B Afkeer van geleide Sombere voornemens van duistere loonpolitiek anti-communisten brengt sociale partners tezamen DamiatePers f 3 I s IJmuider Courant NOTITIES OVER: V I MAANDAG 8 SEPTEMBER 4 M V I 1 n 1980 Dr. J. IV. de Pous, voorzitter van de SER 1 Dii bei BF VE AI Enkele pakkende citaten: „Het grootste probleem van Latijns-Amerika blijft Cuba”; „De internationale communis tische samenzwering komt niet alleen uit Cuba en de Sov jet Unie, maar heeft ook haar basis in Washington en New York, evenals medeplichtigen in Venezuela, Panama, Costa Rica en Mexico”; „Jimmy Car ter is de meest rampzalige pre sident die de Verenigde Staten ooit hebben gehad”; „Een eventuele herverkiezing van Carter is een serieuze bedrei ging voor de democratische toekomst van Latijns-Ameri ka”. Generaal Louis Garcia Meza De moeülijike economische situatie dwingt onze overheid al geruime tijd tot bezuinigiingen, ook op het gebied van de defensie. Als gevolg daarvan wordt de in 119/77 im NAV/O-verband overeengekomen reöle stijging van het defensiebudget met 3 procent per jaar door ons niet gehaald. Nederland komt niet verder dan 2,2 procent. signalen uit de mond van de zelden te beluisteren SER- voorzitter De Pous, door Frans Nypels. ons land en zijn NAVO-defensieverplichtingen, door ge- neraalmajoor b.d.M.H. van Meyenfeldt. de jaarlijkse bijeenkomst van Zuidamerikaanse commu nistenhaters, door Rob Sprenkels. i i I Vorige week zondag, op reis in de auto, zoekend naar de omroep die sport- minnend Nederland op de hoogte bracht van het ge vecht om de wereldtitel wielrennen op de weg voor pro>fs, klonk daar in eens het sonore geluid van een man die zich, zo ver bekend, nimmer laat ondervragen door de media. i - Ht iiilt I 1 F 1 c Het lijkt er verdacht veel op dat Bezinning defensiebeleid nodig 155,00 En in Nederland zitten wij nog altijd met een te kostbare, ingewikkelde en weinig Nu slaan wij met dit percentage binnen de NAVO nog niet eens een slecht figuur. In Denemarken, Portugal en Turkije is de bereidheid om de defensieuitgaven te ver hogen gering of niet aanwezig. België heeft zijn defensiebudget reëel verminderd met 2 procent en Italië met 1,4 procent. De Ameri kanen zeggen dat zij de norm halen. De Bondsrepubliek en Noorwegen komen niet verder dan respectievelijke 2,7 procent en 2,4 procent. slagvaardige beleidsstructuur (onder ande re vier beleidsorganen en een aantal functi onele raden). De in de NAVO overeengekomen stijging van de defensieuitgaven met 3 procent is in feite niet meer dan een premie die wij moeten betalen voor een ondoelmatig be leid. Met andere woorden: bij een meer doelmatig beleid zou de 3 procent verho ging niet nodig zijn geweest en hadden de bondgenoten met een lager defensiebudget kunnen volstaan. onjuiste conclusie, maar hoe ont wart De Pous met zijn overleg de gordiaanse knoop die het parle ment bijvoorbeeld kan aanleggen als het opkomt voor de belangen van de niet-actieven, die bij het op stellen van het SER-advies niet meepraten om de doodeenvoudige reden dat zij geen zetels kunnen claimen in het overlegplatform dat de SER is? Met overleg natuurlijk, zal harmoniedenker De Pous tegen sputteren. Dat elan brachten de Van deze voornemens komt in de praktijk echter weinig terecht. Bij verdere bezuini gingen op de conventionele verdediging wordt ook het verzet tegen de modemisse- ring van de atoomwapens en de plaatsing van mobiele atoomraketsystemen in ons aankoop en betaling van militair materieel, enz. Een beleid dat zich op deze mogelijkhe den richt zal, zeker als defensie veel moet inleveren, een negatieve invloed hebben op het werk- en leefklimaat en op de gevechts kracht van de traditionele eenheden. Het is de vraag of dat met het oog op de afspraken in internationaal verband en de politiek- strategische