Nu nog strop als erfenis van Duitse verdedigingswerken politienieuws i burgerlijke stond Schitterende overwinningen voor Van der Vlis en De Haas veilingen beverwijk haven- berichten J BEVERWIJK BETAALT VEILIG MAKEN BUNKERS Principeakkoord CAO-Martinair Stoutenbeek’s Prixd’Ami! kort ijmondniöjws hi I W” 6 z Eerste repetitie Oud Goud ingeluid met trommelslag V oetgangerslichten bij Plesmanweg Teamleider De Mei belicht problemen Velsen-Noord Nieuwe straatnamen in Heemskerk Kussenvulling, Vissersgaren, Wol-, Handwerk- Knoop- en Borduurpakketten, Ritsen, Garen Knopen, Gespen i „open ’t staat in de krant iedere dag weer Fotoclub houdt avond Hulp voor slachtoffers van misdrijven Status van Algemene Hulpdienst in discussie I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 IJMOND 7 SCHOTSE COUNTRY-LOOK NIETS TE DOEN VAiWOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN Beueruijk. Breestraat 65-69. Haarlem, Houtplein 10; Alkmaar. Langestraat 79 Leontine Verhoogt, Zeeweg 119, IJmuiden. Tel. 12186 7 GOED IDEE 5 MAAR NAAR WELKE k ZULLEN WE GAAN Orfab teel Schotse kilt in diverse ruiten maten 38 46 149— Tuin-set ronde hals 100% lamswol in passende komhinatie kleuren 119- BEVERWIJK UITSLAGEN DAMCLUB IJMUIDEN IJMOND. De afdeling IJ- mond van „Humanitas”, de Ne derlandse vereniging voor maat schappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw, heeft het initiatief genomen voor het hulp bieden aan slachtoffers van mis drijven. Om algemene bekendheid te geven aan die materie wordt op maandagavond 15 september een bijeenkomst belegd in het cultureel centrum „De Nieuwe Slof’ in Beverwijk. HEEMSKERK. In uitvoering is op het ogenblik de bouw van de nieuwe winkelgalerij met boven woningen in de hoek van Beetho venstraat en Maerelaan en de wo ningbouw langs de voortgezette Promenade langs de Neksloot bij de De Baandert. In verband hier mee is aan de gemeenteraad voorgesteld aan drie straatge- deelten namen te geven. i*** s.. (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) F I ADVERTENTIE j IJMUIDEN. In de onderlinge dam- competitie van D.C.IJ. staken twee par tijen er met kop en schouders bovenuit. Allereerst de fraaie overwinning die der de tientalspeler Cees van der Vlis behaal de op eerste tientalspeler Henk Smit. De tweede partij die veel opzien baarde, was de overwinning van Ton de Haas tegen Koos de Vries. Dat de twintigjarige Cees van der Vlis met name het laatste jaar enorme vorde ringen in zijn spel doormaakt, bewees hij in zijn wedstrijd tegen de geroutineerde Henk Smit. In de meest elementaire spel vorm de klassieke partij, werd de strijd uitgevochten en toonde Van der Vlis zich duidelijk de sterkste. Toen de tijdnood naderde, stapelden de moeilijkheden zich voor Smit snel op en moest hij de vlag strijken. Ton de Haas pakte tegenstander Koos de Vries energiek aan. Door middel Van een bijzonder gewaagde uitval, waar bij de zetkeus voor beiden zeer beperkt werd, ontstond een boeiend partijverloop. Voor De Vries werd het duidelijk te moei lijk en met een bord vol stukken gaf hij op. Dat alle dreigingen in de stand niet tot direkt verlies zouden leiden, werd hem later haarfijn door zijn tegenstander uit VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk van Velsen zal op woensdag 10 sep tember de eerste repetitie van de Kenne- mer Harmoniekapel voor