AZ positief Beenhakker na verrassend verlies tegen Wageningen: over Oranje LANKMOEDIGE ARBITRAGE MITTELMEIJER DRIE DOELPUNTEN IN ZEVEN MINUTEN Haarlem haalt Eindhoven snel onderuit 2 1 r 99 Co Stout naar Volendam *1 ■i 15 SEPTEMBER 1980 MAANDAG 1 I 7 sporticF 7 7 (Van onze sportredactie) JAN PREENEN Telstar onevenwichtig MARTIN HAAR: zuivere passes. 55. 35. J de >r- Haarlem bleef aanvallend ingesteld. Soms lieten de spitsen zich wat terug vallen. maar kregen dan onmiddellijk eg: ste •de - 1 - 2 - 2 - 8 - 4 - 6 - 2 - 0 - 6 - 5 - 5 - 7 - 6 - 7 - 6 - 8 - 8 - 8 echter al weer gauw last van. Vandaar dat ik nu zeg: ze bekijken het maar, ik heb mijn best gedaan, me langer forceren wil ik niet”. Ajax liet het allemaal wat gelaten over zich heengaan en begon pas serieus naar een antwoord te zoeken nadat Hazelhek- ke in de 34e minuut voor 0-2 had gezorgd. De verdediging van Ajax, die in drie duels al acht goals heeft moeten incasse ren, had daarmee overduidelijk zijn on vermogen gedemonstreerd. Braam onderuit was gehaald), maar voor al omdat hij 26 minuten na rust met een kopbal andermaal het verschil tussen Ajax en Wageningen wist te verkleinen. Elf minuten eerder had McDonald, ook al met het hoofd, namelijk voor 1-3 gezorgd. De doeltreffende actie van Molenaar was in het tweede bedrijf overigens een van de weinige gevaarlijke ondernemin gen van de zijde van Ajax. De meeste pogingen strandden door slordigheden, gebrek aan stootkracht (spits Kieft is na zijn sterke start tegen Go Ahead nu al op de achtergrond geraakt), op de bij vlagen spectaculair acterende doelman Suvee of door gebrek aan ruimte. Dat was vooral het geval in het laatste kwartier toen Ajax-trainer Leo Beenhak ker besloot om een middenvelder (Jen sen) op te offeren voor een aanvaller (Rijkaard) en later ook nog Rini van Roon naar het front stuurde. Dat alles leidde er alleen maar toe dat Ajax zich zelf in de weg liep en Wageningen, dat een open oog hield voor de aanval, zonder zoals Roda enkele dagen eerder „open huis” te houden, alle gelegenheid kreeg om er nog 2-4 van te maken. Ajax-trainer Beenhakker voelde zich na afloop als Ajacied dan ook een verliezer, maar als voetballiefhebber een winnaar: „Voor het voetbal in Nederland is het gunstig dat een ploeg als Wageningen hier zo brutaal heeft durven spelen. Er is een tendens dat de wedstrijden steeds meer door voetbal beslist gaan worden”. Aanvankelijk leek Mittelmeijer op een probleemloze afwikkeling te kunnen aan sturen. Zeker wat het eerste half uur betrof. In die periode kreeg Heracles nau welijks de tijd om zich te concentreren op de ledematen van de tegenstander. Een ingreep, die overigens wanneer de schorsing van Van Oorschot voorbij is, best eens een permanent karakter zou kunnen krijgen, want chaos was af en toe troef in de Velsense afweer. Joop Brand daarover: „Het leek soms wel of we met drie vrije verdedigers speelden. Een kwestie van organiseren, maar daarvoor is Cees Mens nog te onervaren.” ren. Heracles bracht Telstar ook na de hervatting in defensief opzicht verschil lende keren in verlegenheid, hetgeen Joop Brand later deed opmerken: „We misten vanavond toch ook duidelijk de routine van Ab van Oorschot. Wanneer hij er bij was geweest, had ik hem in de tweede helft laatste man gezet om orde op zaken te stellen.” ide ?d: 00. uit ot: ijs: van aanvoerder Martin Haar te horen zich niet met de defensie te bemoeien. De laatste linie van Haarlem hield stand, ook al moest Piet Huyg af en toe