Zorgen om Afgevaardigde VS uiterst tevreden manoeuvres Oost en West 3 Tegen gijzelaars Bani-Sadr vreest bij proces inval Amerika I Weinig illusies in Den Haag over Madrid achtergrond] I n Noodstop in Westduitse kerncentrale Brezjnjev fel tegen Washington Veel slachtoffers in Bangladesj Partijen Kamer vragen optreden tegen Bolivia Times is er weer Peking: Chinese diplomaat in Moskou bedreigd J Sn Si Fr? 3 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie buitenland) Protest sector isum 5 J 5 J iding Vlee r hebben ees gege- oe mett Produkt- gemaakt, i het eer- waarvan ton be 7.000 ton rensvlees iktschap lachtvar- omen en rrocent. ngroet de hele procent ngevee ut bere- rsoonhj- van eet t cijfers tie vai j de or ie bloe- behalve pdrach- >r of uit iaarmee meeste restemc den ei ►ging GENÈVE. Verwacht mag worden dat de internationale zeerechtconventie waarover al jarenlang wordt onderhan deld in de tweede helft van het komende jaar zal worden on dertekend. Dit is gisteren ver nomen in Genève, waar de af gelopen vijf weken over inter nationale richtlijnen voor het gebruik van zee en bodem is beraadslaagd. I Na jaren akkoord zeerechtconventie dien zij dat wensen, mogelijk te maken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Zaken ing ar- r inge- en het itelijke de ge- ipelijke terrein e aide- isector. r geva- zerkge- ssende ns het verant- taspec eid op Alleen de Amerikaanse afgevaardigde, Elliot Richardson, was helemaal tevreden, waaruit kan worden opgemaakt dat de tegemoetkomingen aan de ontwikkelings landen voor het Westen niet al te zorgwek kend kunnen zijn. Richardson had het over een „gelukkige dag, waarop zich de belangrijkste gebeurtenis uit de geschie denis van de vreedzame samenwerking en de ontwikkeling van het wettelijk recht sinds de oprichting van de Verenigde Na ties heeft voltrokken”. Het komende voorjaar, van 9 maart tot 17 april, wordt de laatste onderhande lingsronde gehouden om een oplossing te vinden voor nog niet behandelde maar ook niet belangrijke vraagstukken. Er moet bijvoorbeeld nog een interimcom- missie worden benoemd die als orgaan van toezicht kan fungeren zolang de inter nationale zeerechtconventie nog niet van kracht is. Ook moet nog worden uitge maakt of de Europese Gemeenschap als geheel tot de conventie mag toetreden. Dit eisen ook verscheidene bevrijdingsbewe gingen. De Iraanse president deed zijn uitlating in een interview met het Parijse ochtend blad Le Matin. Hij zei daarin dat voorge leiding en veroordeling van de gijzelaars een conflict met de Verenigde Staten in houden, een conflict dat deze supermacht De NAVO-landen menen, dat verder gaande vertrouwenwekkende maatrege len betrekking moeten hebben op het gebied van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. De huidige toestand, waarbij zij slechts betrekking hebben op een strook van 250 kilometer langs de Russische westgrens, werpt grote vragen op bij het scheppen van werkelijke veiligheid. men zich afvragen of het veel zin heeft voorstellen in te dienen waaraan nie mand zich veel gelegen laat liggen, zo zegt men in Den Haag. PEKING (AFP). China heeft zijn die pe verontwaardiging aan de regering van de Sovjet-Unie kenbaar gemaakt over de poging van leden van de Russische gehei me dienst een Chinese diplomaat van de ambassade in Moskou te dwingen over te lopen naar de Sovjet-Unie. Het persbureau Nieuw-China berichtte gisteren dat de plaatsvervangende Russi sche zaakgelastigde in Peking, G. V. Ki reev, op het ministerie van Buitenlandse Zaken is ontboden, waar hij een protest over dit incident in ontvangst heeft geno men van het hoofd van de afdeling Sovjet- Unie en Oost-Europa. Yu Honglian. Volgens de protestnota, waar het pers bureau gedeelten uit aanhaalde, zouden twee agenten van de KGB getracht heb ben een attaché van de Chinese ambassa de in Moskou, Wang Haiyan, te dwingen voor hun dienst te werken. Het incident zou zich in de nacht van 17 augustus in de stad Minsk hebben voorgedaan. Volgens het persbureau hadden de KGB-agenten de Chinese diplomaat en een van zijn collega’s zelfs met een dodelijk verkeers ongeluk gedreigd, indien zjj niet zouden