IJMUIDEN BLIJFT De Wit: terug naar DERDE ZEEHAVEN af bij reorganisatie VAN NEDERLAND binnenlands bestuur De Geus: openheid over contracten j o— vorderen vliegtuigen a Bollenstad nog niet vergeten Aantal schepen loopt terug Hoogovens stuurt opnieuw personeel met betaald verlof „PROVINCIES ZOVEEL .MOGELIJK IN TAKT LATEN PROVINCIE 9 1980 SEPTEMBER VRIJDAG 5 Produktie blijft teruglopen 1 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. R. J. de Wit, commissaris van de koningin in Noord-Holland, raadt de Tweede Kamer aan in de reorganisatie van het binnenlands bestuur „te rug naar af’ te gaan. In de week van 9 september namelijk, verga dert de Kamer waarschijnlijk over dat onderwerp. Volgens De Wit zou Wiegel er goed aan doen, zowel het wetsontwerp betreffen de de reorganisatie als dat over de provinciale herindeling terug te nemen. De commissaris heeft bittef- weinig waardering voor beide wetsontwerpen. „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald”, schrijft hij vandaag in een artikel in het tijdschrift Bin nenlands Bestuur. I s KLM-directie laat rechter uitspraak doen over status or Commissaris De Wit Minister De Geus De haven van IJmuiden. <4 Aanleiding tot het geschil is een aantal instructies die de KLM, na overleg met de chef vliegdienst Jaap de Haas, aan haar vliegend personeel deed uitgaan na het uitbreken van de ongeregeldheden en de machtswisseling in Iran. Om haar lijn diensten op de Iraanse hoofdstad te kun nen voortzetten moesten piloten uitslui tend op zicht landen omdat de landingsap- paratuur op het grondgebied aldaar niet langer werd oediend. Om dit mogelijk te maken moest de KLM regels, die het lan den op zicht voor grote vliegtuigen verbie- Op aandrang van de ondernemingsraad legde de KLM-directie het beleid over afwijking van de vastgestelde vliegveilig- heidsregels vast per brief en eiste zij de alleenverantwoordelijkheid op voor de genomen maatregelen. De ondernemings raad meende dat de KLM hiermee de bevoegdheid van de OR mee te beslissen op grond van artikel 27.1 sub e had overtreden en verklaarde de besluiten van de directie nietig. Voglens de advocaat van de KLM, mr. A. C. Rueb, had de KLM helemaal geen besluiten genomen in de kwestie Iran. Over de instructies in de handboeken wa ren slechts „standpunten” ingenomen en voor deze standputnen over de interpreta tie van de handboeken zou de KLM geen 1 verantwoording aan de Ondernemings raad verschuldigd zijn. Deze mening werd door de Haagse pleiter van de OR, mr. A.G. Maris, bestreden. Volgens hem had de directie van de luchtvaartmaatschap pij wel degelijk» besluiten genomen. 'Ten bewijze van deze stelling overlegde de advocaat van de OR van de KLM de notulen van een vergadering, waarin een directielid van de KLM had medegedeeld, dat de directie besluiten had genomen na overleg met de OR (nadat zij het gevoel had dat het overleg met het personeelsor gaan was doodgelopen. Het betoog van de KLM-advocaat spit ste zich verder toe op het vraagstuk van Die besprekingen en de rapporten daar over waren geheim, maar, zo verklaarde De Geus, er is nu geen reden meer ze geheim te houden. De luchtvaardirectie De FNV heeft de KLM in een brief geschreven dat de KLM als particulier bedrijf geen militaire taak in crisistijd behoort te hebben. „Als de Amerikaanse militairen naar Europa willen komen”, zo schrijft de vakbond, „dan kopen ze maar een kaartje.” (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als gevolg van de teruglopende staalproduktie zal de directie van Hoogovens volgende week opnieuw een aantal werkne mers met werkverlof sturen. Zo’n vijfhonderd personeelsleden zijn bij de maatregel betrokken. De extra vrije dagen zullen voornamelijk in de weekeinden liggen. het begrip veiligheid in de wet. In de ogen van mr. Rueb kon de ondernemingsraad alleen maar haar stem laten horen in veiligheidskwesties die de arbeidsomstan digheden van het personeel aangaan. Of, zoals