Wenckebachstraat als eerste binnen zendbereik buurlanden Sociale werkplaats voorziet in ruimtetekort door uitbreiding Schooljeugd betrokken bij jubileumviering haven- berichten o igjgl WOENSDAG 10 SEPTEMBER OEFENING OP NOORDZEEKANAAL frestoftint FOTOLOEK ANDERSON indrukwekkende opening Velser theaterseizoen KLEURENFOTO'S in glans of mat (voor een extra groot formaat betaalt u 1 dubbeltje meeft BIJ LOEK ANDERSON IN 2 DAGEN GEREED en u betaalt alleen die foto's die u mooi vindt „Moeder Courage” *01 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 5 4 T afeltennistoernooi voor basisscholen ALGEMEEN BESTUUR ACCOORD MET MILJOENENPROJEKT I PRESENTATIE SPORTVERENIGINGEN Informatiebijeenkomst VIDO-gespreksgroepen ’t staat in de krant iedere dag weer 19 8 0 IJMOND 1 IN VELSEN-NOORD VEEL ANIMO VOOR KABEL-TV DIE KIESPIJN VORDT 5TEEDS ERGER WEET JIJ WELKE TANDARTS DIENST DOET Gepy jongensschoen. II kent 'm van de TV Maat 28 t/m 40. FOTO FILM VIDEO KENNEMERLAAN 85-87IJMUIDEN TEL. 15962 Onveilig (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een tot blusboot omgebouwde pont, met flinke snelheid over het Noordzeeka- naal varend. Het is een beeld dat menigeen even de wenkbrauwen zal doen fronsen. Een pont lijkt tenslotte niet het meest geschikte vaartuig voor de bestrijding van branden op het water. Toch is de brandweer Velsen maar wat blij met de aanwezigheid van de pon ten bij Buitenhuizen en IJmui den. De „overzetters” kunnen de spuitgasten in geval van nood wel degelijk van dienst zijn. Vandaar dat er op 10 september opnieuw een grote oefening wordt ge houden. Ponten bieden brandweer uitkomst bij rampenbestrijding te water (ADVERTENTIES) Het is in principe mogelijk een beroep te I3M JofeHooer HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 153 se in tg er (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Voor de Stichting Thea ter en Muziek Velsen is de kop er af. In een uitstekend bezette Stadsschouwburg werd het nieuwe seizoen gisteravond in geluid door het Publiekstheater, dat met Bertolt Brechts’ „Moeder Courage” voor een buitengewoon indrukwekkende ope ningsvoorstelling zorgde. lijkt op het eerste gezicht wat vreemd om met zo’n groot vaartuig een brand te lijf te gaan. Toch zijn wij als brandweer bijzon der tevreden met deze regeling. Onze wa gens kunnen snel bij de pont komen en bovendien valt er op het dek uitstekend te werken. Je hebt er werkelijk alle ruimte en stabiliteit is verzekerd”. in Velsen-Noord wordt door het dagelijks bestuur als excuus aangevoerd haast bij de bouw in 1972 wat ten koste ging van de voorbereiding. In een opsomming van ge breken aan het huidige gebouw wordt de combinatie machinale houtbewerking en handbewerking van hout in één afdeling als problematisch ervaren. Werknemers worden geconfronteerd met stofoverlast en geluidshinder die vorig jaar noopte tot uitreiking van overigens niet verplicht ge stelde oordoppen. overschreden, zo bleek bij geluidsmetin- gen in 1978. Stofoverlast wordt sterk in de hand gewerkt door de gebrekkige opslag van houtmot. BEVERWIJK. Zaterdag 15 novem ber organiseert de Commissie School sport met medewerking van de tafel tennisvereniging Rapidity in de spor thal in Beverwijk het jaarlijkse indivi duele tafeltennistoernooi voor leerlin gen van de Beverwijkse basisscholen. Uiterlijk 15 oktober moeten gegadig den zich hebben aangemeld bij de sub commissie tafeltennis, Trompstraat 9 in Heemskerk. Jongens en meisjes vanaf acht jaar kunnen zich laten inschrijven, mits