Guido Pieters maakt a speelfilm over psychiatrische patiënten film Oorspronkelijk toneelstuk van Botho Strauss nu verfilmd Bekende Gezichten, intrigerend in beeld gebracht door Ate de Jong Filmhuizen Zie je dat... Miele maakt ook komplete keukens wolft I Keiharde beroepsdeformatie in All that Jazz I keukens bv aats Bewoners kliniek fungeren als figurant van at u /eer idel i de zal cet- d<e- idat are- oor, een Miele Spanningen er is geen betere .W Die- d is Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie zulke perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk I i Enkele kranten meldden ander halve week geleden dat de Ameri kaanse regisseur Gower Champi on slechts enkele uren voordat zijn nieuwste musical, 42nd Street, op Broadway in première zou gaan, onverwacht overleed. Een misschien over het hoofd ge zien nieuwsbericht met een grote dosis tragiek. Het harde, alles ei- 4 sende showbusinessleven had weer een offer gevergd. ook alles van keukens, indelingen en materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij dóen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u niets. Grijpensteinweg 8 - Haarlem. Tel. 023-246864/248281. Kt tevens op maandag- prijs voor Broadway JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN Roy Scheider als de Broadwayman Joe Gideon in gelaten onderhoud met zijn doodsengel in All that Jazz (Calypso, Amsterdam) Het toneelstuk Bekende Gezichten, Gemengde Gevoelens, geschreven door de Duitse auteur Botho Strauss, leent zich voortreffelijk voor verfilming. Het stuk gaat over zeven mensen, hun onderlinge relaties en gevoelens ten opzichte van elkaar, die als een web van diagonalen dooreen lopen. De plaats van handeling is een vervallen en verlopen, eertijds statig hotel en de intrige speelt zich af tijdens de kerstdagen, zo’n feest dat wonden van eenzaamheid pijnlijk kan openrijten. Dat Bekende Gezichten een uitstekende basis voor een film kan zijn, werd eigenlijk al duidelijk in de voorstelling die toneelgroep Baal er in het seizoen 1978/79 van gaf. De onconventione le vorm van Leonard Franks regie wekte daarbij stellig filmische indrukken. in het verhaal waarin droom en realiteit elkaar trachten te overbluffen. Het merk waardige is nu dat je als toeschouwer óók niet precies weet wat je ervan moet den ken en wie je moet geloven: de echtgenoot, de vrouw1 zelf, of de overigen van het gezelschap. realiteit voor hem. Lange tijd staart hij haar onverschrokken in het gezicht. Min of meer de prijs voor zijn krankzinnig leven accepterend. Fósse is door de fïlmkiritiek in Cannes nogal aangevallen, niet omdat hij zijn eigen doodsangsten in beeld bracht, maar vooral door de wijze waarop dat gebeur de. Die angst zen het te laat onderkennen daarvan worden uitgespeeld in een nieuw, ander musicalthema, waarbij Gideon op het sterfbed getuige is van dat wat hij achter rrioet laten. Zijn vriendinnen, zijn vrouw, zijn dochtertje spelen in schitte rend aangeklede musicalscenes waarin hem duidelijk wordt wat hij verspeelt. In een sequence waarin werkelijkheid, ver beelding en onderbewustzijn geraffineerd door elkaar lopen, maakt tenslotte ook Gideon zelf de vijf doodstrijdfasen mee. Zelfs de dood, de verachting en de angst ervoor, zijn voor Fosse niets anders dan „there’s no business like showbusiness’’. In voor Europese Qgen vreemd gegoochel met emoties raakt hij desalniettemin op een vreemde, musical-eigen manier ge voelige snaren. Toppunt van die handel wijze is de nachtclubact waarmee Gideon in een variant op Paul Simon’s Bye Bye Love (namelijk Bye Bye Life) afscheid neemt en in zijn onvermijdelijke lot berus ten kan, omdat dat de enige zekerheid is die in zijn cynische levenspatroon is overgebleven. All that Jazz is een uitzonderlijke film, niet alleen omdat de regie-, dans- en mu- ziekscènes een fantastisch beeld geven van de Braodwaytraditie, maar doordat Fosse en Scheider consequent zijn in de uitwerking van de keiharde beroepsdefor matie. Al te getructe sentimentaliteiten, zoals in de flashbacks met de doodsengel, mogen dan best op de koop toe worden genomen. Ate de Jong heeft in zijn film tal van onderhuidse spanningèn weten op te roe pen. Vooral het begin van de film, waarbij weinig of geen tekst gebruikt wordt, werkt intrigerend. Merkwaardig- is, dat de gedeelten