Carter: Bewondering voor arbeiders Kleine melkhandel denkt aan acties Mogelijk toch geen compensatie Orion Opslag atoomafval in zoutkoepels kan tot DamiatePers r io°/o ISNÜDE Rente op 2 JAARS kettingreactie leiden” Na loslaten vaste melkprijs Lockheed valt over kosten Stuurgroep voor betere uitvoering V reemdelingenwet Israëlische ambassadeur weigerde niet Geen opvolger voor Weizman Bod afgewezen op Groote Keijser Spaanse generaal dood na aanslag Uitkeringen voor Turkse gezinnen vergemakkelijkt Gevangenisstraf geëist inzake rellen PH-kade Kroningsmunten voldoen niet aan „Tevredener worden over eigen slaap” kwaliteitseisen” Umuider Courant r" L 11 BINNEN* EN BUITENLAND DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 4 1 99 i I y I I I I I (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse autoriteiten hebben gisteren alle 28 dissidenten vrijgelaten die de afgelopen weken bij de stakingsacties waren gearres teerd. 1 i i 1 1 BETAAL PROMESSEN OP NAAM EN AAN TOON DER BANQUE DE PARIS ET I)ES IAYS-BAS N.V 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 F Alle dissidenten Polen vrijgelaten (Van onze redactie binnenland) 1 De NMO vreest dat door de maatregel i (Van onze redactie binnenland) I (Van onze redactie binnenland) l t DIRECTIE Mr. H. C. van der Mije i 4 1 (ADVERTENTIE) I I I I I 155,00 HM I e I c c l 5 I I GRONINGEN. Warmte uitstra lende containers met atoomafval die in zoutkoepels geplaatst zijn, kunnen langzaam dieper zakken. Wanneer ze naar elkaar toe zakken, zal de tempe ratuur stijgen en het is ze fs niet uitges oten dat er dan door kettingre acties extra sterk radioactieve stof fen ontstaan. DEN HAAG. Turken in Nederland, van wie het gezin in Turkije woont, zullen voortaan via de Ziekenfondsraad de ziek tekosten van hun gezinsleden vergoed krijgen en deze kosten niet meer zelf be hoeven te betalen. Ook de uitbetaling van werkloosheidsuitkeringen en van wezen pensioen zal worden vergemakkelijkt. Een en ander is het gevolg van een wijziging van een in 1966 gesloten Turks- Nederlands verdrag. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zal het gewijzigde verdrag deze week in Ankara tekenen. Van der Klaauw vertrekt mor gen naar Turkije voor een 5-daags offici eel bezoek. s I Dat heeft een woordvoerder van de vliegtuigfabriek laten weten op de lucht- vaartshow in het Engelse Farnborough. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Projectontwikkelaar Beefents Vastgoed BV, de economisch eigenaar van de gekraakte Groote Keij ser, heeft het bod van de gemeente Am sterdam op een-20-tal panden, waaronder het bekende kraakpand, als volstrekt on aanvaardbaar van de hand gewezen. De gemeente Amsterdam was bereid voor het pakket onroerend goed 4.335.000 gulden te betalen. Voor de Groote Keijser bood de gemeente 1,8 miljoen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van Justitie zal een stuurgroep organisa tie en werkwijze vreemdelingendiensten instellen. Dit maakte het ministerie van daag bekend. Dr, C. Boertien, commissa ris van de koningin in Zeeland, .wordt voorzitter van de stuurgroep. De stuurgroep moet voorstellen doen om te komen tot een zo doelmatig mogelij ke organisatie en taakuitoefening van de diensten die met de uitvoering van de vreemdelingenwet zijn of behoren te wor den belast. Grensbewakingsdiensten wor den door de stuurgroep niet bekeken. Het huidigë functioneren van de vreem delingendiensten Ontmoet veel kritiek. Met name geldt dit de lange wachttijden bij deze diensten. Intussen hebben de leden van het sta- kingscomité, onder wie stakingsleider Wa- lesa, ontslag genomen bij de bedrijven waar zij werkten. Zij worden kaderleden van de nieuwe onafhankelijke bonden die volgens het akkoord van Gdansk mogen worden opgericht. Gisteren hebben deze bonden in oprichting een hoofdkwartier geopend in een- voorstad van Gdansk. Op een persconferentie daar zei Walesa op de vraag wat of hij vindt van de Russische kritiek op de gebeurtenissen in Polen: „Dat zijn politieke zaken. Wij willen geen politiek bedrijven maar de nieuwe vak bonden op poten zetten”. Volgens de woordvoerder is er sprake van een misverstand. De ambassade is nauw betrokken geweest bij de voorberei ding van de tentoonstelling in de Maas trichtse stadsschouwburg, maar de am bassadeur kreeg drie dagen voor de ope ning een gedrukte kaart waarop stond dat hij de expositie zou openen. Hij had toen echter nog niet zijn fiat gegeven. Op het tijdstip dat zondagavond de tentoonstel