wat ruimte gunnen aan Adrie van Rij- singen. Maar ook hij kon niet voorko men, dat Haarlem op 0-3 bleef staan en daarmee overduidelijk aantoonde, dat het dit seizoen een belangrijke rol wil en kan gaan spelen. JAN VAN DER NAT II. ite, SC, 67, rs- rv nd m- ar- er- en tal hi js: de js: 'V- \z 1-1, 1-2, in- 2 2 3 4 5 3 2 3 4 4 5 3 2 3 3 6 6 2 11 ro- te- m- :h, ;u- i McDonald maakte daarmee het vertrou wen dat De Ruiter steeds in hem heeft gehouden, volledig waar. De Ruiter, toen nog trainer van Cambuur, zag de inmid dels 21-jarige Engelsman vorig jaar aan het werk bij de derde-divisieclub Huil City. McDonald werd op huurbasis aange trokken, maar bracht zijn eerste seizoen in Nederland voor het grootste gedeelte met blessures door op de reservebank. Toch werd hij door De Ruiter meegeno men naar Wageningen, zij het dat McDo nald voor wie slechts 85.000 gulden be hoefde te worden betaald, pas drie dagen voor de competitie tekende. Met de komst van McDonald is Hazel- hekke omgeschoold tot „hangende” rech terspits, die nu een veel grotere actieradi us heeft dan in het verleden. McDonald springt daarentegen uiterst economisch met zijn krachten om. Hij loopt weinig, maar verstaat de kunst om plotseling van- De uitblinkende doelman Suvee van Wageningen juicht, nadat Hazelhekke voor 4-2 heeft gezorgd. Aan het succes van Wageningen, dat Ajax in het betaalde voetbal nog nooit een punt afhandig had gemaakt, droeg wel een aantal blessures van de Amsterdam mers bij. Zonder Lerby, Ling, Ophof, Hamberg en de geschorste Boeve (hij zat zijn laatste wedstrijd op de tribune uit), was Ajax al uiterst kwetsbaar. De ploeg werd nog poreuzer door een blessure van laatste man John Steen Ziegler. Woens dagavond klaagde hij na afloop van de na rust gewonnen wedstrijd tegen Roda JC al over een gescheurd spiertje in zijn bovenbeen. Zaterdagavond liet hij weten dat hij op korte termijn niet meer wil spelen: „Tegen Wageningen had ik liever al niet gevoetbald. Maar nadat ik een injectie had gekregen leek het wel weer te gaan. Tijdens de wedstrijd kreeg ik er Vanaf die 47 ste minuut verzuimde Haarlem Eindhoven te vernederen. Met name de routiniers in het gezelschap van Hans van Doomeveld richtten zich in de tweede helft vooral op het consolideren van die fraaie voorsprong. Er werd te veel in de breedte gespeeld, waardoor Eindhoven in de wedstrijd kon blijven en een handvol kansen kreeg om dich terbij te komen. Het ontlokte bij Eindho- ven-trainer Jac. de Wit zelfs de opmer king, dat het duel qua kansen in een gelijkspel was geëindigd. De oefenmees ter van de ploeg, die in 1975 de plaats van Haarlem innam in de eredivisie, verzuimde daarbij echter vast te stellen, dat die kansen er pas kwamen, toen de stand van 0-3 reeds was bereikt. In de eerste helft had Haarlem-doel- man Edward Metgod nauwelijks werk van betekenis gehad. Dit in tegenstelling tot zijn collega Ad van der Loo, de ver vanger van de geblesseerde Fred Beren- donk. Van der Loo had bijvoorbeeld in de zesde minuut al de assistendie nodig van Remy Reijnierse, die een knal van Van Niekerk tot hoekschop verwerkte. Ron van Niekerk was een van de jon geren, die zaterdagavond in Eindhoven een goede indruk achterlieten. Met Joop Böckling, Tom Nijdam en Wim Balm was hij steeds weer bereid om te sprin ten op de vele lange passes, die van achteruit werden verstuurd. Meestal was Martin Haar de verzender van die lange trappen op maat. De voormalige middenvelder lijkt zijn stek te hebben gevonden