slechts een seizoen Nieuwe structuur Bloemendaal-dames Hockeyjeugd krijgt voorbereiding pover bij veel clubs kans HOCKEYCOMPETITIE IN HOOFDKLASSE-HEREN GEWIJZIGD STRAWBERRIES AMBITIEUS l I I I I 1 j Wijzigingen in basisteam heren 16 ZATERDAG 6 19 8 0 SEPTEMBER Know-how I "rt- wi SPORT (Van onze sportredactie) I I (Van onze sportredactie) (Van onze hockeymedewerker) Kees Koppelaar: ..Veranderingen zijn geen gok' BASKETBALSEIZOEN BELOOFT WEINIG ir Tony Parker: van Haarlem naar Leiden W 1 geveer hetzelfde elftal als het afgelopen seizoen, dat nu getraind wordt door Chris Jones (ex-HBS) eerder ook actief als oefenmeester bij Scheybeeck). Zand- voórt heeft zich in de breedte iets ver sterkt, maar in grote lijnen start het elftal met dezelfde formatie als vorig jaar. ns, sn, er, ar, an. in len >en (Van onze sportredactie) HAARLEM Van alle competities die dezer da gen beginnen, belooft die in de eredivisie basketbal bij de heren de minst interessante te worden. De basketballers spelen, na afloop van de reeks van 36 wedstrijden, sinds een paar jaar de zogenaamde play-offs. Voor die serie extra wedstrijden plaatsen zich de nummers een tot en met vier. Het saaie van de basketbalcompetitie 1980-’81 is, dat door de enor me krachtsverschillen die vier ploegen al op voor hand bekend zijn. Alleen een wonder kan Parker- Leiden, Nashua-Den Bosch, Nationale-Nederlanden- Donar en Amstelveen buiten de strijd om het kampi oenschap houden. Leiden-manager Hennie Blom: „Dat is natuurlijk een uiterst vervelende situatie. Het is niet zo erg. wanneer er twee of desnoods drie ploegen vaststaan. Als er dan tenminste maar strijd zou zijn om de bezetting van die vierde plaats”. Voor de resterende zes ploegen rest derhalve alleen nog de strijd tegen de degradatie. Twee ploegen zullen sttaks de stap terug moeten maken, maar van die twee staat er eigenlijk ook al één vast. Het Oud- Beijerlandse BOB zit financieel zo in de problemen, dat het (voorlopig) heeft moeten afzien van het aan trekken van Amerikanen. Een minimale eis voor de vaderlandse basketbal eredivisie is in elk geval twee Amerikanen en wil een ploeg zich werkelijk gaan bezighouden met de top, dan zal men bovendien moeten beschikken over één of twee Nederlandse Amerikanen, danwel Nederlandse topspelers. Dat nu is-, met uitzondering van de reeds genoemde vier clubs, alleen het geval bij, nieuwkomer Hatrans Tone go uit Haaksbergen. De ploeg uit Twente was het afgelopen seizoen duidelijk de sterkste in de eerste divisie, wilde de stap naar boven wel maken, maar dan uitsluitend met een kansrijk gezelschap. Manager Frans Swart: „Het is als debutant erg moeilijk een rol van betekenis te spelen. Het verschil tussen de eerste en eredivisie is erg groot. Vorig jaar heeft men kunnen zien hoe BV Zo kon geen beroep worden gedaan op trainer Jan Melder (ex-Strawberries), die ziek terugkeerde van een vakantie in Peru waardoor Frans Fiolet, die aan vankelijk alleen de coaching zou verzor gen, zich genoodzaakt zag de trainingen tijdelijk waar te nemen. Verder was een groot aantal dames in verband met stu- dieverplichtingen slechts incidenteel in de gelegenheid de selectietrainingen te volgen. „Ik had het me allemaal wat anders voorgesteld”, aldus Frans Fiolet. „We hebben weliswaar regelmatig getraind 1, maar iedere keer waren er een paar basis- Op grond van de prestaties van het afgelopen seizoen en de goede resulta- Kees Koppelaar: „Die