Bernard Hinault vernedert wieler-elite FRANSMAN HEERST TIJDENS WERELDKAMPIOENSCHAP OP DE WEG „Voorbereiding niet ideaal” BRAZILIAAN NADERT LEIDER JONES 2 1980 SEPTEMBER MAANDAG 1 J Krankzinnig X srans Piquet brengt (Zie ook de 5e sportpagina) (Van onze sportredactie) De Nederlander twijfelde eraan of zijn wagen wel op dezelfde wijze was afgesteld als die van Geoff Lees. ZANDVOORT Jan Lammers besefte zaterdag middag maar ai te goed dat een voortzetting van zijn carrière in de Formule I aan een zijden draadje is komen te hangen. Juist op het circuit van Zandvoort, de baan die hij beter kent dan welke coureur ook, beleefde de kleine rijder een dieptepunt in zijn loop baan, die tot voor dit weekeinde toch al niet geken merkt werd door opzienbarende Grand-Prixpresta- ties. „Dat Lees mij in eigen huis verslagen heeft, is natuurlijk slecht voor mijn naam. Achteraf bekeken had ik beter geen contract bij Ensign kunnen tekenen en inplaats daarvan een half jaar op de tribune plaats moeten nemen. Wat mij betreft is het tussen mij en Ensign gedaan. Ik wil meteen stoppen, mits Nunn zijn financiële verplichtingen voor de rest van het seizoen (er resteren nog drie wedstrijden) nakomt”. „Hier kan alleen een superkampioen winnen”, voorspelde Eddy Merckx een paar dagen voordat meer dan honderd man aan de „Slag van Domancy” begon- De dag waarop Saronni, Moser, Nils son, Battaglin, Willems, Pollentier en de Nederlanders een pak slaag kregen dat hen lang zal heugen, betekende voor Bernard Hinault het zoveelste hoogte punt in zijn briljante carrière. Het bete kende tevens een revanche voor zijn vlucht uit de Tour de France als gevolg van een geforceerde knie. Hij was in zijn element, regeerde met ijzeren hand en bracht miljoenen Fransen in een stemming die verdacht veel leek op de Nederlandse euforie een week of zes geleden, toen Joop Zoetemelk in het geel op de Champs Elyssees stond. hij indruk in de Formule III. Na enkele wedstrijden bij Ensign en McLaren te hebben gereden, werd hij vorig seizoen gecontracteerd door Brabham. Daar was hij eerst tweede rijder achter Niki Lauda, maar na diens plotselinge afscheid prom oveerde Piquet tien maanden geleden tot eerste man in het door Bernie Ecclestone geleide team. Piquet lijkt met het klimmen der jaren ook zijn wilde streken wat kwijtgeraakt te zijn. Tot voor dit seizoen stond hij bekend als een brokkenpiloot, maar sinds hij meer verantwoordelijkheid bij Brabham heeft gekregen, zijn ook de crashes vrij wel verdwenen. Dat demonstreerde hij ook in Zandvoort, waar hij gisteren eerst kalm afwachtte tot er een kans kwam om De rijder zelf, die teleurgesteld is in de organisatie van het team en de komst van Geoff Lees die in Zandvoort pas voor het eerst in de Ensign reed als een motie van wantrouwen ten opzichte van zichzelf opvatte, zou zelfs niet getraind hebben als de wed strijd niet in Nederland, maar ergens anders had plaatsgevonden. Nu kon hij het tegenover de organisa tie niet maken om niet te rijden. Zie voor meer nieuws over het WK el ders in deze sportbijlage. Jacques Laffite van de eerste plaats 'te verdringen, vervolgens een flinke voor sprong uitbouwde en die in de laatste fase rustig consolideerde. Piquet heeft zijn overwinning ook te danken aan het feit, dat hij de eerste vijf hectische ronden ongeschonden doorkwam. In de tweede ronde werd zijn hoofd geraakt door een deel van een zijvleugel, die afkomstig was van de wagen van Alan Jones. De Austra liër moest de schade door monteurs laten herstellen en liep daardoor drie ronden achterstand op die hij niet meer goed kon maken. Van titelverdediger Jan Raas was tij dens deze slotfase reeds vele uren in geen