LOE BARTELS: SUPPORTER WORDT PENNINGMEESTER Als Ajax goed speelt komen de fans en sponsors vanzelf Hana Mandlikova in Sterk optreden paardenkoersen sportpuntiq van Zeist Peters in finale tegen Lloyd Cuba ongeslagen e e t Loonkosten lar” I I I l I I I I I I I I I I 5 15 1980 ZATERDAG 6 SEPTEMBER SPORT 14 rant 111 50630 Prijs Jan Preenen Ponsteen Iaat goud glippen (Van onze sportredactie) i Toen zij zich eenmaal had hersteld Herman Ponsteen, die in Besancon genoegen moest nemen met het zilver nkjes sende eid jeheel onze (zijstr l t nog snder- ien. etsel- ie en •rijzen gland Diezelfde mensen namen onlangs con tact met Bartels op toen niemand voor het penningmeesterschap was te vin den. Brandsteden „In Ajax was nie mand die de kwaliteit en de tijd had. Vandaar dat enkele leden van de leden raad een balletje bij hem opgooiden. BESANCON Voor Herman Ponsteen is het achtervolgingstoernooi voor be- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Volgens de regle menten had Loe Bartels eerst drie jaar lid van de ledenraad moeten zijn, alvo rens hij vorige week werd gekozen als nieuwe penningmeester van Ajax. De 45-jarige Amstelvener was echter niet eens lid van de Amsterdamse club toen hij enkele maanden geleden de vraag kreeg voorgelegd of hij de opvolger wilde worden van Ton Brandsteder. Bartels vroeg enkele dagen bedenktijd, reageerde een week later met een posi tief antwoord, draaide vervolgens „in cognito” in het bestuur mee („de leden hoefden toen nog niet te weten dat ik meewerkte”) en werd een week geleden officieel aangesteld. De erfenis, die Bartels heeft overgeno men bestaat volgens Brandsteder uit een positief saldo van ongeveer een miljoen gulden. Van dat bedrag, waarmee het vorig seizoen werd afgesloten, zouden overigens nog de kosten voor de verbou wingen, die nog niet zijn afgerond, moe ten worden afgetrokken. In de vooraf gaande vier jaar werd er een verlies geleden van in totaal 2,5 miljoen gulden. Bartels heeft dan ook in grote lijnen voor dezelfde koers gekozen als zijn voorganger: het aantal contractspelers terugbrengen van 31 nu tot 25, geen langdurige contracten (vijf jaar of lan ger) afsluiten en meer contact met spon sors. Inmiddels heb ik hem leren kennen als een goed zakenman met een helder in zicht”. „De loonkostenfactor bij Ajax is 60 a 70 procent van het geheel. Daarom is het erg belangrijk dat het spelersbe- stand wat wordt verminderd. Met 25 spelers is de concurrentie nog groot genoeg. Met die voetballers zou aan trekkelijk voetbal moeten worden ge speeld. Alleen dan komen de toeschou wers en met hen ook de sponsors. Die sponsors zijn onmisbaar, willen we de spelers topsalarissen blijven betalen. Ik heb daar geen probleem mee, mits de eigen identiteit maar wordt gehand haafd”. Venezuela 0-0-0-0-0-0-0-0-0=0 Japan 0-l-l-l-l-l-0-0-x=5 De eindstand van het toernooi is( alle ploegen speelden elf wedstrijden( 1. Cuba 22 pnt, 2. Zuid-Korea 18 pnt, 3. Japan 18 pnt, 4. Verenigde Staten 16 pnt, 5. Canada 12 pnt, 6. Italië 10 pnt, 7. Venezuela 8 pnt, 8. Australië 8 pnt, 9. Columbia 8 pnt, 10. Porto Rico 8 pnt, 11. Mexico 2 pnt, 12. Nederland 2 pnt. Porto Rico l-l-0-0-l-l-0-3-0=7 Mexico 0-l-l-2-l-0-0-l-0-=6 Voor Porto Rico sloegen Vazquez, Avi les en Lara homeruns, Canedo deed het voor Mexico. TOKIO (ANP). Cuba heeft het toer nooi om het wereldkampioenschap honk bal afgesloten met een overwinning van 54 op de Verenigde Staten. De Cubanen bleven daardoor zonder nederlaag in de serie van elf wedstrijden. bleek zij echter oppermachtig. Door agressiever te spelen dan gewoonlijk won Lloyd elf van de laatste twaalf ga mes, terwijl Austin te kort schoot op punten als vaart, diepte en nauwkeurig heid. „Ik geloof dat ik in mijn leven maar een keer nog beter heb gespeeld dan van daag. Dat was in de Wimbledon-finale van 1976 tegen Evonne Goolagong”, al dus Lloyd. Moei te Het Hippo I. 023- nge. svens- vrouw n ver- j leren De uitslagen van de laatste wedstrijd