Wachten op Brokx wil betere de drukte isolatie vloeren beurs deze week l„- - I kleine rol in de keuken Mannen spelen slechts Beurs dit jaar bijzonder grillig 1 VOORAL IN TRANSPORT- EN GARAGESECTOR Minder kolen uit Zuid-Afrika Winst Naarden verdubbelde frisdrankfles STAND HYPOTHEEKRENTE naar Nederland noodzakelijk” „Statiegeld op Bou wwerkloosheid in Noorden zeer verontrustend” ill 13 zate RDAG 30 AUGU S T U S 1980 NIEUWE RICHTLIJNEN IN VERORDENING I Minister Ginjaar: I I r-- I I I 99 ECONOMIE 12 (Van onze redactie economie) ie id n,6é UTRECHT. In de eerste helft van dit jaar zijn in totaal 2301 bedrijven en personen failliet verklaard. In dezelfde periode van het afgelopen jaar waren dat er 1716. Dat betekent een toeneming van 34 procent. I Hu afwisse- IIIIIIIIIIL1 S£ J Milieu (Van onze beursredacteur) Naam Bank: 13' Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 10,5 11,32 11,32 10,5 ■Ned. Middenstandsbank 11,86 10,8 10,6 5/10 jaar 2 1111111" rz 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 1 Centrumbank -Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 26 augustus 1980 5 jaar variabel 10,0 10,0 1 1,25 10,3 10,5 10,0 10,0 10,0 10,0 10,38 10,38 10,38 10,38 10,3 10,5 10,0 10,0 10,38 10,38 10,38 10,38 10,93 11,2 10,93 11,2 landse gerechten. Slechts 18 procent van de mannen kookt regel matig; slechts vier pro cent altijd. De mannen die wel koken, komen meest voor in de jongste leeftijdsgroepen en in de tweepersoonsgezinnen. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 1 jaar 2 jaar 5 jaar 1 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1 1,25 1,25 10,5 10,5 10,75 10,5 10,5 10,6 10,5 11,0 10,5 10,5 10,5 10,3 10,5 10,5 11,12 11,12 11,24 10,97 10,91 11,23 11,2 11,74 11,2 11,16 11,16 10,93 10,98 10,98 Opgave bank 10,5 10,9 10,75 11,25 10,75 10,5 10,5 10,75 10,5 10,5 10,5 10,75 11,0 10,75 10,91 11,56 11,47 12,02 11,47 11,16 11,16 11,43 10,98 10,98 Op grond van de tot dusver verzamelde cijfers zal het stijgingspercentage van het aantal faillissementen voor het garagebe drijf over dit jaar rond de 29 procent komen te liggen terwijl dit percentage voor de bouw op rond 58 procent uitkomt. Opvallend hierbij is dat ondanks de tegen vallende gang van zaken in het garagebe drijf het aantal faillissementen in deze sector minder sterk stijgt dan het lande lijk gemiddelde. Ook de betalingsdiscipline in ons land is in het eerste half jaar in ernstige mate verslechterd. De toegestane betalingster mijnen werden gemiddeld met 46,2 dagen overschreden. Voor het Nederlandse be drijfsleven levert dit op jaarbasis een ver lies van 2,9 miljard gulden. Vorig jaar werd er gemiddeld 39,4 dagen te laat betaald. regeling te treffen waardoor fabrikanten van frisdranken verplicht worden statie geld on flessen te heffen. schreef deze week een brief aan de minis ter, waarin zij zegt onaangenaam getrof fen te zijn door de bekendmaking van de bewindsman een statiegeldregeling voor Volgende week vrijdag wordt de nieuwe Gotthard-tunnel officieel in gebruik gesteld. De tunnel is de langste ter wereld: 16,3 kilometer. De toegestane snelheid is 80 kilo meter per uur. zodat een ritje door de tunnel ongeveer 13 minuten duurt. De capaciteit bedraagt 1800 voertuigen per uur. koolzuurhoudende frisdranken te laten ontwerpen. De stichting had verwacht dat de minister eerst een werkgroep zou in stellen voor het uitwerken van de gedrags code die de stichting eind april van dit jaar aan de bewindsman had voorgelegd. (Van onze redactie economie) NAARDEN. Het chemische bedrijf Naarden International NV zag in de eerste helft van dit jaar het nettoresultaat toene men tot 3,6 miljoen gulden, hetgeen een verdubbeling betekent ten opzichte van het resultaat in de eerste zes maanden van vorig jaar. Door het afstoten van enige bedrijven daalde de omzet met 2,2 procent tot iets