Staten bespreken PPD IN JAARVERSLAG: Amsterdam kan problemen met afvalstoffenplan woningnood niet alleen oplossen zou onverstandig zijn „Met Dodewaard stoppen 1 ■tl Minister roept op tot verzamelen van oud papier Discussie over woonschepen in Staten later Bloemencorso zaterdag naar Amsterdam GS Zuid-Holland aan Nieuw Zeeland DIRECTEUR VAN PEN OVER STATENUITSPRAAK: 99 Fokker verkoopt weer twee F 27’s willen greep op glasbouw versterken I PROVINCIE 9 SEPTEMBER 19 80 WOENSDAG 3 I t (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is een illusie te veronderstellen, dat Amsterdam zelf in zijn woningbehoefte had kunnen voorzien, door het opvullen van gaten en door dichter te bouwen. Ook is het een illusie aan te nemen, dat er zonder groeikernenbeleid geen tunnels waren nodig geweest onder het Noordzeekanaal. Met deze constateringen neemt de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland stelling tegen degenen, die het overloopbeleid principieel verwerpen. Een en ander staat in een speciaal hoofdstuk van het jaarverslag 1979 van de PPD met als titel „De overloop, van onbekend begrip tot onbegrepen beleid”. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Directeur ir. F. H. M. van Eyndhoven van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf Noord-Holland (PEN) zou het „erg onverstandig” vinden, als Noord-Holland uit de boot stapt bij de experimenten met kernenergie, waartoe de Dode- waard-centrale indertijd is ge bouwd. „We moeten wel van kernenergie gebruik maken. En dan is het goed om gemeenschap pelijk een centrale te hebben. Van Dodewaard kunnen we le ren, hoe met kernenergie om te springen”, aldus de PEN-topman. I «F I» w L Jj i tin Van Eyndhoven Dodewaard les vergt daarna nog negen jaar. Mocht er deur. Bovendien zullen deze toestellen zijn uitgerust met het nieuwe geluidwe- rende interieur, dat onlangs door Fokker is ontwikkeld. Dit opmerkelijke resultaat kon worden' bereikt door installatie van verend ge monteerde interieurpanelen, het gebruik van speciaal ontworpen trillingsdempers Overigens zijn er technieken beschik baar om de andere stof die een kolencen trale in ruime mate de licht in slingert (zwaveldioxyde) goeddeels via ingenieuze installaties te „vangen”: de rookgas-ont- zwaveling. „Dat kost anderhalve cent tot twee cent per kilowatt-uur extra. En het kost energie en afval in de vorm van gips”, aldus Van Eyndhoven. Maar de technie ken bestaan. „Ik heb ze kortgeleden zelf in Japan gezien”. Het elektriciteitsverbruik in Noord-Hol- land begint de laatste jaren minder hard te stijgen. Van Eyndhoven: „Vóór de ener giecrisis steeg het verbruik elk jaar met zeven tot tien procent. In het lopende jaar zitten we op een groei van omstreeks nul procent. De komende jaren verwachten we ongeveer twee procent per jaar”. aan de buitenzjde van deze panelen en isolatie van holle ruimten met behulp van glasvezel. Air New Zealand nam haar eerste F27 al in 1960 in gebruik en vandaag de dag bezit de maatschappij een vloot van negen mklOO’s en tien mkóOO’s (met inbegrip van de twee nu bestelde vliegtuigen). Hierdoor is Air New Zealand een van de- grootste Friendshipgebruikers ter wereld. Er zijn thans in totaal 715 F27 Friend ships verkocht aan 158 gebruikers in 63 landen. De afgelopen jaren is het hergebruik van oud papier en karton toegenomen van 47 procent in 1975 tot 53 procent in 1979. Minister Ginjaar acht een aandeel van oud papier en karton in de totale grond stoffenvoorziening van de Nederlandse papier- en kartonindsutrie van 60 procent zeker mogelijk. De minister wil het hergebruik