COMMISSARIS ONDERZOEKT GEDRAGINGEN F k ak, jfl Vakbeweging moet koers veranderen Rabobank O Geld en goede raad. •I X II f. 16 Prof. Goudzwaard: I I ÜSi-1 alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. s o 8 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In januari 1982 krijgt Nederland een na tionale ombudsman. De Tweede Kamer heeft daartoe vorige week besloten. Alleen de Eerste Kamer moet nog akkoord gaan. Het kan overi gens ook een nationale om budsvrouw worden. Dat ligt eraan wie de Tweede Kamer benoemt. X' Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt bijgéschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. 'Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover (”Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekerung-courant”) .4, Jl X o *X> X> X/ BINNENLAND Dagelijkse praktijk zal werk nationale ombudsman gestalte moeten geven (ADVERTENTIE) I l I 1 4 is Veel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze de kans maar geeft. co CU mer heeft de mogelijkheid geopend dat de nationale ombudsman in de toekomst ook de gedragingen mag, resp. moet, gaan onderzoeken van lagere overheid sorganen, zoals de provincies, de ge meenten en de waterschappen. Eerst moet echter enkele jaren erva ring zijn opgedaan met de nationale om budsman als onderzoeker van de gedra gingen van de centrale overheid en der- zelver ambtenaren. Vooralsnog, denkt men, zal hij per jaar 3500 zaken te be handelen krijgen, waarvoor hij achttien onderzoekers nodig zal hebben. Wordt zijn werkterrein groter, dan wil dit niet reeds nu zeggen dat de plaatselij ke ombudsmannen van Rotterdam en Den Haag (juist vorige week geïnstal leerd) naar huis moeten. Het wordt te zijner tijd uitgemaakt hoe de verhoudin gen zullen zijn. Dat zal nog een klus worden. Provincies en gemeenten heb ben zo hun eigen zelfstandigheden waar geen Tweede Kamer, als de uiteindelijke hanteerders van de suggesties van de nationale ombudsman, kan aankomen. De nationale ombudsman onderzoekt dus vooralsnog de gedragingen van de centrale overheid. Gedragingen, dat is gedrag en dat zijn handelingen. Een sim pele omschrijving, maar de werkelijk heid is gecompliceerder. AMSTERDAM Dg vakbeweging moet haar koers verleggen door zich meer in te zetten voor verbetering van de immaterië le aspecten bij het verrichten van arbeid in plaats van te kijken naar de inhoud van het loonzakje. Doet zij dat niet, dan dreigt de vakbeweging haar bestaansrecht te verliezen. Volgens Goudzwaard moet de christelij ke vakbeweging daartoe terug naar het ideaal dat haar van het begin af aan heeft voorgestaan: „vrijmaking van de arbei dende stand, haar emancipatie”. „Arbeid wordt als factor benut bij de produktie, maar hij is meer dan middel. In de ar beidssituatie moet de arbeider recht wor den gedaan”. Naast het loon „als voldoen de basis om van te leven” is zeggenschap minstens zo belangrijk en „in onze tijd zijn de secundaire arbeidsvoorwaarden in feite primaire geworden”. Ingaand op de rol van de overheid in de samenleving ziet Goudzwaard voor haar twee duidelijk gescheiden taken: hoedster van het algemeen belang en werkgeefster. Het streven van de overheid zichzelf tot trendsetter van de nationale loon- en in komstenontwikkeling te maken, noemde Goudzwaard daarom „rampzalig”. Zijns inziens zal dat averechts werken en dreigt op die manier „de rechtsbasis van de overheid discutabel” te worden. Voor eind 1982 komt er een uitgebrei de voorlichtingscampagne hoe het insti tuut van de nationale ombudsman pre cies in elkaar zit. Dat is dringend nodig, en dan nog zal de praktijk veel praktijk gaan vormen. Er is in de Tweede Kamer meer gedebatteerd over