Ierland met Onderzoek naar fraude bij startlicenties r FINALE IN ARNHEM Zege Connors Borg bedankt voor Uitblijven nieuwe titel geen punt voor wereldkampioen op de baan Bert Oosterbosch s Internationaal damestoernooi Liam Brady tegen Oranje Ajax mist Ziegler proftenniscircuit Mijn seizoen is al gemaakt” ■■lil MiliSiff OW 1980 SPORT WOENSDAG 3 SE P T E M B E R 1 25 ig e Afsluiting Geintje Weer problemen tussen motorsportorganisaties Björn Borg: niet naar Nederland. Bert Oosterbosch: „Ik wil op de eerste plaats een goede prof renner op de weg worden (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Nederland is een da- mestennistoernooi van formaat rijker. Voor de eerste keer vindt over twee maanden in Amsterdam een groots opge zet indoorgebeuren plaats, waaraan in elk geval enkele gerenommeerde speel sters zullen deelnemen. blikkelijk dat er iets mis was. Nogmaals: wij hebben het niet verstuurd. Ik ver moed dat het een goede bekende moet zijn geweest voor de organisatoren in België. Anders hadden ze deze rijders niet laten starten. Op dit punt is het internationaal goed geregeld. Ze zijn in België te goeder trouw geweest”. In motorsportkringen is het gebruike lijk dat mogelijke veranderingen per te legram worden opgegeven. Van KNMV- zijde vindt men het dan ook niet onlo gisch dat vanuit België niet nog eens is geïnformeerd of het telegram de juiste inhoud bevatte. Uit een eerste onderzoek is gebleken, dat het telegram nooit uit Arnhem, waar het bondsburo van de KNMV zetelt, verstuurd is. Arnhem valt onder de sectie Amsterdam van de PTT, als men een telegram opgeeft. Het tele gram is opgenomen in Rotterdam. Vol gens functionarissen van de PTT moet het telegram vanuit het zuiden of vanuit de omgeving van Rotterdam zijn opge- Oosterbosch ligt er overigens niet wakker van. Hij heeft niet het gevoel dat zijn naam geschaad zal worden wanneer hij wordt verslagen. De strijd om de regenboogtrui is min of meer een geintje voor hem. „Ik wil in de eerste plaats een goede profrenner op de weg worden. Als je dan zo’n titel op de baan kunt meepakken is dat alleen maar leuk. Het geeft je net gen door de Fransman Yannick Noah, 15e op de wereldranglijst. In Enschede (29 september), Groningen (30 sept.), Leidschendam (1 okt.), Roosen daal (2 okt.) en Haarlem (3 okt.), zal ’s a- Als blijkt dat een strafbaar feit is ge pleegd, kan de verzekeringsmaatschap pij weigeren uit te betalen. In de regle menten van de F.I.M. staat dat iedere coureur pas verzekerd is als de eigen organisatie in dit geval de KNMV, die de FIM vertegenwoordigt een startli- centie heeft afgegeven. Boy Brouwer, zijspancoureur uit Ouderkerk, die zon dag tijdens de wedstrijd verongelukte, had wel een startvergunning van de KNMV. Brouwer namelijk was in het bezit van een internationaal startbewijs. In het landelijke St. Joris ten Distel is de dood van de drie Nederlandse motor coureurs hard aangekomen. De organi satoren vragen zich af of er fouten zijn gemaakt. Roger de Rijke, secretaris van de plaatselijke motorsportclub, gelooft dat niet. „We hebben alle voorzorgs maatregelen genomen, die nodig waren. enigde Staten telegrammen gekregen, waarin namen van rijders voorkwamen, die alsnog aan de start mochten komen. We zijn te goeder trouw geweest. Als in Nederland fouten worden gemaakt, mo gen ze ons er niet voor laten opdraaien. Wij hebben de reglementen gehanteerd. Als er iets niet goed zit tussen KNMV en NMB is dat niet onze zaak”. Roger de Rijke, die