Kritiek Israel op rapport Amnesty Buitenlandse schuld miljard China 6,7 achtergrond R r PRESIDENT ALS NATIONALE INSTELLING VN-beraad over goedkope vlaggen Conservatief kabinet gehekeld INFLATIE GROOT PROBLEEM OPEC-topman wil olieprijs verdubbelen Kadaffi bepleit unie met Syrië Nieuw plan voor verslepen ijsberg In Tokio oefening aardbeving” OpstandVanuatu vrijwel voorbij F OVER BEHANDELING GEVANGENEN BINNEN. EN BUITENLAND 19 80 DINSDAG 2 SEPTEMBER 3 door Nico Scheepmaker Walesa Ballpoint ok en Kleinburgerlijk nd (Van onze redactie buitenland) BRIGHTON-LONDEN. De Britse vakbeweging TUC heeft met yrijwel algemene stemmen de anti-stakingswet- geving van premier Thatcher afgewezen op de eerste dag van het jaarlijkse congres dat gisteren in Brighton begon en vrijdag zal worden afgesloten. lerj en »ep aa<j ele’ arii >ge( ■leii ijk? and iei<i dul 4*1 trijfël Het varen onder goedkope vlag houdt TUC-congres tegen stakingswet Thatcher (Van onze redactie buitenland) Hij omschreef het als „zeer hulpvaar- >rig In eze dse iffi- irif- >nt- Zoals verwacht nam het congres met overweldigende meerderheid een motie aan die oproept tot „een campagne om niet met deze regering samen te werken en die als het nodig is met industriële actie onderstreept moet worden.” Het 'congres heeft tot taak een gemeen schappelijk beleid te formuleren ten aan zien van het sociaal-economisch beleid van de regering. Tot nu toe zijn echter slechts enkele doeleinden vastgesteld, die het congres nu nader moet invullen. Het gaat daarbij onder meer om beheersing van de invoer, verhoging van de openbare uitgaven, controle op dg kapitaaluitvoer en bevordering van de investeringen met behulp van de opbrengst van de olie uit de Noordzee. Het zijn doelstellingen die re gelrecht in strijd zijn met de opvattingen van premier Thatcher. (Van onze redactie buitenland) Finland viert morgen de 80ste ver jaardag van Urho Kaleva Kekko nen, die tijdens een kwart eeuw presidentschap tot een soort „natio nale instelling” voor de Finnen is geworden. De 80-jarige heeft als president nog vier jaar voor de boeg, tot de presidentsverkiezingen van 1984. „Als Libi4 niet fuseert met Syrië zal ik vertrekken naar het front om samen te strijden met hen die tegen Israel slag leveren”, aldus Kadaffi. in, dat rederijen uit de industrielanden hun schepen laten registreren in landen als Liberia, Panama of Singapore, waar de belastingen laag zijn en het met de elders zeer strenge regels voor de veilig- ---r (Van onze redactie buitenland) en toe aan te niet Ongestraft (Van onze redactie buitenland) PEKING. De Chinese buiten landse schuld zal eind van dit jaar ongeveer 6,7 miljard gulden bedra gen, zo heeft minster van Financiën Wang Binggian op het vijfde Nationa le Volkscongres in Peking voorgere kend. Het afgelopen weekeinde is opstande lingenleider Jimmy Stevens gevangen genomen eze op ve- de Jet ipij l te ek- its- in oed den /rij, ;de- tof- ele- kzo lón een het lok !us- :ht. bij lip- te- tad i is te is ge- jor k<J- - j r nor? rstg ivisj vot he 'ijs ize dat 'an m- eze ien ise ?or ianl dé nrf -JG iaii no§ üd| >ed- DJEDDA. De Saoedische prins Mo hammed Al-Feisal, de zoon van wijlen koning Fëisal, is van plan een ijsberg met een gewicht van honderd miljoen ton naar zijn land te laten slepen om het drinkwa- terprobleem op te lossen. Volgens prins Mohammed is uit onder zoek gebleken dat het, in het recente verle den onuitvoerbaar verklaarde, plan wel degelijk te realiseren valt. Hij heeft een maatschappij opgericht onder de naam Iceberg Transport International (ITI) die volgend jaar een proef wil gaan nemen. De ruwe olie moet evenveel gaan kos ten als synthetische olie, waarvan de prijs nu ongeveer 30 dollar boven die van ruwe olie ligt, aldus Chalabi. Maar die verhoging moet volgens hem geleide lijk gebeuren om de wereldeconomie niet te verstoren. (Van onze redactie buitenland) TOKIO.' Ongeveer 4,3 miljoen inwo ners van Tokio hebben gisteren in Tokio deelgenomen aan de grootste „aardbe- vingsoefening” die ooit in Japan is ge houden. De oefening vond plaats op de dag 'dat het 57 jaar geleden was dat 140.000 inwo ners van Tokio bij een aardbeving onkwa- men. Japanse deskundigen