China gaat leger zelf moderniseren Kania kleurloze „apparatsjik achtergrond Protest boeren Beschuldigd van corruptie Steun liberalen Weer rellen Aftreden Hua nu officieel t Affatigato aan Italië uitgeleverd Colombia tegen bombardementen El Salvador voor Anderson Gesprek Gromiko en Muskie op 25 september Küng schrijft paus: schaf celibaat af Bloedbad in in Zürich Geen slotverklaring op conferentie over kernwapens n 2 3 19 8 0 MAANDAG 8 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND am md JIL ten ren ten J J Mijlpaal (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO DEN HAAG. In het bij gebrek aan een parlement sinds kort ongebruikte parlementsge bouw in Paramaribo is van daag het Speciaal Berech- tingscollege geïnstalleerd, dat een oordeel moet vellen over oude machthebbers die van corruptie worden verdacht. Peter O’Toole Bloedbad Wraak z; Proces in Suriname tegen oud-politici ten en Groot-Brittannië en 113 niet- nucleaire mogendheden die het non-pro- liferatieverdrag hebben getekend. De derde toetsingsconferentie zal vermoe delijk in 1985 worden gehouden. In hun afsluitende verklaringen betreurden de VS en de Sovjet-Unie het ontbreken van een slotdocument. ival nid- 1OU- lan- niet had (Van onze redactie^ buitenland) GENÈVE. Ondanks pogingen op het laatste ogenblik verschilpunten tus sen rijke en arme landen op te lossen is de toetsingsconferentie van de VN over het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens in Genève gisteren gesloten zonder overeenstemming over belang rijke kwesties te hebben bereikt. Aan de op 11 augustus» in het Palais des Nations begonnen conferentie werd deelgenomen door drie kernmogendhe- den de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta- Dit zei de plaatsvervangende Chinese stafchef Zhang Aiping gisteren bij de aan komst van een Amerikaanse delegatie, die in China zal nagaan welke mogelijkheden het heeft om Amerikaanse technologie op te nemen. Intussen heeft de Chinese premier Hua Guofeng gisteren zoals verwacht, zijn af-i treden bekendgemaakt. Voor het Nationa le Volkscongres stelde hij in opdracht van het centrale comité van de communisti sche partij de 61-jarige Zhao Ziyang als zijn opvolger voor. Hua maakte verder bekend dat zeven vice-premiers, onder wie Deng Xiaoping, hun functies eveneens zullen neerleggen. Vijf van hen zijn er te oud voor geworden. Hua Guofeng maakte zijn aftreden be kend aan het eind van een toespraak voor de 3.200 afgevaardigden die twee uren had geduurd. Hij riep het congres op, het voorstel van de partij tot benoeming van Zhao Ziyang tot premier te onderzoeken. Tot dusver is niet bekend wanneer het (Van onze redactie buitenland) PEKING. China wil zijn defen- sie-apparaat met het grootste staande leger van acht miljoen man in de wereld zelf en op eigen kracht moder niseren „om de wereld in het belang van de vrede te helpen béschermen tegen de Russische expansie”. ochtendblad, waarin stond dat volgens de Surinaamse Rekenkamer Van Eer de laat ste jaren veel te veel heeft gedeclareerd. De Surinaamse regering heeft krachtig protest aangetekend bij de Nederlandse ambassadeur in Suriname tegen de wijze waarop een Surinaamse vrouw op Schip- (Van onze redactie buitenland) MEXICO STAD. Duizenden Colom biaanse boeren zijn dit weekeinde te voet naar de provinciehoofdstad Neiva getrok ken om daar te protesteren tegen, zoals zij hol is behandeld. De vrouw, voorzien van visum en geld, werd de toegang tot ons land geweigerd. Zij werd gedurende 36 uur in een cel gestopt en moest toen terug naar Suriname. De Surinaamse regering beschouwt dit als „een inhumane en wre de behandeling”, aldus de Surinaamse regering. ;ter- nan sds- icht een <ers 'sle- n in aan het idu- ive- and ien- agd van In leze op ves- de ■eds i uit bij 'ens litie bij Ider Eli- s in nid- Zee was het iwet oor, k is den atst es”, ran- inis- de situ- te eeft iven igen verf zee. ken r de het wal i de De zich han- 'AM Iden tke- dag. 1978 taan be- het de dat ■ids- Isol- lon- aeid een stal- be- ge- tke- van dat zes- ft. ich- ■ste- de ■rin- ide- wij >on- pen (Van onze, redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE. De rechtse Italiaanse extremist Affatigato, dié