veranderingen zijn bepaald geen gok. Dat is in de oefenwedstrijden wel duidelijk gewor den en zal in de competitie ook blijken. En vooruitblikkend naar het komende seizoen: „We moeten hoog kunnen eindi gen. Het mag geen probleem zijn bij de bovenste zes te komen. Lukt dat niet, dan heb ik als coach gefaald”. Die gedegen hockeyachtergrond moet Kees Koppelaar ontberen. Kees Koppe laar geniet in de sportwereld meer be kendheid als atletiekoefenmeester en conditietrainer in welke hoedanigheid hij onder meer bij de voetbalclubs Ajax en FC Utrecht en de hockeyvereniging Bloemendaal werkzaam was. Voor het bestuur was zijn gebrek aan „know-how” over het hockey geen be lemmering hem als trainer/coach aan te stellen, zeker niet nadat Cees Bovelan- der de benoeming van Kees Koppelaar had gestimuleerd. De nieuwe Bloemen- daal-leermeester pakte de zaken direct energiek aan en werkte de afgelopen anderhalve maand zeer intensief naar de competitiestart morgen in Bloe mendaal tegen MEP toé. Groningen is afgegaan. Wij wilden een dergelijke rol pertinent niet spelen en hebben daarom behoorlijk geïnvesteerd in een goede ploeg. Ons doel is handha ving en misschien zit er iets meer in”. Wie de spelerslijst van Tonego bekijkt, zal vrij snel tot de conclusie komen dat de Twentenaren meer kunnen bereiken dan de achtste plaats. Twee Amerikanen (Graig Dewitt en Antonio Martin) ver keren in het gezelschap van de Nederlandse Ameri kaan Jerry van der Pol (ex-Groningen) en de Neder landse Canadees Henry Vandenberg. Bovendien werden de voormalige Surinaamse internationals Glenn Omanette en Viktor Sibilo overgenomen van respectievelijk Celeritas en Zaandam. geluiden horen ten aanzien van de plan nen van het bondsbestuur. Zij meendèn dat de invoering van één hoofdklasse zowel nationaal als internationaal een duidelijke spelverbetering te weeg haa gebracht en dat het potentieel aan top spelers groter was geworden. „Invoering van twee hoofdklassen zal het hoge spel peil doen dalen en er zal bovendien een onaantrekkelijke compeitie ontstaan”, aldus luidde het afwijzende standpunt van deze groep. Tijdens een algemene ledenvergade ring van de KNHB op 30 september 1978 werd het voorstel desondanks aangeno men, waardoor de competitiropzet er als volgt kwam uit te zien: twee hoofd klassen met elk tien teams, vier eerste klassen met opnieuw tien ploegen, acht tweede klassen met tien elftallen, een derde klasse bestaande uit acht poules van acht clubs en een vierde klasse waarin acht afdelingen vertegenwoor digd zijn met elk negen formaties. Amstelveen is een verhaal op zich. Coach Theo Kinsbergen maakt zich niet al te druk om de gewone competitie. Hij beschikt nu pas over één Amerikaan (Phil Filer) en lijkt met een flinke groep Nederlandse Amerikanen (Randy Wiel, Scott Runia, Jim Zoet en Everett Fopma) te gokken op de play-offs. Wellicht dat Kinsbergen in een later stadium van de competi- niet sterker lijkt dan verleden jaar. Er vonden bij Den Bosch weinig mutaties plaats. Belangrijkste verandering is de vervanging van Amerikaan James Lister door Tom Barker, die het afgelopen jaar in Italië Europese ervaring opdeed. Op de tweede Amerikaan zal nog even moeten worden gewacht. De aanvankelijk aangetrokken Scott Conant, die vorig seizoen in Zweden voor Södertalje speelde, werd dezer dagen afgekeurd (ge scheurde kruisbanden) en Donar is op zoek naar een ander. Die man moet uit de Amerikaanse profkam- pen