HUISHOUDBOEKJE VOEGSEL DAGS ZAT 1 Niemand luistert naar Pisters 'A- iLUL- I 1 TIENDUIZENDEN ZITTEN AAN DE GROND I/O !\b H Wo 2/01 ri't: A O\ door Hein Dik Betutteling Keuze maken al door Gijs Korevaar T bekend dat ze 820 miljoen wil besparen op sociale uitkeringen. Tegen deze achtergrond ging begin dit jaar een nieuwe instelling van start, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, gevestigd in Den Haag. Het vertelt mensen hoe ze hoofd boven water kunnen houden. Een vraaggesprek met directeur Peter Postma uit Koog G 7 Ons land verkeert momenteel in een moeilijke economische periode: grote werkloosheid, een flink financieringstekort en onze sociale zekerheid lijkt nauwelijks meer te betalen. Zonder te willen zeggen dat alles door de hoge olieprijzen komt, heeft de sterk gestegen energieprijs een grote invloed. Toch krijgt Nicolaas Pisters, die zegt de oplossing voor ons energiepro bleem te hebben, geen voet aan de grond. Werkgelegenheid Menuboekje 6 Opgefokt Hulpmaatregel? I Ij Ütb /Kb Uitkomen met je inkomen. Steeds meer Nederlanders hebben er moeite mee. Ons land is een van de rijkste ter wereld, maar tienduizenden mensen zitten financieel volledig aan de grond. Rondkomen met het beschikbare geld wordt de komende jaren nog moeilijker. Bezuinigen is het motto van de jaren ’80. Zelfs de laagste inkomens moeten terug. Vorige week maakte de regering Struikelblok Zuiniger 6 3'$ d 30 rra; a; 4- wV - w G -A» - ■G: K 'GG-G -1 W Uitgaven der week van Di Uitkomen met je inkomen Peter Postma MAANDOVERZICHT Totaal in k Ontvangen r jr. C Uitgegeven Periodieke uitg Uitgaven huish Totaal (af) Saldo en a sver rijs ing en s en i de •ek. even is r Peter Postma (37 jaar) is directeur van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting in Den Haag dat in februari van start ging. Hij ontpopt zich als een helder verteller. Postma was drie jaar journalist (bij Het Vrije Volk) en koos daarna voor een loopbaan in het maatschappelijk werk. „In mijn vorige baan zag je de moeilijkheden aankomen. Toen ik in ’65 bij de sociale dienst begon, deden vrijwel alleen bejaarden een beroep op de bijstandswet. Die mensen kregen een paar tientjes boven hun AOW, dat hing af van hun huur of hun dieet. Nu zitten praktisch geen bejaarden meer in de bijstand. Ook de invaliden zijn eruit; daar zijn aparte regelingen voor getroffen. Desondanks is het aantal bijstandstrekkers enorm gegroeid en de kosten per cliënt zijn vele malen hoger. Eén van de oorzaken is het grote aantal gebroken gezinnen. Er is een duidelijk verband tussen financiële problemen en relatiemoeilijkheden. Veel echtscheidingen hebben te maken met geldgebrek. Mensen die zo aan de grond zitten dat één van de partners het niet meer uithoudt. Je ziet trouwens ook het omgekeerde. Mensen die het moeilijk hebben met elkaar en daardoor allerlei noodaankopen doen. Geluk als het ware proberen te kopen.” - Is er een soort minimumgrens waar je mensen niet onder mag laten komen? Postma: „Het ministerie van CRM stelde kort geleden bijna dezelfde vraag. Hoeveel ruimte zit er in de bijstandsnorm, wilden ze weten. Ik heb geweigerd antwoord te geven. In de eerste plaats ontbreekt voldoende wetenschappelijk onderzoek. Daarnaast gaat het om een keuze die we als maatschappij moeten maken. „Schuldproblemen zijn ontstellend toegenomen. Een paar honderdduizend mensen zit volstrekt in de financiële afgrond. De Volkskredietbank alleen al heeft 15.000 klanten die zijn vastgelopen. Daarbij komen nog de mensen die door sociale diensten worden geholpen met schuldsanering. Zonder