Mannen met bom CONGRES BEPLEIT VOLKSSTEMMINGEN 2! Bloemencorso met mooi weer Inkomsten toerisme daalden vorig jaar K P Kolendamp kost Slingerende fietser zeelui het leven door auto overreden E en dan dit noq B tip ^aangehouden FNV-leden bij Philips tegen plan-Groenevelt Ter louw wil wel is nog mogelijk Si Protest tegen in Rotterdam na v< waarschuwing op pakje rookwaren Meer Engelsen, Ieren en Fransen Zelfgebouwde auto botst tegen boom Eindhoven wil voortbestaan als agglomeratie Ginjaar: Akkoord over abortuswet premier worden Man neergeschoten na mishandeling van verpleegsters ei Cl 1980 8 SEPTEMBER MAANDAG M Detain KNIL Verdronken V rouwen Gemeenten WD congresseerde over het nieuwe Liberaal Manifest voor de jaren tachtig. Schip geramd w, kaar Edir gene septi over neer afsta maai weg lings beid de b I I (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De VVD vindt het dringend gewenst dat Spanje tot de NAVO toetreedt. Bovendien zouden de NAVO-taken op zee tot een groter gebied moeten worden uitgebreid. XJaai¥,1Ii is BINNEN- EN BUITENLAND Minister Ginjaar. Jan Terlouw VVD wenst Spanje spoedig in NAVO j opnieuw groot. Ei Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de gemefenten Berkel en Roden rijs, Pijnacker en Zoetermeer gevraagd hun grenzen te wijzigen ten behoeve van de nieuwe woonwijk Zoetermeer-Zuid. In een deze week verstuurde brief aan deze gemeenten wijst het provinciebestuur op de visie van de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, die de noodzaak van deze bouwlocatie steeds heeft onderstreept. aid die ien de de de de Dit meldt het Nationaal Bureau voor het Toerisme (NBT) in zijn toeristisch jaar overzicht over 1979. Een stijging van de inkomsten in de eerste negen maanden met 3,2 procent resulteerde uiteindelijk in een daling met bijna drie procent. Daarte genover staat een uitgavenstijging van tien procent. Nederlanders besteedden vorig jaar in het buitenland 8,1 miljard gulden, terwijl buitenlanders in Nederland 2,6 miljard gulden uitgaven. Het tekort op de reisver- onbew. 1. bew. o n 20 25 20 25 28 28 18 21 21 25 27 17 22 20 18 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 De partij vindt het noodzakelijk om het NAVO-terrein uit te breiden ter verdediging van de aan- en afvoerwegen op zee. Volgens het huidige verdrag mag de NAVO niet opereren ten zuiden van de Steenbokskeerkring. Uitbreiding in die richting betekent dat marine-eenheden van de NAVO kunnen worden ingezet ter bescherming van de olietankers die langs zuidelijk Afrika varen. Het WD-congres sprak zijn voorkeur uit voor een moderne conventionele bewapening, maar meende dat het noodzakelijk is te beschikken over kernwapens. Het doet er volgens de liberalen niet zoveel toe waar die geplaatst zijn Ier jaar toe. Vorig jaar wa- iljoen mensen. Het aantal Minister Ginjaar zei gisteren voor de AVRO-radio dat het presenteren door PydA en D’66 van een eigen ontwerp vooral op partijpolitieke overwegingen is gebaseerd. Volgens Ginjaar zou het initiatief tot het ineenschuiven van bei de ontwerpen door de Kamer genomen moeten worden. „Op die manier is het volgens mij mogelijk een brede kamer meerderheid voor een abortuswetsont werp te krijgen”, aldus de minister. Zowel in het regeringsontwerp als in het ontwerp van PvdA en D’66 beslist, aldus Ginjaar, de vrouw over het laten verrichten van een abortus. In het Limburgse Schaersbergen is de 74-jarige M. J. Dauwen uit Ubach over Worms om het leven gekomen. Hij gaf met zijn bromfiets geen voorrang aan een per sonenauto. Dauven overleed in Heerlen in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. In Enschede kwam gisteravond de 19- jarige W. Velders om het leven. Hij botste met zijn motor tegen een elektriciteit- spaal. De WD verwierp dienstplicht voor vrouwen niet zonder meer, zo bleek na een tamelijk chaotische stemming. Daarentegen ziet