velden of wegen nog een spoor te vinden. Piquet: „Het was een krankzinnige start. Laffite was snel weg en iedereen probeerde aansluiting te krijgen. Dat was dringen geblazen. Toen kreeg ik ook nog de „skirt” van Jones’ auto op mijn helm. Zo erg was dat niet. Je krijgt ook vaak opspattende stenen tegen je aan, die onder de achterwielen van een voorgan ger vandaan komen”. Piquet werd in de 12e ronde de vierde koploper, nadat Jones, Arnoux en Laffite hem voor waren gegaan. De strijd aan kop was daarmee voorbij, want Piquet was oppermachtig en bouwde zijn voorsprong op Laffite uit tot 20 seconden. Laffite sloeg halverwege een aanval van Bruno Giacomelli af, die op het moment dat hij de Ligier-coureur te pakken wilde nemen, spinde. Laffite had toen veertien secon- Hinault daverde voort alsof er geen rivalen waren. Hij sleepte zelfs geruime tijd Baronchelli mee, zonder dat de Itali aan ook maar bij machte was om de nieuwe wereldkampioen nerveus te ma ken. „Ik was de anderen kwijtgeraakt en ik voelde dat ik ook de Italiaan kon verslaan. Het was alleen een kwestie van wachten tot het beste tijdstip en daarna hopen dat ik niet door pech getroffen zou worden”, aldus het fenomeen uit Bretagne. ZANDVOORT. De 29e Grand Prix levert de exploitant van het Zandvoortse circuit, de CENAV, zeer waarschijnlijk een klein verlies op. Men had quitte gedraaid als er 85.000 toe schouwers, gerekend over drie dagen, waren gekomen. Dat aantal werd net niet gehaald. Op de eerste trainingsdag kwamen 5000 mensen kijken, zaterdag volgden 25.000 dat voorbeeld en gisteren tijdens de race waren 53.000 mensen aanwezig. Interne afspraken in de diverse lan denploegen waren er uiteraard ge maakt. Samenbundeling van krachten door belanghebbenden van de verschil lende merkenteams bestonden even eens. De praktijk wees evenwel uit dat geen enkel akkoord enige kans van sla gen had tegen het fenomeen Hinault. Zoals hij in de eerste ronde de leidersrol René Arnoux (rechts) en Nelson Piquet, de winnaar van de Grand Prix, spuiten vrolijk champagne in het rond Jaques Lafitte (derde) gaat schuil achter de bloemen. Bernard Hinault passeert juichend de finish in Sallanches, nadat hij de wereldtitel heeft veroverd op de weg den voorsprong op een groepje met Ar noux, Reutemann, Andretti en Jones, die er als achterblijver tussen zat. Op het einde van de wedstrijd kwam René Ar noux evenwel sterk opzetten en met nog een paar ronden te gaan wist hij Laffite te passeren en beslag te leggen op de tweede plaats. Voor Renault toch een ietwat te genvallende prestatie, nadat Jabouille en Arnoux in de trainingen iedereen te snel af waren geweest. Jean-Pierre Jabouille, de winnaar in Oostenrijk, haakte echter al snel af en was meer in de pits dan op de opeiste, toen de Belg Johan de Muynck een korte, maar supervroege vlucht in leidde, zo begon hij vele uren later ook aan de laatste van de twintig klauterpar- tijen. De Muynck had toen plaatsgemaakt voor Baronchelli, die zich tijdens de laat ste 50 kilometer beperkt had tot het laten meedrijven in het wiel van Hinault. Het feit dat Baronchelli heel even zijn hou ding wijzigde toen de bel voor de slot- ronde reeds te voorschijn was gehaald, veranderde weinig. „Ik had in de voor laatste beklimming al gemerkt dat hij blij was om nog te kunnen volgen”, zei de wereldkampioen. „Mijn demarrage leverde het bewijs”. In amper zes kilometer sloeg Hinault een bres van een minuut. Het was een superioriteit die herinneringen opriep aan een paar andere explosies van de Breton in de voorbije maanden: Luik- Bastenaken-Luik en de machtsgreep in de Ronde van Italië, om slechts de twee belangrijkste te noemen. Van „proble men