Verbod handel dode dieren van kracht krijgen 15 jaar groter dan Begin in november naar Washington Damiate Pers N I Schade door marihuana men denkt” tol Weekblad meldt defecten Ook op onderdelen v.e heel erg mee Sacharov-tribunaal matig bezocht Directeur komt Bevindingen Amerikaans onderzoek: met nieuw reisprogramma Dieren Koekoek T p: Op uitnodiging Carter Wackernagel en Schneider Woensdag weer vaste melkprijs Vervuiling in Lekkerkerk valt Negen voetballers onwel in sauna Malta beschuldigt Libië voor V-raad Deeltijdarbeid bij NS moet toenemen Grote bouwfraude in Scharwoude Direct gevaar gif op stortplaats niet aanwezig” weinig aandacht” 1 „ontvoerd” „Onderwijs krijgt in media te IJmuider Courant I| !i! j VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND VI st< Na Christoffeldebacle: I I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Marihuana is aan zienlijk schadelijker voor de gezond heid dan tot dusverre werd aange nomen. UTRECHT (ANP). Een werk groep van de Nederlandse Spoorwe gen en de vakbonden is tot de conclu sie gekomen, dat het werken in deel tijdarbeid bij de NS meer kan en moet worden gestimuleerd. (V V] stek orde basi urne® goe< VOO! prio post post raad een war: I I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Berichten over ernstige gebreken aan de Leopard-2 tank, zoals die ver schenen in het Westduitse weekblad Der Spiegel, baren het Nederlandse ministerie van Defensie vooralsnog wei nig zorgen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-JEjRUZALEM. Premier Begin van Israel zal op 11 november, precies een week na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, een bezoek brengen aan presi dent Carter van de VS. v: van mee de 1 JLtlU Defensie maakt Hoewel het aantal part-timers landelijk I I 155,00 ALS i zich geen zorgen over Leopard-2 De Ridderzaal m Den Haag waar het Sacharov-tribunaal wordt gehouden Van de honderden stoelen zijn er slechts enkele tientallen bezet. ‘i ALKMAAR (ANP). In Zuid-Schar- woude is een omvangrijke bouwfraude aan het licht gekomen. In de periode janu ari tot en met mei heeft een aannemings bedrijf in die plaats voor 1,5 miljoen gul den gefraudeerd door het niet afdragen van belastingen en sociale premies. Bo vendien werd een bank voor ongeveer (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De gifstortingen die in het verleden hebben plaatsgevonden Op de vuilstortplaats Volgermeer bij Broek in Waterland, leveren geen direct gevaar op voor de omwonenden. Dit blijkt uit de resultaten van het gemeentelijk Centraal Milieu Laboratorium in Amsterdam. in de bezette gebieden. Vanmorgen is in de door Israel bezette Gazastrook een nieuwe nederzetting gesticht door een pio- nierskorps van het Israëlische leger. De Israëlische onderminister van Defensie Tzipóri, die bij de stichtingsplechtigheid aanwezig was, zei dat Israel nog tal van nieuwe nederzettingen zal stichten, zowel in de Gazastrook als op de Westelijke Jordaanoever op de Golanhoogte. Gisteren zijn vier Senegalese leden van UNIFIL, de VN-vredesmacht in Libanon, en een burger gewond geraakt toen een vliegtuig het vuur opende op een VN-post. 300.000 gulden benadeeld. De rijkspolitie van Alkmaar, die in samenwerking met de politie van Langedijk, met het onderzoek bezig is geweest, heeft dit vandaag meege deeld. De zaak kwam door een tip aan het rollen. Dat is de conclusie van het boek Dope- ceel van de Amerikaanse hoogleraar G. Nahas, over wiens bevindingen vandaag in Den Haag een seminar wordt gehouden Het eerste exemplaar van de Neder landse vertaling van het boek is vanoch tend overhandigd aan staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid. De onderzoekingen van Nahas en ook van andere Amerikanen tonen aan dat regelmatig gebruik van marihuana onder DÜSSELDORF (DPA). De van terro ristische activiteit verdachte Westduitsers Christof Wackernagel en Gerd Schneider zijn vandaag in Dusseldorf elk veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. meer