De schooltandarts Sacharov-tribunaal roept kritiek op Syrië stemt toe m eenheid met Libië Muurkranten nu verboden VS bereid tot Ambtenaren Met Indonesië dit Meer dan 1000 doden in India Geen toestemming dissident Taalcomité onderbreekt West-Duitsland arresteert vier ultra-rechtsen Gericht tegen Israel Kerk in Zuid- Afrika: ZO Functionarissen nodig illegaal China veroordeeld wegens olieramp in België gaan staken jaar automatisch bellen mogelijk I bij overstroming Belgische tv Griekse bisschop vastgehouden door volgelingen gesprek met regering Iran Ferrier krijgt hoge Surinaamse onderscheiding „Moskou wijzigt strategie in Afghanistan” Van streek Schatkamer Hermitage BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 19 80 SEPTEMBER 3 WOENSDAG door Nico Scheepmaker ster nen ens itie ten •ing ker nan lats A .AP W (Van onze redactie buitenland) PEKING. China zal een belasting van dertig procent gaan heffen op gezamenlijke Chinees-buitenlandse onder nemingen. Wanneer de winst naar het buitenland wordt overgemaakt, komt daar nog tien procent belasting bij. Een voorstel daartoe is gisteren in gediend op het Chinese Volks congres door vice-voorzitter Peng Zhen van de permanente commissie van het Volkscon gres. Miiiiii trijfël g China: buitenlandse rti bedrijven belasten wordt zonder toestemming van deze is Ook in Zwitserland komt de tandarts op school. De twee schooltandartsen in een plaats/e bi) Chur hebben geprobeerd de angst voor de tandarts te verminderen Hun bus is in vrolijke kleuren beschilderd en- len, ver- che- slde oor- t de een kele uist de Lijke iste- inis- Za- ging men het swa- wor- die I dit men elijk gaan actie rkla- otes- iegel t ge sster het leeft men (Van onze redactie buitenland) PEKING. Vier functionarissen van het Chinese ministerie van Olievoorzie- ning zijn tot gevangenisstraffen veroor deeld wegens plichtsverzaking, die zou hebben geleid tot de ramp met een boorei land die vorig jaar november aan 72 men sen het leven kostte. De directeur van het bureau voor olieopsporing op zee kreeg de hoogste straf: vier jaar. De onderdirec teur is veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. Twee anderen kregen achtereenvolgens twee jaar en twee jaar voorwaardelijk, en een jaar en een jaar voorwaardelijk. Tijdens een rede in Tripoli heeft de Libische leider Kadaffi maandagavond tot het vormen van de eenheid tussen de twee landen opgeroepen. In zijn telegra fisch antwoord zei de Syrische president dat „het Syrische volk en ikzelf diep ont roerd zijn door uw oproep tot eenheid. We reiken u de hand om onmiddellijk met het werk te beginnen om dit grootse doel te bereiken.” Kadaffi verklaarde in zijn rede dat Sy rië het laatste arabische bolwerk tegen Israel is. „Als dit bolwerk valt, staan de arabische grenzen open voor Israel om Irak binnen te vallen en zelfs Medina te kunnen bereiken”, aldus de Libische lei der. Medina is de stad in Saoedi-Arabië waar de profeet Mohammed is begraven. Sinds hij in 1969 aan de macht kwam heeft Kadaffi steeds gestreefd naar arabi sche eenheid. Eerder al deed hij aan Egyp- Daarin komt te staan dat iedere Chinees die zich in het buitenland heeft gevestigd en is genaturaliseerd of die vrijwillig een andere nationaliteit heeft aangenomen, het Chinese staatsburgerschap verliest. Tot nu toe behielden in het buitenland wonende Chinezen hun oorspronkelijke nationaliteit, terwijl ze in tegenstelling tot buitenlanders betrekkelijk vrij in China konden rondreizen. (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. De katholieke kerk in Zuid-Afrika sluit het buiten de wet treden niet uit bij het geven van steun aan gewe tensbezwaarden. Dit zei aartsbisschop Denis Hurley van Durban gisteren tegen de pers na afloop van een driedaagse bijeenkomst van de roomskatholieke leiders in Zuid-Afrika. Hurley zei dat de geestelijken willen wer ken aan de „volledige bevrijding” van heel zuidelijk Afrika. Enkele Afrikaanse landen hebben be sloten een bijeenkomst van de Veilig heidsraad te vragen om te komen tot een olie-embargo en een luchtvaartboycot te gen Zuid-Afrika. Verwacht wordt dat de raad op 25 september bijeen zal komen. md en- aen oor ek- /ol- nil- zer- ctra cen- ken- /oor