twijfel is er ook stille armoede. Gezinnen waar zeven keer per week patat en kroket op tafel komt als warme maaltijd.” Natuurlijk is het minimumloon genoeg om van te leven. Als je alleen denkt aan eten, drinken, een stoel, een bed, kleding, Het plan van Pisters is in beginsel uitermate simpel: in plaats van benzine gaan we voortaan onze auto’s op zuivere alcohol (ethanol) laten lopen. Deze ethanol kan gemaakt worden uit het zetmeel in de cassaves en in een later stadium uit palmbomen. Daardoor vermindert de olie- invoer, kan het Nederlandse bedrijfsleven een geheel nieuwe tak van industrie exploiteren, zodat onze economie zich kan herstellen, meent de voorzitter Pisters is voorzitter van de Nationale Progres sieve Bundeling (NPB). Deze vereniging is in 1978 opgericht met het doel landbouwprojecten te begeleiden in ontwikkelingslanden. Langza merhand is de vereniging geheel toegespitsi op de produktie van ethanol. De leden van de NPB zijn allen deskundigen op het gebied van de landbouw In feite vertelt Pisters hiermee geen nieuw ge luid. Het is al heel lang bekend dat auto’s op ethanol kunnen rijden. De Braziliaanse regering bijvoorbeeld is al vijf jaar met een ethanolproject bezig en momenteel rijden daar al honderduizend auto’s op deze alternatieve brandstof. Uniek van Pisters is wel het idee om palmbomen als basis van een project te gebruiken. dan kan het best. Maar de vraag is of mensen ook recht hebben op een stukje welvaart. In welke mate mag iemand nog deel hebben aan dingen? Mag ie autorijden? Is een brommer toegestaan? heeft hij recht op tv of is een koelkast de uiterste grens? Het minimumloon is een politiek gegeven. Het is nooit vastgesteld op grond van wat mensen nodig hebben. Bovendien zitten minimumloners in totaal verschillende omstandigheden. Het maakt veel uit of je in een goedkoop of in een duur huis woont, of je kinderen hebt van twee en vier jaar of van twaalf en veertien, en noem verder maar op. Eén ding is in elk geval wel duidelijk. Mensen die heel lang van een minimum moeten leven, komen in moeilijkheden. Ze verpauperen. Kunnen versleten dingen niet meer vervangen. Het gaat niet om eten, maar of er 135 is voor een schoolreisje, of om de gymnastiekkleding die de kinderen nodig hebben.” - Zijn het vooral de mensen met lage inkomens die grote schulden maken? Postma: „Nee. Mensen die van een minimum moeten leven, slagen er vaak goed in uit de problemen te blijven. Natuurlijk zijn er treurige gevallen. Iemand met 1400 per maand die voor 40.000 aan schulden aangaat. Dat komt voor. Natuurlijk loop je dan volledig vast. De grootste probleemgroep wordt gevormd door mensen die juist boven de minimumgrens zitten; van modaal tot twee maal modaal. Ze hebben een huis gekocht met een groei-hypotheek, ze hebben een caravan, een auto of gaan duur op vakantie. Met name de vaste lasten zijn vaak te hoog. Het gaat om een groep die in principe wel rond moet kunnen komen, maar gewoon te veel consumeert en zo in de schulden Een schematische voorstelling van een inbouwsysteem. waardoor benzinemotoren op zowel ethanol als op benzine kunnen lopen Ontwerp TNO. komt. Er is in onze maatschappij een bijna onverzadigbare consumptiezucht die net zo moeilijk is af te leren als vetzucht. Iedereen praat iedereen aan dat het lekker is om te consumeren, om dingen te kopen. Er wordt gedaan of dat het geluk uitmaakt. De overheid werkt er aan mee met kredietfaciliteiten. Het bedrijfsleven stort zich op de produktie. Ondertussen zitten we op een consumptieniveau dat veel te hoog is en