ling geopend zou worden, had hij reeds een lang, tevoren vastgestelde ontvangst van Israëlische parlementariërs die in Ne derlands op bezoek waren en andere ge nodigden. nen van slaapmiddelen in te bouwen” Per dag worden in ons land acht miljoen slaappillen geslikt. Over de slaapbehoefte van de mens denken deskundigen de laatste tijd ge nuanceerder dan vroeger. Alleen van een pasgeboren baby staat volgens hen vast dat het 16 uur slaap nodig heeft, waarin heel wat droomslaap voorkomt. Een achtjarig kind is toe aan een gemid delde slaaptijd van circa acht uur. Maar ieder mens heeft een eigen klok en een eigen ritme dat een korte of langere slaapbehoefte inhoudt. Ouders zouden hun kind in feite zelf het uur van naar bed gaan moeten laten bepalen, maar dat laat hen, zoals de beide professoren toegeven, weinig privacy. Prof. Visser zegt: „In het algemeen denk ik dat men sen te lang slapen. Oudere mensen heb ben niet alleen minder behoefte aan slaap, maar ze slapen ook veel lichter. Als ouderen vanaf zestig jaar zich niet zo bezorgd zouen maken over hun dikwijls onderbroken slaap zouden ze minder slaapmiddelen slikken. Mensen die zor gen hebben en piekeren, verlangen he vig naar slaap, maar zij moeten eigenlijk met hun problemen naar de dokter gaan of naar een welzijnswerker. Voor verge ten is slaap niet de beste oplossing. Grootwinkelbedrijven reageren direct op het wegvallen van de minimumprijs voor volle melk. Een drukkerij in Amsterdam maakte vanmorgen grote affiches voor de komende prijsslag. De minimumprijs voor volle melk was f 1.04. Voorzichting oppert het Amerikaanse rapport de mogelijkheid dat door kleine kettingreacties in het pekelwater sterk radioactieve stoffen kunnen worden ge vormd. In het ongunstigste geval kan een dergelijke hete brij van kernsplijtingsaf- val, pekel, verbrokkeld glas en staal de stabiliteit van de zoutkoepel in ernstig gevaar brengen, zo schrijven de onderzoe kers. Dat laatste kan weer leiden tot scheur- en breukvorming, terwijl ook wa ter in het mijngewelf kan stromen. Ook bij de overkoepelende organisatie voor het levensmiddelenbedrijf, het Cen traal Bureau Levensmiddelen, verwacht men grote problemen. Daar wacht men echter nog even af met het ondernemen van actie. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Tegen de eerste twee van de twaalf verdachten die vandaag voor de Amsterdamse politierechter te rechtstaan wegens het gooien van stenen bij de rellen op 19 augustus (ontruiming panden Prins Hendrikkade) heeft de offi cier van justitie vanmorgen gevangenis straffen van zes weken en vier maanden geëist. De overige verdachten zullen in de loop yan de dag de eisen van de officier van justitie vernemen. De politierechter zal op vrijdag 12 september schriftelijk vonnis wijzen. van het ministerie enkele duizenden klei ne ondernemers in de melkdetailhandel in ernstige moeilijkheden zullen komen als gevolg van de prijzenslag die nu op gang komt. 1 c J 1 l c i 1 r i BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning i i 1 1 i i 1 f 1 c l c I r I 5 G I •l 3 Dat staat in een rapport dat een groep wetenschapsmensen van de Amerikaanse milieudienst BPA heeft uitgebracht over de opslag van kernafval in zoutkoepels. De door hen opgeworpen problematiek komtniet yoor in de risico-analyses van het Energie Onderzoekcentrum Neder land, waarop de Nederlandse regering het derde deel van de Energienota heeft geba seerd. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Premier Begin van Israël is er gisteren niet in geslaagd een opvolger te vinden voor de onlangs afge treden minister van Defensie Weizman. Begin had de uiterst conservatieve voor zitter van dë' parlemehtscomrtïissfe voor buitenlandse ‘zaken, Mosje Afens, voor deze post aangezocht, maar deze weigerde omdat hij tegen de vredesakkoorden van Camp David is. Premier Begin beklaagde zich gisteren over de EG-vertegenwoordiger Gaston Thom, die momenteel een bezoek brengt aan Israel. „Thorn kent zijn plaats niet als hij erop staat met ons te spreken op de zelfde dag dat president Carters afgezant Linowitz met ons praat”, aldus-Begin. PLO-leider Jasser Arafat heeft gisteren gezegd, dat hij er in beginsel mee akkoord gaat dat het gebied van een toekomstige Palestijnse staat „voorlopig onder beheer van de VN wordt gesteld voor een periode van drie tot zes maanden*’. BARCELONA. De Spaanse geheraal Enrique Briz Armengol is vanmorgen bij een aanslag in Madrid gedood. Een sol- daar die hem begeleidde, raakte