wordt verdacht van betrokkenheid bij de bomaanslag op het station van Bologna vorige maand, is zaterdag door Frankrijk aan Italië uitge leverd. Affatigato werd op 6 augustus in Nice aangehouden. De mensenrechtenstrijders in de hoofd stad Bogota hebben protest aangetekend bij de regering tegen het optreden van het Colombiaanse leger in het zuidoosten van het land. „Dit is geen anti-guerrilla-opera- tie meer, maar een volkerenmoord”, aldus een van de leiders van de mensenrechten commissie. De vertegenwoordiger van Joegosla vië noemde de conferentie echter een uiterst ernstige waarschuwing” aan het adres van de kernwapenmogendheden. De waarschuwing werd ook door de Iraakse conferentievoorzitter, Ismat Kit- tani, in zijn slotwoord opgepakt. MEXICO STAD. Volgens de VN-com- missie voor de mensenrechten heeft er in El Salvador de afgelopen week een bloed bad plaatsgevonden in het departement La Libertad, aan de noordelijk^ kust. Meer dan 500 boeren uit het gebied zou den door militairen zijn samengedreven en vervolgens vermoord. „De mensen zijn gewoon afgeslacht,” aldus een van de leden van de commissie, dié naar La Libertad was gereden, nadat iemand het gerucht over het bloedbad in de hoofdstad San Salvador had verspreid. Intussen is de machtsstrijd binnen de junta in El Salvador nog steeds niet be slist. Wel begint het er steeds meer op te lijken dat de conservatieve kolonel Cu- tierrez momenteel aan de touwtjes trekt en de meer progressieve kolonel, Majano, op een zijspoor is gezet. Maar Majano weigert zich uit de junta terug te trekken en kan, zo lijkt het, rekenen op de steun van minstens acht kazernes. trijfël door Nico Scheepmaker Zij biografische gegevens, verspreid door het Poolse persbureau PAP, ver melden geen persoonlijke gegevens. Of ficiële woordvoerders wisten niet eens te vertellen of de nieuwe partijleider een gezin heeft. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse zaken Edmund Muskie en zijn Russische ambt genoot Andrei Gromiko beginnen op 25 september in New York besprekingen over beperking van in Europa gestatio neerde kernwapens voor de middellange' afstand. Dit is in Washington bekend ge maakt. Verwacht wordt dat dit overleg de weg zal effenen voor verdere onderhande- lingen, mogelijk in oktober in Genève. De beide ministers zijn in New York wegens de bijeenkomst van de VN-assemblee. (Van onze redactie buitenland) Stanislav Kania, de man die vrij dagnacht tot algemene verrassing werd benoemd tot eerste secretaris van de Poolse communistische par tij, is zowel voor Polen als voor het buitenland vrijwel een onbekende. perk-Gierek, maar eerder een „verande ring in de continuïteit.” I De keuze voor Kama zou mede tot stand zijn gekomen door toedoen van de vice-premiers Jagielski en Barcikowski, die na hun succesvolle onderhandelin- gen met de stakers in Gdansk en Szcze cin over een groot prestige beschikken. Zij zouden Giereks opvatting delen dat een te abrupte wisseling in de politieke top een slechte indruk zou maken op Polens bondgenoten. Kania heeft zijn politieke carrière in Giereks schaduw gemaakt, en er zijn weinig concrete gegevens over hem be schikbaar. Hij stamt uit een boerenfami lie in de streek Rzeslow, in het zuidoos ten van Polen, en ging op 15-jarige leef tijd in de leer bij een smid. Na de Twee de Wereldoorlog trad hij toe tot de com- Hua maakte voorts economische vijf- en tienjarenplannen bekend. Hua zei hierbij dat door invoering van markteconomi sche elementen en uitbreiding van de rechten van de bedrijven op zich de pro- duktie kan worden verbeterd. Dat is een eerste aanwijzing van de economische hervorming die vopral door Deng Xiao ping en diens volgelingen wordt nage streefd. Op alle regeringsplaatsen moeten vol gens Hua jongere functionarissen op de leidende plaatsen komen. Oudere functio narissen moeten zich op het tweede plan terugtrekken en voortaan als adviseurs optreden. NEW YORK. De onafhankelijke kan didaat voor het Amerikaanse president schap, John Anderson, heeft de steun ge kregen van de politieke leiding van de Liberale Partij. Weliswaar staan de libe ralen slechts in New York op de kieslijs ten, maar hun steun aan Anderson bete kent een