Carter: Reagan is gevaar voor vrede I NAVO-rapport bepleit eigen interventieleger CDA toch voor slotresolutie volksstemming Derde wetsontwerp abortus EVP-congres Damiate Pers Evenwichtig beleid nodig" FME-voorzitter: ABOP in verzet tegen plan Pais Voor bescherming olieroutes Groep Chilenen wil uitstel Havenwerkers en politie bedwelmd In ons land 3500 IJmuider Courant PvdA en D’66 sturen ontwerp naar Kamer Geen geld voor bedrijfsonderwijs Beginselakkoord Franse vissers We lopen achter Vooruitgang bij gesprek over Midden-Oosten Indochinezen «I voor al uw ^bontwerken Republikein biedt excuses aan Dames, WAGENWEG 11 bij het HOUTPLEIN Verkeerde” gedood door extremisten Economische groei komende jaren 1 a 1,5 procent" x, WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 4 V 1 y I De nieuwe kollektie 1980-1981 hangt voor u gereed. Uw bontadviseur, P. v. d. Stelt sr. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-WARSCHAU. Het officiële Russische pers bureau TASS heeft gisteren gewaarsschuwd, dat de huidi ge situatie in Polen gevolgen kan hebben „die niet alleen van economische aard behoe ven te zijn”. s QO/\/T ■HM 'BMdMI 'IMS' Moskou waarschuwt Poolse autoriteiten (Van onze redactie buitenland) A 9 ADVERTENTIE) DIRECTIE Mr. H. C. van der Mije 155,00 f- ft c Het moet wat zijn defensie betreft niet uitsluitend vertrouwen op de VS. Dit staat in een rapport van de Vereniging van het Atlantisch Verdrag (AAT) van de NAVO. De vereniging vergadert vandaag tot en met zaterdag in Funchal op Madeira. Aan het overleg nemen 300 afgevaardigden uit 15 NAVO-landen deel. In het rapport, opgesteld door de Belgi sche generaal Robert Close, staat dat er een „mobiele interventiestrijdkracht moet komen die de solidariteit van de Europese landen met de VS aantoont omdat de NAVO niet buiten haar geografische zone kan optreden”. Het rapport zegt dat de Russen de voor de olieaanvoer zeer be langrijke straat van Ormoez (de ingang tot de Perzische Golf, red.) gemakkelijk in de tane kan nemen vanuit Zuid-Jemen en (Van onze redactie buitenland) FUNCHAL. Europa moet een eigen interventiestrijdkracht krijgen die in actie kan komen wanneer vita le olieroutes worden bedreigd. Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal Afghanistan. Europa moet er niet van uitgaan, dat de Vs alles kunnen opknap pen, zo wordt gesteld. De conventionele Europese strijdkrachten zijn volgens het rapport te traditionalistisch, ze missen verbeeldingskracht en ze zijn niet opge wassen tegen hun taak. Gepleit wordt voor uitbreiding van de strijdkrachten, die kleinere, autonome eenheden moeten gaan vormen. De Amerikaanse minister van Defensie Brown heeft de Deense regering te ver staan gegeven dat de VS onmogelijk de Deense strijdkrachten in een oorlogskri- sis versterkingen kunnen leveren als De nemarken niet zelf maatregelen neemt op zijn defensie te versterken. Het Russische persbureau TASS heeft de komende NAVO-oefeningen veroor deeld als een „orgie van militarisme”, waardoor de internationale spanning al leen maar kan worden opgevoerd. De Russische minister van Defensie Oestinov beschuldigde de VS gisteren van „atomai re afpersing”. lijk wat daarmee precies wordt bedoeld, maar waarnemers zien hierin een aanwij zing dat de Russische autoriteiten een harder optreden van de Poolse regering willen. In de verklaring levert TASS verder kritiek „op de in het Westen gewekte in druk dat in Polen de voorwaarden be staan voor een zogenaamd liberalisatie- proces.” Het Westen wordt beschuldigd van „inmenging in de interne aangelegen heden in Polen”. Gezegd wordt dat presi dent Carter van de VS en diens republi keinse rivaal bij de presidentsverkiezin gen Reagan „de stakingen hebben mis bruikt voor schandelijke aanvallen op het socialisme en op de leidende rol van de communistische partij in Polen”. Volgens het persbureau hebben sociaal-democra- Ook tijdens koopavond geopend Bontmantels in alle prijsklassen DEN HAAG (ANP). Omdat werk gevers en vakbeweging geen overeen stemming hebben kunnen bereiken over bedrijfstaksgewijze fondsen voor vakopleiding van werkloze schoolver laters, gaat minister Albeda van Socia le zaken de daarvoor bestemde 35 mil joen gulden anders besteden. Het geld zal gebruikt worden voor schoolverla ters die zonder deze steun geen leer- en arbeidsovereenkomst kunnen krijgen, aldus het ministerie van Sociale Zaken vandaag. Carter zei dat sinds Truman alle Ameri kaanse presidenten zich hebben ingespan nen voor een beheersing van de kernwa- penwedloop, maar dat Reagan de