in het centrum van de verdedi ging en heerst als een generaal over de ploeg. In het begin van de wedstrijd had hij wat moeite met de juiste lengte van zijn passes, maar al spoedig kwamen ze op het juiste adres aan. Ook Abe van den Ban zorgde voortdu rend voor werk. Hij was de grote man in (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Bij het uitpakken van het verrassingspakket is Wageningen er zaterdagavond achtergekomen dat Ajax dit seizoen het niveau van de moda le eredivisieclub weer wat dichter is ge naderd. Vóór de wedstrijd hield trainer Nol de Ruiter zijn pupillen voor dat zij vrijuit mochten spelen, omdat zij in De Meer immers niets te verliezen hadden. Tijdens het aantrekkelijke duel waanden de spelers van Wageningen zich meer dan eens in een fantasiewereld, waarin de realiteit voor Ajax tenslotte zo ontnuch terend werkte. Of zoals Peter van der Ley het stelde: „Je verwacht hier met 4-0 te zullen verliezen en dan opeens sta je met 1-0 voor en win je met 4-2”. de slotfase van de eerste helft, toen Haarlem eigenlijk een beetje onver wacht wegsprong naar 0-2. Bij de eerste treffer speelde hij, na slecht uit verdedigen van Eindhoven, Nijdam aan, die vervolgens scherp voortrok. Voor het doel stond de kleine Wim Balm, die met een uitgekookt hakballetje scoorde. Vier minuten daarna nam Van den Ban Haarlems vijfde hoekschop. Terwijl de aandacht van de Eindhoven-defensie uitging naar de lange mannen Gullit en Huyg, deponeerde Van den Ban de bal op het hoofd van Nijdam, die geheel vrij kon inkoppen: 0-2. „We hebben in de eerste helft gevoet bald, zoals we wilden”, zou Hans van Doomeveld later zeggen. „In het begin hebben we de zaak even bekeken. Het belangrijkste was, dat er door Eindho ven geen voorzetten vanaf rechts gege ven mochten worden. Die Thaeter is een knappe voetballer, met een goede voor zet in de benen. Dat is gelukt. Thaeter werd goed afgestopt door Van Leen, waardoor er voor ons verdedigend bijna geen problemen ontstonden”. Die kwamen er wel na 0-3 (fraaie goal van Van Niekerk op een dieptepass van Martin Haar). Jac. de Wit stuurde zijn topscorer van verleden jaar, Huub Pos- thuma, het veld in voor de tegenvallende Ton Boelaars. Hij bracht nieuw leven in de Eindhovense ploeg, maar slaagde er niet in te scoren. Kansen kreeg hij wel, maar zelfs alleen voor Metgod miste hij. Voorstopper Zwamborn, vorig seizoen in eerste instantie afgeschreven, maar tenslotte toch verrijkt met een beter con tract, was niet opgewassen tegen McDo nald. Ziegler beperkt zich tot vrijblijven de, nietszeggende passjes over korte af stand en bemoeide zich nauwelijks met de organisatie. Linksachter Wijnberg moest zijn directe tegenstander Hazelhekke twee goals toestaan en rechtsback Keje Molenaar heeft pas 50 procent aan de verwachtingen beantwoord. In verdedigend opzicht laat hij zich nog wel eens simpel uitspelen, zoals eergiste ren door Van Pelt. In aanvallende zin blijkt hij evenwel een grotere aanwinst. Niet allen omdat hij kort voor rust voor de tweede maal dit seizoen een strafschop benutte (toegekend omdat Wijnberg door (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Voor Haarlems „ou de” garde was het even wennen. In de afgelopen vier (eredivisie)seizoenen werden slechts zeven van de 68 uitwed strijden in winst omgezet. Telkenmale gebeurde dat met minimale verschillen. Logisch dat Martin Haar, Abe van den Ban en Piet Huyg het moeilijk hadden met de royale en o zo simpele 0-3 overwinning bij