Noord-Holland niet uitgenodigd Raad voor Nationale Haven direct naar Rotterdam De Deo-ziekenhuis pleit voor bejaardenafdeling Treinen uit Hoofddorp I schrijvende lezers Inzameling voor strijd tegen I hongerziekte en rampen GS VERBAASD OVER STANDPUNT VAN MINISTER Zandvoort door Grand Prix vol Vergunning voor bouw paviljoen Prov. ziekenhuis frèstofrint FOTOLOEK NS publiceert ontwerp-dienstregeling ANDERSON whb beter KLEURENFOTO'S in glans of mat (voor een extra groot formaat betaalt u 1 dubbeltje meeff BIJ LOEK ANDERSON IN 2 DAGEN GEREED en u betaalt alleen die foto's die u mooi vindt ui VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 Jeruzalem sympatia PSYCHIATRISCHE AFDELING NIET NODIG I Bij voldoende werk geen WW-uitkering I ’t staat in de krant iedere dag weer I I I 1 r I I I 9 IJMOND Voor losse visknechten GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? NIETS TE DOEN VANWOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN Mode manifesteert zich op vele manie ren. Maar ik heb smaak, ken de trend en weet waarop ik moet letten. Bovendien wil ik graag kiezen. Maar wèl uit n eks- klusieve kollektie. Begrijpelijk, zeggen ze bij Fortex. Mijn speciaalzaak met een komplete eigen tijdse mannenmodelijn. U bent er net als ik van harte welkom. VAN RIXEL zo’n drukker Oosterdulnweg 29 tel. 14768 IJmuiden FOTO FILM VIDEO KENNEMERLAAN 85-87 IJMUIDEN TEL. 15962 Ik rrvv.iL DRUKWERK llHH bestellen? a°V’ de aut« ij (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) V overtuiging. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) .V 1V laEl IJmuiden, Kennemerlaan 61. tel. 02550 15134 nieuwe leprabestrijdingstechnieken in Afrika. isieen iorthu1 ■datawtt Ook elders in Zandvoort is het al druk. Caravans, campers en tenten staan op ieder vrij plekje rondom plaatsen, waar de gemeente toiletwagens heeft geplaatst. Ook de horeca-ondernemers hebben hun maatregelen genomen. Een kleine enquê te onder de verschaffers van eet- en drink waren leerde, dat er voor de komende dagen een enorme omzet wordt verwacht. Honderden vaten bier, evenveel kratten frisdrank, gigantische aantallen kroket ten en frikandellen zullen aan de man moeten worden gebracht. ontbraken de zeehavenprovincies ook al. Volgens advies van de Commissie Zeeha- venoverleg is destijds afgezien van het opnemen van de provincies daarin, omdat nog geen duidelijkheid bestond over de positie van de provincies na de reorgani satie van het binnenlands bestuur. Nu echter de situatie van Noord-Holland on gewijzigd blijft, is er volgens GS geen reden de provincie buiten de voorlopige raad te houden. Het besluit van de minister is vooral nogal dwaas, omdat nu de voornaamste instantie op het gebied van de ruimtelijke ordening en planning buiten de discussie over het zeehavenbeleid wordt gehouden. Het college vreest, dat met de nu gekozen opzet slechts een beperkt veld van zeeha venaspecten kan worden overzien. Ver schillende belangrijke zaken krijgen door het uitsluiten van de provincies niet het gewicht, dat zij verdienen, zo menen GS. het college noemt daarbij de ruimtelijke (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De stations Hoofddorp en Nieuw-Vennep aan de Schipholspoor- lijn krijgen een direkte stoptrein-verbin- ding naar Rotterdam, via Den Haag-Hol- lands Spoor. Dit blijkt uit de ontwerp- dienstregeling voor deze nieuwe lijn, die de NS dezer dagen hebben gepresenteerd, in mei volgend jaar gaan de treinen de volledige Schiphollijn van de RAI naar Leiden- rijden. Anders ligt het met de geriatrische afde ling. Deze observatie-afdeling