het principe dan over het feitelijk handelen. Bij voorbaat moet echter al worden genoteerd het is er trouwens'om begonnen dat het onderzoeken van gedragingen van rijks- overheidsinstanties en rijksoverheid- sambtenaren meer zal gaan betekenen dan onderzoeken. Niet alleen omdat de nationale ombudsman over elke zaak de partijen zal rapporteren, zö nodig met aanbevelingen. Evenmin omdat de Tweede Kamer jaarlijks een verslag krijgt (al staan de gedragingen van de leden der Staten-Generaal niet ter be oordeling van de nationale ombudsman, zodat hij ze niet kan dwingen of advise ren werk te maken van zijn aanbeve lingen). De nationale ombudsman zab zijn ge zag met name ook ontlenen aan de publi citeit, die aan zijn werk zal worden gege ven. Hij mag zelf zijn rapporten publice ren, naar keuze. Maar een ieder, die erom vraagt, zal een afschrift kunnen krijgen van elk van dé rapporten. Er zijn heel wat colleges van burgemeester en wethouders doodziek dat vooral de regi onale dagbladen zoveel aandacht beste den aan de uitspraken van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, of van de Kroon, die ze opvragen. Het re sultaat is wel dat er aanwijsbaar minder gesjoemeld wordt met bijvoorbeeld bouwvergunningen. Zo zal ook alleen al de publiciteit, die aan de onderzoeken van de nationale ombudsman zal wor den gegeven, ongetwijfeld heilzaam wer ken waar dat nodig is. Het is waar. De nationale ombudsman spreekt geen recht. De waarde van zijn publieke oordeel wordt echter mede ver hoogd door het recht dat hij heeft onder ede te horen, boeken te openen en ge bouwen (behalve woonhuizen, tenzij de bewoners geen bezwaar hebben) binnen te treden. Juristen zullen van de om schrijving gruwelen, maar dat de natio nale ombudsman in de praktijk een se- mi-rëchter zal kunnen worden, is duide lijk. Tenzij hij zijn, opdracht verzaakt. Dan wordt hij ontslagen. Als hij door „handelen of nalaten ernstig nadeel toe brengt aan het in hem te stellen vertrou wen”, kan dat. of de bij voortduring slechte organisatie op het postkantoor te B. De lange rij voor het loket in het station te C valt niet onder de nationale ombudsman. De spoorwegen zijn welis waar rijksbezit, maar geen rijksdienst. Hetzelfde geldt voor DSM. Dat is wel een staatsbedrijf, maar evenmin een staats dienst. De Staatsdrukkerij wel. ’s Rijks Munt ook. De slechte Beatrixpenningen hadden bij de nationale ombudsman aangebracht kunnen worden. Overigens kan de nationale ombuds man wel proberenklachten over de NS bij de NS te onderzoeken. Blijven de deuren voor hem dicht, dan zal hij dat de Tweede Kamer rapporteren. Die dan de weg weet, althans hoort te weten, naar de minister van Verkeer en Waterstaat, want dié is politiek aanspreekbaar over de NS. En er is ook altijd nog VARA’s ombudsman. Door zijn medium heeft ook hij gezag. De NS staat overigens niets in de weg een eigen ombudsman te benoemen. Handelingen. Dat zijn beslissingen, of het is het nalaten van beslissingen. Van het kastje naar de muur sturen, dat is vaak het nalaten van beslissingen om redenen van beleid. Sinds de Wet admi nistratieve rechtspraak overheidsbe schikkingen (AROB) kunnen latng niet alle beslissingen eindeloos worden ge rekt. Alle beschikkingen, die per AROB bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State zijn aan te vechten, moeten binnen een voorgeschreven termijn zijn genomen. Als er dan nog geen besluit is, is er sprake van een niet-besluit (fictieve weigering) en kan de AROB-procedure worden ingesteld. Voor de meeste tijksoverheidsbeslis- singen waartegen beroep bij de Kroon openstaat, staat echter geen termijn bin nen welke beschikt moet zijn. De natio nale ombudsman