van oud papier en karton bevorderen, omdat dit volgens hem niet alleen belangrijke voor delen oplevert voor de bestrijding van de milieuvervuiling, maar ook bijdraagt tot besparing van grondstoffen en energie. Met het inzamelen van oud papier en karton tracht de bewindsman de steeds groeiende afvalstroom in te dammen. Bo vendien kan de inzameling van dit materi aal de verwachte toenemende schaarste aan grondstoffen voor een gedeelte op vangen. DEN HAAG. Minister Ginjaar van Milieuhygiëne heeft de besturen van ge meenten en provincies een circulaire ge zonden, waarin hij aanspoort de inzame ling van oud papier en karton ter plaatse te bevorderen. Hij doet daarin een aantal aanbevelingen voor de wijze van verzame len bij huishoudens en bedrijven. Stimule ring kan onder meer geschieden door het verlenen van subsidies en het plaatsen van aparte vuilnisbakken, zoals dat bij de inzameling van glas geschiedt. „Ik zie de poolkappen nog niet smelten”, heeft Van Eyndhoven in het verleden eens gezegd. Andere wetenschapsmensen be weren namelijk, dat er zoveel stof in de atmosfeer zit, dat de zonnestraling verge leken met tientallen jaren geleden minder intens tot de aarde doordringt en dat het dan kouder wordt. Beide effecten zouden elkaar kunnen opheffen, is de hoop van velen. Dat heeft gevolgen voor de bouw van centrales en nieuwe eenheden in bestaan de centrales. Het PEN bouwt nu half zo snel als in het verleden. „Vroeger bouwe den we om de vijf jaar een nieuwe een heid. Nu om de tien jaar”. De teruggang in het groeipercentage van zeven naar twee (de komende jaren) heeft enkele duidelijk waarneembare oorzaken: de economische malaise, de grotere gewoonte van bedrij ven om zelf stroom op te wekken en de energiebesparing die sinds enkele jaren wordt gepropageerd. teit”, zo wordt betoogd in het PPD-jaar- verslag. Het jaarverslag wordt ingeleid met een terugblik door de vroegere direkteur van de PPD, dr. ir. R. van de Waal. Het jaar 1980 was immers de „horizon”, waarheen de planologen van de jaren zestig hun blikken richten. Dan is het aardig, om, „staande op deze horizon”, eens te kijken wat er allemaal terecht is gekomen van de plannen die men in de zestiger jaren had opgesteld voor 1980. In de terugblik wordt geconstateerd, dat veel plannen zijn mis lukt, veel verwachtingen niet zijn uitgeko men. Maar men heeft in die jaren wel veel (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland krijgen nog ruim gelegenheid om een zorgvuldig be leid te formuleren met betrekking tot de woonschepen. De vrees van een aantal Statenleden, dat men daaraan niet toe zou komen en dat men eerst gedwongen zou zijn een woonschepen-vijandige landschaps- verordening vast te stellen, lijkt niet te worden bewaarheid. De behande ling van de verordening, die naar verwachting in de septemberverga- dering van de Staten zou plaatsvin den, staat niet op de agenda van de Staten-bijeenkomst van maandag 8 september. (Van onze provincieredactie) SCHIPHOL. Air New Zealand heeft opnieuw twee Fokker F27 mk500 Friend ships besteld voor aflevering in juli en oktober 1981. In de afgelopen jaren heeft de maatschappij een reeks van dergelijke orders geplaatst om op die manier haar vloot van oude F27’s mklOO geleidelijk te vervangen door nieuwe en grotere. De nieuwe vliegtuigen zullen worden ingezet op binnenlandse routes in Nieuw- Zeeland, bieden plaats aan 52 passagiers en zijn voorzien van een kleine vracht- In het stuk wordt een historische schets van de gegeven verstedelijking (vanaf de 19e eeuw) en de wijze waarop daarop bestuurlijk is gereageerd. Het