Bekoorlijke collectie bij Koster Boutique Het gat in de hand van Nederland r modejournaal „Natuur”zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. lot en met 4 oktober f22,50. Daarna fio- duurder. f--1 5' r b i 1 <»lw d SEPTEMBER 1980 11 VARIA door Bé ter Maat 3 De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de voorraad strekt. Overal in dit 176 pagina’s dikke boek groeien en bloeien de foto’s en aquarellen. Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. IEDER NIEUW SEIZOEN verdringen ontwerpers, couturiers, fabrikanten en detaillisten zich om hun modenoviteiten aan den volke te tonen. Bij hoge uitzondering wil het weleens voorkomen dat die vele weken durende grote en minder grote evenementen aardig verdeeld lijken, maar in de dagelijkse praktijk pakt het altijd weer anders uit. De presentaties van een week zou je soms in één dag moeten kunnen samenpersen en dan nog is een redelijk bijbenen een vrijwel onmogelijke opgave. Het is dan ook niet zó verwonderlijk, dat je steeds weer tot zeer afgewogen keuzen wordt gedwongen om toch vooral een zo breed mogelijk aspect van het ganse modegebeuren van een seizoen te belichten. v t Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder egel die met ’n trits kleintjes over een bospad trip- pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant./ Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen, rv - En als je daar wat meer van weet, kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. 1 Geschreven door Bert Garthoff. Een man J die als geen ander boeiend kan vertellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. door Udo J. Buys Flip de Kam en Frans Nypels „romantiseerden het bankroet van BW®» V r"/ L -4 y (ADVERTENTIE) W 3 ‘n Boek met een treurige blik op de toekomst, maar vrolijk geschreven, zo als de auteurs gisteravond in „Met het oog op morgen” nog eens beaamden. Een reversible cape van tweed met alpaca De bijpassende tweed rok is voorzien van een los voor pand, terwijl het bijbehorende jas/e van een tweed breisel werd vervaardigd. Met deze creatie is het Italiaanse huis Agnona in de nieuwe collectie van Koster Boutique vertegenwoordigd. FLIP DE KAM was erg enthousiast over de wijze waarop „Het gat in de hand van Nederland” tot stand is geko men. „Zo’n maand er helemaal tussen uit is ’n heel bijzondere ervaring. We zaten in een gat waar niets mee te doen was. Op zondag waren er zes kerkdien sten, maar dat was dan ook alles. Het is wonderbaarlijk goed afgelopen. We heb ben wel degelijk flink gediscussieerd. Over de hoofdlijnen zijn we het wel eens. Ik ben een rechts PvdA’er, ik roep altijd: wat kost dat en wie gaat het betalen. Het Hun act over de belastingen vond ik erg sterk en die over de modale man die overal voor opdraait. Ze hebben het enorm goed begrepen”, gaf Frans Ny- pels later als commentaar. Zijn samen werking met Flip de Kam is niet nieuw; in de periode tussen 1975 en 1978 schre ven ze een reeks artikelen voor de Haag se Post, waar Nypels toen werkzaam was. Uit die tijd stamt ook zijn eerdere boek: De verwording van de economie, dat hij schreef, samen met prof. Anton Heertje en Kees Tamboer. De Kam is vast van plan samen met Nypels nog een tweede boek te schrij ven. Over het gat in de hand van Neder land dat dan mogelijk gedicht is? De Kam: „Dat zeker niet, ik vind het alleen maar erger worden...” En waar het gat nu zit? „Dat zit in de hand van alle Nederlanders samen. We willen teveel, we moeten kiezen tussen koopkracht of het behoud van de sociale voorzie ningen”. HET ILLUSTERE DUO Jacobse en Van Es, een van