VAN SEGGELEN IN HOOFDROL Vitesse in bekerduel kansloos I Loting KNVB-beker Ik heb duidelijk willen choqueren Brand: Zwartkruis over afstoten routiniers: HAARLEM-TRAINER WAARSCHUWT NA SUCCES: „Er zit meer in dan verwacht" 99 ■R 13 1980 L2 MAANDAG 8 SEPTEMBER I sn IN c. Opgefleurd 1 Attenter 'i SPORTIEF Waken Van Doorneveld voor onderschatting zei n, JAN VAN DER NAT atch, in ilooi- GOVERT WISSE p.m. Dat had geen kwaad gekund, ware het niet, dat in het Gelderse elftal ook Hans Polko nog rondliep. Met een verbeten trek op de mond bleef hij in tegenstelling tot zijn ploegmaten succes nastreven. Haarlem-trainer Hans van Doorne veld wilde daar na afloop echter nog niet te veel op inspelen. „We zijn op de goede weg, maar we moeten goed wa ken voor onderschatting. Na Heeren- veen en Veendam (de eerstvolgende twee wedstrijden - red.) kijken we wel waar we staan. Ik heb weinig behoefte om me nu al druk te maken om een periodetitel”. Dat Haarlem een rol van betekenis kan gaan spelei), staat echter wel vast. In dat opzicht was de bekerconfronta- tie tegen Vitesse dat het afgelopen sei zoen met Haarlem afdaalde naar de eerste divisie, een goede gelegenheid voor Hans van Doorneveld te bekijken hoever hij met zijn team-in-opbouw was «gevorderd. De uitslag van die test case viel positief uit, want Vitesse, dat in tegenstelling tot Haarlem de selectie De eliminatie van de Arnhemse for matie is een eerste succes, dat onge twijfeld een vervolg zal krijgen in de competitie. Wellicht zelfs al op korte termijn, want de uitgangspositie en het perspectief op het behalen van de eer ste periode-titel zijn erg goed te noemen. HAARLEM. Rohda, de enige amateurclub die de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker overleefde door Eindhoven uit te schakelen na verlenging en strafschoppen, ontmoet in de tweede ronde (16e finales) streekge noot Go Ahead Eagles. De wedstrijden voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker worden zaterdag 15 of zondag 16 november gespeeld. De loting die zondagmiddag in de bestuurskamer van FC Haarlem werd verricht, had het volgende resultaat: FC Den Bosch-FC Utrecht, AZ ’67-Heeren- veen, DS ’79-PSV, Twente-Volendam, Feyenoord-Veendam, Fortuna S-Roda, Ajax-SW, Telstar-Wiliem II, Amersfoort-FC VW, Go Ahead Eagles-Rohda Raalte, Wageningen-FC Den Haag, Haarlem-NAC, NEC-Groningen, Sparta-PEC Zwolle, MW-FC Amsterdam, Excelsior-Vlaardingen. is 448,50 336,00 3,00 3.00 96,00 7,73 1,62 2.39 •d: ■d.) .34,00 79,60 98,00 104,50 17,00 43.6<k 150,00 29,00 75,50 47,00 137.00e 46.50 66,90 85.80 17,20 122,70e 140,00 56.50 103,20 59,30 1Q3.40 57,60 42,00 30,50 259,00 196,50 70,00 44.20 133,00 44,10 59,00 57,30 122,60 63,00 149,00 112,00 129,30 40,40 136,00c 69,50 55,00 48,60 85,50 85,00 51,20 149,70 51,80 44.60 79,50 33,70 50,60 151.40 105,00 59.90 144,00 43,50 146,00 136,00e 75.00 250,001 34,00 90,00 188.80 27,80 43.40 38,20 50,40 50,10e 113,00 345,00 184,00 167,00 450,00 flink kon uitbreiden en versterken, kwam er totaal niet aan te pas, hetgeen opmerkelijk genoemd mag worden voor een ploeg, die op de competitie- ranglijst op gelijke hoogte bivakkeert als zijn tegenstander van gisteren. Er waren echter voor de nederlaag verzachtende omstandigheden aan te voeren, want de Arnhemse brigade opereerde vanwege het feit, dat vier verdedigers met blessures sukkelen, met een geheel nieuwe afweer. Hoewel Vitesse-trainer Henk Wullems daar in zijn nabeschouwing aan memoreerde, wenste hij dat niet als excuus aan te voeren voor het verlies van zijn volge lingen, „Er werd zeer ongediscipli neerd gespeeld. Alle negatieve punten die je maar kunt bedenken, waren te rug te vinden in ons spel. Het