stuk mondt uit in een verklaring en een verdediging van het overloopbeleid, zonder dat men zich overigens blind toont voor de nadelen van dat beleid. In het jaarverslag wordt toegegeven, dat de werkgelegenheid in het noorden onvoldoende is gegroeid. Men onderkent dat het bewoonbaar houden van de grote steden meer aandacht vraagt, dan er in het verleden aan is besteed. De grootste ruimtelijke proble men liggen in de grote steden, aldus het jaarverslag. „De situatie is veranderd in vergelijking met 1958. De bevolking groeit veel minder snel, de welvaartsgroei stag neert, de mobiliteit wordt duurder betaald dan ooit, een stad als Amsterdam loopt leeg. Allemaal redenen om te proberen de overloop te verminderen”. Geconstateerd wordt, dat het goed zou zijn om meer in en bij de stad te bouwen. „Dit zal echter, zeker in een stad als Am sterdam, nooit genoeg kunnen zijn voor de door de toestroming van jongeren op geroepen woningbehoefte, voor de wo ningbehoefte, die voortkomt uit de groot- Dat er dit jaar niet méér elektra is verbruikt dan vorig jaar geeft in feit een vertekend beeld. In de wintermaanden van begin vorig jaar was het verbruik door de extreem strenge winter bijzonder hoog. Vergeleken met die cijfers is er, na de afgelopen zachte winter, geen groèi waar te nemen. Een vrij logische zaak, dus. Maar veel meer dan twee procent groei zullen de komende jaren volgens de PEN-directeur niet te zien geven. Zoals gemeld zijn Noord-Holland en Drenthe er niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over de afvoer van huis vuil uit Zuid-Kennemerland naar Wijster in Drenthe per VAM-wagon. Drenthe wil Wijster alleen nog beschikbaar steller, als vuilstort voor de noordelijke provincies en niet langer voor de randstad. Een be middelingspoging van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is mislukt. Pas in 1986 komt er een andere oplossing voor het huisvuil van Zuid-Ken nemerland in de vorm van een scheidings- installatie in het WestelijkHavengebied. Naar zich laat aanzien is men dan nog niet helemaal uit de problemen. Zuid-Kenne merland heeft namelijk tot 15 juni 1994 een contract met de VAM voor de vuilaf voer. Met het VAM-station in de Veerpol- der te Haarlem, dat sinds kort in bedrijf is, was een grote investering gemoeid. Overschakeling in 1986 op een vuilschei- dingsinstallatie in het Westelijk Havenge bied is wellicht milieuvriendelijker dan de VAM-afvoer naar Wijster. Maar wie be taalt de kapitaalsvernietiging, waar de verkorting van de gebruiksperiode van het VAM-station in Haarlem op neer komt? Het Gewest Kennemerland zal waarschijnlijk niet zonder meer bereid zijn om de kosten van de verkorte exploi tatie af te wentelen op de huishoudens van de Haarlemse agglomeratie. Wat Hoorn betreft lijkt men blijkens de voordracht van GS bij het afvalstoffen plan wel een oplossing te hebben gevon den. Voor de aan een systeem van stads- uit de landelijke discussie een afwijzing van atoomenergie volgen, dan zal Van Eyndhoven zich daar zonder morren bij neerleggen, verklaart hij anderzijds. Als de parlementaire democratie nee zegt, zal ik daar een nederig dienaar van zijn”. Zolang kernenergie niet op grotere schaal haalbaar is, zal Nederland de kolen in ere moeten herstellen, is de overtuiging van Van Eyndhoven. „Een tussentijdse oplossing, geen algehele overschakeling. Dat levert te veel vervuiling op. Reken maar uit: als je jaarlijks dertig miljoen ton kolen stookt hou je drie miljoen ton as over en komt er elk jaar 600.000 ton zwa veldioxyde in de lucht”. Een spreiding over kolen, kernenergie en