voor be jaarden moet vooral aanzetten geven voor reactivering, zodat de patiënten zo snel Tijdens de voorbespreking die nodig is om tot een afgerond oordeel te kunnen komen in de Provinciale Raad, werd vast gesteld, dat een psychiatrische afdeling nu niet bepaald nodig is bij het De Deo. gerekend (2 minuten), dan aanvankelijk de bedoeling was, is debet aan de iets minder snelle verbinding. Een handicap is eveneens, dat men in Leiden vijf minuten moet wachten in verband met capaciteits problemen op het traject Leiden-Den Haag. Dit tweesporig baanvak zou eigen lijk dubbelsporig moeten zijn. Het overstappen in Leiden kan overi gens heel vlot geschieden. Men hoeft al leen het perron over te steken. Station Amsterdam-RAI moet een gemakkelijke overstap van tram (lijn 4) op trein moge lijk maken en omgekeerd. De tram komt tot naast het perron. Ook bussen zullen dit station aan doen. Amsterdam-Zuid wordt echter een belangrijker knooppunt voor het busvervoer. De situatie wordt natuurlijk aanzienlijk anders, wanneer De Schiphollijn uiteinde lijk zijn verbinding zal hebben met Am- sterdam-CS via de westelijke Ringspoor- lijn en later via zuidelijke ringlijn en Am- sterdam-Amstel. Tijdens de bespreking kwam men tot de slotsom dat een negatief advies over deze functie, onderbouwd met cijfermateriaal, op zijn plaats is. Er bestaat in Kennemer- land een overschot aan bedden in psychia trische ziekenhuizen. Bovendien zijn er al twee algemene ziekenhuizen met een psy chiatrische afdeling. Allerlei tussenvoor zieningen voor psychiatrische patiënten worden ook voldoende aanwezig geacht. mogelijk het ziekenhuis weer verlaten, aldus de aanvraag. De commissie plaatste bij dit voorstel gisteren enige kanttekenin gen. Zo ontbreken gegevens over de be hoefte aan een dergelijke ziekenhuisfunc tie en gegevens over de verhouding tussen klinisch en poliklinisch onderzoek. De ziekenhuizen uit de regio zijn zich over deze geriatrische afdeling binnen de gezamenlijke overleggroep KOGIM aan het beraden. Meidio september wordt van deze zijde een standpunt verwacht. Direc teur Dillmann van het De Deo-ziekenhuis hoopt dat een nota die binnen dit overleg- verband is gemaakt gunstig zal worden ontvangen. De commissie vindt het onder bepaalde voorwaarden toch verantwoord dat een dergelijke, experimentele, functie in Ken- nemerland tot stand komt. Men wil het aan de regioziekenhuizen overlaten om te beslissen bij welk ziekenhuis een dergelij ke functie kan worden gestart. Wel wordt gesteld dat in ieder geval het De Deo- ziekenhuis de benodigde kennis in huis heeft. - De commissie vindt dat een dergelijk experiment vooral bedoeld moet zijn om de overleglijnen met alle andere bij be jaarden betrokken instanties te testen. Ook zou het een beperkte tijdsduur moe ten hebben, en de observatie-afdeling zou moeten ontstaan binnen de ziekenhuis- bedden-capaciteit van de regio. Dit bete kent dat er geen extra bedden bij komen. AlZAUal i warmte uitstra lende hart. Sympatia is synoniem met hulp aan de medemens in nood, waar hij zich op deze aarde ook bevindt. Die hulp is van sociale, infrastructurele en economische belan gen, die daarin besloten ligt. Bij het Zuid- pierplan had dat niet gekund, omdat vol gens GS én de ontwikkeling van de voor haven aan de Zuidpier én de mogelijkheid van uitbreiding van Hoogovens beide op de IJmond te zware milieuverontreiniging zou leggen) GS willen dan ook, dat aan de Voorlopi ge Nationale Raad vier leden worden toe gevoegd, namelijk Friesland, Rijnmond en de beide Hollanden. (Groningen en Zeeland zijn