VN-conferentie over kernwapens zonder resultaat VS: geen datum voor topgesprek M-Oosten Arabische landen geven geen bijdragen aan IMF 1 Onenigheid over slotdocument Stakingsactie Gotthardtunnel nu opengesteld na kritiek België stelt besluit over raketten uit Franse vissers Eind dit jaar Zeven doden blijven staken weer herstel economie VS d Zesduizend VS- soldaten weg uit W.-Europa Acht doden bij vliegtuigongeluk in Frankrijk bij gevechten Irak-Iran op vliegveld van Toronto Ontslag voor Indonesiërs Uitbarsting vulkaan Ternate ophouden met paniekzaaien” Voorlopig geen topgesprek DDR- West-Duitsland Strauss moet Protest Zweedse bisschoppen tegen wapenexport „Sacharov moet weer terug naar Moskou” ZATERDAG 6 SEPTEMBER UITSLUITING PLO ZOU OORZAAK ZIJN BERICHT AL ACHRAM TEGENGESPROKEN tj 2 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) om val 99 99 GENÈVE. De toetsings conferentie van de Verenigde Naties over het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens dreigt op een mislukking uit te lopen. ing ster- eus druk achter de schermen de noemden' •9 (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ■Ka- t de de nde itie- slde zou- ijke nne van iste- 3 en De igen dat den auf- weg een land i de iven ver- De conferentie is ook een platform voor landen die voor hun energievoorziening nucleaire technologie willen verwerven. Deze landen hebben kritiek op de leveran ciers van kernbrandstof, die eenzijdig be perkende maatregelen opleggen, welke veel verder gaan dan de waarborgen die het Internationaal Atoombureau (IAEA) verlangt, waardoor de vooruitgang in de ontwikkelingslanden wordt belemmerd. PRIVAS (UPI). Een Koeweits militair transportvliegtuig van het type Hercules C 130, op weg van Londen naar Athene, is gisteravond boven de Franse Ardeche door de bliksem getroffen en ontploft. De acht inzittenden kwamen hierbij om het leven. vlak kon Eerder had het Egypti sche dagblad Al Achram gezegd dat het overleg op 20 november in Washing ton zou beginnen. Het blad TORONTO (UPI). Ongeveer der tig verkeersleiders van de internatio nale luchthaven van Toronto hebben gisteren het werk neergelegd. Hier door is het luchtverkeer praktisch stil komen te liggen. De verkeersleiders gingen in staking nadat hun voorstel len voor een verbetering van de loon schalen waren verworpen. Hoe lang de actie zal duren is niet bekend. Volgens berichten in de arabische en westerse pers is zowel Hoessein als de Roemeense president Ni colai Ceaucescu voorstan der van een internationale conferentie om de proble men in het Midden-Oosten te regelen. den else jck- ider van be- ifer in se idse i op slen en (Van onze redactie buitemand) rein AO- rua- iber sing dai- ?en- len. ster lijke lets- igen E. ting md. wer- lon- nds- mer WASHINGTON. De Verenigde Staten gaan 6000 man troepen uit West- Europa en 1000 uit Zuid-Korea terug trekken voor het einde van dit jaar. De stafchef van het Amerikaanse leger, Edward Meyer heeft dit gisteren in Washington meegedeeld. De NAVO- bondgenoten zijn van deze stap niet vooraf op de hoogte gebracht. Volgens Meyer gaat het om troepen die onder bezette onderdelen in de VS zullen aanvullen. Meyer benadrukte dat de Verenigde Staten hun verplichtingen ten opzichte van Europa blijven nakomen. raad >uw- •ijfs- ond -ak- 1AO ling den jaar age age- het 'P 1 isa- □om en een ac- zal >r 1 aan gis- uwe :eld. dge- lon- dge- ge- GÖSCHENEN (Reuter). In Zwitser land is gisteren de nieuwe Gotthardtun nel, ’s werelds langste autotunnel open gesteld, niet zonder gemor over weerslag voor milieu en economie. De tunnel door de Zwitserse Alpen is 16 kilometer lang en is door 1500 meter rotsgesteente geboord. Overigens ziet het er volgens het Ameri kaanse ministerie van Financiën niet naar uit dat het herstel na de recessie erg krachtig zal zijn: men voorspelt voor vol gend jaar een reële groei van het natio naal produkt met 2,5 procent, een aanhou den van de inflatie in het huidige tempo van negen 5 tien procent en een voortdu rend grote werkloosheid, die 8,5 procent van de beroepsbevolking zal