olie en gas (die elk ongeveer een derde van de energiebehoefte kunnen dekken) acht men bij het PEN het meest doel matig. Het elektriciteitsplan van de samenwer kende energieproducenten in Nederland (de SEP) gaat er al vanuit, dat bij de Hemwegcentrale in Amsterdam in 1987 een kolencentrale moet verrijzen. Het PEN overweegt, zodra de centrale in Die men uitgebreid of vernieuwd moet wor den, ook daar kolenstook toe te passen. „Kolen vormen een goede „poot” voor de elektriciteitsproduktie. Ze zijn vrij goed koop, in grote hoeveelheden voorrradig en komen uit politiek stabiele landen: de Verenigde Staten, Canada, Australië, Po len, China. Goed, in Polen is het de laatste tijd niet zo rustig, maar in het algemeen kun je met die Oosteuropeanen veel beter handelen dan met Arabieren. In Oost- Europa komen ze tenminste hun contrac- geleerd, en dat kan voor de verdere plan ning van pas komen. Men is tot het inzicht gekomen, dat het maken van pasklare plannen voor de toekomst een nagenoeg onmogelijke opgave is, omdat onmogge- lijk alle ontwikkelingen kunnen worden ingecalculeerd. Men heeft ook kunnen er varen, dat de officiële politiek het belang van ruimtelijke planning en ordening is gaan inzien. In 1955 had men dat allemaal nog niet door. Een toenmalige minister verzette zich tegen het opnemen van „Ruimtelijke Ordening” in de naam van zijn departement, omdat dit zijns inziens een zaak betrof zonder politiek gewicht. Provinciale Staten van Noord-Holland denken daar anders over; onlangs werd in de Staten een motie aangenomen, waarin er bij Gedeputeerde Staten op aangedron gen werd de deelname aan het Dode- waard-project stop te zetten. Alle Neder landse provincies zijn samen eigenaar van de centrale in dit Gelderse plaatsje. Al naar gelang de inwoneraantallen hebben de provincies aandelen in dit project. Noord-Holland heeft 11 procent van die aandelen in handen. De Staten verlangen, dat de provincie die afstoot. Daarmee zou de deelname aan de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland, zoals Dode waard officieel te boek staat, beëindigd worden. PEN-directeur Van Eyndhoven: „Die motie ligt er. Het is aan Gedeputeerde Staten om te zeggen wat men ermee gaat doen”. Voor de topman van het elektrici teitsbedrijf staat het vast, dat we niet zonder kernenergie kunnen, ondanks be sparingen en in het verschiet liggende alternatieve energiebronnen zoals het ge bruik van zon en wind. Overigens ver wacht Van Eyndhoven de bouw van één of meer kerncentrales in ons land niet eerder dan in 1991. „We krijgen eerst de maatschappelijke discussie, waarvan ik hoop dat er een ja” voor kernenergie uit rolt. De vergunnings- procedure en de bouwtijd van de centra- les vertrt daarna nou necren iaar Mooht pr DEN HAAG (ANP). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen de greep van de overheid op de ontwikkeling van de glastuinbouw versterken. Gestreefd wordt naar een geconcentreerde en even wichtige. vestiging van deze agrarische bedrijven. Onteigening van grond kan daarbij noodzakelijk zijn, zo menen GS. In een dinsdag verschenen rapport stelt het provinciaal bestuur dat de glastuin bouwbedrijven in de kustprovincie te veel verspreid liggen. Dit ten nadele van de rentabiliteit van deze ondernemingen. De huidige centra van tuinbouwbedrijven met kassen dienen te worden vergroot, zo staat in het rapport. Indien gronden niet op vrijwillige basis kunnen worden aan gekocht is momenteel een onteigenings procedure ten behoeve van de glastuin bouw niet mogelijk. Het provinciebestuur wenst te komen tot een wettelijke regeling