Produktie blijft wel achter bij behoefte Pleidooi voor tram tussen RAI el en Amstelstation Vorderen Groote Keyser is nog lang niet voor elkaar Waterbedrijven gaan vervuilers hard aanpakken .'A iii Waterbedrijf wil informatie over Regio Haarlem heeft 5.250 huizen nodig aangetaste kleilaag 6 19 8 0 ZATERDAG 6 SEPTEMBER PROVINCIE 7 - s i: 3 i i. i. 8 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Er zit enige verbetering in de Noordhollandse woningbouw. Als alles goed gaat, zullen dit jaar 12.500 nieuwe huizen worden opgeleverd. Dat is een verbetering ten opzichte van vorig jaar, toen 10.500 woningen gereed kwamen. Maar genoeg is het nog lang niet, want de jaarlijkse behoefte wordt geraamd op 17.000. Gedepu teerde Van der Knoop heeft dat vrijdagmiddag meegedeeld aan de Statencommissie voor de Ruimtelijke Ordening. Woningbouw in Noord-Holland trekt iets aan «M Zorgen over kosten aanleg drinkwaterbuis ft I van de kraakbeweging in Nederland •tr De Groote Keyser blijft het paradepaardje de zes gekraakte W van der Ploeg Het CDA-statenlid wil weten hoe GS denken over een (tijdelijke) treinverbin ding tussen Amsterdam-Rai en Amster- dam-Amstel. Volgens Reus is deze verbin ding de meest gewenste en minst kostbare oplossing. Op het Amstelstation hebben de reizigers beschikking over hoogwaar dig openbaar Vervoer in alle richtingen. Met het tekenen van de „letter of intent” in 1975 blijken zij ingestemd te hebben met alle investeringen die de N.V. WRK (eigendom van de PWN en Amsterdam) nodig acht. Dede 100 procent dekking werd indertijd geëist. Dit zal tot aanzien lijke prijsverhogingen van drinkwater lei den, omdat de gemeenten de kosten door berekenen in de tarieven. Piet van der Ham, wethouder in Bloemendaal noemde het een typisch voorbeeld hoe je als be stuurder mag kijken naar de techniek maar geen invloed hebt daar iets aan te veranderen. cent deelnemen, hebben ze geen enkele invloed op de kostenontwikkeling. Een opvallende gang van zaken, want zo ontzettend veel is er in het afgelopen half jaar met betrekking tot De Groote Keyser niet veranderd. B. en W. waren in februari niet zo scheutig met te vertellen waarom vordering niet mogelijk was. Ambtenaren zouden al enig onderzoek gedaan hebben zonder positief resul taat, de panden stonden nog geen twee jaar lang leeg en een belangenafweging tussen eigenaar en woningzoekenden was uiterst problematisch. Woensdag maakten B. en W. van Amster dam niet meer bekend, dan het feit dat gepoogd gaat worden De Groote Keyser te vorderen. Deze mededeling volgde direct op de berichten dat pogingen tot aankoop definitief mislukt waren. aspect van de woningmarkt (waar bou wen, voor wie, wat voor woningen precies en op wat voor manier) zou volgens Flach in de toekomst veel meer aandacht moe ten krijgen. De tegemoetkoming aan de kwalitatieve behoefte op de woningmarkt wordt in toenemende mate bepalend voor de ruimtelijke ordening, voorspelde de direkteur van de Provinciale Planologi sche Dienst. B. en W. kunnen wel zeggen dat er gevorderd moet worden, maar een onafhankelijke commissie, waarin onder meer de Kamer van Koophandel is vertegenwoordigd, neemt de beslis sing. B. en W. zullen achter de schermen wel aan vooronderzoek hebben gedaan, want juristen hebben het afgelopen half jaar beweerd dat het vorderen van De Groote Keyser juridisch en financieel voor de gemeente bepaald niet zonder risico is. Vorde ring van dergelijke gebouwen, De Groote Keyser is bedrijfsruim te, is nog nooit voorgekomen. Het vorderen is gebaseerd op de Woonruimtewet uit 1947. Hierin staat dat gemeenten bevoegd zijn in bepaalde gevallen woningen en andere gebouwen te Ambtelijk deskundige Bolkenstein wees er op dat de BDZK eigenlijk in de WRK- directie vertegenwoordigd zou moeten zijn, maar