Uitgangspunt lijsttrekker reformatorische federatie: Pas echt welzijn met Bijbel als norm Angst voor terreur bij jeugd verdwenen 7 I n i Farrr’ JH ei 1 I .4* CHILI 4 r nl 13 19 8 0 WOENSDAG 3 S EPTEMBER N r en rte OLIVIA lem. T wil voor een gesprek. De nog kandidaat-lijsttrekker de RPF heeft geleerd voorzichtig te zijn. Het feit dat hij op de loonlijst staat van de Evangelische Omroep én z’n eigen journalistieke verleden zijn daar ongetwijfeld debet aan. Voorzichtige of openlijke pogingen politieke onderwer pen aan te snijden kapt Leer ling onmiddellijk af. Pas na 20 september, de dag waarop de Federatievergadering in Put ten z’n lijsttrekkerschap zal bekrachtigen, zal hij de poli tieke uitganspunten, waarmee de RPF de verkiezingsstrijd aangaat, ontvouwen. (Door Ab Visscher) Geen politieke onderwer pen. Alleen de vent en het waarom. Dat is de voorwaarde waarop Meindert Leerling, toekomstig lijsttrekker van de Reformatorische Politieke Fe deratie (RPF) met de pers in zee nu van AncoJ Iquiqui ^Stille Meindert Leerling iing 1. (Door Rob Sprenkels) Referendum over grondwet verenigt oppositie Chili 189.- [Magtllanstr. -z^^runta Arenas ’LAND. Pinochet ir Allende L er re rht. jouden briljant uitivé iljante» Leerling, geboren in Heerjansdam en afkomstig uit ARP-huize, wordt vlak voor diezelfde Kamerverkiezingen bestuurslid voor publiciteitszaken. „Aarzelend, want ik had er nog nauwelijks van gehoord. De RPF leek me te reactionair en oubollig. Maar ik heb me er toch bij aangesloten en mijn aarzeling werd onmiddellijk wegge nomen”, zegt Leerling. Als oorzaken over het uitblijvend succes bij de vorige Kamerverkiezingen noemt Leerling de onbekendheid van de RPF in het land. „Op de verkiezingsavond zelf waren er nog mensen die nog nooit van de RPF hadden gehoord”, aldus de huidige lijsttrekker. Leerlings ster moet in de RPF snel zijn gestegen. Hij wordt tweemaal gevraagd voor het lijsttrekkerschap en zegt even zovele malen „nee”. Wanneer blijkt dat zijn vervanger dominee Poort om prakti sche redenen geen voorman kan worden, krijgt Leerling nogmaals een delegatie thuis. Het bestuur heeft inmiddels contact op genomen met EO-baas Dorenbos en er voor Leerling een vrijstelling in de vorm van onbetaald verlof uitgesleept. Boven dien: de EO zal Leerling terug nemen wanneer hij onverhoopt niet in de Tweede Kamer terecht komt. „Ik heb een politieke carrière nog nooit geambieerd. Het is bovendien fysiek on mogelijk en overantwoord om m’n huidi ge functie bij de EO te combineren met de politiek”, aldus Leerling. Het verzoek om lijsttrekker te worden bereikte hem voor de derde maal. En de Gereformeerde Bond accepteert het lijsttrekkerschap. Leerling: „Het kwam indringend op me af en ik heb er diep over nagedacht en er in huiselijke kring over gesproken. We zijn met vakantie gegaan en we hebben samen, ook m’n vrouw, ,Ja” gezegd. Ik zie het als op m’n schouders gelegd. En als de Here mij vraagt een nieuwe weg in te slaan, dan neem ik die taak op m’n schou ders, hoe klein ik me ook voel. Dan moet toerustigingstaak. En waar het Ethische Reveil inmiddels een Geestelijk Reveil ge worden is, krijgt men in RPF-kring steeds meer moeite met het CDA. Op het laatste moment wordt besloten alsnog aan de verkiezingen van ’77 deel te nemen. Zon der succes evenwel: de RPF komt bij de Kamerverkiezingen 2000 stemmen te kort voor een zetel. kunnen niet toestaan dat groepen met het internationale marxistische brand merk en in hun rangen enkele personen die een relatief aangezicht bezitten, pre tenderen politieke activiteiten te reali seren”. dagbladen. Ook de bourgeoisie doet haar best, de gevestigde families en za kenlieden die welvaren bij het Pinochet- regime. In