Watertarief extra omhoog door kosten aanleg transportbuis Twee en kwart miljoen subsidie voor orkest Gedeputeerden mogen vrijuit spreken over de Markerwaard Bibliotheken vormen duurste Provincies niet welzij nspost versterken ten BEGROTING ZUID-HOLLAND SOMBER OVER DE TOEKOMST Voor Noord-Holland een luxe; voor Zuid-Holland een noodzaak koste van gemeenten ieb WOENSDAG 0 PROVINCIE BETAALT EDUCATIEF MEDEWERKER NPO Zuid-Holland protesteert tegen tweedeling (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DEN HAAG. De provincies kunnen binnenkort hun kas bijvullen door een verhoging van de wegenbelasting. Tot nog toe maakte het parlement in Den Haag uit hoe groot die verhoging zou moeten zijn. Binnenkort gaat dat veranderen. De provinciale besturen mogen dan zelf de omvang van die lastenverhoging bepalen, binnen bepaalde grenzen uiteraard. Woordvoerder van de drie grootste fracties in de Tweede Kamer hebben zoals gemeld eind augustus met een daartoe strekkend wetsontwerp ingestemd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland weten echter nog niet precies, wat ze met deze nieuwe mogelijkheid gaan doen. Dat moet zorgvuldig worden beke ken, verklaarde gedeputeerde mr. Korte dinsdagmiddag bij de pre sentatie van de Noordhollandse begroting voor 1981. hAk Gebakken schol met appel en champignons 1 Per persoon 1 flinke schol Laat de schoon- gemaakte en licht gezouten vis uitlekken. Wentel ze luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter goudbruin Garneer de schol met champignons en schijven appel welke in dezelfde olie of boter zijn gebakken, feestrooien met fijngehakte peterselie. I. SB i PROVINCIE provinciale Extra inkomsten voor de provincies via de wegenbelasting. 99 Een onderonsje van twee leden van het NPO tijdens een repetitie. •Cr Bibliotheken slokken het leeuwedeel van de welzi/nsubsidiepot op (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Kunst Commissaris drs. R. J. de Wit wees er wel op, dat het vreemd zou zijn, wanneer de provincie de nieuwe inkomstenbron niet zou benutten. In het verleden is van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben nog geen officieel standpunt over het regeringsvoornemen de Markerwaard in te polderen. Hoewel een duidelijke meerderheid in het college persoonlijk voorstander is van inpoldering, houdt men zich aan het collegeprogram. Dat komt er op neer, dat daarover nu nog geen uitspraak is te doen, omdat nu nog niet hoeft te worden besloten tot de aanleg van een tweede nationale luchthaven. De aanleg van deze luchthaven is namelijk het argument bij uitstek voor inpoldering. Volgens het program, althans. De subsidie voor „Bond tegen het schen den dóór het vloeken van Gods Heiligen Naam” te ’s-Gravenhage” ontbreekt ook deze keer weer niet op de begroting. Bij al die grote bedragen in het Welzijns-hoofd- stuk kijkt men niet meer op de paar honderd gulden 250) voor deze organi satie. De duurste post vormen de bibliothe ken: totaal 12.373.700. Grote bedragen gaan zitten in de kosten van adviserende organen, zo is een bedrag van 2.363.000 geraamd voor adviserende organen op het gebied van het welzijn in het algemeen. De adviesorganen op het gebied van het maatschappelijk werk kosten de provin cie 1.035.070. Op het gebied van de ge zondheidszorg is 1.272.000 geraamd voor advies. Aan studietc elagen is een tctaalbedrag van 565.000 geraamd. Deze officiële terughoudendheid is geen beletsel voor de individuele leden van het college om uitspraken te doen over de Markerwaard. Zo nam gedeputeerde Van Dis (CDA) onlangs stelling tegen het idee om een natte Markerwaard op te nemen in het landelijke CDA- verkiezingsprogram. Volgens het provinciaal CDA-ver- kiezingsprogram zouden ook de overige CDA-leden van Gedeputeerde Staten voor inpoldering moeten zijn. De PvdA-gedeputeerden Van der Knoop en IJff hebben zich ook vaak voor inpoldering van de Marker waard