kan leiden tot hersenbeschadigin gen die veranderingen in het karakter van de gebruiker tot gevolg kunnen hebben. Voorts zijn beschadigingen van de kiem cellen aangetoond hetgeen bij mannen kan leiden tot impotentie en bij vrouwen tot het baren van abnormale kinderen. Vijf jaar regelmatig marihuana roken kan bovendien longafwijkingen te zien geven die overeenkomen met de afwijkin gen die ontstaan na het gedurende twintig jaar roken van veertig sigaretten per dag. Bovendien blijkt uit de onderzoekingen dat het gebruik van marihuana kan leiden tot het gebruik van sterkere drugs zoals heroïne en cocaïne. Volgens de voorzitter van het seminar van vandaag, J. G. de Beus, die vroeger directeur was van het Fonds voor Drugs van de Verenigde Naties, is er ook in VN- kringen nog sprake van een onderschat ting van de schadelijke gevolgen van ma rihuanagebruik. UTRECHT (ANP). Negen leden van de voetbalvereniging Ultrajectum zijn gis teravond opgenomen in het Utrechtse academisch ziekenhuis. Zij waren tijdens een bezoek aan een sauna in Utrecht on wel geworden toen een schoonmaakster per ongeluk aan de rand van een van de baden chloor in een emmer met zoutzuur mengde. Een van de voetballers raakte bewuste loos. Hij wordt in het ziekenhuis behan deld met beademingsapparatuur. De poli tie stelt een onderzoek in. Als leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) hadden zij, naar het oordeel van het hof, op 10 november 1977 bewust de dood van de politiemannen op de koop toe genomen, toen zij zich in een bloedig vuur gevecht in Amsterdam aan hun aanhou ding wilden onttrekken. De openbare aanklager had tegen bei den levenslang geëist. Het gerechtshof bevond hen schuldig aan poging tot moord op drie Nederlandse politiemannen en aan het deel uitmaken van een terroristische vereniging. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-ROME. Malta heeft zich gisteren tot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gewend met de beschul diging dat Libië probeert „een klein en arm land” economisch te wurgen. Vorige maand hebben Libische oorlogsschepen olieboringen voor de Maltese kust belem merd, aldus Malta, dat wil dat de Veilig heidsraad Libië opdracht geeft af te zien van dreigementen en zich niet meer te bemoeien met Maltese olieboringen. Op verzoek van Libië werd de zitting van de Veiligheidsraad geschorst om de regering van kolonel Kadaffi de gelegen heid te geven de klacht te bestuderen. In overleg met alle leden van de raad zal een nieuwe vergaderdatum worden vastge steld. Inmiddels is in Rome gebleken dat de Italiaanse regering zich terughoudend op stelt tegenover het verzoek van Malta om economische hulp en militaire bescher ming. Een belangrijke reden daarvoor is dat Libië een van de belangrijkste han- delspartners van Italië is. (Van onze redacteur toerisme) HAARLEM. Nog geen maand nadat de reisonderneming Christoffel failliet is gegaan, heeft directeur André Vertinden de reisagenten meegedeeld dit najaar met een nieuw reisprogramma op de markt te zullen komen. Vertinden noemde geen naam van de nieuwe organisatie, maar zou samenwerken met een buitenlandse touroperator. De reiswereld heeft op de snelle terug keer van Vertinden zeer verbaasd gerea geerd. De aankondiging komt op het mo ment dat de Stichting Garantiefonds van de ANVR nog bezig is de lopende zaken van het failliete Christoffel te regelen. „Totaal hebben we de schade op vier miljoen gulden gehouden”, aldus ANVR- directeur Gerard Couvreur. Inmiddels is er ook een nieuwe ontwik keling op het Relaxfront. Ook daar is het garantiefonds in de bres gesprongen, na dat het in financiële moeilijkheden ge raakte bedrijf afgelopen dinsdag van de Rotterdamse rechtbank surséance van be taling kreeg. Directeur Robert Vertinden een broer van André Vertinden, heeft het ministerie van economische zaken ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de manier waarop de ANVR heeft gehandeld toen hij in moeilijkheden