komen, die eind volgende week leegstromen. Het resterende Arrierikaanse bloed wordt verzorgd door John Franken, Jim Dijkstra en Dennis van Wijk. De Nederlandse inbreng komt van Kees Limmen, Renso Zwiers en Hans van Rooden, aan welk trio bovendien de talentvolle René Ridderhof is toegevoegd. HAARLEM/IJMOND. Voor de ko mende hockeycompetitie zijn er bij de standdaardteams vele jonge talenten toegevoegd aan de selecties. De meest opmerkelijke verjonging vond plaats bij de hockeyclub Alliance uit Heemste de waar negen nieuwe A-junioren in het eerste dameselftal zijn geplaatst en bij de heren waar zeven jeugdspelers op het hoogste plan een kans krijgen. ken of en in welke vorm de competitie- opbóuw gewijzigd diende te worden. Op 3 november 1979 werden tijdens een buitengewone algemene ledenverga dering na viér uur en drie stemmingen de bestuursvoorstellen, die waren voort gekomen uit de aanbevelingen die in het rapport Competitie Structuur waren ge daan, aangenomen. De ploegen, die in de schaduw van de grote vier hun onderlinge strijd gaan uit vechten, beschikken op een enkele uitzondering na niet over Neder landse Amerikanen. Wel hebben zij alle twee echte Amerikanen. Tonego lijkt op papier het sterkst, maar de meeste ervaring zit bij het Delftse Punch. Toon van Helfteren, Jan Sikking en Pieter van Tuyll zijn bijna meubelstukken in de eredivisie geworden. De Amerikanen bij de Delftse ploeg zijn Billy Tay lor en Symmyi Hill, die reeds 32 is en zijn laatste basketbaljaren in Nederland wil slijten. Het Haarlemse, Stars wacht nog op de komst van de tweede Amerikaan, maar heeft daarbij het voordeel dat het in de eerste competitieronde nog niet hoeft te spelen. De andere Amerikaan is Rick Lee, afkomstig van Oregon State. Het peloton Nederlanders onder ging vrijwel geen wijzigingen. Alleen de achttienjari ge Michael de Jager kwam over van AMVJ. Bij Delta Lloyd-Amsterdam en Frisol-Rowic bleef bijna alles bij het oude. Amsterdam verving Ameri kaan Pete Harris voor Dave Downey, vorig jaar als speler van het gedegradeerde Rotterdam-Zuid tops corer van de eredivisie. Hank Smith is voor het zoveelste jaar de tweede Amerikaan. Rowic heeft op de naar Donar vertrokken Ridderhof na dezelf de ploeg als verleden jaar. Rick Lewis en Jim Moore zijn derhalve de Amerikanen. Bij de dames maakt Bennebroek dit seizoen haar debuut in de tweede klasse. Onder leiding van Dolf Joustra moet dit nog jonge team na een uitstekende voor bereiding (o.a. 2-2 tegen Kieviten en 3-2 winst tegen Klein Zwitserland en win naar van het Alliance toernooi) zich kun nen kwalificeren voor automatische pro motie naar de eerste klasse. Het team van HBS-dames, net niet gepromoveerd is vrijwel ongewijzigd. Q. Langelaan zal als coach optreden. Zandvoort heeft uit eigen jeugdspeelsters overgeheveld naar het eerste elftal maar de basis blijft grotendeels gehandhaafd. Jan Willem Tuininga verzorgt voor het eerst de be geleiding. In de derde klasse ontmoeten Alliance (ex-tweede klasse), Eechtrop, Rood Wit en Strawberries elkaar. Rood Wit heeft met wisselend succes in augus tus veel geoefend, de eerste wedstrijd ontmoet Rood Wit het sterke Strawber ries en dat kan een graadmeter zijn voor de komende competitie. Eechtrop-da- mes kreeg Marlouke en Dorith Bakker van Scheybeeck over. Wim Beekhuizen (ex-Haarlem) treedt op als trainer-coach. Strawberries heeft uit de jeugd Annet Woudenberg, Elsbeth Pilz en Anneke Hendriks