het ongeval van Boy Brouwer niet had gezien, was wel van mening dat er door de verongelukte coureurs onno dige risico’s zijn genomen. „Van een Belgische coureur, die achter Brouwer reed, heb ik gehoord, dat hij wel erg snel de bocht inging. Hij moet de macht over het stuur hebben verloren. De zijspan met de rijder kwam in de strobalen terecht. Boy Brouwer viel tegen het weg dek en werd door de achteropkomende coureurs overreden. Dat had op ieder willekeurig circuit ook kunnen gebeu ren”. En concluderend: „Ik begrijp dat men in Nederland probeert elkaar de zwarte Piet toe te spelen. Bij wie de fout ligt, weet ik niet. Kan ik ook niet weten. Overigens wil ik wel vertellen, dat de KNMV in mijn ogen ook fouten maakt met het verstrekken van licenties. Neem Boy Brouwer. Die jongen had een jaar niet gereden en reed met een bakkenist, die een beginneling was. Vraag je dan niet om ongelukken?” Niet alleen de VZW Motorvrienden, de organisator van de motorwedstrijd in St. Joris den Distel blijkt een door de KNMV ondertekend telegram te heb ben gehad, waarbij akkoord was gegaan met de start van 27 Nederlandse rijders, ook de Belgische motorrijdersbond in Brussel heeft een dergelijk telegram met precies dezelfde inhoud ontvangen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax zal het in de uitwedstrijd tegen NAC vanavond moe ten stellen zonder John Steen Ziegler. De laatste man van de Amsterdammers on dervindt te veel hinder van een spierbles sure in het bovenbeen. Afgelopen zater dag kon hij slechts met behulp van een injectie speelklaar worden gemaakt. Na afloop merkte hij echter al op dat hij voorlopig niet meer wenste te voetballen. „Ik voel er niets voor om me nog langer te forceren. Eerst moet die blessure genezen zijn”, aldus Ziegler. Wie zijn plaats zal innemen is nog niet bekend. Vast staat wel dat trainer Leo Beenhakker weer kan beschikken over linksachter Boeve, die de eerste drie wed strijden van het seizoen wegens een schor sing miste, en middenvelder Lerby. Spits Piet Hamberg, die voor de compe titie in het toernooi in Madrid een diepe kniewond opliep waardoor vijftien hech tingen noodzakelijk waren, zal vandaag weer in looptraining gaan. Beenhakker: „Ik hoop Ziegler en Hamberg er volgende week tegen PSV weer bij te hebben”. DUBLIN. Liam Brady, de midden velder van Juventus zal voor Ierland uitkomen in de wedstrijd tegen Neder land op 10 september in Dublin. De Itali aanse club heeft de Ier vrijaf gegeven voor deze ontmoeting voor de voorron den van het wereldkampioenschap. De Ierse voetbalbond heeft 4000 pond ster ling op tafel gelegd om Brady voor deze wedstrijd te verzekeren. (Van onze sportredactie) Secretaris Vaessen: „Zolang het on derzoek niet is beëindigd, houd ik mij verre van uitspraken en conclusies. Een ding is zeker: er zijn kapitale fouten gemaakt. Twee coureurs hebben het le ven verloren. Dit had voorkomen kun nen worden”. De nasleep van dit ongeval kan voor de nabestaanden van de omge komen rijders ernstige gevolgen hebben. De Ierse selectie ziet er als volgt uit: Peyton (Fulham), O’Neill (Shamrock Ro vers), Hughton (Tottenham), Devine (Ar senal), Langan (Birmingham City), Moran (Manchester United), D. O’Leary (Arse nal), Lawrenson (Brighton), P. O’Leary (Shamrock), Daly (Coventry), Grealish (Luton), Brady (Juventus), Ryan (Brigh ton), Heighway (Liverpool), McGee (Pres ton), Givens (Birmingham), Stapleton (Ar senal) en Walsh (Queens Park Rangers). Gisteravond werden in de