voorspellen al geruime tijd dat het gebied rond Tokio ieder moment getroffen kan worden door een zware aardbeving. dig”, dat een van de twee overgebleven bolwerken van de afscheidingsbeweging dé vlag heeft gestreken. Alleen op het oostelijke deel van het eiland blijft zich nu nog een honderdtal gewapende rebellen tegen de regering verzetten. der voorziet hij een stijging van de waarde van de Chinese export en import. Een van de belangrijkste problemen waar de Chinese economie momenteel mee kampt is de inflatie. Veel geld is gestoken in het importeren van technolo gie en ook de oorlog tegen Vietnam heeft aanzienlijk bedragen gevergd. Tenslotte is vorig jaar een groot bedrag uitgekeerd aan hogere functionarissen aan wie tij dens de Culturele Revolutie een salaris vermindering was opgelegd, die achteraf alsnog ongedaan is gemaakt. Om aan het benodigde geld te komen heeft men onder andere de geldpersen flink laten draaien? Het land dat er in het verleden prat op ging geen inflatie te kennen, zag vorig jaar een geldontwaarding van 5,8 procent: meer dan in de meeste andere communis tische staten. De nieuwe minister van Fi nanciën gaf voor dit alles de schuld aan de links-radicale Bende van vier die in 1976 werd gearresteerd. Terwijl al deze nieuwe verschijnselen pas optraden na de op komst van Deng'als sterke man in 1978 en de doorvoering van zijn nieuwe economi sche politiek. r kernwapenvrije zóne in de noordse lan den. Dat voorstel had de steun van de Sovjet-Unie, maar ontmoet scepsis in het neutrale Zweden en bij de NAVO- partners Noorwegen en Denemarken. Het enige land met kernwapens in het gebied is de Sovjet-Unie, zo merkte een Zweedse minister op, doelend op de gro te militaire bases op het Russische schie reiland Kola en op de activiteit van Rus sische atoomonderzeeërs. De laatste tijd heeft Kekkonen zijn bezorgdheid uitge sproken over de NAVO-plannen voor de installatie van nieuwe middellange af- standsraketten in West-Europa. Als het tot een conflict komt kunnen deze! raket ten het Finse luchtruim schenden en daarmee de Finse neutraliteit in gevaar brengen, zo redeneert de president. Veel Finnen menen dat hun 80-jarige president voorlopig nog onmisbaar is om de basis van een goede verstandhou ding te leggen met een nieuwe, generatie leiders in het Kremlin. De man die eer der met Stalin, Chroesjtsjov en Bresjn- jev aan tafel heeft gezeten, is daarvoor het meest geschikt, zo menen veel Fin nen. Kekkonen houdt zijn landgenoten voor dat land genoeg bekwame presi dentskandidaten telt, maar tot dusver heeft niemand zich gemeld als duidelij ke kanshebber voor de opvolging. Het lijkt niet uitgesloten dat de Finnen hem in 1984 opnieuw zullen zien als de aange wezen man voor het presidentschap, hoewel Kekkonen zelf nogal eens ge kscheert over de mogelijke verkiezing van een 84-jange president. Dat was hij natuurlijk ook, een kampi oen voor de arbeidersklasse, maar ik dacht toch wel even: toom je een beetje in, Lech, je hebt nog niet gewonnen, en als ze je in Moskou zo triomfantelijk bezig zien (de kleine man die bezig is de almachtige sfaat onder de voet te lopen), dan verlie zen ze alle zelfbeheersing en zwengelen stante pede hun tanks aan. Want wat zien die Russische machthebbers dan voor hun geestesoog? Een menigte Russische arbeiders, Leonid I. Brezjnjnev die stuurs tussen hen doorloopt, met aan zijn zijde prof. Andrej Sacharov, nee, erger nog: een onbekende- Russische fabrieksarbei der, Pjotr Rabotsji, die hartstochtelijk wordt toegejuicht door de arbeiders en in antwoord daarop het zegevierende gebaar maakt met de handen boven zijn hoofd. Dat moet een onverdraaglijke gedachte zijn voor de leiders van een arbeiders- staat: alle macht aan de arbeiders, in plaats van aan de apparattsiki. De ondertekening van het akkoord was ook al zo symbolisch. Jagielski deed dat met een gewone, door het politbureau goedgekeurde vulpen, en Lech Walesa be diende zich van een roodwit gekleurde knots van een pen, waarschijnlijk een ballpoint, in de kleuren dus van de Poolse vlag met ook nog een foto van de paus erop. Het had iets zeer symbolisch (het Poolse rood-wit tegenover het partijgrijs van Jagielski’s pen, terwijl de grootte ook nog iets symboliseerde van de grote macht van de arbeiders tegenover de klei ne macht van de regering), en ik voorspel dat de fabrikant die in Polen de produktie ter hand neemt van zulke dertig centime ter lange dikke ballpoints in de nationale kleuren, de geleden verliezen door de sta king in één maand weer ongedaan kan maken... geveer 120 gulden). Dit' zei de waarne mend secretaris van .de OPEC, Fadhel Chalabi, gisteren op een persconferentie in Londen. Op het ogenblik kost ruwe olie iuit de OPEC-landen gemiddeld on geveer 31,50 dollar per vat. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische regering heeft kritiek geleverd op een vandaag gepubliceerd rapport van Amnesty International over de behande ling door Israël van gevangenen in de bezette gebieden. Volgens Amnesty, de organisatie die zich inzet voor de mensenrechten en voor het lot van politieke gevangenen worden die gevangenen ronduit slecht behandeld. Israel zegt, dat Amnesty vergeet rekening te houden met het feit dat het land wordt belaagd door agressie van andere landen. In die omstandigheden krijgt het vraag stuk van de mensenrechten een geheel ander karakter, aldus de regering. Am nesty is het niet eens met die redenering. Van Israëlische zijde wordt verder ge zegd, dat het Amnesty-rapport te globaal is en lopende onderzoeken doorkruist. Amnesty dringt in het 74 pagina’s tellen de rapport aan op een onderzoek naar Hebti u de 21 punten van de overeen komst tussen stakingsleider Lech Walesa en de Poolse vice-premier Jagielski gele zen? Tussen haakjes: het feit dat we Wale- sa’s voornaam er steeds bij lezen, en die van Jagielski niet, geeft a| aardig aan wie de held van het verhaal is, en wie de boze wolf in het boetekleed van de schaapskle ren. Als ze naast elkaar door de massa arbeiders van de scheepswerf in Gdansk heen liepen, keek Jagielski ook altijd on bewogen om niet te zeggen stoïcijns om niet te zeggen in de aap gelogeerd voor zich uit, terwijl Lech Walesa (wieps naam nu even legendarisch zaj blijven als die van Jan Palach, de Tsjechoslowaakse stu dent die zich verbrandde na het misluk ken van de Praagse lente) triomfantelijk de armen omhoog stak, als een kampioen. PORT VILA. De regering yan dé sinds enige tijd onafhankelijke staat Va nuatu (Nieuwe Hebriden) gaat ervan uit dat de opstand op het eiland Espiritu Santo eind van deze week zal zijn beëin digd. zo heeft een regeringswoordvoerder vandaag meegedeeld. klachten over mishandeling van verdach ten in de door Israel bezette gebieden. De organisatie wil verder dat Israel de om standigheden verbetert waaronder ver dachten worden vastgehouden in de ge bieden die onder Israëlisch bestuur staan. Volgens Amnesty zijn er veel klachten over slechte behandeling van de gevange nen. De huidige gerechtelijke procedures in Israel maken het mogelijk verdachten, opk als ze niet worden beschuldigd yan gewelddaden, lange tijd in afzondering te houden en te veroordelen op grond van bekentenissen die zijn afgelegd tijdens verhoren waarbij alleen Israëlische func tionarissen aanwezig zijn. De Israëlische autoriteiten hebben klachten over wreed heden bij het verhoor niet kunnen, weer leggen, zo wordt gesteld. Voormalige ge vangenen hebben volgens Amnesty ver klaard, dat ze bij de ondervraging her haaldelijk zijn geslagen en getrapt en dat ze gedwongen werden dagenlahg te staan. De organisatie voor de mensenrechten .wil dat Israel voortaan familieleden, advoca ten en onafhankelijke artsen bij het ver hoor toelaat. Intussen heeft de Israëlische commissie die is belast met het onderzoek naar een hongerstaking van Palestijnse gedetineer den in de gevangenis van Nafkha gepleit voor betere ventilatie van de cellen, ver groting van de binnenplaats van de gevan genis, een gootsteen in iedere cel, betere verlichting en beter voedsel voor de gede tineerden. In het rapport wordt over het overlijden van twee gevangenen ten ge volge van het geforceerd toedienen van voedsel gezegd dat hierbij sprake was van een ongeluk. heid van schepen en de bekwaamheid van de bemanningen, niet zp nauw wordt genomen. zijn landgenoten er af herinneren dat Finland zijn Oosterbuur "kan prikkelen. Maar de