uitgelaten. Onduidelijk blijft dan nog het stand punt van de PvdA-gedeputeerden Korver en De Vrieze. Volgens commissaris De Wit was het volkomen juist, dat de gedeputeerden wat de Markerwaard betrof vrijmoedig hun opinie gaven. „Het is nuttig dat de landelijke politici weten, hoe de regio er over denkt. Wij laten ons niet monddood maken door het programak- koord”, aldus De Wit, die kennelijk even was vergeten, dat hij formeel al helemaal geen boodschaphoeft te hebben aan dat programakkoord. Als neutraal voorzit ter, die bij de totstandkoming van het akkoord niet officieel betrokken was, laat Noordhollands commissa ris geen gelegenheid onbenut om vrijmoedig voor in poldering te pleiten. Pikante bijzonderheid van dit WRK-III project- is, dat het volgens sommigen een overbodige investering iê, die echter niet meer ongedaan is te maken. Het fraaie complex van pompstations en zuiverings- gebouwen te Andijk is bijna klaar en de pijpleiding ligt al onder de grond. Critici van de WRK-III stellen, dat in het project een overcapaciteit ligt besloten. Men is destijds aan het project begonnen op grond van prognoses van het waterver bruik, die thans bij lange na niet blijken te kloppen. De duininfiltratie die aan het totale WRK-idee ten grondslag ligt, staat voor een belangrijk deel ter discussie. En de tweede poot, de industrie in de IJmond, lijkt ook lang zo’n zekere afnemer niet meer als men een tiental jaren geleden dacht: het gaat slecht met Van Gelder Papier en de verwachte groei van Hoog ovens is uitgebleven. Een aen ander zou betekenen, dat voor de water-aanvoer zou kunnen worden vol staan met de al bestaande pijpleidingen van Jutphaas (aan de Rijn) naar Zuid- Kennemerland, de IJmond en het Weste lijk Havengebied. Zou deze redenering kloppen, die verschillende politici ten pro- vinciehuize (nog) niet hardop durven uit spreken, dan leidt dit tot een pijnlijke conclusie: De helft van de tariefsverho ging, die de Noordhollandse huishoudens cies wordt namelijk al geruime tijd een opcentenheffing van 16,8 percent in reke ning gebracht. Deze heffing is dus al inge calculeerd in wat men totaal aan motorrij tuigenbelasting betaalt. De speelruimte die er voor de provincie overblijft ligt tussen de 16,8 percent en de 23 percent aan opcentenheffing. In de ontwerp-begroting voor 1981 heb ben GS van Noord-Hoüand nog niet wil len vooruitlopen op de nieuwe opcenten heffing. Volgens Gedeputeerde Korte zal in ’t vervolg van jaar tot jaar moeten worden bekeken op welk percentage van de hoofdsom van de motorrijtuigenbelas ting met de opcentenheffing zal stellen. Een en ander zou zeer zorgvuldig moeten worden vastgesteld. De heffing moet pas sen bij het landelijk economisch beleid. De kans dat men provincieaal wat dat betreft scheef gaat is echter klein, wan het gaat in feite om betrekkelijk kleine bedra gen, die moeilijk als onaanvaardbaar ho ge lastenverzwaring kunnen worden aan gemerkt. DEN HAAG Het is slecht gesteld met de financiële positie van de pro vincie Zuid-Holland. Door te bezuini gen op o.m. de uitgaven voor stads vernieuwing en sportaccommodaties komt de begroting voor 1981 uit op een tekort van 600.000 gulden. Groter mag het „gat” op grond van afspra ken tussen rijk en provinciaal be stuur niet zijn. Het tekort wordt ge dekt uit de algemene reserve van de provincie. Gedeputeerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, hebben de ont werp-begroting voor volgend jaar vanoch tend gepresenteerd. Daaruit blijkt dat voor nieuwe activiteiten of het uitbouwen van bestaande taken slechts één miljoen gulden beschikbaar is. De begroting voor 1981 laat een ongunstiger beeld zien dan voor dit jaar. De belangrijkste oorzaak daarvan is de door het rijk aangekondig- de bezuiniging op het provinciefonds. Dat is het „potje” waaruit het rijk de provin cies van geld voorziet. De beknibbeling daarop kost Zuid-Holland 2,5 miljoen. Gedeputeerde Staten