MUSEUM TOONT HEDEN EN VERLEDEN VAN VU r. a n Mastenbroek stapt op Festival in de Jordaan Albert Cuyp viert feest Kraakvrij en betaalbaar Vijf eeuwen scheepvaart Honderdjarige Vrije Universiteit moest vechten voor erkenning Bestaansrecht anno 1980 in discussie MEANDER* OME Si 10 1980 DONDERDAG 4 SE P T E M B E R AMSTERDAM 11 1 Meer armslag Predikanten 1 De doelstellingen zijn het zelfde gebleven, maar wie VU zegt denkt nu niet meer onmiddellijk aan God en Re formatie. Dat beseffen de 20.000 leden van de Vereni ging ook. „Heeft de VU anno nu nog wel bestaansrecht?” is een van de discussievra gen die bij het eeuwfeest zijn opgeworpen en ook vraagt men zich intern af of de VU het jaar 2000 wel zal halen. Potige bewakers sF Niet roken Zustmtatton „Men zou die mannen, die, toen het orgel begon te spe len, onmiddellijk een psalm aanhieven, overal in de we reld gekend hebben als Hol landers. Men zag niet die domme gelaatstrekken, wel ke men den antirevolutionai ren op spotprenten toekent, maar vele ernstige, goede, echt-Hollandsche gelaats trekken, met breede boven lip en vastbesloten mond. Hun beginselen zijn de onze niet en hun theocratie zullen we steeds bestrijden, maar er is iets zeventiende- eeuwsch in hun pogen en streven, dat ons doet gevoe len in hun midden dat we onder landgenoten zijn, ge meenschappelijke erfgena men van een heerlijk ver leden”. - Wit h«» x BR ggl O*.M r Ai11 art, :*>**W^ VU-grondleggers kraakten eeuw geleden Nieuwe Kerk onder redactie van Theo van der Kaai) (Foto's Lex van Flossen) de Het r 4j Een ingetrapte deur vormt de getuigenis van een heuse kraakac- tie van de Nieuwe Kerk eind vori ge eeuw en een compleet ingerich te huiskamer anno 1935 toont het De Vrije Universiteit anno 1980 is eveneens in beeld gebracht. De Wat was dat voor gezelschap in de Nieuwe Kerk dat met minimale middelen en bovendien stevig te gengewerkt door krachten van bui tenaf probeerde een eigen universi teit van de grond te krijgen. Kuyper zelf keek rond in de kerk en consta teerde: „Daar waren hier Ministers, maar ook Drentsche boeren, edelen en dorpers, grooten en geringen, gegoeden, die over tonnen gouds beschikken, nevens lieden van klei ne middelen, mannen en vrouwen. De laatsten zelfs ten getale van 200. Dat juist docht ons de groote eige naardigheid dezer toch reeds eenige samenkomst”. Het Amsterdams Historisch Mu seum is geopend van half tien tot vijf, op zondag vanaf één uur. De toegang bedraagt twee gulden en de ingang ligt aan Kalverstraat 92. De tentoonstelling duurt tot 30 no vember. eeuw tentoongespreid. De derde verklaring voor de titel „Tot blo- zens toe. heeft te maken met het feit dat de VU het nogal eens moeilijk heeft de doelstellingen uit het verleden precies na te leven. Had«söiag«ostiek Röntgenfoto» TOEGANG ■W sm Het viel niet mee, het had heel wat voeten in aarde, maar de handen zijn uiteindelijk ter wille van de goede zaak broederlijk ineen gesla gen: het jubileumfeest op de Albert Cuypmarkt gaat door. De kooplie den van de 75-jarige markt organi seren voor de week van 8 t/m 14 september een feest dat klinkt als een klok. De kramen worden ver sierd, er is muziek en de klant krijgt bij elke aankoop een gratis lot. Ge woonlijk is er elke dag markt behal ve op zondag. De gemeente heeft vergunning verleend op voor het houden van een eenmalige zondags markt op 14 september. Alle 330 kramen worden opgezet