Raad van State oordeelt over illegaal bouwsel Ouwehand BV investeert miljoenen in nieuwbouw voor visverwerking rond de losplank Volksuniversiteit Velsen kwarteeuw na oprichting nog volop in de groei Alleen hulpverleningsvoertuig voor brandweer in noordelijke IJmond KUIPERV CENTRUM VOOR STUDIE OP LATERE LEEFTIJD Velsen aangewezen op Haarlemse brandweer z week arriveerde in de Haringhaven de vroegere VL 73 met een partij zwaarge- zouten haring. Na de lossing en een wel verdiende rustpauze voor de bemanning koos het schip samen met zijn oude mak ker de VL 34 wederom zee met de bedoe ling een vracht haring op te doen op het eiland Man in de Ierse Zee. De grote vriestrawlers blijven met de regelmaat van de klok binnenlopen met ladingen makreel al of niet gecombineerd met hoe veelheden horsmakreel of sardien. Haring wordt maar heel weinig of in het geheel niet aangevoerd. De schrik om naar ha ring om te zien zit er bij de vissers goed in, zo blijkt hieruit. Wel komen er nu alweer aardige partijen makreel vanuit Schot land naar hier. Deze vis wordt per auto aangevoerd en vindt gretig aftrek bij ro kerijen en conservenfabrieken. Voor de kleinste makreel is daarmee ook een af- zetterrein gevonden. Bij deze makreel- transporten over de weg deed zich vorige week een ongeval voor. Op de thuisreis sloegen twee vrachtwagens op elkaar door bruut remmen waardoor de lading van een van de betrokken voertuigen aan het schuiven ging. Met de hieraan beves tigde koelmotor raakte het voorschot van een der wagens hierdoor in het ongerede. De klap van de aanrijding kwam zo hard aah dat de aangereden vrachtauto tiental len meters vooruitschoot. De schade bij dit ongeluk was voor beide voertuigen aanzienlijk. In de Haringhaven ontstond weer wat ruimte door het wegslepen van de deels al onttakelde KW 15 naar een sloopwerf. Hoofdmotor en andere elmen- taire onderdelen waren al uit het schip verwijderd. De TX 29 vertrok na betrok kenheid bij een aanvaring op de Noordzee naar Scheveningen voor een reparatie- beurt. De duur daarvan is nog niet bekend. VIERDUIZEND VIERKANTE METER BEDRIJFSRUIMTE AAN STRANDWEG De familie van Ot kende nog geen CV, maar hoe zit het nou met U ■01 n 5 1980 IJMOND „WILLEKEUR VELSEN TEGENOVER DAKKAPELLEN t 1 Bouwvergunning - Uitbouw II k (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Volksuniversi teit Velsen bestaat dit jaar pre cies een kwart eeuw als scho- lingscentrum voor volwassenen. Het begin ligt in het najaar van 1955. Vijfenzestig cursisten lieten zich toen inschrijven voor een op leiding Frans, Duits of Engels. Verder ging de keuzemogelijk heid niet toen de Velsense Volks universiteit van de grond kwam op initiatief van de Velser Ge meenschap. Voor het studiesei- zoen 1980-1981 kan een keus wor den gemaakt uit zesenveertig ver schillende cursussen met het ac cent - nog steeds - op de talen studie. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het verzorgingsgebied van de regio nale brandweer Kennemerland wordt doorsneden door het Noordzeekanaal. De regelmatig optreden de verkeersstremmingen bij de Velsertunnel kun nen tot gevolg hebben dat het uitrukken van de ene zijde naar de andere zijde van het Noordzeekanaal ernstige vertraging ondervindt. Daarom is het ge wenst, dat de regionale brandweer de beschikking heeft over twee hulpverleningsvoertuigen. Die wens kan worden gerealiseerd door het regionale hulpverleningsvoertuig ten noorden van het kanaal te stationeren en het Haarlemse identieke voertuig ook ten zuiden van het kanaal regionaal te ge bruiken. DINSDAG 2 SEPTEMBER Trefzeker i feS (ADVERTENTIE! f o I >p in >P lis IJMUIDEN. Aan de Strandweg in IJmuiden is een begin gemaakt met voorberei dende grondwerkzaamheden voor de bouw van een nieuw pand van Ouwehand’s Rederij en Visverwerking