meest kwalijke was eigenlijk de instelling, waarmee de spelers het veld inkwa men. Daar word je toch misselijk van. De meeste spelers waren alleen op ei gen glorie uit. Zo’n wanprestatie kan ik domweg niet accepteren”. Vitesse koesterde zich kennelijk lie ver in het najaarszonnetje dan zich in te spannen voor het bereiken van de tweede bekerronde. De Arnhemmers lieten dat aan Haarlem over, dat zeer gretig op die laakbare spelopvatting inspeelde. Met als gevolg een voortdu rend eenrichtingsverkeer, dat een half dozijn riante scoringsmogelijkheden opleverde voor onder meer Piet Huyg, Ruud Gullit, Joop Böckling en Wim Balm. De aanvallende dadendrang van Haarlem had maar één maal succes, waarvoor aanvoerder Martin Haar, die Polko moest ook wel, omdat hij wist, dat zijn trainer hem bij het minste of gering ste falen op de bank zou zetten. Voor hem was na een minder succesvolle oefenperi ode en de eerste competitiewedstrijd te gen Den Bosch slechts een functie als reserve weggelegd. Doordat hij afgelopen woensdag tegen Heerenveen als invaller vlak voor tijd de gelijkmaker scoorde gunde Ruygrol Polko hem toch weer een kans. Die maakte de centrumspits meer dan waar. Hij bracht De Graafschap door doelpunten in de 73e en 84e minuut terug in de race. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het wordt met de week duidelijker dat de wisseling van de trai- nerswacht bij Haarlem - Hans van Door neveld voor Barry Hughes (nu Sparta) een geslaagde ingreep is geweest, die verfrissend heeft doorgewerkt bij met name de spelersgroep. Het resultaat daarvan valt niet alleen af te meten aan de positieve resultaten in de competitie tot dusver, maar vooral ook aan de pro gressie die in het spel merkbaar is. Welis waar kan het inmiddels bereikte niveau nog niet de volle negentig minuten wor den vastgehouden, de wijze echter waar op bijvoorbeeld gisteren op eigen veld Vitesse uit het bekertoernooi werd ge werkt (via een 3-0 overwinning) belooft in elk geval veel voor het verdere verloop van dit nog prille voetbalseizoen. Frans Reuser was in de 62e minuut opnieuw de aangever van een goal. Dit maal tikte hij kort op Cor Plaisier, die één van zijn sterke momenten bekroond zag met Telstars derde doelpunt. Reuser is na zijn minder plezierige periode bij Haarlem duidelijk opgefleurd bij Tel star. Temidden van de vele jeugdige en onervaren spelers leeft hij zich als „oud gediende" uit in een vrije rol op het middenveld. De Amsterdammer stoeide ook tegen De Graafschap weer met enke le uitstekende pass’jes en lepe ballen. Het schoffelwerk op Telstars middenveld was opnieuw weggelegd voor Koos Kuut, de bewaker van Joop Koenders. Nadat de Velsense formatie op 0-3 was gekomen ebde de discipline weg, werd er niet meer zo fel gespeeld en meende de spelers op de show-toer te kunnen gaan. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft op het laatste moment nog een wijzi ging moeten aanbrengen in zijn selec tie voor de wedstrijd van woensdag tegen Ierland. Gistermorgen meldde PSV’er Piet Wildschut, die vermoede lijk als linkervleugelverdediger zou spelen, zich af wegens griep. Zwart kruis riep daarom alsnog Willy van de Kerkhof op, die aanvankelijk was af gevallen en wegens vormverlies uit de selectie was gelaten. Dat zij er achter staan. Maar als dan het doek opengaat en ze zijn hun tekst kwijt en blijken dan bovendien niet te kunnen improviseren, houdt alles op. Na het EK heb ik gezegd: krijg alle maal maar het heen en weer. Ik ben in de steek gelaten door de spelers en door het begeleidingsteam”. Slechts vier spelers uit de EK-ploeg (Ben Wijnstekers, Michel van de Kor- Dat is natuurlijk een kwalijke zaak. Een