waarin wel veel woorden ge bruikt worden onmiddellijk aan spanning inboeten. Ruim een derde deel van de Hans Dagelet als de knecht-ober-chauf- feur en danspartner Herman In Gemengde Gevoelens, Bekande Gezichten. oorspronkelijk op het toneel gebruikte tekst werd voor de film geschrapt. Film beelden blijken inderdaad een krachtige vervanging voor het gesproken woord en De Jong blijkt in staat dat veelzeggende vorm te kunnen geven. De film is op geen enkele manier een registratie geworden van de toneelopvoe ring van Baal, ook al spelen de acteurs en actrices van dit gezelschap ook hier de rollen (er zijn enkele wijzigingen in de cast gekomen). Dat is ook niet de opzet ge weest. Er is op lokatie gefilmd en de manier van acteren is is heel anders dan bij de toneelversie destijds. Hoe sterk het verhaal van Strauss, dat wil zeggen de psychologische inhoud er van, is mag misschien blijken uit het feit dat ik niet weet wat ik beter vind, de toneelpresfentatie of de filmversie ervan. Evenals toen het toneelstuk, houdt de film je nog lange tijd bezig. Het geluid tijdens de persvoorstelling was niet van optimale kwaliteit, maar Ate de Jong verzekerde dat dit aan de installatie van de grote zaal van The Movies te wijten was. De film draait nu in de kleine zaal. Zij draait eveneens in Utrecht en Groningen, zal ook de filmhuizen aandoen en in een veel later stadium door de VARA-televisie worden uitgezonden. Een ongewone Nederlandse speelfilm, die ondanks tekortkomingen een gang naar de bioscoop ten volle waard is. Maar een overweldigend publiekssuc ces zal Bekende Gezichten, Gemengde Ge voelens niet worden- en daar is ook niet op gemikt. Wel wordt er uitstekend geac teerd, met name door Jack Vecht als de vereenzaamde hoteleigenaar Stefan, Els Ingeborg Smits als Doris en Hans Dagelet als de knecht-manus van alles Herman. De Film-Inn Zandvoort draait morgen avond Der Amerikanische Freund van de bekende Duitse cineast Wim Wenders. Aanvang 21 uur in de openbare biblio theek aan de Prinsesseweg 34 in Zand voort. Guido Pieters (rechts) met de acteur Peter Fabervoor de Psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout, waar een deel van de opnamen Te Gek om los te lopen wordt opgenomen. standigheden zo goed mogelijk te kunnen beschrijven, heeft Guido Pieters een aan tal maanden in de kliniek doorgebracht en in de verschillende paviljoens geleefd. Verschillende acteurs, die een rol heb ben in „Te gek om los te lopen”, zijn ook meermalen gast geweest in de St. Bavokli- niek en hebben de woonexperimenten be zocht. Bewoners van de kliniek hebben vrijwillig toegestemd als figurant in de film op te treden. Op grond van het script werd hiet alleen de gebruikelijke subsidie van het Pr.oduc- tiefonds tóegekend, maar ook instellingen als het Koningin Juliana-fonds hebben in de kosten bijgedragen. Toch wordt Pieters’ film geen gespeelde documentaire, maar een speelfilm voor het grote publiek, zij het dat de handeling zich voor een groot deel afspeelt in de wereld van een psychiatrische kliniek. Erg veel opnamen zijn dan ook gemaakt op de terreinen van de St. Bavo. Hoofdrollen in Te gek om los te lopen zijn er voor Peter Faber, Jaap Stobbe, Leen Jongewaard, Piet Kamerman, Mi roslav Bares, Herman Kortekaas, Chiem van Houweninge, Marlous Fluitsma, Loui se Ruys en Dolf de Vries. Achter de came ra staat Rob van der Drift en de film wordt geproduceerd door Concept-Cine- centrum, uitvoerend pfoducent is Carl Tewes. Te gek om los te lopen of de film ook onder dezé titel zal worden uitgebracht, is nog niet helemaal zeker gaat volgend jaar maart in première. rvi Norma Rae is gebaseerd - maar wel heel schamper - op een waar gebeuren omtrent een jonge vrouw uit North Ca rolina die drie jaar vocht in vakbondver- band voor betere arbeidsvoorwaarden. In het kort is dat ook de basis van Norma Rae: een textielarbeidster raakt betrokken bij het werk van de vakbond. Regisseur Martin Ritt heeft hier hoófd- zakelijk het accent op het warmmense- lijke aspect gelegd waardoor de bood schap op de tweede plaats komt. Sally Field speelt de kleine dappere Norma Rae met zeer veel gevoel - men ziet haar in de film groeien als mens en als vrouw. Ook nieuw voor Haarlem deze week js Yanks van John Schlessinger, een an ders dan-anders-oorlogsverhaal. De film speelt