een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij vorige week in een in terview zo treffen verwoordde: „De on dernemingsraad mag wel meepraten over veiligheid, maar alleen dan wanneer het om dragen van helmen gaat”. Mr. Rueb sprak er zijn grote verontrusting over uit als de KLM-directie de instemming van de OR moet vragen wanneer het de vliegvei ligheid betreft. Volgens hem moest de luchtvaartmaatschappij een grote mate van vrijheid van opereren hebben, omdat gevaarlijke situaties een onmiddellijk in grijpen vereisen. Overleg met een onder nemingsraad zou volgens Rueb de onvei ligheid alleen maar vergreten. Hij meende c. grensoverschrijdende taken door ge meenten in regionaal verband laten ver vullen op basis van een gemoderniseerde wet gemeenschappelijke regelingen; d. deze intergemeentelijke samenwer king kan leiden tot gewesten, die samen met de gemeenten het samengesteld loka le bestuur vormen; e. de provincies nemen maar bij uitzon dering uitvoeringstaken van gemeenten over; de provincies blijven bij uitstek de middelste en dus verbindende be stuurslaag, belast met planning, coördina tie, toezicht en administratief beroep; f. de provinciale indeling blijft in hoofd lijnen ongewijzigd (eventueel Rijnmond als 12e en misschien de IJsselmeerpolders als 13e provincie); g. decentralisatie vart rijkstaken: de planningstaken en coördinatie naar de provincies, uitvoeringstaken in hoofdzaak naar gemeenten of intergemeentelijke sa menwerkingverbanden (gewesten). Volgens De Wit zou men niet te bevreesd moeten zijn voor de roemruchte „vierde bestuurslaag”. Naar zijn mening werd de ze vierde bestuurslaag in zijn betoog niet geïntroduceerd. Maar als in een bepaald deel van het land op basis van de daar levende sociaal-maatschappelijke en be stuurlijke behoeften een samenwerkings verband op een vierde bestuurslaag zou gaan lijken, wat dan nog?, zo vraagt hij zich af. „Het vaderland zal heus niet te gronde gaan met het onder bepaalde om standigheden introduceren van een vierde bestuurslaag in sommige delen van ons land”. De commissaris meent, dat de dis cussie over deze kwestie te lang beheerst is geweest door spookbeelden. „Het wordt ook wat dat betreft tijd, dat we met beide benen op de grond komen”, zo schrijft hij. Tenslotte merkt hij op, dat de Kamer verstandig zou zijn te luisteren naar wat de gemeentebesturen en provinciale be sturen hebben te zeggen over de reorgani satieplannen. Men kan deze inzichten niet opzij schuiven als „verzet van persoonlijk sterk belanghebbenden”. „Mijn bestuursgeneratie heeft in de ja- ren zestig van jongeren, die thans belang rijke posities in het openbaar leven in ons land innamen geleerd, dat naar inspraak reëel moet worden geluisterd. Mag dat thans ook van deze jongere generatie wor den gevraagd?”, zo besluit hij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL. De ontwerp-contracten over het vorderen van verkeersvliegtuigen in tijden van crisis en oorlog, zoals die tussen de overheid en de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen zijn overeengekomen, zullen binnenkort openbaar worden gemaakt. De nieuwe minister van defensie drs. De Geus heeft dat gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Drs. De Wit neemt in dit artikel stelling tegen de uitspraak van het PvdA-kamer- lid Stoffelen, dat sommige provinciale be sturen zich uit persoonlijk eigen belang tegen de reorganisatie zouden verzetten. Deze snerende opmerking doet geen recht aan de diepgaande discussie, die de afge lopen jaren ook binnen de PvdA over dit onderwerp zijn gevoerd, zo stelt hij. Noordhollands Commissaris, zelf ook lid van de PvdA, hoopt dat de PvdA-Kamer- fractie niet zal blijven doorhollen op de heilloze weg die in ’75 en ’76 werd ingesla gen: Het idee om provincies en regionale bestuursorganen „ineen te schuiven” (dus het land in te delen in nieuwe provincies, kleiner dan de huidige, maar groter dan de hier en daar ontstane gewesten). Deze gedachte heeft volgens