artiesten niet in de steek bij evenementen Publiek liet politienieuws Goede start voor Programma „De Spil” voor deel toegespitst op vrouwen Ongenaakbare vorm van bridgeduo Bode-Eysker Verkrachting in flat Beverwijk dansparen in Amersfoort hciven- berichten kort ijmondnieuws i Jongdierendag van pluimveevereniging plein 1945 deze week 5 19 8 0 SEPTEMBER MAANDAG 1 TOERNOOI DE KENNEMERS boulevard in Diemen Beverwijkse zaken naar tweede meubel- Bob Downes Speerwerper Kunstmarkt OPEN DAGEN AANTREKKELIJKE INLEIDING VELSEN. Een driedaagse manifestatie van muziek en the ater, waarbij het weidse decor van ruisende bomen royaal werd overspoeld met hemelwa ter: Velserbeekfestival 1980. Bl< Velserbeekfestival 1980 cultuur in een nat jasje Kunsenaar Piotr Olszanski tijdens zijn performance ais speerwerper naar glasplaten. JAN BAART 4 VELSEN. Het beleggen van een open dag ter inleiding van een nieuw seizoen geldt voor meer en meer buurtcentra als bruikbaar binnenkomer! je. Het IJmuidense buurthuis De Spil maakt hierop geen uitzondering. Een open dag wordt hier gehouden op de data 6 en 7 september. Het publiek wordt op genoemde dagen een beeld gegeven van geboden mogelijkheden op het punt van vorming, ontwikkeling en puur ontspan nende buurthuisactiviteiten. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vier dansparen Vooral de start van het festival, vrij dagavond, leed door die regen onder een katterige stemming. De ronde muziek tent in het park stond er verlaten bij. BEVERWIJK. Een 26-jarige Bever wijkse is in de nacht van zaterdag op zondag onder bedreiging met een mes door twee onbekende mannen in haar flat verkracht. De vrouw ontmoette het twee tal toen zij over een voetpad tussen de Dellaertlaan en de Alkmaarseweg wan delde. De mannen probeerden de vrouw in de bosjes te trekken, maar toen zij zich hiertegen verzette werd zij gedwongen met de mannen naar haar flat te gaan. De Beverwijkse kreeg daarbij een mes onder de neus geduwd. Na de vrouw in haar flat verkracht te hebben, gingen de onbeken den er met een nog onbekend bedrag aan geld vandoor. Ook ontfermden zij’ zich over een deel van de drankvoorraad in de flat. toire oplichters”. In de grote tent werkte Ronald Snijders en zijn Black Straight Music op dezelfde tijd aan een revanche met een concert van jazzrock-klanken. de op het zeildoek neerstortende regen. Het zeldzaam vitaal gebrachte concert verblufte door ogenschijnlijke simpel heid. Zanger Eric Strack demonstreer de anderhalf uur onafgebroken een vol komen inzet. De hele act klopte muzi kaal en qua performance als een bus. Weer verschillend van opzet was het dansante jazz-geluid van de groep Vijf, of het gebeuren van de Dixo Wankers, van origine muzikanten uit de IJmond. Zij speelden buiten in de muziektent en hadden de weergoden mee: het bleef hun hele optreden droog. Volkomen steunend op een gezelligheidssfeer komt de muzikale inbreng bij hen niet op de eerste plaats. Dansbaar en komisch is hun ska-repertoire wel. De toehoorders bleken er duidelijk mee in hun element. Van de twaalf paren van de IJmuidense dansschool kwamen er acht in de halve finale. In de medalklasse behaalde het paar Beukema een tweede plaats. De du o’s Ruiter en Volwij werden respectieve lijk in dezelfde klasse derde en vijfde. In de D-klasse eindigde het danspaar Ferlier op de vijfde plaats. Het toernooi in Amersfoort vormde de opening van het dansseizoen. Vrijdag 5 september wordt in het kader van het 25- jarig bestaan van de Velser Sportstichting in De Schouw in Velsen-Noord een dans wedstrijd gehouden. Eveneens worden demonstraties gegeven van Latijns-Ame rikaans dansen en ballroomdansen. De aanvang is ’s avonds om acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De opening in oktober van een nieuwe vestiging van Stouten- beek Wooncentrum uit Beverwijk en de grondaankoop door Mijnder Meubelen uit Lisse, eveneens met een grote vestiging