dat we eenvoudig niet kunnen betalen.” Het enige watje tegen mensen kunt zeggen, is: Meneer, mevrouw, uw inkomen is zo groot, we kunnen daar niets aan veranderen, de maatschappij is niet anders. Een aantal dingen kunt u zich eenvoudig niet veroorloven. U kunt maar één of twee keer per week vlees eten. U kunt geen twee dagbladen lezen. U moet er minder verzekeringen op na houden.” Veel mensen gaan er vanuit dat ze recht hebben op allerlei goederen. Ze denken dat ze zo doen aan inkomensherverdeling, maar het komt neer op overconsumptie. Uiteindelijk komt de ellende op hun eigen nek terecht.” Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting is voortgekomen uit drie instellingen die zijn samengevoegd. Het bureau met twaalf medewerkers wordt gefinancieerd door de overheid en een aantal banken. Bij de drie vroegere instellingen werd meer gedaan aan individuele begeleiding van mensen die niet rond konden komen. Directeur Postma van het nieuwe instituut wil daar langzamerhand vanaf. Als een kind gaat paardrijden, onttrekt dat geld aan andere dingen. Praat in een gezin waarvoor je wilt kiezen, ga om tafel zitten, overleg met elkaar. In veel „Dat is het ook. Het is per definitie betutteling. Dat is lullig, maar onontkoombaar. Een maatschappelijK werker die een cliënt heeft met schulden, móét betuttelen. Hij heeft het nooit geleerd, dat is het probleem. Aan maatschappelijk werkers wordt altijd verteld dan hun relatie met cliënten gelijkwaardig moet zijn. Dat is gewoon niet waar. Ik kan me voorstellen dat mensen bemoeienis met hun budget als betutteling ervaren. „Wij willen geen normen stellen of aan hulpverlening doen. We proberen de mensen bewust te maken dat ze een keuze moeten maken. Tot nu toe zijn er in Nederland nooit projecten geweest om op grote schaal uit zetmeel ethanol- brandstof te maken. De belangrijkste reden daar voor is dat in Nederland geen grondstof groeit. Er bestaan wel fabrieken die uit aardappelzetmeel zuivere alcohol maken, maar de produktiekosten blijven vrij hoog. Het plan-Pisters voorziet daarom in duidelijke afspraken met ontwikkelingslanden waar wel zef- meelhoudende planten groeien. Volgens de NPB is er grote belangstelling bij deze landen voor het plan, omdat de voordelen overduidelijk zijn. Een land kan op een goedkope en makkelijke manier voorzien in zijn eigen energie, zodat de afhanke lijkheid van de OPEC-landen wegvalt. De verbouwing van de grondstof gaat boven dien niet ten koste van de voedselproduktie, om dat palmbomen op grond staan, die niet voor de produktie van levensmiddelen geschikt zijn. Als klap op de vuurpijl kan het project voor veel extra werkgelegenheid zorgen. Niet alleen bij de pro duktie van de grondstof maar ook de alcoholdis- tilleerbedrijven zullen velen een baan bezorgen. Dat neemt natuurlijk niet weg dat er een rechtvaardiger verdeling moet komen. Maar ik vind soms dat we te sterk gericht zijn op de verdeling van onze eigen welvaart, terwijl het veel harder nodig is op mondiaal niveau; tussen arme en rijke landen.” Die slechte positie van minimumloners is één kant van de zaak. De andere kant moeten we ook niet vergeten. We hebben in Nederland de hoogste uitkeringen van de hele wereld. Nergens heb je als uitkeringstrekker zo’n koopkracht als hier. In vergelijking tot een heleboel landen leeft een bijstandstrekker of minimumloner hier luxueus. gezinnen leren kinderen niet meer hoe ze moeten budgetteren. Ze hebben niet in de gaten dat er grenzen zijn aan het inkomen. „Zijn we dan arm?”, vragen ze geschrokken als er voor bepaalde