meer dan 236 miljoen gulden. In Europa nam de afzet van smaakstoffen minder toe dan verwacht als gevolg van het slech te weer. De omzet van reukstoffen bleef op hetzelfde peil gehandhaafd, terwijl de afzet van chemicaliën een verdere stijging te zien gaf. Ruimtelijke Ordening wil dat de vloe ren van woningen aanzienlijk beter worden geïsoleerd dan tot nu toe het geval is. 11,12 11,4 11,51 11,24 werke lijk DEN HAAG. De import van de Zuidafrikaanse steenkool in Nederland is de eerste vijf maanden van dit jaar met bijna een kwart teruggelopen ten opzichte van de overeenkomstige perio de van vorig jaar, maar in de negen landen van de Europese Gemeenschap met bijna veertig procent gestegen. Dit blijkt uit een overzicht van het bureau voor de statistiek van de EG. Annuiteitenhypotheken A.B.N. Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk DEN HAAG (ANP). Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne blijft ondanks de weerzin van de frisdran- kindustrie vasthouden aan zijn plan een De stichting wijst er voorts op dat de industrie zelf al is begonnen met terug winning van glazen flessen waardoor thans 30 a 40 procent van de totale hoe veelheid verbruikte glasverpakking als grondstof opnieuw wordt gebruikt. Dit jaar veel meer bedrijven failliet tegenstelling tot vroeger, nu wel waagt aan het i van buiten- En zo kan als hamvraag gesteld wor den zal Wall Street de komende herfst de 1000 bereiken en overtreffen? Volgende week maandag is het in de VS Labordav. een vrije dag, waarmee het einde van het vakantieseizoen wordt gevierd en de economie zich weer in volle kracht kan ontplooien. Ditmaal wordt de septem bermaand bijzonder belangrijk want als inderdaad de recessie over het diepte punt heen zou zijn, wat velen beweren, maar anderen ten zeerste bestrijden en in oktober-november zelfs nog het diep tepunt verwachten, moet dat in de loop van september tot uiting komen. Met het oog daarop heeft hij een wijzi ging in de modelbouwverordening aange- kondigd. Die dient als richtlijn voor de bouwverordeningen van de gemeenten, waarin voorschriften voor te bouwen wo ningen zijn opgenomen. De wijziging wordt op 1 januari 1982 of zoveel eerder als mogelijk is van kracht, zo zei Brokx gisteren in Woerden bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Bond van Fabrikanten van Betonwa- ren in Nederland. De bewindsman zei geen reden te zien waarom institutionele beleggers niet een deel van hun investeringen in de woning bouw zouden steken. In dat verband wees hij op een besluit daartoe dat onlangs werd genomen door het bedrijfspensioen fonds van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid. Voorts merkte staatssecretaris Brokx op dat het aantal werkozen in de bouw eind juli was opgelopen tot 57.500. Hij zei te verwachten dat het niveau van de werk loosheid in de bouw dat van 1974-75 zal gaan benaderen of zelfs overschrijden. Volgens Brokx is het inzakken van de bouwmarkt mede te wijten aan het dalen van de koopkracht. Nieuwbouwhuren en - prijzen zijn voor grote inkomensgroepen niet meer op te brengen, „maar de rege ring zal niet toezien hoe de situatie ver slechtert”, zei de bewindsman. Er wordt aan maatregelen gewerkt, voegde hij er aan toe. AMSTERDAM Dit jaar is voor de beurs tot dusver bijzonder grillig ge weest met scherpe tegenstellingen. Als opening van de komende jaren tachtig is dat wel een bijzonderheid. Bijzonder is het ook dat de grote beurs van New York zich al even onevenwichtig heeft opge steld. Want 1980 staat, wat de Verenigde Staten betreft, in het teken van de presi dentsverkiezingen die om de vier jaar gehouden worden en die Wall Street meestal een weinig indrukwekkend beeld verlenen. Gebrek aan inspiratie, toekomst en visie houden in dergelijke jaren de koersontwikkeling meestal bin nen nauwe grenzen. Geheel anders