gewond. Drie gewapende mannen openden het vuur op de auto van de generaal, aldus de Spaanse politie. Ten gevolge van aansla gen zijn dit jaar in Spanje tot nu toe 85 mensen omgekomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Haastwerk bij het slaan van de ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Beatrix uitge geven „kroningsmunten” heeft geleid tot mindere kwaliteit van deze munten. Dit zegt de Consumentenbond, naar aanlei ding van een steekproef. Volgens de bond bleken vele munten niet te voldoen aan de FDC-(fleur de coin) kwaliteit, een aanduiding van vol komen gave munten, speciaal voor ver zamelaars. Naar aanleiding van de beschuldigin gen aan het adres van de Rijksmunt zei een woordvoerder van het ministerie van Financiën dat de beschadigingen (krasjes) slechts incidentele gevallen be troffen. project*-komt top zijn vroegst in 1984 van de grond’, terwijj het huidige programma voor 102 F-16’s in 1982 afloopt. Zou de NF- 5A niet wordertvervangen doornen twee de F-16-bestelling, dan ontstaat er voor Fokker een onoverkomelijk produktiegat van twee jaar, waarin mensen moeten worden ontslagen door een te lage pro- duktie. Als belangrijk struikelblok noemde hij de kosten van het Nederlands produkt, dat „te duur is in vergelijking met wat concur renten ons kunnen bieden”. Inmiddels is gebleken dat een meerder heid van de Tweede Kamer niets voelt voor de vanzelfsprekende vervanging yan de Northrop NF-5A van de luchtmacht door de F-16. Dat bleek gisteren na afloop van het bezoek dat een aantal leden van de Tweede en Eerste Kamer heeft ge bracht aan de luchtvaartshow in Farnbo rough. Het PvdA-Kamerlid Van den Bergh vindt, net als zijn CDA-pollega Cou- prie en het D’66-Kamerlid Brinkhorst, dat de aanschaf van de F-16 moet worden beoordeeld in samenhang rhet het F-29- project van Fokker. De vervanging van de NF-5A moet volgens Van den Bergh ge koppeld worden aan de overheidssteun die Fokker nodig zou hebben voor de ontwikkeling van het nieuwe passagiers vliegtuig F-29. Volgens laatste schattingen heeft Fokker voor dat project 2 miljard gulden nodig. De aanschaf van de F-16 toestellen gaat 2,5 miljard gulden kosten. Volgens de Kamerleden moet, wanneer de twee projecten samen een te grote investering blijken, alleen de F-29 worden gesteund. Fokker is daar fel op tegen. Het F-29- Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Overigens heeft de Sovjet-Unie gisteren melding gemaakt van de overeenkomst tussen stakers en regering, zonder echter daarbij te vermelden dat het akkoord voorziet in de oprichting van vrije en onafhankelijke vakbonden. I President Carter van de VS verklaarde gisteren, dat de Amerikanen bewondering hebben voor wait de Poolse arbeiders heb ben bereikt. „Wij zijn dankbaar en geïn spireerd door de vreedzame vastbeslo tenheid waarmee zij in de moeilijkste om standigheden hebben gehandeld. Zij heb ben een voorbeeld gegeven aan allen die de vrijheid en de menselijke waardigheid liefhebben”. De ambassadeur van Polen in Bonn, Jan Chylinski, heeft gisteren de Westduitse regering bedankt voor haar „van alle begrip getuigende houding te genover de jongste gebeurtenissen in Po len”. De Nederlandse regering liet giste ren weten verheugd te zijn over de ont wikkelingen in Polen van het afgelopen weekeinde. 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur DEN HAAG (ANP). Er is geen sprake van dat de ambassadeur van Israel in Nederland, Eytan Ronn, geweigerd heeft een Israëlische culturele expositie in Maastricht te openen in verband met het besluit van de Nederlandse regering de ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. De persattaché van de ambassade heeft dit namens de ambassa deur vandaag meegedeeld. Lockheed had zich tot compensatie ver plicht toen het contract voor de levering van de Orions werd gesloten. Het compensatiegedeelte van het koop contract voorziet in de aanschaf door Lockheed van luchtvaartapparatuur in Nederland tot een waarde van zestig mil joen dollar. De woordvoerder van de Amerikaanse vliegtuigfabriek liet in Farnborough echter weten dat „we helaas tot dusver geen passende compensatieop- drachten hebben kunnen verstrekken”. UTRECHT/DEN HAAG. De klei ne melkhandelaren zijn woedend over het besluit van het ministerie van Economische Zaken om de melk prijs vrij te geven. (Van onze redactie binnenland) FARNBOROUGH. Lockheed ziet weinig mogelijkheden om dé Nê- derlandse aanschaf van dertien -pa trouillevliegtuigen