Tussen Zomer en Winter ook door Herfst knap ingevuld Alternatief Andere namen exposities voor New Pop Gevarieerd programma van goede lichte muziek Fenomenale dreiging bij The Comsat Angels siegers haarlem KOFFERSCHRIJFMACHINES B 29 theater krijgt Kritiekprijs j (Van onze kunstredactie) Aantrekkelijk Prom-concert bij NPO Museumvereniging blijft streven naar gratis museumbezoek van roofmoord Weduwe Kandinsky slachtoffer Medeoprichter National Lampoon overleden 319271 maa 17 VRIJDAG 5 SEPTEMBER e fi Engelse avantgarde rock in De Melkweg BELANGRIJKE KUNST- EN ANTIEKVEILING IN ZANDVOORT tint KUNST 1980 :oun Iem ,inu.e" AMSTERDAM. Eric Herfst acht een korte introductie ten aan zien van zichzelf op z’n plaats, voordat hij samen met zijn vrouw Jasperina aan het nieuwe theaterprogramma Tussen zomer en winter zal beginnen. Tien jaar achtereen heeft hij niet op het toneel gestaan en nu is hij terug. Vandaar. En Herfst maakt er onmiddellijk een geestige start van de avond van, op zijn zo geheel eigen droogkomi sche wijze en met werkelijk grappige tekst. Met dat eerste optreden wordt al duidelijk dat hij naast zijn vrouw op het toneel een aanzien lijk versterkende inbreng kan hebben. Tussen zomer en winter wordt door Herfst knap ingevuld. Br> ■■B (ADVERTENTIE) Oude glans terug bij Jasperina os getal met orj m (zij,. 200 J iem: T(f Aanvang 19.00 uur Jasperina de Jong en Eric Herfst in hun persiflage op Beatrix en Claus mistroostige Zanger ?n ADVERTENTIE) side" B- lADVERTENTIE) ALWIN BAR (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „De Nederlandse Mu seumvereniging blijft ook in een tijd van teruglopende financiële middelen streven naar gratis museumbezoek. el ke dag en voor iedereen. Zoals dat bij voorbeeld ook in Engeland het geval is. Dat is al heel lang ons streven. In dat licht bezien achten we het absoluut fout nu al op te houden met die proef van de gratis woensdag. Zoiets moet eerst de kans hebben goed door te werken en daar is wel een paar jaar voor nodig. De proef heeft nu slechts een jaar geduurd. We zullen dat ook in een brief van CRM laten weten”. Zo luidt de reactie van Dick Couvée, die niet alleend directeur is van het Frans Halsmuseum, maar ook voorzitter ging ook een verhoging van de toegangs prijzen aan. ihten ng niet! en. Als egeven (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Twee belangrijke at tracties van het derde Rotterdam New Pop Festival, dat zondag aanstaande van 13 tot 18 uur op verschillende podia in het Zuiderpark nabij de Rotterdamse Ahoy- hal plaatsheeft, komen tot spijt van de organisatoren niet opdagen. een Beatrix’ Dreigende klan ken met onverwachte climaxen, zonder aat je somber onder de muzikale werking wordt. De songs die de band speelt zijn Op dezelfde wijze hadden beiden geïm poneerd in aria’s en duetten uit Verdi’s „La Traviata” en Bizets „Les pêcheurs de perles” (wat een geniale muziek overi gens!), in het gedeelte voor de pauze dat geheel aan Franse en Italiaanse operamu ziek gewijd was. En in alles stond het orkest hen voortvarend bij, klaarblijke lijk zeer geïnspireerd door hun verrichtin gen. Want zowel voor als na de pauze begon men wel met veel verve, maar met veel minder finesse en precisie (de ouver tures „Mignon” van Ambroise Thomas en „Candide” van Leonard Bernstein), ter wijl het peil omhoogschoot zodra de solis ten het toneel betraden, en dit niveau dan ook gehandhaafd bleef. Jan Stulen had