zich af in 1943 toen Engeland te maken kreeg met een invasie van Ameri kaanse troepen. Eerst keken de Engel- sen met enige achterdocht en jalouzie toe, later volgt een aarzelende verbroe dering tussen de groepen geallieerden. De verbroedering die het snelst op gang komt is uiteraard die tussen de sexen en Schlesinger brengt vooral het verhaal in beeld van drie paartjes. Schlesinger is een goed verteller en zonder dat er ook maar één schot geschoten wordt of iemand met een kogel in het hart neer stort, is Yanks een aantrekkelijk, gevari eerd maar vooral boeiend schouwspel. (Roxy). De enige andere verandering op het Haarlemse bioscoopprogramma deze week is in Luxor die Cruising heeft doorgegeven aan Studio en in plaats daarvan Lucio Fulci’s Zombies heeft ingelast. Het overige programma blijft ongewijzigd met Jerry Lewis in Cinema Palace, Ten in Frans Hals, Caligula in Lido en als nachtvoorstellingen The Outlaw of Josey Wales (Palace) en Het Omen (Luxor). Voor de jeugd blijft Jungle Boek in Studio en The Best of Tom and Jerry in Palace. oorspronkelijke toneelstuk vol raffine ment met gevoelens en burgerlijke mo raal. Het bankroet waarvoor de hoteleige naar Stefan zich geplaatst ziet, staat in feite model voor de hele leefsituatie van de zeven mensen, die hier ondanks zich zelf bij elkaar gekomen zijn om kerstmis te vieren. Deze thematiek staat ook centraal in All that Jazz, de op Cannes met de hoogste eer bekroonde en met vier Oscars beladen film van regisseur Bob Fosse, die eerst dit weekeinde zijn lang verbeide Nederland se première (onder meer Calypso, Amster dam) beleeft. Deze week is het dan zover dat Strauss’ schepping in filmversie in première gaat. In samenwerking met Baal regisseerde de jonge cineast Ate de Jong de film, die door The Movies uit Amsterdam wordt gedis tribueerd. De Jong zag zijn verfilming als een boeiend experiment, dat hij met steun van CRM en producent Matthijs van Hey- ningen kon uitvoeren. Maar de film is beslist méér geworden dan louter een af gerond resultaat van een experiment. Be kende Gezichten, Gemengde Gevoelens is een lang niet* gemakkelijk toegankelijke, doch sterk intrigerende film geworden, waarin behoedzaam met symboliek in even zorgvuldig met surrealisme is omge- spnongen. Het verhaal van Botho Strauss (Beken de Gezichten etc. was zijn eerste toneel stuk) beweegt zich in het midden van de balans tussen schijn en werkelijkheid. Naar welke kant die weegschaal overhelt, wordt mede door de toeschouwer uitge maakt. Dat komt vooral door het geraffi neerde scenario van Leonard Frank en Ate de Jong en de even intrigerende wijze waarop dat in beeld gebracht wordt door regisseur en spelers. In het verhaal is sprake van een persoonsverwisseling, maar alle aanwezigen van het groepje in het verlaten hotel doen alsof er niets aan de hand is, op één na: de echtgenoot van de verwisselde vrouw. Het betreft de fase De plot van Bekende Gezichten, Ge mengde Gevoelens lijkt ogenschijnlijk simpel. Zeven mensen bij elkaar, verward in een gevecht vol gemengde gevoelens. Hun merkwaardige gedragingen ten op zichte van elkaar hebben echter duidelij ke bijbedoelingen. De vrouw van de eige naar van het hotel, Doris, vormt samen mét de knecht Herman een danspaar dat op ballroomwedstrijden steevast prijzen wegsleept. Tijdens de training in de grote verlaten balzaal van het hotel komt Doris te vallen en die gebeurtenis vormt de basis voor de algemene ontzetting daarna. Alle in het hotel aanwezige personen voelen zich meer of minder bij de danssport betrokken en herkennen Doris’ val als een regelrechte ramp. Haar partner besluit zelfs onmiddellijk eeh streep door de sa menwerking te zetten. Uit de reacties wordt duidelijk hoezeer het gevoel van schijnbare veiligheid en geborgenheid door een op zichzelf nauwelijks belang rijk incident op losse schroeven kan wor den gezet. Botho Strauss speelt in zijn (Van onze kunstredactie) Onder de werktitel Te gek om los te lopen is regisseur Guido Pieters (o.a. Dr. Vlimmen en Kort Amerikaans) gestart met de opnamen van zijn 'nieuwe speelfilm. De film gaat over een groep psychiatrische patiënten, die na een langdurig verblijf in een inrichting, in het kader van een experiment, worden ondergebracht in een woning buiten de inrichting. In dat huis gaat de groep werken