Eindhoven. Martin Haar: „Het ging eigenlijk veel te gemakkelijk. Het is dat we niet zijn doorgegaan, anders winnen we hier met 8-2”. Haarlem heeft niet meer dan zeven minuten nodig gehad om Eindhoven te rug te sturen naar een positie, waarop het de laatste seizoenen een abonnement heeft: ergens in de kleurloze onderste helft van de eerste divisie. Zeven minu ten, die bij de stand 0-2 werden onderbroken door de door spelleider Se- verein zeer kort gehouden rust. Twee minuten daarna had Haarlem, middels een fraaie treffer van Ron van Niekerk, de wedstrijd op zak en was het voor de Eindhoven-aanhang duidelijk dat het éerste gewin (de ploeg begon overtui gend aan de competitie met een gelijk spel bij Volendam en een overwinning tegen De Graafschap) kattegespin is geweest. Topfit was ook Rob McDonald niet, de nieuwe spits van Wageningen. Hij onder vindt nog de nodige hinder van een meniscusoperatie in mei van dit jaar. Desondanks ontpopte hij zich als de op vallendste speler. Driemaal verscheen hij nadrukkelijk in beeld. Evenzovele malen hield Wageningen er een doelpunt aan over. Twee van McDonald en één van Gerdo Hazelhekke, nadat McDonald twee minuten voor tijd na een pass van Van Pelt zowel om doelman Schrijvers als om Zwamborn was gedraaid. ALKMAAR. AZ’67 stelt zich in de toekomst positief op tegenover het Ne derlands voetbalelftal en ziet geen be lemmeringen meer om spelers af te staan aan Oranje. Dat is het resultaat van een gesprek dat bondscoach Jan Zwartkruis heeft gehad met AZ-voorzitter Klaas Mo lenaar naar aanleiding van diens uitla tingen een maand geleden. Toen stelde Molenaar dat hij, gezien de gang van zaken tijdens het toernooi om het Europees voetbal in Italië, geen spe lers van AZ’67 meer beschikbaar wilde stellen voor Oranje. In een na afloop van de wedstrijd AZ-Excelsior (2-1) uitgege ven communique zegt het AZ-bestuur dat in het gesprek tussen Molenaar en Zwart kruis de persoonlijke grieven van de AZ- voorzitter zijn weggenomen. De bondscoach kan overigens voor de eerste kwalificatiewedstrijd in het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal volgende week tegen Ierland beschik ken over AZ-middenvelder Jan Peters. Hoewel de clubleiding na samenspraak met trainer Georg Kessler en clubarts Wim Bekking de middenvelder op medi sche gronden het advies hebben gegeven zich niet beschikbaar te stellen voor de interland in Dublin, zal Peters dat advies niet opvolgen. Overigens raakte Jan Peters tijdens AZ- Excelsior licht geblesseerd aan zijn scheenbeen. Het heeft er lang naar uitge zien dat de Alkmaarse formatie ook niet ongeschonden uit deze confrontatie zou komen. Tot een kwartier voor tijd prijkte er nog een via Tijl bereikte 1-0 voorsprong op het bord voor de Rotterdammers. Ny gaard en Welzl zorgden in de slotfase echter alsnog voor een positieve AZ-ba- lans. Telstar bleef echter mede dankzij Jan Nederburgh, wiens verzoek om uitstel van zijn militaire dienstplicht is gehonoreerd, waardoor hij zich pas begin januari 1981 hoeft te melden, gespaard voor een door braak. Het geringe rendement van Hera cles’ inspanningen ontmoedigde de ploeg kennelijk zo, dat de Velsenaren moeite loos de touwtjes weer in handen konden nemen. Teneinde Telstars dadendrang te kunnen afremmen, verplaatste de Almelo se équipe zijn aandacht naar de ledema ten van hun Velsense vakbroeders, maar arbiter Mittelmeijer (Joop Brand: „Door het rustige verloop van de wedstrijd in de eerste helft was hij kennelijk in slaap