waardoor dit wel kan gebeuren. De ge meenten zouden onder goedkeuring van de kroon moeten kunnen besluiten tot onteigening. Tot versterking van de gemeentelijke positie zou het aanbeveling verdienen als de gemeenten de provincie vroegen een dergelijk besluit te ondersteunen, aldus het rapport. (Van onze provincieredactie) HAARLEM. Het provinciaal afval stoffenplan van Noord-Holland zal het voornaamste discussie-onderwerp zijn van de Statenvergadering van maandag 8 september. Aanvankelijk zou dit plan in de vergadering van juni aan de orde zijn gekomen. De behandeling in de Staten werd uitgesteld omdat er nogal wat be zwaren waren tegen het plan. Door het uitstel kwam tijd beschikbaar, waarin de provincie kon proberen alsnog tot overeenstemming te komen met de voor naamste reclamanten, te weten de ge meente Hoorn, de Zuidelijke IJsselmeer- polders en de provincie Drenthe. ten na”. Voordeel bij het gebruik van kolen is ook, dat ze uit verschillende machtsblokken komen. De producerende landen krijgen dus niet de kans een mono- polie-positie op te bouwen. Nadelen aan het verstoken van kolen voor de produktie van stroom: ze leveren nogal wat afval. Een centrale van 600 megawatt, die elk jaar 1,2 miljoen ton kolen verstookt, houdt daar jaarlijks 120.000 ton as aan over. Uit de schoorsteen van de centrale komt bovendien zwaveldi oxyde (24.000 ton), stikstofoxyde en kool- dioxyde, het gas dat ook door uitlaten van auto’s de lucht wordt ingespoten en waar van sommige wetenschapsmensen vrezen, dat de dampkring rond de aarde daardoor een soort broeikas wordt waar de zonne warmte wel in kan, maar in mindere mate uit kan ontsnappen. De ijskappen zouden dan kunnen smelten. Enkele centimeters zijn al fataal voor de laaggelegen landen zoals Nederland. stedelijke economie”. In het PPD-verslag wordt er daarom gepleit dat men nu al op zoek gaat naar de oplossingen voor de problemen van de jaren 1990. „Aan de totstandkoming van het streekplan Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied is zo’n acht jaar gewerkt. Het is tijd om aan de herziening ervan te beginnen”. In het jaarverslag wordt uiteengezet, dat het overloopbeleid vooral ook een poging was om de ontwikkelingen, die toch al aan de gang waren, in goede banen te leiden. Er wordt op gewezen, dat de woningbehoefte van Amsterdan zo nij pend was, dat de hoofdstad op eigen hou tje woningen liet bouwen in steden en dorpen op enige afstand. Ook grote be drijven in Amsterdam- Noord en de IJ- mond bedreven hun eigen overlooppoli- tiek, de zogenoemde industriecontingen- ten woningwetwoningen. „Was het zo slecht om te proberen, die overloop, die toch al aan de gang was, te concentreren in grotere plaatsen, om daarmee het land- schap te sparen, het openbaar vervoer een betere kans te geven, en een beter voorzie ningenpakket tot stand te brengen? Dat beleid kan niet simpelweg afgedaan met een woord als anti-stedelijkheidsmentali- AALSMEER. Onder het motto „De Bezige Mens” rijdt zaterdag 6 september voor de 33e keer het Aalsmeerse Bloe mencorso van Aalsmeer naar Amster dam en terug. Twintig bloemenwagens tonen de mens die op een of anderde manier bezig is in zijn vrije tijd. Zo zal de toeschouwer een hengelaar herkennen, een duivenmelker, een muzikant en een sportman. Geestelijks vader van de corsowagens is de Vlaardingse kunstenaar Frits Vogel. Elke wagen is achttien meter lang en is ppgebouwd uit ettelijke duizenden bloe men en planten. De deelnemers aan het bloemencorso zijn afkomstig uit twintig verschillende buurtschappen in Aals meer. Zij zijn al weken tevoren bezig