Trainingstijden KWALIFICATIE JAN LAMMERS NOG DUBIEUS Haarlem zonder René Smit uit selectie van Telstar Na tien jaar weer Probleemloze wielerkoersen sportpuntiq J HUYG Sport overwinningen Cuba en Japan Szewinska stopt met topatletiek Alwin Leysner en Hendriks klasse-tafeltennis I Invoerrechten I fl Vanavond finales zaalvoetbalstrijd I A 17 Z A T E R D A G 3 0 A U G U S T U S 1980 gd Programma ils I. 9 e re aan- mtie an aan BI BADMINTONNERS OPGELET! SPORT all'll J .1 Ok Jan Lammers, die tijdens de eerste training slechts 22ste werd. GOVERT WISSE Jochen Mass gaf na een uur de pijp aan (ADVERTENTIE) Koen Akersloot- weer hersteld. it! in- Irena Szewinska die op 24 met 1946 in Leningrad werd geboren zal zich in de toekomst gaan bemoeien met de training en coaching van jeugdige Poolse atleten. problemen. Lammers was zo kwaad, dat hij te kennen gaf zeker niet te hebben gereden in een race buiten Nederland. „In Zandvoort staan echter teveel belangen op het spel om er de brui aan te geven”. driemaal tot de volle winst. TYBB kwam op de tweede plaats en mag daardoor aantreden in de finale. Het eerste team van het organiserende Graetz was door blessures niet op volle sterkte en eindigde op de vierde en laatste plaats. De indeling van de vanavond in de Spaamehal te verspelen eindstrijd luidt als volgt uit: poule A: Score A„ TYBB en Konijn; poule B: Eurotex, Carillon Boys en R. Stiphout. Er wordt om 19.00 uur begonnen en de finale tussen de twee poulewinnaars is om 22.15 uur. Meteen na afloop volgt de prijsuitreiking. Doordat een zijschort van de wagen bleef hangen, verloor Lammers in de och tenduren in het Scheivlak de controle over het stuur. Hij kwam naast de baan en moest langdurig de pits in om de schade te herstellen. Erger leek het in eerste instan tie gesteld met John 1 atson. De McLaren- rijder ging in de Tarzanbocht rechtdoor en vloog via de grintbak tegen de autoban den. De training moest 20 minuten onder broken worden. Voor de zekerheid wer den foto’s genomen, maar Watson bleek niets te mankeren. Toch had de Ier de schrik flink te pakken, want hij kwam later niet verder dan een 28e en laatste trainingstijd. Maarten. De Westduitser ondervindt nog steeds last van een schouderblessure, die hij opliep in Oostenrijk, waar hij hard in botsing was gekomen met de vangrail. Mike Thackwell uit Nieuw-Zeeland nam zijn plaats daarna over in de Arrows. De uitslagen: amateurs: 1. B. Luvken, 2. P. Eyking, 3. H. de Vries, 4. H. Buis, 5. K. Schrama. Veteranen: 1. R. Otte, 2. K. van Tintelen, 3. H. van Steyn. Nieuwelingen: 1. W. Otte, 2. C. Kalter, 3. E. Poell. Aspi ranten: 1. R. de Vries, 2. R. de Boer, 3. A. Kok. Dames: 1. Marjan de Boer. Junioren: 1. G. Brands. Bij de jeugd zegevierden Imanuel van Tintelen (A), Remco Gieske (B) en Patrick de Boer (Cl. (192.229), (192.036), (191.964), (191.484), (191.436), Frank van Leen speelt wel. Zijn rode kaart van woensdag wordt pas maandag door de strafcommissie behandeld. 17. 18. 1.19.71 Z 1.19.74 1.19.94 1.19.96 De favoriete teams van Score Adverti sing en Eurotex (A’dam) hielden elkaar in de eerste partij van poule A op een doel puntloos gelijkspel, waarna Score achter eenvolgens door ruime overwinningen op Van Egmond (8-1) en FC Beek (6-1) op de poulezege beslag legde. Eurotex mocht als tweede mee over naar de eindstrijd. Het Beverwijkse Carillon Boys was in poule B zonder meer de beste en kwam YONEX ALUMINIUM EN HOUTEN WEDSTRIJDRACKETS VOOR ZEER AANTREK KELIJKE PRIJZEN MET HY SHEEP BESPANNING EN HOES. VOORBEELD: YONEX 950 49,95 OOK ANDERE MODELLEN, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. HILVERSUM Na tien jaar verstoken te zijn geweest van internationaal tafelten nis krijgt Nederland binnenkort de Europese top op bezoek. Op 17, 18 en 19 oktober worden in de Haagse sporthal Overbosch de Open Nederlandse Kampioenschappen georganiseerd, die deel uitmaken van een uit zes toernooien bestaand Grand Prix- circuit. Deze toernooien worden verder dit jaar gehouden in Joegoslavië, Zweden, Frankrijk. Wales en Tsjechoslowakije. Nadat Nederland na 1970 uit financiële overwegingen geen heil meer zag in het organiseren van de Open NK is vooral de laatste jaren de behoefte aan een internatio naal evenement weer gestegen. Deze behoefte werd gedeeld door enkele andere kleine tafeltennislanden, die net als Nederland de jaarlijkse organisatie niet kunnen bekos tigen. België, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland zijn daarom overeengekomen om via een roulatieschema een keer in de vier jaar de organisatie op zich te nemen. Nederland heeft daarbij de eer te mogen starten. Momenteel, nu de onderhandelingen over de deelname praktisch zijn afgerond, ziet het ernaar uit dat er een interessant deelnemersveld naar Den Haag komt. De voornaamste trekpleisters bij de heren zijn Europees kampioen Zweden, finalist West- Duitsland, wereldkampioen Hongarije, terwijl Joegoslavië en Engeland zeer waar schijnlijk van de partij zijn. Slechts Frankrijk ontbreekt in het rijtje van sterkste landen. Bij de dames is de bezetting van een minder hoog gehalte. Europees kampioen Rusland heeft afgezegd, evenals Zweden en Tsjechoslowakije. De sterkste landen die overblijven, zijn Hongarije, Joegoslavië, West-Duitsland en Engeland, dat nog niet definitief heeft toegezegd. Volgens Van der Storm probeert Nunn Lammers de zwarte piet toe te schuiven. „De sponsor is natuurlijk erg ontevreden dat prestaties uitblijven. Nu Mo Nunn weet dat de geldschieter ermee gaat stop pen, is het voor hem zaak om de oorzaken van de slechte prestaties op naam van Lammers te schuiven. Dan kan hij zeggen dat het niet aan zijn wagen, maar aan de rijder heeft gelegen, waardoor de sponsor misschien nog overgehaald kan worden om door te gaan. Om dat te bewijzen, moet Lees sneller gaan dan Lammers. Nunn is er dus bij gebaat dat Jan langza mer is dan Lees. Daarom krijgt hij mis schien beter materiaal”. WARSCHAU (SID/ANP). De 34-jari- ge Poolse atlete Irena Szewinska zal niet meer in wedstrijden uitkomen. Reeds tij dens de Olympische Spelen in Moskou circuleerden geruchten dat ze in de Sov- jet-hoofdstad voor het laatst aan de start kwam. In Moskou sprak zij zich echter niet uit. Irena Szewinska is ongetwijfeld een van de „grootste” atletes aller tijden. Aan niet minder dan vijf Olympische Spelen nam zij deel. Ze won op de spelen drie gouden, twee zilveren en twee bronzen medailles. Zij startte haar olympische carrière tij dens de spelen in Japan (1964). Met de Poolse sprintploeg won ze de 4x100 meter. In Tokio eindigde ze als tweede op het onderdeel verspringen en werd ook twee de op de 200 meter. Vier jaar later in Mexico behaalde ze een medaille minder. Op de 100 meter werd ze derde en op de 200 meter won ze olympisch goud. Zowel in München (1972 als Montreal (1976) moest ze zich met een medaille minder tevreden stellen. Toen ze in West- Dultsland derde werd op de 200 meter verwachtte men haar niet meer in Montre al. Maar Szewinska had zich in de tussen liggende vier jaar