raakte. Hij ver wijt de vereniging onzorgvuldigheid, die het einde van Relax versneld zou hebben. De ANVR bestrijdt die visie echter. Direc teur Couvreur: „Van die beschuldiging worden we niet koud of warm, we hebben in zijn belang gehandeld. Hij mag dat best zeggen, maar wij hebben daar een heel andere mening over”. Thans is dit verbod uitgebreid. Nederland komt daarmee internationale verplichtin gen na. De jongste maatregel verbiedt de han del in bont van bijvoorbeeld tijger, panter, ocelot en andere katachtigen, bont van de Dit is het gevolg van een aanvulling op de wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten, die gisteren in het Staatsblad is gepubli ceerd. Drie jaar geleden werd de handel in levende exemplaren van ongeveer twee duizend bedreigde diersoorten verboden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De handel in dode die ren en herkenbare onderdelen daarvan is met ingang van gisteren verboden. >1 BEZORGKLACHTEN maandag Vin vrijdag van zaterdags van S>] Sant haar jeu® temre Van veel; werl en s HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning DIRECTIE Mr. H C. van der Mije Nederland heeft 500 van die Westduitse tanks besteld. De eerste vier worden vol gend jaar door Nederland in gebruik genomen. Volgens Der Spiegel blijkt uit een ver- trouwelijk rapport van Westduitse militai ren aan de Westduitse regering dat de Leopard veel te veel lawaai produceert, dat de rupsbanden niet in orde zijn en dat de precisie van de kanonnen na een aantal maal achtereen vuren vermindert. Vanuit de Tweede Kamer zijn hierover inmiddels vragen gesteld. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Defensie verklaarde dat Defensie al langer op de hoogte was van de genoemde gebreken. Hij noemde het normaal dat bjj de produktie van nieuw materieel zich in de begintijd fouten open baren. De nu gesignaleerde gebreken zijn volgens hem niet van dien aard dat er alarm geslagen dient te worden. Aan de geluidsoverlast, die het communiceren van de tankbemanning via de intercom bemoeilijkte, wordt al gewerkt en wat de rupsbanden betreft: „We gebruiken in Ne derland een vast merk rupsbanden dat ook al gebruikt werd voor de oude Leo pard en diens voorganger en waarover we geen klachten hebben. Op de Leopard-2 komt dit merk ook”, aldus de woord voerder. Het kanon van de Leopard-2 tank gaat door verhitting afwijken na zo’n acht schoten achtereen. Dat salvo van schoten doet zich echter alleen voor in oefensitua ties, in reële gevechten moet het eerste schot raak zijn. Bovendien beschikt de tank over apparatuur die de eventuele afwijking van het kanon signaleert, zodat aan de hand daarvan kan worden gehan- K acht start De kant te E G wet! ken) valt lijks Sch< spie R de Noo iawr reek een ven< te k K Brui ber de mid begi drul jaar Hi mal: het drin gesc teits dig Z oper migt nieu lede: uur Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Het onderzoek werd ingesteld nadat er eind april enige vaten met zeer giftige polychkrorbenzeen op de stortplaats wer den gevonden. Ook trof men een vat met het giftige ontbladeringsmiddel doxine aan. Tot nog toe moest het rijk tegen wil en dank verklaringen van geen bezwaar af, geven voor de in- en doorvoer van delen van bedreigde dieren. Er was geen wette lijke basis om dat te weigeren. Zo kon er onlangs drie kilometer gedroogde pyton- huid worden uitgevoerd. Verder wërd de ze week een vergunning verleend voor de invoer van 40.000 kilo ivoor, waarvoor ongeveer 1300 olifanten het leven lieten. In verband met de zaak zijn vijf men sen, onder wie de aannemer aangehou den. Eén van van hen was in 1979 al betrokken bij de zogenaamde Kennemer Bouwfraudezaak, een massale fraude in de omgeving van Haarlem, waar miljoe nen mee gemoeid waren. Volgens VN-kringen ging het vrijwel ze ker om een Israëlisch toestel. Functiona rissen van de vredesmacht hebben de zaak opgenomen met de Israëlische auto riteiten. Het aantal christenen dat in Jeruzalem woont