zijn fel tegen een eventuele bezuiniging op het onderhoüd van wegen. Het onderhoud van de niet- rijkswegen is grotendeels een taak van de provincies, die daarvoor een uitkering van het rijk krijgen. Een ambtelijke werk groep, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende ministeries, heeft het voorstel gedaan om deze uitkeringen te brengen op het niveau van een derde tot de helft van de werkelijk benodigde mid delen. Als deze suggestie wordt gevolgd, dan voorzien Gedeputeerde Staten „een rampzalige toestand” voor wat betreft de verkeersveiligheid op de wegen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ook in 1981 rekent het provinciaal bestuur er op weer fikse be dragen te moeten steken in wat wordt genoemd het „Welzijn”. Onder dit begro tingshoofdstuk valt alles wat te maken heeft met vorming en ontwikkeling, maatschappelijke zorg, bejaardenzorg, gezondheidszorg en sport, voorzover er sprake is van een provinciale verant woordelijkheid. Maar ook de subsidies voor de kunst, waarover elders op deze pagina afzonderlijk wordt bericht. Auto wordt DEN HAAG (ANP). Een commissie uit de Raad van Advies voor de Ruimtelij ke Ordening (RARO) gaat tot op zekere hoogte akkoord met versterking van de provincies, maar dit mag niet ten koste van de gemeenten gaan. De regering legt in haar plannen een sterk accent bij de provincies, maar de RARO pleit in een concept-advies aan de regering voor inter gemeentelijke samenwerking. Dit con cept-advies moet nog door de raad wor den behandeld. Alleen als de uitvoering van bepaalde overheidstaken zo’n groot gebied bestrijken, dat zij niet meer zinvol alleen op (inter) gemeentelijke schaal ver richt kunnen worden, mogen zij van de gemeenten naar de provincies overgaan. Dit moet dan per overheidstaak in een speciale wet worden geregeld, waarbij een gemeentelijke betrokkenheid bij de besluitvorming gegarandeerd blijft, aldus het advies. De commissie voor de bestuurlijke or ganisatie van de raad wenst ook een ver sterking van de provincies, maar dan vooral door het overdragen van taken van het rijk aan de provincies. De commissie meent, dat de gemeenten de mogelijkhe den van thans om samen te werken moe ten behouden. Door de regeringsplannen zal het samenwerken van gemeenten veel moeilijker worden. DEN HAAG. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland zal deze week in een telegram protesteren tegen de voor genomen tweedeling van deze provincie. Volgens de plannen van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) zou Rijnmond een aparte provincie moeten worden. Zuid-Holland is daar op zichzelf geen tegenstander van, mits de vorming van de nieuwe provincies gepaard gaat met een herverdeling van de taken tussen Rijk, provincies en gemeenten. Voor de vor ming van een provincie Rijnmond „oude stijl” voelt het provinciaal bestuur niets. De Tweede Kamer zou zich deze week over de provinciale herindeling buigen, maar het debat is wegens ziekte van mi nister Wiegel uitgesteld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De huishoudens, die wa ter hebben van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland (PWN) zullen daarvoor komend jaar zes procent meer moeten betalen. De helft van deze tariefs verhoging vloeit voort uit de exploitatie kosten van het WRK-III-project. Deze kosten zijn voor het eerst opgevoerd in de begroting voor 1981. De tariefschok had nog heviger kunnen zijn wanneer men niet 12 miljoen gulden had geput uit het zogenoemde egalisatiefonds voor de ta rieven. Een en ander blijkt uit de geleide- brief bij de provinciebegroting voor 1981. De letters WRK staan, zoals bekend voor Watertransportmaatschappij Rijn-Ken- nemerland. Het WRK-III-project betreft een waterpijpleiding van Andijk aan het Ijsselmeer naar de duinen bij Castricum plus pomp- en zuiveringsgebouwen. sterdamse toneelgroepen Centrum en We derzijds krijgen in 1981 respectievelijk 