eerste is dié van dit beleid afwijkt. Reagan zal, als hij wordt gekozen, een massale nucleaire wapenwedloop met de Sovjet-Unie begin nen, aldus Carter. Reagan heeft intussen zijn verontschul- De onafhankelijke kandidaat John An derson verklaarde gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan dat de wereldvrede meer gediend is met meer ontwikkelingshulp dan met de bouw van kostbare raketsystemen. Hij sprak zich uit tegen de bouw van de MX (een mobiel raketsysteem), tegen de door Carter voor gestelde dienstplicht en tegen een wapen wedloop met de Sovjet-Unie. i 1 I In de verklaring van het persbureau, die kennelijk is bedoeld voor de Poolse rege ring, wordt gezegd dat Polen nu „even wichtige en goedgemotiveerde maatrege len moet nemen, waarbij niet alleen reke ning wordt gehouden met economische gevolgen maar ook met alle andere moge lijke gevolgen.” TASS maakt niet duide- ’Hertenlaan8 1861 EJ Bergen Tel (02208)55 30 Z:. ROTTERDAM (ANP). Vijf Rotter damse havenwerkers en twee agenten van de rivierpolitie hebben de nacht doorge bracht in het Havenziekenhuis in Rotter dam. Ze waren ter observatie opgenomen, nadat ze gisteravond bezig waren geweest met een lekkend vat. Volgens de politie zat daar methylisobu- tilketon in, een erg brandbare en explosie ve stof. Het spul moest aan boord geladen worden van het West Duitse schip Anna von Bargen in de Schiehaven. De havenwerkers alarmeerden de poli tie toen bleek dat een van de vaten lekte. Die liet het vat in een groter, overmaats vat zetten, maar alle zeven betrokkenen kregen later last van duizeligheid. Zij zijn na observatie weer naar huis gestuurd. PARIJS (REUTER/UPI). Reders en vertegenwoordigers van een vissersbond hebben vanmorgen vroeg een ontwerpak koord bereikt, dat een einde moet maken aan het al zes weken durende visserijge- schil in Frankrijk. Na 14 uur te hebben onderhandeld, zetten de vertegenwoordi gers van de CFDT hun handtekening on der het akkoord, dat later voorgelegd zal worden aan een algemene vergadering van de bemanning van de vissersschepen in Boulogne. De ontwerp-overeenkomst werd echter afgewezen door de communistische vak bond CGT, die 45 procent van de stakende vissers vertegenwoordigd. Het terugbrengen van het aantal be manningsleden van 22 naar 18 om zo de gestegen brandstofprijs op te vangen, vormde het kernpunt van het geschil tus sen de reders en de visser. In het ontwerp akkoord is bepaald dat de trawlers voor lopig een bemanning van 22 koppen hou den. Voor 1 oktober moeten er onderhan- delingen geopend worden over het aantal bemanningsleden De CGT kon zich niet met het ontwerp akkoord verenigen omdat er niet in wordt opgeroepen tot een hogere subsidie op de brandstof, die van regeringszijde is gewei> gerd. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E Koning r t I bi P< tr in vi ee de ne de ge de ve Je ni D ki vc Ci g P z 1 I 1 I 1 l I J 2 S l (Van onze redactie buitenland KEULEN. Ondanks de aanvankelij ke bezwaren is de Nederlandse delegatie toch akkoord gegaan met de slotresolutie die gisteravond op het congres van de Europese Volks Partij (EVP) in Keulen in stemming werd gebracht. In de EVP zijn de christen-democratische partijen van de EG-landen verenigd. De Nederlandse delegatie stemde toch He slotresolutie omdat het congres DEN HAAG (ANP). De organisa tiestructuur van veel ondernemingen is volgens ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de vereniging voor de metaal- en elektrotechnische Industrie -FME. nog van voor de oorlog. „We lopen vaak hopeloos achter, ook ten opzichte van het buitenland. We hanteren nog steeds militaire hiërarchische structuren”, al dus de voorzitter van de metaalwerk- gevers in de Werkgever, het blad van de Christelijke werkgeversorganisatie NCW. Het bedrijfsleven moet niet alleen innoveren op het terrein van produk- ten en produktieprocessen, maar ook de interne samenwerkingsverbanden zijn aan vernieuwing toe, meent Ter Hart. Hij houdt een pleidooi voor een mi nisterie voor de industrie. Dat zou zo wel de economische als de sociale kant van de zaak moeten behandelen. De overheid zit momenteel verstrikt in de partementale tegenstellingen, er be staat geen gemeenschappelijke opvat ting over de industrie, aldus de FME- voorzitter. Als er een ministerie voor de industrie is, dan zou het ministerie van Sociale Zaken een coördinerende rol kunnen krijgen voor alle sectoren van onze samenleving. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. President Carters afgezant voor het Midden-Oosten Sol Linowitz heeft gisteren enige vooruit gang geboekt bij zijn pogingen het ge sprek tussen Israel en Egypte over Pa lestijnse autonomie weer op gang te brengen. Linowitz werd het gisteren eens met premier Begin van Israel over een aantal suggesties dat aan Egypte zal ei B ei n oi SI n; rn Zc te vi bi bi m te di si d< d; et hi Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 u g b s tl U' F b te o d d E A n w w A o a v digmgen aangeboden voor zijn verwijt dat Carter zijn verkiezingscampagne begin in Tuscumbia in de staat. Alabama, „de ba kermat van de Ku Klux Klan”, een blanke racistische terreurorganisatie. Reagan zei dat hij niet de bedoeling had gehad het zuiden van de Verenigde Staten te be smeuren, maar dat hij gereageerd had op opmerkingen van medestanders van Car ter die geprobeerd hadden hem in ver band te brengen met de Ku Klux Klan. WASHINGTON. De republikein se presidentskandidaat Ronald Rea gan is een gevaar voor de veiligheid van de Verenigde Staten en de we reldvrede. Dit heeft president Carter, de democratische kandidaat, gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in In dependence (Missouri) gezegd. tische bonden in het Westen fikse finan ciële steun gegeven „aan activisten die ijveren voor ondermijning van de sociale fundamenten van Polen”. TASS roept de Poolse arbeiders op zich te verenigen ach ter de Poolse communistische partij. In Washington is vernomen, dat de Pool se regering deze week een delegatie stuurt naar de VS om te onderhandelen over een lening van ruim 1,3 miljard gulden voor het kopen van Amerikaanse landbouw- produkten. Intussen hebben de Ameri kaanse havenarbeiders hun boycot van Poolse schepen beëindigd. De Poolse kranten hebben gisteren uit voerig melding gemaakt van het zondag gesloten akkoord van Gdansk, dat onder meer voorziet in de oprichting van vrije vakbonden. Het nieuwe abortusontwerp, het derde waar de Kamer binnenkort over moet beslissen, gaat uit van het beslissingsrecht van de vrouw. Voorts moet abortus ver dwijnen uit het Wetboek van Strafrecht, indien de afbreking door een daartoe be voegde arts verricht is. Tenslotte vinden beide fracties dat abortus opgenomen moet worden in het ziekenfondspakket. Naast dit initiatiefwetsontwerp hebben de ministers De Ruiter (Justitie) en Gin jaar (Volksgezondheid) eerder namens het kabinet een wetsontwerp inzake de abortus ingediend. Daarin probeert de regering de vrijwel onverzoenlijke stand punten van CDA en VDD toch onder een Jk Gebr van der Stelt Wagenweg 11 2012 NA Haarlem Tel (023) 31 20 86 (v.h Kamperman) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen op de salaris sen van onderwijsgevenden, heeft de Al gemene Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP) gisteren het overleg met mi nister Pais van Onderwijs en Wetenschap pen over de rechtspositie van de werkne mers in het onderwijs opgeschort. Minister Pais is ook in conflict geraakt met de onderwijscommissie van de sa menwerkende ambtenarencentrales, om dat hij een wetsontwerp van zijn voorgan ger Van Kemenade heeft ingetrokken. Dit ontwerp had betrekking op de kwestie van de bevoegdheden en de vakbenamin- gen in het voortgezet onderwijs en was totstandgekomen met instemming van de betrokken bonden. De commissie denkt erover het overleg stil te leggen, zo heeft een woordvoerder gisteren gezegd noemer te brengen. Zowel de christen democraten als de liberalen blijken er echter grote moeite mee te hebben. In dit ontwerp wordt onder meer uitgegaan van het medebeslissingsrecht van de arts, vijf dagen bedenktijd voor de vrouw en het handhaven van abortus in het Wetboek van Strafrecht. Het derde wetsontwerp is afkomstig van SGP en GPV en wil abortus verbie den. De enige uitzondering op deze regel geldt indien het leven van de moeder in gevaar is. De indieners van het wetsontwerp, Roethof (PvdA) en Wessel-Tuinstra (D’66), beschouwen hun voorstellen als een „dui delijk alternatief’ voor het regeringsont werp over abortus, dat thans bij de Kamer aanhangig is. Naast een verdere liberali sering van de huidige abortuspraktijken willen zij voorkomen dat bij verwerping van het voorstel van de regering abortus opnieuw niet wettelijk geregeld is. Het comité Redt het Ongeboren Kind heeft gisteren aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een petitie aan geboden waarin wordt aangedrongen op opneming in de grondwet van de „be schermwaardigheid van de ongeboren mens”. Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort. 023 - 31 90 53 18.30-1900 uur 11.30-12.30 uur Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte id Stu litmij R< iniw (inrliiirv X (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. PvdA en D’66 heb ben overeenstemming bereikt over de tekst van een gezamenlijk initia tiefwetsontwerp over abortus. Het wetsontwerp is vandaag ingediend bij de Tweede Kamer. worden voorgelegd om de impasse in het autonomie-gesprek te doorbreken. De Amerikaanse onderhandelaar zei dat de ze suggesties „de sfeer kunnen verbete ren”. Hij verklaarde „iets optimisti scher” te zijn over hervatting van het gesprek. Linowitz is vandaag in Cairo aangekomen voor een gesprek met pre sident Sadat van Egypte. Premier Begin liet gisteren weten, niet tegen een topgesprek met Sadat en Car ter te zijn, mits zo’n ontmoeting de her vatting van de autonomiebesprekingen niet uitsluit. De voorzitter van de EG-ministerraad Gaston Thorn zal 29 september tot 1 oktober een officieel bezoek brengen aan Israel. Hij zal ook praten met Pales tijnse leiders in de door Israel bezette gebieden. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO. Een groep Chileense academici en studenten heeft gisteren in een rapport aangedrongen op opschorting van het referendum dat op 11 september zal worden gehouden. De groep bestrijdt de geldigheid van de volksstemming over een nieuwe grond wet, die het huidige bewind tot 1997 aan de macht laat. Het rapport vraagt om een referendum dat de Chilenen de mogelijk heid geeft te kiezen tussen het huidige militaire bewind en een voorlopige rege ring die binnen twee jaar de democratie moet herstellen. ROME. Rechtse extremisten hebben gisteren in Rome „bij vergissing” een ty pograaf van het dagblad II Messagero doodgeschoten. Direct na de aanslag op de typograaf meldde iemand namens de rechts-extremistische Gewapende Revo lutionaire Kernen (NAR) dat de journalist Michele Concina was vermoord. Concina, een journalist die veel publiceert over de terreur in Italië, bevond zich op het mo ment van de aanslag m het redactielokaal waar hij langer dan gewoonlijk aan het werk was gebleven. Het was de 23ste politieke moord in Italië dit jaar. 41 (Van onze redactie binnenland) WAGENINGEN. Matiging van de in komens is, naast verdere ombuigingen in de collectieve sector, de komende jaren noodzakelijk. Dit zei prof. dr. F. W. Ruf ten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken vandaag op het Tuinbouwcongres dat in Wageningen wordt gehouden. Rutten zei dat in de eerste helft van de jaren tachtig gerekend moet worden op een economische groei die niet groter is dan 1 1,5 procent per jaar. Hij waar schuwde voor te optimistische voorspel lingen. DEN HAAG. Sinds begin 1978 heeft Nederland 3479 Indochinese vluchtelin gen opgenomen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten. Voor het einde van dit jaar zullen dat er waarschijnlijk meer dan 4100 zijn. In verscheidene opvangcentra bevinden zich nog 515 mensen die door Nederlandse schepen zijn opgepikt en zich in ons land mogen komen vestigen. Bovendien her bergen de opvangkampen nog 120 perso nen die niet door Nederlandse schepen werden gered, maar wel naar ons land mogen komen. Gisteren braken bij de Eiffeltoren in Parijs korte maar hevige gevechten uit tussen politie en demonstrerende vissers. Daarbij raakten zes politiemannen gewond. De ongeveer duizend vissers trokken zich terug toen de politie pantserwagens en traangas inzette Op dat moment werd op het ministerie van Transport nog onderhandeld over de eisen van de vissers gisteren bereid bleek een telegram aan de Chileense christen-democratische leider Frei te sturen, waarin de EVP steun be tuigt met de Chileense geestverwanten. In de boodschap worden de pogingen van het Chileense regime veroordeeld om de grondwet „in ondemocratische zin” te wij zigen. Ondakns dat ze hebben gestemd voor de slotresolutie hebben de Nederlandse christen-democraten daar nog aanzienlij ke bezwaren tegen. Eerder dreigden ze zelfs van het congres weg te lopen. Be langrijkste bezwaar van de door Kamer lid Van Zeil geleide Nederlandse delegatie blijft, dat in de slotresolutie eenzijdig de nadruk wordt gelegd op het bewapenings- overwicht van het Warschau-pact. Stre ven van West-Europa naar een gelijk ni veau van bewapening, zoals de resolutie wil, wijst het CDA af. BUREAU Redactie en administratie. Lange Nieuwstraat 427, Ummden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex. 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 - GROENTJES gerubriceerde advertenties uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4