met de gezondheid”, waarvan een week geleden in de Tour de Limousin nog sprake was, bleek in ieder geval niets. Frankrijk kreeg in de 25-jarige twee voudige Tour de France-winnaar een wereldkampioen die de historie zal in gaan als de bedwinger van een bijna onmenselijk zwaar parcours. Het was tevens de kampioen van een wedstrijd waarin behalve Baronchelli ook de ver rassend sterk rijdende Schot Robert Mil lar, de Deen Jorgen Marcussen en heel even ook nog Michel Pollentier alsmede onze landgenoot Johan van de Velde het Franse fenomeen hadden „mogen” vol gen, toen hij zijn machtsgreep voorbe reidde. In tegenstelling tot Jan Lammers is Pi quets ster snel rijzende. Twee jaar gele den debuteerde hij in een Ensign in de Grote Prijs van West-Duitsland, op 30 maart van dit seizoen boekte hij in Long Beach (VS) zijn eerste overwinning in de Formule I en gisteren voegde hij het maxi male aantal van negen punten toe aan zijn totaal, waardoor hij zich nadrukkelijk heeft aangediend als mogelijk opvolger van regerend wereldkampioen Jody Scheckter. Er zijn nog drie races voor de boeg (Imola, Montreal en Watkins Glen) en die zullen ongetwijfeld in het teken staan van het duel Alan Jones-Nelson Piquet. Carlos Reutemann en Jacques Laffitte, in Zandvoort resp. vierde en der de achter René Arnoux, volgen het twee tal op eerbiedige afstand in het tussen- klassement en zijn met hun puntentotaal (resp. 33 en 32) vrijwel uitgeschakeld voor de wereldtitel. Lammers, die in de trainingen van vrijdag nog een 22e tijd wist te realiseren, werd zaterdag voorbijge streefd door Nigel Mansell, John Watson en Emerson Fittipaldi, waardoor hem tijdens de race slechts een plaatsje in het NOS-commentatorhokje restte. Dat de Ensign-rijder zich niet voor de 29e Nederlandse Grand Prix kwalificeerde, viel op zich nog te pruimen voor hem. Wat Lammers meer dwars zat, was het feit dat zijn teamgenoot Geoff Lees sneller was in de training en wel een plaatsje (de vierentwintigste) voor zich wist op te eisen op de startrij. „Ik vind het ongelooflijk, dat de eerste de beste in eenzelfde wagen gaat rijden en dan nog sneller is ook”, stelde Lammers met een bedeesde stem vast. SALLANCHES Superlatieven schoten tekort bij het succes van Ber nard Hinault. Kort en bondig kon alles wat hij gisteren in de strijd om de wereldtitel presteerde samengevat worden met het ene woord: machtsver toon. Want de wijze waarop de wieler- held van Frankrijk op het moordende parcours van Sallanches zijn tegenstan ders verpletterde, was gewoon groots. Het betekende een vernedering voor allen die wellicht nog tijdens de tweede koershelft gehoopt hadden dat zij deze Bretonse locomotief uit de rails zouden rijden. nen. De caesar van de wegrensport uit een vervlogen periode kreeg gelijk. Hi nault was een superatleet. „Omdat het zo’n zwaar parcours was en omdat de weersomstandigheden allesbehalve prettig waren, is de overwinning extra mooi”, zei hij lachend. Regen in de eerste uren van de wedstrijd, vergezeld van hevige wind, maakte de strijd inderdaad loodzwaar. De Cóte van Domancy, die twintig keer overwonnen moest worden, zou overigens in de meest ideale weersom standigheden toch al voor een slachting hebben gezorgd. Als er ooit in de naoor logse periode van een scherprechter in het wereldkampioenschap sprake was, dan was dat op de laatste augustuszon dag van 1980 zeker het geval. Roger de Vlaeminck, de Belgische vedette die het karakter had om de strijd voort te zetten toen er hooguit nog kans bestond op de bronzen plak, formuleerde het als volgt: „Voor mij was de Cóte de Domancy telkens tweehonderd meter te lang”. Het feit dat hij op de fiets bleef in de strijd