situatie, wel aanvaardbaar is. land zinloos en onoprecht. De keus waar wij voor staan, is dan ook: het aanvaarden van de atomaire technologie ook voor de defen sie of het zorg dragen voor een verantwoor de conventionele strijdmacht. In het hoofdstedelijke theater van het Argentijnse Buenos Aires had de aanwezige internationale pers vorige week genoeg te note ren. Tal van journalisten waren uitgenodigd voor de opening van het vierde congres van het Latijn- samerikaanse Verbond voor Anti- Communisme dat, evenals voor gaande keren, was georganiseerd met de volledige steun van de Ar gentijnse autoriteiten. Zo was er onder meer een uiterst strenge be waking om de pers na de ope ningsceremonie buiten de deur te houden. Het verbond wil blijk baar de plannen die worden uitge broed uiterst geheim houden. Toen de Argentijnse voorzitter van dat verbond, Suarez Manson, insinueerde dat theoretiseren niet voldoende is, doelde hij duidelijk op de gebeurtenissen in Centraal- Amerika en met name in El Salva dor. Welnu, Roberto d’abuisson, persoonlijk naar Buenos Aires af gereisd om het een en ander weg te slepen voor ultra-rechts in El Salvador, zal zich dat geen twee keer laten zeggen. Op duin stuui Pino refer vaart H< .het dier succ orgó van sche den: It pre pelt aar HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E Koning DIRECTIE. Mr. H. C. van der Mije UI wein bloei ders symf demi IJ lope van een opbi ten mu vrij Bie dat tev Voc als mu liec me E sta; twe bel jon ach hel Ni scha gekt ven renl rent gave stra; Sch; 1241 het curs Te zoel ting dwi is v rent V dit een eigi als var Hoi 'T -*s>. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Wat mij verbaast, is dat de geringe econo mische groei in de landen van het Westen niet als reden wordt aangegrepen om zowel ■in het bondgenootschap als in de nationale defensiehuishouding, eens goed orde op za ken te stelten. Het Atlantisch bondgenoot schap leeft nog steeds op een te grote voet. Van de plannen om door de verbetering van de standarisatie van materieel en procedu res en door een vergaande taakverdeling, de doelmatigheid van de NAVO-verdedi- ging te verhogen, is tot nu toe te weinig terechtgekomen. *4 zingsprogramma’s van de belang rijkste politieke partijen is terug te vinden. In het SER-advies dat De Pous beoogt, wordt het met de be groting worstelende kabinet meege deeld hoe die groei het best over lonen, uitkeringen en winsten kan worden verdeeld. Met dit advies in de hand treedt het kabinet in overleg met de Tweede Kamer. Het parlement wijzigt het uitgestippel- de beleid niet of wel, waarna de regering met de sociale partners tot afspraken komt. Die afspraken blij ven niet beperkt tot de verdeling van de economische groei, maar hebben ook betrekking op niet-ma- teriële zaken zoals bijvoorbeeld de mocratisering van de besluitvor ming binnen ondernemingen. Trouwens, ook de bezorgdheid van de Argentijnse regering inza ke de gebeurtenissen in El Salva dor zal d’Abuisson hoopvol stem men. Hij weet nog erg goed dat Videla tot vrijwel het laatste mo ment nog vliegtuigen vol wapens naar dictator Somoza in Nicara gua stuurde. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort. 023 - 31 90 53 Het door de SER-voorzitter ont vouwde nieuwe overlegmodel voor de jaren ’80 - oude wijn uit de jaren ’50 in een nieuw vat - oogt aantrek kelijk en is daarom voor discussie •vatbaar. Bij die discussie mag even wel niet uit het oog verloren worden dat er aan het plan-De Pous ook bezwaren kleven. De Pous zou De Pous niet zijn als hij geen rotsvast vertrouwen koesterde in de moge lijkheid van een bindende afspraak nè overleg. In twee zinnen rekende hij in ieder geval af met het bij politieke partijen steeds populair der wordende idee van een door de partijen in