blijven om vatten. DEN HAAG (ANP). Tegen het einde van dit jaar zal het waarschijnlijk gedaan zijn met de vrij forse recessie, die dit jaar de Amerikaanse economie teistert. Het kan natuurlijk ook anders uitvallen, maar de statistieken inzake verkopen en bouw activiteit doen vermoeden, dat de recessie bezig is ten einde te lopen. Dit zei Ronald F. Hoffman, een vooraanstaande econo mist in dienst van de Amerikaanse rege ring, gisteren op de Amerikaanse ambas sade in Den Haag tijdens een lezing over de toestand in zijn land. op AK- n in daar van mst. Igen >faal end Tide t ze fge- nen ien. ehe- nieuwe tunnel gisteren een produkt van verkeerde planning, waardoor het parti culiere verkeer wordt voorgetrokken bo ven het openbaar vervoer en het milieu. Ruim 300 Italiaanse, Zwitserse, Spaanse, Turkse, Westduitse en Oostenrijkse ge specialiseerde arbeiders hebben de tunnel in elf jaar gebouwd. De kosten bedroegen 900 miljoen gulden. Negentien arbeiders kwamen tijdens de bouw om het leven. Volgens woordvoerders van de zogehe ten „Groep van 77” zijn de beperkingen in strijd met de letter en geest van het ver drag, dat door 114 landen is bekrachtigd. Ook is tijdens de conferentie de be zorgdheid geuit, dat het verdrag de ver spreiding van kernwapens misschien niet effectief kan tegengaan. Volgens ramin gen van onafhankelijke instituten hebben elf landen een kernwapenpotentieel of beschikken zij er over zulke wapens. De vergadering is het niet eens kunnen worden over een oproep van de „Groep van 77” om de samenwerking met of leve ring aan Israel en Zuid-Afrika stop te zetten. Beide landen worden geacht een kernwapenpotentieel te hebben en geen van beide heeft het verdrag ondertekend. TEHERAN (DPA). Zeker zeven bur gers zijn de afgelopen 48 uur gedood bij grensgevechten tussen Iran en Irak. De Iraanse staatsradio meldde gistermiddag dat Iraakse strijdkrachten donderdag nacht een aanval hebben uitgevoerd op de Iraanse grensplaats Gasr-e-Shirin en twee andere plaatsen. Ook zouden de honderd kilometer zuidelijk gelegen steden Meh- ran en Dehloran onder vuur zijn geno men. Daarbij vielen zeven doden en raak ten verscheidene burgers gewond. Volgens Iran is de Iraakse grensstad Zurbafieh beschoten waarbij munitie- en brandstofopslagplaatsen zouden zijn ge troffen. Ook zou een Iraaks vliegtuig door het Iraanse leger zijn neergeschoten. Overigens heeft Iran de Sovjet-Unie verzocht haar consulaat in Racht in het noorden van het land, binnen 48 uur te sluiten, zo meldt het Iraanse persbureau PARS. aan vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid komt de afwijzing voort uit de weigering door de Verenigde Staten de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO toe te laten als Volgens de VS mogen alleen die landen als waarnemer worden toegelaten die het afgelopen jaar aanwezig waren bij de gezamenlijke jaarvergadering van de We reldbank en het IMF. De PLO was daar niet vertegenwoordigd. Bovendien heb ben de VS laten weten dat het bijzonder moeilijk zal worden een verzoek van het IMF om een vergroting van de Ameri kaanse bijdrage aan het fonds door het Congres te krijgen als de PLO wordt toegelaten als waarnemer. Gezien de economische situatie in de wereld op het ogenblik is het waarschijn lijk dat meer landen meer financiële hulp nodig hebben. 1 et IMF hoopte hierin te kunnen voorzien door van olie-exporte- rende landen geld te ontvangen. De drie genoemde arabische landen hebben op het verzoek gereageerd met de woorden dat het niet het juiste ogenblik was om het verzoek in overweging te nemen. Uit krin gen rond het IMF is vernomen dat de olieproducerende landen in het algemeen niet onwelwillend staan tegenover het IMF. Gisteren zijn de commissievergaderin gen geëindigd, zonder dat er overeenstem ming is bereikt over aanbevelingen voor een slotdocument. De voorzitter van de conferentie, de Iraakse ambassadeur Kit- tani, waarschuwde de afgevaardigden van besprekingen „aan ienlijke hebben. STOCKHOLM „Wij eisen een sterke vermindering van de jaarlijks onrustba rend toenemende Zweedse