lijke iken ordt iter- PR- ister ting hoe ■atie ink- JTL) gen sde- eer- tke- nsi- Idag een met juist i de een en :eldt ge inen ers- \O- leel ei- bli- me- t is ire- te (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Overstromingen in de Indiase deelstaat Oettar Pradesj hebben tot nu toe meer dan duizend mensen het leven gekost, zo heeft het Indiase persbu reau PTI gisteren gemeld. Bij epidemieën zijn 300 mensen om het leven gekomen. Bijna 800.000 huizen in ruim 30.000 dor pen zijn vernield of beschadigd. In totaal zijn bijna 14 miljoen mensen dakloos ge worden. n de een roep ings- derd ioge- ente Rot- n de ings- Stok inge- zeer gele- itsla- 1 130 bon- rt de ti. te, Algerije en Tunesië voorstellen tot sa mengaan. Tunesië en Algerije wezen het aanbod van de hand en de samenwerking met Egypte liep in 1973 op de klippen. Hoewel de Syrische president nu het Libi sche voorstel heeft aangenomen, blijft het de vraag welke vorm de samensmelting zal aannemen en op welke termijn dat zal gebeuren. De afgelopen tijd heeft Syrië steeds opgeroepen tot arabische samenwerking om de arabische strijdkrachten op gelijke voet met die van Israel te brengen. Een Syrisch-Libische staat zou 242.000 mensen onder de wapenen hebben en kunnen be schikken over 4600 tanks en 590 gevechts vliegtuigen. Israel heeft een leger van 378.000 man, 3050 tanks en 576 gevechts vliegtuigen, waaronder de F-16 die alge meen wordt beschouwd als het beste toe stel ter wereld. staat. Bovendien moeten ze beloven aan gezinsplanning te doen, wat inhoudt dat ze zich moeten beperken tot één, hoog stens twee kinderen. De nieuwe wet zal niet van toepassing zijn op Chinese gebie den met een uitheems karakter, zoals Tjbet. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De nieuwsuitzending van de Vlaamse televisie is gisteren enige tijd onderbroken door een betoging van het Taal Aktie Komité (TAK), een groepering van rechtse Vlamingen. Leden van het TAK drongen de BRT-studio binnen om te protesteren tegen „de stelselmatige wei gering van de BRT aandacht te schenken aan de activiteiten van het TAK”. De uitzending moest worden onderbroken. Na enige tijd arriveerde de rijkswacht die enkele actievoerders arresteerde. Sacharov werd eind januari van dit jaar door de Russische autoriteiten verbannen naar Gorki, een stad die verboden is voor buitenlanders, op 400 kilometer ten oosten van Moskou. In Gorki zou Sacharov sinds dien onder voortdurend toezicht staan van de Russische staatsveiligheidsdienst KGB De stichting Internationaal Sacharov Gewetens- en Vredestribunaal, wil met de tweedaagse bijeenkomst in Den Haag KASTELLI (Reuter). Aanhangers van een Griekse orthodoxe bisschop die van zijn superieuren zijn diocees moet verlaten hebben barricades gebouwd rond de kathedraal van dat diocees in Kastelli, om hem het weggaan te beletten. Ongeveer 5.000 voor het grootste deel gewapende mensen bewaakten gisteren alle toegangen tot de plaats en de straten bij de kathedraal. De volgelingen van bisschop Eirinaios zijn het niet eens met een besluit van de heilige synode van de orthodoxe kerk van Griekenland waarmee een andere bis schop, Nectarios, tot hoofd van het dio cees is benoemd. Wegens het verzet is Nectarios nog niet verschenen. Voor een bezoekje aan de schatkamer moesten we speciale permissie hebben. De speciale gids die we meekregen, een verlegen meisje, bleek alles bij elke vitrine uit haar hoofd te hebben geleerd. Soms stokte ze halverwege, en dan wist ze abso luut niet meer hoe ze verder moest, zoals zwakbegaafde pianisten weer helemaal overnieuw moeten beginnen als ze halver wege een sonate even hebben misgetast. Nu begreep ik ook die vrouw beter, die ik in het Centraal Lenin Museum in haar eentje had zien staan mompelen in een hoek van het museum: zij was bezig haar les te repeteren, als rondleidster in spe. Vooral Catharina de Grote had heel wat moois bijeenverzameld, en ik vroeg Nata scha Chrustaljova. onze gids, of Cathari na nu eigenlijk zo’n goede smaak had, of alleen maar over goede raadgevers had beschikt? Ze antwoordde wijsgerig: „Wie goede raadgevers kiest, moet ook goede smaak hebben”. Het indrukwekkendst vond ik intussen de klok, die vorst