BV. Het onderkomen dat voor de bouwvak van 1981 gereed moet zijn, zal gebruikt worden door een volle dochter van Ouwehand, de zeevishandel Bertus Dekker die in 1963 overgenomen werd. De nieuwbouw vergt een investering van 4 tot 5 miljoen gulden. Een ander gehuurd pand, eveneens aan de Trawlerkade, wordt medio 1981 ook verlaten, terwijl het eigen kantoor aan de Jalkade van de hand gedaan zal worden. Alleen de ruimte boven de Rijksvishal blijft nog in gebruik. De nieuwbouw beslaat 4000 vierkante meter en zal onderdak bieden aan onder meer een diepvriescel, een grote verwer kingsruimte en een koelcel. Ouwehand BV hoopt na de ingebruikname van de ruimte meer dan tot nog toe het geval is eigen visprodukten op de Nederlandse markt te brengen. Daarbij moet vooral gedacht worden aan het bevoorraden van groothandels, supermarkten en de ver koop aan catering-bedrijven. SANITAIR EN BADKAMER SHOW ADVIES EN KOOPCENTRUM INSTALLATIEBEDRIJF RIJKSSTRAATWEG 159 HAARLEM TEL. 023-250847 KENNEMERLAAN 52 IJMUIDEN TEL. 02550-10745 VOOR DAKBEDEKKING. RIOLERING, GAS/WATERINSTALLATIES, SANITAIR. VLOERVERWARMING, LOKALE VERWARMING EN C.V., KOOKAPPARATUUR e.a INSTALLATIES Het is maar goed dat KUIPERS er is voor CV. Binnen de sector vorming en ontwikke ling voor volwassenen vormt de volks universiteit daarmee veruit het omvang- rijkste element in de gemeente Velsen. Voorzitter van de jubilerende onderwijs instelling is sinds 1973 de heer R. D. Groeneveldt. Voorganger in die functie was Dr. A. Nederlof, oud-rector van het Gymnasium Felisenum in Velsen-Zuid. Hij was mede-oprichter van de instelling die met de universitaire wereld slechts de naam en niet de pretenties gemeen heeft. De Ouwehand-vestiging in Schevenin- gen zal aangepast worden en ook het bedrijf in Katwijk staan reorganisaties te wachten. Als gevolg daarvan zal de werk gelegenheid in IJmuiden groeien van 70 tot 100 man. In het nieuwe pand zal de nadruk op de verwerking van schol, tong, wijting en kabeljauw komen te liggen. Ouwehand heeft besloten tot de aankoop van vriesapparatuur die tot de modernste ter wereld gerekend kan worden. Zo komt in IJmuiden een lopende band te staan waarop per uur maar liefst 1000 kilo vis ingevroren kan worden. Groeneveldt: „Deelnemers wordt een breed oftewel universeel scala van oplei dingsmogelijkheden geboden waarmee de misschien wat breedsprakerige naam afdoende verklaard is”. In nuchtere be woordingen noemen VG-vergaderstuk- ken uit het oprichtingsjaar als taak „In sprake zal zijn van een herstel. Met de bouw van het pand aan de Strandweg wordt crisis of geen crisis in ieder geval haast gemaakt. De opzet is nog voor de winter de stalen ruwbouw te Op het terrein aan de Strandweg is inmiddels een begin gemaakt met de voorbereidende grondwerkzaamheden. Nog dit jaar moet op deze plaats de stalen ruwbouw verrijzen waarna in de winter met het binnenwerk begonnen kan worden. plaatsen en het dak aan te brengen zodat het mogelijk zal zijn ook bij slecht winter weer door te werken. Voorwaarde voor het slagen van dit plan is wel dat het niet te vroeg gaat vriezen Anders dan in de voorafgaande weken was vorige week ook buiten de week einden sprake van wat aanvoer aan de IJmuidense visafslag. Het fraaie weer kan daarvoor als verklaring gelden. Boven dien verschenen enige spanvissers ten to nele die de makreelvisserij willen gaan beoefenen. Goede vangstresultaten vorig jaar zijn ongetwijfeld aanleiding geweest opnieuw hun geluk daarin te beproeven. Van opzienbarende makreelvangsten was tot nog toe echter geen sprake. Van een redelijke besomming kon bij een tegen vallende prijs geen sprake zijn. De overige dagvissers boekten matige vangsten maar kwamen desondanks door goede prijsvor ming tot bevredigende besommingen. Zo werd voor een bak