in Beverwijk, in de gemeente Diemen zijn volgens deze twee bedrijven de eerste stappen tot de opbouw van een tweede meubelboulevard in Nederland. Als de eerste wordt Beverwijk beschouwd met zeven meubelbedrijven aan de Parallel weg die een gezamenlijke omzet hebben van rond de zeventig miljoen gulden per jaar met rechtstreekse levering aan de consument. Mijnders en Stoutenbeek investeren in Diemen ongeveer twee miljoen gulden. De twee bedrijven zullen in Diemen werk bieden aan circa veertig werknemers. Brokkenmaker. Een 37-jarige auto mobilist uit Haarlem zorgde vrijdagnacht in Beverwijk voor de nodige consternatie. De man reed op de kruising Koude Horn- Spoorsingel een verkeersbord omver. In de Graaf Janstraat belandde hij opnieuw tegen een verkeersbord. Bij een café of het Hilbersplein kon de Haarlemmer aan gehouden worden. De man, die hevig bloedde uit een hoofdwond, wilde juist in een taxi stappen. Hij werd na eerst in het Rode Kruisziekenhuis behandeld te zijn overgebracht naar het politiebureau waar bleek dat hij flink gedronken had. Oor aangenaaid. Een 43-jarige En gelsman die in een ruimte boven een café in Beverwijk verbleef, werd daar zater dagnacht hevig bloedend aangetroffen. Eén oor van de man bleek danig verwond te zijn. In het Rode Kruisziekenhuis werd hem zijn oor tijdig weer aangenaaid. De Engelsman, die gedronken had, kon zich van het gebeuren niets meer herinneren. Bedreiging. Een 30-jarige Heems kerker deed zondagavond bij de politie aangifte van bedreiging. De man moest op het Stationsplein ter hoogte van de her tenkamp zijn geld afgeven aan drie jon gens die hem een mes voorhielden. De politie stelt een onderzoek in. Vernielingen. Van een aantal in de Waalstraat in Velsen geparkeerde auto’s zijn dit weekeinde de voorruiten, spiegels en ruitenwissers vernield. Ook in Heems- kerk werden op diverse plaatsen vernie lingen aan auto’s gepleegd. Vechtpartij. In de nacht van zater dag op zondag ontstond nabij een café in de Hoofdstraat te Santpoort een vechtpar tij. Daarbij werden flinke klappen uitge deeld en bovendien moesten een ruit en een racefiets ter waarde van 600 gulden het ontgelden. De politie heeft in verband met deze zaak vier aanhoudingen ver richt. voor een totaalbedrag van ruim zesent- wintighonderd gulden. Eveneens in de sfeer van de beeldende kunst, hield ’s avonds de jonge Pool Piotr Olszanski zijn performance. Deze kunstenaar heeft vanaf volgende week een expositie in Beeckestjjn. Zijn thea trale kunstvorm in een laantje van Vel- serbeek gaf een intrigerend voorproefje. Tussen twee grote glasplaten staand, slingerde hij een met een touw aan zijn hand verbonden speer naar het breekba re materiaal, dat hoewel via luidspre kers glasgerinkel hoorbaar was tel kens toch juist buiten het bereik van de speerpunt bleef. Na twintig minuten, toen iedereen volkomen gewend was aan deze procedure, liet hij plotseling bij een worp het touw vieren en brak de glasplaat met een luide, elektronisch versterkte knal uit elkaar. Deze wel te verwachten maar niet meer ingecalcu leerde explosie deed iedereen verstijven van schrik. Een totaal ander geluid, de Groninger pop van Phoney and the Hardcore, overstemde even later in de grote tent Gemeenteraad. De Velsense raads fracties kunnen volgende week hun volle dige aandacht schenken aan de donder dag te houden gemeenteraadsvergade ring. Aan de orde komt onder meer de uitgestelde discussie over de prioriteiten stelling ten behoeve van de meerjaren planning 1981 tot en met 1984. Na de diverse commissievergaderingen van 2 tot en met 6 juni stelden de fracties dat wei nig of niets meer van hun inbreng was terug te vinden in de voorstellen van het college. Bovendien was er nauwelijks tijd om onderling overleg te plegen. Voorts komt het aanvullend krediet voor de ver bouw van het kerkgebouw in Velsen- Noord tot buurthuis ter sprake. Gevraagd wordt voor dit doel een