Potjomkin voor zijn liefje Catharine II had laten maken door de Engelsman James Cooks. Je ziet een rond landschap, daarop een pauw die kan snikken en pronken, een haan die kraait en met zijn vleugels slaat, een uil die de ogen open en dicht doet, eekhoorntjes waarvan het ene een nootje oppeuzelt en het andere springt, paddestoelen die uit de grond rijzen met op de grootste pad destoel de cijfers en wijzers van de klok. Een en ander van edelmetaal en edelste nen natuurlijk, en ik neem aan dat alles begon te bewegen op de hele uren. Ze hebben het voor het laatst in 1964 gepro beerd, toen het ding 200 jaar oud was, en daarvoor is het nog een keer in werking gesteld om Sergej Eisenstein een paar leuke shots te bezorgen voor zijn film „Oktober”. Ik ben benieuwd of Peter Usti nov en Nathalie Wood belangrijk genoeg waren om ook voor hen (en dus voor ons kijkers) deze uit zijn krachten gegroeide klok nog even op te winden. Als je alles wilt zien wat de Hermitage herbergt moet je een paar dagen uittrek ken, ik heb me dus beperkt tot de Neder landse afdeling, de schatkamer, en wat je onderweg tegen kwam, zoals de wereld kaart opgebouwd uit 45.000 edelstenen en halfedelstenen die in 1937 voor de Wereld tentoonstelling werd vervaardigd, met Den Haag erop als hoofdstad van Neder land. Wat me op de afdeling van de Neder landse schilderkunst uit onze Gouden Eeuw en omstreken meer nog dan de Rembrandts etcetera fascineerde waren de Nederlandse meesters die wij, gewone museumgangers, in het geheel niet ken nen, zelfs hun namen niet: Lambert Lom bard, Jean Bellegante, Jan de Cock, Jan Mandijn, Alexander Keirincks, Gijs- brecht Leytens, Jurriaan van Streek... Bij thuiskomst heb ik het even afgesjekt in „AU the paintings of the Rijksmuseum in Amsterdam”, en inderdaad: geen schilde rij hangt van hen in het Rijksmuseum (of is zelfs maar in de kelders opgeslagen), geen dwarsstraat is ooit naar hen ge noemd. Ik weet niet goed hoe ik dat moet interpreteren: of de Hermitage is het Rijksmuseum in de loop der jaren te slim afgeweest, of de Hermitage heeft zich een paar tweederangs schilders in de maag laten splitsen... (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS. De Syrische president Assad is er gisteren mee akkoord gegaan dat zijn land een staatkundige eenheid gaat vormen met Libië, om zo de arabische verdediging tegen Israel te versterken. Dat blijkt uit een regeringsverklaring die in Damascus werd uitgegeven. gisteren gepubliceerde pro- de nieuwe Iraanse regering Iran zijn betrekkingen met andere staten zal laten afhangen van de verhouding van die landen tot Israel. In het regeringsprogramma worden de VS „de grootste vijand van de revolutie en de grootste hinderpaal op weg naar de overwinning van de revolutie genoemd”. Overigens heeft Iran gisteren laten we ten, niets te voelen voor het OPEC-plan voor een topconferentie, begin novem ber in Bagdad. ders van de ongeveer 200 leden van de anglicaanse kerk in Iran zijn aangehou den en dat radicale islamieten een aantal anglicaanse instituten hebben overge nomen. Uit het gram van blijkt dat (Van onze redactie buitenland) KARISRUHE. In West-Duitsland de ultra-rechtse advocaat Manfred Roder samen met vier geestverwanten gearres teerd, zo heeft het Openbaar Ministerie in Karlsruhe gisteren bekend gemaakt. De arrestanten worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij aanslagen op centra voor vluchtelingen. Bij een van de aanslagen kwamen in Hamburg twee Vietnamese vluchtelingen om het leven. De ultra-rechtse acties tegen immigran ten houden verband met de groeiende irritatie over het feit dat momenteel in West-Duitsland ongeveer vier miljoen bui tenlanders verblijven, terwijl de werk loosheid toeneemt. Roder was een van de meest gezochtë rechtse extremisten van West-Duitsland. Eerder werd hij wegens zijn activiteiten al tot gevangenisstraffen veroordeeld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Sacharov-tribunaal dat morgen en vrijdag in de Ridderzaal in Den Haag plaats heeft om verbetering te brengen in het lot van de dissidente Rus Andrei Sacharov, Nobelprijswinnaar gehouden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische ambtena ren gaan