wapenexport. Verder dringen wij aan op openbare par lementaire behandeling van de uitvoer van Zweeds wapentuig”. Deze eisen heb ben de verzamelde Zweedse bisschoppen onder leiding van bisschop Lars Carlson uitgesproken tijdens een gesprek met de voormalige Zweedse minister van Defen sie, Sven Andersson. De bisschoppen wendden zich tot de voormalig bewindsman omdat deze al lang geleden opdracht heeft gekregen een onderzoek uit te voeren naar de Zweedse wapenexport. Zijn rapport had al open baar gemaakt moeten zijn, maar om on duidelijke redenen wordt publicatie ervan telkens uitgesteld. BOULOGNE (DPA). De stakende Franse vissers hebben gisteren in Boulog- ne-sur-Mer besloten hun al meer dan zes weken durende actie voort te zetten. Een meerderheid van de aanwezige vissers op de vergadering in Boulogne wees een overeenkomst van de hand die woensdag was bereikt in een nationale geschillen commissie tussen reders en vissers. Het voorstel van de geschillencommis sie aan de vissers in Boulogne-sur-Mer behelste dat voor 1 oktober onderhande- lingen zouden moeten beginnen over een nieuwe CAO. De reders hebben toegezegd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, maar dat het personeel door het natuurlijke verloop verminderd zal wor den. Zij bleven bij hun voornemen het aantal bemanningsleden per schip terug te brengen, maar noemden geen aantal meer. Van de 510 aanwezige vissers stemden er 276 tegen dit ontwerp-akkoord. Ver wacht wordt dat hun besluit van invloed zal zijn op de eveneens stakende vissers in Loriënt en Corcarneau. De kleine vissers, die zelf een boot heb ben, beginnen zo langzamerhand weer aan het werk te gaan. In Corcarneau besloten zij met 158 tegen 32 stemmen weer uit te varen. JAKARTA (AFP). Volgens de Indone sische krant Merdeka van gisteren zijn Indonesiërs die een verklaring hadden ondertekend waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de regeringspolitiek, onder druk van de regering ontslagen. In de verklaring, die in mei circuleerde en waaronder 50 vooraanstaande per soonlijkheden onder wie oud-officieren en oud-ministers hun handtekening had den gezet, werd de regering van president Soeharto ervan beschuldigd dat zij het leger voor haar karretje probeerde te spannen om ervoor te zorgen dat het het regeringsblok Golkar zou steunen met het oog op de verkiezingen van 1982. BONN (Reuter). De president van de Westduitse Bundesbank, Karl Otto Pöhl, heeft Franz Josef Strauss, de CDU-CSU kandidaat voor het bonds- kanselierschap gevraagd op te houden met het verspreiden van „alarmerende berichten”. Dit werd gisteren door een woordvoerder van de bank bekendge maakt. Pöhl, die een politiek neutrale post bekleedt, kwam tot deze ongebruikelij ke stap omdat de partij van Strauss, de Beierse Christelijk Sociale Unie (SU), affiches had verspreid waarop de rege ring van bondskanselier Helmut Schmidt ervan wordt beschuldigd het land naar een monetaire hervorming te slepen. De woordvoerder zei dat in de brief van de bankpresident gesproken werd van „paniek-zaaierij”. Aanhangers van Strauss verspreiden pamfletten die er uit zien als briefjes van 100.000 mark. Op die briefjes staat het portret van Helmut Schmidt en wordt beweerd dat door het toenemen van de staatsschuld het geld op een dag waardeloos zal blijken te zijn. BRUSSEL (DPA). De Belgische rege ring wacht met haar beslissing over een eventuele stationering van moderne Ame rikaanse raketten voor de middellange afstand op Belgisch grondgebied tot het parlement zich over deze kwestie heeft uitgesproken. Dit verklaarde gisteren in Brussel de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Ferdinand-Charles No- thomb, in een overzicht over de toekomsti ge buitenlandse politiek van zijn land. Hij noemde in dit verband geen termijn. Nog voor het zomerreces had de minis ter op een spoedige beslissing aangedron gen met het argument dat België zijn verantwoordelijkheid in de NAVO moet aanvaarden. Intussen hebben de Vlaamse socialisten opnieuw nadrukkelijk hun verzet tegen stationering van de 48 raket ten