dag zijn: Verenigde Staten 2-0-0-0-0-0-0-0-2=4 Cuba 1-1-0-0-1-0-1-0-1=5 Casanova, Gourriel en Sanchez sloegen homeruns voor Cuba. oude tegen aarde VAN zeiler la kb ij k. r» wel lef op Als U zep. ianne 1.30- 023- ranol- klein f „Ha- ice en KLER r., 20 75 1250, 1258 BE- volle- 023- 0 u. 403. n Wim ekers 'ijzen pend trlem den jizen, e.a. :3467' De komende dagen zullen moeten uit wijzen of ook Michel van de Korput, Simon Tahamata en Frans Thijssen in een dusdanige vorm verkeren, dat zij door Zwartkruis in de basis geplaatst zullen worden. Van de Korput lijkt ach terin een vaste keuze, waardoor het ex periment Metgod-Spelbos in het cen trum van de defensie wel geen vervolg zal krijgen, al opereerde het AZ-duo tegen FC Den Haag vrijwel foutloos. rende goud in zicht klapte de Nederlan der tijdens de finale tegen de Brit Antho ny Doyle volledig in elkaar. De gerouti neerde achtervolger moest daardoor de hoofdprijs laten glippen. Hoewel de zil veren medaille het grootste succes uit zijn vierjarige topcarrière was (vorig jaar eindigde hij als derde voor de Belg Roger de Vlaeminck) zette de sensatione le uitschakeling toch een domper op die vreugde. mata, de derde in het buitenland spelen de Oranje-international, zal dan met Pierre Vermeulen moeten duelleren om de linkerspitspositie. De opvolging van Schrijvers is een zaak, die Zwartkruis minder hoofdbre kens zal opleveren. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt de voorkeur van de bondscoach uit te gaan naar de Feyen- oorder Joop Hiele, die momenteel in iets betere vorm steekt dan FC Utrecht-col- lega Hans van Breukelen. In de oefenwedstrijd tegen FC Den Haag nam de formatie van Zwartkruis al binnen vijf minuten een 2-0 voor sprong door Van Mierlo, na een snelle rush vanaf de middenlijn, en door de Haagse verdediger Bouma, die de bal uit een voorzet van Schoenacker achter Ha venaar deponeerde. In de 39ste minuut zorgde Peters voor 3-0 en in de negende minuut van de tweede helft bracht Wijn stekers de stand op 4-0. Bij het begin van de tweede helft werd Joop Hiele vervangen door Van Breuke len. Schapendonk kwam al eerder in het veld voor Van Mierlo, terwijl Wildschut en Balkestein helemaal niet in actie be hoefden te komen. (Van onze sportredactie) ZEIST. De oefenwedstrijd die de sterk verjongde Oranjeselectie gister avond tegen FC Den Haag speelde (4-0), heeft bondscoach Jan Zwartkruis nog eens een bevestiging gegeven dat alle door hem geselecteerde spelers in een redelijke goede vorm verkeren. De vorm heeft namelijk centraal gestaan bij de uiteindelijke keuze van de groep van 16 spelers, waaruit Zwartkruis vol gende week in Dublin het elftal zal samenstellen voor de WK-kwalificatie- wedstrijd tegen de Ieren. Het vormver- lies van Willy van de Kerkhof was dan ook de belangrijkste reden dat min of meer toch verrassend hij eerder deze week al werd afgevoerd. Tegen FC Den Haag functioneerde het middenveld trouwens toch goed. De vraag is hun hoe Zwartkruis straks Frans Thijssen wil gaan inbouwen. A/hite, weten 1 is' fl. Met (Van onze sportredactie) NEW YORK. Hana Mandlikova heeft voor de eerste keer in haar carrière de finale bereikt van een groot toernooi. Door in de halve finale met 6-1, 3-6, 7-6 af te rekenen met Andrea Jeager verzekerde de Tsjechoslowaakse zich van een plaats in de eindstrijd van de open Amerikaan se kampioenschappen tennis op de banen van Flushing Meadow. In die finale komt zij vandaag uit tegen Chris Lloyd-Evert, die met 4-6, 6-1, 6-1 titelhoudster Tracy Austin versloeg. De eindstrijd verliep zeer grillig. Pon steen startte met een achterstand, maar kwam toch op voorsprong. Daarna echter vocht Doyle zich wonderbaarlijk goed terug en nam hij het initiatief over. Vol doende om de Nederlander te demoralise ren en zelfs diens vermaarde eindschot was volstrekt onvoldoende om de klap op te vangen. Ponsteen stond wat sip op het podium. Na zijn fabuleuze tijd in de serie van het wereldkampioenschap