LETTERKAST ZATERDAGS 3i JVOEGSEL Letterkast i 3™ r 1 Cor Boos Hi Jor J y kuiltje, waar je iets in kan duwen. Een stokje of zo. Ja? Nou breek je van de dichtstbijzijnde boom een takje af en dat steek je in dat putje. Je zet de naald in de eerste groef en draait met het takje de plaat rond. Hahahahaü! Dat moet een raar gezicht geweest zijn, zo’n volwassen kerel met dat stuk karton en zijn takje.En? Wat gebeur de er? Het takje brak. - O, wat sneu. Ja, dat was heel erg hoor. Maar hoe moet dat nou in China? Tja, ik denk dat een pen of potlood best voldoet. Hm.Maar de demonstratie ging toch wel verder? Wat stond er op die plaat? Nou ja, dat kon ik niet verstaan natuur lijk. M‘n Chinees is niet meer wat het ge weest is. Maar je kan het wel raden, denk ik. Ja, dat denk ik ook. Zeg, gaan ze die dingen nou overal uitdelen, daar in China? Tja, ik vermoed dat het groepsgewijs gaat hè, dus dat een heel stel mensen tegelijk gaat luisteren in zo’n dorp. Maar hoe zit het dan met het volume? Kan je het allemaal wel goed verstaan? Ja hoor, dat was prima. Een puik geluid! Uit zo’n stukkie karton met een speld? Dat klinkt toch precies alsof je thuis een plaat opzet terwijl je versterker nog niet aanstaat? Jaaaah.Maar Feike had er een mi crofoon bij gezet. Grmpfh.Die mensen hadden toch geen stroom?! Daar in China niet, maar in die tent wel natuurlijk. En om aan de, door de welvaart verwende verslaggevers duidelijk te maken dat die pick-up, hoe eenvoudig ook, een goed geluid voortbrengt, heeft hij het laten ver sterken. O, dan kon je die goede geluidsweerga ve beter hóren natuurlijk! Precies! Nee, het was prima te verstaan hoor! edurende de eindeloze bezichtiging in I -w- de kazerne bleef onze auto met open V-F portieren midden op de weg staan. De kinderen vermaakten zich kostelijk. De auto werd binnenste buiten gekeerd, alles gefoto grafeerd en opgeschreven. Zelfs de teksten van de stickers op de achterruit: lees HD, bezoek Artis, eet... brood enz. kwamen in het notitieboekje terecht. De identificatie was perfect en we zouden onmogelijk kunnen zoekraken in de volksrepubliek Polen. Binnen de poort zat de kazerneleiding behoorlijk met ons in zijn maag. Erger, ze waren niet in staat het zelf op te lossen. Of mochten dat niet(?). Zonder zijn lippen te bewegen fluisterde een aardige soldaat dat het allemaal zo lang duurde omdat er iemand van de KGB uit de stad moest ko men. Ter verduidelijking zei de man erbij dat dat net zoiets was „als de FBI bij jullie”. Niet veel later arriveerde het tweetal, de dikke en de dunne. In burger, met spijker broeken uit een dollarwinkel en afgetrapte schoenen aan. Ze hadden het postuur van de uitsmijters die men bij nachtclubs tegen komt. De dikke sprak Engels. De notities die de aardige, bange Pool met veel moeite verzameld had, gooide de veiligheidsagent achteloos opzij. Tenslotte had hij speciaal voor dit geval een splinternieuw schrijfblok met rode plastic band van kantoor meegeno men. Opnieuw weer alle vragen: Waarom rechtdoor als de pijlen alleen naar links en rechts wijzen? We hielden vol per ongeluk een verkeerde weg te zijn ingeslagen. Uitleg gen wat de werkelijke opzet was leek ons te ingewikkeld en de vraag is of ze dót zouden geloven. De dikke vertrouwde ons maar half. De dunne bleef op een stoel zitten en zei niets. We hebben hem niet horen praten. Toen de dikke met zijn aantekeningen naar elders verdween, bleven we met z’n drieën over. Wat de tweede