en met de monstraties van oude ambachten, een standwerkersconcours en trek king van de loterij wordt de feest- week besloten. De Albert Cuyp markt, in het hartje van De Pijp is vanaf het Centraal Station te berei ken met de tramlijnen 4, 5, 16, 24 en 25. den, maar dan wel met behulp van zwaar materiaal. De gebruikte me thode kan vergeleken worden met het effect van een thermische lans op de gemiddelde safe.” Assa stelt dat het best mogelijk is een fietsslot te maken dat bestand is tegen be- tonscharen, maar de prijsverhou ding fietsslot zou daarmee buiten alle proporties raken. Assa blijft geïnteresseerd in suggesties voor fabricage van een absoluut kraak- vrij en betaalbaar fietsslot. Aldus de schriftelijke reactie van Assa. Blijft over de vraag waarom de firma nooit zelf proeven met de betonschaar heeft genomen. toeschouwer bekijkt een stukje van het academisch ziekenhuis, ziet hoe er aan wetenschappelijk onderzoek gedaan wordt en mag van bepaalde apparatuur ook zelf de knoppen hanteren. De tentoon stelling is getiteld „Tot blozens toe. waarmee de verlegenheid wordt uitgedrukt waarmee de uni versiteit honderd jaar geleden op gericht werd. Reden tot blozen hebben de protestanten ook van wege hun gebrek aan eensgezind heid, zo duidelijk in de afgelopen te werken. De ANWB zegt indirect tot de heer Koenders dat hij niet van 100 percent veiligheid kan uit gaan. Nu de reactie van Assa, die de nauwste banden met de ANWB heeft (Assa maakt het witgelakte ringslot met rood uiteinde). „Onze eerste reactie was een mengeling van verbazing en ongeloof’, aldus directeur Steegers. „Wij hebben moeten concluderen dat ons slot inderdaad opengebroken kan wor- Kritisch, maar onder de indruk was de verslaggever van de krant die op 20 oktober 1880 de gebeurte nissen bijwoonde in een afge schermde hoek van de Nieuwe Kerk op de Dam. Zeshonderd geno digden waren getuige van een op merkelijke plechtigheid: de oprich ting van de Vrije Universiteit. Aan tal hoogleraren: vijf. Aantal studen ten: eveneens vijf. Dr. Abraham Kuyper, grondlegger en hoogleraar van het eerste uur hield een inwij dingsrede, waarin hij niet onder stoelen of banken stak dat de op richting van die universiteit een waagstuk was: „En zo trad dan onze kleine School het leven in, met den Universiteitsnaam zelve tot blozens toe verlegen; aan geld arm; zeer sober bedeeld met wetenschappelij ke kracht en aan der menschen gunst eer gespeend dan verzadigd”. milieu waar de, voornamelijk he ren, studenten vandaan kwamen. Foto’s van ontgroeningsrituelen en fanatieke studentenkorpsen ontbreken niet en zelfs is getracht de chronische woningnood onder studenten in beeld te brengen. De VU-grondleggers Kuyper en De Savornin Lohman zijn vereeu wigd in een reeks spotprenten van Hahn en Jordaan die er niet om liegen. In gebouw De Palm aan de Palm straat twee voorstellingen per avond van het onvervalste Jordaan- cabaret met sterren als Tante Alie, Bolle Mien en Ko Droppel. Verder in De Palm elke avond feest met dans en veel muziek. Op de Noor- dermarkt wordt op de 20e en 21e een groot drumbandfestival gehou den met 40 drumbands en majoret- tenkorpsen uit het hele land. In de Zuid-Jordaan gebeuren weer hele andere dingen zoals een balonnen- wedstrijd, de verkiezing van mini miss Jordaan. een wielerwedstrijd en een marathonloop. Tenslotte op beide zaterdagen vrijmarkt tussen Looiersgracht en