Tekstschrijver wil verbod op uitbrengen van langspeelplaat SCHIPHOL VERWERKT EERSTE HALF JAAR MINDER PASSAGIERS VNU winst iets hoger i OOGST OP LUCHTHAVEN CMG Amstelveen Stemrecht van Klachten over vliegtuiglawaai BANK MEES HOPE NV de vrouw bij waterschappen naar ander pand Het kasbiljet aan toonder van Mees Hope blijft een fascinerende propositie. ill|S lil 99 Bezwaar tegen Markerwaardtekst in CDA-programma ifc lilll 99 I I i i 9 1980 PROVINCIE DINSDAG 2 S EP T E M B E R KORT GEDING TEGEN PLATENMAATSCHAPPIJ (Van onze streekredactie) iiil - I f 1.000.- BMH (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De firma Box Music Holland heeft maandag in een kort geding voor de Haarlemse rechtbankpresident een verbod gevraagd op het maken en verkopen van een langspeelplaat en een muziekcassette met daarop twee liedjes, gezongen door Rijk de Gooyer en geschreven door J. van der Eerde, door de grammofoonplatenmaatschappij CBS. Voorts eiste Box Music Holland het aanbrengen van het beeldmerk van de firma op de etiketten en de hoezen van de singles, waarop dezelfde twee nummers ten gehore worden gebracht. Dit alles op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden voor elke overtreding. 1 R I I R I K I HAARLEM. Het Haarlemse PvdA-raadslid Loekie van Balen wil dat het Gewest Kennemerland op korte termijn mee gaat zoeken naar een oplos sing voor de conflicten binnen het Christelijk Maat schappelijk Werk (CMW). Zij acht tussenkomst van het gewest op zijn plaats, omdat het verlies van arbeidsplaatsen ten gevolge van de problemen in de hele regio merkbaar zullen zijn. - I I R R I I B I I t Gewest kan rol spelen bij oplossen conflict maatschappelijk werk PvdA-raadslid Loeki van Balen. M: •■--..J <S (ADVERTENTIE) Looptijd Coupure In april van dit jaar bereikten de conflicten een climax, toen vijf medewerkers het gemeentebestuur van Haarlem in een brief lieten weten geen toekomst meer te zien voor het Christelijk Maatschappelijk werk. Het aanstellen van een leidinggevende kracht, zoals het bestuur van het CMW voor ogen stond, bleek voor de vijf onaanvaardbaar. Zij wilden daarom bij een andere instelling voor maatschappelijk werk geplaatst worden, zo schre ven de vijf in hun brief. (Van onze provincieredactie) SCHIPHOL. In de eerste zes maan den van 1980 heeft de Luchthaven Schip hol 2 procent meer vliegtuigbewegingen, 7 procent meer vracht en 13 procent meer post verwerkt dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal passagiers daalde echter met 2 procent. Deze daling was vooral te wijten aan Het bestuur van het CMW zegde hen daarop ontslag aan en daar draait het nu om. In het onlangs afgekondigde formatiebe leid van het ministerie van CRM namelijk, krijgt het Christelijk Maatschappelijk Werk slechts drie formatieplaatsen toebedeeld. Nu zijn dat er nog acht. De inkrimping wil Den Haag via natuurlijke afvloeiing, dus zonder ontslagen, bereiken. Maar Volgens de CpA-Statenfractie heeft over deze kwestie geen overleg plaatsge vonden gussen programcommissie en de Statenfractie. In de brief wordt er op gewezen dat in de CDA-verkiezingspro- gramma’s voor Provinciale Staten van 1974 en 1978 juist vóór inpoldering werd gepleit. De fractie is van mening dat het recente beleidsvoornemen van het kabi net Van Agt-Wiegel daarbij aansluit. De fractie wil er alles aan doen, om het CDA- verkiezingsprogram voor de verkiezing van de Tweede Kamer op dit punt te laten wijzigen. een afname van het aantal charterpassa- giers op Europese bestemmingen. Door het teruglopen van, de vliegvakantieboe- kingen lag dat aantal in de eerste helft van 1980 14 procent onder dat van vorig jaar. In de maand juni bedroeg de achteruit gang ten opzichte van 1979 in deze sector zelfs 18 procent. komen de vijf opstandige maatschappelijk werkers straks op straat te staan, dan mogen de opengevallen plaatsen niet worden opgevuld. Het toch al met personeelsgebrek kampende maat schappelijk werk zal dan nog zwaarder belast worden. Een bemiddelingspoging van de Haarlemse wethouder Piet Sikma leidde er kortgeleden wel toe dat de vijf hun verzoek om elders geplaatst te worden introkken, maar het bestuur van het CMW vond dat gebaar niet voldoende en handhaafde het