veiligheidsman deed, wisten we niet. In het Nederlands probeerde ik met mijn vrouw hardop allerlei dingen te bedenken. Zoals: „Misschien moet hij onze gesprekken wel afluisteren?” Eén Poolse soldaat wenste ons onverschrokken hardop „bon voyage”, en doorbrak daarmee de spanning die in het hok te snijden was. Of hij er diepere bedoelingen mee had zal altijd wel een vraagteken blijven. In ieder geval spuwden we in onze moerstaal onze gal over de hele situatie. De KGB-man gaf geen krimp. Bij terugkomst deelde de dikke mee dat de kwestie elders uitgezocht moest worden. Hij verzocht ons zijn Fiat 124 te volgen. Er zat weinig anders op, want onze paspoorten, rijbewijs enz. waren in zijn bezit. Na een laatste blik op het kazerneplein, waar onder broeken, sokken en hemden in de wind wapperden, te hebben geworpen, reden we achter het tweetal aan. Na een kriskras- route stopten we voor een hoog gebouw voorzien van witte teksten op een rood bord, die ons geen duidelijkheid verschaften over dit hol van de leeuw. Op de stoep lag een wintervoorraad kolen die tot de eerste etage reikte. De dikke adviseerde mijn vrouw in de auto te wachten. Dat kon de beste man wel vergeten. We klauterden achter hem aan de kale trappen op die naar de bovenste verdieping leidden. In een duister vertrek met vreemdsoortige attributen die werkelijk iets leken op folterwerktuigen, maar door ons niet thuisgebracht konden worden, wer den we aan een tafel gezet. De veiligheids agent verdween. We hadden vanuit het dak raam een majestueus uitzicht over het Sov- jet-landschap waar we een paar uur eerder aangehouden waren. Een telelens zou de kroon op ons avontuur kunnen zetten. He laas geen foto’s, wel een weids uitzicht over een stuk Litouwen vanuit een gebouw waar in we verzeild waren graakt omdat we daar zo graag een kijkje wilde nemen! Na een kwartier kwam de dikke terug met onze papieren en de mededeling dat er geen pro blemen meer waren, we mochten (hij haalde er een grote landkaart bij) onze weg in zuidelijke richting vervolgen. De man was verdacht vriendelijk en stemde er zelfs mee in dat we eerst nog even Hitlers bunker - en dat was in het noordoosten - gingen bekij ken. Onze dagtocht verliep verder zonder problemen. Ja, maar er wijst toch niets naar bene den? Ik. heb toch gewoon een plat vlak? Nee, je hebt een groot plat vlak, op tafel. Dan gaat er een klein vlak omhoog en een klein vlak weer omlaag. Begrijp je? Nee. Heb je geen vlak naar beneden gevou wen dan? Nee, ik heb alleen een vlak omhoog gevouwen en weer teruggeklapt. O, maar dan moet je dat omhooggevou wen vlak door de helft delen en dat weer naar beneden vouwen. Hé, dat is nog niet eenvoudig zeg. O, nou heb ik een driehoek gekregen. Goed zo. Dat is het hele idee, je móet een driehoek krijgen. Deksels! Maar nu houd ik een hele grote flap over. en dag later zijn ’s nachts, tijdens onze Bislaap, paspoorten, autopapieren en -■—“geld op de camping gestolen. Wij ver moeden dat het één met het ander te maken zou kunnen hebben. Poolse vrienden en kampeerders uit de DDR twijfelen er niet aan, maar het „raadsel” zal altijd onopgelost blijven. Met geleend geld en benzine reisden we af naar Warschau. Binnen een uur verstrekte de Nederlandse ambassade ons een „laissez passer” en geld om naar Nederland te kunnen reizen. De Poolse vreemdelingenpolitie liet ons totaal acht uur in de rij staan voor de visa!! Dit voorval deed zich twee jaar geleden voor. Onze