Produktieverlies in Wellicht 3.000 bouw bijna 3 miljard banen per jaar weg bij onderwijs 1 au nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken lichlreklame KM K o® Planbureau over periode 1980-1990: Algemeen Verbond Bouwbedrijf: Barricades voor KLM werkt aan Lubbers: ideeën Ginjaar over abortus naïef Economie VS Miljoenenfraude herstelt zich in Overijssel Londen sluit ambassade in Teheran Laagste melkprijs LAATSTE NIEUWS ochtendspits verwijderd Uitdunning top politie hoofdstad n Vermeulen I vj^mmenaede^\ Walesa spoedig naar de paus lagere Europese vliegtarieven „Formatie moet links kabinet opleveren” KW WA K voorlopig 1,04 HAARLEM 319309 O; O het woord is aan... agenda pagina 7 Erasmusprijs Zware opgave Natuureducatie Heemswijk weersverwachting Wisselvallig I 4 I ia. En verder I DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 (ADVERTENTIE) r 1 Christopher Morley: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 260 pagina's (Van onze redactie binnenland) I V. A 4 A 03 Jonge Socialisten: .V. DEN HAAG. Tot 1990 gaan er per jaar wellicht 3.000 tot 4.000 banen verloren in het onderwijs. Telefoonbeantwoorders - voor exclusieve Herenmode SCHILDERIJEN wandplastieken - reproducties Kunsthandel Èr.« Beurs16 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie17 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips11 Sport1, 21 Toerisme15 Weerrapporten2 r~i I - -Wal Ka: IJmuider Courant V. (Van een onzer verslaggevers) Erasmusprijs Zie ook pagina 2. ■x 73 a» A (Van onze redactie buitenland) I.V. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) Westduitse Zie pagina 3. Van het KNMI tot morgenavond Dit zegt voorzitter Van den Bos van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in een brief aan premier Van Agt, waarin LONDEN (AFP). De Britse regering heeft haar ambassade in Teheran geslo ten. Zij heeft echter niet de diplomatieke betrekkingen met Iran verbroken. Dit heeft het Britse ministerie van Buiten landse Zaken vanmiddag in Londen be kendgemaakt. Hoge hakken zijn uitgevonden door een vrouw die altijd op haar voorhoofd werd gekust. Zaterdag 18 oktober is door de uitge- KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Hengelsport artikelen Natuurshop Schalkwijk Winkelcentrum Schalkwijk Tel. 023-334948 Grote Houtstraat 59 - Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur r bij GROTE HOUTSTRAAT 1a en 2 HAARLEM JOS DE GRAAFF Gierstraat 47. Tel. 312801 H lem Het adres voor al uw omlijstingen DETROIT. De malaise in de Ameri kaanse economie is nagenoeg voorbij. Er zijn allerlei tekenen die wijzen op econo misch herstel. Dit zei de Amerikaanse minister van Financiën William Miller gis teren. Hij wees in dit verband op het stijgend aantal orders, het aantrekken van de bouwnijverheid (40 procent meer huizen in aanbouw) en de autoverkoop en de daling van het werkloosheidscijfer van 7,8 tot 7,6 procent. Ook voozitter Schultze van de presiden tiële raad van economische advieseurs zei gisteren dat het vrijwel is gedaan met de economische recessie in de VS. Morgenavond treedt het Neder lands elftal in Dublin aan tegen Ier land. Een wedstrijd die voor bonds coach Jan Zwartkruis een testcase betekent met betrekking toh de dras tische verjonging die hij in zijn selec tie heeft doorgevoerd. Dat de voor een deel onervaren ploeg het verre van gemakkelijk zal krijgen mag blij ken uit het feit dat de Ierse coach Owen Hand over spelers beschikt, die een macht aan Engelse en inter nationale ervaring bezitten. Hij stelt dan ook: „Wij hoeven voor geen enkele tegenstander te wijken". N (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Lech Walesa, de leider van de grote stakingsacties