Russen en Polen kennen enige tijd elkaar al Verschoningsrecht voor journalisten goede zaak Damiate Pers NOTITIES OVER: IJmuider Courant IV SEPTEMBER MAANDAG 19 80 1 4 bestaande Polen heeft niet alleen een strijdbare bevolking, zoals de stakingen deze weken aantonen maar als volk ook een op z’n minst even goed ontwikkeld na tionaal geheugen. In mei van dit jaar trokken zevenduizend mensen in Szcze cin naar het standbeeld van de Poolse koning Johan Sobieski, onder wiens aanvoering Euro pese troepen in 1683 bij Wenen de Turken versloegen. Een paar weken geleden vergeleek een priester in de Sint Annakerk van de Warschause universiteit die overwinning met de zege die de Poolse troepen in 1920 op het Sovjet-leger behaalden. Opvallend feit: toen en nu af keer van Russische bezetters. Maar nu, in tegenstelling tot de dagen van weleer, geen behoef te aan terugkeer naar de kapita listische maatschappij. Waar mee niet is gezegd, dat de Polen erg enthousiast zijn over het nu in Oost-Europa „reële” socialisme. Een vroeg-Russische poging tot socialisering in Polen, door Ronald Frisart; vraagtekens rond de olievoorraden van s werelds grootste producent, door Feico Houweling; het recht van journalisten hun bronnen niet te hoeven noemen, door Arthur Maandag Als er één ding onduide lijk is over de Sovjet- Unie, dan is het wel de vraag hoe groot de olie voorraden van dat land zijn. Moskou geeft wel cij fers, die over het alge meen vrij somber zijn, maar veel Westerse des kundigen twijfelen aan de betrouwbaarheid daar van. Aan de andere kant wijzen de ontwikkelingen op een vrij ongunstige si tuatie. Raakt grootste olieproducent van de wereld uitgepraat? Trotzki Bram v d Lek Han Lammers f 155,00 BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E Komng DIRECTIE Mr H C van der Mije ABONNEMENTEN bq vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De principiële discussie die naar aanleiding van de KGB-affaire in de Nederlandse journalistieke we reld ontstond, is thans in de Britse pers weer terug te vinden. Daarbij is deze discussie in zoverre zuiver der dat zij niet wordt vertroebeld door wat Van der Lek zijn „strijd tegen een stuk riooljournalistiek” noemt. In de KGB-affaire werd het steeds duidelijker dat de bron nen die beide hoofdredacteuren zeiden te beschermen vermoede lijk in het geheel niet bestonden. Absoluut zekerheid bestaat echter niet: Van der Lek zette begin van dit jaar, na vier jaar procederen, de procedure stop. Hij had genoeg van de juridische spitsvondighe den van zijn zwijgende tegenstan ders De „KGB-affaire” ontstond toen het weekblad Elsevier in 1976 mel ding maakte van een lijst van agenten voor de Russische gehei me dienst (KGB), waarop onder meer de namen van bekende link se politici zouden voorkomen Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort 023 31 90 53 18.30-19.00 uur 11 30-12 30 uur liberaal-democratisch systeem, is het proces van politieke besluit vorming gebaseerd op openbare discussie en verscheidenheid van meningen. Daarbij heeft de pers, met de haar gegeven persvrijheid, een belangrijke taak. Het ver schaffen van informatie en de mo gelijkheid om van deze informatie kennis te nemen, dragen bij tot een verantwoorde besluitvor ming. Wil de pers haar werk naar behoren kunnen doen, dan dient zij niet alleen zaken kritisch te volgen die zich in het openbaar afspelen. Ook verborgen zaken die van algemeen belang kunnen zijn moeten aan het licht gebracht kunnen worden. De pers zal daar bij de mogelijkheden moeten heb ben haar bronnen te beschermen Illustratief voor deze stelling is de Amerikaanse Watergate-affai- re. De Washington Post-journalis- ten Woodward en Bernstein slaag