kan onderzoeken hoe, en waarom, het komt en kan erover rapporteren, alsmede aanbevelen hoe het beter kan en zou moeten. De nationale ombudsman moet een klacht overdragen als een procedure open staat bij bijvoorbeeld de afdeling rechtspraak van de Raad van State, de Kroon, de ambtenarenrechter, de bur gerlijke rechter. Het verwijzen naar het juiste adres zal een belangrijke taak van de nationale ombudsman gaan worden. Gedrag. Dat is bijvoorbeeld de eeuwi ge lange rij voor dat ene loket in het postkantoor te A omdat juist in de druk ke uren tussen de middag de andere loketambtenaren moeten eten, bij voor keur aan hun bureau achter hun geslo ten loket, duidelijk zichtbaar. De natio nale ombudsman zal kunnen onderzoe ken of het niet anders kan. Als er sprake is van een structurele misstand, zal hij het opnamen in zijn jaarverslag aan de Tweede Kamer. Die kan dan de staatsse cretaris voor PTT-zaken op het matje roepen. Zoals de bewindslieden op het matje kunnen worden geroepen naar aanleiding van de jaarverslagen van de Algemene Rekenkamer. Overigens is in het jongste verleden slechts één bewindsman naar huis ge stuurd wegens gedragingen in zijn amb telijk apparaat. Dat was de zaak van de slechte militaire helmen. De controle had niet gedeugd. Maar in principe is mevrouw Smit-Kroes politiek verant woordelijk zelfs voor elke, voortdurend snauwende loketambtenaar van de PTT, V Ambtenarenorganisaties kunnen im mers voor de noodzaak komen te staan bijvoorbeeld het stakingswapen te gebrui ken. Dat is dan gericht tegen de overheid als werkgeefster. Goudzwaard: „Het ef fect zal vermoedelijk anders zijn. Zo’n staking loopt het gevaar al gauw als een politieke staking uitgelegd te worden". Hij ziet voor de overheid heel andere mogelijkheden als trendsetter. Zij zou in spirerende aanzetten kunnen geven op gebieden als inspraak, afwisseling van het werk en modernisering van de arbeidsor ganisatie. „Daar zou zij het voorbeeld kunnen geven hoe niet-materiële wensen kunnen worden bevredigd”, aldus Goudzwaard. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan,van het rayon Vrije Universiteit van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) zei prof. dr. B. Goudzwaard voor de christelijke vakbeweging de histori sche taak te zien „om haar bestaansrecht nu te bewijzen”. In zijn betoog door hemzelf gekenschetst als niet optimistisch maar wel opwekkend wees Goudzwaar- derop dat de economie van de jaren ’80 zowel aan vakbeweging als overheid vrij wel allg speelruimte zal ontnemen. Hij is ervan overtuigd dat we „de econo mie van het genoeg” zullen moeten accep teren. De samenleving zal volgens Goudzwaard economische stabilisatie moeten aanvaarden en „het accent meer moeten leggen op een andere groei dan die van produktie en consumptie”. Daar voor zal bewust moeten worden gekozen, een keuze die tot nu toe door de politiek noch door de vakbeweging is gemaakt. De politieke partijen met de vakbeweging in haar kielzog gaan nog steeds van econo mische groei uit, terwijl alle voorspellin gen op het tegendeel wijzen. De samenleving dreigt, meent Goudzwaard, instabiel te worden, omdat de met elkaar botsende, materiële aan spraken van verschillende groepen niet meer gehonoreerd kunnen worden ten gevolge van een hooguit minimale econo mische groei. De problemen van onze maatschappij zijn echter niet onoplosbaar en het is zeker geen noodlot. „Het is het resultaat van keuzes uit het verleden. We moeten nu opnieuw kiezen”, aldus Goudzwaard. Voor hem betekent dat een kiezen voor het streven naar betere secun daire arbeidsvoorwaarden. Er zijn meer gevallen waarin de natio nale ombudsman geen bevoegdheid heeft. Hij moet zich