Daar het programma op zich ook bij zonder aantrekkelijk was, bleef er dus weinig te wensen over, en het applaus was dan ook ovationeel. Een succes dus in bijna alle opzichten. het orkest in vaste hand en de gevaarlijke blazerssoli in Gershwins „An American in Paris” lukten dan ook uitstekend. Ook de strijkersklank was soms opvallend mooi. GSTAAD (DPA). De weduwe van de schilder Vassily Kandinsky, de 84-jarige Nina Kandinsky, is kennelijk het slachtof fer van een roofmoord geworden. De poli tie vond haar lijk dinsdagavond in het toilet van de villa Esmeralda in het Zwit serse Gstaad. De dader heeft sieraden en andere voor werpen van waarde meegenomen. Daar entegen wordt geen van de talrijke wer ken van de in 1944 overleden Kandinsky vermist. 0'1 J- Zeer grote nalatenschap van antiek Hollandse meubelen, w.o. wortelnoten porseleinkast, wortelnoten bureau, kussenkast. enz Bekende schilderijen van Holl meesters, kostbare tapijten, zeer veel gouden en zilveren antieke voorwer pen en sieraden, tinnen voorwerpen en zeldzame klokken enz enz De zeer fraaie villa is uit de hand te koop Zandvoortselaan 13, Zandvoort. Kijkdagen zaterdag 6 september en zondag 7 september van 11.00 tot 17.00 uur Veilingdagen maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 sept Deurwaarder C. Boeder Veilmgdirectie Joh J. Ph v.d. Tak ?n er in jit »g I26903 iloemsi EEN ET lens til I na 71 1. Vraj nan. Zaten )uo Hei i/illem straat I vang i De kracht van de nieuwe show is dat het nergens flauw of banaal wordt. De grappen zijn leuk, de tek sten onderhoudend. Muzi kaal zit het ook al goed, want Joop Stokkermans en Harry Bannink hebben hun talent voortreffelijk ingezet en uitstekende ar rangementen verzorgd. De aanstekelijk klinkende muziek vindt hoogtepun ten in liedjes als Record tijd, Niet springen Jan en Arbeidsplaatsen. Een pro gramma met leuke vond sten, dat weloverwogen in elkaar zit. KO VAN LEEUWEN. Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 De invoering van een jaarkaart voor volwassenen voor alle musea, die vijf tien gulden gaat kosten, wordt wel met instemming door de Museumvereniging ontvangen. De overheidsplannen gelden overigens niet voor gemeente- en provin- ciemusea. In deze opera was het ook, dat het contrast met haar partner het meest zicht baar werd. Want al zong Marco Bakker nog zo kundig (de klank van zijn stem op zichzelf kan ik vaak niet zo mooi vinden) en al was zijn theaterinstinct nog zo feil loos: hij bleef er staan als een kapitein op een schip, en de typische metamorfose. Het kwartet maakt nogal sferische muziek de naam Comsat is niet voor niets een afkorting van Communication Satellite en verwerkt ronduit zwartgal lige, mistroostige teksten van Steve Fel lows. De maker stoot ze zelf met een gekwelde ziel en mimiek uit. Nochtans is het al heel wat, dat de nieuwe Britse garde regelmatig concer teert in de Randstad. Gisteravond was het zelfs moeilijk kiezen tussen The Mekons in Paradiso en The Comsat Angels in De Melkweg. ater aan de Rozengracht. Beide theaterpioniers krijgen de prijs „omdat zij beiden gedurende een lange reeks van jaren, en met niet aflatende ijver, buiten het officiële theater of aan de rand daarvan mogelijkheden heb ben gecreëerd om nieuwe ontwikkelingen te tonen en te stimuleren. Ontwikkelingen die hun invloed op het theaterklimaat niet gemist hebben”, aldus de motivering van de KNT. Aan de prijs is een plastlekje verbonden