De Wit een funest effect gehad op de discussie over de reor ganisatie en op de voortgang daarbij. Er is sprake van „vijf verloren jaren” en van een situatie waarbij geldt „terug naar af’, aldus De Wit. Naar zijn mening is de huidige discussie nu versimpeld tot een wezenloze getallenstrijd o.ver het ideale aantal provincies: 44, 26, 17, 13, 11 In zijn artikel doet De Wit de kamerle- DEN HAAG-VOORHOUT. Het idee dat Voorhout zou kunnen uitgroeien tot een Bollenstad, is nog niet uit de wereld. Dit „spookbeeld”, zoals het door de agra rische bevolking van Voorhout wordt ervaren, doemt nu weer op in een advies van de Rijksplanologische Commissie aan minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning). De minister zal binnenkort commentaar leveren op het streekplan Zuid-Holland West, dat in 1078 door Provinciale Staten werd vastgesteld. Daarin wordt Voorhout niet als grote bouwplaats genoemd, ter wijl in de Verstedelijkingsnota van het rijk die mogelijkheid wel staat aangege ven. Volgens het streekplan moet de wo ningbouw in Voorhout beperkt blijven tot opvang van de eigen aanwas en ten behoe ve van de overloop uit Katwijk, Noord- wijk en Warmond. Dat is in de praktijk tot uitdrukking gekomen in het plan-Oost- hoek, waarin 1500 woningen zijn opge nomen. Vorig jaar deden geruchten de rohde dat er plannen waren om in Voorhout zesduizend woningen te bouwen. Zowel burgemeester Van der Wouw als provinci aal bestuurder Buysert, eerst verantwoor delijke voor het streekplan Zuid-Holland West, ontkenden dat toen. I De Rijksplanologische Commissie vindt niettemin dat de mogelijkheden bij Voor hout „in het oog moeten worden gehou den”. Zij wijst op de gunstige mogelijkhe den voor het openbaar vervoer en ziet een samenhang tussen een eventuele verdere groei van Voorhout met de opening van een station, waarvan de komst mogelijk wordt door de aanleg van de Schiphollijn. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Heeft de KLM- directie de ondernemingsraad van het bedrijf gepasseerd toen zij aan het begin van de politieke crisis in Iran haar vliegers tegen de voor schriften in op zicht naar Teheran liet vliegen in plaats van uitsluitend op instrumenten? Of hebben deze voor schriften niets met de veiligheid van het personeel te maken zoals om schreven in de nieuwe wet op de ondernemingsraden en kan zij zon der medebeslissen van dit overlegor gaan haarzelf het recht toekennen instructies in de handboeken te ver anderen? den, wijzigerf. Uiteindelijk werden de vluchten gestaakt nadat uit de gelederen van de Vereniging van Vekeersvliegers een kritische opstelling ten aanzien van de vluchten op Teheran werd geuit en een inspecteur van de Rijksluchtvaartinspec- tie ze, na inspectie ter plekke, verbood. dat de OR een „te groot en te log appa raat” was om snel beslissingen te kunnen nemen. Daarnaast moest worden getwij feld aan de deskundigheid van het over legorgaan bij ingewikkelde kwesties als deze. „Wanneer ik de functies vn de men sen in de ondernemingsraad bekijk, zie ik een paar deskundige mensen, zoals pilo ten en boordwerktuigkundigen. Voor de rest zitten er natuurlijk wel aardige men sen, maar van een assistent van de afde ling afhandeling kun je moeilijk verwach ten dat hij zich kan bezighouden met ingewikkelde zaken”. Deze uitspraak van de advocaat van de KLM wekte nogal wat beroering bij de ondernemingsraadsleden van de lucht vaartmaatschappij. Het wordt volgens OR-voorzitter Korringa hoog tijd dat „de ze mentaliteit, die oök in de KLM-top heerst, snel verandert”. Wij zijn geen hof- narrerj die je zo maar te hooi en te gras eens wat meedeelt, en als het er op aan komt informatie onthoudt. Wij eisen dat men zich aan de wet houdt en de OR mee laat beslissen in zaken die voor ons allen van belang zijn”. Ook over de mening van de KLM dat overleg en mee laten beslis sen voor de ondernemingsraad in zaken die snelheid en grote deskundigheid verei sen, te tijdrovend zopden zijn