massaal staken op vrijdag 19 september. Bij onze zuiderburen wordt op die dag geen post bezorgd, de treinen rijden niet en er zijn geen radio- en televi sieuitzendingen. Oorzaak van de staking is verzet van de Vlaamse socialistische Partij BSP en twee grote Belgische vak bonden, de christelijke ACW en de socia listische ABBV, tegen de korting die de regering wil doorvoeren op de automati sche prijscompensatie. Volgens de rege ring is die inhouding nodig om de pensioe nen in de overheidssector te financieren. De oproep tot de stakingsactie ging uit van de voorzitter van de BSP, Karei Ver miert. Hij stelde onlangs in een interview dat ook ambtenaren moeten inleveren, maar dat het onaanvaardbaar is dat daar bij kleine inkomens van klerken en ande re lage ambtenaren worden getroffen. De vakbonden bleken het daarmee volkomen eens te zijn. De bonden hebben laten we ten, dat ze geen heil zien in een gesprek met de regering. De staking gaat definitief door, aldus de bonden. ‘PVan onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Van de oud-presi- dent van Suriname, Johan Ferrier, is gis teren op plechtige wijze afscheid geno men. De hoogste onderscheiding van de republiek Suriname, het groot-lint in de orde van de gele ster, werd hem uitgereikt door zijn opvolger en premier, Chin A Sen. Ook Ferriers vrouw kreeg een onder-- scheiding. De plechtigheid werd bijge woond door de Surinaamse ministers, de legerleiding en de Nationale Militaire Raad. druk uitoefenen op de Russische autori teiten om verbetering te brengen in Sa- charovs „onmenselijke” behandeling. De stichting staat onder voorzitterschap van Michael Stern, een joods-Russische arts die in 1977 toestemming kreeg naar het Westen te gaan, drie weken voordat in Amsterdam een Stern-tribunaal zou plaats hebben. Van diverse zijden is kritiek geuit op het tribunaal. Niet alleen is er geen contact geweest met Sacharov zelf, maar ook met zijn echtgenote Helena Bonner is geen contact opgenomen, hoewel dit tijdens de Olympische Spelen in Moskou zonder problemen had gekund. Ook Sacharovs stiefdochter die in de Verenigde Staten woont, heeft haar twijfels over het door Stern georganiseerde tribunaal. Zij is dan ook niet naar Den Haag gekomen. Nederlandse deskundigen, zoals de poli tici Ed van Thijn en Harry van den Berg en rabbijn Soetendorp, hebben eveneens medewerking geweigerd. Terwijl ze eer der dit jaar het Tsjarentski-tribunaal tot een succesvol einde hebben gebracht, ach ten ze de voorbereiding van dit congres te mager en vinden bovendien dat de goed keuring van de naamdrager van het tribu naal, Sacharov. onontbeerlijk is. Hij stelde tevens voor inkomstenbelas ting te gaan heffen, maar liet weten dat daarvoor hoogstens twintig Chinezen in aanmerking komen de anderen verdie nen te weinig. De belasting gaat in bij een maandloon van 800 yuan, dat is ruim 1000 gulden. De belastingsvoorstellen zullen vrijwel zeker worden aangenomen. Gisteren is eveneens voorgesteld om het plakken van muurkranten te verbieden door een wijziging aan te brengen in de grondwet. In artikel 45 zijn de zogenaam de „grote vier” rechten opgenomen: het recht vrijuit te spreken, het recht stand punten volledig in de openbaarheid te brengen, het recht grote debatten te hou den en het recht muurkranten te plakken. Vice-premier Deng Xiaoping en zijn aan hangers stellen dat de „grote vier” aan de grondwet zijn toegevoegd tijdens de Cul turele Revolutie, toen muurkranten wer den gebruikt om allerlei mensen aan te klagen. De afgelopen twee jaar heeft Deng echter zelf ook vaak van dit middel gebruik gemaakt. Eerder werd al de Muur van de Democratie in Peking schoonge maakt. Muurkranten mochten daarna al leen nog in een afgelegen Pekings park worden geplakt wanneer daarvoor toe stemming was verleend. Het Chinese Opperste Gerechtshof heeft gisteren een rapport aan het Volks congres voorgelegd, waarin wordt gezegd dat tijdens de Culturele Revolutie meer dan 266.000 personen naar de opvatting van de huidige justitie onschuldig zijn aangeklaagd en veroordeeld. Het Volkscongres boog zich gisteren ook over een nieuwe huwelijkwet. In de toekomst zullen trouwlustigen langer moeten wachten op toestemming