VbfMtogstoneel in het komende seizoen fijnmaziger natie len n leren i Haarlemse pianopedagoog Piet Vincent aan vooravond 85ste verjaardag ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 KUNST Ik door Johan van Kempen de i. Sater Proloog Humor Werkteater Projekttheater Rotterdam Scheveningen HAARLEM. Voor het Am sterdamse alternatieve theater is dit het jaar van de zalennood. Toneelgroep Baal had aan het begin van dit seizoen het ver bouwde theater Frascati in de Nes willen betrekken, maar de bouw is nu pas begonnen. Men heeft gelukkig elders onderdak gevonden, en Baal heeft nu goede hoop zijn laatste première van het seizoen - Groot en Klein van Botho Strauss - in mei in het nieuwe Frascati te kunnen uit brengen. Een ander theater in de Nes, amateurtheater De Engelen bak, wacht nu al een jaar op de nodige toestemmingen zonder welke geen steen van de ander -mag. De Engelenbak heeft voor een jaar onderdak gevonden in theater De Balie op het Leidse- plein. Prettig voor hen, maar een probleem voor de grootste gedu peerde uit de Nes, de Theater- unie. Baal Amsterdamse zalennood vormt handicap voor alternatieve sector c.v. ie slaapi lichtingen 3 etc. etc. :ertumtt Medewerkenden aan de Sater productie Bende Ellende. een Humor is voor mij een de belangrijkste van dingen in het leven Sater maakt dit jaar zijn stukken weer Wie probeert na te gaan in welke rich ting het vormingstheater zich ontwikkelt ziet hoe bij de meeste groepen de onder werpen specifieker en fijnmaziger wor den. Waar vroeger vrouwen, jongeren, ho mo’s stond, staat nu bijvoorbeeld vrou wen en gezondheidszorg. Dat is natuurlijk niet verbazend, de meeste groepen zijn nu ruim tien jaar bezig, en hun denken is in Bernhard Droog en Margreet Blanken in Schakels dat Toneelgroep Theater tijdens het seizoen 80/'81 op de planken zal brengen. die tijd gegroeid. De Eindhovense vor- mingsgroep Proloog komt met een kinder- stuk waarvan alleen vast staat dat de Kindertelefoon er een rol in zal spelen. Verder is een jongerenstuk gepland dat moet laten zien welke rol je als jongere kunt spelen in actiegroepen. Een ander jongerenstuk zal de toekomst perspectie ven van meisjes behandelen, maar is voor beide seksen toegankelijk. Dan een stuk met de werktitel „Beter”, dat moet gaan over vrouwen en gezondheidszorg, onder andere over de medicijnen die vrouwen zoal toegediend krijgen; een ander stuk over medicijnen wordt My Mkinga (Mijn dorpje). Het werd geschreven door The Womans Group uit Londen, en gaat over geneeskunde in Afrika, met name over de manier waarop de farmaceutische indu strie haar afgekeurde pillen daar weet te slijten. vervolgde artiesten opkomt, voor toneel is bewerkt. Otto Dijk vertaalde het, Hartmut Alberts regisseert. at nr. 25 n. Piet Vincent is vanouds een groot lief- Bij het Werkteater zal de komende peri ode vooral gewijd zijn aan onderzoek. Een aantal produkties die vorig seizoen in pre mière gingen worden doorgespeeld, Oom Wanja, Bosch en Lucht, Zus of Zo. Van Etiketten Plakken, het werkloosheidspro- gramma, wordt een film gemaakt, geloca- liseerd in Oost-Groningen. Op stapel staan verder een project over relaties (Shireen Strooker en Helmert Wouden berg) en een project op basis van De Huisbewaarder van Pinter (Frank en Re né Groothof en Helmert Woudenberg). Samen met de musici Rob Boonzajer en Paul Prenen werkt de groep aan een mu- ziekproject. Yolande Bertsch is na twee jaar bij het Werkteater terug, René Groot hof, die al aan divere projecten meedeed, is lid van het collectief geworden, Gerard Thoolen is voor onbepaalde tijd naar Hau ser Orkater. tusse ar. Vraa ■infom inbiedir 