het centrum van Santiago worden tijdens de spitsuren grote Ame rikaanse sleeën gesignaleerd met geluid sinstallaties. Anderen sturen particulie re chauffeurs erop uit met peperdure pamfletten in kleurendruk, meestal met de Chileense vlag als symbool en de oproep om vooral „vöör” te stemmen. Vöör „de grondwet van onze tweede grote bevrijder”. Het blijkt dat Pinochet voor de Chileense rijken het evenbeen is van de held van de Chileense onafhan kelijkheid, O’ Higgins. Verder zijn er natuurlijk de door de staat gecontroleerde media. Partijgan gers van de junta debatteren voor radio en televisie tot laat in de nacht over het wel en wee van de grondwet en de volks stemming en roemen „onze generaal”. Ook doen zij hun best om verklaringen van tegenstanders als Frei en de via illegale kanalen binnenkomende oproe pen van ballingen teniet te doen. ik. Ik moet er in de samenleving van getuigen dat God regels heeft gegeven. Om het welzijn. Want wanneer de mens z’n eigen regels gaat stellen, komt er cha os”, aldus Leerling. Als voorbeelden van die chaos noemt de RPF-lijsttrekker het druggebruik, abor tus, euthanasie en het „recht in eigen hand nemen van krakers.” De Reformatorische Politieke Federatie heeft zich nog geen verkiezingsleus aange meten. Dat gebeurt, gelijk met de be krachtiging van Leerlings lijsttrekker schap, op 20 september. Na lang denken komt de RPF-voorman met een slogan, die de richting van z’n eigendenken aan geeft. „M’n strikt persoonlijke slogan zou zijn: „Opdat het u wel ga”. Want: als de mensen de Bijbelse normen kiezen, dan krijgen ze pas echt welzijn”, aldus Mein dert Leerling. ouden Ijanten jd 375. LENNAR 168.- t groteif ïn 269/ dips rïK 2230.- uziek- mt 146. s 115,- 124.- ministerie van Informatie bestempelde Frei’s betoog na afloop als „puur propa gandistisch” en verklaarde dat de rege ring de voorstellen van de christen-de- mocraat totaal zal negeren. De uitdaging van Frei aan het adres van Pinochet om een politiek debat te houden werd „inte ressant” genoemd. Dus Frei moet blijk baar nog worden gespaard. Maar het is niet alleen de oppositie die de kiezers aan haar kant probeert te krijgen via demonstraties, illegale vlug schriften en kleine advertenties in de Precies zeven jaar nadat generaal Agosto Pinochet een einde maakte aan het bewind en het leven van de gekozen president Salvador Allen de, verplicht hij het Chileense volk naar de stembus te gaan. Onderwerp van stemming op 11 sep tember is de nieuwe grondwet, eigenlijk niet meer dan een bevestiging van wat Pinochet in 1977 ontvouwde: de grond wet die tevens de Chileense dictator de zekerheid geeft tot het eind van de jaren tachtig de macht in handen te houden, terwijl er begin volgend jaar een deels door hem en deels door de militaire junta benoemd parlement in werking zal treden. De „democratisering” van het politieke leven zal pas tegen 1990 op gang worden gebracht. Op het eerste gezicht eigenlijk dus niets nieuws onder de Chileense zon: Pinochet had al die plannen immers in 1977 ontvouwd en destijds tevens aange- kondigd dat de nieuwe grondwet in 1980 zou worden voltooid en aan het volk zou worden voorgelegd, of, om het njet de term van de junta te zeggen, de „institu- cionalizadion”. Het lijkt wel of men in Chili de plan nen van Pinochet was vergeten, hetgeen natuurlijk te maken heeft met de on macht van de oppositie. Sinds de val van Allende werd de kloof tussen de Chileen se communisten, maoisten, socialisten, sociaal-democraten en christen-demo- craten met de dag groter. Nu hebben de tegenstanders van Pinochet echter plot seling de rijen gesloten, zowel in Chili zelf als de ballingen in het buitenland. In de hoofdstad Santiago is het vooral