van de (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Nog voor 1981 zal het mogelijk zijn om automatisch met Indone sië te bellen. Dit is gisteren door de direc- teur-generaal van de PTT, Leenman in Jakarta bekend gemaakt. Leenman is in Indonesië samen met staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. Mevrouw Smit-Kroes heeft in Jakarta besprekingen gevoerd over samenwer king tussen Fokker en de Indonesische vliegtuigfabrieken in Nurtanio. Ook de levering van Fokker-vliegtuigen aan Indo nesië kwam ter sprake in een gesprek met de ministers van Verbindingen en Weten schapsbeleid, Roesmin Noeijadin en Ha bibie. Verder sprak de staatssecretaris over een miljoenenorder voor de levering van telefoontoestellen door met name Philips. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TEHERAN. De VS willen zich niet officieel bij Iran veront schuldigen voor de steun die zij altijd hebben gegeven aan het regiem van de sjah, maar Washington is wel bereid tot een discussie over de Iraanse bezwaren tegen deze politiek. Voorwaarde is dat aan het eind van deze dialoog de 52 Amerikaanse gegijzelden in Iran auto matisch worden vrijgelaten. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gisteren verklaard. De woordvoerder zei dat minister Muskie van Buitenlandse Zaken in een brief aan premier Radjai van Iran heeft aange drongen op vrijlating van de gegijzel den. Over de precieze inhoud van de brief werd niets meegedeeld. Wel wees de woordvoerder erop, dat er geen spra ke is van een reis van Muskie naar Teheran. In Iran was hierop gezin speeld. Het hoofd van de anglicaanse kerk in Iran, bisschop Hassan Dehqani Tafti, heeft gisteren meegedeeld dat alle lei- (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Volgens Afghaanse ballingen in New Delhi probeert de Sov- jet-Unie haar greep op Afghanistan te versterken door onder Afghaanse stam men vrijwilligers te recruteren tegen beta ling van een flinke som geld. Gesproken wordt van een „nieuwe strategie” van de Russen. „Alexander de Grote slaagde er in tweeënhalf jaar niet in door Afghanis tan te trekken, tot hij begreep dat hij de stamhoofden moest omkopen. De Russen zijn nu tot hetzelfde besef gekomen”, al dus een Afghaanse balling. De bedragen die vrijwilligers krijgen, liggen aanzien lijk boven de wedde van de geregelde Afghaanse troepen. De afgelopen weken zouden de Russen al duizenden vrijwilli gers hebben gerecruteerd. Tenslotte is op het Volkscongres voor gesteld een nationaltiteitswet in te voeren. Vanavond om acht uur kunt u op Neder land 1 ruim anderhalf uur kijken naar Peter Ustinov en Nathalie Wood, allebei van Russische ouders, die u meevoeren door de Hermitage in Leningrad, een van de grootste musea ter wereld. Ik kan het weten, want ik heb er, kort voor de Olym pische Spelen begonnen, een paar uur doorheen gedwaald, in gezelschap van een vrouwelijke gids (ook van Russische ouders), die er alles van afwist. Zoals langzamerhand wel bekend is, wordt Leningrad „de heidenstad van de Sovjet-Unie” genoemd, een officiële ereti tel die de stad dankt aan de belegering van 900 dagen lang door de Duitse legers. De stad, die toen drie miljoen inwoners telde, verloor in die 900 dagen ruim één miljoen inwoners. Maar van de kunst schatten ging niets verloren, zodat het effect in feite hetzelfde was als van de neutronenbom. Nee, dat is natuurlijk on zin, er werd ook van de stad zelf veel verwoest, maar de Hermitage, toch een schietschijf van jewelste zou je denken, kreeg in die 900 dagen slechts 32 schoten en 2 bommen te verwerken. Nu had men wel allerlei voorzorgsmaatregelen geno men: het bladgoud van de torens, die nu zo schitterend blinken in de zon, werd bruin geschilderd, de Alexanderzuil die te groot en te zwaar was om ingegraven te worden (zoals met veel kunstvoorwerpen gebeurde), werd met zandzakken op een stellage eromheen gecamoufleerd, gebou wen werden met camouflagenetten en luchtballonen onherkenbaar „ge schminkt”, en het merendeel van de kunstschatten uit de Hermitage werd in twee lange treinen naar de Oeral ver voerd, voordat de blokkade van de Duitse troepen een voldongen feit was.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3