belangrijke nederlaag voor pre sident Carter. Met de liberale steun had Carter in New York kunnen winnen, maar nu is dat zeer twijfelachtig. De liberalen hadden zowel Anderson als Carter gevraagd hun partijprogramma te onderschrijven. Carter weigerde omdat het liberale programma verder strekken de maatregelen voorstaat dan Carter om de recessie de baas te worden. Anderson sprak zijn steun voor het liberale pro gramma uit, zij het dat hij dat op zeer vage wijze deed. Inmiddels blijkt uit een verkiezingson- derzoek van het weekblad Times, dat zo wel Carter als de republikein Reagan kun nen rekenen op de steun van 39 procent van de kiezers. Anderson zou 15 procent van de stemmen krijgen. Robert Gushman, de toneelcriticus van The Observer, begint zijn recensie aldus: „Peter O’Toole heeft al in 17 jaar geen belangrijke Shakespeare-rol meer ver tolkt. Bryan Forbes heeft nooit eerder toneelregie gedaan. Macbeth is een heel moeilijk stuk. Tot zover de excuses”. James Fenton, de toneelcriticus van The Sunday Times, pakt het anders aan. Na gewezen te hebben op het gegiechel van het publiek en de slechtste kritieken van het jaar, schrijft hij: „Vertrouw die kritieken niet. De voor stelling is veel erger dan tot nu toe ge schreven is, een mijlpaal in de geschiede nis van onbehouwen acteren”. zeggen, de „onophoudelijke luchtbombar dementen”. Volgens de Colombiaanse commissie voor de mensenrechten heb ben de anti-guerrillabombardëmenten er al toe geleid dat zo’n 10.000 boerenfamilies uit hun huizen zijn gevlucht. O’Toole kent u. Beroemd en Engels te gelijk. Bekroonde hoofdrollen in de film „Becket” (Golden Globe 1965), „The Lion in Winter” (Golden Globe 1969) en „Good bye, Mr. Chips” (Golden Globe 1970). Ken nelijk dus een groot filmacteur. Bryan Forbes kent u minder, hij begon als ac teur, schreef daarna de scripts voor meni ge film, en regisseerde ook menige film. Maar Macbeth kent u weer wel heel goed: toneelstuk van Shakespeare, 375 jaar ge leden geschreven. Vorige week is in Lon den, bij de Old Vic, een nieuwe opvoering van Macbeth in première gegaan, met Peter O’Toole in de titelrol, Bryan Forbes als regisseur, en William Shakespeare als slachtoffer. Als je de kritiek tenminste geloven mag. Het schijnt ook een buitengewoon blee- dige voorstelling te zijn. De Observer- criticus vindt Dudley Sutton in de rol van Macduff een beetje aan de wilde kant, en voegt daaraan toe: „Toen het zeer overtuigende afgehakte hoofd van Macbeth1 aan het slot op het toneel werd gebracht maakte dit een zo levensechte indruk dat je vreesde dat de heer Sutton, ergens achter de coulissen, even de controle over zichzelf was kwijt geraakt”. De bloederigheid van het stuk, die meer gegiechel dan gehuiver teweeg bracht, lijkt voor een deel te danken te zijn aan prinses Margaret, die een van de voorpre mières bezocht. Na afloop raadde ze Peter O’Toole aan voor het bloed het zogenaam de „Kensington Gore” te gebruiken, dat bij eerste-hulpdemonstraties altijd ge bruikt wordt door de St. John’s Ambulan ce Brigade, waarvan zij beschermvrouw is. Haar goede raad werd opgevolgd. In The SundayTelegraph van ruim een week voor de première zei O’Toole in een inverview, dat hij in Ierland katholiek is opgevoed: „Ik hou van tradities, de gewa den en het bloed”. Met Macbeth, zo blijkt, maakte hij na vijftien jaar zijn come-back op het toneel na een stuk, „Dèad Eyed Dicks”, dat viel als een baksteen. Hij blijkt zich ervan bewust te zijn dat hij met „Macbeth” een groot risico loopt. In to neelkringen gelooft men dat het stuk on geluk brengt, reden waarom acteurs de naam zoveel mogelijk vermijden en zich behelpen met eufemismes als „Aimez- vous Glamis?”, „The Caledonian Trage dy”, „Monarch of the Glen” etcetera. Pe ter O’Toole heeft zijn eigen schuilnaam bedacht: „The Harry Lauder Show”. Sir Harry Lauder was een Schotse music-hall humorist. Het heeft allemaal niet mogen baten. Het publiek giechelde, de critici gingen als gekken tekeer, Timothy West, de directeur van de Old Vic distantieerde zich van de voorstelling, en dat noodzaak te regisseur Bryan Forbes weer om op het toneel te klimmen, en dat optreden te verklaren in een ingezonden stuk in The Times van 