bundesliga vier wedstrijden gespeeld. De uitslagen: Borussia Mönchengladbach- Bayer Leverkusèn 1-0, MSV Duisburg-Karlsru her SC 2-2, Borussia Dortmund-Fortuna Dussel dorf 2-1, FC Kaiserslautern-Mtlnchen 1860 3-2. Spelers van de Olympische voetbal ploeg van Columbia zijn ervan beschul digd in februari in de voorronden van het olympisch toernooi verboden stimuleren de middelen te hebben gebruikt. De definitieve lijst voor dit internationa le damesprof-indoorkampioenschap van Nederland, van 8 tot en met 16 november op de banen van Popeye, is nog niet be kend. Het is echter vrijwel zeker dat speel sters uit Tsjechoslowakije en Australië acte de présence zullen geven. Zo zal Hanna Mandlikova straks van de partij zijn. De jonge Tsjechische vestigde onlangs de aandacht op zich door tijdens de Open Amerikaanse titelstrijd Martina Navratilova terug te wijzen. Overigens is Piet van Eysden momenteel op Flushing Meadows bezig enkele speelsters over te halen om naast het Melkhuisje-toernooi ook naar Amsterdam te komen. Naast Mandlikova heeft de Westduitse Silvia Hanika toegezegd te zullen komen. Het Oostblok is verder vertegenwoordigd door Virginia Ruzici uit Roemenië. Te vens kunnen de organisatoren zich ver heugen in de komst van de Australische meisjes Wendy Turnbull en Diana From- holtz en de Britse Sue Barker. Er zullen 32 speelsters in Amsterdam strijden om de hoogste eer. Of daarbij ook Nederlanders zijn, hangt af van hun resultaten in het kwalificatietoernooi. Hoogst waarschijnlijk wordt Elly Ves- sies wel rechtstreeks tot het hoofdtoer nooi toegelaten. De dreun die Oosterbosch uitdeelde is hard aangekomen. Erkende achtervolgers hebben besloten dit jaar maar niet van start te gaan. „Ze durven niet meer omdat ze bang zijn geklopt te worden”, weet Oosterbosch. „Neem nu Moser vorig jaar. Die werd door een eerstejaars-profcoureur verslagen. Dat is voor zijn naam natuurlijk niet al te best”. De Italiaan zal in Besanpon dan ook ontbreken. Zijn reputatie is in de loop van dit seizoen toch al flink aangevreten. Eerst moest hij in de Ronde van Italië de strijd staken en in het wereldkampione- schap verdween hij eveneens roemloos van het toneel. Oosterbosch, die vandaag in actie komt tijdens de kwalifica- tieritten, zou normaal gesproken dus opnieuw wereldkampi oen op dat onderdeel moeten kunnen worden. „Ik zie tegen niemand op”, meldt hij, „maar je moet er ook weer niet te gemakkelijk over denken. Jongens als Roy Schuiten en Her man Ponsteen kunnen ook goed achtervolgen en van nieuwe lingen als Hans-Hendrik Oersted en Alain Bondue is niet zo veel bekend”. AMSTERDAM Aan het Proftenniscircuit dat van 29 september tot en met 5 oktober op zeven verschillende plaatsen in Nederland zal worden gehouden, zullen dit jaar twee spelers uit de internationale top tien deelnemen. Dat zijn Gene Mayer, die momenteel als zesde staat genoteerd, en zijn landgenoot Eddie Dibbs, op dit moment de nummer acht van de wereld. Het veld wordt aangevuld met Roscoe Tanner (lie), Victor Pecci (28e), Hie Nastase (62e) en Tom Okker, die gezakt is naar de 132e plaats en zelfs Louk Sanders (120e) voor zich moet dulden. Victor Pecci stond vorig jaar al op de verlanglijst van de organisatoren, nadat hij in Parijs was doorgedrongen tot de finale van de open Franse kampioen schappen. Nu hij wel heeft gereageerd op de invitatie is de Paraguayaan weggeval len uit de top. Zijn enige overwinning boekte hij dit jaar in Bogota waar hij in de finale John