vakantie dit jaar in de volksrepu bliek heeft bewezen dat het ook probleem loos kan mits je niet blindvaart op Poolse wegenkaarten en je wat losse dollars en marken in je zak steekt. Maar het blijft natuurlijk verstandig waardevolle bezittingen goed op te bergen.... Kees Tops te JJ FAe loop van het blauwstalen geweer I priemt in mijn rug terwijl de jonge, -■—^fanatieke Poolse soldaat mij de kazer nepoort binnendrijft. Op zijn bevel heb ik de auto midden op de weg verlaten. De situatie is beangstigend en tegelijk onwezenlijk; al leen onze in de Skoda achtergebleven kinde ren durven er om te lachen. Mijn vrouw volgt ongevraagd en onbevreesd op de voet, nadat ik eerst nog impulsief gebarend een vluchtpoging onderneem om persoonlijke papieren uit de auto te halen. De manoeuvre blijft gelukkig zonder nare gevolgen. In de kleine kale ruimte waar de militair mij aflevert, domineert een houten tafel. Onder het met vitrage bedekte raam, dat uitzicht geeft op een zonovergoten kazerne plein waar hamers en sikkels en talrijke rode spreuken het schaarse groen ontsieren, staan drie gammele stoelen. Er wordt er niet één aangeboden. De wacht verdwijnt trots van het toneel, waarna een zwijgende stoet van laag tot hoog (in deze volgorde) de buit in het hok komt bezichtigen. Van hun ge zichten straalt een blik van verbazing, alsof er wezens van Mars zijn geland in deze uithoek van Polen. Mijn vrouw heeft inmiddels ongehinderd een „koeriersdienst” geopend tussen de auto met kroost en het ondervraagkamertje. Eén soldaat heeft het initiatief genomen alle „noodzakelijke” gegevens te noteren in een oud bruin schrift. De communicatie ver loopt moeizaam want Pools of Russisch (dat was het aanbod) valt ons zwaar. UW Te hebben er zelf om gevraagd in deze W precaire situatie verzeild te raken. De zaak is eenvoudig: een recente Poolse landkaart geeft duidelijk aan dat vanuit het Mazoerische Merengebied de auto- en land wegen doorlopen naar de USSR-republiek Litouwen en de stad Kaliningrad, het vroe gere Koningsberg. Niet dat we illegaal de grens over wilden, maar een blik op de Sovjet-Unie of een Russische douanepost is voor een vakantiereis toegevoegde waarde, nietwaar! De plannen voor deze dagtocht ontstonden echter pas toen we merkten dat op westerse kaarten, zoals de Kümmerly Frey, die de ANWB ons tegen betaling mee gaf, de wegen niet voorkomen. Intrigerend natuurlijk en aanleiding om het zelf maar eens uit te zoeken, want het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Zonder problemen en na bezichtiging van warm aanbevolen monumenten in Dobre Miasto en Lidzbark Warm, arriveerden we in Bartoszyce, waar alles fout zou lopen. Op het kruispunt in dit dorp verwees een ver keersbord links naar het gehucht Górowo. De tweede pijl dwong ons rechtaf te slaan, richting Gierloé, het vroegere Rastenburg waar Hitler in zijn Nazi-hoofdkwartier een paar aanslagen overleefde. De bunker is nu ingericht als restaurant, wat zelfs een Ame rikaanse toerist met ontzetting aanschouw de. Maar goed, een derde pijl, rechtdoor dus, ontbrak! En wat is aardiger om dan toch maar de Poolse kaarten serieus te nemen en het stuur onberoerd te laten. In de straat passeerden we vriendelijk groetend een peloton soldaten die in hun laatste grijs voor een kazerne stonden opge steld. Omdat iedere Poolse stad die zichzelf respecteert een aantal goed gevulde kazer nes bezit, was er geen enkele reden om argwanend te zijn. We