de moeilijke opbouwja- ren immers ook op. Maar met het verschil tussen de jaren ’50 - de jaren waarin het voor sociale part ners dikwijls een sport was om de straf-geleide loonpolitiek van el kaar opvolgende kabinetten-Drees te omzeilen - en de huidige periode zonder een echte economische groei voor ogen, is echter het pessimisme in het slagen van het nieuwe overleg verklaard. het overlegplan-De Pous, hoeveel waardevolle aspecten het ook in zich bergt, de sociale partners op het lijf geschreven is. Want in de ogen van de geestelijke vader zijn zij het eerst aan slag als over de wenselijke verdeling van schaarse economische ruimte gefilosofeerd wordt. In een samenleving waarin de collectieve goederen zo’n groot beslag op financiële middelen leg gen en waai zovelen afhankelijk zijn van beslissingen van enkelin gen, is het echter de primaire taak van de gekozen volksvertegenwoor digers om de denkrichting te bepa len. Maar zo’n beleid gaat in de richting van geleide inkomenspo litiek en daar hebben zowel werkge vers als werknemers een broertje dood aan. Het anti-communisme blijkt ook keer op keer uiterst nauw verbon den met verregaande economi sche belangen. Bijvoorbeeld, de recente beslissing van 98 bankin stellingen, voornamelijk met een hoofdzetel in de Verenigde Staten, om het nieuwe Boliviaanse regime belangrijke financiële ruggesteun te geven. Op die manier is al het effect verloren van de politieke en economische isolatie die de Ame rikaanse president Carter voor Bolivia in petto had. 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur Maar ook de mensen die niet direct door hun regering waren afgevaardigd, zijn het waard te worden genoemd. Tal van agenten van de Braziliaanse, Chileense en Peruaanse inlichtingendiensten, die zich overigens tijdens de ope ning van het congres opvallend op de achtergrond hielden; hoge lege rofficieren uit Honduras en Co lumbia; en niet te vergeten de on betwiste leider van ultra-rechts in El Salvador, majoor b.d. Roberto D’Abuison. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Het is al langer bekend dat het wereldje van internationale geld schieters, het Internationale Mo netaire Fonds incluis, best overweg kan met de dictators in de Cono-sur, de Zuidhoom. vaMMk. De recente coup in Bolivia en de uitlatingen van de nieuwe macht hebber daar, generaal Luis Garcia Meza, wijzen erop dat de door Argentinië geïnspireerde anti communistische praktijken nog veel verdere gevolgen kunnen hebben. Zo werd vanwege de di recte Argentijnse inmenging het democratische proces in Bolivia naar het geschiedenisboek verwe zen. En Garcia Meza nam geen blad voor de mond. Zo zou Carter direct betrokken zijn bij de inter nationale communistische samen zwering en zou het onder sterke invloed van Washington staande Andes-Pact door het nieuwe Boli viaanse regime worden verruild voor de Zuidhoom (Pact van de Cono-sur). Wat ik hoop, is dat de economische situa tie en de mogelijke gevolgen van een kort zichtig bezuinigingsbeleid zullen leiden tot een herbezinning op het defensiebeleid, zo wel nationaal als internationaal. Alleen wanneer wij de vraag naar de doelmatig heid van de verdedigingsorganisatie cen traal gaan stellen, zullen wij erin slagen om ook in economisch moeilijke tijden, een verantwoorde conventionele defensie te handhaven. Het recept van De Pous geeft de Sociaal Economische Raad, een platfeum van werkgevers, werkne mers en door de regering benoemde deskundige kroonleden, veelal hoogleraren in de economie, de rol terug die hij in de na-oorlogse jaren van wederopbouw vervulde. Een spilfunctie dus. De SER stelt jaar lijks een advies op over het te voe ren sociaal-economisch beleid op middellange termijn. Het advies gaat naar het kabinet op een tijdstip dat nog de laatste