Ouderen „Oud Goud” op originele wijze van start laten gaan. Met vier slagen op de grote trom (het zogenoemde aftellen) zal hij de eerste gezamenlijke marsmuziek inzetten. Dansavond. De Velser Sportstichting organiseert vrijdag een damesavond in De Schouw te Velsen-Noord. In samen werking met een plaatselijke dansschool worden vanaf 20.00 uur diverse demon straties gegeven. Ook staat er een wed strijd tussen teams van West-Nederland en Oost-Nederland op het programma. Springconcours. In manege De Weers te Velsen-Zuid wordt zondag 7 september een springconcours georganiseerd voor kinderen tot en met veertien jaar. Begon nen wordt om twaalf uur. Het publiek heeft vrij entree. vraagt. In internationaal verband is bij voorbeeld Amnesty International zeer actief. In eigen land hebben slachtoffers van misdrijven met schokkende ervaringen vaak geen mensen waarmee ze daarover kunnen praten. De mogelijkheden en wegen om schadevergoeding te krijgen zijn vaak ook onvoldoende bekend. De angst voor een misdrijf vergalt soms het leven van ouderen en alleenstaanden. 77 13 37 19 B7 75 N 26 32 14 ;ot it- je- 29 8, 0, S, ol a- GEBOREN: Marleen E. H. d.v. J. Koornstra en M. C. Zwaan; Ronnie P. J. z.v. R. W. A. Muijen en E. W. M. de Munk; Roy z. v. K. Wolthui- zen en E. J. Postma; Petrus J. A. z.v. C. T. M. Brandjes en T. M. van Assema; Sabri na d.v. A. J. M. Zuidervaart en W. E. Wijnstekers; Simone C. d.v. H. Bosma en I. M. Heldoorn; Nanouschka d.v. A. Plok- ker en L. J. Korbee; Francisca I. d.v. F. Troya Navarro en M. Gomez Perez; Jurri- aan A. z.v. C. T. A. den Hollander en M. Schoonenberg Kegel; Jamo z.v. G. G. C. Mesman en L. Beijer; Saskia d.v. R. N. Nieuwenhuijs en M. T. P. Lek; Jessica C. d.v. D. IJ. Dekkinga en C. M. P. Bakker; Bennie E. z.v. H. A. Poelman en C. G Essen; Charles J. z.v. C. J. Bakkum en W. Kleinman; Francis G. d.v. K. M. van der Klooster en A. Westerhof; Kenneth W. z.v. R. W. Weber en A. J. Drent; Dennis z.v. C. T. J. Aardenburg en N. van Doesburg; Leonard H. A. z.v. G. J. H. M. Burghart en M. J. Konijn. ONDERTROUW: H. de Vries en I. F. Visser; L. van Velthuijsen en A. M. Winder; P. C. Lensen en I. Vos; R. M. T. van Ruiten en A. Stienstra; T. K. Do en T. H. Mai; P. D. Nguyen en T. D. Mai; T. H. Nguyen en T. T. L. Nguyen. GEHUWD: W. H. C. Meijer en A. A. Geudeke; P Heinink en J. H. M. Duijn; P. J. A. Groot en A. M. van Amersvoort; J. P. Conijn en G. F. van der Linde; J. W. F. Bloem en J. E.E. Piët. OVERLEDEN: B. Smid, 79 jaar; P. Morcus, 24 jaar; C. S. van Zutphen, 74 jaar, geh. gew. met A. Markx; K. F. van den Oever, 61 jaar, geh. met C. Heijster; C. M. Rijnders, 77 jaar, geh. gew. met H. Boon. .2- an an 42 an an an 13. De gemeente gaf toen opdracht aan openbare werken de verbindingsgangen tussen de bunkers zo veel mogelijk te vernietigen en op te vullen met puin en voorts om de opengevallen toegangen af te dekken met zand en te beplanten met helm. Aan de gemeente Velsen is verzocht dergelijke veiligheidsmaatregelen fe tref fen voor de nog aanwezige bunkers in het duingebied tussen het strand en de Reyn- dersweg. De kosten van dit alles hebben voor Beverwijk bijna dertigduizend gulden be dragen en aan de minister van defensie is om een bijdrage gevraagd. Die verwees de gemeente naar de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de afloop laat zich al raden: die directeur berichtte geen mo gelijkheden te hebben voor een financiële De Kennemer Harmoniekapel is dit voorjaar opgericht. Er is plaats voor hon derd personen, 65-plussers en jongeren die op een of andere manier aan het arbeidsproces zijn onttrokken. Het be stuur van de muziekvereniging Soli heeft het gebouw aan de Hagelingerweg in Santpoort-Noord gratis voor de repetities ter beschikking gesteld. Dirigent is Wim Stein uit Zaandam. Er zal eens in de veertien dagen worden geoefend. De eerste repetitie op 10 september, die om elf uur ’s morgens begint, zal duren tot ongeveer drie uur. Daarna houdt de nieu we vereniging onder voorzitterschap van P. Kop een repetitie tot half vijf. IJMUIDEN. Een „open” avond op dinsdag 9 september in gebouw Velser- duin vormt de start van het nieuwe sei zoen voor Fotogroep „IJmuiden”. Vakan tiefoto’s en dia’s kunnen ter beoordeling meegebracht worden. Omdat er ook een winkelgalerij is aan de sporthalzijde van de Beethovenstraat, dus tegenover de nu te bouwen winkels, is de gedachte ontstaan, beide winkelgalerij en te zijner tijd onder één straatnaam te brengen. Daarom wordt nu voorgesteld als nieuwe straatnaam „Dr. Prinsengale rij” te introduceren. Vanaf de Rossinistraat is een nieuwe straat in winkelhaakvorm gepland naar de nieuwe winkels toe. In verband met een goede vindbaarheid is het technisch niet haalbaar deze straat qua nummering bij de Rossinistraat onder te brengen. Voor gesteld wordt dit nieuwe gedeelte straat in deze muziekbuurt ook een componisten naam te geven, namelijk Corellistraat naar de Italiaanse componist die leefde van 1653 tot 1713. Dan worden er nog huizen gebouwd langs de Neksloot in het verlengde van de Promenade. Omdat de nummering van de bestaande Promenade daar begint kun nen geen nummers worden bijgevoegd. Daarom wordt voorgesteld dit gedeelte de „Korte Promenade” te noemen. de politie en een brief van verontruste ondergroepen op attent gemaakt, dat vele van die verdedigingswerken een uiterst ge vaarlijke toestand opleverden voor de jeugd. Door verstuiving van duinzand waren bunkers en onderkomens open komen te liggen, waardoor de jeugd vrije toegang kreeg. Door de vaak grote diepte van deze verdedigingswerken leverde dat gevaar op. Een voorstel daartoe heeft de raadsleden BEVERWIJK. De noteringen van de Beverwijkse veiling waren woensdag als volgt. Bloemen: anjers 20-45, trosanjers 160- 220, artisjokken 100-210, alstroemeria 15- 35, aster 80-140, chrysanten 100-225, per stuk 30-60, dahlia 110-135, freesia 7-20, gladiool 10-21, gypsophila 500-550, iris 10- 15, liatrus 10-24, nerinen 40-72, ornithoga- lum 7-10, physalis 200-250, physostegia 15- 21, roos 40-60, babyroos 8-32, statice 100- 165. Planten: begonia 200-350, cyclamen 350- 500, gloxinia 100-150. Groente: andijvie 35-86, bleekseldery 62-97, bloemkool 150-260, bospeen 75-165, selderij 28-61, breekpeen 45-47, Chinese kool 128-133, groene kool 34-53, knolselde rij 68-88, komkommer 24-93, kroten 40-46, peterselie 20-52, postelein 114-191, prei 77- 119, pronkbonen 230-360, raapstelen 10, rabarber 86-125, radijs 35-85, snijbonen 260-430, sperziebonen 210-310, spinazie 34- 92, sla 10-22, spitskool 133-161, tomaten 1070-1340, uien 31-41, waspeert 45-96, champignons 124, koolrabi 45, knolvenkel 145-159, ijsbergsla 42-73, courgette 87-123, meloenen 