aan de A-selectie toegevoegd. Verder waren er geen noemenswaardige mutaties. Alliance-dames komt in de nieuwe competitie met zeer jonge speel sters uit. Alleen Maud Janssen en Mar jan Siebeles spelen nog in het keurkorps van de club. te ra jk - 3; il- a- sn - >n s- >n ie :na die <o- rie >n- en op ar- In biet I in net pi-- te A- ee- an be en. n- - ir- g- n- ct e- it, Z et 's- C- rk Is- H- O- li* en K- rt- ria O; ie- tie twee xxiaerikanen aantrekt om op die manier een gooi naar het kampioenschap te doen. In eigen land komt, de voornaamste concurrentie van Den Bosch. Onder leiding van de weer in Neder land teruggekeerde oud-bondscoach Bill Sheridan beschikt men in de Brabantse hoofdstad over een goede ploeg, die echter in tegenstelling tot Leiden Evenals Den Bosch en Leiden heeft Donar zich tot nu toe steeds voor de play-offs kunnen plaatsen. Even zo vaak echter was daarin slechts een beschei den rol weggelegd voor de Groningers. Het team lijkt sterk genoeg om de confrontatie met Leiden en Den Bosch aan te kunnen. Maar dat was in de voorgaande jaren ook zo. Donar leed echter in de laatste tien ontmoetingen tegen Leiden bijvoor beeld tien keer een nederlaag. Een verklaring daar voor gaat misschien schuil achter het steeds verwis selen van Amerikanen. Dit keer echter is Mike Schulz gebleven. De uiterst krachtige center wordt echter nogal eens getroffen door blessures. ten in de verschillende oefenduels ge loof ik dat we zeker bij de eerste vier kunnen eindigen. We zijn de laatste we ken zeer constructief bezig geweest en ik heb het idee dat er nog meer uit te halen valt, wanneer ik wat langer met ze bezig ben”, aldus de Bloemendaal- coach, die eerder in die functie werk zaam was bij Jong Oranje en HDM. Daarvoor kwam Frans Fiolet vijf jaar achtereen uit in het Nederlands elftal. BLOEMENDAAL. De hernieuwde kennismaking met de hockeyvereniging Bloemendaal is voor Frans Fiolet, die een paar maanden geleden werd be noemd tot coach van het eerste dames team, heel wat minder voorspoedig ver lopen dan voor Kees Koppelaar, de eveneens nieuwe technische leider van de herenploeg. Terwijl Kees Koppelaar, de opvolger van Cees Bovelander, zeer ambitieus aan de slag kon met een volledige en nauwelijks gewijzigde selectiegroep, werd Frans Fiolet bij zijn entree direct geconfronteerd met diverse problemen, waardoor een optimale voorbereiding niet mogelijk bleek. Competitiestructuur vanaf ’81-’82: VELDHOCKEY (dames en Heren): een landelijke hoofdklasse (12 teams), twee landelijke overgangsklassen (12 teams), vier geografische eerste klassen (10 teams), acht geografische tweede klassen (1O teams), acht geografische derde klassen (10 teams), acht geografi sche vierde klassen (indien mogelijk 10 teams) Zesendertig wedstrijden lang zullen zes ploegen strijden om degradatie te voorkomen, waarbij de overwinningen van één team (BOB) waarschijnlijk ruimschoots op één hand te tellen zullen zijn. De top- vier kan zich redelijk ontspannen en royaal voorbe reiden op de maximaal zes duels, die de kampioen van 1981 moeten aanwijzen. Een oninteressanter competitie is nauwelijks denkbaar. JAN VAN DER NAT In de vierde klasse E acteert Schey beeck, dat Bernadette Modderman zag vertrekken. Net als bij de heren is de technische leiding in handen van Chris Jones. In de vierde klasse F zal Haarlem trachten terug te komen in de derde klasse. Twee jeugdige hockeysters wer den toegevoegd: Marieke Hommes