verliep het dit jaar. De index voor 30 vooraanstaande indu striële aandelen die in de bekende Dow Jones Industrials wordt samengesteld, begon 1980 op een stand van 824, liep toen op tot een top van 904 medio febru ari, zakte daarna tot een laagtestand van 759 medio april, herstelde zich tot de oude top van 904 medio juli en is sedert dien aanhoudend verder gestegen tot toppen rond 965 in augustus. Dat zich hier bepaald geen fluctuaties van beperkte omvang voordeden maar uitzonderlijke grote verschillen in slechts een gering tijdbestek blijkt wel uit het feit dat tot begin 1977 moet wor den teruggegaan om voor Wall Street ongeveer gelijke koershoogten op te spo ren. Kortom, er was dit jaar, vooral ook in de Verenigde Staten, heel wat meer aan de hand dan alleen het probleem van een eventuele regeringswisseling. conjunctuurpatroon. Het jaar 1980 be gon met een extreme hausse voor goud en zilver en petroleum die de betrokken aandelen eveneens fors deed oplopen. Toen echter in februari de bankrente in de VS begon aan te trekken en in snelle vaart doorliep naar een recordstand van 20 procent begon zich het conjunctuur patroon drastisch te wijzigen. De hausse in goud en zilver werd beëindigd en ging over in een scherpe baisse. Ook de olieprijzen op de vrije markten kwamen tot staan en begonnen voor het eerst sedert eind 1978 terug te lopen. Vooral in de VS nam het kopen op krediet door het grote publiek sterk af waardoor vele bedrijfstakken na de reeds teruglopende bouw en autohandel in de problemen geraakten. Kortom, er diende zich nu over een breed front een recessie aan en deze ontwikkeling werd door de beurs voorafgegaan door een scherpe baisse tot medio april. Op dat moment werd duidelijk dat de rente van 20 procent maar een ééndags vlieg geweest is want even snel als de rente begin dit jaar steeg van 15 tot 20 procent liep het niveau nu weer terug tot eerst 15 procent maar daarna zelfs tot 11 procent in augustus. Toen dit goed door drong keerde ook het beursgetij want, zo werd er geredeneerd, zoals de hoge rente dodelijk was voor de economische acti viteit zal de sterk verlaagde rente nu weer de motorische kracht worden voor het conjunctureel herstel. En terwijl het bedrijfsleven voor vele ondernemingen juist flink lagere winst cijfers over het tweede kwartaal liet zien begon Wall Street op de nieuwe ontwik keling naar hogere economische activi teit vooruit te lopen en een opzienbaren- (Van onze redactie economie) Nederland voerde in 1978 117.000 ton harde steenkool uit Zuid-Afrika in, vorig jaar 219.000 ton, maar in de periode januari-mei van dit jaar 121.000 ton. Dit is meer dan de hoeveelheid die in het gehele jaar 1978 werd geïmporteerd, maar minder dan de 161.000 ton die in januari-mei vorig jaar het land binnen kwamen. De Nederlandse invoer uit Polen, 633.000 ton in 1978 en 805.000 ton vorig jaar, bedroeg de eerste vijf maanden van dit jaar 462.000 ton, een stijging met 43,5 procent ten opzichte van de 322.000 ton in de eerste vijf maanden van vorig jaar. Uit de Sovjet-Unie werd dit jaar tot nog toe in het geheel geen steenkool geïmporteerd. In 1978 bedroeg de invoer 176.000 ton, het jaar daarop slechts 7.000. Met name Italië, Engeland en West- Duitsland hebben dit jaar aanzienlijk meer steenkool uit Zuid-Afrika geïmpor teerd. In 1978 bedroeg de invoer in het gehele EG-gebied 10.682.000 ton, in het afgelopen jaar 15.924.000 ton, en in de eerste vijf maanden van dit jaar 7.455.000 ton. Dit is een stijging met 39,3 procent ten opzichte van de 5.352.000 ton in de eerste vijf maanden van vorig jaar. De Westeuropese invoer van Poolse steenkool steeg nog meer: van 15.289.000 ton in 1978 en 15.292.000 ton vorig jaar tot 6.866.000 ton in de eerste vijf maan den van dit jaar - 41,9 procent meer dan de 4.838.000 ton in januari-mei van het afgelopen jaar. in