de jeugd die voor spektakel zorgt: de angst voor de officiële terreur is verdwe nen. Van flats in het centrum dwarrelen pamfletten die het volk oproepen „nee” te stemmen. Studenten, arbeiders en scholieren demonstreren openlijk tegen het regime, tegen de nieuwe grondwet. Dagelijks verdwijnen er tientallen van hen in de gevangenis. Een student: „We moeten wel, het is onze laatste kans. Als Pinochet het voor elkaar krijgt dat de grondwet door middel van een referen dum wordt aangenomen, is hij president voor het leven en dan kunnen wij al onze ambities wel vergeten”. Ook internationaal blijkt de Chileense oppositie plotseling weer samen te wer ken. Zowel in Europa als op het Ameri kaanse continent proberen Chileense ballingen duidelijk te maken dat het om een grote „farce” gaat en dat de grond wet van Pinochet niets met democratie te maken heeft. Terwijl de Chileense regering de wereld probeert wijs te ma ken dat er „een breed politiek debat” over de nieuwe grondwet plaats vindt, wijzen de ballingen erop dat de partijen en vakbonden in het geheel geen gele genheid krijgen om hun mening te uiten. Zo verscheen onlangs in Den Haag een gezelschap Chileense ballingen van di verse politieke groeperingen, dat tegeno ver de verzamelde pers uiteenzette dat zelfs na 1990 de dictatuur niet plaats zal maken voor de democratie. Jorge Tapia, oud-minister van Onderwijs onder Al lende, wees erop dat niet-stemmen bij In zijn woning in het dorp Huizen, voor heen een bolwerk van het protestantisme, is Leerling daarentegen wél bereid duide lijkheid te verschaffen over drie zaken: z’n eigen vertrekpunten, die van de RPF en de uitkomst van de verkiezingen. Wat dat laatste betreft: „Het is m’n vaste overtuiging dat we met z’n tweeën in de Kamer komen”, zegt Leerling. Die tweede man is drs A. H. D. Wagenaar, waarmee Leerling in de verkiezingsstrijd een duo zal vormen. De entree van de RPF in ’s lands vergaderzaal zal volgens Leerling het gevolg zijn van de „niet onaanzienlijke teleurstelling bij een aantal mensen over de CDA-houding inzake abortus en gezin en huwelijk.” De geboorte van de Reformatorische Politieke Federatie vindt plaats in het jaar 1975 dat Dries van Agt z’n Ethisch Reveil over Nederland laat schallen. De nieuwe Federatie stelt zich in eerste opzet ten doel een bezinningscentrum te zijn met een een groot theater in Santiago zijn stand punten verkondigen „omdat dat het poli tieke debat over de grondwettelijke tekst nog verder zal verbreden”, zoals in het officiële document dat Frei tot de meeting machtigde, stond te lezen. Zeer tot ongenoegen van, maar niet onverwacht voor de Chileense regering verwierp Frei de volksstemming en riep hij op tot het vormen van een overgangs regering van burgers en militairen die de democratie binnen twee a drie jaar zou moeten herstellen. Het Chileense dat ik ijdel ben; ik ben alleen maar dienst baar aan zijn Koninkrijk.” De norm waaraan Leerling z’n menings vorming en politiek handelen aan zal op hangen, is „de Bijbel als onfeilbaar woord van God”, zoals hij het uitdrukt. Hij geeft toe: een in de praktijk van de politiek geen eenvoudige norm. „Maar, om je hoe dan ook te laten normeren door iets wat on grijpbaar is, dan moet je toch van lotje getikt zijn.” Leerling geeft toe dat het naleven van die normen eenvoudiger is in de oppositie dan wanneer een partij regeringsverant woordelijkheid draagt. „Dan zijn compro missen natuurlijk onafwendbaar. Maar voor mij uitsluitend compromissen over materiële zaken. Bijvoorbeeld alleen over defensie of binnenlandse zaken.” „Nogmaals, ik ben zelf absoluut niet belangrijk. Als Hij me nodig heeft, dan ga De enige opposant van de militaire leiders die de kans