voor de marine te compenseren met orders. Op -de maatregel is eveneens fel afwij zend gereageerd door het KNOV, de orga nisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. In een telegram aan de betrokken bewindslieden heeft het KNOV gevraagd om het onmiddellijk terugdraai en van de gisteren van kracht geworden maatregel. De minimumprijsregeling voor melk moet volgens het KNOV alsnog worden verlengd. Eind vorige week heeft staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken nog een gesprek gehad met vertegenwoordi gers van de melkdetailhandel. De detail listen hebben er bij die gelegenheid met klem op aangedrongen de minimumprijs voor melk te handhaven. Daardoor zal de prijs van een liter melk tot nu toe 1,04 gulden op sommige plaatsen te krijgen zijn voor slechts 79 cent. De Nederlandse Melkhandelaren Orga nisatie NMO heeft gisteravond in Utrecht besloten tot actie over te gaan wanneer het besluit van het ministerie niet snel wordt teruggedraaid. NMO-voorzitter Herweyer wilde niets zeggen over de vorm van de acties, maar volgens hem is de stemming onder de leden van zijn organi satie „zeer vervelend”. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Slaap speelt een centrale rol in het leven van de mens. Te lang slapen en te kort slapen worden als storend beschouwd, maar het moderne slaaponderzoek werpt een nieuw licht op dergelijke opvattingen. Prof. dr. P. Visser, hoogleraar psychofysiologie, meent dat de mensheid meer tevreden heid moet opbrengen met de slaap die ze heeft. „Wij zijn het enige dier dat een aaneengesloten slaap kent. Vandaag is in Amsterdam een interna tionaal slaapcongres geopend waaraan door ongeveer 290 deskundigen uit de hele wereld wordt deelgenomen. Vol gens prof. Visser, voorzitter van het or ganisatiecomité, kent het congres drie hoofdthema’s: slaaponthouding en de pressie; slaap-waakritme en 24-uurscy- clus; en slaap en emotionele stress. De deelnemers zullen tot en met vrijdag in zogenaamde workshops praten over de gevolgen van ploegenarbeid. Twee van de drie ploegendiensten geven altijd aanleiding tot minder goede slaap. Ver der komen aan de orde: slaperigheid overdag, slaapmiddelen, dromen en ver schillende vormen van slapeloosheid. Volgens prof. Visser en zijn collega Voor informatie en telefonisch bestellen: leléhanque: 02 V 519096 CD SINDS 187’ (D Het gaat om leden van het KOR, het Poolse Comité voor Sociale Zelfverdedi ging. Onder de vrijgelatenen bevindt zich de woordvoerder van de KOR, Jacek Koeron. In het eergisteren gesloten akkoord van Gdansk tussen het stakingscomité en een regeringsdelegatie was afgesproken dat de dissidenten op vrije voeten zouden komen. Koeron voorspelde gisteren dat de overeenkomst van Gdansk de democratie zal bevorderen zonder het communistisch systeem in gevaar te brengen. Hij sprak van een „langzame maar zekere democra- prof. dr. H. A. C. Kamphuisen is het beoordelen van de slaapkwaliteit een moeilijk probleem. Over de herstellende functie van slaap is men het wel eens, zowel lichamelijk als mentaal voelt men zich na de slaap verfrist. Er is een groot aantal preparaten in de handel om slaapstoornissen op te hef fen, maar hun toepassing moet volgens de slaapdeskundigen heel zorgvuldig plaatsvinden. Prof. Visser zegt: „Wan neer iemand een partner verliest, bete kent dat zo’n afschuwelijke inbreuk op zijn bestaan en het gaat gepaard met vaak hevige angst voor het eigen leven, dat men wel slaappillen moet voorschrij ven. Maar ik ben er een voorstander van om niet meer dan tien pillen voor 21 dagen te geven zodat het middel om de andere dag moet worden ingenomen. De kunst is om vanaf het begin het afwen- tisering van de Poolse samenleving”. Hij zei verder erop te vertrouwen dat de Sov jet-Unie zich’niet in Poolse aangelegen heid zal mengen. „De Sovjet-Unie heeft gevoel voor de werkelijkheid en zal niet proberen tussenbeide te komen zolang er niets gebeurt dat de Sovjet-Unie en haar militaire kracht kan aantasten”, aldus Koeron. De containers met kernafval kunnen volgens een woordvoerder van KEMA in Arnhem, een warmte van honderd graden afgeven. Als gevolg daarvan zullen ze in de zoutlaag wegzakken. Doordat ze na verloop van tijd worden omhuld door een laagje hete pekel zullen de uit glas en roestvrij staal gemaakte containers vergaan. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 - GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Ja r ft

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4