000. Ms 3V, Pas eer Te >uwd m keukc te zolde Jmuidei Dat voor de muziekwereld de naam Margot Pinter intussen allang niet meer actueel is, wjst er onder meer wel op dat Piet Vincent ook al niet meer tot de jongste generatie behoort. En die vast stelling wordt dan ook geschraagd door het feit dat deze Haarlemse pianomees- ter dinsdag 2 september 85 jaar wordt. alles hopelijk weer is opgelost. Het Projekttheater brengt in De Balie drie produkties uit: De plotselinge dood van de anarchist, van de Italiaanse schrij ver van onderhoudend politiek theater Dario Fo (regie Frans Strijards); Een nieuwe bewerking van Mahagonny van Brecht, gemaakt en geregisseerd door Jan Joris Larners (van Onafhankelijk Toneel). Veel kan er nog niet van gezegd worden, maar wel dat het een zeer vrijmoedige bewerking zal zijn, vooral uitgaande van het theam van Mahagonny, en zeker geen muziektheater. Als derde projekt speelt de groep een stuk van Cees Cromwijck en Mark van Duin dat de werktitel Kabinet der zachtmoedigen draagt en een politiek stuk moet worden. werk van een merkwaardig man, die in zijn jonge jaren bevriend was met Bertolt Brecht en diens politieke ideeën aanhing, maar later onder invloed van het Natio- naal-Socialisme raakte. Regie Leonard Frank, vertaling van Hans W. Bakx. De première zal plaatsvinden in een garage aan de De Ruyterkade 149. Voor twee andere premières heeft Baal een hal ge vonden aan het Valkenburgerplein. Het zijn twee stukken van de Oostenrijkse auteur Thomas Bernhard (1931), die in Duitsland geregeld gespeeld wordt maar hier nauwelijks bekend is. Het Jachtgezel schap wordt geregisseerd door Lodewijk de Boer, De Wereldverbeteraar door Leo nard Frank. Gross und Klein van Botho Straus moet begin mei uitkomen in Fra scati. Leonard Frank regisseert, Marjon Brandsma speelt Lotte. Baal had ook plannen ingediend voor twee muziekthea- terprojecten, maar voor de extra kosten die muziektheater meebrengt is geen sub sidie gegeven. zelf. Er zijn twee produkties gepland: Bende Ellende, waarin zal worden nage gaan in hoeverre het zogeheten doemden ken dat in de huidige politieke en econo mische ontwikkelingen de kop opsteekt invloed heeft op leven en gedachten van mensen die nu achttien zijn en bovendien „Piet Vincent: „Alle ellende wordt je in kleur voorgeschoteld". Met De Scheveningenshow, regie He- leen van Meurs, brengt De Nieuwe Kome die een speels maar serieus protest tegen het vercommercialiseren van het vroegere vissersdorp. SANTPOORT. „Triomfen heb ik geoogst, met de vertolking van Ravels Linkerhandconcert. Mij is direct al, op het podium, gevraagd om het ook in Parijs te komen spe len”, schrijft de beroemde Ameri kaanse pianiste Margot Pinter in de jaren vijftig na een optreden met de Berliner Philharmoniker, aan de Haarlemse pedagoog Piet Vincent. „Dat ik, ondanks mijn nogal kleine handen, die weerbarstige materie zo makkelijk kan hanteren is te dan ken aan jouw werkelijk fabelachtig goede aanwijzingen”, verder in deze, door Vincent aan zijn interviewer met gerechtvaar digde trots ter lezing aangeboden brief vermeld. is nog altijd even beslist in zijn uitspra ken als vroeger; afgewogen en met meestal vriendelijke maar krachtige stem. Zijn antwoord op de vraag wat er zijns inziens tijdens zijn leven is veran derd in de wereld, komt dan ook weer helder geformuleerd tot stand: „Je weet nu veel meer wat er in de wereld aan de hand is. De betrokkenheid met het ge heel is groter. Toen ik jong was heerste er in Rusland hongersnood zonder dat ik het wist. Zoiets zou nu onmogelijk zijn. Alle ellende wordt je in kleur voorge schoteld. Wat ik overigens