van de beeldend kunstenaar Lucien den Arend. De prijs zal op 17 september om 16.00 uur worden uitgereikt in de Kuiperij van de Heineken Brouwerij in Amster dam. Medewerking aan de prijsuitreiking zal de Stichting Orkater (voorheen Hau ser Orkater) verlenen. delijk vielen haar stralende, prachtige zui vere stem en haar briljante hoogte op. En alles dan steeds even soepel en buigzaam. Het belangrijkste is echter, dat zij puur medium is, zich in dienst van de muziek stelt en voortdurend met de muziek mee verandert. Met al deze kwaliteiten lag het voor de hand dat zij als Amerikaanse negerzangeres wel grote indruk zou ma ken in Gershwins „Porgy and Bess”. En inderdaad: haar jammerklacht „My man is gone now” ging door merg en been. Wat zij met name aan het slot presteerde was zonder meer fenomenaal, om niet te zeg gen huiveringwekkend. Ondanks de staccatogitaar van Fellows, de lange rondzwevende bastonen van Ba con en de bijna ruisachtige orkestraties van Peake blijft de muziek bijzonder glas helder. De werking die ervan uit gaat is niet zelden fenomenaal. AMSTERDAM. In het wegens het bereiken van de tiende verjaardag feestvieren de centrum De Melkweg zijn de laatste anderhalf jaar met name Britse bands te zien, die op een of andere manier niet op de programmering van Paradiso voorkomen. Of je daar blij mee moet zijn, staat te bezien. Laatstgenoemd podium is Nederlands beste live club. De Melkweg ademt altijd nog de sfeer van een hippiescentrum uit en daar misstaan energieke of gedurfde nieuwe rockbands nu eenmaal nogal. Merkwaardige contrasten treden met name op tussen het actief luisterend publiek op de dansvloer en hen, die lui onderuit gezakt kennelijk alles consumeren wat wordt voorgeschoteld. Vergelijkingen met het genre dat ener zijds door Talking Heads en anderzijds door The Cure wordt afgeperkt worden licht gemaakt, maar voldoen al snel niet. The Comsat Angels spelen vrij minimalis tische muziek, waarbij de verschillende instrumenten als klankmiddelen over el kaar gelaagd worden, zonder dat er een brij ontstaat. binnenkort via een debuutalbum (Waiting for a Miracle) in bredere kring te beluis teren. Concert: The Comsat Angels. Twee de kleine tournee door Nederland. Be zetting: Steve Fellows (zang, fitaar), Kevin Bacon (basgitaar), Mick Glai- sher (drums) en Andy Peake (toetsen, koorzang). Vanavond nog te zien in De Tagrijn, Hilversum. De Melkweg Amsterdam, 4 septem ber 1980. LIHUE (Hawaii) (UPI). Douglas Ken ney, medeoprichter van het Amerikaanse tijdschrift National Lampoon en mede schrijver van de succesvolle muzikale ko medie Animal House, is om het leven gekomen bij een val van een rots op het eiland Kauai (Hawaii). Hij was 33 jaar. AMSTERDAM. De Kring van Neder- I landse Theatercritici (KNT) heeft de prijs der kritiek 1980 toegekend aan het alter- Jfratieve theatercircuit, in de personen van I Steve Austen er, Ritsaert ten Cate. Austen j heeft jarenlang het Shaffy Theater geleid en was dit jaar een der organisatoren van het Festival of Fools. Ritsaert ten Cate is de man achter het Mickery Theater en brengt al tal van jaren meer en minder bekende buitenlandse groepen in zijn the- van de Nederlandse Museumvereniging. Deze vereniging werd onaangenaam verrast met het plan van staatssecretaris Wallis de Vries het gratis museumbe zoek voor de rijksmusea met ingang van 1981 af te schaffen. Wallis de Vries kon digt in de brief aan de Museumvereni- overeind