zij enigszins het spel onder de knie heb ben en iets van de spelregels afweten. De deelnemers moeten hun eigen tafel- tennisbatje meenemen. De begeleiding wordt verzorgd door de leerkrachten van de scholen. >e- de ;n, is- P- >r- •u- in- tal ‘P- dt de ei* lat in la ke :ei iet >e- 5P ir- ?r- en nd ik en £e- en di- »n- sal ng en ie d- in m k e- ie ;er ik- de li en lat er an ch iel >r- n- In een opsomming van bestaande onge makken wordt de beschikbare ruimte voor houtbewerking bovendien te klein en om die reden onveilig genoemd. Bij het laatste speelt een rol sterke toename van het aantal werknemers (momenteel 300) waarmee bij de bouw acht jaar geleden onvoldoende rekening is gehouden. Bijko mend ongerief is ’s zomers grote hitte in de werkruimten door slechte isolatie van de buitenmuren. doen op één van de blusboten uit Amster dam, maar volgens De Jong is het verstan diger de pont(en) in te schakelen. Deze zijn nu eenmaal sneller ter plaatse en doen mits goed uitgerust niet onder voor een blusboot. De commandant vindt het dan ook geen noodzaak dat er in IJmui- den nog eens een modern blusvaartuig gestationeerd wordt. Daarmee zouden bo vendien te hoge kosten gemoeid zijn aan- (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het algemeen bestuur van het werkvoorzieningsschap De Tunnel gaf dinsdagavond zijn goedkeuring aan een uitbreidingsplan waarvoor begin 1979 de eerste stappen werden gezet. In maart van dat jaar viel het besluit hier toe 1550 vierkante meter gemeentegrond in erfpacht te nemen. De nieuwbouw beslaat een oppervlakte van 1540 vier kante meter. Aan de noordkant van het industrieel centrum Cruquiusweg 1 in Velsen-Noord wordt het huidige kantoor met 160 vierkante meter uitgebreid. De overige ruimtewinst, verkregen door een aanbouw aan de zuidwestkant, komt ten goede aan de bestaande produktieafde- lingen. Met de voorgenomen uitbreiding is een investering gemoeid van 2,1 mil joen gulden. Wethouder J. Ursem gaf dinsdagavond een toelichting op het bouwplan als voor zitter van het in 1979 geformeerde bouw team. De bestaande bebouwing aan de Cru quiusweg kwam tot stand in 1972 nadat de sociale werkplaats Het Seepaerdt in IJ- muiden door brand was verwoest. Het sociaal werkvoorzieningschap De Tunnel omvat naast een industriële poot in Vel sen-Noord een administratieve vestiging en een kwekerij (in Heemskerk). Voor instandhouding zijn de gemeenten Velsen, Heemskerk, Beverwijk, Castricum en Uit geest gezamenlijk verantwoordelijk. Voor gebreken aan de bestaande werkruimten Aan de signaallevering wordt 8 septem ber een begin gemaakt in woningen gele gen aan de Wenckebachstraat. Hiertoe wordt gebruik gemaakt van een voorlopi ge voorziening die voor storingsvrije ont vangst geen waterdichte garantie biedt. Voor optimale ontvangst wordt emd okto ber voor het betrokken gebied de eigenlij ke apparatuur geleverd en gemonteerd op het ontvangststation. Uit een enquête onder de Velsennoordse bevolking is inmiddels grote animo geble ken voor kabeltelevisie. Van 2177 poten tiële abonnees toonde 78 percent belang stelling voor aansluiting op het kabel-tv- net gecombineerd met een abonnement hierop. Van de geënquêteerden wil twaalf percent volstaan met aansluiting, vijf per cent toonde zich tegenstander van welke verandering dan ook. Eenzelfde percenta ge gaf op de uitgereikte enquêteformulie ren nog geen definitief standpunt ten aan zien van de nieuwe voorziening. Voor aan sluiting geldt als minimumnorm tachtig percent van het totale