in München twee jaar geleden en zijn zilveren medaille bij de amateurs in 1973 te San Sebastian had hij nu de kans toe te slaan. En die op papier opgelegde kans bleef onbenut. Voor Nederland, dat gisteren met slechts een beperkt aantal deelnemers in actie kwam, was het desalniettemin een hoogtepunt. Te meer daar Anne Moehl- mann-Riemersma (vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Amsterdam goed voor zilver) eerst in de kwalificatieritten van de ach- tervolgig dames mager presteerde en uit eindelijk ook in de kwartfinale werd uit geschakeld door de Canadese Caren Strong. De enige Nederlandse troef op dit on derdeel is nu nog Petra de Bruyn, die in de kwalificatie al met een knappe tijd verras te en in de kwartfinale de Duitse Beate Habetz uitschakelde. Verder dan brons zal ze het echter tijdens haar debuut niet brengen, want haar tegenstandster in de halve finale is de Russische Nadegeda Kibardina, die opnieuw zorgde voor fabu leuze tijden. De klassementswedstrijd voor ama teurs eindigde in een overwinning voor de Australiër Gary Sutton, die nota bene in de laatste van de 105 ronden, op minder dan 100 meter voor de streep, ten val kwam. Hij krabbelde moeizaam overeind en reed op een kale velg over de streep. De wedstrijden begonnen gisteravond als gevolg van de regen ongeveer tweeën eenhalf uur later dan gepland. •en en ons in at op naakt Niet alleen de uiteindelijke ontknoping van het achtervolgingstoernooi was een sensatie van de eerste orde, ook de twee finalisten waren dat. Immers, de 23-jarige Doyle had nooit durven dromen dat hij het zo verschrikkelijk ver zou brengen. Pas een maand geleden werd hij uit pure balorigheid professional. De Britse wie lerbond had hem gepasseerd voor de se lectie voor de Olympische Spelen in Mos kou en hij vond dat er geen enkele aanlei ding was om nog langer amateur te blijven. Ook Ponsteen behoorde niet bepaald tot de uitgesproken favorieten. Met twee goe de Nederlanders (Roy Schuiten en rege rend wereldkampioen Bert Oosterbosch) voor zich, was die conclusie gerechtvaar digd. Na het uitvallen van de zieke Roy Schuiten en de omstreden uitschakeling van Oosterbosch bleef er plots maar een oranje-deelnemer over. Toch liep Ponsteen na de kwartfinale van donderdag ook niet over van enthou siasme. Boos over de gang van zaken kondigde hij aan niet meer te zullen ver trekken. Uit angst dat hij geschorst zou worden voor het uitvoeren van die actie tegen de jury, kwam hij gistermiddag op zijn woorden terug. De teleurstelling te boven en in de wetenschap dat Hans Oer sted met de rit minder snel vooruit kwam, begon hij aan zijn ontmoeting met de Deense neo-prof. Het werd een schitteren de demonstratie van gelijkmatigheid, waarin de coureur uit het Twentse Nijver- dal vanaf het begin vqorsprong had en dat niet meer afstond. Bartels, die in principe voor drie jaar met het beheer van de penningen is belast, vraagt zich echter af of Ajax het aantal vriendschappelijke wedstrijden (vorig jaar werd gesproken over zo’n slordige zes ton) aan inkomsten, niet wat moet beperken of beter moet doseren. „Vlak voor de competitie was Ajax nog actief in Madrid, waardoor blessures geen tijd meer kregen om te genezen en de eerste wedstrijden met de nodige invallers moesten worden gespeeld. Ik vraag me af of er niet te veel is gevoet bald”. Bartels denkt dan bijvoorbeeld aan uitbreiding van het aantal zogenaamde 50.000-gulden-firma’s, die de naam van Ajax willen gebruiken, aan reclame op de spelersbus, zodat de kosten die ge moeid zijn met het spelen van uitwed strijden worden gecompenseerd, recla me op de spelerstassen en de adverten ties straks op het elektronisch score bord. „Over shirtreclame heb ik nog geen duidelijke mening. Daarvoor ben ik nog te vers in het bestuur. Moeilijker liggen de zaken op het mid denveld en de aanval. Tegen FC Den Haag speelde Oranje in een vier-vier- twee-formatie, waarbij Van Mierlo en Vermeulen als