6 semptember. Hij was niet, de avond na de première, op het toneel ge klommen om de critici te tarten, maar om zichzelf publiekelijk te distantiëren van een verklaring van het management van de Old Vic Company: „Ik beschouwde die verklaring als een verachtelijke daad van artistiek verraad dn een staaltje van commerciële dwaas heid. Generaals die over de veiligheid van het hoofdkwartier praten behoren niet degenen te kritiseren van wie gevraagd wordt aan de frontlinie te sneuvelen”. Het stuk schijnt nu te lopen als een trein: iedereen wil dat bloedbad wel eens zien! Met name Peter O’Toole schijnt het heel bont te maken: „De mogelijkheid bestaat dat hij van het stuk houdt, maar zijn vertolking doet vermoeden dat hij er een soort persoonlijke wraak op uitoefent, zo als hij er methodisch elke zin en variatie aan onttrekt”, schrijft de recensent van The Observer, en de recensent van The Sunday Times schrijft, dat hij aanvanke lijk meende dat O’Toole een uitbeelding van dronkenschap wilde geven: „Zijn optreden vertoonde een vage traagheid die ook eigen is aan een dron ken chauffeur die denkt dat hij niet ge snapt zal worden als hij maar vlak langs de trottoirband blijft rijden en nooit har der rijdt dan 15 kilometer per uur”. De 54-jarige Kania is de jongste partij leider in Oost-Europa. Als opvolger van Edward Gierek werd vrij algemeen de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Stefan Olszowski getipt. Olszowski werd in februari uit het politburo gewipt en met een ambas- sadeursbenoeming in Oost-Berlijn bui ten de actieve politiek geplaatst. Maar twee weken geleden werd hij in ere hersteld en opnieuw opgenomen in polit buro. De benoeming van de wat kleurlo ze apparatsjik Kania wordt gezien als een compromis, zowel aanvaardbaar voor Moskou en de orthodoxe partij- vleugel als voor de liberale vleugel. Deze aflossing van de wacht is volgens politie ke waarnemers geen breuk met het tijd- volkscongres de benoeming van Zhao Zi yang en de opvolgers van de aftredende vice-premiers zal goedkeuren. Deze goed keuring wordt als zuivere formaliteit gezien. Hua gaf als reden voor zijn aftreden op dat er nieuwe principes zijn gekomen voor het werk van de leidinggevende functionarissen. Daarin staat onder meer dat deze niet tegelijkertijd hoge functie^ in de partij en in de regering mogen hebben. Evenals Hua Guofeng, die partij leider is, zullen Deng Xiaoping en ver scheidene aftredende vice-premiers hun invloedrijke posities in de partij be houden. LONDEN (AFP). De Zwitserse theo loog Hans Küng heeft in een open brief een beroep op de paus gedaan een eind te maken aan het priestercelibaat. De brief is gisteren in het Britse liberale weekblad Observer gepubliceerd. Hans Küng, die van het Vaticaan geen theologie meer mag doceren, zegt dat het evangelie de vrijheden vermeldt die de bedienaren van het geloof moeten genie ten. Hij merkt op dat de apostelen gehuwd zijn gebleven en dat het celibaat pas enke le eeuwen na de stichting van de roomse kerk als plicht werd opgelegd. De andere religies volgen altijd de bij belse traditie van gehuwde priesters. Tij dens het tweede Vaticaanse concilie had paus Paulus de Zesde verboden over deze kwestie te spreken, aldus Küng. Hij noemt de verplichting een zuiver kerkeljjke bepaling van de Latijnse afde ling van de rooms-katholieke kerk, die op elk ogenblik kan worden geschrapt. Küng wijst erop dat talloze jongeren en duizenden priesters het priesterschap de rug toekeren wegens de verplichting van het celibaat. Onder hen is ex-premier Henck Arron, die bij de militaire staatsgreep van 25 februari dit jaar aan de kant werd gezet. Met de instelling van het Speciaal Berech tingscollege hebben president-premier Chin a Sen en legercommandant majoor Bouterse definitief gekozen voor een vorm van rechtspraak die in en buiten Suriname zeer omstreden is. Het Speciaal Berechtingscollege zal ge vallen van corruptie van oude Surinaam se machthebbers berechten, die zijn ge pleegd na 1 januari 1970. Het is nog niet bekend om hoeveel zaken het zal gaan. Alle zittingen van het college zijn open baar. Verdachten mogen hun eigen raads man kiezen. Degenen die schuldig worden bevonden aan het hen