heeft gehad zijn mening over de volksstemming te geven, was oud-president Eduardo Frei, de sterke man van de christen-democraten, Frei mocht van de Chileense regering in het referendum zestig dagen gevange nisstraf oplevert en dat blanco-stemmen onmogelijk is, omdat die tot de ja-zeg- gers worden gerekend. Tapia: „Een grondwettribunaal zal na 1990 bepalen of een persoon „ideologisch aanvaard baar” is om in het deels door de presi dent en de Nationale Veiligheidsraad benoemde parlement zitting te nemen. Er verandert dus niets”. Hoezeer dat waar is, blijkt wel uit een officieel document van het Chileense minister van Binnenlandse Zaken: ,tWe Maar geheel effectief blijkt die contro le toch niet te zijn. Oppositiegroeperin gen in het buitenland wijzen met graagte naar uitspraken van generaal Matthei, lid van de junta. Tegenover het rege ringsgezinde dagblad El Mercurio zei hij, kort voordat Pinochet de volksstem ming van 11 september uitschreef: „Als de grondwet onderwerp van de volks raadpleging wordt zonder dat er een open en volledige discussie plaats vindt, dan zal dat een farce zijn. In dat geval”, zo vervolgt de generaal, „zal die grond wet geen enkel effect hebben, de Chile- nen zullen haar niet zien als de hunne, maar als de grondwet van de regering die haar samenstelde, daarom zullen ze haar niet respecteren”. En nogmaals: „De nieuwe grondwet moet een volks stemming ondergaan, maar niet voordat de politieke partijen kunnen opereren en hun mening kunnen geven”, aldus juntalid Matthei. Opnieuw blijkt hoe machtig Pinochet is binnen de Chileense junta. Van de voorwaarden die zijn collega Matthei stelde is niets terecht gekomen. Toch moeten de Chilenen 11 september naar de stembus om te kiezen tussen ,ja” en „nee”. Hoever zal de moed van de Chile nen reiken? „Nee” kan immers leiden tot een nieuwe golf van onderdrukking, voor ultra-rechts zal het een sterk argu ment zijn voor grote „schoonmaakope- raties”. „Ja” betekent personificering van de macht in de figuur van Pinochet, zoals zijn vroegere medestander gene raal Gustavo Leich in zijn geruchtma kende referendum van januari 1978 placht te betogen. In feite betekent ,Ja” voor het Chileen se volk „no future”, geen toekomst. Ter ondersteuning van die bewering een uit spraak van een goed boerende indu strieel uit Santiago die vorig jaar een journalist van Le Monde trachtte bij te brengen wat de economische politiek van het generaalsregime inhoudt: „Chili wordt steeds rijker, terwijl het meren deel van de Chilenen steeds armer wordt”. En nog een statistisch gegeven: sinds 1972 is het reëel besteedbare inko men van de gemiddelde Chileense fami lie met meer dan de helft verminderd. vo’, ze, maar je mag daar alleen stemmen en niet meedoen”. Wat de Staatkundig Gere formeerde Partij betreft: „Ik heb grote moeite met hun visie op de overheid, de positie van de vrouw in die partij en de visie van de SGP op het katholicisme. En met de SGP zou ik graag rond een open Bijbel gaan zitten”, zegt de RPF-lijsttrek ker. Toch is hij optimistisch over de moge lijkheden tot samenwerking met GVP en SGP. „Ik zal in ieder geval m’n uiterste best doen om niet te schieten onder de duiven van mijn broeders in die partijen”, voorspelt Leerling. Het is duidelijk waar de zetels wél vandaan moeten komen: „Het CDA heeft zetels genoeg”, vindt een lachende Leerling. Over datzelfde CDA en zijn politieke verrichtingen laat hij weinig of niets los. „Het bestaan van de RPF maakt duidelijk dat er onvrede be staat met het CDA. Een onvrede die alleen maar is toegenomen.” Leerling is een volslagen nieuwkomer in de Nederlandse politiek. „Ja, ik ben poli tiek nog niet geschoold. Er is een aantal onderwerpen waar ik