meewerken. ig ge- erlang •nt tf :osteo ■n. De door- .sterie raad van willet s fractie- i, PvdA ■ing Ge- andpunt .missaris reus, die oxopens ■ertellen. ■oor het md drs. tijen wil e Zakei lammen '66 paai- 6-kandi' i voor ■t Ka- e hui- rond- ,t een lertnd erpen uitge- presi- veede In deze negende onderhandelingsronde is een compromis bereikt dat van de kant van de Westerse landen een „doorbraak” wordt genoemd maar waarover de opvat tingen in de ontwikkelingslanden ver deeld zijn. Het gaat om de besluitvorming in de toekomstige internationale raad van toezicht op de onderzeese mijnbouw. De belangrijkste besluiten moeten met alge mene stemmen worden genomen. Naar mate ze minder belangrijk worden is een meerderheid van driekwart, tweederde of de helft plus een vereist. IA) en r Van en ge- i Rus litreis- n wij- n een fatale n. AMSTERDAM/DEN HAAG. WD, PvdA, PSP, PPR, D’66, CPN en de Twee- de-Kamerfractie van het CDA, hebben gisteren in een brief het kabinet gevraagd alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de militaire dictatuur in Bolivia interna tionaal te isoleren. Ook vragen zij het kabinet te bevorderen dat politieke gevan genen in Bolivia worden vrijgelaten en voor hen politiek asiel in Nederland, in- Er zijn ook afspraken gemaakt omtrent een eventuele beperking van de winning van delfstoffen uit de zeebodem als de producenten te land. Bijvoorbeeld die van nikkel in Canada, Australië, Indonesië en Cuba, benadeeld dreigen te worden. Er is een compromis tot stand gekomen over de toekomstige overdracht van technologi sche kennis van de buitengaatse mijn bouw door particuliere ondernemingen aan de nieuwe raad voor de onderzeese mijnbouw en over de financiering van de raad. Van de kant van de rijke landen is opgemerkt dat de toezeggingen die aan de ontwikkelingslanden zijn gedaan te ver gaan. Ze zouden nadeel kunnen opleveren voor de particuliere ondernemingen die de zeebodem exploiteren en voor de beleg- an de door folks- ;ning) drie ?bben n de (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) MOSKOU. De Russische partijleider Brezjnjev heeft in een toespraak in Alma Ata een felle uitval gedaan naar Washing ton. Hij betitelde de Amerikaanse buiten landse politiek als „uiterst gevaarlijk”. De Kremlin-leider zei verder, dat Moskou nu wel eens antwoord wilde hebben op de Russische voorstellen om te gaan onder handelen over het vraagstuk van de mid- dellange-afstandraketten in Europa. Een Westers voorstel om hierover te gaan on derhandelen wezen de Russen eind vorig jaar van de hand, nadat de NAVO beslo ten had nieuwe raketten in West-Europa te installeren als antwoord op het nieuwe Russische SS-20 middellange-afstandsra- kettensysteem, waarvan het grootste deel op West-Europa gericht is. De centrale van Brunsbüttel die aan de oever van de Elbe ligt, was pas zondag weer in werking gesteld, nadat zij als gevolg van een defect in juli 1978 was gesloten. Door dit defect was er 100 ton licht radioactief water uit het koelsysteem ontsnapt. Aanvankelijk zou de installatie al op 7 augustus weer zijn gaan werken, maar dit werd op last van de administratieve rechtbank in Lüneburg opgeschort, omdat men eerst dossiers wilde bekijken waarin sprake was van nieuwe defecten. Toen deze klachten niet konden worden be wezen, mocht de centrale weer op gang worden gebracht. De genoemde recht bank heeft nu echter deze machtiging opgeschort tot 31 oktober van dit jaar. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr heeft gisteren gewaarschuwd dat een proces tegen de Amerikaanse gijzelaars de Verenigde Staten een excuus kan geven om in Iran te interveniëren. Volgens politieke waarnemers in Mos kou is de redevoering van Brezjnjev in Alma Ata bedoeld als propagandistisch tegenwicht tegen de golf van kritiek op de Sovjet-Unie vanuit de Verenigde Staten. noodzakelijk zijn om de ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen en van samenwerking zowel onderling als tussen alle staten te verzekeren”, maar zeggen ook dat zij „voornemens” zijn hun betrekkingen met alle andere staten „te onderhouden in de geest” van de in de slotakte neergelegde beginselen. DACCA (AFP). Volgens de laatste balans hebben de hevige overstromingen van de afgelopen weken in Bangladesj aan 350 mensen het leven gekost. Gisteren werd in de hoofdstad Dacca bekend dat de autoriteiten vrezen dat de toestand nog erger wordt, daar het water peil van de reeds gezwollen rivier de Gan ges blijft stijgen. Vooral de districten Rajshani, Kushtia, Pabna en Faridpur worden bedreigd. In de getroffen streken in Bangladesj zijn nu twee miljoen mensen dakloos en dreigt 60 tot 70 percent van de oogst te mislukken door het water. In de hoofd stad Dacca staan 150.000 huizen onder water en zijn 75.000 mensen dakloos ge worden. Terwijl de NAVO haar omvangrijkste oefening sinds elf jaar houdt in de Bonds republiek met deelneming van ruim 60.000 militairen, beginnen op 8 septem ber aan gene zijde van het Ijzeren Gor dijn de manoeuvres van het Pact van Warschau, in het noorden van de DDR. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie speelt de oefening Wapenka- meraden 80, waaraan 40.000 Russische, Oostduitse, Bulgaarse, Poolse, Tsjecho- slowaakse en Hongaarse soldaten mee doen, zich af in het Oostzeegebied. op een kilometer of honderd van de Poolse grens. Deze concentratie van tanks en troepen van het Pact van Warschau op een paar uur rijden van de fabrieken in Gdansk waar gestaakt wordt, vormt voor de Po len, zo meent men in Amerikaanse militai re kringen, een pressiemiddel van belang. Het Pentagon heeft tot op heden geen troepenbewegingen van ongewone aard in Polen waargenomen, waar twee Russi sche gemotoriseerde divisies (ongeveer 30.000 man en 650 tanks) zijn gestatio neerd en op hun kazernes teruggetrokken sinds de ongeregeldheden in Polen in 1970 en 1976. Als de situatie in Polen zou blijven ver slechteren, dan zou de Sovjet-Unie van de manoeuvres kunnen profiteren om te pro beren de stakers angst aan te jagen, meent men in Washington. Het is een van de redenen waarom de Amerikaanse regering dinsdagavond, ter gelegenheid van het bezoek van de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, de Sovjet-Unie heeft aangeraden zich van elk soort bemoeienis met de binnenlandse zaken van Polen te onthouden. In het Pentagon schat men dat het tijd stip van de manoeuvres van het Pact van Warschau gevaarlijk kan zijn voor een socialistisch land waar het erg onrustig is. Het was tijdens een militaire oefening van dit soort dat besloten werd tot daadwerke lijk ingrijpen in Tsjechoslowakije in au gustus in 1968. Generaal Heinz Hoffmann, de Oostduit se minister van Defensie, liet onlangs doorschemeren dat de oefening Wapenka- meraden 80, waarover hij het bevel zal voeren, „van bijzonder belang is op een ogenblik waarop de situatie gecompli ceerd en gespannen blijft.” Zonder Polen te noemen gewaagde ge neraal Fritz Streletz, chef van de generale staf van het Oostduitse leger, van zijn kant verschillende keren van het „proleta risch internationalisme” in een artikel in de Oostduitse partijkrant Neues Deutsch land. Het was uit naam van dit „proletarische internationalisme” dat de Sovjet-Unie twaalf jaar geleden militair in Tsjecho- Slowakije ingreep. Waar het gevaar van Russische inter ventie in Polen in Washington zeer ernstig genomen wordt, menen Amerikaanse di plomatieke kringen dat het Kremlin, dat al met het probleem Afghanistan zit, alles zal doen om het uit de weg te gaan. „De Russen weten dat wanneer zij Po len zouden binnenrukken, wij terugge drongen ouden worden in het klimaat van de koude oorlog van de jaren vijftig”, verklaarde een dezer dagen een hoogge plaatste regeringsfunctionaris. LONDEN (AFP). De sinds een week stakende journalisten van Engelands oud ste dagblad The Times, gaan weer aan het werk. Gistermorgen gingen de stakers ak koord met een voorstel van de directie tot een loonsverhoging van 27 percent, ver spreid over achttien maanden. De krant kan vandaag gewoon verschijnen. Sinds vorige week zaterdag was dat niet gebeurd. zal zijn gewijd aan toetsing in hoeverre de aanbevelingen zijn toegepast en zal daarom, zo zegt men in Den Haag, „hard en moeilijk” worden. Zou men zich ech ter van wat wordt genoemd „harde waarheden” onthouden, dan wordt daarmee