ontslag. Het PvdA-raadslid heeft het gewest Kennemerland in een brief nu ook om bemiddeling gevraagd. Het regionale karakter van het maatschappelijk werk rechtvaardigt volgens haar'zo’n tus senkomst van het gewest. Zij herinnert bovendien aan de brief die zes huisartsen uit Bennebroek in februari van dit jaar aan het gewest hebben gestuurd, waarin zij wezen op de problematische situatie en het toenemen van wachttijden bij het maatschappe lijk werk. In haar verzoek aan het gewest vraagt Loeki van Balen ook of het dagelijks bestuur bereid is op langere termijn „een werkelij ke samenwerking op bestuurlijk en instellingsniveau te realise ren”. Het dagelijks bestuur van het gewest zal de vragen volgeh- de week donderdag in zijn vergadering behandelen. Overigens is het niet uitgesloten dat op deze kwestie ook vanavond al wordt ingegaan tijdens de commissievergadering sociale zaken en volksgezondheid van het gewest. De bijeenkomst heeft plaats in de vergaderzaal van het gewest, Grote Houtstraat 1, in Haarlem, en begint om 19.30 uur. (Van onze provincieredactie) SCHIPHOL. Het klachten- en infor matiecentrum van de Stichting Geluids hinder Schiphol (tel. 020-175000) ontving in de maand juli niet minder dan 559 klachten van 224 personen. De meeste klachten kwamen uit (349) Buitenveldert, daar was de overlast ook het grootst om dat wegens onderhoud aan de Zwanen burgbaan de zogenaamde bulderbaan het merendeel van het vliegverkeer in deze maand moest verwerken. Verder werd geklaagd door bewoners van Amsterdam, Lijnden, Badhoevedorp en Velsen. ■4 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven VNU in Haar lem steeg in de eerste helft van dit jaar de omzet met acht procent tot 576,7 mil joen ten opzichte van dezelfde periode in 1979. De nettowinst nam toe van 23,2 tot 23,3 miljoen. De omzetstijging deed zich in alle categorieën voor, met uitzonde ring van drukwerk voor derden, aldus de concernleiding. Naast prijsstijgingen speelden vooral wijzigingen in het assortiment een rol. De aan derden betaalde kosten stegen rela tief sterker dan de omzet en daardoor steeg de toegevoegde waarde (met 6 pro cent) iets minder. Het effect van de loon maatregel zal pas in het tweede halfjaar in Rente op rente 8'/2°/o (Van onze streekredactie) AMSTELVEEN. CMG Amstelveen BV is verhuisd van Kronenstede aan de Laan van Kronenburg 14 in Amstelveen naar het Rembrandtgebouw aan de Bies- bosch 225, een zijstraat van de Van Heu- ven Goedhartlaan, eveneens in Amstel veen. Het nieuwe telefoonnummer is 020- 437071. CMG Amstelveen is gespeciali seerd in advies- en ontwikkelingswerk op het gebied van de elektronische informa tieverwerking voor banken en overige fi nanciële instellingen. Op dit terrein heeft CMG internationale faam verworven via haar Financial Division waarvan CMG Amstelveen een belangrijke schakel is. 8*2% Aankoop bedrag f921,60 De teruggang in het vliegvakantiever- keer had ook invloed op het aantal passa giers in het geregelde Europese verkeer. Dat was in juni 3 procent minder dan vorig jaar en van januari tot en met juni 1 procent. Het geregelde en ongeregelde in tercontinentale reizigersverkeer en het binnenlands verkeer namen toe in de eer ste zes maanden. Het geregelde en ongere gelde intercontinentale verkeer beide met 3 procent, het binnenlands verkeer met 10 procent. De toename van het aantal vliegtuigbe wegingen (starts en landingen)' in de eer ste helft van 1980 werd veroorzaakt door het geregelde verkeer. Binnen Europa steeg dat met 5 procent, buiteh Europa met 8 procent en binnen Nederland met 21 procent. Daar stond echter een vrij sterke afhame tegenover van het charterver- keer: binnen Europa met 19 procent en daarbuiten met 14 procent. De' 7 procent groei van het vrachtver voer, tenslotte, was volledig te danken aan het geregelde intercontinentale vervoer. In de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg de toename in deze sector 21 procent ten opzichte van 1979. In dezelfde periode namen het geregelde en ongere gelde Europese vervoer en het ongeregel de intercontinentale vervoer respectieve lijk met 7, 29 en 9 procent af. De stijging van hét geregelde intercontinentale goe derenvervoer deed zich voor op alle conti nenten: Noord-Amerika +12 procent. Mid den- en Zuid-Amerika +23 procent, Afri ka 10 procent, Midden-Oosten +46 pro cent, Verre Oosten +25 procent. Het weer is gunstig voor de graanoogst. Overal in ons land werken landbouwers zich in het zweet om het gewas op tijd binnen te krijgen. Op Schiphol (de grootste boer van de Haarlemmermeer) worden de landbouwwerk tuigen in maat nog overtroffen door voorbij snellende vliegtuigen J. van der Eerde, de enig beherend vennoot van Box Music Holland, is de tekstschrijver van de liedjes „Vakantie- ellende” en ,,’t Jochie, dat zal altijd blijven sappelen”. De liedjes zijn door Rijk de Gooyer opgenomen, waarna Van der Eer de naar CBS is gestapt met de bedoeling dat deze maatschappij een plaat zou ma- k^n en uitbrengen. Beide partijen kwa men tot. overeenstemming, zjj het zo bleek tijdens het kort geding over ver schillende zaken. Van der Eerde meende dat hij zaken had gedaan over het uitbren gen vgn een single, CBS verkeerde in de veronderstelling dat het materiaal ook voor een langspeelplaat en een muziek cassette gebruikt kon worden. De tekstschrijver was zeer verbaasd te ontdekken, dat zijn nummers ook op een 1 jaar Het kasbiljet aan toonder. Voor geld dat U bijvoorbeeld een jaar lang wilt uitzetten tegen een vaste hoge rente.- Schenken aan derden. Uw kinderen of andere familieleden is mogelijk zonder administratieve bijkomstigheden. Vooreen kasbiljet aan toonder betaalt U nü f 921,60. (Van onze provincieredactie) DEN HAAG Gehuwde vrouwen krij gen stemrecht bij waterschappen. Minis ter Tuijnman (verkeer en waterstaat) gaat stappen ondernemen om het actieve kies recht van de gehuwde vrouw in wettelijke regels vast te leggen. De bewindsman kon digt dit aan in een antwoord op kamer vragen. Er zijn momenteel in een aantal water- schapsreglementen regels die niet in overeenstemming zijn met het heersende huwelijksvermogensrecht. Deze regels worden weliswaar, voor zover bekend, niet meer toegepast. In de praktijk wor den bij het opstellen van het kiezersregis- ter de eigendomsgegevens van het rijks- kadaster geraadpleegd. Wanneer het onroerend goed op naam van de man staat, valt hem het kiesrecht toe. Staat het op naam van de vrouw, dan is zij de stemgerechtigde. Wanneer er twee of meer eigenaren zijn, wordt de eerstge noemde als stemgerechtigde aangewezen. Er kan niet gesproken worden van een voorkeursbehandeling van de man, zo zegt de minister, omdat dezelfde handel wijze wordt gevolgd wanneer de eigena ren niet zijn gehuwd. De nieuwe water schapswet zal uniforme wettelijke regels bevatten ten aanzien van het kiesrecht van gehuwde vrouwen. de personeelskosten tot uitdrukking ko men. De afschrijvingen stegen zeer sterk en wel met 4,3 miljoen door het hoge investeringspeil in 1979 en 1980. Mede hierdoor daalde het bedrijfsresultaat met 5,8 miljoen tot 36,9 miljoen. Daartegen over stonden een iets lagere belasting druk, de gunstige uitwerking van de sane ring van de deelnemingspositie vorig jaar en het positieve effect van bijzondere kosten. Er is geen aanleiding tot een andere LP waren uitgebracht. Hij werd zelfs zeer kwaad, toen hij eveneens bemerkte dat zijn firmanaam niet op de hoezen en de etiketten van de singles was aangebracht. Omdat hij ook de, volgens hem toegezeg de, promotie-activiteiten van CBS ver be neden de maat vond, stapte Van der Eerde naar de rechter. Zijn raadsman, mr. R. Polak, betoogde gisteren tijdens het kort geding dat de tekstschrijver om twee redenen zijn rech ten kan doen gelden. Op de eerste plaats, zo zei mr. Polak, heeft hij als auteur de volstrekte zeggenschap over het verveel voudigen en openbaar maken van de tek sten. En op de tweede plaats bestaat er volgens de raadsman geen mondelinge overeenstemming over het vervaardigen van LP’s en muziekcassettes. Als bewijs hiervan zou gelden dat een door CBS opgemaakte ontwerp-overeenkomst, als een soort bevestiging van mondelinge af spraken, geen melding maakt van LP’s en muziekcassettes. CBS ontkende in alle toonaarden dat uitsluitend afspraken zouden zijn ge maakt over het persen en verspreiden van singles. Mr. H. de Jong Schouwenburg, pleiter voor de grammofoonplatenmaat schappij, zei dat geen enkele platenmaat schappij een