weleens knap benauwend vind.” En over het pianospel: „Dat is tot ongekende hoogte opgevoerd. Met een overaccentuering van de virtuositeit. Neem bijvoorbeeld het juist gehouden pianistenconcours in Canada, dat ge wonnen is door een eenentwintigjarige Joegoslaaf met een technisch volmaakte vertolking van het Derde pianoconcert van Prokofjev. De dirigent die het bege leidende orkest bij dat concours leidde, James De Preist, zei te veronderstellen dat er alleen nog maar zulke super- virtuoze concerten bij dergelijke gele genheden worden gespeeld omdat een Mozart-concert eigenlijk te moeilijk zou zijn. Een treffende uitspraak. Want zó is het inderdaad: de geestelijke benade ring heeft meer en meer plaats gemaakt voor Fingerfertigkeit.” Bij Onafhankelijk Toneel ontstaan de stukken al doende. Toch kon men al iets vertellen over het komend seizoen. Land- schap Zeezicht, vorig jaar een week ge speeld, wordt uitgewerkt. Het is geba seerd op De Vrouw van de zee van Hen drik Ibsen, en Ditha van der Linden, Mir jam Koen, Marijke Kraft en José Albers spelen het. Gerrit Timmers heeft zijn Sa lon des Indépendants verplaatst naar mu- - sea: Vorig jaar schilderde hij winkeletala- ges na, nu kiest hij museuminterieurs. Van 27 september t.m. 12 oktober is het Frans Halsmuseum aan de beurt. De re sultaten van verleden jaar zijn daar even eens te zien. n Haarlet IMTE m2. ïa 333829 benijden hem zijn puike fysieke con ditie. Piet Vincent kan terugkijken op een welbesteed leven als pianopedagoog en directeur van de voormalige Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst (inmiddels opgegaan in het Amsterdams Sweelinck Conservatorium). En nog staat zijn, overigens wel gereduceerde, praktijk als pianopedagoog overeind en worden nog steeds schitterende vruchten van die werkzaamheid geplukt, zoals nog vorig jaar een ook in deze krant beschreven concert door leerlingen van Vincent, in de Haarlemse Tuinzaal, overtuigend kon bewijzen. Behalve een wereldwijd vermaard pi aniste als Margot Pinter, wier uitspra ken van erkentelijkheid aan het adres van Vincent als aanhef van dit artikel werden gebruikt, zijn ook veel Neder landse pianisten onder wie Alwin Bar, Hans Bruin, Rinus Groot, Hans Osieck, Leendert Huges Vincent dankbaar voor zijn (om het maar weer met de woorden van Pinter te zeggen:) „fabe lachtig goede aanwijzingen”. Ernstige pianotechnische problemen worden al sinds jaar en dag opgelost door een greep te doen in „het muzikale medicijnkastje van Vincent”, zoals het vroeger in vincents leerlingenkring heette. Vincent is blij dat hij zijn pupillen, al zijn ze intussen als musici volgroeid, ook nu nog weleens met raad en daad mag bij staan. Het meest verheugd is hij overigens met de blijvende en hechte vriendschapsband tussen hem en de meesten van zijn leerlingen. De Appel houdt een Brecht-jaar. Erik Vos gaat zowel een oude versie van Maha gonny regisseren als Burgermansbruiloft. Het moet een feestelijk muziektheater- spektakel worden op de klanken van Kurt Weill, in schrille tegenstelling tot de chaos waarin beide stukken eindigen. Ook Peter van der Linden maakt weer een voorstel ling, een collage van teksten van Hans Christian Andersen, als vervolg op een vorig Andersen-project, De Tuin van het Paradijs. Sprookjes als Kleine Klaas en Grote Klaas, De standvastige tinnen sol daat en de prinses op de erwt moeten er in voorkomen. De titel wordt De overschoe nen van het geluk, naar weer een ander sprookje. Vincents mond loopt dan ook over van de meest kostelijke anekdotes, die terug gaan tot de tijd dat hij, zo’n zestig jaar geleden, samen met Frederik van Eeden