is sinds 1945 teruggelopen van 45.000 tot 10.000. Dit heeft de Grieks-ka- tholieke patriarch van Jeruzalem meege deeld. Volgens hem hangt het vertrek van de christenen onder meer samen met de Israëlische onteigeningspolitiek en met de woningnood die daarvan het gevolg is. Begin is hiertoe uitgenodigd door Car ter, zo heeft een Amerikaanse regerings functionaris gisteren meegedeeld. De Amerikaanse onderhandelaar voor het Midden-Oosten Sol Linowitz heeft gis teren in Cairo gezegd, dal „tussen nu en het eind van het jaar” een topconferentie van de VS, Israel en Egypte zal plaatsvin den om de moeilijkheden op te lossen die een regeling inzake Palestijnse autonomie in de weg staan. De VS zullen eerst afzon derlijk praten met Israel en Egypte en daarna zal een gezamenlijk gesprek plaatsvinden. De Egyptische onderminis ter van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali verklaarde gisteren dat de hervatting van het autonomie-overieg met zal stranden als Israel blijft vasthouden aan zjjn stand punt over Jeruzalem en de nederzettingen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In een nauwelijks voor een kwart gevulde Haagse Ridderzaal is gistermorgen de internationale Sacharov- conferentie door burgemeester Schols van Den Haag geopend. De conferentie is bedoeld om verlichting te brengen in het lot van de Russische dissident Andrei Sa- charov. De geringe belangstelling wordt in krin gen rond de conferentie geweten aan de kritiek die is geuit op het feit dat de organisatoren zonder Sacharovs toestem ming tot het houden van het tribunaal zijn overgegaan. Over dit laatste zegt de orga nisatie, dat men dat heeft nagelaten om de dissident niet in moeilijkheden te bren gen. De Russische autoriteiten zouden Sa- charov in geval van toestemming verant woordelijk kunnen stellen voor de uit komst van het tribunaal. Aan het slot van de conferentie zal van middag een verklaring worden geformu leerd over de positie van Sacharov. Deze conclusie zal aan alle landen die de slotak te van de conferentie van Helsinki hebben ondertekend worden toegezonden. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur Uit het onderzoek blijkt wel dat in de melk van koeien in de omgeving van de stortplaats gifstoffen zijn aangetroffen. De Keuringsdienst van Waren stelt hier naar een onderzoek in. De gemeente Am sterdam beraadt zich over de verwijde ring van de gifstoffen. De werkgroep is tot de conclusie geko men, dat deeltijdarbeid bij de NS in eerste instantie moet worden bevorderd voor uitvoerende functies en dan met name daar, waar sprake is van werk waarin zich pieken voordoen (machinisten, conduc teurs, onderhoudsdiensten). Enerzijds, omdat de vraag naar part- timebanen toeneemt, anderzijds omdat deeltijdarbeid het mogelijk maakt, in be paalde bedrijfsonderdelen gemakkelijker personeel in te zetten op piekuren. Daar profiteren dan ook de NS’ers met een volledige baan weer van. D :Mae op I ;ln mae ;met ‘vroi ;van gen< •gew ;ten ÏMsw Jhee: geil .op llenc £St-ij,j ,“4-3.0 ïdig •.•aan mat tem (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Woensdag 10 september zal er weer een minimumprijs voor ver pakte volle melk bestaan, zo wordt ver wacht. De prijs zal hoger liggen dan voor 1 september, toen de regeling afliep, met een „melkprijsoorlog” als gevolg. In plaats van 1,04 wordt nu gemikt op 1,07 of 1,08 per pak. Het bestuur van het Produktschap Zui vel vergadert dinsdag om. door middel van een verordening, de prijs voor de volle melk te bepalen. Aangenomen wordt dat op die dag het Koninklijk Besluit, waarbij aan het produktschap opnieuw de prijsbevoegdheid wordt verleend, van kracht zal zijn geworden. De dag daarna kan de „bodem” dan weer in de markt zijn gelegd. van de redenen waarom de zeer kostba re werkzaamheden toch worden voort gezet, is de vrees dat er anders helemaal geen belangstelling meer bestaat voor de toch al moeilijk te verkopen woningen. Bovendien weet wnand wat er de ko mende