aanvullen krediet van nog 105.000 gulden. Vervolgens staat de vaststelling van de verordening inzake de exploitatie van kinderdagverblijven op de agenda en de inrichting van de voor malige Emmaschool als kinderdagver blijf. Iedereen trok naar de grote tent of de theeschenkerij, waar de evenementen zich afspeelden. Gezellig rondlopen was er niet bij. Zaterdag en zondag verliep het festival onder gunstiger weersomstandigheden. Alle program ma’s trokken overigens voldoende be langstelling voor een aangename wis selwerking tussen artiesten en publiek tijdens de voorstellingen zelf. De zaterdag stond in het teken van de kunstmarkt. Zestig kramen vol veel soortige kunst en informatie/doe-stands van onder meer het Kreativiteitscen- trum IJmond, trokken vooral in de mid daguren betrekkelijk veel belangstel ling. Een duidelijk niet meer te stuiten ver schijnsel is de opmars van het „klein goed”, minuscule etsen, pentekeninget jes, enkele centimeters groot keramiek; het ligt allemaal erg goed in de markt en zowel de gelukkige koper als de kunste naar varen wel bij deze ontwikkeling. Na afloop van het festival, dat dit weekeinde zijn tweede jaargang beleef de, lieten de organisatoren alles overziend weten, zeker tevreden te zijn. Door het slechte weer moest er nogal wat worden geïmproviseerd. Alle optredende artiesten hebben uiteinde lijk toch meegewerkt om tot een bevredi gende organisatorische oplossing te komen. Het hoogtepunt van de zondag, begon nen met een concert van de Hoogoven Harmonie, dat door de aanhoudende re gen moest worden afgebroken, kwam rond de klok van vijf met het geïmprovi seerd optreden van Bob Downes, fluit speler en komische persoonlijkheid. Op het gras rolden en sprongen de kinderen op de met lucht gevulde speelobjecten, slangen en grote ballen van Air Design, opgesteld naast het podium van Straat- theater Castra, dat met recht-toe recht aan toneel verlegen ouders aan het schrikken bracht. De slangen en tover kollen van de poppenkast maakten hen heel wat minder ongerust. De Mister Slim Wonderland Steelband die het zondagmiddagprogramma had geopend, verzorgde ook de afsluitende drumklanken. Ze waren tot ver na de officiële sluitingstijd in het park te be luisteren. Of er volgend jaar een derde Velser beekfestival komt? Rob Joosten, Bram de Goede en Dirk van Zonderen van het organisatie-comité vinden het wel een uitdaging om voor een groot publiek een manifestatie op touw te zetten, met de hoop dat daarmee een grotere loop in het culturele leven op gang komt. Zij willen best overwegen of een volgende opzet haalbaar is. Misschien over meer dagen in het jaar gespreid, misschien op andere tijden of een totaal andere opzet, maar óf het festival een vervolg krijgt? „Geen idee”. Een illustrerende dia-projectie op het gebeeldhouwde plafond zorgde onder tussen voor enige opschudding. De plaatjes, met name die over de kraakbe weging. ontlokten commentaar als „no- Eric Strack van Phoney and the Hardcore springt hoog op tijdens zijn act in de grote tent. Donderdag aangekomen: Neptunus, Lerwick; Fridel, Rochester, IJmuiden; Cordillera Express, Hamburg; Erik Boye, St. Malo; Frans, Noordzee, IJmuiden; Breant, Rouen; Szczawnica, Takoradi; Stirlin Brigg, Cont. Plat, IJmui- den; Eka Daya Samudera, Bremen; Ge nie, Pasir Gudang; Gretina Holwerda, Antwerpen; Playas, Hoek van Holland; Truso, Gent, Rotterdam; Luhe, Rotter dam; Anthonie Junior, Rotterdam, IJmui- den; Sun Coast, Shoreham. van dansschool Stol uit IJmuiden zijn door gedrongen in de finale van het toernooi om de Keitrofee, dat zaterdag en zondag in Amersfoort werd gehouden. Greep uit de dagprogramma’s: 6 sep tember clownsoptreden (10 uur ’s mor gens), tekenfilmfestival (14.00 uur) en een buurtfeest met imitator, goochelaar en kienwedstrijd om acht uur ’s avonds. Een kinderpoppenkast (14.00 uur) is voor 7 september het belangrijkste program mapunt. Het gehele weekeinde