de slotakte gereduceerd tot een stuk papier met zuiver symbolische be tekenis. Nederland zal zeker niet stilzwijgend voorbijgaan aan de inval in Afghanistan die een schending van de meeste in de slotakte vervatte beginselen betekent, noch aan schendingen van de rechten van de mens elders in Europa en het niet-naleven van aanbevelingen van de zogenaamde „derde mand”, samenwer king op humanitair en ander gebied. De ondertekenaars van de slotakte noemen niet alleen eerbiediging van de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den „een essentiële factor voor de vrede, de gerechtigheid en het welzijn welke Naar Nederlandse opvattingen zijn de internationale verhoudingen niet bijzon der gunstig voor het Franse initiatief om in Madrid het mandaat vast te stellen voor een Europese ontwapeningsconfe rentie. Men zou zich vooral moeten rich ten op verdergaande zogenaamde ver trouwenwekkende maatregelen, zoals het thans geldende aankondigen van troepenverplaatsingen boven een be paalde limiet, het uitnodigen van waar nemers bij militaire manoeuvres enz. Dit wil overigens niet zeggen, dat men het niet zou moeten proberen, aldus Den Haag. (Van onze redactie buitenland) Donderdag begint in de Spaanse hoofdstad Madrid de voorberei dingsconferentie waar de afspra ken en de agendering worden vast gesteld voor de zogeheten toetsings conferentie over Europese veilig heid en samenwerking op 11 novem ber, eveneens in Madrid. KIEL (AFP). Een Westduitse kerncentrale bij Brunsbüttel, in de om geving van Kiel, heeft gisteren een „noodstop” gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de regering van de deelstaat Sleeswijk-Holstein bekend gemaakt. Volgens de directie van de centrale kwam de installatie tot stilstand als gevolg van het niet werken van een meetinstrument dat niet rechtstreeks met de reactor te maken had. Er was dan ook geen radio-activiteit vrijgeko men. De directeur van de centrale, Tijdens het bezoek van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, nu twee maanden geleden, toonden de Russen zich eindelijk bereid om toch over deze mate rie onderhandelingen te beginnen. Sinds dien wordt dit bijsturen van het Kremlin in de Russische staatspropaganda afge schilderd als een baanbrekend „initiatief’ van de Sovjet-Unie. Een week geleden heeft Brezjnjev in brieven aan verschil lende westerse staatshoofden en rege ringsleiders erover geklaagd, dat het Wes ten niet vlot genoeg reageerde op zijn onderhandelingsvoorstellen. In de brief veroordelen de partijen, die hebben besloten hun krachten in deze zaak te bundelen, de staatsgreep in Boli via van 17 juli 1980. Zij schrijven er van overtuigd te zijn dat de staatsgreep heeft plaatsgevonden tegen de uitdrukkelijke wens van de meerderheid van de Bolivi aanse bevolking. Er zijn echter aanwijzingen dat ook de Sovjet-Unie en haar bondgenoten op be paalde terreinen meer bindende afspra ken willen maken en zich ervan bewust zijn dat de westelijke bereidheid om verder te gaan op de weg van veiligheid en samenwerking, mede afhankelijk is van de mate waarin de aanbevelingen van de slotakte worden nageleefd. Als tijdens de discussie over de toepassing onvoldoende wil om de aanbevelingen na te leven aan de dag zou treden, kan over en weer over niet-naleving van de aanbevelingen, en zinloos wordt. In Den Haag wordt niet gezegd dat „Madrid” een uitstekend platform biedt om de Russische inval in Afghanistan, en het optreden van diverse Oosteurope- se landen binnen hun eigen grenzen, aan de kaak te stellen, en dat uitstel of het niet laten doorgaan van de conferentie de Russen wellicht in de kaart zou spelen. Men meent dat juist wanneer de inter nationale betrekkingen zich ongunstig ontwikkelen, er alle aanleiding is om de oorzaken van deze ontwikkelingen te onderzoeken. De eerste conferentie over Europese veiligheid en samenwerking was in het na-oorlogse Europa een be langrijke gebeurtenis, zowel een pro dukt van, als een verdere aanzet tot, een geleidelijke ontwikkeling die niet binnen enkele jaren tot radicale verbeteringen zou leiden. Een stap-voor-stap benade ring is het meest geschikt om het proces van meer veiligheid