185-325, rettich 60-80. Aanvoer: rabarber 1000 bos, radijs 5000 bos, sla 110.000 stuks, prei 14.000 kilo, spinazie 26 000 kilo, andijvie 30.000 kilo, postelein 3000 kilo, bospeen 12.000 bos, komkommers 16.000 stuks, tomaten 1500 kistjes. Cursussen. Op 6 september begint voor de WAO-AAW Projectgroep „Samen Vooruit” in Beverwijk het nieuwe seizoen. Vanaf die datum starten de cursussen Engels en Duits, alsook allerlei andere activiteiten zoals handwerken, tekenen, schilderen, de gespreksgroepen en de ont- spanningsmiddagen. Aanmeldingen: Wil- genhoflaan 16, Beverwijk, telefoon 21586. Gezinsdienst. Zondag 7 september wordt om tien uur 's morgens in de her vormde Dorpskerk te Santpoort-Noord een speciale gezinsdienst gehouden met als thema „De zegen”. De dienst wordt geleid door ds. G. J. Rijks. SCHIPHOL. De onderhandelingsde- legaties van werkgever en werknemers bij Martinair hebben een principeakkoord bereikt over een tweejarige CAO voor 1980 en 1981. Overeenstemming werd onder meer be reikt over herstel van het prijscompensa- tiesysteem in 1981, een initiële loonsverho ging van 1 procent per 1 januari volgend jaar en eveneens per 1 januari 1981 voor vliegers en boordwerktuigkundigen her stel van het niveauverlies, ontstaan door de aftopping van de prijscompensatie. De onderhandelingsdelegaties werden het voorts eens over maatregelen tot hu manisering van de ploegendienst en over verbetering van de vergoeding voor woon werkverkeer. Het principeakkoord heeft inmiddels goedkeuring van de ledenver gaderingen van de vervoersbonden FNV en CNV gekregen. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers spreekt zich in oktober in de vergadering van de ledenraad over het akkoord uit. Bij Martinair werken ongeveer 700 mensen in vaste dienst. „Humanitas” stelt dat slachtofferhulp de laatste jaren steeds meer aandacht (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Sinds de verlenging van de Plesmanweg tot aan Hoogovens en het tot stand komen van een verbinding met de Jan Ligthartstraat in Heemskerk is de verkeersintensiteit op de Plesman weg in Beverwijk toegenomen tot 13.000 motorvoertuigen per etmaal. Dat maakt het oversteken van voetgangers op het kruispunt met de Laan der Nederlanden via zebrapaden gevaarlijk. Daarom heb ben B. en W. laten nagaan of het mogelijk is de bestaande verkeerslichteninstallatie op dit kruispunt uit te breiden met voet gangerslichten. Binnen de beperkte mogelijkheden die de huidige automaat biedt kunnen de bei de voetgangersoversteekplaatsen op de Plesmanweg van voetgangerslichten met drukknopbediening worden voorzien. De beide oversteekplaatsen over de Laan der Nederlanden en de Blériotlaan kunnen eveneens van voetgangerslichten worden voorzien, maar deze zullen zoge noemd star geregeld moeten worden, na melijk in combinatie met de bestaande o versteekmogelijkheid voor fietsers. De uitbreiding van de verkeerslichten installatie gaat ƒ54.800,- kosten. Maar B. en W. willen van de gelegenheid gebruik maken om tegelijkertijd bekabeling aan te brengen om de politie in staat te- stellen ook op dit kruispunt roodlichtcamerabe- waking in te stellen en de kosten daarvan worden geraamd op 4.680.