dat dit niet is geaccepteerd. Ir. Waldorp, directeur Haarlems Waterbe drijf verduidelijkte dat aanvankelijk over een bedrag van 204 miljoen was gespro ken, maar nu al van circa vijfhonderd miljoen sprake is. Raadslid W. van der Ploeg uit Boemendaal wilde volledige spe cificatie van de kosten, wat volgens Bol kenstein best gegeven zal worden, omdat N.V. WRK alle uitgaven zeker zal kunnen verantwoorden. Overigens zal de BDZK de eerste jaren nog geen water van WRK III afnemen, omdat de prognoses van 1975 niet uitkomen en het waterverbruik zich stabiliseert. Mede als gevolg van de tanen de e< onomie gaat minder water naar de industrie, terwijl parti< ulieren ook zuini ger met water omspringen. (Van onze provincieredacteur) HAARLEM. Het CDA-statenlid Reus vindt, dat een tramlijn moet wor den geopend tussen het station Amster- dam-Amstel en het toekomstige station Amsterdam-Rai. Dit blijkt uit schriftelij ke vragen van het Statenlid aan Gedepu teerde Staten. Hij vraagt of het college deze oplossing niet „uiterst gewenst” acht, nu een doorverbinding van de Schipholspoorlijn naar Amsterdam-CS nog een groot aantal jaren op zich zal laten wachten. Zoals gemeld, wordt Am sterdam-Rai het voorlopig begin- en eind punt van de Schiphollijn in de hoofdstad. vorderen „als dat in het belang is van een doelmatige woonruim teverdeling in de gemeente”. Wethouder Gerrit Jan Wolffensperger, de jurist in het college, heeft meermalen gezegd geen enkel heil te zien in pogingen tot vordering van De Groote Keyser. Volgens hem zal de rechter de gemeente in het ongelijk stellen, omdat vordering in deze kwestie een gelegenheidsactie is om een gewelddadige ontruiming te omzeilen, en niet op de eerste plaats bedoeld om urgente woning zoekenden te helpen. De rechter zou een algemeen vorderingsbe- leid van de gemeente op tafel willen zien ter bestrijding van de woningnood. Wat dat betreft zijn er door de gemeente de nodige voorzieningen getroffem. De gemeenteraad heeft een paar maanden geleden een actief vorderingsbeleid van B. en W. geëist en ook toegezegd gekregen. Het college zei daar wel bij dat vordering van De Groote Keyser niet mogelijk was. Aankoop van De Groote Keyser door de gemeente lijkt defini tief van de baan. Voor de zes panden aan de Keizersgracht wil de gemeente aan eigenaar Beerents niet meer betalen dan 1,8 miljoen gulden, hetzelfde bedrag dat ook al in januari van dit jaar werd geboden. Onroerend goedhandelaar Beerents is hier niet op in gegaan. Hij noemt het bedrag in geen enkele verhou ding tot de werkelijke waarde. Beerents is overigens nog steeds uitsluitend economisch eigenaar van De Groote Keyser. Juri disch eigenaar is nog steeds Trommel Vastgoed B.V., een dochter van de OGEM. De reden hiervoor is, dat destijds overeengeko men werd de panden leeg op te leveren. Dat brengt het verhaal op de krakers die inmiddels alle tijd, gekregen hebben De Groote Keyser in een fort te herscheppen. Dat geven ze zelf ook zonder omhaal toe. De Groote Keyser blijft het paradepaardje van de kraakbeweging in Nederland. De harde kern van deze beweging zegt de zes panden bij een ontruiming niet zonder slag of stoot over te zullen geven, maar verrassingen a la PH-Kade vallen nooit te voorspellen. THEO VAN DER KAAIJ AMSTERDAM. „Vordering van panden De Groote Keyser is voor 99 percent onhaalbaar”. Dit beweerde het Amsterdamse gemeentebestuur m fe bruari van dit jaar, opvallend snel nadat de Rechtswinkel gesuggereerd had dat de gemeente tot vordering kon overgaan. Deze week maakt het gemeentebestuur bekend dat de procedure in werking wordt gesteld om snel tot vordering van de zes gekraakte panden aan de Keizers gracht te kunnen overgaan ten behoeve van urgente woningzoekenden. Zoals bekend ligt inderdaad al jaren een tracé