gesust”) had daar geen oog voor. Pas nadat Frans Reuser tien minuten voor tijd Telstar in veilige haven had gemanoeu vreerd, keerde de rust terug. Joop Brand tenslotte over het wissel vallige optreden van zijn keurkorps: „Het publiek (Zaterdagavond waren er 3000 toeschouwers - red.) heeft recht op meer dan een half uur goed voetbal. Daar blijven we aan werken. Er is hier nog een hoop te doen en wat mij betreft gelukkig maar.” uit het „niets” op te duiken, zoals in de 17de minuut toen hij de bal na een voorzet van Leushuis enigszins fortuinlijk met zijn knie lang Schrijvers werkte. Daar voor was de keeper, die te kennen heeft gegeven niet meer voor het nationale elf tal in aanmerking te willen komen, al tweemaal gepasseerd. Eerst door Van Pelt, waardoor Ziegler de bal van de lijn moest koppen en vervolgens door Hazel hekke waarop Zwamborn moest bij springen. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Eerste-divisieclub Volendam heeft een nieuwe spitsspe ler aangetrokken. Co Stout, 31 jaar oud en afkomstig van FC Amsterdam, heeft zaterdag zijn handtekening ge zet onder een eenjarige verbintenis bij de Volendammers. Stout, die woensdag zijn debuut zal maken in het duel tegen Veendam, was bij FC Amsterdam niet ingegaan op de aanbieding die hem aan het eind van het seizoen werd gedaan. Hij vroeg daarop overschrijving aan naar IW uit Landsmeer. Door het vertrek van Gerrie Mühren naar MW werd door het bestuur van Volendam aan trainer Henk Ellens de toezegging gedaan dat hij twee nieuwe spitsspelers mocht aantrekken. Stout is daarvan de eerste. De tweede is vermoedelijk Peter Ressel, die nu nog in de Amerikaanse competitie speelt. AD HEESBEEN Opstellingen: Telstar: Nederburgh; Ver schoor, Mens, Kuut, Van Nieuwpoort; Reuser (Van Breevoort), Van Seggelen, Akersloot (Heemskerk); Buma, Van d,er Meer en Kramer. Heracles: Rijkens; Poell, Oranen, Langhenkel, Van lersel; Prijs, Bakker, Van Dijk (Den Haag;; Lalopula, Kerr en Bossink (Verhaar). Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huyg, Van Leen; Gullit, Van den Ban, Balm; Van Niekerk, Böckling en Nijdam. Eindhoven: Van der Loo; Jonkers, Bloe- mers, Van Blljderveen, Bruinen; Reijnierse, Van der Pas. Wouters; Boelaars (Posthumai, Van Rijsingen en Thaeter. 3 Telstar draaide de Twentse formatie volledig dol, hetgeen behalve een reeks van knappe aanvallen ook twee doelpun ten opleverde, die beide werden gemaakt door de zeer gretige Rob van der Meer. Eerst werkte hij de bal in de tiende mi nuut uit een vrije trap van Frans Reuser met het hoofd achter Cock Rijkens en nauwelijks zeven minuten later rondde hij een snelle aanvalsactie doeltreffend af. (2- 0). Die succesvolle start was kennelijk reden om gas terug te nemen en de zaken wat gemakkelijker op te vatten. Telstar- trainer Joop Brand later: „We konden die weelde op dat moment niet dragen. Wan neer we hadden doorgedrukt was Hera cles rijp geweest voor een slachting. Ieder een dacht echter, dat de wedstrijd al was afgelopen.” Die spelopvatting stelde de équipe van oefenmeester Theo Laseroms in de gele genheid orde op zaken te stellen en het initiatief over te nemen. En niet zonder resultaat, want nadat eerste centrumspits Jedd Kerr in ideale positie het speeltuig op de staander had gedeponeerd, kon Rob Poell zijn ploeg vlak voor rust uit een vrije trap van Jos Bakker terug in de strijd brengen. Hans Bossink liet zelfs de moge lijkheid onbenut de marge voor het afslui ten van het eerste part volledig te