-. In een aantal plaatsen in ons land bieden vrijwilligers hulp bij dergelijke problemen. Zij worden daarbij onder steund door deskundigen. „Humanitas” wil in de IJmond en in eerste instantie in Beverwijk en Heemskerk, in overleg met anderen die vorm van hulpverlening or ganiseren. Politie, maatschappelijk werk en het bureau voor rechtshulp heb ben volgens de Humanitas-afdeling met instemming kennis genomen van de plannen. HEEMSKERK. Burgemeester en wet houders hebben aan de gemeente voorge steld de Stichting Algemene Hulpdienst weer een subsidie te verlenen van maxi maal drieduizend gulden. In de discussies rond het bestaan en het voortbestaan van de Algemene Hulp dienst is de vraag naar voren gekomen of de activiteiten niet op een andere wijze kunnen worden georganiseerd, dat wil zeggen ingebracht kunnen worden in een bestaande organisatie, zoals bijvoorbeeld het dienstencentrum voor bejaarden. Het college van B en W zal hierover in de komende maanden het overleg openen in het kader van de maatschappelijke dienstverlening. Dat zal overigens niet meer van invloed zjn op de door de raad te verstrekken subsidie, want die is bestemd voor het jaar 1980. De normale bijeenkomsten van de Foto groep zijn iedere tweede en vierde dins dag van de maanden september tot en met jpei. Op die avonden vinden onder meer de volgende activiteiten plaats: het be spreken van donkere kamer-problemen, feet bekijken van eikaars werk, het hou den van wedstrijden, het uitlenen van literatuur. Ook wordt er les gegeven in bijvoorbeeld kleurvergroten of macro-fo- tografie. VELSEN. In de theeschenkerij op Velserbeek behandelt buurthuisleider Jaap van der Meij van „De Mei” op 9 september de „Velsennoordse proble matiek” voor leden van de plaatselijke WD-afdeling en een aantal genodigden. Tijdens een ledenbijeenkomst waarin hij het woord voert komt tevens een aantal huishoudelijke zaken aan de orde. Ter sprake komen in relatie tot Velsen- Noord de bevolkingsopbouw, het plaatse lijke voorzieningspeil en ontspannings- en onderwijsmogelijkheden dichtbij huis. Na een inleiding daarover bestaat gelegen heid tot discussie. J WIJK AAN ZEE. In het duinterrein rond Wijk aan Zee bevindt zich nog een groot aantal restanten van voormalige Duitse verdedigingswerken. Al in begin 1978 is het gemeentebestuur er via een rapport van tegemoetkoming. Vóór de gemeenteraad F zit er nu niet veel anders op dan te betalen, inmiddels bereikt. Camera’s. In het weekeind is een etala geruit van een fotozaak aan de Hoofdstad in Santpoort ingegooid, waardoor enkele camera’s werden beschadigd. Bovendien bleken er twee fototoestellen gestolen te zijn. Snelheidscontrole. Maandagmorgen hield de Beverwijkse politie aan de Ples manweg en de Hoflanderweg in Bever wijk snelheidscontroles. Respectievelijk werden 13 en 19 automobilisten geverbali seerd. Ruzie. Maandagnacht is een 30-jarige Beverwijker poging tot doodslag ten laste gelegd omdat hij met een auto een 42- jarige Heemskerker probeerde te beknel len tegen een pui van een winkelpand aan de Kerkweg in Heemskerk. De aanrijding was een vervolg van een caféruzie. De Hemskerker is met een gebroken dijbeen opgenomen in het Sint Jozef Ziekenhuis. de doeken gedaan. In schril kontrast met de voorgaande partijen, stonden die van Leo van Ombergen tegen Jan Apeldoorn en George Postma contra Jaap van Stra ten. Apeldoorn blunderde in de opening en verloor een schijf. In het afspel faalde Van Ombergen enkele malen en de partij eindigde alsnog in remise. Van