voordrachtavonden in de Haarlemse Stadsschouwburg gaf. Zijn gedachten zijn vol herinneringen aan figuren wier namen alweer een historische klank hebben gekregen, zoals ook bijvoor beeld de toenmalige directeur aan het Amsterdams Conservatorium; Julius Röntgen, die in die jaren met zijn lange bontjas hopeloos klem kwam te zitten tussen de steile ladders van de Westerto- ren, waar hij Pietje Vincent, die daar de beiaard bespeelde, eens met een „hoog” bezoek wilde vereren. anders ongetwijfeld uitbundige viering te behoeden. Hij heeft overigens ontzettend veel waardering voor de grootste wijze waar op zijn vrienden en leerlingen hem des tijds ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag hebben gefêteerd. „Maar zoiets moet geen gewoonte worden”, meent hij, nu vijf jaar later. En het is gelukkig ook niet zo dat Vincents gezondheid er niet tegen opgewassen zou zijn. Integendeel zelfs, want velen en ook wel jongeren, Vincent had aanvankelijk het voorne men om deze dag te gaan vieren bij zijn 83-jarige zuster Jo, de destijds interna tionaal befaamde sopraanzangeres die aan de Franse Zuidkust van haar rust geniet. Maar Piet heeft er een andere, door hem niet nader te noemen manier op gevonden om zich schuil te houden („Ik duik onder’) om zich zo voor een Al heeft Vincent dan al vijf jaar gele den de leeftijd „der sterken” bereikt, hij Piet Vincent spreekt met een hart vol warmte over de velen die hem intussen, kort of lang geleden, door de dood ont vallen zijn, zoals zijn vrouw Maddy („een engel”) of zijn leraar De Pauw („een genie”). Van de twee Scheveningse groepen De Appel en De Nieuwe Komedie is de laatste al met een première gekomen: De Strop, een vormingsstuk over de gevolgen van emancipatie voor de verhouding tussen de seksen. Als grote produktie brengt de groep een dubbelprogramma uit, begin nend met Protest van de dissidente Tsje chische schrijver Vaclav Havel, gevolgd door Proces, een stuk dat gebaseerd is op een proces waarbij Havel en anderen wer den berecht wegens ondermijning van de staat (vorig jaar oktober), en dat in samen werking met de Parijse groep Théatre du Soleil en AIDA, een vereniging die voor Tegen het eind van het seizoen zal Jan Joris Lamers een project doen in samen- werking met De Toneelschuur. Er doen veel acteurs, ook van buiten het O.T., aan mee, en het wordt gebaseerd op een stuk over de Russische schrijver Majakovski: Schwitzbad und Tod Majakovskis, van Joachim Seyppel. Op een veiling verkocht het O.T. vijf voorstellingen aan particulie ren. Die worden komend seizoen uitbe taald, in de vorm van een toneelgebeuren voor en in het huis van de koper, die zelf aan de overkant geposteerd wordt. Het is een idee van Gerrit Timmers, de Rotter damse kunstenaar Ton Lutgerink werkt er aan mee. Bij F Act, het Rotterdamse project dat per seizoen drie jonge regisseurs de kans geeft hun kunnen te tonen, is de eerste première een stuk van een Zuidafrikaan, Athol Sugard. Het heet Boesman en Lena, en toont hoe op de moddervlakte van de Swartkops twee kleurlingen door blanke bulldozers steeds verder worden opge jaagd. Het stuk gaat zowel over de poli- tiek/sociale situatie als over de gevolgen daarvan voor de verhouding tussen Boes man en Lena. Anthony Akerman regis seert. Dan een stuk van een hier te lande nog niet gespeelde Franse schrijver, Jac- ques-Pierre Amette. Zijn stuk heet Drijf zand, en het beschrijft hoe twee mannen hun verhouding tot elkaar gaan onderzoe ken. Marten Oosthoek, net van de theater school, doet de regie, de mannen worden gespeeld door Paul Gieske en Herman Naber. Het laatste F Act-stuk is eerder een