Rozengracht en op zondag de slotavond aan de Elandsgracht een optreden van Adèle Bloemendaal. Jan Mastenbroek, het hoofd van Bureau Voorlichting van de gemeente Amsterdam, houdt ermee op. Na twintig jaar het beleid van het stads bestuur naar de bevolking toe duidelijk gemaakt te hebben gaat de vijftigjarige Masten broek hele andere dingen doen. De chef-voorlichting treedt in dienst van een bureau voor pu blic relations en gaat daarbij ook les geven. Aan zijn vertrek liggen geen noemenswaardige conflicten ten grondslag, zo zegt hij zelf, Mastenbroek wil gewoon niet tot aan zijn pensi oen op dezelfde stoel blijven zitten en geeft de voorkeur aan een nieuwe. Twintig jaar voor lichting geven in Amsterdam betekende voor Mastenbroek het dienen van drie burgemees ters, achtereenvolgens Van Hall, Samkalden en Polak. In zijn functie ondertekende Mas tenbroek 350.000 brieven per jaar aan de burgerij om duide lijk te maken wat het stadsbes tuur wil. Dat hij in de loop van de jaren nogal eens uit zijn bed is gebeld door scheldende Am sterdammers nam hij bij zijn functie voor lief. Vanaf de oprichting heeft de Vrije Universiteit een gevecht moe ten leveren voor erkenning. Zes, jaar na de oprichting is daar zelfs nog een heuse kraakactie aan te pas gekomen. De „synodegetrouwe” Hervormden in Amsterdam waren er benauwd voor dat de „Kuyperia- nen” of orthodoxen zich van de Niewe Kerk meester zouden ma ken. De consistoriekamer, geen be langrijke vergaderzaal van de kerk, werd van bepantsering voorzien en twee potige bewakers moesten een eventuele inval van de orthodoxen voorkomen. Het laatste nieuws inzake het sprookje van de veiligheidsfietsslo ten van de ANWB: de fabrikant van het Assa-slot heeft commentaar ge geven. Korte inhoud van het vooraf gaande. Fietsenmaker Koenders uit Amsterdam veroorzaakte opschud ding door met een betonschaar alle door de ANWB gepropageerde fietssloten binnen twee minuten stuk te knippen. Van veiligheid is dus geen sprake. Koenders gaat ook hangsloten met kettingen te lijf en maar al te vaak blijkt gehard staal zo zacht als boter te zijn. Alle fabri kanten, op Assa na, reageerden ont hutst en zeggen aan verbeteringen De vrije Universiteit in Amster dam bestaat op 20 oktober precies honderd jaar. De VU-gemeen- schap is al maanden bezig dit eeuwfeest te vieren middels con gressen, manifestaties, tentoon stellingen en reeksen nieuwe boe ken met als onderwerp de VU zelf. Op de afdeling Tijdelijke Exposi ties in het Amststerdams Histo risch Museum heeft de Vrije Uni versiteit gelegenheid gekregen zelf een tentoonstelling over het eeuwfeest in te richten, bestemd voor een breed publiek. Het resul- Er moest een Vrije Universiteit komen om een betrouwbaarder op leiding te kunnen geven aan gere formeerde of orthodoxe predikan ten voor de Nederlandse Hervorm de Kerk. De orthodoxen voelden zich al jaren achtergesteld. Van hen werd vrijwel nooit iemand tot hoog leraar benoemd. Als tweede motief genstelling om de Vrije Universiteit op te rich ten werd honderd jaar geleden de emancipatie genoemd. Achterge bleven bevolkingsgroepen streef den aan het einde van de negentien de eeuw naar gelijkwaardigheid: de rooms-katholieken, de meerden, de joden, arbeiders vrouwen. Ook uit deze groepen kwam nooit een hoogleraar voort, De Vrije Universiteit begon met een theologische en een juridische faculteit, een startkapitaal van