laten blijken. Naar de mening van politieke waarne mers is er de coalitieregering van premier Wilfried Martens nu alles aan gelegen het politieke klimaat niet explosiever te ma ken dan het al is. waarnemer bij de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank. Een belangrijk twistpunt is de voort gaande kernwapenwedloop. Krachtens het verdrag hebben de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië toege zegd effectieve maatregelen tot ontwape ning te treffen. een belangrijke verbinding tussen Cen traal Europa en Italië. Twee vervoersbonden JAKARTA (DPA). Een uitbarsting van de vulkaan Gamalama op het Indone sische eiland Ternate heeft gisteren naar schatting 15.000 mensen gedwongen de wijk te nemen. Ternate maakt deel uit van de Molukken. De vulkaan stoot lava, ste nen en as uit. Van slachtoffers is tot dusver geen melding gemaakt. De hoofd plaats Ternate is op sommige plaatsen met een aslaag van 15 cm bedekt. Drie dorpen zijn door de lavastromen van de buitenwereld afgesloten. Het vliegveld van Ternate is onbruikbaar. De vorige uitbarsting van de Gamalama vond plaats in 1962. Hij vervangt een kronkelige weg over de besneeuwde St.-Gotthardpas en vormt WASHINGTON. Voor het topoverleg tus sen de Verenigde Sta ten, Israel en Egypte over het Midden-Oosten is nog geen datum vast gesteld. Dit is gisteren vernomen op het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington. schreef verder dat de PLO zich zorgen maakt over de pogingen van koning Hoes sein van Jordanië om in West-Europa en Roemenië contacten te leggen over een vredespoging voor het Midden-Oosten die de Amerikaanse regeling van Camp David moet ver vangen. De conferentie wordt om de vijf jaar gehouden om de toepassing en naleving van het in 1970 gesloten non-proliferatie- verdrag te toetsen. Er is scherpe kritiek geleverd op de nucleaire mogendheden, d'e, vooral in de ogen van de Derde wereldlanden, zouden verzuimen hun ver plichtingen krachtens het verdrag na te komen. OOST-BERLIJN (Reuter). De vorige maand uitgestelde ontmoeting van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Oostduitse partijleider Er ich Honecker kan pas in de tweede helft van het volgende jaar doorgaan. De agen da van Honecker maakt een eerdere con ferentie onmogelijk, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Datzelfde persbureau meldde vorige week nog, dat Oost-Duits- land bereid was het contact op hoog ni veau te hervatten. ADN zegt dat men bezig is met de voor bereiding van een partijcongres, in april te houden, en dat er medio 1981 parle mentsverkiezingen zijn. De bespreking van Schmidt en Honec ker was aanvankelijk van 27 tot 29 augus tus vastgesteld. Schmidt vroeg uitstel we gens de moeilijkheden in Polen. Oost- Duitsland verweet Bonn gisteren dat het probeerde de Poolse staat te ontwrichten. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De jury van de Internationale Sacharov Conferentie in Den Haag heeft er gisteren met kracht bij de regering van de Sovjet- Unie op aangedrongen, de naar Gor ki verbannen dissidente geleerde An drei Sacharov toe te staan terug te keren naar Moskou en de internatio nale wetenschappelijke gemeen schap verzoekt deze aanbeveling eveneens uit te dragen. Veel verder reikende voorstellen als het stopzetten van wetenschappelijke contacten met Russische geleerden en het samenstellen van een zwart boek van niet-loyale collega’s in de Sovjet-Unie werden niet gehonoreerd door de jury van Nederlandse recto- ren-magnifici, drie Nobelprijswin naars, onder wie professor Tinber gen, en voorzitters van Sacharov-co- mités. De jury heeft daarnaast vastgelegd dat er een lijst samengesteld gaat worden van vervolgde, verbannen en gevangen Russische dissidenten. In de rede die door zijn vrouw Jelena Bonner werd uitgesproken tijdens de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede in 1975 had Sacharov een hon derdtal vervolgden genoemd, maar die lijst is beslist groter. De drie deel nemende Nobelprijswinnaars, An derson, Tinbergen en Shockley zullen alle andere Nobelprijswinnaars