uitgaven geen geld is. „Een gezin is al goec af als c e man eens per week een avonc je kan gaan biljarten en als de vrouw een kop koffie met gebak in de stad kan kopen. Voor veel mensen zijn zelfs zulke genoegens niet weggelegd.” Een voorbeeld. We hebben een boekje uitgegeven met menu’s: „Wat kost onze voeding”. Daarin staat dat een persoon voor gemiddeld 5,50 per dag kan eten - als je uitgaat van een gezin met vier mensen. Maar zo’n bedrag is al te hoog voor mensen met het minimumloon. Die kunnen zich dat niet veroorloven. Dus moeten zij een selectie maken van de goedkoopste menu’s uit ons boekje. Postma geeft overigens toe dat er voor grote groepen nauwelijks iets valt te kiezen. Zo te zien is het plan van Pisters compleet en uitvoerbaar. Een groot probleem is het hoge be ginkapitaal dat nodig zal zijn. Voor een modelpro ject is al ruim 170 miljoen gulden nodig, terwijl Pisters denkt dat voor een volledig project meer dan 15 miljard geïnvesteerd zal moeten worden. Verder kan een bestaande motor worden omge bouwd voor het gebruik van zowel ethanol als benzine (ongeveer zoals nu auto’s op zowel LPG als benzine kunnen rijden). Een Rotterdamse han- delsfirma heeft het patent voor een elektronische ombouwcomponent. TNO heeft ook dit onder zocht en de resultaten bevestigd. De firma is momenteel in onderhandeling met het buitenland om het patent te verkopen. - Springen bepaalde goederen of activiteiten eruit bij de schulden die mensen maken? - Hebben banken niet te lichtvaardig geld uitgeleend? „Vaak is het de caravan of te dure auto. Ik praat nu vooral over mensen die iets boven modaal zitten. Vakanties zijn ook een risico. Mensen sluiten rustig een persoonlijke lening van 5000 om naar Mallorca of Tunesië te gaan. Het jaar daarop willen ze weer op vakantie en dan wordt de lening „overgesloten”. Zo ontstaat een schuldenlast die op een gegeven moment niet meer is te dragen. „Ik denk het wel. Anderzijds hebben mensen ook gemakkelijk geld geleend. En de overheid heeft het eenvoudiger gemaakt met kredietfaciliteiten als de aftrekbaarheid van rente. Ik denk dat het een heel maatschappelijk proces is geweest waarin alle betrokkenen elkaar hebben opgefokt. Het bedrijfsleven wilde produceren. De overheid wilde arbeidsplaatsen en stimuleerde daarom produktie. Maar produceren betekent consumeren, dus de consumptie van allerlei goederen is sterk aangemoedigd. De cliënt deed in dat gebeuren maar al te graag mee. Het zou eenzijdig zijn achteraf alleen de banken de schuld te geven. De tweedehands auto zit ook in die sfeer. Hij wordt gekocht op een financiering van vier jaar, maar raakt na twee jaar onherstelbaar stuk. Aan de oude lening moet dan nog twee jaar worden doorbetaald, terwijl men toch weer een andere auto wil hebben. Mensen komen zo in uitzichtloze financiële omstandigheden. Er zit geen rek meer in. Het enige watje kunt doen, is geen kleren meer kopen. Of als de schoenen van je kinderen stukgaan, ze niet vervangen. In die toestand lopen mensen vaak in de armen van een postorderbedrijf dat levert op afbetaling. Zo raken ze steeds verder van huis.” Dit is éen van de belangrijkste redenen dat Pisters wil dat de overheid de zaak in handen neemt. Daarnaast is de invloed van de overheid nodig voor het afsluiten van contracten met de ontwikkelingslanden. Verder wil hij voorkomen dat particuliere maatschappijen de prijzen node loos hoog houden. Nu zal volgens de berekeningen van de NPB de prijs van een liter ethanol op ongeveer 28 cent komen. Pisters hoopt dat de produktie geregeld zal kunnen worden