ploeg mag een 3-0 voorsprong niet zo gemakkelijk uit handen geven”. Ondanks die kritische kanttekening, was Joop Brand zeer te spreken over zijn team. „Twee uitwedstrijden winnen bin nen een week is natuurlijk erg stimule rend. Ons uitgangspunt voor de competi tie was om hard te werken en dan maar te zien, hoe ver we zouden komen. Het is nu echter wel gebleken, dat er meer in zit, dan waarop gerekend is”. Niets wees er gisteren op, dat De Graaf schap tot de betere eerste-divisieploegen mag worden gerekend. De routine van Cees Kornelis, Roel Brinks, Joop Koen ders en Hans Polko moest het afleggen tegen het energieke spel van de Velsense elf. Verbluffend was het om te zien met welk een speels gemak Telstar de zaken onder controle had op De Vijverberg, op de laatste 25 minuten dan na. In de gedisciplineerd spelende Telstar- ploeg eiste Theo van Seggelen een hoofd rol voor zich op. Al snel werd duidelijk dat zijn directe tegenstander John Leeuwerik geen weerwerk had op het spel van Van Seggelen, die met name door, zijn diep gang voor gevaar zorgde. De „demarra ges” van de student in de rechten rafelden de defensie van De Graafschap volkomen uiteen. Tweemaal kwamen er doelpunten uit voort. Twee keer op momenten, dat De Graafschap massaal in de aanval was. In de 32e minuut werd de sprintende Van Seggelen op maat bediend door Loe Plai sier (in de 15e minuut ingevallen voor Frank Kramer, die een liesblessure op liep), waarna de oud-UVS-speler de bal hoog in de linkerhoek joeg. Zes minuten later werd Van Seggelen aangespeeld door Frans Reuser. De Telstar-speler werd nog wel door Cees Kornelis en doel man Joop Doornebosch in het nauw ge dreven, maar hij zag toch kans om het leer in de kleine hoek te prikken: 0-2. Toen pas werd Graafschap-trainer Huib Ruygrok het gevaar Van Seggelen gewaar. Hij haalde John Leeuwerik bij zijn lastige opponent vandaan en zette Henk Piene- man op hem. Na rust werd Leeuwerik er zelf uitgehaald en mocht Bob Kelderman zijn taak o vernemen. Alwin Leijsner, die bij Haarlem de geschorste linkervleugelverdediger Frank van Leen verving, eiste een hoofdrol op in het bekerduel tegen Vitesse. Op de foto Alwin Leijsner in duel met zijn directe tegenstander Juri Koolhof, die voortdurend werd afgetroefd. niet alleen uitstekend speelde, maar zijn defensie voortreffelijk organiseer de, verantwoordelijk was. Hij mocht een kwartier voor rust, vanaf de rand van het strafschopgebied ongeveer, het speeltuig uit een voorzet van Wim Balm achter doelman Ben Nijhuis drukken. De weelde van die voorsprong kon Haarlem niet dragen, want in plaats van dezelfde opportunistische strate gie te handhaven, liet de ploeg de teugels vieren, hetgeen twee goede kansen (het waren de eerste aanvals- acties van Vitesse) voor het keurkorps van Henk Wullems opleverde. Hans Doorneveld later: „We gingen plotse ling erg nonchalent spelen en dat leid de tot foutjes. Een kwestie van onder schatting. Dat mag niet gebeuren en dat heb is ze in de rust ook gezegd”. Het tweede bedrijf gaf eenzelfde een zijdig beeld /te zien, waarbij Alwin Leijsner, die als linkervleugelverdedi ger de positie van de geschorste Frank van Leen had overgenomen, de absolu te hoofdrol opeiste. Hij schakelde niet alleen zijn tegenstander, de Jong Oran- je-vertegenwoordiger Juri Koolhof uit, maar maakte zich ook in opbouwende en aanvallende zin verdienstelijk. Het is dan ook nog maar de vraag of Frank van Leen, wiens schorsing van twee wedstrijden er weer opzit, de ex-AZ- jeugdspeler van die plaats kan ver dringen. Vitesse kwam er totaal niet aan te pas, moest diverse malen een door braak toestaan, maar wist tenslotte de schade te beperken tot twee