hand moet wor den gelegd aan de begroting voor het volgend jaar. De regering weet dan globaal wat werkgevers en werknemers, al dan niet met steun van de deskundige kroonleden als wenselijk beleid voor ogen zweeft. Stel er is in enig jaar een economi sche groei van 1,5 2 procent - een luchtspiegeling die in de verkie- Laten we eens naar die praktij ken gaan kijken. Allereerst is er de al jaren voortdurende 'stroom van moorden op politieke vluchte lingen op het Amerikaanse sub continent. Enkele voorbeelden: de Allende-trouwe Chileense gene raal Carlos Pratts, vermoord in Argentinië; de progressieve Boli viaanse president, generaal Juan José Torres en de Uruguyaanse parlementariërs Zelmar Michelini en Hector Gutierrez Ruz, even eens dood aangetroffen in Buenos Aires; de paspoorten die de Para- guyaanse dictator Alfredo. Stroessner verstrekte en waarmee de Chileense geheime dienst wist door te dringen in Washington om een einde te maken aan het leven van Orlando Letelier, en de vijl Argentijnen die dit jaar juli wer den ontvoerd in de Peruaanse hoofdstad Lima, over wier lot nog steeds geen zekerheid bestaat. Toch werd er tijdens de ope ningsceremonie een tipje van de sluier opgelicht van de uiterst duistere activiteiten van deze La- tijnsamerikaanse anti-communis ten. Er werden gelukwensen voor gelezen van de presidenten van Argentinië, Paraguay, Uruguay en Bolivia, stuk voor stuk dicta tors met nogal wat fascistische trekjes. Verder was er de’ lijst van deelnemers om de journalisten aan het denken te zetten: afge vaardigden uit 20 Latijnsameri- kaanse landen, onder wie opmer kelijke, door regeringen aangewe zen deelnemers als de opperbevel hebber van het Uruguyaanse le ger, Roberto Queirolo, de Guate- malaanse ex-president Mario San doval Alarvon, de nog verse minis ter van Informatie uit Bolivia, Fernando Balavios, en natuurlijk de president van het verbond, die de discussies in gladde banen moet leiden, de ex-opperbevelheb- ber van het Argentijnse leger, ge neraal b.d. Carlos Suarez Manson. Ik verwacht niet dat in de defensiebegro ting die op Prinsjesdag zal worden gepre senteerd, veel aandacht zal zijn voor de verbetering van de doelmatigheid van de defensiehuishouding. Immers de bezuini gingen waar de regering naar streeft, moe ten op korte termijn worden bereikt. Ter wijl de structurele veranderingen die nodig zijn om de doelmatigheid van de organisa tie te verhogen, pas op langere termijn geld opleveren. Over de omvang van de defensiebezuini- gingen en de wijze waarop die moeten wor den bereikt, is nu nog niet veel bekend. De aangekondigde vermindering van de socia le uitkeringen betekent, door de koppeling tussen de wedde van dienstplichtigen en het minimumjeugdloon, een voordeel van enke le tientallen miljoenen gulden. Bezuinigingsmogelijikheden zijn verder: een wijziging van de arbeidsvoorwaarden (vertraging van de bevordering, verminde ring van salarissen, enz.); een beperking van het personeelsbestand; het uitstellen van bouwprojecten; het vertragen van de Het eerste is: een toenemende afhanke lijkheid van atoomwapens voor de verzeke ring van onze veiligheid. Deze ontwikkeling plaatst zeker Nederland voor grote proble men. In het regeerakkoord van het kabinet- Van Agt en in de programma’s van de meeste politieke partijen lees ik dat om het voortbestaan van de mensheid te verzeke ren, de rol van atoomwapens moet worden teruggedrongen door onder andere de in standhouding van een toereikende conven tionele strijdmacht. Het tweede is: een verslechtering van de betrekkingen tussen Amerika en West-Eu- ropa. De bereidheid in Amerika om voor ons offers te brengen zal zeker afnemen als in Europa de bereidheid om voor de eigen -x----jx T._ j,^ verband zie ik de onlangs aangekondigde wijziging in het