McEnroe aftroefde. In alle overige toernooien waaraan hij heeft deel genomen kwam hij niet verder dan de derde ronde. Zo werd hij vorige week op de banen van Flushing Meadows al in de tweede ronde opzij gezet door de Ameri kaan Teltscher. Tijdens diezelfde open kampioenschap pen van de Verenigde Staten moest Gene Mayer zijn partij in de openingsronde tegen de Italiaan Gianni Ocleppo opgeven wegens een spierblessure. Inmiddels heeft Mayer, die als een van de weinigen zowel over een dubbelhandige backhand als fo rehand beschikt, laten weten dat hij vol gende week zijn rentree zal maken en ook naar Nederland zal komen. Mocht dat niet het geval zijn dan zal hij worden vervan- De wereldtitelstrijd achtervolging is voor Oosterbosch daardoor bijna de afsluiting van zijn seizoen geworden. Op de speciaal voor het werelduurrecord van Roy Schuiten gecon strueerde lichte fiets (nu zelfs met lichtere wielen) zal hij trachten vrijdag in de finales toe te slaan. In ieder geval is de voorbereiding nu wat serieuzer geweest. „Ik heb ook al wat meer op de baan getraind en tijdens het kampioenschap op de weg ben ik vrij snel afgestapt, want als je daar voluit gaat ben je zo toegetakeld dat je de achtervolging wel kunt vergeten”. Toch is er van zenuwen niets te bespeuren. „Zenuwachtig ben ik helemaal niet. Als ik eenmaal op de baan sta zie ik natuurlijk wel weer zo wit als een lijk, maar je kunt toch niet meer doen dan hard trappen. Bovendien heb ik dit jaar al acht wedstrijden gewonnen, waarvan een rit in de Tour en het eindklassement van de Ronde van Luxemburg. Dus wat er ook gebeurt, mijn seizoen is toch al gemaakt'. De Rijke beaamt, dat hij vrijdag een telegram heeft ontvangen, dat onderte kend was met KNMV. Wie de afzender was, of van welk PTT-kantoor het ver stuurd werd, kon hij niet ontcijferen. Slechts de woorden Arnhem en de on dertekening KNMV waren duidelijk te lezen. „Men kan toch niet van ons ver wachten dat we ieder telegram dat bin nenkomt, checken of het juist is. Ik heb voor de wedstrijd in St. Joris vanuit Frankrijk, Zwitserland en zelfs de Ver- Wat met de Nederlandse renners is ge schied, had overal ter wereld kunnen gebeuren. De baan en de beveiliging waren prima in orde.” (Van onze sportredactie) BESANQON De Nederlandse deelnemers aan het wereld kampioenschap wielrennen op de baan staan vandaag tot en met zondag voor de zware opgave het debacle van Sallanches enigszins goed te maken. Vorig jaar kon de wereldtitelstrijd voor Nederland al niet meer stuk na de titels van Jan Raas en Petra de Bruyn op de weg, maar na de volstrekte flop van met name de wedstrijd voor de beroepsrenners liggen de zaken nu duidelijk anders. Hoewel de baankampioenschappen van aanzienlijk geringe publicitaire waarde zijn, is het voor de Nederlandse wielersport de enige mogelijkheid nog wat te sleutelen aan het imago. Een van de grootste kanshebbers op een gouden medaille is Bert Oosterbosch, de 23-jarige regerend wereldkampioen op de achtervolging. Vorig jaar verpletterde hij op een speelse manier alle illusies van gerenommeerde deelnemers als bij voorbeeld Francesco Moser. Ongetraind kwam de neo-prof toen de baan op. Zijn enige voorbereiding bestond uit een ritje van zestig kilometer achter de auto van Peter Post, maar dat was ruim voldoende om te imponeren op de Amsterdamse wielerbaan. een beetje meer moraal. Zo ging ik toch altijd met plezier naar de criteriums, want elke keer werd ik toch gehuldigd vanwege de wereldtitel”. De