de partij niets in vervangende dienstplicht, zodat alle jongeren een gelijke achterstand in hun maatschappelijke ontwikkeling oplopen en niet alleen een minderheid van 18-jarige jongens. Onrecht valt niet te bestrijden door het scheppen van nog meer onrecht, zo meende het congres. Met de bijeenkomst van het afgelopen weekeinde sloot de WD een reeks debatten af over het nieuwe Liberale Manifest. Over ruim een jaar zal een afsluitende bijeenkomst over dit onder werp worden gehouden. VLISSINGEN (ANP). Twee opvaren den van de Noorse ertstanker Bjöngholm zijn gistermorgen in een ziekenhuis in Vlissingen overleden aan de gevolgen van kolendampvergiftiging. Drie opvarenden van het schip waren gistermorgen met eeh helicopter van het schip, dat op de rede van Vlissingen lag, gehaald toen bij het drietal een ernstige mate van koolmonoxydevergiftiging werd geconstateerd. Voor twee van de slachtoffers kwam de hulp te laat. Zij overleden kort na aan komst in het ziekenhuis. De toestand van Een groep van ruim vijftig oud-Knilsol- daten heeft zaterdag in het Haagse Con gresgebouw met een ruime meerderheid besloten het aanbod vam de regering, een uitkering van 75000 gulden aan achterstal lige soldij, te accepteren. Het aanbod be helst tevens dat er geen aanspraken ge maakt kunnen worden op verdere uitke ringen. Deze beperking werd door 38 van de aanwezigen verworpen. Zij wensen dat hun oorspronkelijke eis, oplopend tot zes tienduizend gulden, bespreekbaar blijft. Het Britse zeeschip Cp Voyageur heeft gisteren in de Rotterdamse Koningshaven 12 binnenschepen geramd die daar lagen afgemeerd. Het schip kwam van de werf Boele in Bolnes en was op weg naar zee. De Cp Voyageur die door vier sleepboten werd geassisteerd proest wachten voor de Koningsbrug. Volgens de politie is het schip door stroom en wind aan lager wal geraakt. Van de binnenschepen braken de trossen en enkele liepen lekkages op. De schade is nog niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bedrijfsvereniging voor Detailhan del, Ambachten en Huisvrouwen DETAM heeft vorig jaar bijna 1.300 miljoen gulden uitbetaald aan sociale verzekeringsuitke- ringen, ofwel vijf miljoen per werkdag. Het totaalbedrag steeg vergeleken bij 1978 met negentien procent. Deze cijfers staan in' het concept-jaarverslag van de be drijfsvereniging. De stijging is volgens het verslag njet name veroorzaakt door de jaarlijkse groei van het aantal mensen dat een langdurige arbeidsongeschiktheids uitkering krijgt. 12 n 12 11 12 13 14 12 14 12 11 18 20 12 18 13 10 10 13 9 14 14 17 12 12 10 19 15 7 19 13 11 16 16 14 9 9 Dl beis den; pau kwe H: keri ling elk H thee evai bed ten. zijn le e kerl N didi schi krej Lib< rale ten, ken side Carl nu i IV mis El I bac La Me der en Ii jun slis lijk tiei en op we: en var he sei de he ke zo: rij! Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen 2L-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis L( looj een mal is g Obs Ki duiz rug het D Can ond het de 1 de i sprt grar wijz Ir den wel nen van van G het weer streken zelf en aansluit op wat bestuurlijk al in gang is gezet. Met name is dit het geval in Twente. Een provincie Overijssel zonder Twente (waarvoor wordt gepleit in het plan van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken) vinden de politieke partijen te klein. Ze zien daarom graag dat de miniprovincie Overijssel wordt uitgebreid met een stuk van Gelderland in de IJsselstreek (van daar de naam IJsselland). Dit temeer om dat die gebieden op elkaar zouden zijn aangewezen. Een standpunt dat wordt ge deeld door provinciale staten van Overijs sel. Gelderland wil echter op dit moment nog niets weten van verandering van de provinciegrenzen. Minister Wiegel heeft overigens aangekondigd dat hij knopen zal doorhakken om uit deze impasse te komon. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. D’66-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer J. Terlouw sluit niet uit dat hij premier wordt in een nieuw coalitiekabinet van PvdA, CDA en D’66. In de eerste plaats is het de verantwoordelijkheid van CDA of PvdA om de premier voor een derge lijk kabinet te leveren, maar wanneer die partijen er niet uit komen, acht Terlouw het heel wel mogelijk dat hij- de derde opvarende is bevredigend. Het ongeluk deed zich voor toen de Noorse bootsman Lorentsen onwel werd en in een ruim viel, waarin steenkolen lagen. De Noorse en de Portugese matroos schoten de bootsman te hulp maar raak ten zelf ook bedwelmd. tr <e VS 8 if 0 0 o o o o o o o o o o o o 0 1 o o o o o o o o o 0.1 o o o De 59-jarige Alida Gertrud Heimann uit het Westduitse Werdohl is zaterdag bij Callantsoog in zee verdronken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie werd zij nog uit zee opgepikt, maar bij aankomst in een ziekenhuis in Den Helder was zij reeds overleden. De 13-jarige Eli sabeth Schmidt uit Osterah, eveneens in West-Duitsland, wordt sinds zaterdagmid dag vermist, nadat zij bij Bergen een Zee met zeven andere kinderen in zee was gaan zwemmen. DEN HAAG (ANP). Minister Gin jaar van volksgezondheid en Milieuhy giëne is van mening dat er zo weinig wezenlijk verschil is tussen de twee wetsontwerpen inzake abortus die mo menteel bij de Tweede Kamer liggen, dat het mogelijk is om de twee ontwer pen tot één ontwerp in elkaar te schuiven. Vrouwen moeten gelijke rechten in het arbeidsproces krijgen. In de arbeidswet van 1919 komen nu nog artikelen voor, waardoor het voor vrouwen onmogelijk is om nachtdienst te doen. Hierdoor worden vrouwen in een nadelige politie geplaatst bij het verkrijgen van bepaalde functies”. Dit constateert de Kamer van Koophan del van Rotterdam in een brief aan minis ter Albeda (Sociale Zaken), waarin de bewindsman gevraagd wordt in deze situ atie zo snel mogelijk verandering te brengen. In hét Noordbrabantse Maren-Kessel verloor de 18-jarige G. Koopmans uit die plaats het afgelopen weekeinde het leven toen hij verongelukte met zijn zelfge bouwde racewagen. Door een oneffenheid in de weg verloor hij de macht over het stuur. Daardoor botste hij tegen langs de weg staande bomen. Zijn ernstige ver wondingen werden hem fataal. In Aalten is de 19-jarige P. Frenken met zijn auto uit de bocht gevlogen. Hij werd uit de wagen geslingerd en overleed naast het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De andere inzittende van de auto kwam met de schrik vrij. In Sassenheim verongelukte de 20-jari- ge Leidse Stoute toen zijn met haar feits rijksweg 44 over wilde steken. Ze werd geschept door een passerende automobi list. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan haar verwondingen. In het Drentse Peize is de 18-jarige A. Koster bij een verkeersongeval om het (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het laatste kwartaal van vorig jaar was erg slecht voor de toeristische bedrijven in ons land. De goede ontwikkeling in de eerste negen maanden van dat jaar werd er volledig door teniet gedaan. Het congres was er voorstander van om een staatscommissie in te stellen die een systeem voor volksstemmingen moet ontwikke len. In het ontwerp voor het Liberaal Manifest, dat is opgesteld door de commissie-Geertsema, werd het referendum omschre ven als een „gevoelige klap” voor de vertegenwoordigende democratie. Het congres meende echter ook vastgesteld dat aan het systeem van referenda een aantal nadelen kleeft. Daarom onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew h. bew. onbew. geh. bew. onbew regen onbew. 1. bew. mist zw. bew. onbew. h. bew. onbew. geh. bew. onbew. motreg. onbew. regenb. h bew. onbew. mist onbew. h. bew. h. bew. onbew. onbew. h. bew. mist mist niet ontvangen onbew. 