Amerikaanse strategisch beleid als een waarschuwing aan ons adres. In de atomaire afschrikkingsstrategie gaat *de dreiging met een tot Europa beperkt ato mair conflict, een steeds grotere rol spelen. Die verandering maakt duidelijk tot hoever Amerika wil gaan bij de verdediging van ons continent. Wat het onder auspiciën van de Argentijnse dictator Jorge Videla in 1976 opgerichte verbond in de praktijk nu precies uitvoert, werd door de congresgangers nogal in het ongewisse gehouden. Het dui delijkst was wellicht nog de voor zitter, Suarez Manson, die ver klaarde dat de welig tierende com munistische samenzwering kost wat kost moet worden ingedamd en dat „de maatregelen niet alleen theoretisch kunnen zijn”. Het heeft er dus veel van dat tijdens het congres niet slechts wordt ge theoretiseerd over de beste wijze van een communistische heksen jacht, maar dat er blijkbaar even eens zeer concrete acties worden uitgedacht om in de praktijk te brengen. Nederland staat, zoals in het begin van dit artikel staat te lezen, met deze problemen in Jverdediging te zorgen, minder wordt. In dit sche teruggang is algemeen en ook andere, „orhar>ri iir Ho nnianac landen proberen deze teruggang het hoofd te bieden door de defensieuitgaven te ver minderen. Op twee gevolgen van het Wes- teuropese bezuinigingsbeleid wil ik wijzen. Trouwens, waarom meent De Pous dat het parlement de moed heeft om een vroeg akkoord tussen sociale partners in gevaar te bren gen als het tot de ontdekking komt dat de sociale partners bij het ver delen van de groei of een minlijn de niet-actieven in de kou heeft laten staan? Het verleden heeft bewezen dat partijen in de Tweede Kamer erg huiverig zijn om duidelijkheid te scheppen als het om arbeidsvoor waardenbeleid gaat. 15.90 45.85 60.00 180.70 233.00 0,80 De verrassing was compleet toen de geïnterviewde - Dr. Jan de Pous, ais voorzitter van de sociaal Econo mische Raad wei eens als „Het vleesgeworden harmonie-model” getypeerd - zijn suggesties aan droeg waarmee volgens hem de so- eiaai-economiische problemen op lange termijn kunnen worden opge lost. Als een man als De Pous dat •doet moet het water hem echt tot aan de lippen staan. Een wanhoops kreet dus? Dat niet - uit het feit dat hij zich via een vraaggesprek tot het volk richt mag worden afgeleid dat de SER-voorzitter- mogelijkheden ziet om het grootste kwaad in onze volkshuishouding - het verstarde rolpatroon dat zinvoi overleg tussen sociale partners, werknemers- en werkgeversorganisaties, onderling in de weg staat - met succes te bestrijden. Anders gezegd: De Pous beseft dat op basis van zijn sugges ties diverse partijen bereid zijn uit hun egelstellingen te kruipen. Volgens De Pous bestaan er geen grote principiële verschillen van mening over de aard en de omvang van de huidige sociaal-economische problemen en de oorzaken ervan. Zijn gevoelig oor heeft daarnaast allerlei, zoals hij het zelf noemt, „interessante geluiden” opgevan gen die er op duiden dat men zoekt naar een gezamenlijke aanpak en dat men bereid is tot een gemeen schappelijke oplossing te komen. Hij laat de naam van Indu- striebond-FNV-voorzitter Arie Groenevelt niet vallen, maar het is duidelijk dat hij op de matigingsbe- reidheid van de top van de Indu- striebond-FNV een wissel trekt. Dat diezelfde •Groenevelt door zijn ach terban openlijk wordt verguisd geeft weinig reden om het optimis me van De Pous te delen. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 politieke partijen steeds populair- overheid op te leggen straffe inko menspolitiek om echte matiging van de besteedbare lonen af te dwingen. In zijn ogen moet een in komensbeleid gedragen worden door de sociale partners „én hun brede achterban”. Op zichzelf geen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4