die voor de meeste kopstukken vernietigend eindigde, accentueerde de nederlaag van laatstgenoemde catego rie. Als Bert Pronk zijn moed niet be loond had gezien met de zesde plaats, zou er zelfs geen van de dertien Neder landers aan de finish van de belang rijkste eendagskoers zijn gekomen. Na de victorie van de laatste jaren nu dus de nederlaag. Sallanches was derhalve al- lesbehale een herhaling van het titelge vecht zestien jaar geleden, toen Jan Janssen in de regenboogtrui uit dit oord nabij de Mont Blanc terugkeerde. baan te vinden. Na vijftien ronden zette hij zijn wagen voorgoed aan de kant. Teamgenoot René Arnoux handhaafde zich knap op een derde plaats. In zijn spiegels zag hij voortdurend Carlos Reu temann, Mario Andretti en later Alan Jo nes. Andretti, wereldkampioen in 1978, zorgde voor een paar gevaarlijke situaties door eerst de snellere Reutemann en later diens stalgenoot Alan Jones de pas af te snijden op momenten dat hij gepasseerd dreigde te gaan worden. In de Tarzan- bocht kwamen de wagens van de Lotusrij der en van Reutemann (Williams) zelfs met elkaar in aanraking. Andretti werd op driekwart van de wedstrijd toch door Jo nes en Reutemann voorbijgegaan. De Amerikaan had de pech, dat hij twee ronden voordat de finishvlag viel, moest stoppen omdat de benzine op was. Daar door klom Jarier (Tyrrell) op naar de vijfde plaats en wist Alain Prost ook nog een puntje voor het wereldkampioen schap binnen te slepen. Van de 24 coureurs wisten er zich slechts elf te klasseren. Onder de uitval lers bevonden zich onder meer Lammers’ teamgenoot Geoff Lees, die in aanrijding kwam met John Watson. Derek Daly kwam wonder boven wonder met de schrik vrij toen de voorwielophanging van zijn Tyrrell brak en hij in de Tarzan- bocht rechtdoor ging. De Ier sloeg met een snelheid van circa 200 km tweemaal over de kop voordat hij met auto en al bovenop de vangrail tot stilstand kwam. Het enige wat hij overhield aan het ongeluk was een licht bezeerd rechterbovenbeen, meer niet’ GOVERT WISSE. Hoewel Piquet tot de jongere garde in de- Formule I-wereld wordt gerekend, is hij al 28 jaar oud. Tien jaar terug begon hij in de snelheidssport met karten. Zijn overstap naar de autosport volgde snel, ook al moest het in het dieptste geheim gebeuren. Zijn ouders namelijk zagen in hem meer een toekomstig tenniskampi oen en wilden niet dat hij ging racen. Nelson Sottomaior, zoals hij eigenlijk heet, liet zijn achternaam in Piquet veran deren, zodat het zijn ouders niets te weten zouden komen van zijn activiteiten in de autosport. In 1976 verliet hij Brazilië en vestigde zich in Engeland. Daar maakte spanning terug (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Nelson Piquet heeft de spanning in de strijd om het wereldkampi oenschap voor Formule I-coureurs helemaal teruggebracht. Doordat de Braziliaan zelf de Nederlandse Grand Prix op zijn naam schreef en Alan Jones niet verder kwam dan een elfde en laatste plaats, is Piquet zijn Australische opponent tot op twee punten genaderd in de tussenstand. De Brabham-coureur beleefde al met al een erg prettig weekeinde in Zandvoort, want aan zijn Grand Prix-zege ging een overwinning in de Procarrace vooraf. SALLANCHES. De Nederlandse profwielersport is gisteren verdron ken in zijn eigen succes. Tijdens het wereldkampioenschap in het Franse Sallanches gingen de vedetten vrijwel zonder uitzondering kopje onder. Met als enig aanwijsbare oorzaak de gi gantische mallemolen van criteriums waarin zij na de flonkerende Ronde van Frankrijk hebben rondgetold. De beroepsrenners kozen in die periode niet helemaal onbegrijpelijk voor het grote geld dat na de Tour bij wijze van