1 bew met ontvangen windst. windst Dat bleek dit weekeinde in Enschede, waar de ,zou het mogelijk de voorkeur verdienen consultatieve referenda in te voeren, waarbij de uitslag niet bindend is voor het parle ment. zzo zo ozo zzo zzo z zzo ozo zzw z ZZW n windst. ozo w z ono w zw windst. windst. z n o zw zzw ozo windst. wmdst. zzw nnw zw ono windst. wnw wzw verand leven gekomen. Koster zat in het zijspan van een motor die werd bestuur door de net als Koster uit Paterswolde afkomstige G. Rutgers. Zij kwamen in botsing met een personenauto, hetgeen Koster het lé ven kostte, terwijl Rutgers zwaar gewond raakte. De 40-jarige G. J. Meerlo-Stok uit Cu- lemborg kwam gistermiddag in haar woonplaats om het leven doordat haar auto slipte en in een sloot belandde. EINDHOVEN (ANP). De elf gemeen ten die samen de agglomeratie Eindhoven vormen zijn veel duurder uit als de agglo meratie Eindhoven wordt opgeheven en de regionale belangen weer worden be hartigd op basis van gemeenschappelijke regelingen. Het agglomeratiebestuur schrijft dat in een nota Boekje Open. De agglomeratie heeft dankzij haar wettelijke status de afgelopen jaren bijna 18 miljQen gulden rijksbijdrage ontvangen. Dat geld zou zonder die wettelijke status door de aan gesloten gemeenten moeten worden opge bracht. CDA, PvdA, VVD en D’66 in Overijssel Rebben zich gisteren in Almelo uitgespro ken voor de vorming van de provincies Twente en IJsselland. De vier partijen zullen dit standpunt kenbaar maken aan hun Kamerfracties. Het parlement spreekt de komende week over de be stuurlijke herindeling van ons land. De vier grootste politieke partijen wij zen de Kamerleden erop dat de behoefte aan de provincie Twente en eed goede oplossing voor de rest van de provincie Overijssel (IJsselland) voortkomt uit de (Van onze redactie binnenland) BORCULO. De 18-jarige W. Gooters uit Haarlo werd gisteren in zijn woonplaats door een auto overreden doordat hij op zijn fiets naar de linkerhelft van de weg slingerde. De automobilist kon hem niet meer ontwijken. Gooters overleed later aan zijn verwondingen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft vrijdagnacht, na een telefonische tip, twee mannen aangehouden, die in het bezit waren van explosieven. Een van de twee is de leider van wat genoemd wordt de Capelse groep. Deze werd in oktober 1977 samen met drie anderen bij een garage in Capelle aan den Ussel gearresteerd, verdacht van staatsgevaarlijke activiteiten. De twee hadden een bruine kartonnen doos bij zich met daarin een zogenoemde pijpbom en een elektrische ontsteking. De politie was- gewaarschuwd door iemand, die vond dat het tweetal zich verdacht gedroeg. Tot nog toe weigeren de verdach te^ iets over hun bedoelingen te zeggen. De pijpbom is inmiddels door de Explo sieven- en Opruimingsdienst onschadelijk gemaakt. De bom is berucht om zijn scherfwerking en wordt veel door terro risten gebruikt. De leden van de Capelse groep werden indertijd beschouwd als sympathisanten van de Duitse Rote Armee Fraktion (RAF). De leider werd na zijn arrestatie bij een garage in Capelle aan den IJssel, waar de politie een grote hoeveelheid wa pens en munitie aantrof, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. In juni van dit jaar veroordeelde het Haagse ge rechtshof hem in hoger beroep tot drie jaar. Hij tekende cassatie aan bij de Hoge Raad en bevond zich daarom nog op vrije voeten. zelf premier wordt. Dat zei de D’66-leider gisteren voor de radio. Hij merkte ook op dat het in de eerste plaats aan werkgevers en werknemers moet worden overgelaten om een inkomensmatiging te bewerk stelligen. Wanneer ze dié matiging niet realiseren, moet volgens Terlouw de overheid ingrijpen, desnoods door middel van een loonmaatregel. Hij wees er bovendien op dat de werkge vers zich positiever moeten opstellen tegenover het scheppen van meer werk, wanneer de vakbeweging bereid blijkt te matigen, zoals blijkt uit de voorstellen van de voorzitter