den er, dankzij hun bronnen, in re produktiviteit een loonsverho ging kon rechtvaardigen. British Steel eiste vervolgens dat Grana da haar bron zou onthullen. Een Engels kort-geding-rechter wees de eis toe, waarop de televisie maatschappij in hoger beroep geen succes had. Het House of Lords tenslotte, de Engelse Eerste Kamer die in zaken die het alge meen belang raken als hoogste rechtscollege optreedt, beval Gra nada onlangs haar bron bekend te maken. Weliswaar heeft Grana da zich tot de Europese Commis sie voor de Rechten van de Mens gewend maar de kansen op succes lijken gering. Bepalingen die de bronnen van een journalist beo gen te beschermen kent het Euro pese verdrag tot bescherming van de rechten van de Mens niet. De Sovjet-Unie is de grootste olie producent ter wereld. Vorig jaar werd in totaal 585 miljoen ton olie uit de grond gehaald, tegen 572 mil joen ton het jaar ervoor en 540 miljoen ton het jaar daarvoor. Dat is nogal wat, vergeleken bijvoor beeld met ’s werelds tweede olie producent Saoedi-Arabië. Dat land produceerde vorig jaar 510 miljoen ton olie en daarbij moet nog reke ning worden gehouden met tijdelij ke produktieverhoging van ruim tien procent naar aanleiding van het wegvallen van de olie uit Iran. Ongeveer een kwart van de Russi sche olieproduktie komt uit het Si berische Samatlorveld. Andere de len van Siberië leveren nog eens een kwart van de totale olieproduktie. Verder wordt veel olie gewonnen rond Bakoe aan de Kaspische Zee, ten westen van de Oeral en nog een aantal andere vindplaatsen ver spreid over het hele land. Dë Sovjet-Unie Zelf zegt dat de totale olievoorraad ongeveer 71 mil jard vaten olie omvat. Dat zou elf procent zijn van de totale wereld voorraad en ruim tweemaal zoveel als de voorraden van de Verenigde Staten. Het is echter niet zoveel vergeleken met de voorraden in het Midden-Oosten, die volgens de laat ste opgaven meer dan 370 miljard vaten omvatten Maar gezaghebbende Westerse in stituten als bijvoorbeeld de Zweed se organisatie Petro Studies, zeggen dat de Sovjet-Unie andere giganti sche olievondsten om politieke en Kort nadat ze voor Warschau wa ren verschenen, werden de Russi sche troepen in hoog tempo terug gedreven tot op het eigen grondge bied. In het politburo in Moskou bleef de stemming echter grimmig en slechts Trotzki wilde met de Po len vrede sluiten, hoewel ook Lenin niet meer zo rotsvast van mening was dat die vrede er voorlopig niet zou moeten komen. Ditmaal was Trotzki niet van zins zich bij een meerderheidsstandpunt van het po litburo neer te leggen en hij dreigde de steun van de partij voor dit standpunt in te roepen. Had Lenin bij een eerdere gelegenheid met succes dit dreigement gebruikt, ook Trotzki slaagde in zijn opzet. Nadat hij bovendien tijdens een bezoek aan het front had geconstateerd hoe miserabel de Russische troepen er aan toe waren, kwam het politburo tot inkeer en besloot tot onderhan- delingen met Polen, hetgeen uitein - delijk in 1921 leidde tot de Vrede van Riga. De diepstliggende reden waarom de Russische troepen naar War schau doorstootten, was zeer waar schijnlijk de angst van de bolsje wieken om in een internationaal isolement te raken waardoor de re volutionaire verworvenheden op de tocht zouden komen. Ze hoopten uit dat isolement verlost te worden door revoluties in Polen en (vooral) Duitsland. Dat het inzetten van het Rode Leger daarvoor zeker niet het beste middel was moest ook Lenin erkennen. „Deze vergissing bracht ons niet alleen tot de Vrede van Riga, welke ons van Duitsland afsneed, maar stelde de Europese bourgeoisie bo vendien in staat zich te versterken. Ongetwijfeld zou de revolutie in Po len zich met meer