slechts 100.000,- en een pand aan de Amstel (de Schotse Zendings kerk, nu de Kleine Komedie) dat voor een aantal uren per week ge huurd werd, bij gebrek aan een eigen onderkomen. Tot overmaat van ramp bleken de examens geen enkele geldigheid te hebben. Pas in 1905 was het dezelfde Abraham Kuyper die als staatsman de Hoger Onderwijswet introduceerde waar mee de VU-examens werden erkend. De jaren verstreken, de gods diensttwisten verstomden of wer den binnenskamers uitgevochten en de VU raakte als universiteit geaccepteerd. Overheidssubsidie was er tot 1945 niet bij, dus om de zaak financieel draaiende te hou den moest het nodige gebeuren. Een omvangrijke organisatie van leden en begunstigers gingen met inte kenlijsten stad en land af. Het steu nen van de VU werd een familietra ditie, iets vanzelfsprekends voor wie behoorde tot de gereformeerde bevolkingsgroep. De tentoonstel- - Het Nederlands Scheepvaartmu seum gaat in de loop van het vol gend jaar officieel open. Om de nieuwsgierigheid van velen niet lan ger op de proef te stellen werden tijdens Sail’80 twaalf zalen defini tief voor het publiek opengesteld. Het kolossale bouwwerk aan het Kattenburgerplein werd in 1655 ge bouwd als tuighuis voor de admira liteit van de hoofdstad. In 1973 vond het Scheepvaartmuseum hier on derdak, maar al snel moest het mu seum de deuren sluiten omdat res tauratie dringend noodzakelijk was. Binnenkort is het zover en de scheepvaartgeschiedenis van Ne derland vanaf de zestiende eeuw tot nu toe is voor het publiek te aan schouwen. Op dit ogenblik zijn de zalen over de 18e en 19e eeuw al gereed. Er zijn veel scheepsmodellen te zien, au thentieke sierstukken van schepen zoals roerkoppen, hakkeborden, schilderijen, wapens en zeevaart kundige instrumenten. Ook het mo del van het schip waarmee Van Speyk in 1832 de lucht in vloog is aanwezig. Het gebouw zelf vormt eigenlijk al een museum op zichzelf. Voorlopig is de toegang gratis. De openingstijden zijn woensdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Vanaf het Centraal Station is het Scheep vaartmuseum in 20 minuten te voet te bereiken via de Prins Hendrikka- ,de of met buslijn 29. Mastenbroek is geen geboren Amsterdammer, hij is afkom stig uit Vijfhuizen. Hij was daar zeer actief op politiek en sociaal gebied. Hij heeft de hui dige burgemeester van de Haarlemmermeer Van Stam nog als raadslid de gemeente politiek binnengeduwd. Mas tenbroek neemt op 12 septem ber officieel afscheid van de gemeente Amsterdam met een receptie in het Stedelijk Museum. ♦’««SssSjss taat is bepaald geen dooie boel geworden. Met borstbeelden, schilderijen en officiële documen ten wordt duidelijk gemaakt hoe het allemaal is begonnen en met welke problemen de gereformeer den hebben geworsteld om een universiteit voor zichzelf te krijgen Dit moet het milieu geweest zijn waaruit de VU-student rond 1935 afkomstig was. Een orgel, spreuken aan de wand en de bijbel op tafel. Te zien op de tentoonstelling. De Savornin Lohman en Kuyper door Albert Hahn vereeuwigd nadat er weer eens een ruzie was bi/gelegd. Titel ..Rozegeur en maneschijn De VU-grondleggers Kuyper, Lohman en Rutgers vonden dat zij hun rechten op de Nieuwe Kerk konden laten gelden en lieten een smid aanrukken om de deur open te breken. Stad en land kwamen in opschudding over deze brutale kraak en de discussie kwam nu tenminste op gang over het feit dat