Piepjonge koperslager legde basis voor miljoenenbedrijf Tuineigenaar volhardt in verzet tegen uitbreidingsplan RABO-bank carillonklcinken bel voor I gevonden voorwerpen een gratis proef abonne ment 319053 burgerlijke stand oude Emmaschool Scholen kopen nieuw materiaal Houtverbranding oorzaak overlast kort ijmondniöjws w 4 19 8 0 ZATERDAG 6 SEPTEMBER MACHINEFABRIEK ZWART BESTAAT HALVE EEUW VREES VOOR BLIJVENDE SCHADE AAN BOMEN Wenckebach-MTS (023) V De ^IsWenQe'f IJMOND Trots Reparatiewerk I I een boomchirurg staafde hij deze bewering. SANTPOORT. Vrijdag liep de schorsing af van de bouwver gunning voor het nieuw te bou wen bankgebouw van de RABO aan de Hagelingerweg in Sant poort. Een van de omwonenden had bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State conform de wet AROB (Wet Administratie ve Rechtspraak Overheidsbeslis- singen) een bezwaarschrift inge diend omdat de wortelkluiten van een beuke- en een berkeboom door de bouw aangetast zouden worden. Middels een rapport van si»» wwwte 11 O W MO Th ,>5 A WW' W t (Van een onzer verslaggevers) veef teek ling 11, tel. vveg tel. en ens 16 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll -l-w 3 5 3 3 3 3 Bot- ioor tel van 'lein ïek- alke lijks ?nd. t/m oen, uur IJMUIDEN. Nauwelijks twintig jaar geworden, richtte de IJmuidenaar Hen drik Zwart zijn eigen bedrijf op. Hij was koperslager en een hele goeie ook, dus waarom zou hij het niet wagen? Zijn vak had als voordeel dat er weinig gereed schap voor nodig was en de eerste inves teringen dus tamelijk bescheiden konden blijven. Zwart betrok een klein pand aan de Industriestraat in IJmuiden en toog aan de slag. De datum: 10 september 1930. Het eerste dat de jonge, ondernemende Zwart in zijn primitieve bedrijfje vervaar digde, waren scheepslantaarns van koper. Hij sloeg die lantaarns zo uit het handje, wat tekenend was voor het vakmanschap van de jongeling. Toen hij zijn onderne ming startte, waren de vooruitzichten niet bepaald gunstig. Het was immers crisis tijd. Niettemin groeide het bedrijf als 8* 497) den v.d. <da- 'lein sek- elke Klaverjassen. Vrijdag 12 september wordt in de Stormvogels kantine in IJmui den-west begonnen met de wekelijkse kla- verjasavonden. De wedstrijden zijn ver deeld in drie blokken van 11 wedgtrijda- vonden. Het klaverjassen begint om 20.00 uur. str., dag u.. 1.15 Het 35, sen- inst 7.00 ).00- >.00- K. igen aan j u. 5 en 1 24 ..30, en ry”, es”, tel. Lees ex- gie; 25- tel. en- 207, ge- t/m De architect heeft inmiddels een oplos sing aangedragen waardoor gerekend vanaf het hart van de boom in een straal van twee meter geen funderingen worden aangebracht. Met behulp van een speciale constructie rust de buitenmuur niet op de fundering, maar helt iets daar over heen. De onderste takken van de bomen zullen verwijderd moeten worden. De bomeneigenaar, de heer J. L. van Vliet, heeft echter een tweede AROB-pro- cedure aangespannen bij de Raad van State, omdat hij geen zekerheden van de bank zou hebben gekregen dat de bomen tijdens de bouw gespaard zouden blijven. Dinsdag doet de Raad van State een uit spraak. Een heet hangijzer was ook de opbouw voor de centrale verwarming op (Van een onzer verslaggevers; VELSEN. De oude nu nog leegstaan de Emmaschool aan de Beukenstraat blijkt al geruime tijd het doelwit van van dalen te zijn. De school die ingericht zal worden tot kinderdagverblijf baart de omwonenden voortdurend zorgen. In een poging een einde te maken aan de zinloze vernielingen heeft de buurt het college van Velsen gevraagd naast de school ook het plein op te knappen. Gedacht wordt aan het aanbrengen van groen en speel materiaal. B. en W. staan niet afwijzend tegenover dit voorstel dat echter eerst nader bestuurd zal moeten worden. Als blijkt dat de wensen van de buurtbewo ners haalbaar zijn, zal het college met een uitgewerkt voorstel komen. In 1965 stopte Zwart radicaal met de scheepsnieuwbouw. Een knap staaltje van vooruit denken, want luttele jaren later bleek er in die sector geen droog stuk brood meer te verdienen. Zwart ging zich specialiseren op de verkoop en het onder houd van dieselmotoren. Daarnaast lever de de firma oook dieselgeneratoren. Ook dat bleek een goede zet: de generatoren- bouw is een van de voornaamste activitei ten van Zwart geworden. „Overal ter we reld treffen we Zwart generatoren aan”, vertellen de gebroeders Zwart met onver holen trots. „De controletoren op het vliegveld in Oman, het