is Korringa kort: „Misschien dat wij niet alles weten, maar dat doet de directie ook niet. Ook zij moeten zich laten voorlichten. Wij preten deren ook niet alles te weten, maar we kunnen wel veel te weten komen. En op die manier gefundeerd meedenken en meepraten. Dat moet de KLM eindelijk maar eens gaan inzien. In haar eigen belang”. Over zes weken doet de kantonrechter uitspraak in de KLM-zaak. :;L 1978. Toch is de directie niet geheel ontevreden over de gang van zaken in het voorgaande jaar. De aanvoer en opbrengst van vis nam weer toe: in 1979 ruim 30.000 kilo met een opbrengst van 83.000.000 gulden tegen 29.545.000 kilo en 65.111.000 gulden in 1978. Het venbedrijf een met een groot schip te va ren dan met meerdere kleine. Vooral op het on derhoud en de perso neelskosten wordt danig bespaard. De aanvoer van goede ren met zeeschepen steeg in 1979 ten opzichte van 1978‘ met 14 procent. Déze groei was duidelijk merk baar bij de ertsen en cel lulose. Velsen zou in de problemen kunnen ko men als de grootte van nieuwe schepen toe blijft nemen. In dat geval Zal de diepgang van de haven ontoereikend blijken te zijn. leden van de OR is met Den Haag overeen-gekqmen dat personeel van de KLM op politieke betrouwbaarheid zou worden onderzocht. Deze zogenoemde screening is door de directie van de lucht vaartmaatschappij steeds ontkend. Dit zijn der kernvragen waarover zich de kantonrechter in Amsterdam moet bui gen na de behandeling gisteren van het proces dat de KLM-directie had aange spannen tegen de ondernemingsraad van het bedrijf over de interpretatie van arti kel 27.1 sub e van de Wet op de Onderne mingsraden, dat het medebeslissingsrecht van de OR regelt in zaken die de veiligheid van het personeel aangaan. b. door middel van streeksgewijze ge meentelijke herindelingen versterking van het draagvlak der gemeenten; Als uitvloeisel van de NAVO-topconfe- rentie van 1978, aldus De Geus, zijn be sprekingen gevoerd met de directeies van KLM, Martinair en Transavia, alsmede met de voorzitters van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers en de Ver eniging van Boordwerktuigkundigen, over de vordering van de vliegtuigen voor het overbrengen van Amerikaanse strijd krachten naar West-Europa in geval van oorlogsdreiging of oorlog. De Amerika nen, die in eigen land in zulke situaties alle civiele vliegtuigen kunnen vorderen, had den bij de bondgenoten aangedrongen op een soortgelijke regeling. en de twee veiligheidsvoorzitters hadden ingestemd met deze geheimhouding, als i gevolg waarvan ze geen overleg konden voeren met hun achterban. Voor de PvdA i wasdat aanleiding hierover vragen te stellen, omdat een tweede gevolg van deze geheimhouding was, dat de voorzitters van de KLM-ondernemingsraad, FNV, CNV en twee categorale bonden van de ontwikkelingen verstoken waren ge bleven. De ondernemingsraad van de KLM wil een discussie over het onderwerp omdat i de veiligheid van het personeel hier in het geding is. Gisteren heeft de OR daarover nog een brief naar de KLM-directie ge schreven. De KLM-directie heeft tot nu toe volgehouden dat de contracten over het beschikbaar stellen van vliegtuigen niet in de OR thuishoren. Volgens enkele den de volgende suggesties: a. zoveel mogelijk behoud stuurstaken bij de gemeenten; Voorlopig komt het daar echter niet van, veel grote zeereuzen vinden een plaatsje in de Buiten haven nabij het Hoog- ovens-terrein waar sche pen van 100.000 ton te recht kunnen. Uit de nota van de gemeente Velsen blijkt dat het geen overbodige luxe is om ex tra voorzieningen te tref fen voor wat wordt ge noemd de bijleggers, die om uiteenlopende rede nen (reparaties, bunke ren, provianderen) een ligplaats zoeken. In vijf jaar tijd is hun aantal snel afgenomen: 148 in 1975 te gen 60 in 1979. Rijkswaterstaat voelt er echter weinig voor de be staande accommodatie pit te breiden of aan te passen. De hieraan ver bonden kosten zouden te hoog worden. Bovendien kan in geval van nood uit geweken worden naar de kade van Van Gelder Pa pier in Velsen-Noord of de havens bij Hoogovens. Als ook daar geen plaats meer is, wordt het schip in kwestie doorgestuurd naar Amsterdam. Het Staatsvissersha- venbedrijf zag het aantal binnenkomende schepen eveneens verminderen? 