project. Peter te Nuyl, ook kort van de theaterschool, en ex-stagiaire bij de Ope ra, maakt een partituur op basis van tek sten van en over Heinrich von Kleist. Daar moet een voorstelling uit resulteren die de twee laatste uren van Kleists leven laat zien, voor zijn zelfmoord. In die uren, wel „Kleists laatste kunstwerk” genoemd, luisterde hij onder andere naar Beetho- ven-liederen gezongen door zijn vriendin Henriëtte Vogel. Paul Gieske gaat naar alle waarschijnlijkheid Kleist spelen, voor Henriëtte Vogel is de Operazangeres Lu cia Meeuwsen gevraagd. Zij zal ook nog andere rollen in het stuk spelen. Het kleine vormingsgezelschap De Bloemgroep tenslotte komt met een pro gramma over mensen die op een of andere manier in conflict zijn geraakt met hun omgeving en hulp zoeken van b.v. thera peuten. Trudy Derksen, Ellen Verhey, Ria Eimers en Henk Batenbugh spelen het, de voorlopige titel luidt: Wat een geluk dat ik een stukje van de wereld ben. In de verwachting dit seizoen in zijn eigen theater De Brakke Grond terug te kunnen - dat vorig jaar verbouwd werd tot Belgisch cultureel centrum, maar voor bespeling door de Theaterunie beschik baar zou blijven - bood de Theaterunie welgemoed zijn tweede ruimte De Balie aan anderen aan. Kort geleden ontstond er echter een geschil tussen de Belgen en de eigenaar van het Brakke Grond-com- plex, over de huurprijs. Inmiddels heeft de rechter in het voordeel van de Belgi sche staat beslist, maar de Theaterunie kan de Brakke Grond voorlopig nog wel even vergeten. De situatie is nu zo dat de Balie bespeeld wordt door amateurthea ter De Engelenbak en de groepen Projekt theater en Sater, terwijl de Theaterunie zelf nog op straat staat. Gezocht wordt naar regelingen om de vier Theaterunie- projekten, waarvan er twee binnenkort al in première moeten gaan, alsnog onder dak te brengen „desnoods in wat mindere accommodaties”, aldus Louis Helmer van de Theaterunie, „als we het niet doen worden een heleboel mensen er de dupe van”. De twee probleempremières van de Theaterunie zijn Dr. Fruddi, gemaakt door mimespeler Theo Joling, en il met B /rqe v« 239.1» rk (Sar Gesctii oeleinae stbox hebber van humor: „Ik twijfel altijd of ik nog eens een nieuw boek over piano- techniek zal schrijven, of toch maar lie ver over de humor in de muziek. Humor is voor mij een van de belangrijkste dingen in je leven. In moeilijke tijden houdt het je er bovenop”. FLAT ntzichtn rpenhaa- i.k t» nieuw stuk van Herman Lutgerink, De Grote Verstopper. Voor een projekt van het Willem Breuker-collectief, De Vuyle Wasch wordt een gat gezocht in De Balie, omdat het programma speciaal op dat gebouw gemaakt is. De vierde produktie is Vluchthavens van Rob Bognór, maar dat gaat pas op 8 maart in première, als in een provincieplaats wonen. Guus Baas 1-lui.---maakt het script, At Ceelen levert ideeën en Jaap van Donselaar coördineert het werkproces. Voor het tweede project kijken de ac teurs, althans de mannelijke acteurs, van Sater naar zichzelf. „Na acht jaar (van toneelstukken over anderen maken) voe len wij behoefte om het over onszelf te hebbenover de groep linkse intellec tuelen en kunstenaars, de politiek-culture- le voorhoede of hoe u ze maar wilt noe men.” Dit zal resulteren in een stuk ge schreven door Guus Baas en Peter de Baan, over de houding van in principe goedwillende mannen tegenover hun emanciperende vrouwen en vriendinnen. Baal begint met Anarchie in de Sillian van Arnolt Bronnen, vorig jaar uitgesteld toen de hoofdrolspeler Rudolf Lucieer met zijn arm door een ruit sloeg. Het is het zo staat er

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9