treffers, die op naam kwamen van Ruud Gul lit, die daarmee zijn zwakke optreden enigszins camoufleerde en Terry Hen driks, die pas ver in de tweede helft in het veld was gekomen voor de dit maal tegenvallende Tom Nijdam. AD HEESBEEN lificatie. Maar ik was het zat. Ik heb genoeg concessies gedaan. Ik heb me altijd opgesteld als een gentleman en ben afspraken nagekomen. Dat is van de andere kant niet gebeurd. Er is nu een nieuw tijdperk aangebroken”, al dus een ongewoon felle Jan Zwart kruis. In het vernieuwde Nederlands elftal ontbreekt de routine. Slechts Jan Pe ters, Ernie Brandts en Willy van de Kerkhof hebben meer dan 10 inter lands gespeeld. Vijf man staan nog op „nul”, onder wie de beide keepers Joop Hiele en Hans van Breukelen. Jan Zwartkruis zou het liefst zien, dat Jan Peters de nieuwe grote leider van Oranje werd. De bondscoach heeft de AZ-middenvelder gebombardeerd tot aanvoerder. Zwartkruis: „Jan heeft twintig interlands gespeeld en is dus een logische keuze. In zijn spoor moet de jonge garde volgen”. Peters lijkt overigens niet zo geluk kig met de hem opgelegde rol. „Ik geloof niet dat ik op langere termijn de juiste aanvoerder ben. Als de coach mij voor deze wedstrijd aanvoerder wil maken, vind ik dat best, maar een Willy van de Kerkhof zou volgens mij ge schikter zijn. Ik kan' misschien in be paalde gevallen wel leiding geven, maar een aanvoerder heeft buiten het veld een belangrijke taak en ik weet niet of ik dat aankan”. Over de opstelling van het Neder lands elftal wilde Jan Zwartkruis nog niets kwijt. „Ik heb de psychologische oorlogsvoering niet uitgevonden, mij ne heren, maar ik doe er wel aan mee”. Ook op de vraag of er moet worden gedacht aan een 4-3-3- of een 4-4-2- opstelling kwam geen antwoord. „Ik denk 5-5 of mischien wel gewoon met zijn elven Een zeer drastische verjonging ten opzichte van Italië, toen die gemiddel de leeftijd ruim vijf jaar hoger lag en Nederland de .oudste van de acht deel nemende ploégen was. Jan Zwart kruis: „Na een verloren EK moet het teken worden verstaan. Tijdens het toernooi in Italië heb ik de verantwoor delijkheden bij de spelers gelegd. Maar de concentratie, die er gedurende het trainingskamp in Oostenrijk wel was, was versnipperd. Alles en iedereen heeft daaraan meegewerkt. Vrouwen, pers, toeristen, managers en trainers hebben de grandeur van het Neder lands elftal aangetast”. De verjonging van Oranje komt niet echt als een verrassing. Direct na het Europees kampioenschap heeft Zwart kruis zijn nieuwe beleid aangekondigd. put, Frans Thijssen en de op het laatst toegevoegde Willy van de Kerkhof) hebben de „slachting” van Zeist overleefd. Maar Zwartkruis weigerde te stellen dat de deur voor de anderen in het slot zit. Hij: „Integendeel. De deur staat voor 100 procent open. Er zijn ten slotte geen zekerheden in het leven. Wat je de ene dag zegt, moet je de volgende dag weer kunnen terugne men. Maar ik heb wel heel duidelijk willen choqueren. Als het nodig zou zijn kan ik de routiniers terughalen. Waarom niet?. „Ik heb goede gesprekken gehad met de afvallers. Ik kan iedere speler recht in de ogen kijken. Maar ik wil voor honderd procent met deze ploeg door gaan. Natuurlijk zal het afhankelijk zijn van de resultaten. Een WK moet worden afgedwongen. Maar ik heb niet willen wachten. Natuurlijk krijgen we straks het toernooi in Uruguay. Ik had kunnen doorgaan met de oude kern voor de eerste wedstrijden van de kwa- (Van onze sportredactie) DOETINCHEM. Evenals in de laatste competitiewedstrijd tegen DS ’79 heeft Telstar het zichzelf in het bekerduel tegen De Graafschap onnodig moeilijk gemaakt. Had de Velsense formatie vorige week woensdag