door een soort commissie van deskundigen. In het buitenland zullen mensen van de NPB de projecten kunnen begeleiden en de arbeiders kunnen opleiden. zitten met een nogere rente. Ais je financieel vastloopt, kun je beter naar een volkskredietbank of sociale dienst gaan dan naar een louche geldschieter.” -Jullie instituut wordt gedeeltelijk gefinancierd door banken. Maakt dat een kritische opstelling niet moeilijk? „Ik was daar in het begin bang voor. Ik dacht dat het conflicten zou geven. Maar het gekke is dat de bankmensen zich het positiefst opstellen. Ze zeggen: Ga je gang, maakt het maar waar. Zouden we trouwens misstanden bij banken signaleren, dan zou ik die meteen aan de orde stellen in de Raad van Toezicht van ons instituut.” Het nieuwe instituut concentreert zich de komende jaren vooral op de voorlichtende taak. Naast het boekje over voeding is er o.m. een kasboekje uitgegeven. In de toekomst volgen brochures over zak- en kleedgeld en over hoe een begroting moet worden gemaakt. Peter Postma verwacht vooral veel van contacten met het onderwijs waarbij jongeren beter bewust gemaakt worden hoe met geld om te gaan. - Vindt hij dat er een hulpmaatregel moet komen voor mensen die zo diep in de schulden zitten dat ze er niet meer zelf uitkomen? Postma: „Ik denk niet datje zoiets met een algemene maatregel kunt doen. Het is natuurlijk al zo dat volkskredietbanken of sociale diensten in onderhandeling gaan met schuldeisers. Vaak wordt dan een overeenkomst gesloten. Zo in de zin van: 40 percent van de schuld wordt betaald tegen kwijtschelding van de rest. Zulke hulp is erg noodzakelijk, omdat mensen anders volledig zouden verpauperen onder hun aflossingslast. Nu zijn ze vaak al erg apathisch onder hun zorgen.” „Ik wil niet de amateur-psycholoog spelen. Wat ik zie is een vreselijke consumptiezucht. Mensen kunnen daar niet van loskomen, vaak heb ik het gevoel dat kopen in 'de plaats komt van echte relaties. De constante drang om te hebben is een soort compensatie van mensen die op de een of andere manier zijn stukgelopen.” iet ap ten is er ir 3 n, ruis ;t de - Heeft hij er een verklaring voor dat mensen zich zo diep in de schulden steken? ns t je td, oud e nde g :ie •t alf toet rte >ch In december gaat Pisters naar het Verre Oosten. Pisters: „Daar gaan we of voor Nederland of voor een ander land aan de slag. Dat zal dan wel met Duitsland worden, omdat ik goede contacten heb met een Duitse autofabriek en een specialist bij een ethanolproducent”. Daarnaast zal ook Nederland kunnen profite ren van het project, aldus Pisters. Nederland kan de handel in ethanol in Europa goeddeels aan zich trekken met alle daaraan verbonden voordelen. zZ-5 De voorzitter van de NPB heeft er niet erg veel vertrouwen meer in dat de zaak in Nederland zal kunnen starten. „Als de overheid het startsein zou geven, dan kan binnen zes maanden met de pro duktie gestart worden”, vertelt Pisters enthousi ast. „Maar Nederland zal wel haast moeten ma ken, anders zijn andere landen Nederland voor. Japan en Amerika .zijn druk met experimenten voor ethanolproduktie bezig”, vervolgt de voorzit ter waarschuwend. Pisters en een aantal van zijn geestverwanten hebben in Suriname op een primitieve wijze etha nol gewonnen om hun uitvinding te toetsen. Later heeft de Delftse fabriek Gist-Brocades een onder zoek ingesteld naar een betere manier om uit zetmeel ethanol te maken met behulp van enzy men. Volgens de gistfabriek waren de resultaten van het onderzoek zonder meer positief te noemen. Bovendien heeft onze industrie de