gespecialiseerd op de 400 meter. Het bleek een succesvolle greep. In Montreal pakte ze haar laatste medaille, een gouden. In Moskou bleek ze niet meer bestand tegen de jeugd. Op de korte afstanden startte ze niet en ze werd in de halve finales van de 400 meter uitge schakeld, doordat een hardnekkige achil lespeesblessure haar parten speelde. Irena Szewinska: verder als trainster. De Westduitse zwembond is geconfron teerd met het eerste dopinggeval in haar bestaan. In juni hebben twee zwemsters tijdens de nationale kampioenschappen in München verboden stimulerende mid delen tot zich genomen. Dat heeft de con- tra-expertise, waarvan de uitslag donder dag bekend werd gemaakt, nadrukkelijk bewezen. Het gaat om de I3-jarige Jutta Kalweit en de een jaar oudere Nicole Hasse. Beide zwemsters behaalden tij dens de titelstrijd een derde plaats. TOKIO (ANP), Op de rustdag van de strijd om het wereldkampioenschap honkbal werden gisteren in Tokio twee wedstrijden gespeeld, die drie dagen eer der geen doorgang vonden door regen. In het eerste duel zette 15-vondlg wereld kampioen Cuba onverstoorbaar de zege reeks voort door Venezuela met 11-3 te verslaan. Jan Lammers was na de eerste trai- ningssessie des duivels, omdat er van alles aan de wagen mankeerde. Tussen de trai ningen door onderhield de Zandvoortse coureur Moris Nunn langdurig over de In de biljartvijfkamp „De Boerinne- kens” in Antwerpen heeft Jos Amouts vrijdag met 6-4 gewonnen van Christ van der Smissen. Amouts zegevierde in het vrije spel, het anker kader 47/1 en het bandstoten; Van der Smissen boekte overwinningen in het anker kader 71/2 en het driebanden. Cor Plaisier lijkt de meest logische kandidaat om Smit in de selectie op te volgen. Plaisier staat bij Telstar als ar ateur te boek en krijgt, aldus Brand, nu de kans os een contract af te dwingen. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. Het clubkampioen- schap omnium van de 75-jarige HSV de Kampioen, dat over vier onderdelen op het parcours in Spaarnwoude werd afge werkt, is op naam gekomen van Ab Har ren. In de afsluitende tijdrit over twee ronden was hij bijna elf seconden sneller dan Jan van Wijk. Eerder in het seizoen had Harren ook al in Spaarnwoude het nationaal wegkampioenschap van de ju nioren in zijn voordeel beslist. (Van onze sportredactie) VELSEN/OOSTZAAN. Telstar is opnieuw een contractspeler armer. Nadat eerder doelman Halfman terug keerde naar zijn amateurclub Bloe- mendaal, zal maandagavond officieel het contract met René Smit worden ontbonden. De KNVB heeft de ex- OSV speler namelijk voor een half jaar (tot 31 maart 1981) geschorst. Dit omdat Smit in de wedstrijd tussen OSV en KFC, in het kader van de Zaanstad Cup, zijn tegenstander Peter van de Berg heeft geslagen. De opstelling van Haarlem is: Metgod; Masefield, Huyg, Haar, van Leen; Gullit, Van den Ban, Balm; Van Niekerk, Böck- ling en Nijdam. Telstar komt vrijwel ongewijzigd bin nen de lijnen in de thuiswedstrijd tegen Heracles (vanavond 18.30 uur). Alleen de geschorste Ab van Oorschot ontbreekt. De weer van zijn voetblessure herstelde Koen Akersloot speelt nu naast Reuser en Van Seggelen op het middenveld. In de dug-out zitten Ben Heemskerk, die speel- klaar is, René van Breevoort, Cor Plaisier en Paul van der Meeren. van dit jaar een goede naam als Formule 1-coureur door de ATS-bolide snel rond te laten gaan. Met name zijn vierde training stijd in Long Beach sprak aan. Sinds Marc Surer, die een tijdje uit de running is geweest vanwege een gecompliceerde