en samenwerking in stand te houden. Het afbakenen van terreinen voor hetzij samenwerking, het zij het stellen van gedragsregels, is een langzaam proces en Madrid zal zeker geen sensationele doorbraak opleveren. Het eerste gedeelte van de conferentie In het meest ongunstige geval zal de discussie over de vraag in hoeverre de aanbevelingen zijn toegepast, leiden tot grote tegenstellingen die besluiten over verdere maatregelen om veiligheid en samenwerking te vergroten bemoeilij ken, zo niet onmogelijk maken. Werner Hartel, zei dat men de installa tie direct weer in werking had kunnen stellen, maar dat men hiervan had af gezien omdat dezer dagen toch een inspectie van de generator moest plaatsvinden. Khomeini blijkt met alleen inspiratie op te leveren in politiek, maatschappelijke of socia le zin. maar ook bij sommigen het creatieve deel der geest te beroeren. Op de muur rond de Amerikaanse ambassade in Teheran, wordt kijkend als een dreigende Nemesis, het portret van de ayatollah aangebracht (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De crisis in Po len, met het risico van Russische in menging, valt samen met de grote militaire manoeuvres die Pact van Warschau en NAVO begin september houden in Europa, zo is met enige ongerustheid opgemerkt in Was hington. De raad moet vooral de ontginning van de zogenoemde mangaanknollen die op de oceaanbodem worden gevonden in goede banen gaan leiden. Er zullen vertegen woordigers van 36 landen zitting in ne men. De kwestie van de exploitatie van de zeebodem is lange tijd een struikelblok geweest. Over zaken als de territoriale wateren, de economische zones voor de kust en de doorvaart van koopvaardij- en marineschepen was al eerder overeen stemming bereikt. toestaat in Iran in te grijpen als een van de gijzelaars ter dood wordt veroordeeld. Ba ni-Sadr verklaarde dat Iran bezig is om zich te bevrijden van zijn afhankelijkheid van Amerika, maar dat de gijzelaarskwes tie een omgekeerd effect heeft gehad, na melijk dat Iran een gijzelaar van de Ver enigde Staten is geworden. Volgens Bani- Sadr mengen de VS zich voortdurend in Iraanse zaken. De vertegenwoordiger van Iran bij de Verenigde Naties heeft de Verenigde Sta ten verzocht de geblokkeerde Iraanse te goeden in de VS, die naar schatting acht miljard dollar bedragen, weer vrij te ma ken als een „symbolisch gebaar” dat vol gens hem het parlementsdebat over het lot van de 52 Amerikaanse gijzelaars zou kunnen versnellen. Zaakgelastigde Jamal Shemirani, die overigens de enige Iraanse diplomaat in de Verenigde Staten is, zei in een inter view, dat een concessie van Washington volgens hem „de discussie over wat er met de gijzelaars moet gebeuren zou bespoe digen”. „Tot dusverre hebben de Verenigde Sta ten in al hun acties de crisis tussen de beide landen verergerd. Ik geloof dat het nu aan de VS is om een eerste gebaar te maken om te laten zien dat men werkelijk bereid is om een oplossing voor het pro bleem te vinden”, aldus de diplomaat. Het Iraanse persbureau PARS heeft gis teren meegedeeld, dat drie generaals uit de tijd van de sjah zijn gearresteerd. Het zijn Khalatbari, oud-bevelhebber te Sji- raz, generaal Hossein Rastegar, bevelheb ber bij de artillerie in Ispahan en generaal Nasrollah Khoshnevissan. De bedoeling is dat ambtenaren na mens de 35 landen die in 1975 de akkoor den van Helsinki ondertekenden, het scenario vaststellen waarbinnen twee maanden later het meest optimale resul taat moet worden behaald. Nederland neemt zonder veel illusies deel aan deze conferentie waar zal wor den nagegaan in hoeverre de aanbeve lingen van Helsinki en vervat in de be faamde slotakte, zijn toegepast en wat kan worden gedaan om de toepassing te verbeteren. Nu, vooral na Afghanistan, de ont spanning niet het meest kenmerkende element van de internationale verhou dingen is, kan men zich zelfs afvragen of de conferentie in de Spaanse hoofdstad niet zal uitlopen op beschuldigingen gers hierin. Woordvoerders van de arme landen gaven als hun mening dat de toe zeggingen van de industrielanden nog lang niet ver genoeg zijn gegaan. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3