in Polen, zal over twee of drie weken een bezoek brengen aan paus Johan nes Paulus de Tweede. „Ik ben door de paus uitgenodigd om naar het Va- ticaan te komen, maar op het mo ment kan ik nog niet gaan omdat ik het te druk heb met de organisatie van de nieuwe vakbonden”, aldus Walesa gisteren. Overigens moet hij ook nog een paspoort aanvragen. Het duurt gemiddeld drie weken voor dit document wordt verstrekt. Zie ook pagina 3 Deze voorspelling doet het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een van middag gepresenteerde prognose over de ontwikkeling van de kwartaire sector (de niet-commerciële dienstverlening). De ra ming is gebaseerd op cijfers over het gebruik van niet-commerciële diensten. AMSTERDAM (ANP). De Jonge Soci alisten in de Partij van de Arbeid willen dat hun partij alles in het werk stelt om na de komende verkiezingen een links meer- derheidskabinet te formeren met PPR, PSP en CPN. Lukt dat niet, dan sluiten de Jonge Socialisten een samenwerking met D’66 niet uit. Het bestuur van de Jonge Socialisten stelt aan een coalitie met D’66 wel voor waarden. Loonmatiging voor inkomens beneden modaal moet worden gekoppeld aan belangrijke hervormingsvoorstellen, er moeten 80.000 woningwetwoningen per jaar worden gebouwd, waarvan de helft voor een- en tweepersoonshuishoudens, alle kerncentrales in Nederland moeten dicht en uittreding uit de NAVO moet „wenselijk worden bevonden”. AMSTERDAM. Het spitsverkeer in de Amsterdamse binnenstad is vanoch tend normaal op gang gekomen, luttele uren na afloop van de rellen die vanaf vijf uur gistermiddag het straatbeeld beheersten. Pas na twee uur ’s nachts kwam er een einde aan de felle botsin gen tussen rellenschoppers en politie. De rust keerde terug in Amsterdam, maar de binnenstad vertoonde een ontredder de aanblik: rokende barricades, ingesla gen ruiten en vernield straatmeubilair. Ploegen van de stadsreiniging rukten ren. Aan de vele hopen glas, kromme verkeersborden en verwijderde straatte- gels was vanochtend nog te zien dat er weer stevig geknokt was in de hoofd stad, met als inzet een kraakpand aan de Herengracht, dat maandagmiddag door de politie was ontruimd. Ondanks de weergekeerde rust blijven 150 man mo biele eenheid in de hoofdstad paraat. Een woordvoerder van de politie: „Maar wel zo dat ze redelijk aan het gezicht onttrokken Zijn, anders zou dat weer provocerend kunnen werken”. Zie verder pagina 4. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De bouw in ons land verwacht voor dit jaar een produktie verlies van minstens 2,75 miljard gulden. Alleen al door de achteruitgang in de eerste helft van dit jaar staat de werkgelegenheid van ruim 27.500 mensen op de tocht. Het Velsense bureau natuureducatie heeft met een cursus „Vissen van de Noordzee een gloednieuw ijzer in het vuur. Locatie hiervoor is het IJ- muidense Pieter Vermeulenmuseum. Vierdeklassers van de Velsense scholen worden hier ingewijd in de „geheimen der zee”. Met een zee- aquarium en geprepareerde vissen wordt een en ander aanschouwelijk gemaakt. SCHIPHOL (ANP). Een aantal vlieg- tuigtarieven tussen Schiphol en Spanje en Zwitserland wordt binnenkort 20 tot 40 procent goedkoper. De regering moet ech ter de plannen die hiertoe bestaan, nog goedkeuren. Het gaat om overeenkomsten van de KLM met de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia en de Zwitserse onderne ming Swiss-Air. Een retour naar Barcelo na zou van 753 op 597 gulden komen, naar Malaga van 1061 op 646 gulden en naar Madrid van 889 op 722 gulden. Voorwaar de is dat men een week in genoemde plaatsen blijft. De maximum verblijfs duur is drie maanden. De prijs van een retourtje Basel zou van 