vervolgden dus onze weg. Niet lang, want weinig verder veran derde deze in een mul zandpad waar onze auto de grootste moeite mee zou hebben. Trouwens, in de schaduw van een struik stond een militair op wacht, die ons gebaar de rechtsomkeert te maken. Naïef draaiden we het portierraampje omlaag om de goede man te vragen of dót nu Rusland was. Geen antwoord, wel herhaling van zijn verzoek. Er stond ons weinig anders te doen, maar we hadden in ieder geval het bewijs: westerse wegenkaarten zijn betrouwbaar. En het gras in Litouwen is niet groener dan in Polen. De oplossing van het raadsel was simpel. Bij de herverdeling na de Tweede Wereld oorlog zijn langs de grenzen vrijwel alle verkeerswegen over een paar kilometer op gebroken en omgeploegd. De Polen wensen die correctie blijkbaar niet op de kaarten aan te brengen. Voor ons leek de kous af, maar nadat we de net afgemarcheerde groep soldaten hadden gepasseerd, rende een militair uit het kazemegebouw die voor de Skoda sprong en ons met een gericht geweer gebaarde uit te stappen. telefoon. Collega aan de lijn. I Zeg Kees, ik heb nóu zoiets geks meegemaakt! O ja? Vertel eens? Nou, ik zat gisteren bij een persconfe rentie van de Evangelische Omroep hè. O, wat leuk! Ja, vooral omdat die in een tent gehou den werd. In een tént? Ja. In de toekomst wonen we allemaal weer in een tent. En bovendien groeit de EO uit zijn voegen. Dus konden we niet in de gymnastiekzaal. Ik begrijp er niets van. Wat gebeurde er in die tent? Nou, dat was juist zo leuk.Je weet dat de EO niet alleen Nederland 1 2 en radio doet hè? Hun zendingsdrift gaat ver der. Die voert zelfs naar China. Stilte. China? China. En wel via de primitiefste pla tenspeler die ik ooit gezien heb. O? Vertel op. Nou, het is eigenlijk niet echt van de EO hoor, maar ze legden uit hoe het Woord gebracht wordt naar gebieden waar ze niet overal een stopcontact in de buurt hebben. En daar stond dus die perschef, doodse- rieus. Feike? Feike, ja. Die demonstreerde dus die platenspeler. En hoe gaat dat dan, zo zonder stroom? Nou, je neemt een stuk karton. Hahaha!!! Ja, grappig hè? Nou, je neemt dus dat stuk karton en dat leg je op tafel. Wacht even, ik heb hier een stuk kar ton. Ja, wat nu? Aan een van de zijkanten vouw je dat omhoog, tot een hoek van negentig graden, ja? Ja, dat heb ik. Nou moet je dat stuk wat je omhoog gevouwen hebt weer naar beneden vouwen. Dat heeft toch geen zin? Jawel, dat is heel belangrijk. In dat naar beneden gevouwen stuk doe je nu in het midden een naaldje, of een speld. In het midden aan de zijkant dus. Nee, in het midden van het gedeelte dat naar beneden wijst. Ja, dat klopt. Die ligt plat hè? Ja, het grootste stuk ligt plat. Oké, dat is. Ik hoor nog niks hoor! Hahaha!!! Hallo? Ja? In dat vlak dat naar beneden wijst, daar plak je een speldje aan hè? Dat is dus de naald van de pick-up. Hahahahaü! Leuk hè? En op dat vlak dat op tafel ligt, dat grote, daar bevestig je nu in het midden een soort punt voor het gat van het plaatje. Daar kan een single om draaien. Tja, dat is wel héél simpel. Maar zeg eens, hoe gaat dat plaatje nou draaien? Nou, dat is nog even moeilijk, je moet op het plaatje, zo aan de rand van het etiket, een putje boren, géén gaatje dus, maar een el- iar de jx; an Is- de ïr- let en of de ar id. Het raadsel De platenspeler X Ik zie hem nog bezig. Met een klein spiegeltje op moeilijk controleerbare wel gemenied was. Zijn misprijzen bij RIEN