vra gen de slotconclusie van de conferen tie mede te ondertekenen. Tijdens de conferentie hebben de drie Sacharov-comités in Nederland, Denemarken en de Verenigde Staten ook nog besloten gezamenlijk op te treden tijdens de Vervolgconferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, in november in Madrid. De conclusies van het tribunaal zullen daar ook aan de deelnemende landen worden gepresenteerd en worden toegezonden aan alle nationale aca demies van wetenschappen. Tot na het officiële eind van de conferentie was nog niet duidelijk hoe de bijeenkomst gezien moest worden, als wetenschappelijke confe rentie of als tribunaal met een jury die vonnis moest vellen. De deelne mende wetenschapsmensen waren niet erg gelukkig met de aanpak van de organisatoren, onder wie de in Nederland verblijvende dissidenten Michael en Victor Stern. Met het uit blijven van de verwachte opkomst en steunbetuigingen uit Nederland en de wereld zijn de pretenties wat omlaag geschroefd. Toch waren vele wetenschappelij ke deelnemers niet ontevreden over het niveau van de bijdragen uit onder meer Nederland, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Engeland. Canada en Frankrijk. Het politieke spectrum was echter niet breed vertegewoor- digd op de conferentie. Socialistische critici van het Russische regime zijn niet gesignaleerd, niet op het podium en niet op de tribune. De om zijn rassentheorie zeer omstreden Nobel prijswinnaar Shockley daarentegen wel. Het is een van de verklaringen van het uiterst magere resultaat van deze conferentie, die verder werd ge domineerd door bezorgde en goed willende academici. Het was ook William Shockley die de meest vergaande voorstellen deed inzake de isolering van de Russische geleerden. Onder leiding van de rec- tor-magnificus van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, J. Sperna Wei land, won binnen de jury echter de overtuiging dat isolering van colle ga’s in de Sovjet-Unie averechtse ef fecten sorteert. Het openhartig spre ken in de regelmatige onderlinge con tacten werkt in ieder geval, zo ver klaarde professor H.C. Van der Plas uit Wageningen na afloop nogmaals. Ondanks de slechte organisatie en de tegenstrijdige bedoelingen waar mee de conferentie van begin af aan geworsteld heeft, is er een positief resultaat te noemen. Zoals Sperna Weiland het formuleerde, zeggen de geleerden, van wie een aantal met internationale faam, met de conclusie van de conferentie tegen al hun wes terse collega’s dat ze niet voldoen aan hun morele verantwoordelijkheid in dien ze zich niet uitspreken tegen de beknotting van collega Sacharov in de Sovjet-Unie en zich in hun collegi ale contacten met Russen door dit inzicht laten leiden. De eerste auto ’s die gisteren de 16.3 kilometer lange Gotthardtunnel inmochten, waren old-timers. De ingebruikstelling van s werelds langste autotunnel trok zoals verwacht veel belangstelling WASHINGTON (Reuter). Saoedi-Arabië, Koeweit en de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) zijn niet ingegaan op een verzoek van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om de komende drie jaar in totaal 24 miljard dollar het fonds bij te dragen, zo is uit monetaire kringen in Washington Gisteren is overleg gepleegd om de impasse in de conferentie te doorbreken. De conferen tie, die aanvankelijk gisteren zou moeten eindigen, zal waarschijnlijk ook vandaag nog worden voortgezet. had dit van een bevoegde Egyptische bron ver nomen. waarschuwde 75 landen dat een mislukking van de op internationaal schade” tot gevolg Spanningen tussen Jor danië en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO hebben ertoe geleid dat PLO-leider Jasser Arafat een bezoek aan Amman heeft uitgesteld, zo heeft het linkse Libanese blad Al Liwa gisteren verklaard. De PLO-gezinde krant schreef dat Arafat ook de bijeenkomsten van het Jordaanse PLO-comité had opgeschort. Dit comité is vorig jaar opgericht om het beleid van Jordanië en de PLO te coördineren. De Libanese krant

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3