meeste Finnen hebben zich er bij neer gelegd dat een klein land als Finland zich niet kan permitteren de machtige Sovjet-Unie tegen zich in het harnas te jagen. De laatste echte crisis dateert van 1961, toen de Russische partijleider Niki ta Chroesjtsjov op grond van het ver drag van 1948, „militaire consultaties” verlangde, als reden noemde het Krem lin het „Duitse gevaar”, maar naar alle waarschijnlijkheid vreesden de Russen dat een conservatieve kandidaat de pre sidentsverkiezingen van dat jaar zou kunnen winnen, met als gevolg een wijzi ging in de buitenlandse politiek van Finland. Na enige aarzeling kwam het tot een ontmoeting tussen Kekkonen en Chroesjtsjov in Novosibirsk. Na Kekko nens terugkeer in Finland werd de voor het Kremlin verontrustende kandida tuur ingetrokken, en de Finse neutrali teitspolitiek opnieuw bezegeld. Het Kremlin lijkt ervan overtuigd dat Kekkonen, met zijn krachtige greep op de Finse politiek, de beste waarborg is voor stabiele, werkbare betrekkingen tussen de twee landen. Die betrekkingen zijn in een aantal verdragen geformali seerd. Met de toekenning van de Lenin- prijs gaven de Russen blijk van hun waardering voor de Finse president. De Russische vice-president Vasili Köéznet- De industrielanden willen tot nu toe niet op de eis van de ontwikkelingslan den ingaan. Volgens de Verenigde Na ties zal afschaffing van het huidige sy steem er toe leiden dat de ontwikkelings landen een groter aandeel krijgen in het internationale vrachtvervoer over zee. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De Scheepvaartcommis-, sie van de Verenigde Naties is gisteren in Genève begonnen aan een vergadering waarin opnieuw zal worden gesproken over de eis van de ontwikkelingslanden dat een eind wordt gemaakt aan het varen onder de zogenaamde goedkope „vlaggen. 'Om op de kortst mogelijke termijn pro fijt te kunnen trekken van buitenlandse leningen is het volgens hem noödzakelijk dat China de plannen voor de import van, moderne technologie verbetert. Vice-prmier Jao Jilin zei te verwachtten dat de industriëlez produktie volgend jaar zal stijgen met zes procent en de produk tie in de Jandl ouw met vier procent. Ver- Na afloop van de ondertekening van het akkoord werd Lech Walesa door de arbei ders op de schouders genomen, terwijl Jagielski, voordat hij in zijn auto stapte, zich beperkte tot een wuivend gebaartje naar de arbeiders. Ik ga nu even op de foto’s in de kranten af, ik was er zelf niet bij omdat ik naar Ajax-Wageningen moest: 3e meest historische gebeurtenis sen loop ik altijd mis door dat stomme vpetbal. Zou Jagielski, bij zijn terugkomst temidden van zijn kameraden in de Pool se regering en de Poolse communistische partij, nu ook op de schouders van Gierek en Olsowski zijn rondgedragen? Alleen de Russen kijken er blijkens hun commentaren nog net zo tegenaan als ik een jaar geleden zou hebben gedaan: ei genlijk roerend van naïveteit dat zij in deze tijd van wereldontvangers en tele foons nog denken de waarheid ongedaan te kunnen maken door onware verhalen te vertellen! En terwijl de Poolse Regering dissidenten vrijlaat, is de Sovjet-Unie, zo als al door de dissidenten tijdens de Olym pische Spelen voorspeld werd, begonnen de gearresteerde dissidenten van vóór de Olympische Spelen, nu tot vele jaren ge vangenisstraf en verbanning te veroorde len. Gleb Jakoenin (vijf jaar gevangenis en vijf jaar vërbanping) én Tatjana Veli kanova (vier jaar gevangenis en vijf jaar verbanning) zijn de koplopers van een heel peloton. Wat een kleinburgerlijke vertoning, vergeleken bij de gebeurtenis sen in Polen. De Libische leidei voorts Libische „revolutionaire comités” op, een mars te houden op de Libische ambassades in de arabische landen, en deze om te vormen tot „bureaus van broederschap”. Na een soortgelijke oproep vorig jaar werden de Libische ambassade^ in een groot aantal Westerse en Oosfeuropese landen her doopt in „volksbureaus”. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De prijs van een vat ruwe olie (159 liter) moet geleidelijk wor den verhoogd tot ongeveer 60 dollar (on- Een overzicht van de vergaderzaal in Brighton waar gisteren het 112e jaarlijkse congres van de Britse vakcentrale TUC begon Wat de TUC wil is duidelijk ..Pak de werkloosheid aan. met de werklozen Je vraagt het je af, als je die 21 punten van de overeenkomst leest. Als ik 'ze een jaar geleden onder ogen had gehad, dan zou ik gezegd hebben dat hier een dromer, een utopist, een dwaas, een Don Quichot- te, een driedubbelovergesnapte illusio nist, een wereldvreemde voor westerse sociaal-democratische waandenkbeelden bezwangerde idealist in een olijke bui zijn fantasie de vrije loop had gelaten, Inaar het staat allemaal zwart op wit, en is rood op wit gesigneerd! De wet moet de macht van de Britse vakbeweging beperken. Het aantal stakin gen in het land moet omlaag, het posten van stakers bij bedrijfspoorten moet aan banden worden gelegd en over het al of niet beëindigen van stakingen moeten ge heime stemmingen worden gehouden, zo staat in de nieuwe wet. De regering heeft zich bereid verklaard die stemmingen te betalen. Sommige vakbondsleiders lijken bereid dat te aanvaarden, maar anderen wezen het gisteren als judasgeld van de hand. Mops Evans, de voorzitter van de bond van transportarbeiders heeft aan de vooravond van het TUC-congres gezegd ervan overtuigd te zijn dat de nieuwe wet gebroken zal worden, indien nodig door middel van stakingen. Sommige vak bondsleiders hebben verklaard liever de gevangenis in te gaan dan de nieuwe anti- stakingswet te gehoorzamen. De hele eerste dag van het congres van de TUC, die twaalf miljoen leden telt, stond in het teken van de strijd tegen de conservatieve regering Thatcher. Motto daarbij was: „Bestrijdt de werkloosheid, niet de werklozen.” TUC-president Teren ce Parry verklaarde dat „wij deze rege ring veroordelen, die systematisch de bè- volking haar vrijheden ontzegd en on- schuldigen veroordeelt tot de onwaardig heid van de werkloosheid.” sov zal hem morgen dit verjaardpgsge- schenk komen overhandigen. Kekkonen zelf houdt vol dat de Rus sen de Finse souvereiniteit sinds de Tweede Wereldoorlog altijd gerespec teerd hebben. De Russen oefenen geen druk uit en er zijn Finland geen verdra gen opgedrongen die strijdig kunnen zijn met het landsbelang, Vreedzame coëxistentie betekent geenszins dat de PARIJS. Het Libische staatshoofd kolonel Kadaffi wil een fusie van zijn land met Syrië om, wat hij noemt, gezamenlijk het hoofd te kunnen bieden aan de vijand Israel. Kadaffi vroeg het Libische parle ment gisteren akkoord te gaan met deze unie. Volgens hem is Syrië het laatste bastion in het Midden-Oosten dat weer stand biedt aan Israel. Sovjet-Unie te zijner tijd van Finland een communistische staat wil maken. „Ik ben ervan overtuigd dat, al zou heel Europa communistisch worden, Finland zou blijven vasthouden aan zijn traditio nele noordse basis van democratie, als een meerderheid van het Finse volk dat wil, en dat is naar mijn mening het geval”. Onder Kekkonens presidentschap is Finland een welvarend land geworden, economisch voor driekwart op het Wes ten georiënteerd, en cultureel vooral ver bonden met de Scandinavische landen. Om dat te bereiken moest de Sovjet- Unie ervan overtuigd worden dat aan de noordwest flank geen gevaar dreigt. Kekkonen is daar kennelijk in geslaagd. Sinds 1963 heeft hij geijverd voor een In Finland zelf geniet deze rijzige, kaalhoofdige man met zijn strenge gelaatstrekken achter dikke brillegla- zen, een onomstreden gezag. Zijn inter nationale bekendheid heeft Kekkonen vooral te danken aan zijn aanzienlijke rol bij de voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie, die in 1975 in Helsinki werd gehouden. In de Fins-Russische oorlogen van 1939-1940 en 1941-1944 stond Kekkonen bekend als een strijdlustig tegenstander van Moskou, maar sinds de onderteke ning van het vriendschaps- en samen werkingsverdrag in 1948, is hij de beli chaming geworden van de goede ver standhouding met de machtige buur man. De Finse Communistische Partij heeft Kekkonen dan ook steeds ge steund. Alle grote politieke partijen steunden overigens zijn kandidatuur bij de verkiezingen van 1978, die hij met een enorme meerderheid won. Zijn weinige critici verwijten Item wel dat hij het land zelfcensuur oplegt door

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3