aan het opbouwen van haar eigen leefgemeenschap, het runnen van een huishouding en het weer wennen aan de maatschappij. Het scenario voor de film werd door Guido Pieters samen met Karin Loomans geschreven, rpet de hulp en bijstand van de psychiatrische staf van de St. Bavo- kliniek in Noordwijkerhout. Een kliniek waar ook gewerkt wordt aan het woonex- periment om de patiënten buiten de in richting, maar wel onder leiding, hun ei gen leyen op te laten bouwen. In enkele plaatsen in ons land, onder andere in Rotterdam, zijn al woningen door groepen patiënten betrokken. De idee van de film kwam ook voort uit de staf van'de St. Bavo, die wilde laten zien hoe die experimenten in zijn werk gaan. Guido Pieters en Cinecentrum werden gevraagd als scenarioschrijver-regisseur, respectievelijk als producent en in nauwe samenwerking met de staf van de St. Bavokliniek waarvan psychiater Van der Lande ook als adviseur voor René van Nie’s Kind van de Zon was opgetreden, werd een scenario uitgewerkt. Om de om- W8K &K Roy Scheider, <jie vaker met Fosse werkte, beeldt op een volkomen aan vaardbare wijze zo’n Broad way man zeals Gover Champion, of in vroeger dagen Bob Fosse, uit. Joe Gideon is de ervaren vakman die het tableau de la troupe van een nieuwe, door hem uit de grond te stampen musical kiest, de casting doet en met moordende inzet dag in dag uit werkt aan de totstandkoming van die nieuwe show. De stress waar hij aan blootstaat is ongelofelijk. Tijd voor zijn gewezen vrouw, die tevens de hoofdrol in de musi cal zal spelen, zijn dochtertje en zijn vaste vriendin is er niet. Gideon ploetert, schaaft en zweet. Hij is een rascynicus, met alleen maar oog voor het werk. Alle tijd gaat daar aan op, terwijl de spanningen en de eenzaamheid wordén gecompenseerd door drank, drugs en een eindeloze reeks vrouwen. Tussen de bedrijven door werkt de regis seur ook nog aan de eindmontage van een bioscoopfilm rond een Lenny Bruce-ach- tige komiek. Geluk kent de Broadwayman niet. Ter wijl hij vruchteloos probeert om de musi cal op poten te zetten en de film af te ronden, verwaarloost hij zijn gezondheid. Herhaaldelijk zien we hoe hij ’s morgens de lichamelijke pijnen bekampt met dexe- drine en een koude douche, zich keurig Norma Rae is een film die vorig jaar veel succes oogstte - hij werd goed ont vangen op het Cannes Film Festival er later in het jaar ontving Sally Field een Oscar voor haar vertolking van de titel rol. Pas nu komt de film naar Haarlem - hij is te zien in de nachtvoorstellingen van Studio en avonden. aankleedt en voor zijn spiegelbeeld de waarheid probeert te verbergen met een opgewekt uitgesproken „Showtime, peop le!” Het slopende leven dringt zich in zijn consequenties steeds nadrukkelijker aan Gideon op. Korte flashbacks brengen va ker dezelfde scènes uit de Lenny Bruce- achtige film in het geheugen, waarin de komiek uitlegt hoe „de dood” een populair item is geworden. Boeken, films, tv-pro- gramma’s, zo suggereert hij (op een door Gideon geschreven tekst?) hebben dik wijls de dood als onderwerp. Hoogtepunt van zijn keiharde, Amerikaans-harde, confè2rence vormt de uitbeelding van de vijf verschillende stadia van een doods strijd: Woede, ontkenning, het op een ak koordje met de dood willen gooien, de pressie en berusting. Terwijl de musical van Gideonlang zaam maar zeker vorm krijgt, wordt hij veelvuldiger geconfronteerd met de tol van het beroep, ’s Ochtends worden er k meer tabletten geslikt, het regisseren gaat steeds moeizamer, onontkoombaarder dringen de flashbacks hun waarheid op. Scheider speelt een scepticus die in ande re, voor zijn omgeving verborgen blijven de droomgesprekken, van gedachten wis selt met een verleidelijke droomengel. Te genover haar kan hij zijn roekeloosheid toegeven, zijn overschilligheid ook. Fosse heeft Scheider in een rol neerge zet, die duidelijk autobiografische ken merken draagt. Ook hij stortte meerma len in, keek de dood in het gezicht, maar wist het toen puntje bij paaltje kwam af te kopen door regelmatiger te gaan leven. Gideon is te zeer aan de drang tot produ ceren verslaafd, om de waarde van zijn werk, zijn leven en „all that jazz...” (laten we maar zeggen, alle aardse poespas) hoog in te schatten. Alleen de dood is een

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15