dezelfd mate, overgenomen. Zo bleef de Amsterdamse beurs voor de meeste beursrubrieken vrijwel onbewogen tij dens de februarihausse van Wall Street. Alleen de internationale aandelen Koninklijke Petroleum en Unilever wer den tijdelijk meegetrokken. Maar het Damrak sloeg des te harder toe toen het getij in Wall Street keerde en daar in maart-april grote koersverliezen optra den. Alle acht beursgroepen waarvoor een index wordt samengesteld kwamen in Amsterdam in maart tot de laagste stand dit jaar. ASSEN (ANP). De schrikbarende groei van de werkloosheid in de bouw maakt het noodzakelijk dat op korte ter mijn een extra werkgelegenheidspro gramma voor deze sector wordt uitge voerd. De Bestuurscommissie Noorden des .Lands heeft dat de ministers van Sociale ;en van Economische Zaken in een brief „in dringende overweging” gegeven. Vol- ;gens de commissie zijn voor zo’n pro gramma ruim voldoende bestelklare pro- minderd voortzet. Over het hele jaar wordt een toeneming van rond 42 procent verwacht, aldus de werkgroep. Niet alle branches worden in gelijke mate geconfronteerd met de stijging van het aantal faillissementen. Zo geven bij voorbeeld de twee toppers uit het faillisse- mentbestand een volkomen afwijkend stijginsbeeld te zien geven. Het gaat hier om het transport- en garagebedrijf met het afgelopen jaar 208 faillissementen, en het bouwbedrijf met vorig jaar 491 faillis sementen. 3 3, 3' Een woordvoerder van het ministerie deelde echter mee dat de industrie nog de gelegenheid heeft met de minister te pra ten alvorens de maatregel effectief wordt. jecten op te leveren. Uitvoering van het program is mede van groot belang voor de bedrijfstakken die met de bouwmarkt te maken hebben. In deze bedrijfssectoren zal de werkloosheid op korte termijn na melijk eveneens zeer sterk oplopen, zo verwacht de bestuurscommissie. Daarna begon ook onze beurs met een gestadig herstel dat zich tot in augustus heeft voortgezet. Vrijwel alle beursgroe pen doorbraken in juli of augustus de eerder dit jaar bereikte toppen in janua- ri-maart behaald en vele aandelen kwa men op recordstanden zonder dat een juist beeld over de ontwikkeling in de eerste helft van 1980 bekend was. Wel was ondertussen duidelijk dat ook in ons land de rente over het hoogtepunt heen was, tot uiting komend in het rente- verschil tussen een staatslening van 11,5 procent in april en 9,5 procent in augus tus. Duidelijk is ook dat de olieprijzen over hun hoogste punt heen zijn want op de vrije markt van Rotterdam bleven de prijzen gedrukt. Het jaar 1980 heeft der halve tot aan september zijn opmerke lijk karakter van verrassingen be houden. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: In één jaar tijd is het aantal bouw- werklozen per juli gestegen van 1.830 tot 4.870, of wel met 166 procent. Landelijk is die stijging 146 procent, zo stelt de com missie in haar brief. Ze verwacht dat de cijfers over de ontwikkeling na de bouw- vakvakantie nog ongunstiger zijn. De maatregelen, getroffen in het kader van het Integraal Structuurplan Noorden des Lands zullen volstrekt onvoldoende zijn om de zeer verontrustende ontwikkeling in goede zin om te buigen, vreest de be stuurscommissie. Van de getrouwde of samenwonende mannen bereidt 54 procent nooit de maaltijd. Een deel van de mannen (26 pro cent) kookt alleen inci denteel, als de vrouw ziek of afwezig is, in weekeinden of vakan- tie’s Deze mannen staan wel aan het fornuis voor het klaarmaken van spe ciale gerechten. Overi gens zagen de onder vraagde vrouwen het ko ken in vergelijking met andere huishoudelijke taken en plichten vrij al gemeen als een van de plezierigste bezigheden. Zij ervaren het als Met een algemene maatregel van be stuur wil de bewindsman voorkomen dat de industrie op grote schaal de zogenaam de petfles, een plastic fles genoemd