nog altijd geweigerd werd de VU afgestudeerde theologen op de kan sel toe te laten. Kuyper cum suis hebben trouwens een heel jaar de Nieuwe Kerk bezet kunnen houden. De angst onder de ploeg hervorm den was groot dat nog meer kerkge bouwen zouden worden gekraakt. Kuyper stelde ze gerust met de me dedeling, dat het niet de bedoeling was „ten behoeve van de Vrije Uni versiteit groote bezittingen der Her vormde Gemeente te Amsterdam te onteigenen”. De Vrije Universiteit honderd jaar later. Het moderne, uitgestrek te complex in Amsterdam-Buiten- veldert telt in grove trekken vijf onderdelen: een ziekenhuis, pen school, een bibliotheek, een labora torium en een hortus botanicus. Dertienhonderd docenten geven les aan dertienduizend studenten. Tweeduizend personeelsleden hou den het geheel draaiende. De VU anno 1980 breidt nog steeds uit. Recht tegenover het academisch ziekenhuis wordt een polikliniek ge bouwd om meer armslag te krijgen in het bestaande ziekenhuis. >Ki?: iiiKWiW* •WMF 4 «scMkfög ♦•Magavwtttiefapfe - maar daar bracht de VU verande ring in. Het derde motief tot oprich ting van de Verenigde Vrije Univer siteit staat anno 1980 nog steeds in de statuten: wetenschappelijk onderwijs en onderzoek dat aan de VU plaatsvindt, op de grondslag van het Evangelie van Jezus Christus CMeie dierot Uitgang r Secretariaat -- De veelzijdigheid van de Vrije Universiteit in beeld gebracht De politieke stappen van Abraham Kuyper werden uiterst kritisch gevolgd ..Ontrouw'' gaf Albert Hahn deze prent ais titel mee. ling in het Amsterdams Historisch Museum laat heel natuurgetrouw zien hoe die achterban van gerefor meerde gezinnen eruit zag. Er is een huiskamer ingericht, compleet met spelend orgel, spreuken aan de wand en de bijbel op tafel. Het geldbusje voor de VU staat op de schoorsteen. De zoon mocht stude ren, aan de VU natuurlijk. De doch ter niet of zelden. De emancipatie van achtergestelde bevolkingsgroe pen stond dan wel vanaf het prille begin hoog in het vaandel van <le VU, de vrouwen kwamen er be kaaid af. Theoloog Bavinck sprak in het begin van deze eeuw: „Wie de vrouw belast met de dubbele taak van huisverzorging en beroep maakt zich schuldig aan ene onme- dedogende uitbuiting van hare kracht”. Het jaarlijkse Jordaanfestival wordt van 12 t/m 21 september ge houden. In de Noord-Jordaan (bo ven de Rozengracht) is er elke dag kermis vanaf 16 uur. Jordaancabaret onder Westertoren. Kuyper (actief voor zijn politieke partij, zijn kerk, zijn universiteit, zijn krant en zijn weekblad) was een persoonlijkheid waar niemand omheen kan die de beginjaren van de VU bestudeert. De korte, dikke volksjongen kan alleen niet los ge zien worden van een lange, slanke aristocraat, jonkheer mr. A. F. de Savornin Lohman. Juist om de VU breed van opzet te maken trok men deze laatste aan als curator én daar na als hoogleraar. In het begin wa ren ze dikke vrienden, maar de te- Kuyper-Lohman kon niet uitblijven. Er kwam zelfs een politiek conflict van in 1894, waar bij de Antirevolutionaire Partij in twee delen uiteen viel. Lohman werd leider van wat de Christelijk Historische Unie zou gaan heten, gerefor- maar kon zich op de Vrije Universi- en teit niet meer handhaven, omdat de gereformeerde beginselen aldaar de zijne niet meer waren. ip Personéessrest Vi'-iXIIX.-- Bec.htsposWs 1 trap af O V?*'*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11