de creaties van het onvermoeibare duo Kees van Kooten en Wim de Bie, gaf gisteren zijn eigen visie op ons economisch bested tijdens de pre sentatie van het boek ,,’n financiële Ha rold Robbins” zoals ze zeiden, in het Haagse HOT-theater. Zeer geestig legde het vooral de nadruk op aspecten als de belastingontduiking, zwart geld en de weerzin tegen de vele lasten waarmee we worden geconfronteerd. Slechts een paar van de verschijnselen die in het boek aan de orde komen. „Ze hebben het twee weken tevoren gekregen. Alle hoofdstukken zijn ’n beetje aangestipt. Van Paulette Buraud uit Pan/s is deze couture/apon van een geraffineerd gekleurde mousseline de sole met satijnen banen (Collectie Koster Boutique). Fraaie mantel van een soepele babylam met een apart verwerkte kraag uit de couturecollectie van het Duitse huis Rupp en Taureck. Onder de mantel wordt een vervilte Shetland rok met een losgebreide jumper gedra gen. (Herfst- en wintercollectie van de Koster Boutique). en haar kopbladen IJmuider- en Bever- wijkse Courant. De twee hebben een uiterst leesbare en vooral ook overdrachtelijke formule gevonden om de ingewikkelde wereld van economie, belastingontduiking en staatsfinanciën te presenteren. Dat hebben ze gedaan door hun veertien interviews met Neder landers over ondermeer inkomen en werk te omlijsten met een verhaal, waar in oud-referendaris van de gemeente Haarlem, Johannes Peperkoom, een so cialist, en zijn vriend Peter, een liberaal, regelmatig van gedachten wisselen over zegeningen en uitwassen van de verzor gingsstaat. Twee zonen van Peperkoom zijn de interviewers. Over de inhoud van het boek komt onze economisch medewerker prof. dr. F. Hartog later uitvoerig terug. was een tour de force, maar het is heel goed gegaan”, aldus De Kam, die fiscaal recht studeerde, tweeëneenhalf jaar als adjunct-inspecteur van belasting in Haarlem werkte, viereneenhalf jaar me dewerker was van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, nog vier maanden als lid voor die partij in de Kamer bivak keerde en via de Universiteit van Am sterdam in Leiden terecht kwam. f,, Tijdens de presentatie genoteerd uit de mond van Jacobse en Van Es: „morbide eenheid” „ik zie nog eens een tijd komen dat het de directeur net zo slecht gaat als zijn b.v.” „Zo’n inspecteurtje van belasting kan gewoon niet hebben dat jij meer verdient omdat je nu eenmaal duurder leeft”. „en dan al dat kijk- en luistergeld, terwijl' ik nooit meer naar Nederland kijk met die kabel. Als ik ’s zaterdagsa vonds Derrick zo’n moord live zie op lossen ga ik toch niet meer op Neder land naar een oude moord zitten kijken”. „er is geen respect meer voor ons vrije jongens. Zo dreigen die vrije jon gens van Nederland de zigeuners van het bedrijfsleven te worden. Daarom roepen we tegen alle vrije jongens: wordt lid van onze tegenpartij. De te genpartij is voor alle vrije jongens die niet meer tegen Nederland kunnën. Wordt lid en dank u wel...” Een vlieg wordt pas een vlieg na een gedaanteverwisseling K waarvan de tussenfasen allerminst op een vlieg lijken. De auteurs van het boek over de „crisis van de verzorgingsstaat" Frans Nypels (links) en Flip de Kam (rechts) met in hun midden de Hagenaars Jacobse (Kees van Kooten) en Van Es (Wim de Bie), de twee specialisten op dit gebied, die voor de presentatie van het boek waren uitgenodigd. I De bosmuis eet een appel, de steenuil eet de bosmuis. Leven is eten en gegeten worden. VOOR DE KOSTER BOUTIQUE uit Haarlem met haar exclusieve herst- en wintercollectie heb ik vandaag maar een plaatsje in ons journaal ingeruimd. In