nog onvoldoende van af weet. Maar toch ben ik niet bang dat ik met de mond vol tanden zal komen te staan”, zegt hij. Als z’n sterke punten op dit moment noemt hij de vakgebieden onderwijs, buitenlandse zaken, zedelijk- heidswetgeving, ontwikkelingssamenwer king en kernbewapening. (Nog) een klein, beginselvast partijtje in de Kamer. Heeft dat enige zin? Leerling roept een eenling in de Nederlandse politiek te hulp om z’n mening te verduidelijken. „Het DS’70-ka- merlid Nijhof heeft ’s gezegd: het valt alles mee. Je kunt vaak op scharnierpun ten als kleine fractie een wezenlijke in breng hebben. Bovendien: God roept soms mensen die een opdracht uitvoeren. Dan heb je geen meerderheid nodig. Neem bijvoorbeeld het afstemmen van het abortus-ontwerp door de WD in de Eerste Kamer”, zegt Leerling. Ijdelheid is een bij politici veel gecon stateerde drijfveer. Terwijl z’n vrouw toch wat bedenkelijk kijkt, zegt Leerling: „Nee, ik ben niet ijdel. Trouwens m’n naam zegt het al. Ik ben Leerling. Ik stel helemaal niets voor. Het lijsttrekkerschap is een opdracht, waaraan ik heb trachten te ontkomen. Maar ik heb het gevoeld dat ik de kracht kreeg om ,ja” te zeggen. Waar het op uitloopt? Ik heb er geen flauw benul van. Wat ik wel weet is dat het een hele zware klus wordt. Nee, ik denk niet ik die stap in geloof doen. Dan wordt dat geleid. Wat niet wil zeggen dat succes is verzekerd”, zegt de muziekregisseur bij EO. Leerling kwam in 1971 bij de Evangeli sche Omroep in dienst en zette bij de gloednieuwe omroep de informatie-ru- briek „Nader Bekeken” op. Dat deed hij tot oktober 1977. In januari 1978 verhuis de hij naar de muziekafdeling, waar hij nog steeds werkzaam is. Met duidelijke terughoudendheid spreekt de RPF-voorman over de arbeids verhoudingen binnen de Evangelische Omroep. „Ik wil er slechts dit van zeggen: het is een samenwerkingsverband van mensen. En waar mensen werken worden fouten gemaakt. Ik heb wel een tijd gehad dat er problemen waren. Maar die zijn allemaal bevredigend opgelost. En alle verhalen over m’n vertrek van „Nader Bekeken” naar de muziekafdeling zijn allemaal lariekoek. Het was m’n eigen keus. De hele zaak is buiten elke proportie gebracht. De mensen die er bij betrokken waren, hebben het voor het overgrote deel aan zichzelf te danken”, zegt Leerling. Hij verklaart de EO node te verlaten: „Ik heb het er geweldig naar m’n zin. Ik krijg alle kansen die ik wil hebben. Nee, het zou me bijzonder spijten bij de EO weg te gaan.” De oud-journalist bij het Rotterdammer Kwartet - hij werkte er van 1954 tot 1971 - is realist genoeg om te beseffen, dat er zich in het rechtse blok politieke partijen ophouden, die - in ieder geval voor de buitenstaander - hetzelfde nastreven als zijn RPF. „De buitenwacht begrijpt de verschillen waarschijnlijk niet. Helaas is het reformatorische blok verdeelf in een aantal kleine partjes. Zoals SGP en GPV, die beide natuurlijk bestaansrecht hebben”. Het ideaal van de RPF-lijsttrekker is één kandidatenlijst van RPF, GPV en SGP bij de komende Kamerverkiezingen. „En op z’n minst een lijstverbinding en samenwerking in de Kamer. Want ik sta niet voor m’n eigen standje. Ik sta in dienst van de Grote Koning en dan kun nen we geen verdeeldheid hebben.” Dat laatste riekt naar machtspolitiek. Leerling: „Nee, beginselpolitiek is geen machtspolitiek, maar je moet toch met zoveel mogelijk mensen aan de slag gaan”. Z’n broeders bij het Gereformeerd Politiek Verbond dicht hij een te grote geslotenheid toe: „Ik heb veel respect voor - 3 3.0 Serem ZCHLOÉ Spoorweg 0 km 500 zzzrzzzrzzrzVina del Mor: zr=zzz=zzzzTalcahuanq r^zzzzz^zzConcepciórq: PuertoMontt

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13