van de Industriebond FNV, Groenevelt. keersbalans bedraagt dus 5,5 miljard gul den. Het NBT constateert wel dat de stij ging van de Nederlandse uitgaven in het buitenland, tien procent meer dan in 1978, beduidend minder is dan in voorgaande jaren. De groep Nederlanders die op vakantie gaat neemt iedt ren dat 8,4 rml tweede vakanties nam echter af. Favoriete vakantiebestemmingen wa ren Frankrijk (20 procent), Spanje (15 procent), Duitsland (14 procent) en Oos tenrijk (12 procent). Bij buitenlandse toeristen die naar Ne derland kwamen werd een toename ge* constateerd bij Engelsen, Ieren en Fran sen. Omdat door de gestegen trans portkosten de belangstelling voor nabijge legen bestemmingen stijgt gaat het NBT via diverse campagnes de belangstelling voor ons land in West-Duitsland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië proberen te vergroten. DEN HAAG (ANP). „De waarschu- wingstekst op een pakje sigaretten kan een aantasting betekenen van de financië le situatie van de bedrijven en gevolgen hebben voor de werkgelegenheid”. Dat staat in een bezwaarschrift van het Nederlands Verpakkingscentrum aan de Raad van State en minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne tegen het ontwerp aanduidingsbesluit sigaret ten en shag. Het centrum vindt onder meer dat de In het besluit omschreven tekst Nederland in een uitzonderingspositie plaatst ten op zichte van de EG-landen en de VS. In het ontwerp-besluit staat namelijk dat de waarschuwing op één van de twee groot ste vlakken van eeji pakje sigaretten moet komen. Die uitzonderingspositie is een voor de Nederlandse sigarettenindustrie lïandels- belemmerende maatregel en niet in overeenstemming met het EG-beleid. Ook de importeurs van buitenlandse sigaret tenmerken worden ermee getroffen, meent het NVC. 23 22 23 24 24 22 23 23 21 23 19 29 27 20 31 24 22 21 16 23 23 20 30 25 23 21 35 28 Het Aalsmeers Bloemencorso, dat zaterdag naar Amsterdam trok, had het weer ditmaal mee. In prachtige zonneschijn trokken de praalwagens richting Dam (op de foto is het Rijksmuseum juist bereikt). De belangstelling voor tiet corso was Vooruitzichten door het KNMI: Zonnige perioden en overwegend droog. Mid- dagtemperatuur omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon 3 tot 9. Minimum temperatuur: omstreeks 12 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent WEERRAPPORTEN 28 29 DINSDAG 9 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.03 uur, onder 20.07 uur Maan op 06.50 uur, onder 20.26 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 04 40 uur en 16.50 uur Laagwater 00.25 uur en 13.21 uur Weer in binnen- en buitenland EINDHOVEN ANP). De bedrijfsle- dengroepen van drie Philipsvestigingen in Eindhoven hebben in een open brief aarl Groenevelt woedend gereageerd op het voorstel van de voorzitter van de indu striebond FNV om koopkracht in te leve ren voor werkgelegenheid. Het voorstel gaat ervan uit dat het ach terblijven van de ko'opkracht de investe ringen zal bevorderen. Maar volgens de bedrijfsledengroepen leiden investerin gen bij Philips vrijwel altijd tot verminde ring van werkgelegenheid. „Moeten wij soms onze eigen werkloosheid gaan spon soren” vragen de bedrijfsledengroepen zich af. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie heeft gisteravond een man neergeschoten die in het westelijke stads deel hevige consternatie had aangericht door wandelaars en verpleegsters in een bejaardentehuis met een met spijkers doorboorde stok te mishandelen. Drie personen werden bij deze aanval licht tot zwaar gewond. De man was mid dags al door de politie op straat aangehou den toen hij voorbijgangers zonder aan wijsbare reden sloeg. Omdat het toen niet om een zware mishandeling ging, had men de man weer moeten vrijlaten. voor woensdag opgesteld £Ï3 ES EE -> r o a

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2