trui die Oosterbosch vorig jaar veroverde ligt overigens nog vrijwel ongebruikt in de kast. Die mag namelijk alleen gedragen worden tijdens een wedstrijd op het bewuste onder deel en slechts drie keer heeft de Brabander zo’n koers gereden. Financieel leverde het hem ook niet bijzonder veel op, al werd zijn contract bij Peter Post wel bijgesteld na zijn triomf lm Amsterdam. Het geeft in ieder geval wel aan hoe weinig werkelijke waarde de regenboogtrui van de achtervolging heeft. Zeker wanneer het accent op de wegwedstrijden blijft liggen. En voor Oosterbosch is dat duidelijk het geval. Het is zelfs onzeker of hij dit jaar in zesdaagsen uit zal komen. „Als Post zegt dat ik al genoeg heb gedaan dit seizoen, vind ik het best. Het hangt van hem af of ik deze winter op de baan zal rijden. Als je dat doet kun je namelijk niet eens op vakantie, want wij zijn bezig van januari tot oktober’. Het wegseizoen van de jonge prof was toch al groter dan voorzien. Peter Post hield hem weliswaar thuis uit de Ronde van de Middellandse Zee en Parijs-Nice, omdat voor de tempobeul laat in het seizoen nog twee belangrijke tijdritten (Grand Prix des Nations en Trofeo Baracchi) op het program ma stonden, maar onverwacht kwam hij op eigen verzoek uit in de Ronde van Frankrijk. „Het staat nu al vast dat ik door het zware programma van dit jaar niet start in de Trofeo Baracchi en ook de deelname aan de Grand Prix is onzeker geworden”, laat hij weten. geven. Opmerkelijk detail: het buro van de NMB is in Den Bosch. UTRECHT (ANP). Opnieuw dreigt er een rel tussen de KNMV (Koninklijke Nederlandse Motorsport Vereniging» en de NMB (Nederlandse Motorsport Bond). Inzet van de mogelijke twees palt is het verongelukken van de zijs pancoureurs Jos Stet en André Schil der, afgelopen zaterdag tijdens de trai ning voor de stratenrace van Sint Joris ten Distel in België. Op verzoek van de KNMV is de officier van justitie in Rotterdam met een onderzoek begon nen naar mogelijke fraude bij het geven van startlicenties voor de omgekomen coureurs, beiden lid van de NMB. De KNMV is ervan overtuigd dat Stet en Schilder ten onrechte van derden een startvergunning hebben gekregen. Vori ge week had de KNMV per aangetekend schrijven de organisatoren in Sint Joris ervan op de hoogte gesteld, dat 24 Ne derlandse coureurs, die een startvergun ning hadden aangevraagd, niet zouden mogen rijden. Deze rijders waren niet in het bezit van een internationaal startbe wijs, dat de F.I.M. (internationale orga nisatie) verlangt voor de rijder mag ver trekken. Vrijdag, twee dagen voor de wedstrijd kwam er bij de organisatie in Sint Joris een telegram binnen, waarin voor vier rijders van de NMB alsnog toestemming werd verleend. Het tele- gram was, naar later bleek, niet door de KNMV verstuurd. Secretaris Jos Vaessen van de KNMV' „Je kunt op dit moment niet de beschul digende vinger heffen. Zolang de offi cier van justitie de affaire in behande ling heeft, zwijg ik liever. Toen ik maan dag afschriften van het telegram op mijn buro kreeg, vermoedde ik ogen- vonds om half acht worden begonnen. In Goirle wordt op 4 oktober zowel ’s mid dags (14.00 uur) als ’s avonds (19.30 uur) gespeeld. De finale in Arnhem op zondag 5 oktober begint om 14.00 uur. FLUSHING MEADOW (ANP). Jim my Connors heeft zich bij de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen als laatste geplaatst voor de kwartfinales van het heren enkelspel. Op zijn 28e ver jaardag versloeg de Amerikaan de Zuid- afrikaan Bernie Mitton in drie sets: 7-6, 6- 4, 6-4. In de kwart eindstrijd ontmoet Connors ‘zijn 21-jarige landgenoot Eliot Teltscher, die eerder de als dertiende geplaatste Brian Gottfried uitschakelde (6-4, 6-2, 6-1). Met Gottfried verdween in de vierde ronde nog een geplaatste speler van het toneel. Harold Solomon, inge schat als zevende, scoorde tegen de Tsjech Ivan Lendl de eerste game en verloor er daarna in recordtijd achttien op rij: 6-1, 6-0. 