aangebo den door de marktkooplieden. Als gast heer trad de heer Jacques van de Kar op, die lang op de IJmuider weekmarkt heeft gestaan en hoofdbestuurslid is geweest van de Centrale Vereniging voor Ambu lante Handel. Gedurende de hele dag bood hij namens de kramers koopjes aan. De herdenking van het 25-jarig bestaan van de markt wordt volgende week voort gezet. tum zou foor rin- rge- ma- i de op een pas ster 'en. igst Jok bij- Po- ver- oote de een l in- itief ende imen olda- ge- :n in ver- 1 ak er. groot s me- )0 15 )0 '0 >0 )0 tm- zer- oek rijn iter zei- te Kienen. Voor liefhebbers van kienen wordt op 2 september een kienwedstrijd gehouden in het Alleenstaandencentrum aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. Aanvang acht uur precies. De netto-op- brengst is bestemd voor exploitatie van bovengemeld centrum straat om te leiden via de Noordelijke en Zuidelijke Randweg zouden in de visie van de wethouder mogelijkheden ont staan de straat eventueel te gebruiken voor vergroting van het Marktplein, waar een uitbreiding van de markt impliceert. waardoor hij zich in 25 jaar bewezen heeft.” Voordat de wethouder in café Kraak an zijn speech begon, kocht hij in een bor- duurstand een aantal knotten wol, die hij vervolgens overhandigde aan mevrouw J. Schip, vertegenwoordigster van het wel- fare-werk van het Nederlandse Rode Kruis. De knotten wol symboliseerden twaalf tassen met wol voor het Zeeweg Ziekenhuis en het bejaardenwerk. Met dit gebaar verrichtte de wethouder de ope ning van een serie van drie jubileum- markten. De IJmuider weekmarkt behoort met 150 stands tot de grootste markten van Nederland. Slechts negen gemeenten heb ben een weekmarkt met meer standplaat- haald. Ook de firma Van Pel uit Haarlem, die sinds 1955 elke woensdagavond de marktkramen opstelt, werd niet vergeten. De werkelijke jubilarissen waren natuur lijk de marktkooplieden, die al een kwart eeuw lang elke donderdagochtend voor dag en douw naar IJmuiden rijden. De heren Grotjohan, Van der Berg, Korper en Daalhuizen kregen een stoffelijke her innering van de gemeente. Evenals de heren Wertheyn, Bruinink, Van der Meu- len, Ritscher, Room en Webbe. Allen kre gen zij een grote bos bloemen en een boek dat is uitgegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Noordzee- kanaal en IJmuiden. Ook de familie Kraak werd ruim in de bloemen gezet. In feite bestond de markt op donderdag 31 maart een kwart eeuw. Aanvankelijk wilde men het zilveren jubileum niet vie ren. Toch zijn het gemeentebestuur en de markthandelaren van gedachten veran derd omdat er wel degelijk een reden was om stil te staan bij dit feit. „De reden is”, zo stelde wethouder Th. O. Witte in zijn speech,” het succes van de weekmarkt VELSEN. Het Paviljoen Schoon- enberg in Velsen-Zuid is op 3 septem ber startplaats voor een „fotorit” uitge schreven door de IJmuidense automo- bielclub De Rijmonders. Deelnemende equipes kunnen vanaf zeven uur ’s avonds starten. Gereden wordt vol gens routebeschrijving met foto’s over een afstand van dertig kilometer. Voor de best geklasseerden, rijders met foutloos of bijna foutloos parcours, zijn prijsbekers beschikbaar. Deelna me staat open voor leden van „De Rijmonders” en buitenstaanders. De eerste groep geniet een reductie op het deelnemerstarief. niet alle 271 werken waaraan de heer Jansen in 34 jaar zijn medewerking ver leende. Wel werden genoemd de tribune van Schooneberg, het Cultureel Centrum en de bouw van de industriehallen aan de Oranjestraat. Een van zijn eerste op drachten was de wederopbouw van de vishallen in