Straten verloor eveneens een schijf toen hij een eenvoudige kombinatie overzag. Postma gaf hem echter geen kans meer op herstel en won moeiteloos. Cees Pippel won op overtuigende wijze van Piet Kok, die positioneel en kombina- tief werd weggespeeld. Wim Dijkman en Coen Bais hielden elkaar goed in even wicht. Zonder dat een van beiden een voordeel kon behalen, eindigde de strijd in remise. In de eerste klasse was het eerste optre den van Querinus van Leeuwen een ver rassing. Hoewel hij de punten aan Wim Gomes moest laten, herbergt zijn aanval lende stijl zeker mogelijkheden voor de toekomst. Nu nog kon Gomes hem met zijn flankspelstijl met listig kombinatie- spel verrassen. Gomes schaarde zich daarmee onmiddellijk bij de favorieten voor een hoge klassering in de eerste klasse. Vrijdag aangekomen: Vela, Bergen; Prin ses Margriet, Cork; Transnes, Stavanger; Eva Oden, Gent; Berge Brioni, Rdam, IJmuiden; Siddis Skipper, Cont Plat, Vel sen; Fernhurst, Stockholm; Autostrada, Hango; Hugo Brinkman, Kingslynn, IJ muiden; Nedlloyd Talbot, Abidjan; Jurhil, Karlstad; Pluto, Tananger, IJmuiden; Noordland, Scheveningen, IJmuiden; Co- ran W, Kinfslynn, IJmuiden; Stylis, Port Gentill; Springbuck, Cont Plat, Octopus base; Ingrid Gorthon, Gavle. Vrijdag vertrokken: Texaco Cardiff, Rdam; Devon, Zeebrugge; Fridel, Mistley, IJmuiden; Kentshore, Cont Plat; Iris Clausen, Harlingen; Erik Boye, Methyl; Antonie Junior bak 10.011, Cork, IJmui den; Truso, Odense, IJmuiden; Harte- beest, Cont Plat, Velsen; Hildegard Wulff, Grangemouth; Aleksander Ermishev. Gent; Anna Broere, Terneuzen; Vela, Sta vanger; Vallabhbhai Patel, Gribraltar F/ O; Athina Zafirakis, Hampton Roads; Cam Bubinga, Hamburg; Captain Stefa nos, Le Havre; Eva Oden, Gothenburg; Avenier, Aberdeen, IJmuiden; Hugo Brinkman, Goole, IJmuiden; Rafah, Alexandrie, Velsen; Bieszczady. Zaterdag aangekomen: Atlantisch, Abidjan; Sidi Bishr, Alexandrie, Velsen; Globe, Dieppe, IJmuiden; Nephele, Baie Comeau; Sunnarhav, Gent, IJmuiden; Dromon, Itea, IJmuiden; Nissan Sylvia, Southhampton; Tor Scandinavia, Gothen burg; Titan Swevice, Cont Plat, IJmuiden; Turquoise Bounty; Commandant Henry, Antwerpen: Muecke, Brunsbuttem; Peri cles Halcoussi, Constantia; Aurora, Char- letown; Playa del Pindo, Rotterdam; Spe ciality, IJmuiden, Antwerpen; Aquila, Hamina. Zaterdag vertrokken: Transnes, Bou logne; Autostrada, Dublin; Fernhurst, Aberdeen; Widar, Seven Islands; Kenrix, poole IJmuiden; Sun Coast, Felixtowe; Tor Scandinavia, Gothenburg; Globe, Ro chester, IJmuiden; Pluto, Lerwick, IJmui den; Lube, Paramaribo. Zondag aangekomen: Butt, Gothen burg; Langeland, Zweden; Tor Felicia, Gothenburg; Kostas Anonis, Caen; Ken rix, Poole, IJmuiden; Doris, Fredriksham; Oshea Express, Kopenhagen; Terra, Dun dee, IJmuiden; Caroline Weston, Swan sea; Carcape, Sriracha; Acropolis, Singa pore; Rijnborg, Mantyluoto; West Eagle, Cont Plat, Velsen. Zondag vertrokken: Sunnanhav, Na- riestad, IJmuiden; Mucke, Rotterdam; Stylis, Hamburg; West Eagle, Cont Plat, Velsen; Tor Felicia, Felixtowe; Kenrix, Poole, IJmuiden; Berge Brioni, Tubarao, IJmuiden. Maandag aangekomen: Thuringia, Lis sabon; Raamgracht, Hamina; West Osprey, Cont Plat, Velsen; CV Staghound, Bremerhaven; Harma, Mantyluoto; Sil- verland, Point Ubu, IJmuiden. -Ó 3 i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7