leger in Libië en Nigeria, de televisiestudio in Irak en Saoe- di-Arabië, alle krijgen zij hun elektriciteit via Zwart generatoren”. Het familiebe drijf vormt onmiskenbaar een belangrijk element binnen het IJmuidense bedrijfs leven, en heeft die plaats tot ver over de wereldbol bekendheid gegeven. Cursus EHBO. De afdeling IJmuiden van de EHBO organiseert met ingang van 23 september een nieuwe serie EHBO- lessen in het Wit Gele Kruis-gebouw aan de Zeeweg. De leiding is in handen van instructeur A. Reijnen en dokter J. van ’t Wout. De lessen worden gegeven op dins dagavond van 19.00 tot 21.30 uur. Belang stellenden kunnen zich opgeven via de telefoonnummers 02550-17780 en 02510- 24633. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen heeft de school voor visserij en scheepvaart toestemming gegeven voor de aanschaf van een tweede nieuwe bankwerker. Hiermee is een be drag van 105.000 gulden gemoeid. De ge meentelijke huishoudschool heeft toe stemming ontvangen voor de aanschaf van nieuw inventaris ter waarde van ruim 6200 gulden. HEEMSKERK GEBOREN: Sabine Femke Jantine Feenstra, Mauri ce Hulshof, Wouter Giskes, Oznur Yildi- rim, Jessica Claudia Dekkings, Fransisca Isabella Troya Gomez, Nanouschka Blok ker, Peter Cornells Broek, Hendrik Hille- brand Kempen. GEHUWD: Bernardus Anthonius Spelbos en Maria Johanna Dominica Steenstra, Wolter de Jong en Elisabeth Gerdien Vervelde, Pie ter Johan Schoen en Jantje Anna Heder, Klaas Staal en Christina Johanna Sinne- ma, Hendricus Johannes Maria Adrichem en Catharina Maria Johanna Heester beek, Hendrikus Laurentius Weelage en Johanna Neetje Cornelia de Visser, Wil bert William Verschoor en Wendy Not- meijer, Gerardus Petrus de Boer en Theo dora Wijnstra. OVERLEDEN: Jacobus Josephus Brinkerink, 37 jaar, Hildebrand van der Heide, 80 jaar, Elisa beth Susanna Pieterse, 82 jaar. VELSEN. Zaterdag van 16.00 tot 17.00 uur bespeelt stadsbeiaardier Hein de Ligt het carillon van het Stadhuis. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Fanta sie (G. F. Handel); 2. Fuga (M. v. d. Gheijn); 3. Twee liederen uit Valerius’ Gedenck-Clanck: a. O Nederland, let op uw zaak, b. Merck toch hoe sterek (bew. L. *t Hart); 4. Sonatine I (allegro - adagio - rondo) (Ing. Pleyel); 5. Oud-Hollandse boerendansen (W. F. Siep); 6. Beiaard en klokkenliedjes: a. Beiaardlied „Dan mocht de beiaard spelen” (Peter Benoit), b. De Klokken van Haarlem (canon), c. Carillons de Dunkerque (volksliedje), d. O. mooie oude toren (Louis Davids), e. Als de grote klokke luidt (volksliedje); 7. Bal lade voor beiaard (Jef Rottiers); 8. Impro visatie (Hein de Ligt). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kool, dwars tegen de draad in. Weldra begon Hendrik Zwart complete lichtin stallaties aan schepen te leveren. De lam pen brandden in die tijd nog op carbid. Hendrik zelf legde aan boord de installa ties aan. Steeds vaker werd hem ook ge vraagd reparaties aan schepen te verrich ten. Dat reparatiewerk vormde zijn voor naamste bron van inkomsten tot aan de oorlog. Inmiddels had hij ook aardig wat personeel in dienst genomen. In 1944 werd het bedrijf door bombardementen ver woest Direct na de oorlog zette Zwart een nieuwe bedrijfshal op. In het kader van de wederopbouw vernieuwde IJmuiden zijn totale vissersvloot en Zwart werkte daar ijverig aan thee. Hij werd scheepsbouwer. Tussen 1952 en 1965 leverde Zwart als hoofdaannemer veertig schepen af aan de Nederlandse en Belgische visserij. In die periode werd aan het bedrijf ook een technische handelsmaatschappij toege voegd en kreeg het zijn huidige naam. vormen het dak. Dit onderdeel is door de architect inmiddels uit de tekeningen geschrapt. Maandag 15 september start de bouw. Het grootste gedeelte van de huidige be bouwing van de bank aan de Hagelinger weg wordt gelijk op met de uitbreiding gesloopt en vervolgens nieuw opgetrok ken. Alleen het woonhuis blijft bestaan. Nagenoeg het gehele terrein wordt ge bouwd. De totale vloeroppervlakte wordt 1170 vierkante meter. De voor het publiek bestemde ruimte is 500 vierkante meter. De bouwkosten bedragen 2 miljoen gulden. Half november hoopt men gereed te zijn met het nieuwe bankgebouw. Tijdens de bouwperiode is de bank in een barak gevestigd aan de oostkant van de Hagelingerweg tussen de Santpoortse Houthandel en Tabernal. VELSEN. In de periode van 29 augus tus tot 5 september zijn in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: ring met 