spreken op straat lag, maar lever den daarmee wel hun kansen op een hoofdrol tijdens de strijd om de we reldtitel in. Het gevolg was dan ook desastreus. Het uiterlijk van de Nederlandse wie lersport, dat de laatste vijf jaar in West-Europa door de successen van de ploeg Van Peter Post een bijna magi sche klank had gekregen, werd binnen zeveneneenhalf uur zo ernstig ge schaad dat zelfs de meest erkende plas tisch chirurg er moedeloos van zou worden. Want, hoe de excuses ook luid den, het blijft een regelrechte aanflui ting dat van een sterke 13-mansforma- tie in een wereldkampioenschap slechts één knecht, Bert Pronk, de eindstreep haalt. Ook Piet Liebregts, de begeleider van de Nederlandse WK-ploeg, moest dat ruiterlijk toegeven, al klonk zijn „Nederland heeft teleurgesteld’, wel wat al te mild. Hij kon niet tot een andere conclusie komen dan dat de povere voorbereiding tot deze deceptie heeft geleid. „Na de grote successen”, stelde Liebregts, „hebben ze een enorm programma moeten afwerken. Ik be grijp wel dat professionnals zulke din gen meepakken, maar het is wel duide lijk dat al die criteriums geen ideale voorbereiding zijn”. Behalve die slechte voorbereiding was er echter meer aan de hand. Hoe wel het typische knechtenwerk in een klauterwedstrijd als die in Sllanches van geringer importantie is, zijn sfeer en eenheid in een ploeg voor de inner lijke gemoedsrust toch belangrijk. Daar schortte het dit jaar ook duidelijk aan. Drie van de dertien WK-deelne- mers (Kuiper, Zoetemelk en Lubber- ding) heten de tradidionele verzamel plaats Lommel waar de ploeg al jaren samenkomt en een kermiskoers rijdt schieten. Zij kozen voor een eigen voorbereiding. De aankomst in Megeve bij Sallanches sprak ook al boekdelen. Daar gingen Gerrie Knetemann en Henk Lubber- ding niet met de andere ploegleden aan tafel voor de maaltijd, maar stapten ze onafhankelijk van elkaar op de fiets j om individueel het parcours te ver- kennen. Enkele renners genoten de bescher ming van Liebregts. Ten eerste natuur lijk nationaal kampioen Johan van de Velde, die als een leeuw had gevochten en als enige Nederlander de kracht en de moed had de ontketende Hinault te volgen. Dat de 23-jarige Rijsbergenaar toch moest lossen, was allerminst een I schande. Ook voor Zoetemelk was genade. I „Hij heeft een goed seizoen achter de rug en juist nu de pech dat hij zijn dag niet had, net als Saronni”, stelde Lie- I bregts. Lovende woorden waren er ook voor invaller Jos Schipper, die Henk Lubberding na een valpartij terug bracht naar het peloton, voor Hennie 1 Kuiper die tenminste was doorgegaan tot hij werkelijk niet meer kon en voor Heddy Nieuwdorp, die door een tuime ling in de afdaling uit de koers ver dween. Voor de overigen was er nauwelijks krediet. Regerend wereldkampioen Jan Raas bijvoorbeeld kreeg van on deruit de zak omdat hij al na ander half rondje was afgestapt. De kort stondige aanwezigheid van Piet van Katwijk stemde Liebregts al evenmin tevreden. „Er moet in de toekomst in ieder geval dringend iets veranderen”, vond Liebregts. „Voor het eerst zal ik dit jaar een rapport maken voor de KNWU, waarin ik ook wat eisen zal stellen.” Lammers wil weg bij Ensign „Volgens mij had zijn auto andere zijschorten dan die van mij, maar zeker weten doe ik dat niet”, aldus Lammers, wiens manager Van der Storm vrijdag al stelde dat het Ensign-eigenaar Moris Nunn goed zou uitkomen, als de Engelsman de snelste van het tweetal zou zijn. „Dan kan Nunn zijn ontevreden sponsor bewijzen dat het uitblijven van resultaten niet aan de wagen, maar aan Lammers heeft gelegen”, aldus Van der Storm.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13