gereed van Amsterdam-Amstel naar het dijklichaam van de ringspoorbaan bij de Rai. Dit tracé was onder meer bedoeld voor de aanleg van een metrotak naar Amstelveen. De viaducten, waarmee de spoorweg Amsterdam-Utrecht en de me tro naar de Bijlmer kunnen worden ge kruist, liggen, vlak achter het Amstelstati on, ook al gereed. Zoals bekend, zijn de plannen voor een metrotak naar Amstel veen in een impasse geraakt, nadat de minister van Verkeer en Waterstaat, in spelend op de anti-metrosentimenten in de hoofdstad, de geldkraan voor dat pro ject had dichtgedraaid.Intussen is bekend geworden, dat Amsterdam van het rijk 2,71 miljoen gulden krijgt voor aanslui ting van de tram- en buslijnen op het RAI- station. bouw in groeikernen, afgezien uiteraard van het doorstromingseffect. Het was deze problematiek, die ook doorklonk in de uiteenzetting die PPD- direkteur Flach aan de Statencommissie gaf over de werkzaamheden van zijn dienst. Tot voor kort werd in de ramingen van de woningbehoefte vrijwel uitsluitend naar aantallen gekeken. Het kwalitatieve Reus informeert of het waar is, dat de aanleg van de doorverbinding van de Schipholspoorlijn via de westelijke ring spoorbaan pas over minstens zeven a acht jaar zal zijn verwezenlijkt. En of het klopt, dat dan nog haast geboden is met de rijksbeslissing over deze spoorverbin ding, omdat het anders allemaal nog veel langer gaat duren. Hij vraagt of GS niet van mening zijn, dat het zeer ongewenst is, dat de verbinding Schiphollijn-Amster dam CS gedurende een groot aantal jaren slechts zal worden onderhouden met een tramlijn door de drukke city. (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. Eigenaars van onder grondse olietanks die deze niet laten con troleren door een erkend installatiebe drijf of als ze buiten gebruik zijn leeg laten zuigen en conserveren, zullen hard worden aangepakt. Dit besloot gisteren het bestuur van de Belangengemeen schap Drinkwatervoorziening Zuid-Ken nemerland. In het kader van de vervuiler betaalt en het feit dat sprake is van een waterwingebied kan niet worden getole reerd dat mensen dergelijke tanks laten wegroesten. Directeur ir. J. P. Waldorp van het Haarlemse waterbedrijf schatte dat nog ongeveer tweehonderdvijftig tanks in de grond liggen in Haarlem, Velsen, Bloe mendaal, Zandvoort. Hoeveel er daarvan buiten gebruik zijn is onbekend. Verschil lende bezitters zijn tot driemaal toe aange schreven met het verzoek de gevraagde werkzaamheden te laten verrichten. Dit moet gebeuren volgens een provinciale verordening. Veel mensen kunnen volgens Waldorp als „weigerachtigen” betiteld worden. De leden van de BDZK vroegen om een in ventarisatie van de veelal doorgeroeste tanks en eisten een dichtheidtest als het in gebruikzijnde vaten betreft. Een gang naar de rechtbank moet hierbij niet ge schuwd worden, meende Piet van der Ham en W. van der Ploeg, raadsleden uit Bloemendaal. Voorzitter Paul Captijn was het hier volkomen mee eens. Waldorp schatte dat de inwoners ongeveer twee honderd gulden kwijt zijn aan een inspec tie. Raadslid F. Reichenfeld uit Velsen benadrukte dat milieubescherming een taak voor de BDZK is. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse agglo meratie heeft in de periode 1985 tot 1990 5250 woningen nodig. Voor de Meerlan den is de nieuwbouwbehoefte voor deze periode 8000 woningen. Buiten de bouwplaats tussen Hoofddorp en Vijf huizen kunnen beide regio’s respectie velijk 1800 en 1600 woningen neerzet ten. Tussen Hoofddorp-Vijfhuizen zou den dus nog 3450 plus 6460 is 9900 wo ningen een plaats moeten krijgen. Deze verdeling komt neer op een verdeling van 35 percent tegenover 65 percent voor respectievelijk Zuid-Kennemer- land en de Meerlanden. Dat verschilt van de eerder afgesproken