6-0. Jimmy Connors en Bernie Mitton voch ten op het centre-court van Flushing Mea dow in de eerste set een gelijkwaardig duel uit, waarin de tiebreak de beslissing moest brengen. Daarin toonde Connors zich wat geslepener en geroutineerder dan zijn tegenstander: 7-3. In de tweede en derde set, die beide door regen moesten worden onderbroken, brak Connors in de 10e game door de opslag van zijn tegen stander: 6-4, 6-4. John McEnroe won ge makkelijk van Pascal Porter (Z.AF.): 6-2, 6-4. 6-2. Bij de dames viel er na de uitschakeling van Martina Navratilova geen verrassing te beleven. Andrea Jager en Ivana Madru- ga, beiden geplaatste speelsters, voegden zich naar verwachting/bij de laatste acht, waarvoor titelhoudster Tracy Austin en Chris Evert zich al gekwalificeerd hadden. Dames enkelspel: Barbara Hall- quist (VST)Lucia Romanov (Roem) 6-3, 3-6, 6-3; Andrea Jager (VST) Renata Tomanova (Tsj) 6-3, 6-0; Ivan na Madruga (Arg.)Candy Reynold (VST) 5-7, 6-3, 6-3. nu Dit zestal speelt achereenvolgens in En schede, Groningen, Leidschendam, Roo- sendaal, Haarlem, Goirle en Arnhem om een prijzengeld van 150.000 dollar, waar van de winnaar 65.000 dollar opstrijkt. Vorig jaar heette die nummer één Björn Borg. Deze keer laat, hij echter verstek gaan. Schweitze Roffel, een van de organisa toren van het toernooi: „Omdat Borg in de eerste helft van het jaar weinig heeft getennist, moet hij in de tweede helft veel spelen om aan het vereiste aantal toer nooien te komen voor de Grand Prix. Aangezien hij alleen in de week waarin wij actief zjjn vrij is, wil hij graag een paar dagen vakantie opnemen”. Een verandering ten opzichte van vorig jaar is ook dat de finale waarin Borg destijds wel erg simpel afrekende met Eddie Dipps (6-3, 6-0) ditmaal niet zal worden gehouden in het Sportpaleis Ahoy’ in Rotterdam maar in de Rijnhal in Arnhem. De oorzaak is gelegen in het feit dat de eindstrijd in Rotterdam de afgelo pen twee jaar een teleurstellend aantal bezoekers heeft getrokken. Roffel: „Vo rig jaar hadden we de hele week volle hallen. In Ahoy’ werden echter niet meer dan 3000 van de beschikbare 7000 plaat sen bezet”. Opvallend is dat Roscoe Tanner op nieuw zal opdraven. De Wimbledonfina- list van 1978 zag zijn debuut in Nederland een jaar geleden volledig de mist in gaan. Hij verloor al zijn partijen (onder meer van Tom Okker) en bleek op de langzame baan de klasse te ontberen om zijn reper toire te kunnen aanpassen. Deze beschuldiging werd geuit door Dr. Cesar Augusta Arias, chef-geneesheer van de sportkliniek van Cali. Volgens dok ter Arias heeft zijn collega Pedro Delgado sporen van verbonden middelen gevon den in de urine van enkele spelers. In de voorronde boekte Columbia onder meer een verrassende zege op Brazilië, maar ging daarentegen ten onder tegen een aanmerkelijk zwakker team als Bolivia. Columbia werd in de eerste eindronde (achtste finales) derde achter Tsjechoslo wakije en Koeweit en werd uitgeschakeld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25