nivelle- schorsing wacht. Telstar-aanvaller Floor Buma kreeg dat kleinood eveneens uitge reikt omdat hij zich afreageerde op Ora nen, nadat hij hem grof had neergelegd. Oranen met name mocht zich gelukkig prijzen, dat Mittelmeijer zich zo loyaal opstelde, want tot drie maal toe trapte de verdediger zichtbaar voor iedereen, be halve voor het leidende trio, na. Onbe straft bleven eveneens zeer grove overtre dingen van de Heracles-spelers Bert Prijs, die Frank Kramer op weg naar succes tegen de mat werkte. Martin Langhenkel en Jos Bakker, die beiden een aanslag pleegden op de achillespees van respectie velijk Theo van Seggelen en Floor Buma en een naar een kopstoot neigende bewe ging van doelman Cock Rijkens (vorig seizoen nog onder contract bij de Velsense club) tegenover Telstar-verzorger Gefred Grevelinge, die overigens in eerste instan tie een soortgelijke beweging met het hoofd had gemaakt naar de Heracles- poortwachter, toen hij in het veld ver scheen om Floor Buma te verzorgen. Zelfs Heracles-trainer Theo Laseroms gaf na afloop toe, dat hij blij mocht zijn met de balans van een gele kaart. „Als hij (Mittel meijer - red.) er nog eens vier geeft aan mijn spelers, mogen we niks zeggen”, al dus luidde het oordeel van de oefen meester. Mittelmeijer zelf daarover: „We hebben voor het begin van het seizoen wel nieuwe instructies gekregen, maar elke scheids rechter beoordeelt een bepaalde overtre ding nu eenmaal anders.” Een opmerking, die nog eens duidelijk maakt dat er in vele gevallen van willekeur sprake is. De aan wezigheid van een waarnemer zou in dat opzicht van corrigerende betekenis kun nen zijn, maar het is de vraag of dat ook inderdaad gebeurt. Bij TelstarHeracles was ook een dergelijke KNVB-official aanwezig. Of zijn rapport tot een nasleep voor een aantal Heracles-spelers zal lei den, lijkt uiterst twijfelachtig. Arbiter Mit telmeijer, wiens naam voorkomt op de lijst van B-scheidsrechters (zij fluiten al leen eerste divisiewedstrijden) zal daar ongetwijfeld wel rekening mee moeten houden. (Van onze sportredactie) VELSEN. Leo van der Kroft, het opperhoofd van het scheidsrechters- korps, zou er goed aan doen zijn volgelin gen op korte termijn nog maar eens bij een te roepen teneinde hen precies uiteen te zetten, welke overtredingen voor een gele en of rode kaart in aanmerking ko men. Want na drie competitiewedstrij den is het inmiddels duidelijk geworden, dat de „nieuwe regels”, die de vervuiling van het voetbal op het veld moeten tegen gaan door de arbiters op verschillende manieren worden geïnterpreteerd. Scheidsrechter Mittelmeijer bijvoor beeld, die afgelopen zaterdagavond de leiding had van de confrontatie Telstar Heracles maakte de indruk de hem van bovenaf opgedragen gedragsregels te willen negeren. Voor Heracles was die verwerpelijke opstelling van Mittelmeij er een zeer gelukkige ontwikkeling, want anders zou de averij die de Almelose formatie naast de 3-1 nederlaag, die tegen Telstar moest worden geïncasseerd, nog veel groter zijn geweest. Nu bleef het wat Heracles betreft bij een gele kaart voor Kalle Oranen, die zijn totaal daarmee op drie bracht en dus een Voor Ajax slecht, maar voor voetbal goede zaak Telstar-aanvaller Floor Buma probeert een doorbraak te forceren, maar wordt tegen de grasmat gewerkt door Heracles-middenvelder Bert Prijs. Rob Poell (nr. 14) ziet gehinderd door Frank Kramer geen kans de b al onder conrole te krijgen. ft j

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15