mogelijkheid om een geheel nieuwe markt te exploiteren. Er zullen distilleerinstallaties vervaardigd moeten worden, die in onderdelen uitgevoerd kunnen worden. En wat verder te denken van alle toepas singen van ethanol, waarvoor hulpstukken en motoren gebouwd moeten worden. Niet de grote banken zijn in mijn ogen het gevaarlijkst, maar kleine bureaus die schuldbemiddeling aanbieden. Ze nemen bestaande leningen over, maar mensen komen wel tien of vijftien jaar vast te Maar met de rol van de overheid is tegelijk het grote struikelblok genoemd, waardoor Pisters geen voet aan de grond kan krijgen. In mei 1979 heeft hij zijn plannen naar de minister-president opgestuurd. Deze heeft ze voor advies doorges tuurd naar economische zaken, die ze weer door stuurde naar de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. Volgens Pisters zijn daar de moeilijkheden ont staan. Bij zijn plan was een beschrijving gevoegd van het primitieve werk in Suriname. Daarop heeft de landbouwhogeschool een negatief advies gebaseerd. Pisters werd doorverwezen naar ont wikkelingssamenwerking vanwege de rol van de ontwikkelingslanden in zijn plan. Op dat departe ment echter werd hij weer terugverwezen naar economische zaken. ARTIKELEN --t- Za Zo j Ma Nicolaas Pisters, die zegt de oplossing voor ons energiepro bleem te hebben De meest bekende toepassing van ethanol is alcohol als vervanging van benzine. Dit is wel de belangrijkste toepassing maar niet de enige. Op de Engelse Cambridge-universiteit is onderzoek gedaan naar de omzetting van ethanol in ethyleen; een gas met ongeveer dezelfde eigenschappen als aardgas. Als brandstof kan ethanol op twee manieren gebruikt worden. Zonder dat motoren aangepast hoeven worden kan een auto rijden op een meng sel van tachtig procent benzine en twintig procent ethanol. De auto’s lopen dan ongeveer vijf procent zuiniger en een besparing van totaal 25 percent op benzineverbruik wordt bereikt. Hiernaar heeft TNO-Delft een opdracht uitgevoerd. I Het idee is bij Pisters ontstaan toen hij in Suriname werkte in de bosbouw. Het was nog voor de olieboycot van 1973 en de daaropvolgende oliecrisis. Pisters en zijn vrienden dachten dan ook alleen nog maar aan het produceren van zetmeel. Pisters kreeg een aantal proefvelden toegewezen en zelfs het gebruik van een fa briekshal. Maar in 1974 stegen de olieprijzen als gevolg van de crisis geweldig en plotseling werd het rendabel om ethanol te gaan produceren als alternatieve brandstof. Vanaf die tijd is Pisters bezig geweest met het perfectioneren van zijn plan. In de eerste fase van het ethanolproject wil Pisters dat er ongeveer 10 miljard liter alcohol per jaar geproduceerd wordt. Als grondstof wil hij cassaves gebruiken. Hiermee zou de gehele Bene lux van alternatieve brandstof voorzien kunnen worden. In de tweede fase moet volgens de uitvin der minstens het tienvoudige geproduceerd worden. Dan kan ook overgegaan worden op de palm boom als grondstof in plaats van cassaves. Vol gens de NPB zijn palmen veel efficiënter te ge bruiken. Het enige nadeel is dat de bomen een groeiperiode van acht tot tien jaar nodig hebben voordat tot exploitatie overgegaan kan worden. Dagelijkse uitgaven Wo J Do Aardappelen Banket Bloeme^ Brood. Dranken Drogist Eieren Fruit Groenten Huisdieren - Huish. art Huish h/j||^S. Kapper. Kousen. KruidX?^^t Melkprod. Naaigerei JDntspanning Openb.Verv. Porti Rookwaren, ^choemakcr Schoonm. art Schrijfbeh. Stomen Vlees Vleeswaren Was AjA Zakgeld Diversen .T-•J’-"'- A A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21