kabeljauw en gul meermalen tweehonderd gulden neerge teld. De gunstige prijsontwikkeling zette al in op maandag 25 augustus. De platvis lag over de hele linie goed aan de prijs waarbij diverse töngsoorten wel de kroon spanden. Ruim twintig gulden werd neer geteld voor een kilo van deze exquise vissoort. Wie het geluk had wat wijting buit te maken kon zijn geluk ook al niet op. Voor een bak wijting werd naargelang de kwaliteit meer dan honderd gulden op tafel gelegd. Mindere soorten deden altijd nog zeventig gulden per bak. Onvermeld mag niet blijven de aanvoer van een leuke partij schelvis door de Wironkotter IJM 207 aan de vrijdagmarkt. Met een goede negentig bakken schelvis kon dat schip wel eens de voorloper zijn van meerdere schepen die aan de maandagmarkt pre sent willen zijn met een vangetje schelvis. Eén moet altijd de eerste zijn. Via de boordradio zal ongetwijfeld over deze vangst iets gemeld zijn als stimulans voor velen in die richting ook eens een gokje te wagen. Aan de haringkakerij in Denemar ken is weer een eind gekomen. Vorige ei- in ils ng tie *n- :ht en en en ts- ler iet ira >r- ci- ris og ii- iil- iet ijs ee ag »n ig fi- is- an ja m de )V al en ng og id, en k- ed le an m- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAGVELSEN „Als je bij ons in het wijkje een hoekhuis bewoont, kun je nooit toestemming krijgen voor een grotere dakkapel dan de Welstandcommissie wenselijk acht. Woon je echter midden in een blokje van vier huizen, dan kun je samen met de buren wel een forsere dakkapel laten neerzetten. Daarom beschuldig ik de gemeente, die daar toestemming voor geeft, van willekeur”. Aldus de kern van de bezwaren die mevrouw Van der Zwet Slotenmaker gisteren aanvoerde in een zitting van de Raad van State. De inwoonster van Driehuis had al jaren geprobeerd van de gemeente Velsen permissie te krijgen voor een extra grote dakkapel. Toen die toestemming maar niet afkwam is ruim anderhalf jaar geleden maar zonder het begeerde papier de hand aan de ploeg geslagen. Velsen constateerde het resultaat begin 1979. De gemeente liet het er niet bij zitten en gelastte de familie het illegale bouwsel binnen dertig dagen te verwijderen. Een beroep daartegen werd door B. en W. ongegrond verklaard. Het protest bij de Raad van State volgde rap. Niet snel ge noeg echter, want het beroepschrift was niet binnen de vereiste termijn in Den Haag. Staatsraad Barendsen-Cleveringa liet gisteren daarom al doorschemeren dat de appellant niet ontvankelijk zou worden verklaard. Met anderen woorden, het protest van Van der Zwet zal niet in behandeling worden genomen. Zeevishandel Bertus Dekker is al vrij snel na de overname geheel opgegaan in Ouwehand BV al wordt de eigen naam met name voor de export in stand gehou den. Op het moment heeft Ouwehand in IJmuiden de beschikking over vier pan den. Daarvan is er één inmiddels verkocht aan rederij Kennemerland te weten het vrieshuis Noordpool aan de Trawlerkade. De gebruiker van de nieuwbouw, Ber tus Dekker, betrekt de vis onder meer uit Zweden, Noorwegen, Denemarken en Ca nada. In de visserij wereld wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat vol gend jaar weer Nederlandse vis aange voerd kan worden. De Welstandcommissie gaf later in het zelfde wijkje nog wel toestemming voor een grotere opbouw, daarbij het oude standpunt volgend dat uitzonderingen mogelijk waren op voorwaarde dat het een symmetrische constructie zou gelden. Met andere woorden: wel bij twee huizen in een blokje van vier, niet bij een enkel hoekpand. Een standpunt waaraan de heer Vreugdenhil namens de gemeente weinig kon toevoegen. Uit het betoog van mevrouw Van der Zwet Slotenmaker bleek ook nog dat meerdere bewoners in de betrekkelijk nieuwe wijk graag forsere uitbouwen willen laten plaatsen dan Vel sen verantwoord acht. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Bij Ouwehand is men overigens niet al te somber gestemd over de toekomst. De miljoenen investering in het bedrijf te IJmuiden is daarvan een sprekend voorbeeld. De directie die ook de beschikking heeft over een eigen vloot, verwacht dat er binnen afzienbare tijd voertuig wordt dan door de regionale brandweer opgesteld ten noorden van het kanaal, namelijk in Heemskerk. Beide voertui gen krijgen een identieke uitrusting. Het regionale voertuig dat in Heemskerk wordt geplaatst zal, als de Heemskerkse gemeen teraad daarmee akkoord gaat, worden bepakt met het bij de brandweer in Heemskerk aanwezige hulpverleningsmateriaal. Dat wordt dan door de regionale brandweer overgenomen voor 37.639,08. Bovendien zal het voertuig worden uitgerust met een kraan met een hefvermogen van bijna twaalf ton en een lier met een trekkracht van twee ton. De regionale brandweer heeft er geen bezwaar tegen dat dit regionale voertuig ook door de Heemskerkse plaatselijke brand weer voor gemeentelijk gebruik wordt ingezet, maar daarvoor vraagt de regionale brandweer dan een eenmalige vergoeding van 66.500. Heemskerk ontvangt daarentegen weer een ver goeding van 2.250.- voor het stallen van het voertuig. Het onderhoud wordt op declaratiebasis vergoed. De Heemskerkse brandweer verplicht zich daarbij op elk moment van de dag tenminste twee brandweerlieden beschik baar te hebben die snel kunnen uitrukken en voldoende zijn geoefend om met het voertuig en de inventaris doeltreffend te kunnen optreden. Het voor gemeentelijke doeleinden mogen gebruiken van het regionaal hulpverleningsvoertuig heeft voor Heemskerk nog een voordeel. De gemeente had namelijk een fors bedrag voor zo’n hulpverleningsvoertuig op de gemeentelijke prioriteiten lijst staan. De regeling met de regionale brandweer heeft tot gevolg dat de Heemskerkse investeringen met tenminste 60.000,- en mogelijk zelfs met 105.000,- kunnen worden ver minderd; geen onaardige bijkomstigheid voor een gemeente die financieel aan het diepspitten is. Het probleem is namelijk dat de minister van binnenlandse zaken om financiële redenen aan de regionale brandweer in Kennemerland slechts subsidie heeft verleend voor één voer tuig. Om nu de inwoners van de beide door het Noordzeekanaal gescheiden delen van het verzorgingsgebied toch zo optimaal mogelijk hulp te kunnen bieden, heeft het bestuur van de regionale brandweer een oplossing voorgesteld, die de instem ming heeft van het Haarlemse gemeentebestuur. Die oplossing houdt in, dat de gemeente Haarlem haar gemeentelijk hulpver leningsvoertuig ook inzet voor regionaal gebruik ten zuiden van het kanaal, dus ook in Velsen. Het ene regionale hulpverlenings- Anders ligt het met het beroep tegen de weigering van de bouwvergunning. Dat was in elk geval wel tijdig ingediend, maar of dit protest gegrond wordt ver klaard moet over enige weken blijken. Mevrouw Van der Zwet verklaarde dat haar man veel buitenslands vertoeft. Dat was ook begin vorig jaar het geval toen een aannemer keuken en badkamer had verbouwd. De familie had al wel een dak kapel in bestelling van 3.20 m bij 1.50 m, de standaardmaten die de Welstandcom- De Velsense Volksuniversiteit heeft sinds de oprichting min of meer in de schaduw geleefd. Samen met ander vol- wassenenwerk in Velsen is het cursuspak ket voor het seizoen 1980-1981 als gebrui kelijk opgenomen in een brochure samen gesteld door het Bureau Culturele Zaken van de gemeente. Daarnaast wordt het publiek via advertenties op het naderende cursusseizoen attent gemaakt. Mondrecla- me blijkt als aanvulling daarop erg effec tief te werken. Uitbouw van het cursus programma ging de afgelopen jaren ge paard met een groeiende deelname. Twee duizend