hun wagen nog mooier te maken dan die van het jaar daarvoor. De bedoeling is niet dat er reclame via de optocht gemaakt wordt, uitsluitend wordt getoond wat er allemaal mogelijk is met bloemen en planten, be langrijke exportprodukten van Neder land. Het bloemencorso start zaterdag om half tien in Aalsmeer. Rond half een is de optocht bij de ingang van het Amsterdam se Bos en om vier uur moet de Dam bereikt zijn, waarna de terugtocht via de Munt wordt aanvaard. De praalwagens zijn op vrijdag 5 en zondag 7 september ook te bezichtigen in de Aalsmeerse Bloe menveiling, Legmeerdijk, Aalsmeer. Hier kan het publiek ook inlichtingen krijgen over het gebruik van bloemen en planten en zelfs de plantendokter raadplegen. Het lawaai in de passagierscabine, ver oorzaakt door het laagfrequente geluid van de draaiende propellers, wordt dank zij het nieuwe interieur met maar liefst 6db (a) verminderd. Voor het menselijk gehoor betekent dit dat het waarneemba re lawaai met ongeveer 40 procent afneemt. In Noord-Holland werkt sinds enige tijd een bureau voor de energiebesparing, dat onder het provinciaal bestuur valt. Voor Van Eyndhoven is niet precies waar te nemen, hoeveel stroom er bespaard is dankzij speciale besparingscampagnes, zoals die van het Noordhollandse bureau. „Het is niet goed meetbaar. Wel hebben we de indruk, dat de campagnes doorwer ken in een wat verminderde toename van het verbruik”. Het woonschepenbeleid kan nu nog in verschillende commissievergade ringen aan de orde worden gesteld. De commissies voor de Ruimteljike Ordening, voor de Natuur- en Land- schapsbescherming en Openluchtre creatie en voor Juridische Zaken wa ren er voor de vakantie nog niet uit. Een meerderheid in de Staten is voor stander van inpassing van de woon schepen in gemeentelijke bestem- mipgsplannen. Dat komt neer op een positieve benadering van het wonen op water. Zoals trouwens ook in ver schillende verkiezingsprogramma’s is beloofd. En zoals ook is neergelegd in het collegeprogramma. De land- schapsverordening, die woonschepen op veel plaatsen wil verbieden is daarmee enigszins in strijd. De laatste ontwikkeling was, zoals gemeld, dat de landschapsverorde- ning niet van toepassing zou worden verklaard voor bestemmingsplange- bieden, waarin ligplaatsen voor woonschepen zijn opgenomen. De verordening is dan voor het hele be- stemmingsplangebied buiten wer king, ook voor het gebied in het plan, dat niet de bestemming ligplaats voor woonschepen heeft gekregen. Doordat de kwestie voorlopig weer van de agenda is afgevoerd is er tijd om de verhouding tussen de planolo gische inpassing en de landschapsve- rordening onderwerp te maken van een voorzichtige beleidsvorming. Het woonschepenbeleid komt wellicht pas begin volgend jaar aan de orde in de vergadering van Provinciale Staten. Er vallen veel gaten in oud Amsterdam De vri/gekomen ruimte blijft onvoldoende om aan de vraag naar woonruimte te kunnen voldoen verwarming gekoppelde vuilverbran dingsinstallatie hebben GS een nieuwe bouwplaats gevonden in Wognum. Tegen de vuilverbranding in Hoorn en in het algemeen waren veel bezwaren gekomen in verband met de onbekende giftige stof fen, die daarbij vrij kunnen komen als gevolg van de grote hoeveelheid kunst stoffen, die tegenwoordig in het huisvuil zit. De PvdA-achterban heeft zich onlangs in principe uitgesproken voor scheidings- installaties en tegen vuilverbranding. Met de Zuidelijke IJsselmeerpolder, die ook een rol spelen in het Noordhollandse af valstoffenplan is nog overleg gaande.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9