onder andere ont- houden van oordelen over het algemeen regeringsbeleid. Het toezicht daarop is politiek en direct in handen van de Tweede en Eerste Kamer. Ook het algemeen beleid ter handha ving van de rechtsorde moet de nationa le ombudsman aan zich voorbij laten gaan. Het inzetten van de ME bij het ontruimen van kraakpanden is alge- meen beleid. (De Tweede Kamer bleek er niet tegen te zijn). De manier van optreden van de ME valt echter onder gedragingen. Daarover mag de nationa le ombudsman wèl een oordeel hebben. Belangrijk daarbij is dat een ieder om een onderzoek kan vragen. Wie, om een voorbeeld te noemen, een AROB-proce dure tegen een olieboringsconcessie wil beginnen, moet persoonlijk belangheb bende zijn, of een milieu-organisatie met statuten e.d. De stenengooier, die zegt door de ME ten onrechte te zijn afgeran seld, kan bij de officier van justitie te recht (als die erop ingaat). De man, die in een portiek heeft staan toekijken, niet. Hij kan wel naar de nationale om budsman. De nationale ombudsman zal minder dan een officier van justitie zaken kun nen seponeren. De wet gaat er althans van uit dat /hij moet onderzoeken. De gevallen waarin hij het niet mag, zoals de eerdergenoemde aangelegenheden van algemeen regeringsbeleid, worden met name genoemd. Daar bovenop mag hij veel zaken on derzoeken. Rechterlijke uitspraken zijn ook voor de nationale ombudsman een gegeven. Maar als bijvoorbeeld een rechter een aangeklaagde ambtenaar geen straf oplegt, kan de nationale om budsman, na eigen onderzoek, maatre gelen als een disciplinaire straf, of een overplaatsing, aanbevelen. Wie bij de AROB-rechter een dag te laat is met zijn beroep, wordt niet-ont- vankelijk verklaard. Hij kan alsnog, bin nen een jaar, bij de nationale ombuds man terecht. Die is dan niet verplicht een onderzoek te verrichten, maar mag het wel. Ook daarop zijn weer uitzonde ringen. De wet noemt bijvoorbeeld het te laat bezwaar indienen tegen belastin gaanslagen. Als dat is gebeurd, kan ook de nationale ombudsman er niets meer aan doen. Het benoemingsrecht heeft de Tweede Kamer zichzelf toegemeten. Aanvanke lijk zou de Kroon benoemen op aanbeve ling van de Tweede Kamer, zoals bij voorbeeld de leden van de Hoge Raad der Nederlanden worden benoemd. Maar de Tweede Kamer vond dat de nationale ombudsman volstrekt onaf hankelijk moet staan van de Kroon en alles wat dat overkoepelt: ministers, la gere gezagsdragers, departementen, rijksdiensten. Bovendien: de grote ombudsman is de Tweede Kamer zelf, al is het overheid sapparaat te groot en te complex dat daar in de praktijk veel van terecht komt als het niet om de grote lijnen van het overheidsoptreden gaat, en zelfs dan. Voor detailzaken, waarmee burgers privé moeilijk zitten, heeft de Tweede Kamer weliswaar een commissie voor de verzoekschriften, maar die is vaak niet gerechtigd op te treden („De Kamer heeft in dezen geen taak”) en ook overi gens is de effectiviteit matig. De nationale ombudsman wordt dus een van de staat onafhankelijk instituut. Wie er desondanks een hulporgaan van de Tweede Kamer in wil zien, heeft zoal niet juridisch, dan toch wel feitelijk ge lijk. De nationale ombudsman rappor teert aan de Tweede Kamer. Die zal, als ze daartoe aanleiding ziet, moeten optre den door de minister ter verantwoording te roepen. In de eerste versie van de nu aangeno men wet heette de nationale ombuds man Commissaris van onderzoek. Dat was eigenlijk een betere naam. De om budsman onderzoekt. Hij onderzoekt hoe de overheid zich jegens de burger heeft te gedragen. Aanvankelijk stond er „de centrale overheid”. De Tweede Ka- gx

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17