een „com- bineer-seizoen” zoals zich dat nu voor ons gaat afspelen, was er tijdens de show in het Zand- voortse hotel Bouwes heel wat aan en uit te trekken. Volop rokken, pantalons, blouses, jum pers en vesten waren er te zien en niet alleen ton sur ton, maar eveneens in diverse, verfijnd op el kaar afgestemde kleu ren. Een zeer aantrekke lijke collectie was zonder enige twijfel die van het Parijse huis Christian Dior. WINTERSPORT- LIEFHEBSTERS zullen met de beeldschone com binaties van Ilaria met applicaties en incrusta ties in gladde en bouclé wol wel bijzonder in hun sas zijn. Zuiver zijden jurkjes en modellen in dunne wol ontbreken nimmer in de collecties van de Koster Boutique. Hetzelfde kan met recht worden gezegd van de voortreffelijke accessoi res, zoals tassen, hand schoenen, bijous, shawls, hoeden en cein tuurs. LAAT NU MAAR EENS even uw verbeel dingskracht op volle toe ren draaien en ik toon u middels dit vertrouwde krantepapier de meest exclusieve creaties. Om te beginnen bewonderde ik de waarlijk schitteren de breisels van Lore Dib- bern uit Florence. De rokken van haar gebrei de pakken en de mou wen van de bijpassende mantels waaierden swin gend klokkend naar on deren toe uit. Het Itali aanse huis Agnona was vertegenwoordigd met creaties vervaardigd van zijn alom vermaarde zachte kwaliteiten ge breide en geweven stof fen. Een uiterst opmer kelijke avondmantel met de griffe van Bill Gibb uit Londen oogstte te recht ieders bewonde ring. In dit sprookjes achtige „manteltje” wa ren maar liefst 120 nert sen en de nodige meters goudleren biezen ver werkt, terwijl de rugpas tot meerdere luister van applicaties en pailletten was voorzien. Het voor treffelijke Duitse huis Rupp en Taureck gaf een fraaie mantel van babylam een kraag mee gebreid van reepjes suè de met de heerlijk zachte krulletjes van de vacht. Een zaligheid voor de koude winterse dagen. AAN AVONDJAPON NEN uiteraard geen ge brek in de collectie van Koster: van romantisch tot geraffineerd. Iedere vrouw zal dus een voor haar passend feestelijk toilet kunnen vinden. Zo zag ik bijvoorbeeld van Kazazian uit Parijs een lieflijk model opge bouwd van schitterende mousseline de soie met het fijnste kant dat u zich maar kunt voorstel len. Een zeer nauwe pail letten japon diende zich vervolgens aan als de ge raffineerde tegenpool. AL IS DE VERLEI DING bijzonder groot u nog meer heerlijkheden uit deze smaakvolle col lectie voor te schotelen, de mij toegemeten ruim te laat het echter niet toe. Aan u om zelf nog eens -op ontdekkingsreis te gaan en wellicht dat u net dat aantreft waar u al zolang naar op zoek was. Je kijkt qm je heen. Maar zie je wel alles? DE KAM EN NYPELS. De eerste we tenschappelijk medewerker (specialist openbare financiën) aan de Rijksuniver siteit in Leiden; de ander chef stadsre dactie van Haarlems Dagblad en per 1 januari hoofdredacteur van die uitgave HAARLEM. VEERE, HARTJE WINTER. Het in een nevelig koude januari-maand vergeten Zeeuwse stadje op het eiland Walcheren. Met achter de oude gevels, aan de voet van de Camp- veerse toren, een paar duizend autochto nen, sluimerend onderweg tussen twee seizoenen, uitgerekend die lokatie heb ben Flip de Kam en Frans Nypels geko zen voor een vrijwillige ballingschap, waarin ze de „economische teruggang en het bankroet van de verzorgings staat” analyseren. „Het gat in de hand van Nederland” is het resultaat gaan heten en werd gisteren als een driehon derd pagina’s dikke paperback door Uit geverij Bert Bakker op de markt ge bracht. M J,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11