9753 in 1979 tegen 9902 in Bij het werkverlof wordt gerekend in zogenaamde manwachten, die een tijds factor aangeven binnen een produktie- dag. In de warmbandwalserij komen 250 manwachten te vervallen. Terwijl er in de koudbandwalserij 1 zo’n 450 manwachten worden geschrapt. De vooruitzichten voor Hoogovens op herstel van de produktie, zo heeft de directie meegedeeld, blijven som ber. Voor het met werkverlof naar huis sturen van werknemers hoeft Hoogovens geen vergunning aan te vragen bij het ministerie van sociale zaken. Dat is alleen nodig als er sprake is van werktijdverkor ting. Overigens lijkt, het onvermijdelijk dat voor het vierde kwartaal voor een periode van zes weken zo’n werktijdver korting voor het produktiepersoneel wordt aangevraagd. Bij het werkverlof draait de Hoogovens op voor alle kosten. In geval van een werktijdverkorting neemt de overheid 80 procent van de salariskosten haar reke ning. (Van onze IJ mond-redactie) IJMUIDEN. De ha ven van IJmuiden (ge meente Velsen) heeft ook in 1979 haar derde plaats op de vaderlandse-haven- ranglijst weten te hand haven. Dit ondanks het feit dat het aantal binnen lopende zeeschepen in vergelijking tot/1978 met 13 procent daalde. Deze daling is mede het gevolg van de komst van steeds grotere vaartuigen die de plaats van de kleinere schepen innemen. Ook het Staatsvissershaven- bedrijf werd in 1979 ge confronteerd met een te ruglopend aantal „klan ten”. Deze ontwikkeling is vooral het gevolg van de slechte gang van zaken in de visserij. De Haringhaven en de Visserijhaven in IJmui den worden beheerd door het Staatsvissershaven- bedrijf, terwijl Rijkswa terstaat een groot deel van het overige havenge bied onder haar hoede heeft. De gemeente Vel sen heeft formeel geen en kele bemoeienis met de gang van zaken op en rond het water. Desondanks publiceert het bureau economische zaken en sociografie ieder jaar een overzicht van het scheepwaterverkeer en goederenvervoer. Dit is vooral voor het Velsense college opdat zij bij het bepalen van haar (haven- )beleid kan beschikken over voldoende gegevens. Velsen neemt al jaren lang de derde plaats op de havenranglijst in na Rot terdam en Amsterdam. In 1979 liepen er 2174 sche pen binnen tegen 2508 in 1978. Door de komst van alsmaar grotere schepen zijn er met name veel kustvaarders verdwenen. Het is voor de reders fi nancieel aantrekkelijker van be- Staatsvissersha- staat garant voor een groot aantal voorzieningen in de Ha ringhaven en de Vissers- haven (o.a. opslagruim ten, levering van water en elektriciteit en een droog dok) waarvoor de gebrui kers vaste tarieven beta len. Toch vertoont de be groting ieder jaar een aanzienlijk tekort. In 1979 ruim 1,8 miljoen gulden tegen 2,3 miljoen gulden in 1978. De tekorten worden door de Rijksoverheid aangevuld al wil deze wel dat er alles aan gedaan wordt om de schade zo veel mogelijk te beper ken. Over de komende ja ren bestaat bij het Staats- vissershavenbedrijf veel onzekerheid. De resulta ten in 1979 Varen in ver gelijking met die van voorgaande jaren zo gek nog niet. Met name de vis serij vertoonde een kleine opleving hetgeen meteen merkbaar is op de balans. Voor dit jaar wordt ech ter rekening gehouden met een groter verlies. „Wij zijn sterk afhanke lijk van de visserij. Als er in die sector een afname van activiteiten ontstaat, wordt het ook aan de wal rustiger. Vorig jaar ging het wat beter maar daar is alles mee gezegd. Het is moeilijk om nu al voor spellingen voor de nabije toekomst te doen. Daar is zie situatie in de visserij te slecht voor”, aldus een woordvoerder van het Staatsvissershavenbe- drijf.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9