POLDERMAN ■n in. als de Gipsen tussenwandjes die zo ruim op de dakgordingen aansluiten, dat je je vuist tussen gording en wand kan steken. Straks is het allemaal mooi dichtgestopt en weggewerkt en bij oplevering kan ik mijn vuistje gewoon in de broekzak gebald houden. jr- an ies Probleem is natuurlijk, heb ik wel de juiste mentaliteit? Want dat zei die wethouder destijds. Van iemand die klachten had over zijn nieuwbouwwoning. Ach meneer, die man heeft nog niet de juiste mentaliteit voor een koper in de nieuwbouw. Nu zie ik zelf al een jaartje mijn eigen huis groeien. Een mooi gezicht. Zeer zeker. Maar er gebeuren toch rare dingen op die bouw hoor. Okee, ik heb daar nu nog niks te maken. Het huis is nog niet opgeleverd. Maar rondkijken, doe ik er toch. Want straks bij de oplevering wil ik toch graag weten wat er allemaal is weggestopt achter spaanplaatjes en gipsplaatjes en pleisterwerk. En u mag van me aannemen dat dat een boel is hoor. Duistere plaatjes van weet ik wat voor materiaal in een even duistere spleet tussen een betonnen balk en een dito Ja kijk. Helemaal stoïcijns ben ik er niet onder. Ik weet wel, het zal misschien niet getuigen van de juiste mentaliteit, maar muur. Straks zit er een mooi plafonnetje en een mooie laag pleister overheen. Een paar gezellige grindnesten in een betonnen muur. Want zo heet dat dus, als er in de beton te veel kiezel bij elkaar zit. Wat scheurtjes in diezelfde wand. Een lik witkalk en een leuk behangetje en je ziet er geen barst meer van et et i li jn e, jn bl in ig jn in ef at ra r k. Maar het aardigste wegstopwerk is te vinden in mijn toekomstige badkamer. Daar is, in een leidingkoker, zoveel lucht weggewerkt, dat er in die badkamer geen bad meer kan staan. Hoezo? Nou gewoon, de ontluchting van de wc beneden komt midden in de badkamer uit. De afvoerpijp voor vieze luchtjes moet voor een goede trek recht omhoog. En daaromheen is dus een koker getimmerd, waarin nog wat andere pijpen zijn weggewerkt. Alles volgens de voorschriften hoor, daar niet van. Maar tussen ontluchtingspijp en de muur is wel een stuk loze ruimte mee-omkokerd. Precies daar, waar ik het bad had gedacht. Jammer, dan maar geen bad voor de kinderen. Twee wonderlijk gevormde houtjes, die naast het dakraam zitten getimmerd. Ze kunnen noch worden aangeduid als cylinder, noch als parallellepipidum noch op andere manier. Ik zou het even voor u kunnen tekenen in perspectief. Straks zitten ze mooi achter een stuk plaat. ^af schudden, als hij in mijn droom de aansluiting van mijn gipswandje op de dakgordingen keurt. Ik zie hem in een bulderende lach uitbarsten. En ik hoor hem, net als toen, weer kalm zeggen slopen die handel. getuigen van de juiste mentaliteit, maar toch. In slapeloze nachten, waarin het moderne bouwen me in al zijn vindingrijke lapwerk en camouflagetechnieken door het hoofd spookt, moet ik denken aan die 21 i maanden, dat ik bij de hjksgebouwend lenst was te werk gesteld. Die ouwe opzichter had bepaalde „oplossingen” toch niet genomen, pieker ik dan. Die man accepteerde nog niet de kleinste slordigheid in de weekrapporten, laat staan in de bouw zelf. plaatsen spieden. Kijken of t daar ook wel gemenied was. Zijn misprijzen bij slecht metselwerk en ondeugdelijk materjaal. Ik zie hem zijn grijze hoofd Zou die nou ookik bedoel, die mentaliteit. Zou die nou ook niet de juiste mentaliteit hebben gehad?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31