aantal tv-kijkers. Dit getal wordt voor Velsen-Noord ruim- BEVERWIJK. In de buurthuizen De Werf in Heemskerk en De Lichtboei in Beverwijk worden respectievelijk op dinsdag 16 september en donderdag 2 oktober informatiebijeenkomsten georga niseerd over de VIDO-gespreksgroepen (Vrouwen In de Overgang), die het ko mend seizoen weer van start zullen gaan. De begeleiding van de gespreksgroepen is in handen van de afdeling Preventie van het Bureau voor Levens- en Gezins moeilijkheden en het Algemeen Maat schappelijk Werk IJmond. Er blijkt een grote behoefte te bestaan aan de groepen. Ongeveer 20 procent van alle vrouwen maakt deel uit van deze leeftijdsgroep. De zogenoemde overgang leidt niet alleen tot lichamelijke maar ook tot geestelijke klachten. Door middel van de gespreksgroepen hopen de begeleiders de vrouwen te stimuleren tot het zoeken van nieuwe mogelijkheden. Belangstellenden kunnen zich wenden tot Agnes Hakvoort, telefoon 33803, me vrouw Dorst, telefoonnummer 38562 en Tiny van Overveld, telefoon 44944. schoots gehaald, aldus een woordvoerder van de betrokken instantie, het bedrijf Gas, Reiniging en Water in Velsen. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn van bedrijven gaf op 30 juni het startsein voor een Velsennoords kabel-tv-net met het graven van een sleuf nabij de kruising Wenckebachstraat/Grote Hout- of Ko ningsweg. Het bedrijf DRK heeft sinds dien exact het werkschema kunnen aan houden met het leggen van 1700 kilometer kabel benodigd voor heel Velsen-Noord. Voor de totale operatie moeten in dit deel van Velsen-Noord sleuven ter lengte van 342 kilometer worden gegraven. Een beeld van een in 1978 gehouden oefening. Vanaf de pont wordt bij Buitenhuizen een schuimlaag gelegd over een meerstoel Woensdag 10 september komt de brandweer Velsen opnieuw al oefenend in actie Maandag aangekomen: Mammoth, Cont. Plat; Vaerzland, Karlstadt, Zaandam; Harry Mitchell, Londen, Beverwijk; Sau- con, Coryton; Maaskerk, Zeebrugge. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het kader van haar 25-jarig bestaan komt de Velser Sportstichting met een programma waarin de sportverenigingen in de gemeente zich presenteren aan de schooljeugd. Van dinsdag 9 tot en met zaterdag 13 septeml er wordt de jeugd van 10 tot en met 17 jaar in de gelegenheid gesteld tegen een vergoeding van één gulden per middag of avond kennis te maken met de diverse takken van sport in de gemeente. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het in Halfweg gevestigde bedrijf DRK maakt goede vorderingen met de aanleg van kabeltelevisie in Velsen-Noord. De als eerste aan te sluiten 146 woningen (tussen Wenckebachstraat, Noorderlaan en Grote Hout- of Koningsweg) komen in de eerstvolgende acht weken binnen bereik van Belgische en Duitse televisiestations. De radioluisteraars in de betrokken wijk kunnen dankzij de nieuwe voorziening een lange reeks FM-stations in de buurlanden ontvangen. Op het oorspronkelijke uitbreidings plan, opgesteld aan de hand van een zorg vuldig geformuleerd eisenpakket, is op onderdelen beknibbeld zonder dat daar bij de kwaliteit geweld werd aangedaan. Afgestapt werd van een aparte cv-rege- ling per afdeling terwijl ook een aantal binnendeuren en stopcontacten geschrapt werden uit het bestek. Behoudens goedkeuring door de be trokken gemeenteraden viel dinsdag avond het besluit ten behoeve van de bouw een vaste geldlening van twee mil joen gulden aan te gaan. Bij het uitbrei dingsplan zijn betrokken de Velsense ar chitect