half-om- half-verdeling, voor de periode 1980- 1985. Deze cijfers staan in de Woningbouw- nota 1980, die de Provinciale Planologi sche Dienst heeft uitgebracht. Hoewel in deze bouwplaats voor de periode 1980-1985 het bouwprogramma 10.000 zou moeten bedragen om in de behoefte van beide regio’s te voorzien, lijkt het niet realistisch om ervan uit te gaan, dat dat ook zal lukken. Het zou beteke nen, dat er alleen in deze bouwplaats al 2000 woningen per jaar zouden moeten komen. Volgens de Woningbouwnota moet dat op grond van technische en organisatorische redenen onmogelijk worden geacht. In de berekeningen is men er dan ook maar vanuit gegaan dat de bouw van 8000 woningen het maxi maal haalbare aantal is voor deze perio- was realistischer. Van der Knoop legde uit, dat Richard son gebruik had gemaakt van cijfers van de Hoofdingenieur-Direkteur van de Volkshuisvesting in Noord-Holland. Cij fers waaraan men een verschillende uitleg kon geven. De gedeputeerde gaf vervol gens de cijfers, die hem onlangs schrifte lijke waren meegedeeld door de staatsse cretaris van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. In Noord-Holland mogen dit jaar 6.630 woningwetwoningen en 2.500 premiecorporatie A-woningen wor den gebouwd. Voor 5.300 woningen zijn de vergunningen binnen (voor 2.234 woning wetwoningen, 1.512 premiecorporatie-A- woningen, voor 131 premiehuurwoningen, voor 566 premie-A-koopwoningen en voor 855 premiekoop-B-woningen). Voor 8.000 woningen werd de aanvrage in behande- Sffl De gedeputeerde voelde zich gedwon gen tot deze uiteenzetting na uitlatingen van de direkteur van het Coördinatiebu- reau Noordelijk Deel Randstad, de heer D. Richardson, in Het Parool van dinsdag. „Woningbouw gaat ongehoord goed in Noord-Holland”, citeert dit dagblad Ri chardson in een optimistische kop. Daar mee werd volgens Van der Knoop echter een veel te rooskleurig beeld geschetst. Bij het getal van 15.000 woningen, die volgens Directeur ir. D. Waldorp van het Haar lemse waterbedrijf dacht dat infiltratie van zoet water in het wingebied een oplos- sing kan zijn. W. van der Poeg raadslid in Bloemendaal voelde er weinig voor om op deze wijze tot infiltratie gedwongen te worden. Zoals bekend wil de BDZK eerst een duidelijk inzicht in de methoden van infiltratie en hun consequenties. Direc teur A. Rodenburg, directeur nutsbedrij ven Bloemendaal, had eerder in de verga dering duidelijk gemaakt dat bij het hui dige verbruik het natuurlijke reservoir duinwater nog wel driehonderd jaar mee kan. Het is overigens wel de bedoeling een constante ondergrondse voorraad in stand te houden. Hij wilde alleen aange ven, dat de deelnemende BDZK-gemeen- ten niet overhaast over infiltratiesyste- men hoeven te beslissen. De huidige proefnemingen krijgen alle tijd. (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. De directie van het gemeentelijk Waterbedrijf van Haarlem zal naar aanleiding van berichten in onze krant nagaan of inderdaad de bescher mende kleilaag op de bodem van het Noordzeekanaal ontbreekt. Dit werd gis teren besloten door het bestuur van de Belangengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid-Kennemerland dat van plan is maatregelen te eisen die de oude situa tie moeten herstellen of in ieder geval verdere schade voorkomen. Doordat in het verleden op een aantal plaatsen deze kleilaag doorgraven zou zijn, komt het zoute water tot vierhonderd meter vanaf het waterwingebied, aldus raadslid F. Reichenfeld uit Velsen. (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. Het bestuur van de Belangengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid-Kennemerland BDZK maakt zich ernstig zorgen over de kosten stijgingen bij het WRK IH-project. De zogenaamde waterfabriek in Enkhuizen met leidingen die infiltratiewater