door wor den resultaten getoond van eerder gehou den cursussen als pottenbakken, poppen maken, tekenen, schilderen en textiele werkvormen. Een aantal van deze hand- vaardigheidstechnieken wordt gedemon streerd op 6 september (11.30-12.00 uur) en op 7 september tussen twee en drie uur ’s middags. In het buurthuisprogramma 1980-1981 staan als nieuwe activiteiten genoteerd een sportgroep, een „meidenpraatgroep” Vrijdagavond zag het er nog aller minst opwekkend uit. De in het water gevallen muzikale opening door Black Straight Music, die te laat kwam opda gen, hield al een slechte ouverture in. Mark Kingsford en Michael Helmer- horst deden het beter met hun Spin Marty’s Chicken Cellar, vol filmische slapstick, clownerie en pantomime. Bal dadig jong publiek verdween of werd stil bij deze crazy show, gerealiseerd in de Perspekt Studio’s. Amsterdamse dichters, gegroepeerd rond Hans Plomp, lazen later op de avond verzen voor in de theeschenkerij. BEVERWIJK. Een Alaska-konijn werd zondag uitgeroepen tot het mooiste dier van de jaarlijks terugkerende jong dierendag van de Kennemer Pluimvee vereniging. De Alaska was eigendom van de heer J. van der Kolk. Ruim tachtig dieren passeerden keur meester Ouwehand. Op de tweede plaats eindigde een Hollander, terwijl een Fran se hangoor beslag legde op de derde plaats. en het onderdeel tienerfotografie (hoofd stuk Tienerwerk). Voor volwassenen in de wijk staan als nieuwe activiteiten opge voerd een naaigroep, en cursusgroepen sieradenmaken, fotografie en druktech nieken. Speciaal gericht op Vrouwelijk publiek zijn cursussen zelfverdediging (voor vrouwen), „Klusjes in huis” en het trefcentrum waarvoor een deel van de woensdagochtend vrijgehouden dient te worden. Uitbreiding van het aantal activiteiten leidt door een kostendekkend deelne- merstarief niet tot noemenswaardige stij ging van de lopende uitgaven. Op de fi nanciële ruimte waarop dit buurthuis jaarlijks bij de gemeente aanspraak maakt heeft deze ontwikkeling daarmee geen rtierkbare invloed. Donderdag vertrokken: Westgat, IJmuiden, Noordzee; Alannah Weston, IJmuiden, Rouen; Procyon, IJ- muiden, Cardiff; Westgate, Immingham; Leonid Teliga, Lagos; Carina, IJmuiden, Salerno; Inge Danielsen, Beverwijk, Mal ta; Uganda, London; Valiant, Imming ham; West Osprey, Velsen, Cont. plat; Melton Clipper, Flensburg; Pacific Lady, IJmuiden, Lagos; Duivendrecht. IJmui- den, Hudson Bay; Karelia, Hamina; Bre ant. Iggesund. Vrijdag aangekomen: Anna Broere, Mohammedia; Iris Clau sen, Klaipeda; River Andoni, Antwerpen; Jemrix, Poole, IJmuiden; Avenier, Rotter dam, IJmuiden; Hildegard Wulff, Terneu- zen, Velsen; Vela, Bergen; Prinses Mar griet, Cork. Vrijdag vertrokken: Itanage, Rotterdam; Cordilera Express, Antwerpen; Gretina Holwerda, Selby. Botsing. 8 Een 20-jarige onder invloed verkerende Beverwijker reed zaterdag nacht zonder te stoppen met zijn auto de kruising Marquettelaan-Bachstraat in Heemskerk op. De man kwam in botsing met een 24-jarige automobiliste uit Heemskerk. Deze moest met hoofdwon den naar het Jozefziekenhuis afgevoerd worden. De beide auto’s werden onher- stelbaar beschadigd. De Beverwijker is aangehouden. Rommelmarkt. Wandelsportvereni- ging De Zwervers en gymnastiekvereni ging Tumlust houden op zaterdag 20 sep tember in Beverwijk gezamenlijk een rommelmarkt. Tussen 10.00 en 17.00 uur worden op de Plantage de meest uiteenlo pende goederen te koop aangeboden. De genen die nog materiaal beschikbaar heb ben, kunnen contact opnemen met één van de volgende nummers:. 