H. Peters en het Beverwijkse bouwbedrijf P. Meijer. Peters ontwierp ook de bestaande bebouwing aan de Cru- quiusweg. Ook in voorgaande jaren heeft de brandweer Velsen diverse malen met de ponten geoefend. Daarbij voert de tocht traditiegetrouw naar Buitenhuizen waar in de Kruithaven (waar ontploffingsge- vaarlijke stoffen overgeslagen worden) een schuimdek gelegd wordt. Als dat karwei eenmaal geklaard is, zet de pont koers naar éénvan de Rijksbin- nenhavens in IJmuiden waar een reserve- deur van de sluizen als oefenobject fun geert. Centraal bij dit programma-onder- deel staat het zo snel mogelijk uitvoeren van een aantal blusoefeningen. Volgens brandweercommandant J. de Jong zal er op woensdag 10 september niet van dit draaiboek afgeweken worden. De ponten bij Buitenhuizen en IJmuiden kunnen indien nodig aangepast worden voor de rampenbestrijding op het kanaal. Commandant De Jong daarover: „Het „Moeder Courage” (Mutter Courage und ihre Kinder) ging in een gastregie van Peter Oosthoek dit voorjaar bij het Pu bliekstheater in première. Het stuk da teert van kort voor de Tweede Wereld oorlog, maar speelt zich af tijdens de dertigjarige oorlog in de eerste helft van de zeventiende eeuw. De belevenissen van Brechts’ hoofdpersoon, de marketentster Anna Fierling die de bijnaan Moeder Cou rage heeft meegekregen, houden een waarschuwing in tegen alle oorlogsge weld: meetrekkend met de legers verliest Anna haar dochter en twee zoons, maar o®a in leven te blijven rest haar niets anders dan de oorlog te blijven achter volgen. Hoewel er door alle medewerkenden uitstekend werd geacteerd stond bovenal Annet Nieuwenhuyzen als Moeder Coura ge met haar magistrale, dynamische spel borg voor onvergefelijke toneelmomen- ten. Haar bijdrage doet deze Brecht-voor- steilig van het Publiekstheater uitgroeien tot een niet te missen theaterbelevenis, die zo moet op dit moment al worden geconludeerd ongetwijfeld tot de top pers van het komende schouwburgsei- zoen in Velsen zal gaan behoren. gezien er in dat geval ook voor een volledi ge (beroeps)bemanning gezorgd moet worden. „Een blusboot is natuurlijk een waarde vol onderdeel in de brandbestrijding, maar de aanschaf daarvan vergt een ge weldige investering. Bovendien ligt zo’n schip hoe je het ook wendt of keert, mees tal op de verkeerde plaats en wel daar waar geen vuur te bekennen is. Het pro bleem van de afstand die eerst overbrugd moet worden, los je er dus niet mee op. Wij kunnen als dat nodig is met de pont snel naar het sluizencomplex of naar Buiten huizen.” zo meent De Jong. Alleen als er zich tussen of voor de pieren een grote ramp voordoet, is de brandweer gedwongen machteloos toe te zien. In dat geval is het aan de bergers van een bedrijf als Wijsmuller om het bran dende schip naar open zee te slepen. On gelukken met schepen doen zich vooral voor tijdens het laden en lossen. Aange zien daarvan in IJmuiden nauwelijks sprake is, blijven de risico’s verbonden aan het vervoer van gevaarlijke stoffen beperkt. Volgens De Jong spitsen de pro blemen zich hoofdzakelijk toe op kleinere schepen met ladingen die in het ongerede geraakt zijn. „Wij worden wel eens geconfronteerd met een schip waarvan de lading als ge volg van broei oververhit is. In zo’n geval moet eerst bekeken worden of het verant woord is tot schutten over te gaan. Zoniet, dan wordt er noodgedwongen gelost,” zo zegt de commandant. De brandweer Velsen werkt als het gaat om de rampenbestrijding op en rond het Noordzeekanaal nauw samen met de