en Cijnthia Verboon. Alleen Madelon Dek ker vertrok. ks. ie- >ff, te- te- Z sn- - >it- Z >rt, - in- V- - De - Bij de heren komt de ploeg van HBS uit Bloemendaal dit seizoen in de eerste klasse uit (gepromoveerd). Tijdens de voorbereiding werd het team nogal ge teisterd door blessures en vaste keus Hans Immer is de eerste partij dan ook zeker uitgeschakeld. De selectie is bijna ongewijzigd. John Akkerman traint en begeleidt HBS dit jaar voor de eerste maal. In de tweede klasse zijn Benne broek, Eechtrop, Rood W|t en Strawber ries (ex-eerste klasse) bij elkaar inge deeld. Bennebroek start zonder coach en zag Dick Heinrich (studie) en Edward Verhoeve vertrekken. Als compensatie kwam Peter Mul van Haarlem over. Eechtrop dat is gepromoveerd naar de tweede klasse, heeft zich intensief voor bereid. Er werden twee junioren toege voegd: Gerald Groen en Jan Kees Feyen. Verder zijn er geen wijzigingen. Rood Wit, na enkele jaren terug in de tweede klasse, heeft bij de trainingen het accent op de conditie gelegd. Er werd in de persoon van Ale van de Veen een nieuwe coach aangetrokken. Strawberries wil proberen terug te keren in de eerste klasse. Ongeveer zeven andere spelers komen in het eerste team uit. Vooral hét vervangen van Wim Postma en oud- aanvoejder Frank Lokhorst zal moeilijk gecompenseerd kunnen worden. Erik van Hofwegen gaat de ploeg begeleiden. In de derde klasse spelen Alliance Haar lem, Scheybeeck en Zandvoort. Alliance start met een zeer jonge ploeg met o.a. A- intemational Bas van Os. Er werd in de voorbereiding goed gepresteerd. Haar lem heeft trainer Peter Flipse (AMVJ) aangetrokken. Veel vaste kernspelers vertrokken, met de jeugd moet worden getracht dit verlies op te vangen. Schey beeck wil proberen uit de derde klasse te komen. Dat moet dan gebeuren met on- Het doel van Leiden is niet in de eerste plaats het nationale kampioenschap, maar een belangrijke rol in het Europa-Cupgebeuren. Dat lijkt met deze ploeg een haalbare kaart. Ondanks de moeizame wijze, waarop de dames zich op het nieuwe seizoen, dat morgen wordt begonnen met een wed strijd op eigen veld tegen Kieviten, heb ben kunnen prepareren, is Frans Fiolet er van overtuigd dat zijn volgelingen evenals voorgaande jaren een rol van betekenis in de eerste klasse moeten kunnen spelen. Tonego lijkt echter nog niet sterk genoeg om het favoriete viertal te kunnen bedreigen. Bij Leiden werd de zo rijkelijk gevulde portefeuille nog eens fors opengetrokken. Tony Parker kwam van het Haarlemse Eve and Adam Stars en Steve Puidokas werd uit Italië weggesleept. Voor Lace Strong, een Amerikaan die reeds zeven jaar in Nederland is, hoopt men binnen afzienbare tijd een Nederlands paspoort te krijgen. Van BOB werd international Paul van Solm overgenomen. Deze spelers, gekop peld aan het elitegezelschap Mitchell en Chris Plaat, Jim Woudstra, Sid Bruinsma en Ron Kruidhof (allen Nederlandse Amerikanen) lijkt de Leidse formatie onverslaanbaar te maken. In juli 1979 kwam er een rapport uit, waarin geadviseerd werd opnieuw één hoofdklasse in te voeren en te streven naar gelijkschakeling van de structuur bij de heren en dames. een gebrekkige voorbereidingsperiode achter de rug. Vandaar dat er is besloten de selectietrainingen nog twee weken door te zetten om vervolgens pas dan tot een definitieve keuze te komen”. In dat selecte gezelschap ontbreekt in ieder geval Sandra le Poole, die al enkele maanden geleden