te blijven. En dat betekent dat ze samen voor een uiterst aangename avond amusement kunnen zorgen. De sopraan Roberta Alexaner en uk vanl •T shir* n 38 4 Eric Herfst mist van zul ke eigenschappen bijna al les - zijn kracht ligt in de eerste plaats in het teksten bedenken - maar blijkt toch ruim voldoende spirit te bezitten om eveneens ar tistiek in het theater Aleid Slingerland exposeert van 13 sep tember t.m. 4 oktober schilderijen, aqua rellen en tekeningen in het gemeentehuis van Bloemendaal, Bloemendaalseweg 158, te Overveen. In diezelfde periode worden daar poppen van Jeltje de Bock- Boschma tentoongesteld. Floor van Keulen exposeert schilde rijen en tekeningen tot 3 oktober in het Fundatie Kunsthuis (Lijnbaansgracht 54, Amsterdam). Geopend: dinsdag tot en met zondag van 13-17 uur. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Bomenstichting is tot 21 september de tentoonstelling Bomen in de Kunst ingericht in de vleugelgalerij van Slot Zeist. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 10-17 uur, op zaterdag en zondag van 14-17 uur. Tussen zomer en winter is dan ook een programma geworden dat je met ple zier blijft volgen. De tek sten - voor het grootste deel van Ivo de Wijs - zijn doorgaans uitstekend en snijden hout. De proble men van de huidige samen leving worden er op geesti ge wijze mee op de hak genomen. Het vrolijk cy nisme van De Wijs is vrij wel steeds duidelijk te her kennen. De onderwerpen zijn vooral gekozen uit ac tualiteiten met een lange adem. Energieprobleem, Khomeiny’s Islam gijze ling, schuilkelder, krakers, graffity, lekkende kern centrales, om er maar even enkele kort te noemen. Jasperina trekt alle artis tieke registers open en zingt dat de stukken er Doordat drummer Mie Glaisher uiterst consequent verfijningen op drie- en vierkwartsmaten speelt en door een weinig conventioneel schema de verschillende onderdelen van zijn kit laat horen, bezit de muziek een verende ritmiek. JANTIty ■17.00 uur. Tl ens li«. The Comsat Angels komen uit de fa briekstad Sheffield, maar vervaardigen eigenlijk geen rockmuziek die je het pre- dicaat muziek van de grote stad kunt geven. Met gemengde gevoelens is het plan van CRM ook ontvangen bij het Rijks- museum. De mening van de minister dat de gratis woensdagopenstelling niet heeft geleid tot het bereiken van een nieuw of breder publiek kon men bij het Rijkmuseum bevestigen noch ont kennen. Het werd uiteindelijk het twee de. Beide bands zijn produkten van de nieuwe Engelse generatie, waaraan opvalt dat de meeste niet langer Londen als thuishaven prefereren, maar doodgewoon opereren vanuit hun eigen woonplaats. Nieuwe centra komen in rap tempo op: Bristol, Sheffield, Leeds, Manchester en Liverpool. e appai in voort. 15, Har khaken The Comsat Angels roepen misschien ongewild een wat fin-de-siècle-achtige geest op. De smarten van zanger Fellows moeten wel bijzonder groot zijn, want liefdesverdriet reageert hij af in bewoor dingen die Goethe’s jonge Werther niet zouden misstaan. Toch, wederom, mag ik de band wel. Illustratief voor hun vinding rijkheid is de manier waarop een hinder lijk, lange tijd niet te stoppen feedback toon ondergeschikt wordt gemaakt. „Es kijken, dat is zowat een as, niet? Als jullie nu zingen, improviseren wij Hun wel geplande songs als Be Brave, Darkest Parade, Postcard, On the Beach (met prachtige drumflams) en de toegift Mas turbation prefereer ik