succes hebben ontwikkeld wanneer we het land niet waren binnengetrokken”, zo schreef Trotzki in zijn memoires. Die laatste overweging is de huidige machthebbers in het Kremlin vreemd. Het afgelopen weekeinde werden alle eisen van de Poolse stakers ingewilligd. Dat zal zijn uit werking op de arbeiders in de Sov jet-Unie niet missen en kan een ver zwakking betekenen van de positie van Brezjnjev en de zijnen. En zo ver zullen ze het niet laten komen. Het eeuwenlang door buitenland se veroveraars geteisterde Polen werd in november 1916 weer een onafhankelijke staat. Twee jaar la ter werd de toen bekendste strijder voor de onafhankleijkheid, maar schalk Josef Pilsudski, het eerste staatshoofd van de republiek. Zijn streven was gericht op de vorming van een federatie van Litouwen, Wit-Rusland en de Oekraïne onder Poolse leiding, hetgeen een conflict met de jonge Sovjet-Unie onvermij delijk maakte. Het verloop van de burgeroorlog die het Rode Leger van de bolsje wieken streed tegen de onder ande re door Frankrijk en Engeland ge steunde „witte” troepen deed Pil sudski aarzelen. Hij wist dat een eventuele overwinning van de witte generaals Denikin en Joedenitsj het einde zou betekenen van de juist herkregen Poolse onafhankelijk heid. Daarom kwam hij buiten medeweten van de Fransen die zorgden voor de uitrusting van zijn troepen een staakt-het-vuren met de bolsjewieken overeen, de Russi sche leiders gingen er zelfs toe over niet bij de burgeroorlog betrokken troepen om te vormen tot arbeids- groepen. Al snel bleek echter dat het Krem lin teveel vertrouwen in Pilsudski had gesteld. Eind januari 1920 zond de toen na Lenin machtigste en po pulairste man in de Russische lei ding, Trotzki, het politburo een tele gram, waarin hij zei te vermoeden dat Polen zich op een gewapend treffen voorbereidde. Met Lenins steun versterkte Trotzki het Rode Leger aan de Poolse grens. In maart begonnen de Polen hun offensief. Lenin Het was Pilsudski’s bedoeling om de omvangrijke bezittingen van de Poolse landadel in de Oekraïne en Wit-Rusland weer aan de oude eige naren terug te geven. Zijn leger veroverde aanvankelijk grote ge bieden op de Sovjet-Unie en wist zelfs Kiev, de hoofstad van de Oe kraïne in te nemen. De aanval had in de Sovjet-Unie een merkwaardig effect. De macht hebbers in het Kremlin wilden in de eerste plaats de vreemde troepen uit het land verdrijven. Daarbij kre gen ze de steun van de Russische conservatieven, voor wie het ging om een ouderwetse Russische oor log, zij het dan niet onder leiding van een tsaar. Ook de orthodoxe christenen in de Sovjet-Unie schaarden zich achter Lenin en de zijnen, omdat ze wilden afrekenen met de rooms-katholieke Polen. De strijd had dus vele trekken van een nationale oorlog, maar de bolsje wieken wilden meer. Op 1 mei 1920 riep Trotzki „zijn” Rode Leger op de aanvallers een slag toe te brengen die zou „weer klinken tot in de straten van War schau”. In zijn memoires schreef Trotzki dat „het idee 'postvatte om de oorlog, die we als verdedigings oorlog waren begonnen, om te zet ten in een revolutionaire aanvals oorlog. Bij Lenin ontstond het plan om de strijd tot het einde toe te voeren, dat wil zeggen Warschau binnen te rukken om de Poolse ar beidersmassa’s te helpen de rege ring van Pilsudki ten val te brengen en de macht te grijpen”. 