maanden mogelijk nog te voor schijn komt. De uitvoerder van het reini gingsprogramma, de heer Stuyt van Provinciale Waterstaat Zuid-Holland, concludeert dit nadat de opgravings- werkzaamheden in het eerste deel van de wijk nagenoeg zijn voltooid. „De grond is verontreinigd, maar niet verge ven van de chemische afvalstoffen”, zo zegt hij. i (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Kranten, radio en te levisie besteden te weinig aandacht aan het onderwijs, vooral aan de ontwikkelin gen op langere termijn. Dit zei oud-minis- ter Van Kemenade van Onderwijs giste ren op de jaarvergadering van de Neder landse Dagbladpers (NDP) in Am sterdam. Volgens hem krijgen zaken als openba re orde, verkeer, volkshuisvesting en bui tenlandse ontwikkelingen veel meer aan dacht dan ontwikkelingen in het onder wijs, terwijl in ons land toch een kwart van alle overheidsgeld naar onderwijs gaat en 25 procent van alle mensen de gehele dag een of andere vorm van onder wijs volgt. In landen als Zweden, West- Duitsland en Engelamd is het met de aandacht van de media voor het onder wijs beter gesteld, aldus Van Kemenade. Opvallend is overigens, dat 36 procent van alle Kamervragen over onderwijskwes ties gesteld wordt naar aanleiding van berichten in kranten, zes procent op grond van weekbladartikelen en drie pro cent naar aanleiding van radio- en televi sieuitzendingen. Volgens de werkgroep zal het stimule ren van deeltijdwerk niet leiden tot aan wijsbaar hogere kosten voor de NS. Dit □mdat extra kosten voor opleiding, huis vesting en sociale verzekeringen waar schijnlijk wel worden goedgemaakt door sen lager ziekteverzuim en een grotere inzet. verklaring van de in beslag genomen goe deren. In de nieuwe regeling is het niet verboden om dode dieren of herkenbars delen van de bedreigde diersoorten iü huis te hebben. Op het bezit van eert zeldzaam opgezet dier op de schoorsteen? mantel, een horlogebandje van krokodil? leleer. een jasje van panterbont of ivoreif biljartballen staat dus geen straf. deld, aldus de woordvoerder van De fensie. In oktober gaat een technisch officier van de landmacht naar de fabriek van Kraus-Maffei in München, waar de Leo pard-2 wordt geproduceerd, om de afleve ring van de Nederlandse bestelling te con troleren. „Een normale zaak”, aldus de Defensiewoordvoerder, „en onze man zal natuurlijk extra letten op de gesignaleer de gebreken”. gezien de laatste jaren flink is toegeno men, telt NS er al geruime tijd maar □ngeveer 220 op de in totaal rond 26.500 werknemers. Dat komt volgens de werk groep, doordat er bij de Spoorwegen al tijd is gestreefd naar het scheppen van volledige dagtaken. In een reactie zegt staatssecretaris Wal lis de Vries (CRM) dat de maatregel be doeld is om de grote handel aan te pak ken. Overtreding van de in werking getre den maatregel kan leiden tot een gevange nisstraf van maximaal drie maanden, een geldboete van 10.000 gulden en verbeurd-' Vel: ken re „De "win raat ken kon acc< zeehond, hoorns van neushoorn, gewei- den van beschermde hertesoorten, kroko- dilleleer, diverse soorten slangeleerj hoornschilden van zeeschildpadden, skej letten van vele soorten zoogdieren, vogels;- reptielen en amfibieën, walvisvlees en ba? leinen, en ook een aantal soorten al darj niet in kunsthars gegoten exotische ke vers en vlinders. (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. De omvangrijke schoonmaakoperatie in de gifwijk van Lekkerkerk is alleen nog maar psycho logisch van belang. De concentraties chemicaliën in de grond liggen beneden de maximaal toelaatbare normen. Een BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) BENNEKOM. Leden van het Dieren Bevrijdings Front hebben vannacht een pony, een schaap en een lam van het Kamerlid Koekoek ontvoerd. Volgens de oetrokkenen waren de dieren er slecht aan toe, reden voor hen om tot actie over te gaan. 15,90 45,85 60.00 180,70 233,00 0,80 i. f 4 n f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4