volwassenen haakten vorig jaar in op de geboden opleidingsmogelijkhe den. Komend jaar wordt - wederom - een stijgende deelname verwacht. Dit jaar omvat het cursuspakket naast de moderne talen (Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans) voor het eerst ook Russisch en Nieuw-Grieks. Nieuw zijn voor 1980-’81 ook een bridgecursus en de „Reken- en Taalwinkel” met exact dezelf de vakken als de verdwenen cursus „Ou ders op herhaling”. Bij het taalonderwijs worden voor beginners, gevorderden en ook voor conversatie in de gekozen taal aparte cursusgroepen gevormd. Een psy chologe geeft een cursus „Ontwikkeling van het jonge kind” en het onderdeel Beroepenoriëntatie, speciaal bedoeld voor vrouwelijk publiek. Een logopediste is door de Volksuniversiteit aangetrokken voor opleidingen Spreken in het openbaar en Discussietechnieken. De bestaande nauwe banden met het Velsense gemeen tebestuur zijn min of meer historisch ge groeid voor de jubilerende Volksuniversi teit. De gemeente legt jaarlijks voor dit stukje volwassenenonderwijs een bedrag van 2800 op tafel. Een vorm van indirec te subsidie zijn hand en spandiensten op het administratieve vlak verleend door het Bureau Culturele Zaken nu nog geves tigd aan het IJmuidense Moerbergplant- soen. Het ont werp van de voorgevel van de nieuwbouw van Ouwe hand BV. Het project zal uitgevoerd worden door Nells IJ muiden Op het punt van programmering toonde de Volksuniversiteit zich tot dusver opval lend trefzeker. Voor toevoeging van nieu we vakken wordt vooraf terdege geïnfor meerd naar levende wensen onder de be volking. Voorzitter Groeneveldt: „Geble ken animo voor bepaalde talencursussen is achteraf graadmeter gebleken voor nieuwe toeristische voorkeuren. Een voor hoede koos begin zestiger jaren Spanje als vakantiedoel wat destijds nauwkeurig missie in het algemeen hanteert. Mevrouw Van der Zwet bleek echter geld over te houden bij de eerder vermelde verbou wing. Toen zij hoorde dat op een andere plek buiten het wijkje wel een forsere uitbouw onder het dak zou worden toege staan, nam ze een kloek besluit. „Ik wilde mijn man verrassen en daarom liet ik de aannemer maar gelijk de grotere kapel neerzetten”, aldus de toelichting. De ap pellante gaf daarbij volmondig toe dat ze wist dat een bouwvergunning zonder meer noodzakelijk was. was af te lezen uit deelname aan onze cursussen Spaans. De rond 1975 begon nen run op Frankrijk bleek bij ons even eens uit massale deelname aan het cursus onderdeel Frans. Uit de bestaande vraag naar Nieuw-Grieks en Russisch, durf ik met de hand op het hart een soortgelijke toeristische koersverandering te ver binden”. De Volksuniversiteit Velsen beschikt voor onderwijs op sterk wisselende tijd stippen over lokaliteiten in het IJmui dense Cultureel Centrum (Moerberg- plantsoen) en de dependance van de Dr. Visserings Scholengemeenschap gelegen aan de Minister Van Houtenlaan in Velsen-Zuid. De jubileumviering omvat niet meer dan een eenvoudige receptie vrijdagmid dag om half vijf te houden in eerderge- meld Cultureel Centrum. Kent u KUIPERS al? Wist u dat hij u kan laten profiteren van een jarenlange ervaring op het gebied van CV-bouw? Laat KUIPERS eens een vrijblijvende offerte maken. De héérscherpe prijs zal u zeker meevallen. - j Envoor de winter 80-81 begint kunt u onder de warme pannen zitten. Van zolder I tot kelder een heerlijk verwarmd huis. L U komt er gezonder de winter mee door I Belt u even Wij komen graag even bij P" u langs. In noodgevallen ódk tijdens - week ends en feestdagen I /4 t de gemeente Velsen mogelijkheden scheppen voor vorming en ontwikkeling van volwassenen”. In de praktijk komt dat neer op cursuswerk ten behoeve van de leeftijdsgroep 18 jaar en ouder. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5