al als havenbeheerders verte genwoordigd.) Tenslotte merken GS nog op, dat haven ontwikkelingen in het ene deel van het land gevolgen kunnen hebben voor die elders in het land. In een Voorlopige Nati onale Haven Raad, waarin de provincies wel vertegenwoordigd zouden zijn, zou den die ontwikkelingen goed op elkaar kunnen worden afgestemd, zo meent het college. De speciaal daarvoor in het leven ge roepen organisatie SAWS (Seventh-day Adventist World Service) houdt zich in tensief bezig met de hulpverlening bij rampen en hongersnoden, de SAWS is op dit moment met name actief in een De toeristenindustrie is daarentegen nu al verzekerd van topdrukte, met de daar bij horende winsten. VW-directeur Theo Hilbers over die toeloop: „De reserverin gen voor de races lopen al van maanden geleden en het duidelijk dat dit een top- weekend is. Amsterdam en Haarlem heb ben ook al enkele dagen mensen van de Grand Prix. Als er in Zandvoort nog men sen zijn die kamers 'vrij hebben, laten die zich dan opgeven bij ons kantoor”. (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Het dorp aan zee, dat zondag de Grand Prix 1980 in huis heeft, zit vol. Hotels, pensions en campings moeten nu al gasten doorsturen, maar of dat een indicatie is dat de circuitex ploitant in financieel opzicht quit te zal spelen is nog de vraag. Er zijn de komende drie dagen 85.000 toeschouwers bij het race- gebeuren nodig om de Cenav uit de kosten te halen. Het hele spec- takel kost de exploitant 1,6 mil joen gulden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het Joannes de Deo- ziekenhuis heeft onlangs een aan vraag ingediend om bij het zieken huis een psychiatrische afdeling en een geriatrische afdeling (voor ouder domsziekten) te mogen vestigen. Dat dit allemaal niet zo eenvoudig te ver wezenlijken is, bleek gistermiddag tijdens de vergadering van het dage lijks bestuur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid samen met de commissie ziekenhuisvoorzienin gen van deze raad. HAARLEM. Gedurende de maand september trekken ze weer van huis tot huis, de medewerkers van de Medische Adventzending, voor de actie Sympatia. Op de bro- reservering van haventerreinen en bijbe horende infrastructuur en het milieube leid, zaken waarin het provinciaal bestuur inderdaad bij uitstek de beleidsbepalende instantie is. De gang van zaken rondom het voorha venproject bij IJmuiden heeft GS gesterkt in de opvatting, dat de provinciale bestu ren een onontbeerlijke schakel vormen in „de advies en beleidsvormingsketen” bij havenplannen. Het voorhavenplan bij voorbeeld werd mede ontwikkeld in de Commissie Zeehavenoverleg. Het alterna tief voor deze omstreden voorhaven aan de Zuidpier bij IJmuiden, de bekende Open Beraad-plannen voor de Noordpier (gekoppeld aan Hoogovens) is echter op het initiatief van het provinciaal bestuur ontwikkeld. (Zoals bekend, was het Noordpier-plan wel in te passen in het streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied en de afweging van alle relevante ruimtelijke, milieuhygiënische, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben toestemming gegeven voor de bouw van een nieuw paviljoen voor het provinciaal psychia trisch ziekenhuis Santpoort. Het gaat om een gebouw van 120 bedden. Gedeputeer de Staten konden moeilijk een andere beslissing nemen. Zij hebben via-via im mers zelf de bouwaanvrage bij de ge meente Bloemendaal ingediend. Om deze bouwaanvrage te kunnen honoreren moest Bloemendaal van GS een verkla ring van geen bezwaar hebben. een pioniersrol vervult op het gebied