02510-28945, 02510-34507 of 02510-22540. Open dag. Buurthuis De Planeet aan de Mercuriusstraat in IJmuiden houdt zaterdag 6 september van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Het programma omvat onder meer een zeskamp voor de kinderen, tafeltenniswedstrijden, bloem schikken en filmvoorstellingen. Belang stellenden zijn van harte welkom, de toe gang is gratis. Muziekavond. Buurthuis De Brul boei start op vrijdag 5 september met de discoavonden in het voormalige PEN-ge- bouw. Op het programma staat een optre den van de IJmuidense groepen Dutch Concert en Main Line. De avond begint om 19.30 uur, de groepen gaan om 20.30 uur van start. Vrijdag 5 september gaat ook de Brulboei tiener-disco weer van start. Iedere woensdag- en vrijdagmiddag kan er van 16.00 tot 18.00 uur deelgeno men worden aan activiteiten als tafelten nis en dansen. De entree bedraagt 50 cent en bezoekers moeten tussen de 12 en 15 jaar oud zijn. Een aantrekkelijke speelplaats voor jong en oud vormden de slangen en ballen van Air Desighn. Het totale assortiment aan schilderijen, g aflek, tekeningen, beeldhouwwe k, potte ie, sie aden, textiele vo men, wenskaa ten en speelgoed bleek uitein delijk goed voor een verkoop van negen tienduizend gulden. De gemeente Velsen kocht bij negen kunstenaars werk aan (Van onze bridgemedewerker) SANTPOORT. Bode-Eysker, die in het open bridge-parentoernooi van De Kennemers nog maar nauwelijks op de voorgrond waren getreden, bleken op de laatste wedstrijddag van de voorronden in een ongenaakbare vorm te verkeren want met een score van 285 punten behaalden zij een schitterende zege in de A-lijn. De 36 paren speelden in ,,’t Velserhooft” te Santpoort een dubbele „Scheveninger” verdeeld over twee lijnen. Op de noord- zuid-plaatsen van de hoogste afdeling za ten diverse sterke koppels en of Bode- Eysker daartoe gerekend moesten wor den was een vraag waarop zij aan de bridgetafel antwoord moesten geven. Dat hebben zij dan ook zeer nadrukkelijk ge daan want de zesenzestig percent die het duo noteerde was een resultaat dat in dit toernooi slechts enkele keren eerder was voorgekomen. Huyg-Knippen (244) kon den op geen stukken na het winnende koppel bedreigen en moesten als noord- zuid met de tweede plaats genoegen nemen. Andela-Fortgens, vrijwel altijd toon aangevend, werden nummer een bij de Oostwesters. Zij noteerden 262 maar dat betekende nog altijd een verschil van 23 pnt in vergelijking tot de score die Bode- Eysker lieten aantekenen. Kleve-Van Thiel hebben er alles aan gedaan Andela- Fortgens van hun eerste plaats af te hou den: zij kwamen maar een punt te kort. De B-poule bestond ook uit twee groe pen van elk negen paren. Porck-Bonder (264) wonnen in de noordzuid-afdeling. Zij namen vrijwel aan alle voorronden deel en met veel succes want in totaal zegevier de het koppel niet minder dan zes keer: een topscore zou dat in voetbalkringen genoemd worden. Gelet op zijn bridge- prestaties mankeert er aan zijn vitaliteit nog niets. Vonk-Smakman (243) werden tweede. Need-Van Munster (290) speelden als oostwest bridge van hoge kwaliteit en hun eerste plaats was daarvan het prach tige resultaat. Van der Kuil-Kulman (266) noteerden een achterstand van 24 pnt maar dat was ruimschoots voldoende tweede te worden waardoor het ook aan de finale die op 28 september in de MTS te Santpoort zal worden gehouden mag deel nemen. De uitslagen luiden: A-lijn (NZ): Bode-Eysker 285, Huyg-Knippen 244, Kroone-Berkhout 230, fam. Edeling 226, Kauffman-Heere 208, fam. Kemper 201, mevr. Brouwers-Dekker 200, fam. Vreeswijk 193, Per- sijn-De Vries 157. A-lijn (OW): Andela-Fortgens 262, Kleve-Van Thiel 261, Bijvoets-Van der Berg 242, fam. De Jong 227, Van Sprang-De Vries 218, fam. Maag- delijn 216, fam. Muller 190, fam. Tate 175, Ware- man-De Me ij 153. B-lijn (NZ): Porck-Bonder 264, Vonk-Smak- man 243, Van Moorselaar-Koningstein 236, Gor dijn-Handgraaf 231, Donken-Veuger 229, fam. Heere 212, Arpad-Vissering 197, Ouwerkerk- Verheijen 178, Fetzer- Woertman 154. B-lijn (OW): Need-Van Munster 290, Van der Kuil- Kulman 266, Stolk-Weimar 248, Van der Vlugt- Ris 232, Anten-Doomenbal 230, Beelen-Elen- baas 213, Jacobs-Van Vliet 191, Van Kooten- Doedes 144, Degeling-Ladage 130.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5