1 sleutel, ring met 6 sleutels, rood leren sleutelhanger met 4 sleutels, klein hondje, bos met 7 sleutels, identiteitsbewijs ver voersbedrijf Amsterdam t.n.v. C. Lang- ras, zwarte stoffen tas met badgoed, An- ere-horloge, ring met 2 sleutels, bromfiets plaat FWM-355 en TRG-386, rood nylon jack, zilveren damesarmband, werphen gel in blauw foudraal, éénpits camping- gasbrander, sleutel, portefeuille met 10 ABN-betalingsbewijzen ten name van Paul Grosman. Het afhalen van deze voor werpen kan iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur aan het bureau gebeu ren. Zaterdags wordt er van 11.00 tot 12.00 uur een kijkdag voor fietsen gehouden. BEVERWIJK. De Wenckebach- MTS aan de Beverwijkse Parallel weg viert komende week het derde bestaanslustrum met een reeks acti viteiten voor docenten, schoolbes tuur en leerlingen. Twaalf leerlingen nemen vandaag deel aan een wereld- duurrecord surfen te houden nabij de jachthaven Zaadnoordijk in Akersloot. Getracht wordt het bestaande re cord (24 uur vermeld in het Guinnes Book of Records) te breken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De verbranding van zieke iepen door de afdeling groenvoorziening van de gemeente Velsen leidt herhaalde lijk tot klachten. De verbranding die plaatsvindt op een terrein aan de Heeren- duinweg bezorgt omwonenden regelmatig ro-koverlast. Vandaar dat besloten is in 1: vervolg strengere voorschriften te hanteren. Klein materiaal dat geen infec ties kan verspreiden en dat al nabij de Heerenduinweg opgeslagen ligt, wordt voortaan alleen bij een noorden of noord oostenwind tussen 6.00 en 12.00 uur ver brand. Zwaarder materiaal dat naast het gebouw van de Gemeentereiniging aan de Amsterdamseweg ligt, zal alleen bij een gunstige wind naar IJmuiden vervoerd en vervolgens verbrand worden. Nu, een halve eeuw later, is „Machinefa briek Technische Handel H. Zwart B.V.” een van de bloeiendste bedrijven in IJmuiden. De firma verkoopt dieselmoto ren, onder meer voor vissersschepen, heeft een eigen service-apparaat voor het onderhoud en bouwt in een eigen produk- tieafdeling dieselgeneratoren. Er zijn veertig werknemers en van de driekoppi ge directie maken twee zoons van de op richter deel uit. Al sinds een jaar of dertig is de onderneming gevestigd aan de Mid- denhavenstraat in IJmuiden. De oprichter stapte vijf jaar terug uit de directie, maar is nog steeds als adviseur aan het bedrijf verbonden. Hij is onlangs 70 jaar gewor den en hoopt in goede gezondheid op 10 september aanstaande het 50-jarig jubi leum van zijn bedrijf mee te kunnen vieren. Vooral de bouw en verkoop van diesel generatoren nam de laatste paar jaar een enorme vlucht en is een van de belang rijkste pijlers van het bedrijf geworden. In 1978 verwierf Zwart een van de belang rijkste orders in de bedrijfsgeschiedenis: de bouw van 132 dieselelektrische centra les voor telefoonnetten in Saoedi-Arabië. Daarmee was een bedrag van 14 miljoen gulden gemoeid. „Wij hebben daar in IJ muiden nooit zo’n ruchtbaarheid aan wil len geven”, verklaart een van de gebroe ders Zwart. „We waren bang dat onze kleinere klanten misschien het idee zou den krijgen dat we hen zouden verwaarlo zen, ten gunste van onze grote klanten. Dat is perse niet waar”. Van de sfeer uit de begindagen vind je bij de huidige firma Zwart weinig meer terug. Het is een modern bedrijf gewor den. Dat kan ook niet anders, wil je kun nen concurreren, aldus Hendrik Zwart Junior. De bomen in de achtertuin van de woning Kruidenbergafweg 9 die voor de barkuitbreiding aan hun voer een struikelblok bli/ven (Van een onzer verslaggevers) Het bedri/spand van de /ubilerende machinefabriek begin dertiger jaren. Rechts van de buiten opgestelde groep personeelsleden Hendrik Zwart, de oprichter. Een feestelijke samenkomst voor het schoolpersoneel in de Hoeve Ad richem te Heemskerk staat op het programma voor 9 sepetember. Het lustrumprogramma vermeldt verder een zwemfestijn in het Sportfondsen- bad aan de Kuikens weg (11 septem ber) en een fietspuzzeltocht met foto- opdracht (12 september). Een bijeen komst na afloop hiervan draagt het karakter van een reünie door de aan wezigheid van ook oud-docenten en vroegere leerlingen van de school die bezocht wordt door leerlingen uit meerdere gemeenten in IJmond- Noord. r^sr*****'^/ r-M Miï SwtmW Het bedrijfscomplex waarover ,.H. Zwart bv" anno 1980 beschikt I ti® IR iB

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5