1972 in om de kwalijke praktijken van Richard Nixon en zijn staf aan het licht te brengen en legden de grondslag voor de latere val (in 1974) van de Amerikaanse presi dent. Zonder bescherming zouden die bronnen, naar veilig mag wor den aangenomen, nooit zover in hun mededelingen zijn gegaan. Dat het recht om bronnen te beschermen voor een journalist geen vrijbrief mag zijn om onjuis te of onbehoorlijke berichtgeving te verspreiden, leidt geen twijfel. Erkenning van het verschonings recht betekent echter niet dat een persorgaan dat dergelijke bericht geving verspreidt, niet aansprake lijk zou zijn voor de inhoud van die berichten. Het verschonings recht heft de verantwoordings plicht van de journalist niet op. Degene die zich door een publica tie geschaad acht kan immers via de burgerlijke rechter rectificatie en/of schadevergoeding vragen. Bovendien kan, in geval van een strafbaar feit, het Openbaar Mi nisterie tot vervolging overgaan. Nu de Hoge Raad, opererend binnen het bestaande wettelijke kader, het bestaan van het ver schoningsrecht voor journalisten heeft ontkend kan slechts een wet telijke regeling voor zo’n recht zorgen. Het ziet ef echter niet naar uit dat deze regeling er laat staan op korte termijn komt. Minister De Ruiter van Justitie, de verantwoordelijke bewinds man, verklaarde nog in 1978 niets voor een wettelijke regeling van het verschoningsrecht te voelen. Wat dat betreft is men in Enge land inmiddels verder. Nog dit na jaar worden voorstellen verwacht die beogen het verschoningsrecht, wanneer het algemeen belang aan de orde is, een wettelijke basis te geven. Van der Lek en Lamrpers be gonnen daarop een gerechtelijkt procedure. Toen minister De Rui ter van Justitie, die van Elseviei het lijstje van agenten ter inzage had gekregen, verklaarde dat de beschuldigingen niet door bewij zen werden gestaafd, zag Lam mers van voortzetting van de pro cedure af Ook de Nederlandse journalist heeft zoals gezegd, geen verscho ningsrecht. Daarover zijn de afge lopen decennia de nodige discus sies gevoerd. Voorstanders wijzen daarbij op het goed kunnen func tioneren van de pers, tegenstan ders op het feit dat de pers dan zonder enige controle alles kan publiceren, tot de meest onzinde lijke of onjuiste berichten toe. De betrekkelijke recente jurispru dentie in wat al snel werd ge noemd de „KGB-affaire”, maakt in zoverre aan de discussie een eind, dat duidelijk wordt dat het list verschoningrecht in Neder land niet bestaat Van der Lek ging door. Hij eiste van beide hoofdredacteuren, L Leijendekker en F. Hulskorte, dat zij hun bron zouden noemen. De hoofdredacteuren benepen zich Het bestaan van een recht voor de journalist om zijn bronnen te beschermen, het zogeheten ver schoningsrecht, wordt in Neder land ontkend. Ook in het buiten land vindt dit recht geen algemene erkenning. Gerechtelijke proce dures waarin een beroep op ver schoningsrecht wordt gedaan, ge ven dan ook telkens aanleiding tot discussies die, gezien het princi piële karakter, van meer dan nati onale betekenis zijn. Een uitvoerige discussie over het verschoningsrecht is de afge lopen weken in de Britse pers ont staan naar aanleiding van de zoge naamde Granada-affaire. De Brit se televisie zond in februari een programma uit van de commer ciële maatschappij Granada waarin werd ingegaan op de fi nanciële problemen van het gena tionaliseerde staalbedrijf British Steel. In de documentaire, die ge baseerd was op uitgelekte ver trouwelijke gegevens van het ver liesgevende bedrijf, werd gezegd dat de problemen niet alleen te wijten waren aan lage produktivi teit maar ook aan een slechte be drijfsvoering. Dit laatste kwam British Steel ongelegen. In het be drijf woedde een staking waarbij de directie stelde, dat alleen hoge re stijging van de olieproduktie re kening te houden, zouden de voor raden namelijk in zeventien jaar uitgeput kunnen zijn. Bovendien kan niet worden ont kend dat de Russische olie, of het nu om 71 miljard vaten gaat of om dubbel zo grote voorraden, moet worden gewonnen onder