ten laste gelegde, hebben de mogelijkheid binnen acht da gen een bezwaarschrift bij president Chin a Sen in te dienen. Ook een verzoek tot gratie moet worden ingediend bij het Su rinaamse staatshoofd. De straffen die de verdachten kunnen krijgen zijn: gevangenisstraf variërend van één dag tot 30 jaar, geldboetes varië rend van één tot 100.000 Surinaamse gul dens (een Surinaamse gulden is ongeveer 92 cent), verbeurdverklaring van het ver mogen en verbanning voor vreemdelin gen en van personen met de Surinaamse nationaliteit buiten Suriname verblij vend. Verder kunnen verdachten als zij schuldig worden bevonden worden ontzet uit bepaalde rechten, bijvoorbeeld het ac tief en passief kiesrecht of het mogen uitoefenen van bepaalde beroepen. De rechters, die zijn beëdigd, behoren geen van allen tot de bestaande rechterlij ke macht. De president van het hof, mr. O. Abendahon is oud-president van het Hof van Justitie. Vice-president mr. B. A. Half hide is docent rechten aan de universiteit van Suriname. Mr. R. Nandoe is een oud- advocaat. De militaire machthebbers van Surina me zijn in het college prominent vertegen woordigd door luitenant-kolonel B. Haak mat en kapitein E. E. J. Bunsie. Een van de twee auditeurs-fiscaal (een aan krijgs raden ontleende andere naam voor een officier van Justitie) is kapitein Roy Horb, garnizoenscommandant van Paramaribo en naast Bouterse de machtigste man in het leger. Horb, toen nog sergeant, was een van de plegers van de coup van 25 februari en later lid van de Nationale Militaire Raad. De opsporingsbevoegd heid in corruptiezaken ligt bovendien sinds kort bij de militaire politie. De Surinaamse vice-premier - mr. A. Haakmat zei zaterdag dat „het feit dat de Surinaamse regering het noodzakelijk vindt het Speciaal Berechtingscollege in te stellen, geenszins inhoudt, dat zij geen vertro.uwen heeft in de gewone recht spraak. Wat het wel inhoudt is dat de regering tot de overtuiging is gekomen dat de afgelopen jaren de corruptieve praktij ken zoals die hebben plaatsgevonden van een zodanige omvang, en een geaardheid waren dat de gewone rechtspleging er niet op is berekend”. Overigens heeft de Surinaamse rege ring van een aantal personen de bankre kening laten blokkeren. Dit besluit is ge nomen om te voorkomen dat van perso nen, die verdacht worden van corruptieve handelingen en die dus voor het bijzonde re gerechtshof moeten verschijnen, de verkregen bezittingen in andere handen komen. De voormalige ambassadeur van Suri name in Nederland, Van Eer, heeft in Paramaribo gezegd dat na onderzoek van de Surinaamse overheid uit niets is geble ken dat hij zich op de ambassade schuldig heeft gemaakt aan corruptie. Hij zei dit in reactie op een bericht in een Nedelands Een totale verrassing hoeft de benoe ming van Kania in het hoogste partij- ambt toch niet te zijn: hij was namelijk degene die voor het plenum van 24 en 30 augustus en voor een bijeenkomst van, de partijsecretarissen van -de districten de uiteenzettingen gaf over de stand van de arbeidsonrust in het land. Over zijn visie is weinig meer bekend dan dat hij zich verzet heeft tegen gebruik vah ge weld tegen de stakers. munistische partij en was actief in de jeugdbeweging. Hij studeerde economie aan de partijschool, en kreeg in 1968 de leiding van administratieve afdeling van het centraal comité. In 1971 werd hij secretaris van het centraal comité, en vier jaar later drong hij door in het machtscentrum van de communistische partij, het politburo. ZÜRICH (AP). In het centrum van Zürich hebben zaterdagavond op nieuw confrontaties plaatsgevonden tussen stefien gooiende en barricades opwerpende jongeren en de politie, die gebruik maakte van traangas en wa terkanonnen. Een politiewoordvoerder verklaarde dat gedurende de eerste twee uur van de rellen 62 jongeren in hechtenis wa ren genomen. De onlusten volgden op een samenkomst van naar schatting 2.000 jongeren in het oude deel van de stad. De nieuwe betogingen waren georga niseerd door de zogenaamde „Bewe ging van ontevredenheid”, nadat ge meentebestuurders een ultimatum om een „autonoom jeugdcentrum” te hero- pénen, hadden genegeerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3