416 op 321 gulden komen, naar Zurich van 443 op 340 gulden, en naar Genève van 503 op 387 gulden. Er zou op deze vluchten geen maximale verblijfsduur komen, maar wel moet een nacht van zaterdag op zondag in de reis zijn opgenomen. Het totaal aantal Nederlandse toeristen dat in de eerste zeven maanden van dit jaar naar Spanje ging, is met drie procent gestegen tot 900.662. Volgens het Spaanse verkeersbureau in Amsterdam, dat dit gisteren liet weten, is die toeneming ge heel te danken aan een sterke stijging van het bezoek aan Spanje in de maand juli. (Van ónze redactie binnenland) DEN HAAG. Het idee van minister Ginjaar van Volksgezondheid om de wets ontwerpen van de regering en van de PvdA en D’66 inzake de abortusregeling samen te voegen is naïef. Dit zei CDA- fractieleider Lubbers gisteren in een radio-interview. Het wetsontwerp van de regering spreekt bijvoorbeeld van een verantwoor delijkheid van de overheid, van de arts en van de vrouw zelf, zei Lubbers. Het PvdA- D’66 iontwerp laat op dit punt de vrouw geheel zelf beslissen. Het is volgens hem niet mogelijk uit dit zorgvuldig opge bouwde wetsontwerp zaken te verdoeze len of in elkaar te schuiven. Het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA) ziet eveneens weinig nut in het plan van minister -Ginjaar om beide abortusont- werpen in elkaar te schuiven. Roethof zei gisteravond dat er al zoveel tijd verloren is gegaan met het praten over en ontwerpen van plannen met be trekking tot een nieuwe abortusregeling dat het nu hoog tijd wordt voor een beslis sing in deze zaak. De behoefte aan ver nieuwde wetgeving is duidelijk, aldus het Kamerlid. Roethof vond dat het regeringsvoorstel eerst maar in stemming gebracht moest worden. Dan bestaat er altijd nog de mo gelijkheid om amendementen in te dienen om tot elkaar te komen, aldus Roethof. (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK. Het Produktschap voor Zuivel heeft de minimumprijs voor melk vanmorgen opnieuw vastgesteld op 1,04. Het ministerie van Economische Zaken is er direkt mee akkoord gegaan. Vorig week deelde minister Van Aar- denne van Economische Zaken mee, dat het zuivelschap opnieuw de bevoegdheid zou krijgen de laagste verkoopprijs voor melk vast te stellen, nadat gebleken was dait een vrije melkprijs tot een ware „melkoorlog” leidde. De vaststelling moest echter wachten totdat de ministe riële beschikking in het Staatsblad kon worden gepubliceerd. De melkprijs is overigens voorlopig. Het zuivelschap zal binnen afzienbare tijd over een mogelijke verhoging ervan beslissen. F ALMELO (ANP). In Overijssel is een omvangrijke belastingfraude ontdekt. Vijf ondernemers zouden te zamen zeker 2,5 miljoen gulden aan belasting en socia le lasten hebben ontdoken, terwijl ook een groot aantal uitkeringstrekkers uit Alme- lo en omgeving er samen enkele miljoenen guldens aan zouden hebben overge houden. Het gaat om vijf bedrijven in de wegen bouwsector die zo’n 250 mensen illegaal voor zich lieten werken. Een speciaal Overijssels politieteam heeft de zaak in samenwerking met de Belastingdienst en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst onderzocht. Tot dusver zijn 21 men sen aangehouden. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De nieuwe hoofd commissaris van politie in Amsterdam J. Valken wil de grote kloof in het korps tussen leiding en lagere politiekaders dichten. Daartoe zal de top van het Am sterdamse politiekorps worden gereorga niseerd dan wel uitgedund. Dit blijkt uit een vertrouwelijke nota van de hoofdcom missaris over het functioneren vn de poli tietop. De structuur van het korps staat al geruime tijd ter discussie. Netto zal de werkgelegenheid in deze sector, waartoe gerekend worden onder wijs, openbaar bestuur, gezondheidszorg, maatschappelijke diensten als bejaarden oorden, gezinsverzorging en openbaar vervoer, in de komende tien jaar groeien met 0,4 procent per jaar. Dat is aanzienlijk minder dan de jaarlijkse groei met 2,8 procent in de jaren 1970-1980. Het SCP zegt dat tot 1990 tienduizenden arbeidsplaatsen in de kwartaire sector zullen verschuiven. Zoals gezegd, neemt de werkgelegenheid in het onderwijs sterk af, maar in andere sectoren, met name in de maatschappelijke dienstverle ning en in de gezondheidszorg zal sprake zijn van een groei: 9.000 banen per jaar extra. Het totale groeipercentage van de hele kwartaire sector van 0,4 procent per jaar, komt neer op een jaarlijkse'groei van de werkgelegenheid met 5.000 banen. Als belangrijkste oorzaken voor de ver schuivingen van werkgelegenheid in de kwartaire sector noemt het SCP de daling van het geboortecijfer en de toeneming van het aantal bejaarden. Overigens merkt het planbureau op, dat de ontwik kelingen in de kwartaire sector in grote mate zullen worden beïnvloed door de overheidsuitgaven. Over de ontwikkeling van die uitgaven op langere termijn is ni^ts met zekerheid te zeggen. Het SCP is daarom bij zijn prognose uitgegaan van de trendmatige ontwikkeling van het ge bruik van niet-commerciële diensten. hij vraagt om stimulering van de bouw. Volgens Van den Bos werden er in de eerste helft van dit jaar 7,7 procent min der vergunningen afgegeven voor de bouw van woningen, winkels, kantoren en dergelijke en 9 procent minder voor de bouw van grond-, water- en wegen- werken. x Van den Bos stelt verder dat op dit moment duidelijk wordt dat duizenden premiebeschikkingen en plannen voor bouw in de vrije sector worden geschrapt. Bovendien is er nog het negatieve effect van de bezuinigingen, waardoor nog eens vijfduizend banen verloren zullen gaan. Al met al gaan in de bouw, naar wordt gevreesd, 60.000 arbeidsplaatsen verloren, waardoor in de toeleverende bedrijven 26.000 banen worden bedreigd en in ande re sectoren nog eens 13.000 banen, aldus Van den Bos. prompt uit voor het opruimen van de grootste barricades rond Dam en Rokin. Vlak voor het uitrijden van de eerste trams lukte het ook de versperringen op andere plaatsen in de stad te verwijde- Vanmorgen vroeg op het Rokin in Amsterdam: de gemeentereiniging had handenvol werk aan het opruimen van de chaos die in het gehele stadscentrum was ontstaan. K. t «nsltrk Z vorste; Voor het gebied IJmond-Noord is de bouw van een verpleegtehuis van tweehonderd bedden op papier rond na jarenlang touwtrekken met het betrokken ministerie. Initiatiefnemer is de Stichting Heemswijk waarin be heerders van de bestaande verpleeg- centra Zeevanc (Wijk aan Zee) en St. Jozef (Heemskerk) gelijkelijk verte- genwoordigd zijn. I anti-atoomenergiebeweging kozen als de dag waarop aangekon- I digde acties tegen de kerncentrale in Dodewaard zullen beginnen. Zie pagina 2. De Westduitse bondskanselier Schmidt vindt dat de olielanden met geld over de brug moeten komen om de ontwikkelingslanden die in pro blemen zitten vanwegen de hoge I olieprijzen te helpen. r S, - „Zoals een boosdoener alleen maar op bepaalde momenten een slecht mens is, is de kunstenaar op bepaalde momenten een bij zonder mens”. Uitspraak die Gus tav Leonard deed toen hij dins dagavond samen met Nikolaus Harnoncourt de kreeg uitgereikt. ?ie kunstpagina M regen en minimumtemperatuur on- i geveer 13 graden. Daarna enkele op klaringen en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 17 I graden. Matige tot krachtige wind i tussen zuid en west.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1