uiterst moeilijke omstandigheden. Want het grootste deel van de olievoorra den die in de nabije toekomst zullen moeten worden aangesproken, ligt in het ongastvrije Siberië. Wellicht dat samenwerking met het Westen hier uitkomst kan bie den. Een voorbeeld zou kunnen worden genomen aan het gezamen lijk bouwen van een nieuwe pijplei ding voor aardgas van Siberië naar West-Europa door de Sovjet-Unie en Westerse maatschappijen. Voor dit miljardenprojekt werd begin dit jaar een principe-overeenkomst ge tekend. Over vijf jaar is het werk gereed. Dan zal jaarlijks veertig miljard kubieke meter aardgas naar West-Europa stromen, waar van ons land elk jaar vijf miljard kubieke meter zal krijgen. Op dit moment zorgt de Sovjet- Unie met zijn 585 miljoen vaten olie per jaar voor maar liefst achttien procent van de wereldproduktie. Maar de vooruitzichten zijn som ber, zeker als het land zoals het zelf zegt, geen grote olievoorraden meer heeft. Wil de regering in Moskou haar positie als ’s werelds grootste olieproducent behouden, dan zal zij vindingrijkheid en bereidheid tot samenwerking moeten tonen. An ders ziet het er in inderdaad naar uit, dat het land voor de eeuwwisse ling als olieleverancier is uitge praat. De dagbladen De Stem en De Limburger (beiden van het Audet- concern) maakten daarop de na men van het toenmalige PSP-Ka- merlid Bram van der Lek en van Han Lammers bekend in relatie tot de KGB-lijst. Lammers was toen juist afgetreden als PvdA wethouder in Amsterdam. echter, evenals de als getuige ge dagvaarde hoofdredacteur van Elsevier F. A. Hoogendijk, op het recht dat zij als journalist zouden hebben om hun bron te be schermen. Voor een verschoningsrecht voor journalisten is veel te zeggen. In landen als het onze, met een In de na slepende procedures gevolgde uitspraken bleek dat dit recht niet bestaat. De Hoge Raad maakte in laatste instatie duide lijk dat het beroep van een journa list niet op één lijn is te stellen met dat van advocaten, artsen en nota rissen, beroepsgroepen die wel een wettelijk geregeld ver schoningsrecht hebben. Ons hoog ste rechtscollege stelde, dat de rechtsbescherming van degene die door een perspublikatie wordt geschaad, zwaarder moet wegen dan de nadelen voor een vrije nieuwsgaring. Reeds enkele weken nadat ze Kiev hadden veroverd, werden de Polen weer uit de Sovjet-Unie ver dreven. Op 11 juli bood de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Curzon, aan te bemiddelen, maar daarvan wilde Lenin niets weten. Alle andere Russische leiders wa ren het met hem eens en slechts Trotzki hield er een andere mening op na. Al voor de veldtocht kon deze er weliswaar „principieel niets te gen hebben” dat de oorlog tegen Polen werd omgezet in een offen- sief om in Warschau een Sovjet- regering te vestigen, maar wel voor zag hij toen al dat een mars op Warschau vrijwel zeker tot een ne derlaag zou leiden. De leiders in Moskou, die als ge volg van de Russische burgeroorlog zeer slechte verbindingen met het buitenland hadden, meenden dat de in 1918 in de Poolse hoofdstad ge vormde arbeidersraden nog steeds bestonden. Daarom dachten Lenin en de zijnen dat de Russische troe pen als bevrijders zouden worden binnengehaald, maar het tegendeel bleek het geval, terwijl de arbei dersraden al een jaar niet meer bestonden. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmutden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 15.90 45.85 60,00 180,70 233,00 0,80 De journalist behoort het recht te hebben zijn bronnen te beschermen. De taak van de pers in een democratisch-libe- rale samenleving brengt met zich mee dat een journalist zaken aan het licht moet kun nen brengen die van openbaar belang zijn. De eventueel daarbij gebruikte bronnen moeten op bescherming kun nen rekenen. economische redenen geheim houdt. Volgens de Zweden is er tot dusver een hoeveelheid van min stens 150 miljard vaten olie in de Sovjet-Unie gevonden, meer dan het dubbele dus van de officiële cijfers. Tachtig procent van deze enorme voorraad zou zich in Sibe rië bevinden. Moskou ontkent dergelijke be richten categorisch. Zowel presi- dent-partijleider Brezjnjev als de vooraanstaande econoom professor Bogomolov (medewerker van het Russische maandblad Vraagstuk ken betreffende Vrede en Socialis me) hebben enkele maanden gele den gezegd, dat in de nabije toe komst minder olie zal worden uitge voerd naar de Oostblokpartners, omdat de Russische olievoorraden geen groei van de leveranties meer toelaten. De Oostbloklanden kregen vorig jaar tezamen 75,3 miljoen ton ruwe olie door de Sovjet-Unie geleverd, wat twee procent meer was dan het jaar tevoren. Die hoeveelheid voor zag in 65 procent van hun energie behoefte. Vijf jaar geleden voorzag de Russische olie nog in 70 procent van hun energiebehoefte. Professor Bogomolov schreef in zijn maand blad, dat de Oostblokpartners er rekening mee moeten houden, dat over tien jaar de Sovjet-Unie nog slechts in de helft van hun energie behoefte zal kunnen voorzien. Dat lijkt klare taal, zeker wan neer men rekening houdt met het feit dat de Sovjet-Unie zelf veel olie nodig heeft en enorme bedragen moet investeren om het vloeibare zwarte goud uit de grond te krijgen. Een aantal Westerse oliedeskundi- gen ziet dan ook geen redenen om te twijfelen aan de woorden van Bogo molov. Een van deze geleerden is de geo loog Zwadynski, afkomstig uit Po len, maar momenteel de belang rijkste bodemdeskundige van het in Genève gevestigde Petroconsul- tants SA. Hij bevestigde vorige week in een interview, de sombere Russische voorspellingen. „Het ont breekt de Sovjet-Unie aan moderne technische kennis voor oliewinning. De doelstellingen voor latere jaren, die nog dit jaar zullen worden be kendgemaakt, zullen wat dat be ft Boren in Siberië treft onthullend zijn”, aldus de geo loog. Naar zijn mening zal de Sov jet-Unie de grootste moeite hebben om de produktiedoelstellingen voor dit jaar, een totaal van 610 miljoen ton ruwe olie, te halen. In de eerste helft van dit jaar produceerde de Sovjet-Unie slechts 297 miljoen ton ruwe olie, minstens 8 miljoen ton minder dan de doelstelling. Andere Westerse oliedeskundigen menen echter, dat de Sovjet-Unie „een spelletje speelt”. Als voorbeeld halen zij de olie-uitvoer naar het Westen aan. Zo kreeg West-Europa vorig jaar in totaal 69,2 miljoen ton olie uit de Sovjet-Unie, wat 17 pro cent meer was dan het jaar tevoren. En dat tegenover de al eerder ge melde exportgroei van slechts 2 procent bij de Oosteuropese landen. Wordt het Westen voorgetrokken en de Oostblokpartners door Mos kou voor het lapje gehouden met de mededeling dat de olie bijna op is? Een vaststaand antwoord op die vraag kan niet zonder meer worden gegeven. Zeker is, dat de Sovjet-Unie veertig pröceht meer verdient op de olie die naar het Westen wordt geëx porteerd, omdat die in tegenstelling tot de interne handel in het Oost blok, wordt verkocht tegen prijzen die gelden op de wereldmarkt. Dat is een belangrijke bron van inkom sten voor een land als de Sovjet- Unie, dat veertig procent van zijn deviezen moet halen uit de olie- export. Als de situatie zo is, als door de autoriteiten in het Kremlin wordt gesteld, dan heeft de Sovjet-Unie goede reden zich ongerust te maken over de oliewinning. Bij het huidige produktietempo, zonder met verde- F'vsv

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4