echter. JOHN OOMKES in MV Voorstelling: Tussen zomer en win ter. Theaterprogramma van Eric Herfst en Jasperina de Jong. Teksten Ivo de Wijs, Eric Herfst en Jan Boer stoel. Muziek: Joop Stokkermans. Harry Bannink en Rudy van Houten. bariton Marco Bakker, beiden solisten bij het NPO (Archieffoto) HAARLEM. Zowel wat de kwaliteit van het gebodene. als wat de opkomst van het publiek betreft, mochten de beide begunstigers van het PROMconcert van gisteravond, de RABObank en Haarlems Dagblad, meer dan tevreden zijn. Het doel van deze concerten is, naast steun aan een charitatieve instelling (het Ne derlandse Rode Kruis), het geven van een bredere bekendheid aan het provinciale symfonieorkest (in dit geval uiteraard het NPO). En belangrijk is dan natuur lijk dat het orkest in kwestie goed uit de hoek komt. Jan Stulens vaardige leiding stond borg voor goede resultaten. Als formule had men gehanteerd (zoals te verwachten): goede lichtverteerbare muziek en bekende solisten, namelijk Marco Bakker (aangekondigd als „Neder lands meest geliefde bariton”) en de Ame rikaanse sopraan Roberta Alexander, die dit seizoen verbonden is aan de San Fran cisco Spring Opera en ook regelmatig bij de Nederlandse opera te horen is. Wat deze laatste kunstenares betreft: onmid- die de echte vertolker kenmerkt, voltrok zich eigenlijk nergens. Hij blijft „Neder lands meest geliefde banton” zonder méér en poneert zich als zodanig zeer zelfbewust. Dit alles dan zeer knap en vaak werkelijk voortreffelijk. Promenadeconcert door het NPO. Dirigent Jan Stulen. Solisten Roberta Alexander, sopraan, en Marco Bak ker, bariton. Werken van Thomas, Bi zet, Ponchielli, Verdi, Bernstein, Por ter, Gershwin en Sousa. Haarlem, Concertgebouw 4 september 1980. Muzikale begeleiding Jan Huydts (toetsenist en arrangementen) en Charly Angenois (gitarist). Decor Ad Werner. Première: 4 september 1980. Nieuwe De la Mar Theater, Am sterdam. ?n iW is □r )n leren. 1 en 9ol ind Whj z>r.-2 il !3. 7 Buro privé-i rtservii 51. 0) -22 u 1 v. L vanaf vliegen en Eric Herfst zet enkele sublieme sketches neer. Zoals bij voorbeeld de man die als voortdurend slachtoffer van agressie zo’n driemaal per week in elkaar gesla gen wordt, samen geeft dit kleinkunstduo een rake persiflage van nieuwe roeping. De veelbelovende Amerikaanse new- wave-artiest James White zag geen kans op korte termijn een band samen te stel len en de nieuwe Engelse soulformatie Dexy’s Midnight Runners is ten prooi aan ernstige interne strubbelingen. Als ver vangende acts zijn Hazel O'Connor en de eveneens Engelse band The Photo’s. Op het festival, dat gratis toegankelijk is, worden evenals vorig jaar minstens 100.000 bezoekers verwacht. .,ekendewepaSS’ *vad’"e" Trein- Steve Fellows teksten. (Foto Lex van Rossen) Het nieuwe pi ogi amma komt veel stei kei en ook veel meei integei ovei dan Jaspei ina’s voi ige show Thuis Best, waarin zij vooral haar conférences rechtstreeks tegen het pu bliek moeilijk aankon. Maar nu is de oude glans bij de dartele Jasperina weer helemaal terug Om dat zij het vak verder opti maal beheerst, is ze in staat een lange avond haar pu bliek te blijven boeien. Jas perina blijft een theater persoonlijkheid die veel flonkerende kanten heeft. Ze kan uitstekend zingen en acteren, kan prima dan sen en weet haar teksten op de juiste raffinement- stoon te presenteren. va” de ehiP "V Jra

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17