in Dordrecht te veel ontzag voor de opponent om vroegtijdig afstand te nemen, gisteren in Doetinchem meende Telstar het karwei al na 65 minuten geklaard te hebben. De Gelderse ploeg keek toen tegen een 0-3 achterstand aan en leek rijp voor een forse nederlaag. Dankzij de lankmoedig heid van Telstar en oplettenheid van Hans Polko, die twee keer scoorde, kwam De Graafschap nog terug tot 2-3, waardoor de équipe van Joop Brand zich nog een paar spannende slotminuten op de hal haalde. „De spelers van De Graafschap geloof den er niet meer in. Alleen Hans Polko ging door. Je zag het resultaat, hij heeft ons nog bijna de das omgedaan”, aldus Telstar-coach Joop Brand. „Telstar werd te gemakzuchtig, toen het eenmaal op 3-0 was gekomen. Het werd toen te speels. Telstar: Nederburgh, Verschoor, Van Nieuw- poort, Mens, Akersloot, Van Seggelen, Reuser, Kuut, Buma, Van der Meer (Boot), Kramer (Plaisier). (Van onze sportredactie) ZEIST. „Wie er straks in Spanje bij wil zijn, zal moeten afzien en pijn lijden”. Het „nieuwe” Nederlands elf tal weet waar het aan toe is met Jan Zwartkruis. Als een bulldozer ging de bondscoach te keer in de bossen van Zeist. Iedere rotte en te oude boom werd zonder pardon omver gehaald en vervangen door verse, jonge aanplant. Vandaar dat de zestien man, die van daag in de loop van de middag naar Ierland zijn vertrokken voor het eer ste kwalificatieduel voor het WK van 1982, maar net aan de gemiddelde leef tijd van ruim 24 jaar komen. Bij het doorvoeren van zijn plannen heeft de bondscoach het niet al te moei lijk gehad. Een aantal spelers kon, door clubverplichtingen of blessures, niet mee naar Ierland (Krol, Rep, René van de Kerkhof en Kist), anderen ko zen vrijwillig voor het stapje terug (Schrijvers en Doesburg). Zwartkruis: „Van de beide keepers vind ik het een goede houding. Zij hebben de verjon ging niet in de weg willen staan”. Met anderen heeft Zwartkruis lange en diepgaande gesprekken gehad en ten slotte begrip gevonden. „Er moest iets gebeuren. We hadden in Italië een gerenommeerde ploeg. René van de Kerkhof is de snelste vleugelspeler van Europa, Kist was Europees topscorer, Krol de beste libero die er is en Haan speelt nu weer de sterren van de hemel bij Anderlecht. En als je dan na het EK bepaalde dingen in de schoenen gesch oven krijgt, hebben ze aan mij een heel moeilijke. Wij hebben het EK verloren op mentaliteit”. Zwartkruis stak bijna uitsluitend de beschuldigende vinger uit in de rich ting van de spelers. Na Italië is hij wel bij zichzelf te rade gegaan, maar is tot de conclusie gekomen dat „er bij een coach niet zoveel mis gaat” en „ik was toch weer als eerste aan zet”. Zwart kruis verder: „Als je tijdens een toer nooi en de voorbereiding daarop be paalde signalen uitzendt en je krijgt geen weerwoord van de spelers, dan mag je ervan uitgaan dat het goed is. Opstellingen: De Graafschap: Doornebosch, Brinks, Kornelis, Trentelman, Wanders, Leeu werik (Kelderman), Koenders, Pieneman, Huls- noff, Polko, Hiddink. Jan Zwartkruis met op de achtergrond de beide doelverdedigers Joop Hiele (links) en Hans van Breukelen. Doordat Telstar onder leiding van Jan Nederburgh in de laatste minuten weer wat attenter ging voetballen, konden de Doetinchemmers niet eenzelfde stunt uit halen als tegen Heerenveen, toen zij van 1-3 nog op 3-3 wisten te komen. Opstelling: HAARLEM: Metgod, Ma sefield, Huyg, Haar, Leijsner, Gullit, Van den Ban, Balm, Van Niekerk (Hendriks), Böckling, Nijdam (Kleton). VITESSE: Nijhuis, Smand, Zaaijer, Beij- er, Van den Bergh, Van der Vall (Hardeveld), Das, Oostrdm, Koolhof, Bleijenberg, Deij- kers.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13