korpsen van Beverwijk, Amsterdam, Zaanstad en Haarlemmerliede. Deze kun nen als daar aanleiding toe is te hulp geroepen worden. De wettelijk gestelde tolerantiegrens (80 Dcb) wordt met name bij machinale be werking van hardhout regelmatig Maandag vertrokken: Butt, Wilhelms- hafen; Sagitta, Plymouth; Prinses Mar griet, Gothenburg; Coran-W, Rockfort; Springbuck, Velsen, Cont. Plat; Rijnborg, Delfzijl; Bore Sun, Kotka; Siddes Skip per, Velsen, Cont. Plat; West Eagle, Vel sen, Cont. Plat; Oshea Express, Bremen; Staghound, Le Havre; Irtysles, Noordzee; Frans, Noordzee; Dromon, U.S. Gulf; Commandant Henry. Dinsdag aangekomen: Rhin, Cadiz; At las, Hamina; Bow Sun, Shanghai; St Jas per, Rock Atoll, IJmuiden; Lilly K, Frede- riksvaerk; Otto, Hoeghenaess; Stirling Brig, Cont Plat, IJmuiden; Subro Vesta, Gr Yarmouth; Osterstrom, Hamina; May- crest, Bremen; Henry Stahl. Kingslynn; Tor Britannia, Gotenburg; Caroline Grae- be. Soernaess; Titan Oosterschelde, Cuxhaven, IJmuiden; Eemsborg, Hami na; Jemrix, Cont Plat, IJmuiden; Jupiter, Aberdeen, IJmuiden; Christiaan Bru- nings, Noordzee, IJmuiden; Invear, Dor drecht, IJmuiden; Anne Catherina, Gent, IJmuiden; New Dawn, Bremen. Dinsdag vertrokken: Michalis, Chicago, IJmuiden; Jurhil, Oxelösund, IJmuiden; Norsky, Europoort; West Osprey, Cont Plat, Velsen; Harry Mitchell, Aberdeen; Doloris, Carrickforgus, IJmuiden; Doris, Oulu. Velsen; Nissan Sylvia, Tillbury; Nordland, Edam; Langeland, Hamburg; Baltic, Antwerpen; Raamgracht, Bremen, Zaandam; Tor Brittannia, Noordzee; Ehin, Londen; Playa Del Pino, Sevilla; Kuniang, Noordzee; Ingrid Gorthon Ga- fle; Waermland, Zaandam, Noordzee. Woensdag aangekomen: Elbdeich, Kas- ku; Haico Holwerda, IJmuiden, Grange mouth; Christina Maria, Korpach; Pine Light, Antwerpen; Siddes Skipper, Vel sen, Cont Plat; Frans, Noordzee, IJ muiden. Woensdag vertrokken: Eka Daja Samu- dera, Hamburg. krijgt van het HBS-terrein aan de Troel- straweg. De Strawberries (hockey) en VZCS (handboogschieten) komen donderdag aan de beurt alsmede de volleybalvereni gingen VCIJ en SBIJ. De hockeyers pre senteren zich bij hun clubhuis aan de Waterloolaan en VZOS maakt gebruik van hun schietbaan aan de Hoofdstraat in Santpoort. Zaterdag geven de roeiers van De Stern, de badmintonspelers van BC IJmond en de waterpoloërs van de Watervrienden en VZV-demonstraties. De Stern is gevestigd op het Midden Sluiseiland, terwijl BC IJmond de sporthal IJmuiden-Oost ter beschikking heeft en de Watervrienden in zwembad De Hoogeberg te vinden zijn. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij de dienst sport en recreatie aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost. Dinsdag komen de onderwatersporten, het hand- en volleyballen aan bod. De verenigingen die op de eerste dag hun medewerking verlenen zijn respectieve lijk duikteam IJmond in de Hoogeberg, KIC (handbal) in sportpark Rooswijk in Velsen-Noord, Full Speed (handbal) op het verharde veld bij gymnasium Felise- num in Velserbeek en tenslotte VCIJ en SBIJ (volleybal) in respectievelijk de gym zaal van de LEAO-school aan de Radar- strat en de Kruisbergzaal aan de Kruis- berglaan. Woensdag kan de jeugd kennis maken met het kanovaren, rugby en atletiek. Het kanovaren speelt zich af in recreatiege bied Spaarnwoude bij het zijkanaal B. The Smugglers rugbyen op het terrein in de Hofgeest aan de Hofgeesterweg, terwijl atletiekvereniging Suomi de beschikking Annet Nieuwenhuyzen magistraal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5