beenbreuk, in Frankrijk weer achter het ATS-stuur is gekropen en Lammers werd gecontracteerd door Ensign, is het bergaf waarts gegaan met de Zandvoorter. Voor de races in Frankrijk, Engeland en Oostenrijk wist hij zich niet te kwalifice ren, alleen in West-Duitsland (Hocken heim) werd hij toegelaten tot de race. Moris Nunn, de teamchef van Ensign leek eerst zeer content met Lammers’ komst, maar nu hij in Zandvoort Geoff Lees in de reserveauto laat rijden, lijkt er weinig meer over van Nunn’s vertrouwen in de capaciteiten van de Nederlander, die de schuld van de slechte resultaten op het conto van zijn wagen en het team schuift. Gerard van der Storm, de manager van Lammers: „Ik weet niet precies, wat Nunn uitspookt. Er lopen 16 monteurs rond de auto, maar iedereen staat iedereen in de weg. Ondanks die slechte organisatie is een tweede wagen ingezet. In principe moeten de auto’s van Lees en Lammers gelijk zijn. Dat Lees sneller gaat op Zand voort, notabene het thuiscircuit van Jan, geeft echter te denken. Misschien krijgt hij snellere banden. Datis moeilijk te controleren”. (Van onze sportredactie) HAARLEM/VELSEN. Haarlem-trai- ner Hans van Doorneveld stuurt van avond tegen Eindhoven (18.30 uur) een andere voorhoede het veld in, dan jongst leden woensdag tegen FC Den Bosch. Alwin Leysner blijft in de dug-out. Van Doorneveld: ,',Ik wil met hem de zaak niet forceren. Drie wedstrijden binnen een week lijken me wat te veel voor Leys ner.” Ook Terry Hendriks (Van Doorne veld: „Hij is me tegen Telstar en Den Bosch wat tegengevallen”) staat niet in de basisopstelling. Van Niekerk en Böck- ling nemen de plaatsen van Leysner en Hendriks in. t Nadat er op diverse punten veranderin gen aan de bolide waren aangebracht, ging het in de tweede trainingssessie beter met de Ensign. „De auto was stukken beter in de tweede training. Het probleem was toen, dat ik weer moest wennen aan de betere wegligging van de wagen. Som mige bochten kon ik plotseling volgas nemen en dat had ik nog niet meege maakt. Meestal stuiterde ik er meer door heen. Daarom denk ik dat ik vandaag, als ik meer zelfvertrouwen heb, nog wel wat sneller ga”. De opstelling van Telstar is: Neder- burgh; Verschoor, Mens, Kuut, Van Nieuwpoort; Reuser, Van Seggelen, Akersloot; Buma, Van der Meer en Kramer. Trainer Joop Brand van Telstar heeft Smit uit de selectie verwijderd en het bestuur voorgesteld de verbintenis met de Zaankanter te verbreken. Het bestuur van de Velsense eerste divisie- club beslist daarover maandag. Joop Brand: „Tijdens de contractbe- sprekingen heb ik Smit gevraagd of hem een schorsing te wachten stond. Ik heb die vraag later nog eens herhaald. Twee keer heeft hij ontkend. Nu blijkt dat onjuist te zijn. Daarom is er bij mij geen vertrouwen meer in René Smiet en daar zullen harde maatregelen tegenover moeten staan.” Na drie van de vier onderdelen en alleen de tijdrit nog voor de boeg, ging Gerrit van Krimpen aan de leiding. Hij had drie punten voorsprong op Ab Harren en vier op Wim Koenen. Alle anderen waren zo goed als kansloos. De druk van het favo riet zijn bleek voor de kleine Van Krim pen in de korte tijdrit blijkbaar toch te groot, want hij eindigde met meer dan één minuut achterstand op de negentiende plaats. In de eindklassering werd hij niet alleen door Harren voorbijgestevend. Spannend verliep de strijd in poule C en na zowel tegen R. Stiphout als Komduur met 1-1 gelijk te hebben gespeeld, wist Konijn zich door een 4-1 zege op het aanvankelijk goed gestarte Graetz 3 van de poulezege te verzekeren. Door een be ter doelsaldo dan Komduur kwam R. Stip hout op de tweede plaats en mag daardoor aan de finale meedoen. De eindstanden: poule A: 1. Score A. 5 pnt.; 2. Eurotex 4 pnt.; 3. Van Egmona 3 pnt.; 4. FC Beek 0 pnt.; poule B: 1. Caril lon Boys 6 pnt.; 2. TYBB 4. pnt.; 3. Leer- beurs 2 pnt.; 4. Graetz 1 0 pnt.; poule C: 1. Konijn 4 pnt.; 2. R. Stiphout 3 pnt.; 3. Komduur 3 pnt.; 4. Graetz 3 2 pnt. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Voor Jan Lammers lijkt de „Shadow-tijd” te zijn weerge keerd. Moest de Nederlandse Formule 1- coureur vorig seizoen genoegen nemen met een positie van tweede rijder achter Elio de Angelis (tegenwoordig Lotus), tijdens de eerste training voor de Grand Prix van Zandvoort bleef Geoff Lees gisteren in de tweede wagen van Ensign enkele tienden seconden sneller dan Lammers. De Zandvoorter kwam tot een 22e tijd in 1.20,21, die wel recht geeft op deelneming aan de race van morgen, mits deze tijd vandaag niet door meer dan twee andere coureurs verbeterd wordt. Het valt te verwachten, dat Rosberg, Fittipaldi, Mansell en Watson, die gisteren langzamer waren dan Lammers, vandaag snellere trainingstijden zullen realiseren, waardoor de kwalificatie van de Ensign- coureur wederom een dubieuze zaak wordt. Jan Lammers (24) bouwde aan het begin De Renault-bolides lijken hun succes te prolongeren. Nadat Jean-Pierre Jabouil- le twee weken geleden in Oostenrijk won, zetten de Franse coureurs gisteren de snelste trainingstijden neer. René Ar- noux was met 1.17,53 een fractie van een seconde sneller dan zijn teamgenoot Ja- bouille (1.17,74). Daarna volgden Alan Jones en Carlos Reutemann (beiden Wil liams) met resp. 1.17,81 en 1.17,82. In de eerste slagbeurt nam Cuba al afstand door drie punten te scoren. Na vijf innings was de voorsprong al acht punten (8-8). Een homerun van de Venezu- laan Garcia met twee man aan boord in de zevende slagbeurt bracht de Cubanen niet van streek. Integendeel met twee runs in de zevende en een in de achtste inning werd de eindstand van 11-3 bereikt. Voor Cuba, dat nauwelijks van zijn 16e titel in 25 toernooien af te houden lijkt, sloeg Sanchez twee homeruns. Zijn ploegmak- ker Urquiola joeg een keer de bal het stadion uit. In de tweede wedstrijd versloeg Japan met 12-1 Porto Rico. Daarmee herstelden de Japanners zich van de nederlaag van donderdag tegen Zuid-Koera. De basis voor de zege op Porto Rico lag in de tweede slagbeurt, toen Japan acht punten liet aantekenen. Takayoshi Nakao was daarbij de grote man. Hij tikte de bal ongrijpbaar weg voor de verdediging met twee man op de honken. De stand na de zevende speeldag is: 1. Cuba 6-12; 2. Japan 6-10; 3. Zuid-Korea 6- 10; 4. Verenigde Staten 5-8; 5. Australië 6- 6; 6. Venezuela 5-4; 7. Porto Rlco 5-4; 8. Canada 6-4; 9. Italië 6-4; 10. Mexico 5-2; 11. Columbia 6-2; 12. Nederland 6-2. 1$ maar ging ook Wim Koene hem nog voorbij. De uitslag: 1. Ab Harren, de 6,4 km. in 8.34,75; 2. J. van Wijk in 8.45,69; 3. W. Koene in 8.47,14; 4. R. Vroom in 8.47,69; 5. R. Klinge in 8.53,63. Eindstand: 1. en kam pioen: A. Harren 30 pnt., 2. W. Koene 28 pnt., 3. G. van Krimpen 23 pnt., 4. R. Vroom 22 pnt, 5. C. Baars 17 pnt. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan hield de HRC Excelsior op het Indu- strieparcours in de Waarderpolder een jubileumrit voor de eigen leden. Daarbij toonde Ben Luyken zich in het hoofdnum mer van de amateurs het snelste door de eindsprint van een vier man sterk kop- groepje te winnen. Vader Rein Otte en zoon Wim zegevierden respectievelijk bij de veteranen en nieuwelingen. In alle ca tegorieën waren er voor de drie eerst aankomenden ereprijzen en bloemen. (Van een medewerker) HAARLEM. In het door Graetz voor de vierde keer te organiseren zaalvoet- balkampioenschap van Haarlem, waar van de twee voorronden en herkansingen in de Kennemer Sporthal zijn afge- werkjt, is men tot de finalepartijen ge vorderd. In de tweede ronde kwamen Score Advertising, Carillon Boys en Ko nijn als poulewinnaars uit het strijdperk en zij gaan met de respectieve nummers twee Eurotex, TYBB en R. Stiphout van avond in de Spaarnehal uitmaken wie er op het kampioenschap beslag gaat leggen. Zandvoort Jan Lammers heeft I donderdagavond enige moeilijkheden I gehad met een controlerend ambte- naar van het Bureau Invoerrechten en I Accijnzen. De Nederlander, die in een Engelse racewagen rijdt, werd te ver- I staan gegeven, dat hij 18 procent aan I invoerrechten moest betalen, wilde hij rijden tijdens de Grand Prix. De stom- verbaasde Lammers deelde de ambte- naar mee, dat hij onder contract staat van Ensign en de wagen niet van hem I is. Toen de man de Zandvoorter vroeg hem het contract te laten zien, weiger- I de Lammers dat. Waarop hij te horen kreeg, dat hij dan niet kon starten. Gisteren kon Lammers toch aan de j j training deelnemen, doordat Ben Huis- J man, als financieel adviseur verbon- den aan het Zandvoortse circuit, blik- I semsnel een contract op schrift stelde, j I waaruit moest blijken dat Lammers I geen eigenaar is van de Ensign. Eredivisie: MW-Roda JC, NEC-NAC, PEC/Zwolle-PSV, AZ’67-Excelsior, Den Haag-Groningen, Willem H-Sparta, Fey- enoord-Utrecht, Twente-Go Ahead Eag les, Ajax-Wageningen. Eerste divisie: Hel mond Sport-De Graafschap, Den Bosch- Amsterdam, Heerenveen-Volendam, Tel- star-Heracles, Vlaardingen-Fortuna Sit- tard, Veendam-WV, Eindhoven-Haar lem, Amersfoort-Cambuur, Vitesse- DS’79. Met uitzondering van de laatste twee duels in de eerste divisie worden alle wedstrijden vanavond gespeeld. ZANDVOORT. De resultaten van de eerste trainingssessie zijn: 1. Arnoux (Fra) in Renault, 4252 mtr in 1.17.53 (gem. 197.436 tan/uur), 2. Jabouille (Fra) in Re nault, 1.17.74 (196,902), 3. Reutemann (Arg) in Williams, 1.17.81 (196,725), 4. Jones (Aus) in Willi ams, 1.17.82 (196,700), 5. Piquet (Bra) in Brab- ham, 1.17.85 (196.624), 6. Lafitte (Fra) in Ligier, 1.18.15 (195.869), 7. Giacomelli (Ita) in Alfa Ro meo, 1.18.52 (194.947), 8. Andretti (VSt) in Lotus, j 1.18.60 (194.748), 9. Villeneuve (Fra) in Ferrari, - 1.18.63 (194.674), 10. De Angelis (Ita) in Lotus, J 1.18.86 (194.105), 11. Scheckter (ZAf) in Ferrari, 1.18.87 (194.081), 12. Pironi (Fra) in Ligier, 1.18.94 (193.909), 13. Jarier (Fra) in Tyrrell, 1.18.98 (193.811), 14. Prost (Fra) in McLaren, 1.19.07 (193.590), 15. Cheever (VSt) in Osella, 1.19.53 (192.471), 16. Rebaque (Mex) in Brabham, 1.19.63 - Daly (ler) in Tyrrell, Surer (Zwl) in ATS, 19. Lees (GBr) in Ensign, 20. Patrese (Ita) in Arrows, 21. Brambilla (Ita) in Alfa Romeo, 1.20.17 (190.934), 22. Lammers (Ned) in Ensign, 1.20.21 (190.839), 23. Keegan (GBr) in Williams, 1.20.32 (190.578), 24. Rosberg (Fin) in Fittipaldi, 1.20.53 (190.081), 25. Fittipaldi (Bra) in Fittipaldi. - 1.20.62 (189.869), 26. Mansell (GBr) in Lotus, 1.20.96 (189 539), 27. Packwell (Gbr) in Arrows, 1.22.80 (184.879), 28. Watson (ler) in McLaren, 1.23.49 (183.348). 80®; 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17