vleugelspitsen fungeer den. Vreijsen speelde als teruggetrok ken centrumspits, met naast zich Van Deinsen, Schoenaker en Peters, die in dit elftal nadrukkelijk de rol van spel verdeler naar zich toe trok en daarbij in opbouwend opzicht sterk speelde. Niet alleen scoorde de AZ-middenvelder een maal, maar hij had bovendien een groot aandeel in vrijwel alle andere treffers. Ondanks het feit dat Ajax al drie pun ten is kwijtgeraakt en in de eerste twee thuiswedstrijden maar 18.000 bezoekers heeft getrokken (tegenover 27.000 in uit wedstrijden) is Bartels echter pessimis tisch en dat terwijl Ajax bepaald niet over het materiaal lijkt te beschikken om evenals het vorig seizoen door te dringen tot de halve finale van het Euro- pa-Cuptoernooi, waarin voor de Amster dammers toch de grootste winst ligt. Bartels: „Allereerst is het zo dat onze trainer, Beenhakker, nog niet één keer heeft kunnen spelen met het elftal dat hem voor ogen stond. Gelukkig zullen volgende week zondag tegen PSV Zieg ler en Hamberg weer terug zijn en ziet het ernaar uit dat ook Ling niet meer zo lang aan de kant zal blijven. Ajax heeft in de eerste wedstrijd bewezen dat het goed kan voetballen. Na die wedstrijd tegen Go Ahead werden velen zo en thousiast dat we enkele honderden sei zoenkaarten extra konden verkopen. Al met al zie ik het niet somber in”. „Voor het overige kan ik alleen maar zeggen dat we aan de ene kant moeten proberen om geld binnen te krijgen en aan de andere kant moeten bezuinigen. Daarom vertrekken we niet zoals we aanvankelijk van plan waren op maan dag naar Albanië, maar pas op dinsdag en gaan we direct na de wedstrijd op 17 september weer terug. In dat land is toch niets te beleven. De vraag is alleen of die mensen in Albanië ons zo snel zullen laten gaan of dat ze plotseling het vlieg veld zullen afsluiten. Dan zullen ze van al die Nederlanders met hun visa nog het geld van een extra overnachting kunnen vangen. Zelf vind ik het echter allang mooi dat ik met Ajax meekan. Als sup porter was ik Albanië niet binnen gekomen. De achttienjarige Mandlikova, die dit seizoen wordt begeleid door Betty Stöve, maakte gisteren duidelijk dat zij vooral in tactisch opzicht veel heeft bijgeleerd, het geen haar tegen Jaeger uitstekend van pas kwam. De pas vijftienjarige Ameri kaanse, die zich vrijwel constant op de achterlijn ophoudt, herstelde zich na een zwakke start door de tweede set met 6-3 te winnen. In de beslissende reeks maakte zij bij de stand 5-4 twee matchpunten ongedaan. Zij herhaalde dat toen zij in de tiebreak een achterstand opliep van 6-3. Daarna moest zij zich echter gewonnen geven na een forehandvolley van Mandli kova. Gevraagd naar een prognose omtrent de uitslag van de finale merkte Mandliko va op: „Het zal erg moeilijk worden. Chris is een tegenstandster van groot formaat. Maar eerlijk gezegd, geef ik mezelf een goede kans.” Voor Lloyd was het de zesde achter eenvolgende maal dat zij de finale in New York, waar zij tot nu toe vier keer heeft gewonnen (1975, 1976, 1977 en 1978), wist te bereiken. Met haar overwinning van gisteren nam zij revanche voor de neder laag, die Austin haar vorig jaar in de finale toebracht. Voor 16.000 toeschou wers begon Lloyd overigens zwak (4-6). Jose Lopez Carron heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Catalo- nië gewonnen. De Spaanse wielrenner nam daardoor de leiderstrui over van zijn landgenoot Juan Fernandez. Johan van de Velde werd tweede in de etappe door de sprint van de achtervolgende groep te winnen. In het klassement is Van de Velde zestiende op 2.38. Pronk is negende op 2.32. Voor de Bundesliga is gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld. VFL Bochum speelde met 0-0 gelijk tegen FC Kaisers lautern. Tijdens een partijtje zaalvoetbal in de sportzaal Schiebroek in Rotterdam is scheidsrechter Van der Werf ernstig mis handeld door een speler, die het niet eens was met zijn beslissingen. De 22-jarige speler gaf