kenbaar maakte dat zij voor Amsterdam zou gaan spelen. Verder zijn er nauwelijks mutaties van betekenis bij de dames. Aan de groep is alleen toegevoegd de jeugdige Eline Montaubau-van Swijndregt, die het af gelopen seizoen nog actief was bij de meisjes A van Bloemendaal. ;n- - ze len an derhalve te komen tot de invoering van een extra hoofdklasse met daaronder vier eerste klassen met elk tien clubs. Met diverse verenigingen was ook het bondsbestuur van mening dat invoering van een gewijzigde opbouw een aantal voordelen had, zoals onder meer een betere en snellere doorstroming van ta lentvolle jeugdspelers naar de top, aan sluiting van de regio’s Noord en Oost op landelijk niveau en een grotere publieke bélanestelline. Niet iedereen was echter even geluk kig met deze voorgestelde wijzigingen. Direct na de presentatie vanzde nota „Evaluatie Hoofdklasse” lieten vooral de hoofdklasse-verenigingen kritische Hij deed dat met een selectie, 'die slechts' op enkele plaatsen werd gewij zigd. Tegenover het vertrek van Arthur Goll, die op lager niveau wilde gaan spelen, stond de terugkomst van Frank Snethlage en Wiert Doyef en de door braak van Karel Muns, die tot voor kort in het tweede team acteerde. Daardoor *is het spelerspotentieel waaruit Kees Koppelaar zijn basisteam kan samenstellen groter dan ten tijde van zijn voorganger. Reden voor de oe fenmeester om flink te experimenteren in de oefencampagne met als resultaat dat de' samenstelling van het team dras tisch is gewijzigd. Zo bleek onder ander Hendrik Jan Kooijman een openbaring als midvoor, opereerde Ad Boelaars ver rassend sterk in de achterste lijn en pakten andere positiewisselingen goed uit. I én veel oefenwedstrijden gespeeld J iedere keer waren er een paar speelsters afwezig. We hebben dan ook ZAALHOCKEY: een landelijke hoofdklasse met twee afdelingen (elk 6. teams), vier geografische eerste klassen (elk 6 teams). J -1 Naast de gelijkschakeling van de com- I petitiestructuur bij de heren en bij de dames werd verder besloten dat het zaalhockeyseizoen zal worden afge- I werkt in de periode van eind november tot eind februari en dat er geen beker wedstrijden meer worden gespeeld. Voor alle duidelijkheid, deze beslissin gen gelden vanaf het seizoen ’81-’82. L)e nieuwe opzet, die met veel hinder nissen was aanvaard, bleef echter veel weerstanden oproepen. Vandaar dat zes maanden na aanvaarding van het bondsbesluit een Bijzondere Commissie Competitie Structuur in het leven werd geroepen, die tot taak kreeg te onderzoe- Dat het tot een wijziging in de hockey- structuur is gekomen is een gevolg van 4 feit, dat een aantal clubs de mening I was toegedaan, dat een verbreding van I de top wenselijk was. Voorgesteld werd HAARLEM. Met het nieuwe hoc- keyseizoen, dat zondag 7 september van start gaat, wordt een begin gemaakt met een andere competitieopzet. De be langrijkste wijziging is die bij de heren, waar in plaats van één hoofdklasse met twaalf teams, nu twee hoofdklassen met elk tien teams zijn ingesteld. Een lang leven is die nieuwe formatie niet beschoren, want met ingang van het seizoen ’81-’82 moet die structuur al weer plaatsmaken voor een andere I competitieopbouw, waarbij zowel bij I de heren als bij de dames één landelijke hoofdklasse met elk twaalf teams wordt gevormd. Verder komen er twee landelijke overgangsklassen met even- eens elk twaalf teams.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17