647.000 en 657.900 van de provincie. Voor het Scapinoballet te Amsterdam wordt een bedrag van 59.000 uitge trokken. De beeldende kunsten brengen op de begroting aanzienlijk minder kosten met zich mee: een totaalbedrag van ruim zes tien mille. Daarvan werd 6.900 geraamd voor de Stichting Beeldende Kunst Ken- nemerland te Haarlem en 8.200 voor de Stichting Beeldende Kunst IJmond- Noord te Beverwijk. Aan subsidies voor diverse musea ver meldt de provinciale begroting een be drag van 1.053.620. Daarvan krijgt de diergaarde Artis 387.500, het Teylers ^luseum te Haarlem 50.000, de Stichting De Cruquius te Haarlemmermeer 35.000, het museum Beeckestijn te Vel- sen 6.500 en het Regionaal Museum Zaanstreek (inclusief stijlkamers Zaanse Schans) een bedrag van 43.560. de kant van de provincies voortdurend aangedrongen op een eigen provinciaal belastinggebied. Volgens De Wit zal de opcentenregeling de provinciale politiek interessanter maken. De waarde van een bepaald beleid kan nu ook gedeeltelijk worden uitgedrukt in de hoogte van de heffing, die men het publiek wil opleggen. En omgekeerd zal het publiek financieel rechtstreeks worden betrokkenbij het provinciaal beleid. belastingbron Doe meer met vis, omdat t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visproducten, s-Gravenhage Was men in Haarlem dinsdagmiddag nog slechts „filosofisch” met de opcenten- kwestie bezig Noord-Holland zit betrek kelijk goed bij kas in het Haagse pro vinciehuis was men heel wat concreter. Volgens Zuidhollands gedeputeerde Boone zit men in Den Haag niet alleen op het Binnenhof maar ook op de Konings- kade (waar het provinciehuis staat) danig in de financiële zorgen. De situatie is nijpend. Voor vele beleidsvoornemens is geen geld; op de lopende begroting van dit jaar moet alsnog 2,5 miljoen worden be zuinigd. „Zuid-Holland kan zich niets meer permiteren. De rek is er totaal uit”, aldus de gedeputeerde. De financiële re serve van de provincie is in drie jaar teruggelopen van 37 miljoen tot 16.6 miljoen. Tegen deze financiële achtergrond noemde Boone het „onvermijdelijk” dat van de automobilist, zodra het parlement dat mogelijk maakt, een bijdrage zal wor den gevraagd om Zuid-Holland enigszins uit de financiële problemen te helpen. Tegen de Zuidhollandse cijfers steken die van Noord-Holland inderdaad betrek kelijk gunstig af. Volgens de geleidebrief is de saldi-reserve pér 1 januari gegroeid tot 41 miljoen, terwijl, 23 miljoen ei genlijk genoeg is. Voor dorpshuizen en wijkcentra is 650.000 op de begroting geraamd. Vor mingscentra en jeugdcentra wil men in 1981 subsidiëren met totaal 696.000. Voor de samenlevingsopbouw is 48.790 geraamd. De subsidies aan tal van instel lingen op het gebied van vorming en ont wikkeling gaan de provincie in 1981 totaal 1.604.300 kosten. De bijdrage aan het maatschappelijk werk is geraamd op 1.572.270, die voor de bejaardenzorg op 1.747.000 en die voor de instellingen op het gebied van de gezondheidszorg op 1.752.000. •- Het Noordhollands Philharmonisch Or kest krijgt daarmee van de Noordholland se culturele instellingen zoals gebruikelijk verreweg het hoogste subsidiebedrag (even afgezien van de Culturele Raad Noord-Holland, die ƒ2.401.000 krijgt toe geschoven). Het NPO soupeert het leeu wendeel op van het totale subsidiebedrag van 2.609.730 dat op de begroting is geraamd voor muziek, zang, opera en ope rette. Buiten deze begrotingsparagraaf valt de subsidie voor de muziekscholen, totaal 1.396.000. Voor jeugd en muziek te Haarlem is 45.000 geraamd. Voor toneel en ballet is op de begroting totaal 2.482.555 uitgetrokken. Daarvan --krijgt de Toneelschuur in Haarlem 18.650. Het Shaffy Theater te Amster dam, dat met de Toneelschuur een samen werkingsverband vormt, krijgt 237.800. De Technische Theaterwerkgroep Per- spect te Haarlem staat in de begroting voor 102.205 subsidie genoteerd. De