de arbiter plotseling een kop stoot, als gevolg waarvan deze een hersen schudding, een gekneusd neusbeen en een gescheurde neusvleugel opliep. De zaal- voetballer werd door de Rotterdamse po litie aangehouden. Ik 1'/! Sexy nedia, In de 80-jarige geschiedenis van Ajax werd Bartels daardoor het eerste niet- lid, dat het meteen tot bestuurder bracht. „Ik was alleen supporter van Ajax, vroeger al, toen ik zelf nog voetbal de als junior bij Wilskracht. Dat was pal naast Ajax. Een katholieke vereniging, zodat je pas om 12 uur ’s zondags mocht spelen. Na afloop kleedde je je dan snel om en zorgde je ervoor dat je voor een dubbeltje een plek bij de staantribune kreeg. Met voetballen ben ik al gauw gestopt, maar supporter van Ajax ben ik gebleven. Toen ik op een gegeven mo ment eigenaar van een broodfabriek en enkele winkels werd had ik nog weleens kaartjes voor Europa-Cupwedstrijden nodig. Op die manier leerde ik wat men sen van de ledenraad kennen”. Voor Bartels betekent de functie een nieuwe uitdaging in zijn carrière, die hij, door zichzelf steeds weer nieuwe opga ven voor te leggen, steeds levendig heeft proberen te houden. Zo streefde hij ern aar als 23-jarige met een kapitaal van vijf gulden („ik kom uit een gezin van zeven kinderen, vandaar”) om de groot ste broodfabriek van Amsterdam te krij gen. „Toen ik die had, zocht ik weer naar iets anders. Dat andere is bijvoorbeeld Ajax, omdat wat er gebeurt in een voet balclub als Ajax niet te vergelijken is met wat er zich afspeelt in het bedrijfsle ven. Voor mij is dat iets totaal nieuws. Ik heb nooit iets gedaan in een sportclub. Het nadeel voor mij is dan ook dat ik nog geen ingewijde ben. Daartegenover staat dat ik ook niet op de hoogte ben van eventuele stromingen die in de club zijn ontstaan en daarom onbevooroo-- deeld ben”. Een mogelijkheid is dat Vreijsen de plaats gaat innemen van Van Mierlo, die door een blessure vlak voor het einde van de eerste speelhelft vervangen moest worden door Schapendonk, die de reis naar Dublin niet zal meemaken maar door Zwartkruis was opgeroepen om wat meer wissels te kunnen toe passen. Ook Koster, die eveneens donderdag al was afgevoerd van de Oranjeselectie, was als wisselspeler opgeroepen, maar de PSV’er moest verstek laten gaan om dat hij deze week weer geblesseerd raak te, evenals trouwens Jan Poortvliet, die voorlopig drie weken rust zal moeten houden. Het opschuiven van Vreijsen maakt de ruimte vrij voor Thijssen. Simon Taha- m„ met outs. roepsrenners met als inzet het wereld kampioenschap vannacht op de wieler baan van Besangon toch nog in een te leurstelling geëindigd. Met het flonke- m., met de Lente; Loe Bartels: ,,Ajax voor mij een nieuwe uitdaging Morgenmiddag heeft de drafbaan van Alk maar een programma van elf koersen, met een voortreffelijk hoofdnummer in de koers om de Gouden Hoef. De eerste start valt om één uur en onze prognoses luiden: BERGENPRIJS (2040 m., met trio): Theophiel M-Tjesse Bon - Smuggler Star; outs. Simone Dartel. ANNA PAULOWNA-PRIJS (2040 trio): Sigolino - Sonny Prise - Ria van outs. Roel. MEDEMBLIKPRIJS, le afd. (2380 m.): San grey - Stina Williams - Tarrylucky. BURGERBRUGPRIJS, 2e afd. (2040 m., met trio): Troika Hanover - Red Fox - Paquita; outs. Sasja van Willy. MIDDENMEERPRIJS (2040 m.): Puskas Men del - Pretty Boy - Nolivier Bonni; outs. Onsia Harvester. DIRKSHORNPRIJS (1700 m., met trio): Silvi B - Sangria B - Petra Bronstee; oust. Railant Way. SCHAGENPRIJS (2360 m., bandenstart): Praeses Hanover - Poetje Patje - Revanche S; outs. Nancy van Duke. HEERHUGOWAARDPRIJS (2040 m., trio): Pepyn Bush - Parodie - Roidur; Primus. BURGERBRUGPRIJS, 2e afd. (2040 m.): Sten Vitesse - Peter Williams - Restless Speed; outs. Sonia Demon. DE GOUDEN HOEF (2380 m., bandenstart): Kees Verkerk - Oscar Baker - Sam Hollyrood; outs. Perfect Wilkes. MEDEMBLIKPRIJS, 2e afd. (2380 m.): Tasja P - So So - Stella.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15