naar de duinen transporteren. Hoewel de BDZK-gemeenten voor negentien pro- Richardson mogelijk gereed zouden ko men, plaatste hij een groot vraagteken. Het ging hierbij namelijk om „rijpe” en „groene” plannen. Bij sommige was de planologische goedkeuring nog niet eens in orde, dus laat staan dat deze woningen ook inderdaad gereed zouden komen. Het getal van 12.500 huizen die naar verwach ting wel zouden kunnen worden voltooid de. Dus is er nog een tekort van 650 woningen voor Zuid-Kennemerland en 1250 woningen voor de Meerlanden. Voor de IJmond is de nieuwbouwbe hoefte geraamd op 6500 woningen. Er is bouwruimte voor 8250 huizen tot 1 janu ari 1985. Daarvan zouden er 7000 in de Velserbroekpolder kunnen worden ge bouwd. Gezien de tekorten van Bever wijk en Heemskerk, 2200 woningen bij elkaar en gelet op de nieuwbouwbe hoefte in Velsen van 3000 woningen, zou het gewenst zijn, wanneer in de Velser- broek 5200 huizen zouden kunnen ko men. Bij een onbelemmerde ontwikke ling zou men in deze bouwplaats in 1984 met woningbouw kunnen beginnen. Dan moet mogelijk worden geacht dat de IJmond in de eigen woningbouwbe- hoefte kan voorzien. Er moeten dan wel duizend woningen per jaar worden ge bouwd. Wanneer echter de bouw in de Velserbroekpolder minder snel van start zou kunnen gaan (bij een Kroon- procedure mogelijk zelfs pas in 1987) ontstaan problemen. In de periode 1985- 1989 zal zich dan een tekort voordoen van 2200 woningen. In een eerder artikel over de Woning bouwnota is een storende fout gemaakt in de cijfers voor de perioden 1972-1974, 1975 tot 1977 en 1978 tot 1980. Voor deze periode gold voor de groeikernen res pectievelijk een produktie van 6455, 6757 en 6781 woningen, voor de niet groei-kernen 6887, 5263 en 4551 wonin gen, voor de gemeenten, waarvan de groei planologisch beslist ongewenst is, 13.374, 9471 en 6353 en voor het stedelij ke zuiden respectievelijk 32.053, 30.484 en 18.390. Abusievelijk werd bij deze cijfers gesproken over een jaarproduk- tie. De getallen gelden echter voor ge noemde drie perioden als geheel en be troffen dus een drie-jaarlijkse pro duktie. Een bouwproductie van 2.000 woningen per jaar tussen Hoofddorp en Vijfhuizen is volgens de Woningbouwnota 1980 onmo gelijk. ling genomen (6.166 woningwet- en pre- miecorporatie-A-woningen, 124 premie huurwoningen, 898 premiekoop-A-wonin- gen en 888 premiekoop-B-woningen). Voor Amsterdam werden 4.420 aanvragen toegewezen, 1.418 goedgekeurd en 1.876 in behandeling genomen. De gedeputeerde voelde zich vooral in zijn wiek geschoten door de mededelingen van Richardson, omdat diens optimisti sche toon nogal disharmonieert met de in mineur klinkende Woningbouwnota 1980. Volgens deze nota moeten er tussen 1980 en 1990 in Noord-Holland 200.000 nieuwe huizen worden gebouwd, wil men de ver wachtingen, die zijn gewekt met het wette lijk erkende woonrecht voor iedereen bo- ven de 18 jaar. niet beschamen. Deze raming komt 40.000 huizen hoger uit, dan die van 1977. Bij het huidige bouwtempo kan men bij lange na niet voldoen aan deze behoefte. Daarbij komt dan nog het probleem dat in deze raming ook de behoefte is meege rekend van een sterk groeiende categorie woningzoekenden, die nauwelijks gehol pen is met de momenteel overheersende nieuwbouwpraktijk. Het toenemend aan tal echtscheidingen en de contante stroom jongeren die van elders naar het stedelij ke zuiden van deze provincie trekt, heeft een „behoefte-explosie” veroorzaakt aan (kleine) goedkope woningen in of vlak bij de stad (vooral Amsterdam). De „behoef te-explosie” is nog versterkt door de ten dens van gezinshereniging bij de gastar beiders. Deze ontwikkeling past niet best bij het planologisch streven naar woning- ~4|

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7