van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Minister van Ver keer en Waterstaat is niet van plan de jeehavenprovincies direkt te betrekken bij het werk van de op te richten Voorlo pige Nationale Haven Raad. De bewinds man heeft dat in een brief meegedeeld aan het provinciaal bestuur van Noord- Holland. Gedeputeerde Staten hebben daar inmiddels met verbazing en teleur stelling op gereageerd. Het standpunt van de minister is tegengesteld aan bij de provinciale besturen gewekte verwach tingen. In een commentaar op het standpunt van de minister schrijven GD, dat zij de indruk hadden gekregen, dat de minister de instelling van de voorlopige raad zou aangrijpen om de zeehavenprovincies een volwaardige plaats te geven in deze nieu we adviesstructuur. In de voorloper van de Raad, de Commissie Zeehavenoverleg, daagse oorlog o.m. Oost-Jeruzalem. De „Berlijnse Muur”, dwars door Jeruzalem, werd meteen afgebroken en er is een vrij en onbelemmerd verkeer voor alle groe pen en religies. De bescherming, die Israel vanaf zijn stichting gaf aan de heilige plaatsen van Christendom, Islam en Ba hai werd nu uitgebreid tot Oost-Jeruza- lem. Met weldoordachte restauraties, stadsvernieuwing en uitbreiding is Jeru zalem, zowel de oude als de nieuwe stad, van een zeer bijzondere schoonheid. Het gejammer over de Israëlische wet over Jeruzalem, die niets anders inhoudt dan het vastleggen van de bestaande toestand is in hoge mate hypokriet of doodgewoon jodenhaat (tegenwoordig anti-Zionisme genoemd). Tot slot de verplaatsing van de ambas sades. In Nederlandse regeringskringen werd nog voor enkele weken elke chanta ge verontwaardigd van de hand gewezen. Nu klinkt een heel andere, kruiperige toon tegenover de oliesjeiks. Weet men dan niet dat alleen een „Hier sta ik, ik kan niet anders!” respect afdwingt. Toegeven aan chantage wordt altijd gevolgd door nieu we, nog verdergaande afpersing! JACQUES NIJBURG, Heemstede. Er wordt op het ogenblik overal moord en brand geschreeuwd over het uitroepen van Jeruzalem tot onverdeelde hoofdstad van Israel. Men vergeet dat Jeruzalem in de 4000 jaar van zijn bestaan maar 19 jaar verdeeld is geweest, nl. van 1948 toen een Jordaans invasieleger het gebied van de Westoever van de Jordaan en het oostelijk deel van Jeruzalem bezette. Dwars door de stad werd een strook niemandsland geschapen en op daken en muren stonden de sluipschutters van het Arabisch legi oen. De ontwikkeling van de stad werd lamgelegd en alle joodse inwoners van het oostelijk stadsdeel gedood of verjaagd. De daar gelegen Hebreeuwse Universiteit werd gesloten. Ds z.g. Klaagmuur, het restant van de vroegere Joodse Tempel was „voor joden verboden”. De joodse wijk van de oude stad eveneens. De vele historische synagogen en leerhuizen in die wijk werden verwoest. De eeuwenoude graven en grafstenen voor de muren van de stad werden systematisch vernield en ontwijd. Ik kan me niet herinneren, dat er toen zo luidkeels geprotesteerd werd. In 1967 bezette Israel in de opgedrongen Zes- (ADVERTENTIE) DEN HAAG/IJMUIDEN. Het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWF) heeft wederom besloten voor de periode van één jaar het toekennen van werkloosheidsuitkering ingevolge de Werkloosheidswet, aan losse visknechten in de IJmuider vishallen te schorsen. Een aantal bedrijfsverenigingen heeft met be trekking tot wachtgelduitkering aan losse visknechten in de IJmuider vishallen een soortgelijke beslissing genomen. De Werkloosheidswet geeft de besturen van bedrijfsverenigingen en het bestuur van het AWF de bevoegdheid de toeken ning van