IJmuiden. De heer M. Schaafsma, de opvolger van de heer Jan sen, maakte de lijst niet compleet, maar wel vollediger door de recente bouwwer ken als het zwembad De Hoogeberg en de bibliotheek in Santpoort niet onvermeld te laten. De heer Jansen, die zich ook verdienstelijk maakte als voorzitter van de personeelsvereniging zei in zijn dank woord: „Ik voel me plotseling zeer ijdel worden. Ik ben gestreeld door uw grote waardering maar voor mij was het van zelfsprekend. Ik was blij om in Velsen te kunnen werken. In 1946 kon ik improvise ren en werken aan de wederopbouw van de stad”, aldus Jansen. Als herinnering aan zijn loopbaan kreeg hij uit handen van wethouder Bijl een boek dat handelt over de geschiedenis van de gemeente. Wethouder Th. C. Witte overhandigt vertegenwoordigsters van het welfare-werk van het Rode Kruis twaalf tassen met wol. VELSEN. De wandelclub Zeewijk, een activiteit van het dienstencentrum aan het IJmuidense Zeewijkplein. hervat op 10 september het gebruikelijke wan- delschema met een voettocht naar Spaarndam. Deelnemers worden per bus vanuit IJmuiden vervoerd naar Buiten huis. Vandaar wordt te voet het schilder achtige Spaarndam opgezocht. Na een rustperiode vanwege de vakanties kan voor de komende maanden de tweede woensdag van de maand weer genoteerd worden als vaste wandeldag. KMC-secretaris De Lang: „Met deze show doen wij eind deze maand een gooi naar het in Dordrecht te houden Neder lands kampioenschap voor modelbou wers. Aan de uitvoering moet hier en daar nog wel wat geschaafd worden.” WOENSDAG AANGEKOMEN: Procy- on, Antwerpen, IJmuiden; Uganda, Oslo; West Eagle. Cont. plat, Velsen; Henry Stahl, Kings Lynn; Pallas, Apapa; Pedro S, Bremen, IJmuiden; Violet, Yokohama; Andrea, Wells; Nils, Yplila, IJmuiden; Ka rells, Rouen; Bieszczady, Yali; Valiant, Jarrow; West Osprey, Cont. plat, Velsen. WOENSDAG VERTROKKEN: Trans Fjell, Stavanger; Ramnes, Simonsvik, IJ muiden; Gazelle. Beverwijk, Hamburg; Tor Brittannia, Gothenburg; West Osprey, Velsen, Cont. plat; Oshea Ex press, Liverpool; Chikuzen Naru, Port Kamals; Jenny Graebe, Delfzijl; Dierha gen, Delfzijl; Oppama Naru, Yokohama; Horation, Wormerveer, Wells; Bore Moon, Velsen, Terneuzen; Heidelberg, Antwer pen; Siddes Skipper, Velsen, Cont. plat; Adviser, Hamburg; Kinning, IJmuiden. Tilbury; Boekanier. DONDERDAG AANGEKOMEN: Itana- ge, Bahia; Devon, Milfordhaven; Kent Shore, Cont. plat; Westgate, Antwerpen; Kuniang, Darrow; Nelton Clipper. Vlaar- dingen; Yakaase, Rotterdam; Neptunus. Lerwick. DONDERDAG VERTROKKEN: Henry Stahl, Bremen; Leman, Shearness; Titan Service, Cont. plat, IJmuiden; Violet, Yo kohama; Andrea, Wells; Borussia, Vlis- singen. VELSEN. Na een lange vakantiepe riode zonder activiteiten begint komende week het nieuwe seizoen voor de Vrou wenbond NW, afdeling Umuiden. Voor september worden drie evenementen aangekondigd te houden in het gebouw „Velserduin” in IJmuiden en de Petra- zaal aan de Spaarnestraat. Op 9 septem ber begint hier om acht uur 's avonds een voorlichtingsbijeenkomst waarbij een reeks merkartikelen op prijs- en kwali teitsbewuste manier onder de loep wor den genomen. De titel luidt: „Proeven, proberen en consumeren”. Een bestuurslid van de Huurdersvereni- ging Velsen verstrekt op 23 september achtergrondinformatie over beheerders- taak en werkwijze van deze vereniging. Aanvang half tien ’s morgens. In de Petrazaal wordt op 23 september teruggekeken op een vijfdaags vakantie verblijf van een aantal leden in de Duitse Eifel. Dia’s, films en foto’s daarover wor den vertoond vanaf acht uur ’s avonds. In het bowlingcentrum De Planeet (Een- hoornstraat) wordt op 10 september het bowlingprogramma van de afdeling hervat. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het Velsense buitenbad De Heerenduinen namen donderdag avond scheepjes in zakformaat deel aan een reddingsactie „in volle zee” in scène gezet door de Kennemer Modelboot Club. De show, uitgevoerd met radiografisch bestuurde vaartuigjes, was aangekon digd als nevenattractie bij de maandag in dit bad begonnen zwemvierdaagse. Hon derden zwembadbezoekers volgden van af de bassinrand de scheepvaartbedrij- vigheid zoals vastgelegd in een uitge kiend maar niet rimpelloos uitgevoerd operatieplan. Een booreiland verkeert in nood middenop de Noordzee. Brand aan boord wordt gevolgd door een reeks ontploffin gen. Noodsignalen via de radio en door afvuren van lichtkogels hebben verras send snel effect. Binnen de korste keren wordt het kunstmatige eiland omzwermd door een blusvaartuig, gestationeerd in IJmuiden, een reddingskruiser, genaamd Bermpohl, en een bevoorradingsschip. Op geringe schoonheidsfoutjes na verloopt uitvoering van het draaiboek rimpelloos. VELSEN. Het Velsense college heeft voor zichzelf een excursieprogramma uit gestippeld om beter zicht te krijgen op het plaatselijke bedrijfsleven. In de periode september 1980-mei 1981 wordt bij elkaar een tiental plaatselijke bedrijven met een bezoek vereerd. Bezocht worden in Sant poort bloembollenbedrijven en een wasse rij. Op het excursierooster komen verder voor de bedrijven Mulder Rijke (scheepsbouw), expeditiebedrijf Overdorp en Halverhout Zwart (schaapsagenturen). Benoorden het Noordzeekanaal staan bezoeken op het programma aan Werkvoorzieningschap De Tunnel en de PEN-Centrale. Als laat ste staat voor begin 1981 genoteerd een bezoek met uitleg aan het crematorium Westerveld te Driehuis. Het eerste be drijfsbezoek in de reeks vindt dinsdag plaats. sen. De heer Wagenaar bepleitte in zijn speech het verschijnsel markt in IJmui den in te passen in het DPO (Districts Planologisch Onderzoek). Onder grote belangstelling meer dan 150 mensen waren gistermiddag in de Burgerzaal van het gemeentehuis van Velsen bijeen nam de chef van de afdeling bouwkunde van de dienst open bare werken, de heer A. J. Jansen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van zijn collega’s en relaties. De heer Jansen kwam in 1939 in overheidsdienst bij het Staatsvissersha- venbedrijf. Voordat hij in 1946 in dienst trad van de gemeente werkte hij enkele jaren bij Rijkswaterstaat. „Er was moed voor nodig”, aldus wethouder K. W. Bijl, „om in 1946 hier te komen werken. Als we toen op deze plaats zouden hebben ge staan, dan zouden we hebben kunnen kijken tot aan de Fahrenheitstraat: kaal, vlak, hooguit nog puinrestanten. Er wachtte de medewerkers van het gemeen tebestuur een gigantisch karwei en me neer Jansen, U heeft eraan getrokken en hoe”. Ook de heer ir. H. A. J. Kortstee, directeur van de dienst openbare werken, uitte zijn waardering voor de werklust, initiatieven, nuchterheid en openheid van de heer Jansen. De sprekers noemden Alhoewel de IJmuidense weekmarkt qua grootte is doorgedrongen tot de top tien, blijkt ook zonder de uitslag van een te houden DPO behoefte aan meer plaats voor de markt. Wethouder Wite noemde de instelling van een tweede marktdag als mogelijke oplossing; maar hij wees erop dat daardoor de aantrekkelijkheid van de markt verloren gaat. Indien het lukt met behulp van het verkeerscirculatieplan het doorgaand verkeer van de Lange Nieuw- -V wi

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5