naar de afkorting van de stof polyetheen teref- talaaf, gaat introduceren. „We moeten voorkomen dat we er opnieuw een berg afval bijkrijgen waar we geen raad mee weten”, aldus minister Ginjaar. De Stichting Verpakking en En Amsterdam? Onze beurs zal niet veel anders doen dan haar Newyorkse zuster op een afstand volgen. Ook hier te lande lijkt de rentedaling beëindigd en de bedrijfsuitkomsten zijn tè verdeeld om er voor de economie als geheel staat op te maken: Unilever en Koninklijke- Shell werken tot dusver goed in 1980, Philips en Heineken waren evenals Hoogovens teleurstellend en AKZO wordt een dubbeltje op zijn kant. De grote banken waren weer zeer positief, de uitgevers echter sterk teleurstellend. APELDOORN. De Nederlandse man lijkt in de keuken geen grote rol te spe len. Meer dan de helft van onze bevolking houdt er nu een ander kookgedrag op na dan vijf tot tien jaar geleden. de hypotheekmarkt ongewijzigd gebleven. Voor - leningen met gemeentegarantie c.q. voor leningen tot 70% van de executie-waarde moet op 10,25% gerekend worden. Vooral in de zuidelijke provincies is een 0,25% lager te realiseren. De cijfers komen uit een onderzoek dat is verricht door een werkgroep van stu denten economie in opdracht van Dongel- mans financiële diensten in Den Haag. Alarmerend hierbij is dat het aantal fail lissementen steeds meer toeneemt. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf ten op zichte van vorig jaar een toename van te zien van 31 procent, terwijl het tweede kwartaal een toename te zien gaf van 37 procent. De tot nu toe binnengekomen cijfers over het derde kwartaal van dit jaar laten zien dat de stijging zich onver- Het resultaat blijkt echter pas in de herfst en het is de vraag wat Wall Street in die tussentijd zal doen. De verkie zingscampagnes moeten nog op gang komen en Wall Street heeft zowel de kandidatuur van Ronald Reagan als van Jimmy Carter met een koersrijzing be- antwoord. De goede stemming heeft dus duidelijk de overhand. Maar medio au gustus begon zich een verharding van de renteontwikkeling af te tekenen en er zijn redenen voor toenemende bezorgd heid over nieuwe inflatiegolven. De vrees daartoe zou een verdere opmars naar de 1000 wel eens duchtig kunnen blokkeren. Dit zijn conclusies uit een onderzoek dat in op dracht van de Vereni ging van Gasbedrijven (VEGIN) werd ingesteld naar hoe in de huishou dens maaltijden worden bereid. Het veranderde kook gedrag blijkt bijvoor beeld uit een toenemend aantal ondervraagden I (64 procent) dat zich, in t-r—u"1--- - nu I klaarmaken L. Door de banl genomen werd de 1 oers- ontwikkeling vooral in Wall Street vrij- de zomerhausse af te werken, wel volledig beheerst door het rente- Deze forse beursschommelingen wer- beeld en het daarmee verband houdende den in het buitenland, zij het niet overal (Van onze redactie economie) WOERDEN. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank - Rabobank (adviesrente) ;Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia ..Levensverz. aangesl. ibij N.V.L. Nationale Nederlanden Opmerkingen: Ook deze week is de situatie op „dankbaar en lend werk”. De resultaten van dit onderzoek zijn voor de VEGIN aanleiding om bij voorlichting onver minderd door te gaan met wijzen op de nood zaak van onderhoud. Het onderzoek toont name lijk ook aan dat het tech nisch onderhoud van de gasfornuizen er bedroe vend voor staat. Slechts zes procent van de on dervraagden laat regel matig het gasfornuis controleren door bij voorbeeld een installatu- er, het gasbedrijf of de servicedienst van de fa brikant. Verder probeert negen procent zelf nog wel iets aan onderhoud te doen. De vraag is echter of dat vakkundig gebeurt. De overige 85 procent be steedt helemaal geen aandacht aan onder houd van het gasfornuis.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13