wachtgeld respectievelijk werk loosheidsuitkering voor bepaalde groepen te schorsen. Een dergelijke schorsing vindt plaats indien de werkgelegenheid voor de betrokken werknemers in hun woonplaats en omgeving zo ruim Is dat zij gemakkelijk werk kunnen vinden en zij in voorkomende gevallen in feite onnodig werkloos zouden zijn. In het IJmond-ge- bied is dit voor de losse visknechten in de IJmuider vishallen geconstateerd. Volgens de dienstregeling vertrekken per uur vanaf de RAI in Amsterdam vier treinen richting Den Haag. Twee sneltrei nen (intercity’s) doen na vertrek vanaf het RAI-station alleen Amsterdam-Zuid, Schiphol, Leiden en Den Haag-Mariahoe- ve aan. Ze hebben Den Haag-Centraal (vroeger Staats Spoor) als eindpunt. De intercity’s rijden dus Hoofddorp en Nieuw-Vennep voorbij. Ze worden echter afgewisseld door stoptreinen, eveneens twee per uur, die wel Hoofddorp en Nieuw-Vennep bedienen. De stoptreinen gaan niet naar Den Haag-cs maar rijden via Den Haag-HS, Delft en Schiedam door naar Rotterdam. In Leiden bestaat echter een vlotte overstapmogelijkheid naar Den Haag-CS. De treinen op de Schiphollijn gaan voorlopig nog niet op volle snelheid rij den. In verband met de slappe bodem, waarop de lijn hier en daar ligt, en waarop de spoordijk zich eerst moet „zetten” wil len de NS het eerste jaar nog honderd kilometer per uur rijden, in plaats van honderddertig. Met deze voorzichtigheid nemen de NS het zekere voor het onzeke re, met het oog op de veiligheid. Gevolg is wel, dat voorlopig niets terecht komt van de tijdwinst in de reis Amsterdam-Den Haag, die men met de Schiphollijn had willen boeken. Zowel vanaf Amsterdam- RAI als vanaf Amsterdam-cs is Den Haag HS in 47 minuten te bereiken. De treinen van Amsterdam-RAI naar Den Haag CS doen er een paar minuten minder over: 43 minuten. Ook het feit, dat voor het in- en uitstappen op Schiphol meer tijd wordt I b ingericht. In de meeste gevallen wordt nauw samengewerkt met andere organi saties op het gebied van hulpverlening. De inzamelingsactie bracht vorig jaar over de gehele wereld ruim 14.000.000,- op. In Nederland werd ca. 430.000,- bijeengebracht. Actiecoördi- nator voor deze regio is de heer W. W. A. Moes, Kagervoorde 212, Sassenheim, te lefoon 02522-13967. chure die ze (voor twee gulden) aan- bieden, staat het de laatste jaren bekend geworden I maatschappelijke, opvoedkundigen medische aard en wordt geboden zonder onderscheid van ras, huids- kleur, godsdienstige of politieke overtuiging. De inzamelaars, die ook in deze regio aan de deur komen, zijn niet professio- neel. Het zijn lidmaten, jongeren en sym- I pathisanten van de kerk der zevende- dagsadventisten die hiervoor geen ver goeding ontvangen. Er zijn er zelfs die voor de landelijke actiedag, op 2 septem- een hele of halve snipperdag opnemen. De ingezamelde gelden worden vanuit ons land zonder aftrek van kosten afge dragen aan het internationale hoofdkan toor dat de talloze aanvragen om hulp Behandeling van een leprapatiënt in het Masanga leprosarium in Sierra Leone. West pit de hele wereld beantwoordt door het Afrika. toezenden van geld of goederen. De Advent-zending is werkzaam in niet minder dan 190 landen. In ruim 140 ber, sanatoria en ziekenhuizen plus een groot aantal klinieken werken zo’n 10.000 mensen. Jaarlijks worden miljoenen pa tiënten behandeld. Bekend onder deze medische instellingen is vooral het Ma sanga Leprosarium in Sierra Leone, dat voedselprogramma in Peru en in Cam- 1 bodja, waar enkele veldhospitalen zijn •- W W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9