overeenkomst zou sluiten, waarin een beperking zou zijn opgenömen over het in de handel brengen van repro- dukties van bepaalde opnamen. Volgens hem houden de platenmaatschappijen zich het recht voor om zelf te bepalen welk gebruik van een opname wordt gemaakt. Bovendien voerde hij aan dat het uit brengen van een LP uitvoerig met Van der Eerde was besproken. De Jong Schou wenburg concludeerde dat de vordering moest worden afgewezen, omdat volgens de raadsman beide partijen het wel dege lijk mondeling eens waren geworden en omdat CBS het volste recht zou hebben om de twee liedjes op een LP uit te brengen. De kern van de zaak bleek uiteindelijk de wel dan niet gemaakte afspraken. De verklaringen van medewerkers van CBS, die bij gesprekken met Van der Eerde aanwezig waren geweest, speelden daarin een belangrijke rol. Mr. Polak tegen de rechtbankpresident: „Het komt er op neer of u uit de verklaringen van de employés van CBS kunt opmaken dat Van der Eer de zich met huid en haar heeft overgege ven aan de maatschappij. Dat heb ik be streden en weerlegd.” Beide partijen betwisten eveneens ei kaars gelijk over wel of niet toegezegde promotie-activiteiten, over de toelevering van een ontwerp voor een hoes en over de financiële afwikkeling van de zakelijke trahsactie. Tot overeenstemming kwamen zij zeer zeker niet. Rechtbankpresident mr. H. van den Haak doet maandag 8 september ’s mid dags om twee uur uitspraak. uitspraak voor heel 1980 dan die in het verslag over 1980, aldus VNU. Toen werd gezegd dat onder alle voorbehoud gezien de grotere onzekerheid over de economi sche ontwikkelingen dan in voorgaande jaren enige verdere verbetering van de nettowinst mogelijk zou zijn. Na midden 1980 werd met een interna tionaal bankensyndicaat overeenstem ming bereikt over een multicurrency-le- ning van 50 miljoen dollar. In Engeland werden de activiteiten van Business and Career Publications en Computing Publi cations overgenomen, terwijl in de V.S. de Academie American Encyclopedia op de markt kwam. Per gewoon aandeel ging de nettowinst in het eerste halfjaar van 9,84 naar 9,86 en de kasstroom van ƒ,17,26 naar 19,07. CMG (Computer Management Group) is het grootste, onafhankelijke, (dus niet ge bonden aan enigerlei fabrikant, bedrijf of instelling), internationaal werkende soft ware- en servicebedrijf in West-Europa met vestigingen in en rond Londen (7), Manchester, Glasgow, Brussel, Frankfort. Amsterdam (2), Amstelveen (2). Rotter dam en Den Haag en eigen computercen tra in Croydon en in Amstelveen. Over een jaar ontvangt U er f 1.000,- voor Een rente van 81/2%: niet gering. Uiteraard zijn er ook langere looptijden. Voorbeeld: in 8 jaar loopt de rente (op rente) op tot 10 procent. Óverigens zijn er ook coupures van 5.000 en'10.000 gulden Hexibelaltematief:hetgroei-kasbiljet aan toonder. Met het groei-kasbiljet aan toonder kunt na 2 jaar kiezen voor verzilveren óf door gaan en profiteren van een nóg hogere rente. Bij verzilvering na 2 jaar kunt U thans rekenen op een renté (op rente) van 814°<>. Rente op rente na 7 jaar: 93A%. Er zijn coupures van 1 000 en 5.000 gulden. Alblasserdam 01859 26 05.23 44/ Amsterdam, Herengracht 020 - 52 72 33 2: 52 73 362 A'dam Buitenveldert 429860 Arnhem 085 45 55 41 /Delft 015 -14 0981 /Dordrecht 078 1410 77 /Eindhoven 040 44 41 55/VGravenhage 070-92 40 31 Groningen, De Dwinger (Wester ha ven). 050 1897 11 De Wijert 25 07 00/Haarlem 023 31 59 50/Haren 050 34 5645/Heerlen 045 7117 10 Rotterdam Coolsingel 010 63 2290, Bei)erlandselaan 19 27 11, s-Gravendiikwal 36 36 00/Schiedam 010 34 02 22 Usquert 05950 2909/Utrecht 030 31 7824/Vlaardmgen 010 34 0222/Zajtbommel 04180 37 52/Zeist 03404 16 204 (Van onze provincieredactie) HAARLEM. De Noordhollandse CDA-statenfractie blijft voorstander van een ingepolderde Markerwaard. In een brief aan de CDA-programcommissie heeft de fractie bezwaar gemaakt tegen het voornemen om in het CDA-verkie- zingsprogram op te nemen, dat de Mar kerwaard niet zou moeten worden inge- polderd. In deze brief, ondertekend door CDA-gedeputeerde drs. J. van Dis, wordt ook. de wijze betreurd waarop dit con- cept-programmapunt tot stand is gekomen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9