Am- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest krijgt van de provincie Noord-Holland in 1981 een bedrag van 2.215.000 subsidie. Dat is ruim twee ton meer dan op de begroting van dit jaar stond aangegeven. De bijdrage is bepaald op de helft van het tekort op de exploitatierekening. Bij het subsidiebedrag is 100.000 inbegre pen ten behoeve van de educatief medewerker. Los van de subsidie staat een afzonderlijke bijdrage van 25.000 gulden ten behoeve van een te organiseren cursus voor dirigenten van amateurkoren. Een en ander blijkt uit de provinciebegroting voor 1981, die dinsdag werd gepresenteerd. Zuidhollands gedeputeerde drs. J. H. Boone gaf dinsdagmorgen bij de presen tatie van de Zuidhollandse begroting ui ting aan vaster omlijnde gedachten: Hij noemde tariefsverhoging „onvermijde lijk”. Een en ander kan de Zuidhollandse automobilist maximaal een tientje extra aan wegenbelasting gaan kosten. Bij een even voortvarende aanpak in het Haar lemse provinciehuis kan dat trouwens ook voor de Noordhollandse automobilist gelden. De proviciale inkomsten in kwestie be treffen de zogenoemde opcenten op de hoofdsom van de motorrijtuigenbelas ting”. Dat betekent dat van de wegenbe lasting een bepaald percentage wordt ge nomen, dat vervolgens extra daarbij wordt opgeteld. Het rijk ontvangt dus niets minder, maar behoudt de hele hoofdsom. Volgens het regeringsvoorstel mogen de provincies zelf het percentage bepalen, dat aan provinciale heffing bij die hoofdsom moet worden opgeteld. De ze heffing mag echter de 23 percent van de hoofdsom niet te boven gaan. In beginsel is het overigens best mogelijk dat de auto mobilist de inwerkingtreding van de nieu we regeling niet direkt in zijn portemon- naie voelt. Als voorschot aan de provin- in 1981 op hun waterleidingrekening krij gen zou dan in feite „weggegooid geld” zijn. Gedeputeerde IJff, op de begrotings- persconferentie met deze gedachtengang geconfronteerd, verwierp dat hartgron dig. Hij gaf wel toe, dat men een andere beslissing had genomen als men alles van te voren had geweten. Maar dat was nu juist de onmogelijkheid. Bij belangrijke instellingen als het PWN moet men ruim van te voren plannen maken. Het verschil in tijd tussen de besluitvorming en uitvoe ring is vijftien jaar. Wanneer de ontwikke ling was gelopen zoals men vijftien jaar geleden had gedacht te voorzien, dan was het de bestuurders kwalijk te nemen, wanneer zij die beslissing niet hadden genomen. De gedeputeerde was het niet eens met de stelling dat de afname van water door Van Gelder en Hoogovens op losse schroe ven was gekomen. Tegenover een vermin dering van de produktie bij Hoogovens stond niet een daarmee rechtevenredig lopende vermindering van de waterafna- me. Het aanbod van gezuiverd water uit het IJsselmeer bleef nuttig, omdat dit kon leiden tot een vermindering van de ont trekking van water aan de duinen door Hoogovens zelf. Bovendien waren de uit breidingsplannen bepaald niet van de baan, maar alleen uitgesteld. IJff bestreed, dat het zo slecht zou gaan met Van Gelder, dat daardoor de wateraf- name door het papierbedrijf aanzienlijk minder was, dan geraamd. „Van Gelder is helemaal niet over de kop. De direktie wil dat het bedrijf blijft.” Dat dat ernstig bedoeld was, bleek volgens de gedepu teerde wel uit de recente bestelling van een warmtekrachtcentrale. Tenslotte was het WRK-III-project maar zijdelings betrokken bij de omstre den infiltratieplannen voor Zuid-Kenne- merland. Gedeputeerde IJff erkende, dat de drinkwaterbehoefte van Amsterdam aanzienlijk minder was gebleken, dan men vijftien jaar geleden had voorspeld. Daar stond echter tegenover, dat de talrij ke bebouwing die thans tussen Haarlem en Hoofddorp is gepland, vijftien jaar geleden niet was voorzien. Al met al was het dan ook onjuist om te spreken over overcapaciteit, zo meende de gedepu teerde. WWW

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11